DE ZEEUW I VO ROL ONDER VALSCHE VERDENKING TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel HET ADRES A. WILKING Binnenland. Zoeklichtjes. Brieven uit Middelburg, pe Hedec&mdsclm Jandpasta VAN ZATERDAG 28 OCTOBER 1933, Nr 24. Wat wel bijzondere vermelding ver dient, is dat de Eerste Kamer de omzet belasting zonder hoofdelijke stemming beeft aangenomen. Alle leden, ook de so ciaal-democraten, waren het er dus over eens, dat deze belasting, waaraan zoo vele bezwaren zijn verbonden, niet kan worden gemist. Weer een bewijs van vruchtbare samenwerking tusschen regeering en par lement. Ook de Tweede Kamer, die nu tot 7 November kracht verzamelt voor de be- grootingsdebatten, werkte in haar laatste zittingen op spoedbestelling. De wijziging der ambenarenwet, waardoor van rijks wege meer controle kan worden uitge oefend op de bezoldiging van bet perso neel van die provinciën en gemeenten, welke haar roeping niet voldoende ver staan, is, na een gloedvolle verdediging van Minister de Wilde, aangenomen. In aansluiting hieraan richtte deze Minis ter zich met een krachtige circulaire tot de colleges van Gedep. Staten, om vol doende toezicht uit te oefenen op de ge meentebesturen, teneinde de financiën der gemeente gezond te houden. Dat een Minister, die voorheen zoo fier opkwam voor de autonomie der gemeen ten iets dergelijks moet doen, bewijst wel, dat de financieele toestand er zeer drei gend uitziet, en óók, dat er helaas ge meentebesturen zijn, die zich hun verant woordelijkheid niet bewust zijn. Verder zij gemeld, dat het wetje, waar over het vorige kabinet is gestruikeld, slechts weinig gewijzigd, door de Tweede Kamer is aangenomen. Het kan verkee- renl Het blijkt uit verschillende feiten, dat het deze regeering in dezen roerigen tijd ernst is met de handhaving van het ge zag'. Zoo heeft zij dezer dagen de rijks ambtenaren verboden deel te nemen aan publieke demonstraties tegen regeerings- maatregelen. Zij is blijkbaar van meening, dat de ambtenaren voldoende gelegenheid hebben door middel van hun organisaties op te komen voor hun belangen. In Duitschland is de verkiezingscam pagne begonnen. Natuurlijk onder gansch andere omstandigheden dan wij kennen. Er is slechts één partij, die zich mag la ten hooren. Andere meeniugen worden ten eenenmale onderdrukt. De Rijksdag ontbinding en -verkiezing zijn dan ook niet anders dan een vertooning. Wat het re ferendum betreft, de beslissing over de vraag, of het Duitsche volk accoord gaa' met de regeering, die Volkenbond en Ont wapeningsconferentie vaarwel zei, ook daarvan is de uitslag niet twijfelachtig. Daar hebben de andere groote mogend heden het wel naar gemaakt. Hitier en zijn trawanten zijn er reeds op uitgetrokken, om de houding der Duit sche regeering tegenover tienduizenden te verdedigen. Inmiddels is de Ontwapeningsconfe rentie, zooals te begrijpen was, verdaagd. Voorloopig tot 4 December, maar waar schijnlijk tot nog lateren datum. Het is op ontwapeningsgebied donkerder dan ooit. In Frankrijk is weer eens het kabinet gevallen. Men verwondere zich daarover niet, want het gebeurt soms meermalen per jaar. Intusschen zijn de financieele moeilijkheden, die daar ook heel groot zijn, nog niet opgelost. CLXXXIV. Amice, Blijkens het verslag van het Bestuur der Godshuizen te Middelburg over 1932 bedraagt het nadeelig saldo van het Gast huis over dat jaar de som van f 48.357, tegen f 58.670.05 over 1931. Er is dus FEUILLETON. Vrij naar het Engelsch. 171) _o_ „Dat zou best zoo kunnen zijn. Ze deden wel erg geheimzinnig. Dat zij den waren schuldige in bescherming namen, was klaar als de dag; en de eenige gevolgtrek king, die daaruit te trekken was, wees jou als den dader aan. Maar meneer Hamish, er waren nog andere daadzaken recht streeks jou betreffend, die tegen je ge tuigden. „Waar kwam het geld vandaan, waarmede je enkele van je lastige schuld- eischers bevredigen kon, juist in dien tijd?" Nogmaals, evenals den eersten keer, dat ze gedaan werd, bracht de gemaakte op merking den jongen man in verlegenheid. Klaarblijkelijk was de blos, die hem lang zaam naar het gelaat steeg, er niet een van schaamte, hoe had hij anders terzelf der tijd zoo fijntjes kunnen glimlachen? „En toch heb ik me niet met eens an ders goed verrijkt," merkte Hamish op. „Meneer Huntley en hij sloeg de oogen op en keek den ander recht in de oogen hoe nauwkeurig moet u mij en mijn aan- gelegenheden langen tijd hebben gadege slagen." eenige vooruitgang merkbaar, in dien zin, dat het tekort ruim tienduizend gul den lager is geworden. Dit wijst althans op eenige verbetering in het geldelijk re sultaat, doch 't is nog lang niet, waar we wezen moeten. Zonder tekort schijnt men niet te kunnen werken, immers ook in Goes wordt het blijvend tekort ook op tien mille geraamd, wat voor Middelburg op f 20.000 per jaar zou neerkomen, indien men naar de bevolking rekent. Doch en vooral in de dagen, die wij doorleven, zal men in het Middelburgsche Gasthuis toch verder op betere financieele resul taten bedacht moeten zijn. Het is uitge sloten, dat een gemeente met de finan cieele krachten van Middelburg telken jare een halve ton gouds op zij1 zou moe ten leggen om het tekort van haar Zie kenhuis te dekken. Gevolg daarvan zou zijn, dat op tal van andere nuttige, zelfs onmisbare posten op onverantwoordelijke wijze zou moeten worden bezuinigd en hierdoor op heel wat noodige dingen zou moeten worden beknibbeld in strijd met het algemeen belang. Er wordt op de der de klasse-afdeelingen te veel toegélegd en het aantal eerste- en tweede-klasse-pa tiënten is veel te gering, dan dat de op deze klassen te maken winst tegen bet verlies op de derde klasse zou kunnen opwegen. Menschen die hun patiënten in de eerste klasse laten verplegen zijn er bijna niet meer. In heel Zeeland, zoo werd onlangs verteld, was dezer dagen geen enkele 1ste klasse-patiënt in eenig ziekenhuis te vinden. Het blijft onze over tuiging, dat de traktementen in het bizonder van heeren doctoren naar be neden moeten, wil het tekort op de Zie kenhuizen ook maar eenigszins belang rijk dalen. En wanneer het waar mocht zijn, dat de verpleegprijzen in een con fessioneel ziekenhuis in onze naaste om geving binnen niet al te langen tijd be langrijk zullen worden verlaagd, dan zal men in het Middelburgsche Ziekenhuis wel heel spoedig tot andere maatregelen moeten overgaan. Van algemeene bekendheid is, dat sinds eenige tientallen jaren te Middel burg bestaat de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", die zich, nevens min der bekende doeleinden, voornamelijk ten doel stelt het geven van leiding aan ver schillende volksfeesten. Op dit gebied kan niet ontkend worden dat deze Vereeni ging haar sporen heeft verdiend. Wel mag niet ontkend dat de Vereeniging voor zich het monopolie heeft opgeëischt bij het leiding geven aan nationale fees ten. We herinneren ons dat in 1907, toen de Koninklijke familie Middelburg kwam bezoeken ons heugt nog de schitteren de verlichting van de Abdij met vetpotjes en de toenmalige burgemeester Jhr van den Brandeler vertegenwoordigers uit de verschillende rangen en kringen der burgerij bij zich aan huis noodigde, ten einde te overwegen wat er bij het a.s. hoog bezoek aan feestelijkheden zou moe ten geschieden, de vertegenwoordiger van Uit het VolkVoor het Volk leukweg me dedeelde dat deze Vereeniging, ouder ge woonte, zelve voor dit alles wel zou zor gen, waarop de Burgemeester moest reti- reeren en de verschillende vertegenwoor digers der burgerij konden afdruipen. Zulke gebeurtenissen maken toch wel een minder aangenamen indruk en het is dan ook niet te verwonderen, dat er her haaldelijk stemmen zijn opgegaan, die aandrongen op het oprichten eener Oran- jevereeniging, zulks te meer als men meent op te merken, dat de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk bij een ver jaring van een der leden van het Kon. Huis niet al te diligent was. Zoo is men dan bezig, op 't voorbeeld van vele andere plaatsen in ons Vaderland, o.a. te Goes, waar een bloeiende Oranjevereeniging bestaat, ook te Middelburg zulk eene (neutrale) vereeniging op te richten. Deze zou zich dan alleen kunnen bezighouden met alle feestelijkheden, die ons Konink lijk Huis betreffen en een ruimeren kring kunnen beslaan dan de Vereeniging Uit het VolkVoor het Volk uitteraard om vatten kan. Van harte hopen wij, dat de pogingen eener dergelijke vereeniging mogen sla gen en de Oranjeliefde, die steeds bij het overgroote deel van het Zeeuwsche volk in ruime mate aanwezig was, als daartoe De aangesprokene keek het raam uit. „Misschien, dat ik daarvoor wel mijn be doelingen had, jongeman". „Ik verdiende dat geld", zeide Hamish thans blijkbaar voornemens, terwille van die „bedoelingen" een tip van den sluier op te lichten „op een eerlijke en eervolle manier, door eigen arbeid en noeste vlijt". De heer Huntley zette groote oogen op. „Door eigen arbeid en noeste vlijt? Ben je soms schoenmaker geworden?" „Geen schoenmaker, meneer", lachffe Hamish, „maar boekenmaker. „De waar heid isdoch wilt u me belooven, mijn geheim te bewaren „Natuurlijk, daar heb je in dit geval recht op!" „De kwestie is, dat ik het voor het oogenblik nog niet bekend wil zien wor den. Den laatsten tijd heb ik mij aan lite- rairen arbeid gewijd. Pope verschafte mij een introductie voor een der grootste Lon- dansche uitgevers en ik stuurde hem ©en paar artikeltjes. Zij vielen in den smaak en werden gedrukt; echter op voorwaarde, dat ik vooreerst geen honorarium eischte. Al spoedig dreigde ik met staking, als dat lang zoo moest doorgaan en toen werd me betaling toegewezen. Mij eerste ver diensten heb ik aangewend, om de lastige crediteuren tot zwijgen te brengen. En later kon ik makkelijk alles afdoen." De heer Huntley zat Hamish aan te staren, of hij zijn ooren niet gelooven kon. Het was echter de zuivere waarheid. Toen aanleiding en gelegenheid is, weder in ruime mate moge gezien worden. Oogstmaand is weder een heel eind ge vorderd en de tijd om te slachten en te oogsten genaakt of is reeds gekomen voor onze landbouwende en veetelende bevol king. In dezen hoek van ons vaderland worden, zoo wij het wèl hebben, geen oogstfeesten gehouden. Daarvoor moet men zijn in den Gelderschen Achterhoek of verder nog over de Duitsche grenzen, waar onlangs, in tegenwoordigheid van Hitier, een half millioen Duitsche land bouwers te zamen kwamen. In het Gel- dersche werd in vroeger jaren het slach ten van een koe of varken aangegrepen om eens goed te eten en te drinken. Of dit nog zoo is, weten we niet, doch het zou niet onmogelijk zijn dat de drukkende levensomstandigheden daarop een on- gunstigen invloed uitoefenden. Het ver zamelen, zoo mogelijk, van een winter voorraad, waartoe de neiging zelfs den eekhoorns en anderen in het wild levende dieren is ingeschapen, is, vooral op het platteland, in vollen gang. In de steden is dit vaak anders. Ook ontbreken daartoe dikwijls de middelen, vooral wanneer, zooals nu, de prijzen bedenkelijk naar bo ven gaan. Het is te hopen en te wen- schen, dat in den komenden winter het getal werkloozen, dat nu reeds abnor maal hoog is, niet verder moge stijgen en geen gebrek aan geldmiddelen in de publieke kassen oorzaak moge zijn dat de tot heden verleende steun eenigszins be langrijk zal moeten worden verminderd. Vriendschappelijk groetend, t.t. METELLUS. EEN SLECHT VOORBEELD. Onder dit kopje schrijft de Stan daard: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in de toelichting tot de provinciale begrooting voor 1934 aan de Staten het volgende medegedeeld: „Ten aanzien van de salarissen van het „provinciaal personeel is aanvankelijk, „met het oog op den aJgemeenen economi- ,schen toestand, door ons een verdergaan de tijdelijke korting overwogen. Nu even- „wel het vraagstuk der salarieering van „het overheidspersoneel in een nieuw sta- „dium is gekomen door het bij' Koninklij ke Boodschap van 14 Augustus 1933 in gediende wetsontwerp tot wijziging en „aanvulling van de artikelen 125 en 126 „der Ambtenarenwet 1929 (Gedrukte „Stukken Tweede Kamer, Zitting 1933, „no. 248) en de instelling der commissie- schouten in verband daarmede, meenen „wij op dit oogenblik nog een afwachten- „de houding te moeten aannemen. „Wij stellen ons echter voor. om U in „1934 dienaangaande een nader voorstel „te doen in den vorm hetzij van een alge- „meene herziening, hetzij van een verder gaande tijdelijke korting, en dit voorstel, „zoo eenigszins mogelijk, in Uw eerste „gewone zitting van 1934 aanhangig te „maken." Hieruit spreekt een verkeerd be leid. Het wetsontwerp tot wijziging van de Ambtenarenwet i inmiddels door de Tweede Kamer aanvaard 1 is niet in gediend om de lagere publiekrechtelijke organen van hun taak met betrekking tot de regeling van de salarissen hunner ambtenaren geheel of ten deele te ont lasten, maar met het doel het ingrijpen van het Rijksgezag mogelijk te maken, nu Pope op ze'keren gedenkwaardigen zomer avond Hamish, Arthur en Constance den schrik op het lijf joeg met zijn bezoek aan eerstgenoemde, omdat men vreesde, dat een bezoeker met minder welkome bedoe lingen zich kwam aandienen, kwam hij in werkelijkheid om Hamish mede te deelen, dat de uitgever zijn pennevruchten voor taan zou honoreeren. „Maar hoe kon je nog tijd vinden, om te schrijven?" riep de heer Hun'tley, nog steeds niet over zijn verbazing heen. „'Op kantoor kon je daar toch geen gelegenheid voor •vinden?'" „En weten ze daar thuis niets van?" „Ze wisten, dat ik 's nacht opzat, doch waarvoor, dat was niet bekend. Ik paste namelijk de truc toe, om iederen avond de kantoorregisters mee naar mijn kamer te nemen, om hen op een dwaalspoor te 'brengen, als men mijn nachtbraken ont dekken mocht. En dat gebeurde, want Judith's scherpe oogen hadden al gauw bespeurd, dat mijn kaars des avonds lan ger (bleef branden, dan strikt noodig was, om mij te ontkleeden, en ze had visioenen, dat ik het huis nog in brand zou steken. Ik heb haar toen geraden, om de regen ton goed vol te houden, om dadelijk bluschwater bij de hand te hebben." „Wel wel dus je hebt nu een aardige bijverdienste?" j „In zekeren zin wel. Tot dusver waren het meest korte verhandelingen en essays, waar ik ine aan waagde, doch op het Ingeronden Medodselfng. gebleken is, dat niet alle lagere organen doen wat hun verantwoordelijkheid vor dert, tengevolge waarvan hier en daar uitwassen zijn ontstaan. Uit de toelichting op het wetsontwerp was dit aanstonds duidelijk voor iederen ter zake kundige. De Commissie-Schouten is uitsluitend in het leven geroepen om de Regeering te adviseeren over de regelen, welke, bij de toetsing van en het eventueel ingrijpen in de salarisregeling der lagere publieke organen, in acht behooren te worden ge nomen. Gedeputeerde Staten doen daarom ten onrechte een beroep op de indiening van dit ontwerp en de instelling der genoem de commissie. Zij mogen op grond daar van niet een afwachtende houding aan nemen. Zij hebben zelf te beoordeelen wat of uit hun taak en verantwoordelijkheid voortvloeit. Als zij uitspreken, dat met het oog op den algemeenen economischen toe stand een verdergaande tijdelijke korting aanbeveling verdient iets wat wij thans niet bespreken dan behooren zij te handelen overeenkomstig hun zienswijze en is alle afwachten op de aangevoerde gronden afkeurenswaardig. Te meer is dit afkeurenswaardig in een Col lege van Gedeputeerde Staten, dat o.m tot taak heeft toezicht uit te oefenen op de Gemeentebesuren. Voor een goed werkend, doeltreffend toezicht is eerste eisch, dat het or gaan met het toezicht belast een goed voorbeeld geeft. Wij leven thans in een tijd, waarin velen, ook gemeentebesturen, de hoogste wijsheid zien in het wachten op anderen, in het wachten op het ingrijpen van de Regeering, ten einde zelf aan de verant woordelijkheid voor een onaangenaam werk te ontkomen. Bovenal in zulk een tijd moeten G e d e puteerdeStaten toonen, dat zij hun eigen verantwoordelijkheid verstaan en ten volle wenschen te dragen. Met het oog daarop geven Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland een slecht voorbeeld. Te hopen is, dat zij nog tijdig op den goeden weg terugkeeren. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Salarissen van burgemeesters, secretarissen, enz. Ged. Staten van Groningen hebben aan de gemeentebesturen een omzendbrief ge zonden, waarin gezegd wordt, dat in ver band met de sedert 1932 nog slechter ge worden oeconomische omstandigheden en den ongunstigen toestand der financiën in onderscheidene gemeenten, bij hen het voornemen bestaat om op de jaar- oogenblik ben ik aan een omvangrijk werk bezig. Als het klaar is en verschijnt, zal ik ze thuis er mee verrassen. U ziet dus, meneer, als er nergens een plaatsje voor me is, kan ik altijd als schrijver mijn kost nog verdienen." Het was den heer Huntley nauwelijks mogelijk, de gevoelens, die hem bestorm den, onder woorden te brengen. Zoo één, dan waardeerde hij de waarde van die stille vlijt onderkende hij, wat zulks van degenen, die ze geduldig beoefent, te zeggen heeft. Zijn 'hart ging uit naar den jongen man. „Ik geloof dat ik je toch maar aanbevelen zal voor Bartletts baan tje", zeide hij ten laatste zoo onverschil lig mogelijk, doch zijn glinsterende blik sprak van iets anders. „Is dat nog c -ergeven?" vroeg Ha mish. „Neen. En de benoeming van den nieu wen functionaris rust geheel in mijn han den. Zou de betrekking je aanstaan?" „Hm", antwoordde Hamish doodern stig, „de vraag is, zou ik wel rechtscha pen genoeg zijn, om ze te vervullen?" De heer Huntley schudde zijn vuist. „Als je me dat ooit weer voor de voeten werpt, meneer, dan zal ik zal ik ik zou je aanraden goede vrienden met me te Mijven, ook om andere redenen", dreig de hij. Hamish lachte. „Nu, de betrekking lijkt me prachtig." „En het huis, dat do directeur tot zijn Wonderlijke hervormers loopen er toch rond in ons lieve vaderland. In het „Orgaan van de Vrije Tribunes in Nederland" is aan de orde gesteld het vraagstuk van de jeugd en de crisis. Er is gelegenheid gegeven een ant woord te geven op de vraag: waarheen met de jeugd? Een zekere meneer Van der Kley, lee- raar in het Staatsrecht te Amsterdam, komt met een schitterend idee, namelijk: staatspensioen op 50-jarigen leeftijd aan alle mannelijke en vrouwelijke personen, met het verbod om productieven arbeid te verrichten". Dat daaraan nog niemand gedacht heeft! D'e zaak is toch zoo eenvoudig! Mij dunkt, deze ontdekker behoorde in aanmerking te komen voor een eerepensioen! OPMERKER. wedden van de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers een verder gaande korting toe te passen dan die, vastgesteld bij besluit van 21 Juli 1932. Dat college deelt mede, dat het in de bedoeling ligt, die verdere korting te doen ingaan 1 Januari en deze te doen be dragen: a. voor hen, die gehuwd zijn en voor hen, die gehuwd zijn geweest, 6]/2 pet. van de eerste f2000 en 9 pet. van de rest van de jaarwedde; en b. voor hen, die ongehuwd zijn en nim mer gehuwd zijn geweest 7% pet. van de eerste f1000 en 10 pet. van de rest van de jaarwedde. Deze korting zal, behoudens nadere tus- schentijdsche wijziging, tot 31 December 1935, dus twee jaren, gelden, terwijl de bestaande pensioengrondslagen zullen blijven gehandhaafd. Het ligt verder in het voornemen de jaarwedden van de wethouders een tijde lijke korting vast te stellen, welke geheel overeenkomt met vorengenoemde korting. Ridderkerk aan den grond. Blijkens de toelichting die B. en W. van Ridderkerk op de ingediende ge- meentebegrooting hebben gegeven, zit ook deze gemeente in financieel opzicht, hope loos aan den grond. De begrooting 1934, zegt de „Rott.", sluit met een totaal tekort van niet min der dan f 568.532,71. Het nadeelig saldo van de rekening 1932 en het geschatte nadeelig slot van 1933 werden op de be groeting van 1934 gebracht. Het tekort, dat vermoedelijk in 1934 zal ontstaan, wordt op f 166.719,51 ge schat. Als de groote oorzaak, die tot dezen noodtoestand heeft geleid wordt genoemd de werkloosheid. In Ridderkerk, een gemeente van 15 duizend inwoners, staan 1833 werkloozen ingeschreven, wat wil zeggen, dat 38 pet. der bevolking op steun uit de overheids kassen is aangewezen, terwijl de midden- DOOS 20 CT-TUBE 55 EN 60 CT. woning heeft kan ook je goedkeuring weg dragen?" knikte de heer Huntley. „Mooier kan het niet. Maar ik zal hard moeten werken, eer ik het geheel gemeu bileerd heb 'tis haast een paleis!" „Maar 'het zou nog best kunnen, dat de een of andere goede geest je de middelen verschafte!" riep de heer Huntley. Ze werden gestoord, voor Hamish kon antwoorden. Ellen, die met haar tante de stad in was geweest, kwam in groote op winding het vertrek binnen. „O papa! zulk heerlijk nieuws! Charles Channing is weer terug, en Ze zweeg plotseling, toen ze bemerkte, dat er nog een toehoorder was. Hamish rees op om haar te begroeten. Hij nam haar hand, drukte die even, en ging toen weer terug naar zijn plaats aan den haard Ellen was bij de tafel blijven staan, haar uitgelatenheid was plotseling verdwenen en had plaats gemaakt voor een groote bedeesdheid. „Je zult spoedig een bezoek krijgen van moeder en Constance", merkte Hamish op. „Ik hoorde van zekere aangelegenhe den spreken, waarin de persoon van me juffrouw Huntley een rol speelde. We zul len Constance niet lang meer behouden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5