PIJNLIJKE SPIEREN H«t Secularisme, ontstond in het Wes ten, dat eeuwen lang door het Christen dom werd beheerscht, in de schaduw van den Bi/bel. In de löde eeuw (Renaissance en Humanisme) en in de 18de eeuw (Auf- klarunga-beweging) heeft men de cultuur losgemaakt van de Kerk, waarop zij zich snel langs eigen banen heeft ontwikkeld. Het Secularisme in zijn oorsprong is menschelijk verzet tegen Gods Konings schap. Men wil vrij zijn van den Ander, Die beslag op ons leven legt (Ps. 2). Te genover God staat de „wereld", welke zich tracht te handhaven. Al openbaart God Zich, de „wereldmensch" wijst Hem af (1 Joh. 215). Hij tracht buiten God een bestaan te vinden, dat eeuwig is, en doet dit langs twee lijnen: a. hij gelooft aan een eeuwig Ik, een onsterfelijke ziel (zie de idealistische filosofie van Plato tot de 19de eeuw)b. hij erkent de eeuwig heid der stoffelijke wereld en spreekt van eeuwige stof en kracht. Als levensbeschou wing wordt dit praktisch materialisme: de mensch bezit het oogenhlik dat hij uitbuit. Hoe kunnen wij deze levensbeschou wing bekampen? De wereld tot erkenning van God terug voeren? Ook in onze dagen van strijdende machten? Door de teleur stelling te benutten, die zich nu van de menschheid meester maakt? Daar is de relativiteits-theorie, daar is de „vloek der techniek", de werkloosheid, het stelsel van geweld. Er is een moderne goden schemering, en wij hebben de vaan van het Evangelie omhoog te heffen. Ja, wij hebben van God te getuigen op een wijze, die de moderne, teleurgestelde mensch verstaan kan. Wij hebben de taak van een Augustinus over te nemen: een cul tuur is stervende en de Ohristelijke heils gedachten kunnen opnieuw bevruchtend gaan werken. Het Woord Gods, dat in dienstknechtsgestalte onder ons gewoond heeft, bezit de macht om opnieuw de menschheid te veroveren. Er is een ken tering der godlooze cultuur, en wij, zoo besluit spreker, wij hebben de taak om te getuigen van den Eeuwige en Zijn Heilandswerk. De velden zijn wit om te oogsten als wij maar onze roeping verstaan. Deze boeiende rede werd door de vele aanwezigen (ondanks den regen was er groote belangstelling) met stille aandacht aangehoord. Het was weer een goede avond. L'e bijeenkomst was door den wnd voor zitter, dhr H. G. van Donk, geopend en werd door den spreker met dankgebed beëindigd. Oprichting Ghr.-Kiat. Jon- gerenclub. Gisterenavond werd in „De Prins van Oranje" een vergadering gehouden, uitgaande van de G.-H. Kies- vereenigingen Goes en Kloetinge, met het doel te komen tot de oprichting van een G.-H. Jongerengroep Afd. Goes en om streken. De voorzitter van het voorloopig be stuur, dhr Kousemaker van Kloetinge opende de vergadering op de gebruike lijke wijze en heette allen hartelijk wel kom in bet bijzonder den spreker voor dien avond dhr Van der Wart van Goes, en de mondorgelclub „Inter Nos" van Kloetinge, welke belangeloos hare mede werking verleende. De voorzitter zette daarna uiteen het doel dezer vergadering en wekte alle aan wezigen op lid der groep te worden. Na dat de mondorgelclub enkele nummers ten gehoore had gebracht, w.o. het „Wil helmus", dat staande werd aangehoord, gaf hij het woord aan dhr Van der Wart. welke in een zeer onderhoudende en po pulaire wijze uiteen zette het doel van een Jongerengroep. Ook werden enkele punten van het C.-H. program besproken en werd met ernst gewezen op het steeds toenemende gevaar der fascistische beweging, welke zoovele jongeren tot zich trekt. We be leven moeilijke tijden en het is noodzake lijk. dat de jeugd zich hiervan bewust wordt. Na een opwekkend woord zich aan te sluiten bij de Jongerengroep, besloot de spreker deze leerzame rede. Nadat den aanwezigen een kop thee was aangeboden en de muziek nog eenige nummers had gegeven werd overgegaan tot de oprichting der groep, waarna zich verscheidene personen als lid opgaven, zoodat de oprichting een feit is geworden. Besloten werd binnen enkele weken nogmaals een vergadering te beleggen, waarbij zal getracht worden een Hoofd bestuurslid der C.H. Jongerenbeweging uit te noodigen. Nadat de voorzitter spreker en muziek hartelijk dank had gezegd, werd de ver gadering met gebed gesloten. 1 De afd. van „de Hanze", die deze week vergaderde, bleek niet veel te voelen voor een reclame-week tegen St. Nico- laas. Opgemerkt werd ook, dat Handels belangen noch mondeling noch schriftelijk verder iets van zich in dezen heeft doen hooren. Besloten werd actie te gaan voeren voor een ventverbod. Kattendijke. De Gemeenteraad besloot een lantaarn te plaatsen bij de nieuwe woningen aan de put en om de electri- sche leiding door te trekken tot J. Wisse. Dhr J. F. Hundersmarck, wiens vor dering inzake presentiegeld is ontzegd, verzocht den Raad van deze uitspraak in hooger beroep te gaan. Dit werd V-ot kennisgeving aangenomen. Afwijzend wordt beschikt op het be kende verzoek van de koffiehuishoude.*j betreffende de personeele belasting. De voorzitter deelt mede, dat het be- i rrafenisfonds te Wilhelminadorp een bografenistoestel wil aanschaffen. B. en W. hebben gezegd, geen bezwaar te heb bes, mits dit geen kosten voor de ge meente medebrengt. De gemeente zal dus het toestel niet overnemen. Vastgesteld werd een steunregeling voor werkloozen: f 0,50, plus 50 cent voor elk kind. Tegen dhr Meijer, die f 7.50 voorstelde. Rilland. Gisteravond opende de Ring Zuid-Beveland Oost van den Ned. Bond van J. V. op G. G. haar wintercainpagne, met een vergadering in de Geref. Kerk al hier. Na een ernstig openingswoord van den voorzitter werd behandeld: „De J. V, en 't huisgezin", door Jac. v. d. Berge te Wemeldinge en „Gezag en Jeugd" door B. Meeuwse te Krabbendijke. Een leven dige bespreking volgde op de beide onder werpen. Mede door het ongunstige weer waren slechts 51 leden aanwezig. Wemeldinge. Vrijdagmiddag vergader de de raad dezer gemeente. Afwezig zon der kennisgeving dhr D. M. de Jonge. Na opening der vergadering wordt mededee- ling gedaan van de definitieve vaststel ling van de rekening van het gasbedrijf over 1931. Medegedeeld wordt dat de puinplaats in orde gebracht is en dat de toegangsweg zal worden hersteld, zoo dra met de werkverschaffing zal worden aangevangen. Voor het volgen van een cursus voor brandmeesters worden de reiskosten door de gemeente vergoed. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten, waarbij in overweging wordt ge geven om de bepalingen in de bouwver ordeningen, betreffende de eischen, waar aan bij nieuwbouw de stallen zullen moe ten voldoen, welke uit het ontwerp waren geschrapt, thans op te nemen. Dhr Wabeke zegt, dat zulks het bou wen van geitenhokken e.d. duurder zal maken. Dhr J. A. Dominicus acht deze bepa ling in de praktijk onuitvoerbaar. Het voorstel van B. en W. om overeen komstig het advies van Ged. Staten de verordening aan te vullen wordt na dis cussie zonder hoofdelijke st. aangenomen. B. en W. stellen thans voor over te gaan tot den koop van het naast het ge meentehuis gelegen perceel van Mej. M. Iindenbergh. Ter bespreking van dit voorstel gaat de vergadering over in co- mite-generaal. Na heropening der open bare zitting wordt met alg. stemmen be sloten tot den aankoop van dit pand c.a. voor de som van f 3000. In verband hier mede wordt besloten tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f 3500 tegen ten hoogste 4.5 pet. 'a jaars, af te lossen in uiterlijk 10 jaren, waaronder be grepen zijn de kosten van overdracht en van eerste inrichting eener burgemees terskamer. Tevens wordt besloten het niet gebruikte gedeelte van deze woning voor loopig aan de tegenwoordige eigenares te verhuren voor f 1 per week. Bij de rondvraag vraagt dhr Cysouw of de algemeene politie-verordening een ver bodsbepaling inhoudt aangaande het zich in badcostuum van het kanaal naar de Dorpsstraat begeven, zooals in den afge- loopen zomer is voorgekomen. Spr. acht het wenschelijk om, zoo hierin niet is voorzien, een daartoe strekkende verbods bepaling in te lasschen. De voorzitter zegt dat de politieverordening hierin niet vol doende voorziet, doch meent goed te doen deze zaak ter behandeling te stellen In handen van B. en W. Hierna sluiting. Heinkenszand. Gisteren vergaderde de Raad. D'e voorzitter deelde mede, dat thans ook overeenstemming is bereikt met den eigenaar Koch en op 't Hof over den aankoop van grond voor verbetering van de Dorpsstraat. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de wijze van weg- bedekking van den ouden Kamerschen weg is goedgekeurd, zoodat thans verbe tering van dien weg als tertiaire weg is aangevraagd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dat de brandmeesters een cursus zullen volgen, te geven door leden van den Zeeuwschen Prov. Brandweer- bond. In beginsel wordt besloten dezen winter een ontwikkelingscursus te doen houden voor werkloozen. In verband met een ontvangen schrijven van Ged. Staten en een besluit van den Min. van Sociale Zaken wordt besloten tot intrekking van 'n raadsbesluit, waarbij werd bepaald, dat gedurende het jaarlijksch verlof van den keuringsveearts aan diens plaatsvervan ger f 50 zou worden vergoed voor 10 keu- ringsdagen. B. en W. zullen met een voor stel komen tot wijziging der instructie van dien ambtenaar. In behandeling komt de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1934. Op voorstel der commissie van onderzoek en van B. en W. worden eenige posten gewijzigd. Het totaal bedrag der begroo ting wordt niet gewijzigd en blijft in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 58516,19 met een post van onvoorzien van f 1074.57 Bij de rondvraag maakt dhr Simonse enkele opmerkingen in betrekking tot de steunregeling. Waar echter de steunre geling geheel overeenkomstig de ministe- rieele voorschriften wordt uitgevoerd, kan daaraan niets worden gewijzigd. Souburg. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Voor den aanvang dezer vergadering werd de heer De Priester met een bloemenmand vereerd, wegens zijn 10- jarig raadslidmaatschap, waarmede de voorzitter hem feliciteerde. Ingekomen ia bericht dat het beroep van drie raadsleden omtrent opheffing bewaarschool niet voor inwilliging vat baar is. De goedkeuring der begrootte g 1933 is uitgesteld tot 1 Jan. 10!V:. Een verzoek om beschikbaar*h van voetballen voor werkloozen, v ordt voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling gemeenterdkening op die der bedrijven. Dhr de Priester verzuil strenge maatregelen te nemen tegen on willige huurder®. De voorzitter zegt zulk® toe. i Aanbieding begrooting 1934. Deze sluit met een tekort van ruim f 15.000. Dhr Leenhou'ts rapporteert dat de rekening der Gemeente 1932 in orde is bevonden, welke wordt goedgekeurd als volgtge wone dienst: totaal inkomsten f 241881.09, totaal uitgaven f238271.27, batig saldo f 3809.82. Kapitaaldienstinkomsten f 58206.68, uitgaven f 57293.75, batig slot f 912.93; Waterleidingsbedrijf afd. I baten f 10728.51, lasten f 10461.88, batig saldo f 266.63; afd. IIkap. inkomsten f 11087.94, kap. uitgaven f 11265.44, na deelig saldo f 177.50. Woningbedrijf: afd. I: baten f 11501.22, lasten f23181.06, nadeelig slot f 11679.84. Afd. II: kap. inkomsten f 4752.57, uitga ven f 4793.43, nadeelig saldo f 40.86. Adres Centrale Bond van Transport arbeiders betreffende werkverschaffing. Dhr de Priester bestrijdt de zienswijze van B. en W. De werkloozen hebben door de inmenging van de Heidemaatschappij geen voordeel gehad en dit adres is hier mede een gevolg van. De contact-commissie is door B. en W. voorbijgegaan als er met de inspecteurs moest worden gesproken. De verhouding tusschen contact-commissie en B. en W is niet zooals hij wenschelijk ach't. Dhr 'Suurmond vraagt hoeveel arbeiders hij deze organisatie zijn aangesloten. Ver der hoe groot de norm is van het loon, waarvan 66 pet. wordt betaald. Weth. Cysouw zegt, dat een drietal aanvragen inkwam. Deze hadden een loon van f 18 per week en krijgen hiervan 65 pet. Het is gebleken, dat in particuliere be drijven ongeveer f 20 wordt verdiend. Een bezwaar wordt aangevoerd om vier weken te moeten wachten. Een prikkel moet blij ven bestaan om particulier werk te zoe ken, vandaar dat 65 pot. wordt voorge steld. Wöth. Jacques zegt, dat door in menging der Heidemaatschappij de ar beidsvoorwaarden minder zijn geworden, doch dat daze van den Minister uitgaan. Dhr de Priester zegt, dat de noodlijdend- heid der gemeente een gevolg is van de werkloosheid. Dat spr. niet aan verslech teringen wil medewerken is niet waar, 'hij heeft gezegd, dat 'hij niet aan verdere ver slechteringen wil medewerken. Dhr Jacques gelooft, dat door particu lieren misbruik gemaakt wordt van den noodtoestand en zeer lage loonen gebo den worden. De huidige uitkeeringen zijn, gezien regenverlet enz. veel te 'lang 'te achten. Wet'h. Cysouw is nog niet van mee ning veranderd en wensCht uit te keeren hetgeen door den Minister wordt aange geven. De voorzitter is van meening, dat B. en W. correct hebben gehandeld. Het voorstel voor kennisgeving aan te nemen wordt aangenomen, tegen de beeren Goedbloed en de socialisten. Adres van Namidso. B. en W. stellen voor 'dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Janssen zag gaarne, dat door den burgemeester minder vergunning werd gegeven tot thet geven van muziek. De voorzitter zegt, dat muziek ran vreem den zooveel mogelijk wordt geweigerd. Dhr Janssen zag gaarne ook de ven ters wat geweerd, evenals 'het rijden met fietsen over een trottoir. Dhr Suurmond wil antwoorden, dat de aangevoerde punten zullen worden over wogen. Aldus goedgekeurd. Aankoop grond. De voorzitter stelt voor over to gaan tot aankoop van pkn. 85 meter grond aan den Bermweg. Deze be staat uit de gedempte sloot, waarin de duiker is gelegd. Dhr Janssen zegt, d'at dit toch eerder had kunnen geschieden? Is de duiker wel op de juiste plaats gelegd en is de aan koop van grond hier een gevolg van? In dien ja, wie is 'dan aansprakelijk bier voor. Dhr Suurmond zegt het een fout te achten, dat de Raad destijds een vergun ning toestond om de straat aldus aan to leggen zonder zich te dekken tegen even- tueele schadeposten. Als de duiker ver keerd is gelegd, wil ook 'hij weten wie hiervan de schuld draagt. Spr. zag gaarne dat [B. en W. en de technische adviseur meer voeling met el kaar 'hadden. Weth. Cysouw antwoordt, dat het hier een buitengewoon geval betreft. De 'ge maakte fouten waren moeilijk te voor zien. Dhr de Priester is het niet 'geheel 'hier mede eens. Het voorstel wordt aangeno men. Afrekening Bijzondere scholen. Dhr de Priester zal straks voorstellen de afreke ning school m. d. Bijbel wel, maar die der Juliana en Marnixechool niet goed te keuren. Spr. is van meening, dat beide scholen gecombineerd blijven om elkan der in financieel evenwicht te houden. Dit is volgens hem niet in het belang der gemeente. Spr. weet d'at door een der bestuurders een bedrag van de eene rekening op een andere rekening is overgeheveld, wat niet toelaatbaar is. Dhr CySouw zal, als bestuurslid dier scholen, een nauwgezet onderzoek instel len, doch is zich niet bewust van een der gelijke 'handeling. Dhr Arendse verklaart zich op een zelf de wijze. Van onregelmatigheid in de ad ministratie weet 'hij als penningmeester totaal niets af. Dhr Suurmond wil niet meer uitstelen met afrekenen, daar dit reeds lang ge noeg heeft geduurd. Een onderzoek kan ingesteld, doch iwie Van bedde partijen heeft gelijk? Indien het waar is, wat dhr de x riester zegt, zal hij zich niet schamen dit onvoorwaardelijk af te keuren. Dhr v. Soslen constateert dat dhr de Priester een zware beschuldiging inbrengt tegen feestuur der Juliana® dhool. Ingezonden Mededeellng. Sloan's Liniment Is voortreffelijk om stijfheid uit de gewrich ten te ver drijven. J Kramp in de spieren, stijfheid en pijn in de pezen worden dikwijls verwaarloosd, met ernstige gevolgen. Verdrijf Uw pijnen snel en zeker met Sloan's Liniment. Wanneer het lichtelijk wordt aangebracht, dringt het onmiddellijk doon maakt een eind aan bloedophooping en neemt de stijfheid en pijnen weg. Rheumatische Pijnen, Lendejicht, Ischias, Neuritis, Pijn in den Rug, Verstuikingen, Kneuzingen zwichten allen voor den pijnlenigenden invloed van Sloan's Hij stelt voor geen van beide rekenin gen goed te keuren voor een onderzoek is ingesteld. Dhr de Priester zou het zeer onvoor zichtig vinden goed te keuren zonder on derzoek. Namen of feiten zal spr. in deze vergadering niet noemen. Dat dhr Cysouw lid eener commissie van onderzoek zal kunnen zijn is volgens 'hem niet toelaat baar. Dit onderzoek zal door onpartijdige deskundigen moeten plaats 'hebben. Over leg met Ged. Staten is 'hierbij noodig. Het voorstel-de Priester de rekening school m. d. Bijbal goed te keuren en een onderzoek te doen instellen naar de an dere sc'holen, wordt aangenomen met al gemeens stemmen. Aangaande het adres „Ninebokas" worden de voorgestelde wij zigingen, welke billijk worden geacht en ongeveer f 300 voordeel geven, goedge keurd. Vaststelling bouwverordening goedgekeurd. De voorzitter verlaat de vergadering en geeft de leiding over aan weth. Cysouw. Trottoir Kanaalstraat. Dhr Janssen kan zich met de toelichtingen van B. en W. niet vereenigen. Van een tegemoet komende houding kan in dezen niet wor den gesproken tegenover de 'heer Florus- sen. Deze is de dupe geworden van de wijzigingen, welke door de gemeente 'daar ter plaatse zijn aangebracht. Een tege moetkoming is billijk te achten. Dhr Suurmond zegt: Als aan belang hebbende in dit geval wordt toegegeven, wordt een precedent geschapen. Dhr 'Goedbloed is ook voor eenige 'hulp uit billijkheid, doch van rechten kan niet worden gesproken. Wet'h. Cysouw beantwoordt de spre kers, en verdedigt de gronden waarop B. en W. afwijzend willen beschikken. Het voorstel B. en W. wordt na eenige bespreking verworpen met alleen de wet houders voor. Het voorstel-Janssen wordt goedgekeurd. Rondvraag. Dhr Louwerse wil, dat ver boden zal worden over de zijstraatjes op het Oranjeplein te rijden. B. en W. zullen hierop letten. Dhr Janssen verzoekt de rioleering aan de nieuwe trottoirs aan de Vliss. str. in orde te willen maken. De voorz. zegt toe de noodige verbeteringen te zullen laten aanbrengen. De heer de Priester wil maatregelen treffen om de zijkanten van de Vliss. weg in beteren toestand te brengen. Verder vraagt dhr de Priester hoe er zal worden gehandeld met zijn aangeno men voorstel inzake afrekening bijzon dere scholen. Hier dient geen drie maan den gewacht te worden. Spr. is van meening dat zoo spoedig mogelijk een commissie moet worden be noemd. De voorz. zegt toe zoo spoedig mogelijk zulks te bevorderen. Op een volgende ver gadering komt dit aan de orde. Dhr v. Soelen bespreekt de verlichting, deze is niet zooals spr. wenscht. Een nieuwe lantaarn bijplaatsen in de Nieuw- straat kan veel ondervangen. De voorz. kan het laatste niet toezeg gen, daar men aan het eind van het be drag is. Voor 1934 staat een kleine uit breiding te wachten van het aantal lan taarns. Dan kan er misschien iets in deze richting gedaan worden. Daarna sluiting. Domburg. Donderdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig wegens onge steldheid de heer Westenburger. Toestemming werd verleend aan den heer C. Geldof om voor een cursus in het bouwkundig teekenen gebruik te maken van 'n lokaal van de O.L. school. In behandeling kwam een verzoek van de Vereeniging van Koffiehuishouders enz. inzake wijziging van de heffing van Personeele Belasting voor koffiehuizen en restaurants. B. en W. waren van meening dat, waar de te derven bedragen toch weer van anderen meer zouden moe ten worden gevorderd, een onbillijke be voordeeling van een groep neringdoenden ten koste van andere aangeslagenen zou plaats hebben. Dhr Geldof wees erop, dat juist koffie huishouders door den aard van hun be drijf reeds zeer zwaar getroffen worden door de Personeele belasting. Dhr Elout meent, dat juist in deze gemeente de café's, door het zomerbezoek niet het meeste van de crisis te lijden hebben. Met 5 tegen 1 stem (die van dhr Gel dof, wordt het verzoek afgewezen. Het adres van de Provinciale Commis sie uit de N.V.V. en S.D.A.P. inzake zorg voor de werkloozen, wordt voor kennis geving aangenomen. De rekening van het Burg. Armbestuur in ontvang bedragende f 1684.38 en in uitgaaf f 1785.62 wordt ter onderzoek ge steld in handen van een Commissie be staande uit de heeren De Pagter en Janse. De begrooting van dat Bestuur voor 1934 in ontvang en uitgaaf bedra gende f 1844.47 wordt goedgekeurd. De begrooting van het Waterleidingbedrijf in ontvang en uitgaaf gewone dienst be dragende f 10596.50 en kapitaaldienst f966.50 wordt goedgekeurd. Thans komt in behandeling de Gemeen- tebegrooting voor 1934. De voorzitter zegt, dat het een moeilijke taak voor B. en W. is geweest deze begrooting op te maken. Er is zooveel mogelijk bezuinigd, sommige tractemen- ten zijn verlaagd, verschillende subsidie's zijn verminderd, enkele geheel geschrapt. Toch kon niet worden ontkomen aan be- lastingverhooging. Dhr De Visser zegt, dat deze begroo ting er niet rooskleurig uitziet. Er is wel bezuinigd doch ook nieuwe groote posten komen er op voor. Hij wijst op het verschil tusschen de uitgaven voor de brandweer, eenige jaren terug en thans. Domburg leeft z.i. te ruim, de voor gestelde heffing van opcenten op de Ver mogensbelasting noemt hij een „reclame- post". Zooals de Begrooting is ingediend zal hij zijn stem er niet aan kunnen geven. De voorzitter merkt op, dat, waar thans een goed georganiseerde brandweer be staat, toch niet kan verlangd worden, dat deze zonder eenige kosten behouden kan worden. Overigens houdt hij zich aanbevolen voor voorstellen tot verdere bezuiniging. Dhr Geldof vraagt meer banken in de gemeente aan te brengen, en een vaste lijn te volgen in het aanbrengen van verbeteringen aan de volkswoningen. Hij acht het heffen van opcenten op de Ver mogensbelasting een billijke heffing. Bij de artikelsgewijze behandeling van de Begrooting deelt dhr Elout op een vraag van dhr Geldof mede, dat het vol gende jaar rioleering zal worden aan gebracht op Nieuw-Domburg en Schelp- weg. Dhr Geldof kan zich niet vereeni gen met het feit, dat in den post werk verschaffing ook een groot gedeelte voor materiaal begrepen is. De heeren Elout en Brand meenen, dat het onmogelijk is werkobjecten te vinden, waarop geringe kosten voor materiaal noodig zijn. Op den post jaarwedde van den veld wachter wordt een bedrag van f65 min der geraamd. Het is de bedoeling, dat het bedrag gelijkstaande met het verhaal dat op zijn pensioensbijdrage wordt toe gepast en dat hem tot nog toe boven zijn bij de verordening vastgestelde jaar wedde wordt uitgekeerd, thans tijdelijk zal worden gekort. Dhr Geldof zegt tegen deze verlaging te zijn. Wanneer gekort wordt, moeten alle ambtenaren gelijk be handeld worden, waartegenover de heer Brand opmerkt, dat B. en W. meenden op de zeer lage loonen geen korting te moeten toepassen. Aangenomen met 5 tegen 1 stem (die van dhr Geldof). Een voorstel om den post gratificatie Rijkspolitie te schrappen, gedaan door dhr Geldof, wordt met 5 tegen 1 stem verworpen. De jaarwedde van den klokkenist A f 40 wordt geschrapt. Dhr De Pagter acht de subsidie voor schoolreisjes niet noodig en in het alge meen kan z.i. veel op subsidie's worden bezuinigd. Dhr Brand wijst er op, dat verschillende subsidie's zijn verminderd of geschrapt, doch dat men den finan- ciëelen toestand van de Vereenigingen moet in aanmerking nemen. Dhr Geldof zag gaarne de subsidie voor de Lantsheer- bewaarschool weer op f500 gebracht. Dit wordt met 5 tegen 1 stem (die van dhr Geldof) verworpen. Bij den post werkverschaffing en een in verband daarmede behandeld adres van de organisaties geeft dhr Brand een uitvoerige toelichting bij het advies van de Commissie uit den Raad, om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Hij zet uiteen, met voorbeelden uit de praktijk, dat de tegenwoordige regeling het wer ken bij particulieren aanmoedigt, de werkloozen zelf daardoor in het algemeen gebaat zijn en een betere regeling bij de werkverschaffing verkregen wordt. Dhr Geldof bestrijdt deze zienswijze, hij acht de loonen, die nu in werkverschaffing gegeven worden onvoldoende. Het adres van de organisaties wordt daarna met 5 tegen 1 stem, die van dhr Geldof, voor kennisgeving aangenomen. Dhr De Visser zegt, bij het eindigen van de beraadslagingen over de begroo ting zijn stem niet aan deze begrooting te kunnen geven. Dhr De Pagter vraagt aanteekening, dat hij wenscht te worden geacht zijn stem te hebben uitgebracht tegen de posten „verzekering". Met 5 tegen 1 stem, die van dhr De Visser, wordt naarna de Begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf gewone dienst op f61417.41 met een bedrag voor onvoor zien van f2378.37 en kapitaaldienst op 17522.93. Daarna wordt besloten tot hef fing van 80 opcenten hoofdsom Grond-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2