AKKER.CACHETÏ ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. euws. Buitenland. Binnenland. crtels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" kunnen optreden ïroentage van hun Dit geschil werd ihtbank onderwar- van den cliënt tot venwel heeft ont ken in het gelijk ligt het in de be ieden der cliënten in hooger beroep shof, daar men er stie tot in hoogste iken. ingen aan- ien ontslagen 55- 3 kl. der P. T. T. e 5e Kamer der m terecht gestaan iet de hem opge- ihouding verstrek- )e ambtenaar had, inemer tevoren op door het Rijk uit voor de P. T. T.; te ramingen daar- en had tevens de ie aannemers, die ing had uitgenoo- n inlichtingen be- 150 getoucheerd, tie had tegen den ree jaar gevange- ïans uitspraak ge- roordeeld tot een lig van een foor de Haarlem gisteren twee ge- t terecht gestaan, elijke beleediging den burgemeester J. J. de Boer. Zij jaar in het stem- adden daar uitbe- ëischt, hoewel hun ook in het stem- leeld was, dat zij erleening in aan- 3n der gebroeders leester een slag in lardoor deze bloe- wond was. De an- ,n f 600 aan bank- was ermee van- iden bij hen thuis het geld weer tester De Boer den zak weer geld ge- an de rechtbank rgelijke daad niet >m het gezag hoog ititie onderschreef er 1 jaar gevange- jter voor den ïeeft de rechtbank ,e geval van over- erswet in het ar- ,m behandeld, n 36-jarige vrouw. als men verdach- meeste uitgeleende in f 10 tot f 40. De zich voor die be- weken f 1.10 tot Verdachte zeide er n willen ophouden, e menschen weer en dam leende zij •s werden als ge ren zeker niet on verdachte, die hun rekende. Men kan cooper terecht, r op, dat de gevor- erekend toch altijd imt, terwijl de wet 25 terug te betalen cimum een bedrag >orschrijft. geldschieters had- nooit gehoord, tie zeide het toe te et gekomen is, die paal en perk stelt, ete subs. 25 dagen maanden gevange met een proeftijd de zekerheid te haar bedrijf zal ber. terdag 28 October. K.R.O. 11.30-12 15-1 Lunchconcert, adio-octet. 2-2.30 2.30-4 Kinderuur- 7 Het orkest. 8.35- isch ensemble. mdag 29 Oct.: N. G. R. V. 8.30— Dr Geelkerken te kerkdienst vanuit e Maassluis. Ds B. -7.45 Orgelbespe- en 11.30—12.15 -11.30 Lit. Hoog- 02 Lunchmuziek. 33.30 en 44.30 rtet. 4.30—5 Voor 10—10.40 Het or- M. AVRO. 12.30— .30—4 Omroepor- 3.15—9.15 Omroep- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11, Postchöiiuo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden modcdcolingon 60 cont per regel, Klolne Advortontiön Dinsdags on Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Voor zoolang en zoo ver Door de ijveraars voor het Fascisme die alles aan den oppermachtigen Staat on dergeschikt wenschen te maken, wordt niet nagelaten er op te wijzen dat men toch aan het volk nog wel zekere rech ten en vrijheden wil gunnen. Hier past wat Groen van Prinsterer in October 1851 in de Nederlander in ander verband schreef: „Volgens de vrijzinnige theoriën kun nen er geen vrijheden of regten bestaan. Dit zou met het wezen van den alver- mogenden Staat in strijd zijn. Vrijheden en regten; ja. doch voor zoolang en zoo ver de Staat het vergunt. De Staat, dat is, zij door wie, namens den Staat, het woord gevoerd wordt: het Gouvernement. Vrijheid behoudens autorisatie. Regt bij vergunning." Zeldzaam juist is hier het streven van de Nat. Socialistische en Fascistische groepen geteekend. Vrijheid voor de kerken: voor zoover de Staat het vergunt. Vrijheid van onderwijs: idem. Politieke vrijheid: idem. Terecht voegde Groen aan zijne opmer kingen toe: Welk een gunst! Welk een vrijheid! De meest schuldigen. Binnenkort zullen de verdachten inza ke de muiterij op „De Zeven Provinciën" terecht staan en het is in 's lands belang noodzakelijk, dat een streng gericht wordt gehouden, zonder aanzien des persoons. Zooals thans reeds onder het ambte narencorps een groote schoonmaak is gehouden. Toch blijft er, hoe overigens deze zaak ook moge verloopen, iets wat niet bevre digd. Onwillekeurig denken we hierbij toch aan wat Groen van Prinsterer in 1853 zeer terzake in de Tweede Kamer op merkte aan het adres van sommige leden, die krasse redevoeringen hadden gehou den, waardoor onwillige belastingbetalers in hun verzet gesterkt werden: „Ik zal nooit vergeten, dat ik in 1836 te Parijs bijgewoond heb de terechtzitting voor de Kamer van de Pairs van 'n ko ningsmoordenaar; zijne veroordeeling ook door een aantal leden, die zelve, door hunne theorieën, door hunne verderfe lijke leerstellingen, hem het moordtuig hadden in de hand gelegd. Ik dacht: de meest schuldige is niet hij, die door het zwaard der menschelijke ge rechtigheid bereikt wordt". Deze woorden gelden ook hier. De meest schuldigen, zij, die het zaad van oproer en revolutie gestrooid hebben, worden niet getroffen. Dreigende toestand in Palestina. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Arabieren voor geheel Palestina een alge- meene staking hebben afgekondigd, om te Protesteeren tegen de toenemende immi gratie van de Joden. Vooral te Jaffa is de toestand zeer on rustig. Duizenden Arabieren uit alle dee- len van Palestina zijn daar aangekomen, om deel te nemen aan de aangekondigde betooging, die men ondanks het verbod van den Engelschen commissaris wil houden. De Regeering heeft uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Afgezien van de versterking der bereden politie en po litie te voet, zijn twee Engelsche compag nieën, uitgrust met machinegeweren naar Jaffa gedirigeerd en zijn ook pant serauto's van het militair vliegveld Ram- leh naar Jaffa gezonden. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de toestand ernstig geworden is. De politie was zelfs genoodzaakt, gezien de houding der menigte, gebruik van de wapens te maken. Later wordt gemeld, dat te Jaffa het aantal dooden 11 en dat der ernstig ge wonden 22 bedraagt, maar men gelooft dat het aantal dooden 20 is. Van 6 uur af mag niemand zich op straat vertoonen. Het is thans rustig. Tweeduizend huwelijken op één dag. Maandag a.s. zullen er in de stad en de provincie van Rome achtereenvolgens 2000 huwelijken worden voltrokken, zulks ter gelegenheid van den elfden jaardag van den opmarsch naar Rome. Deze echt verbintenissen worden door den staat mogelijk gemaakt ten einde „de stijging van het geboortecijfer in het fascistische Italië te bevorderen". In de hoofdstad zullen alleen reeds 550 paren worden ge trouwd; de overige verbintenissen wor den in de kleine steden en dorpen der provincie gesloten. Alles op kosten van den Staat. Het eerste kind uit deze echtverbinte nissen gesproten, zal van overheidswege een uitzet krijgen! Korte Berichten. Henderson heeft het bureau der ont wapeningsconferentie tegen 3 inplaats van, zooals aanvankelijk bepaald, 9 No vember bijeengeroepen. i De te München gearresteerde En gelsche journalist Panter, de correspon dent van de „Daily Telegraph", wordt beschuldigd van hoogverraad en spion- nage en zal te Leipzig terechtstaan. De nieuwe Fransche regeering zal zich op 3 November aan de Kamer voor stellen en voorlezing doen van de regee- ringsverklaring. Langs de geheele Belgische kust en aan de monding van de Schelde tot Ant werpen toe heeft een buitengewoon he vige storm gewoed. Een deel der haven installatie van Nieuwpoort werd vernield. Te Zeebrugge is een huis ingestort, waar bij de eigenaar werd gedood. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gister morgen omstreeks kwart over 10 van Zwitserland op het Loo aangekomen. De Prins op reis. Prins Hendrik zal zich Zaterdag 4 No vember naar Het Loo begeven om van daar voor eenigen tijd naar het buiten land te vertrekken. De C. A. 0. in de typografie. Eergistermiddag heeft de ledenverga dering van den bond van Christelijke Drukkerspatroons in Nederland met alge- meene stemmen de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst aangenomen. Ten voorbeeld gesteld. Nadat eenige weken geleden de ge- meentebegrooting van Zuilen door den Raad in nog geen twee uur was afgehan deld, werd Donderdagavond een vergade ring gehouden, waar allereerst de inge komen stukken werden afgedaan, de voor gestelde begrootings-wijzingen werden aangenomen, een aanvraag van het schoolbestuur werd ingewilligd, de ver ordening personeel gem.-bureaux werd gewijzigd, een voordracht inzake reke ning-courant werd aangenomen, een bouwverordening werd vastgesteld en een Hinderwet-verordening werd aanvaard, innog geen 25 minuten! Het insigne van het Nationaal Herstel. Donderdagavond na afloop van een ver gadering in de Stadsgehoorzaal te Lei den, waar hij het woord gevoerd had, is tegen het Tweede Kamerlid, mr dr Wes terman, proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van het Uniform verbod. Het betreft hier het dragen van het insigne van het Verbond voor Nationaal Herstel, een klein speldje, 1.2 c.M. lang en 1 c.M. breed, dat als een opzichtig on- derscheidingsteeken, uiting gevend aan een bepaald staatkundig streven is aan gemerkt. Het insigne is in beslag genomen. Ook tegen den voorzitter der Leidsche afdeeling, mr de Vries, is proces-verbaal opgemaakt. Nieuw handelsverdrag mei Duitschland. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat gisteren te 's Gravenhage op het De partement van Economische Zaken de on derhandelingen zijn begonnen over een nieuw NederlandschDuitsch handels verdrag ter vervanging van het douane- en credietverdrag dat naar men weet op 31 December afloopt. Aan deze besprekingen wordt deelge nomen door ambtenaren van verschillen de departementen uiteraard vooral door die van Economische Zaken. Verder wordt nog gemeld, dat ook ver tegenwoordigers uit het agrarisch en in dustrieel leven als deskundigen aan de onderhandelingen deelnemen o.m. de heer mr M. P. L. Steenberghe, voorzitter der R.K. Werkgeversvereniging, alsmede de tuinbouwkundige specialiteit de heer G. Valstar en de heer dr F. Posthuma. Samenwerking tuinbouw en verbruiks coöperaties. De Centrale Bond van Ned. Verbruiks coöperaties heeft de eerste rayon-coöpe ratie voor de distributie van groenten en fruit opgericht te 's Gravenhage. Gelijktijdig is te Naaldwijk een produ centen-coöperatie van tuinders opgericht. De rayon-coöperatie draagt den naam van Beider Belang U.A. Leden zijn een aantal verbruiks-coöperaties, benevens genoemde producenten-coöperatie. Het bestuur en de raad van commis sarissen zijn gelijkelijk samengesteld uit de vertegenwoordigers van de georgani seerde tuinders en de verbruiks-coöpera ties. De georganiseerde tuinders leveren hun producten aan de coöperatie Beider Be lang die in verschillende tot bet rayon behoorende steden, waar verbruiks-coö peraties bestaan, deze producten onder haar leden zal distribueeren. De winsten van het bedijf zullen voor de eene helft den verbruiks-coöperaties, voor de andere helft den leden der pro ducenten-coöperatie van tuinders ten goede komen. Bij de oprichting van de coöperatie Beider Belang heeft de bedoeling voorge zeten de verbruikers dagelijks van versche groenten van goede kwaliteit tegen con curreerenden prijs te voorzien en den tuin ders een meer loonenden prijs voor hun producten te geven. Het betreft dus een samenwerking tus- schen producenten en consumenten. Een mooie opdracht voor Stork. De United Africa Company te Londen, één der maatschappijen van het Unilever Concern, heeft aan de machinefabriek Gebr. Stork Co., Hengelo, de opdracht gegund tot het leveren eener nieuwe palmoliefabriek, geheel compleet met krachtstation en gebouwen, voor haar on derneming N'Dian in Nigeria. De capa citeit dezer fabriek zal voldoende zijn om per jaar 6000 ton palmolie en 2000 ton palmpitten te kunnen produceeren, terwijl de installatie voorloopig voor de helft hiervan berekend is. Aan de groote ervaring, die Gebr. Stork Go. zich op dit gebied heeft verworven, is het te danken, dat deze opdracht voor buitenlandsche rekening, ondanks de zeer zware concurrentie vooral ook van En gelsche en Duitsche zijde, geheel in Ne derland geplaatst is. Minister De Wilde en het zender- vraagstuk. Volgens de „Tel." houdt minister De Wilde zich den laatsten tijd bezig met het vraagstuk der omroepzenders. De leiders der verschillende omroepvereenigingen zijn reeds door hem ontvangen en hebben gelegenheid gekregen hun inzichten ken baar te maken. Vast schijnt wel te staan, dat minister De Wilde van oordeel is, dat de tegenwoordige toestand niet gehand haafd zal blijven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden ten Stadhuize te Middelburg. Aanwezig waren 16 leden. Naar aanleiding van de actie der Ka mer voor vermindering van de bijdrage voor het handelsregister, deelde de heer Jeronimus mede, dat bij een audiëntie ter zake bij Minister Verschuur gebleken is, dat van dien bewindsman niet op me dewerking kan worden gerekend. Met 9 tegen 7 stemmen besloot de Ka mer na uitvoerige discussie om f 25 sub sidie te verleenen aan de afdeeling van de Hanze te 's Heerenhoek in de kosten van een in September gehouden winkel week. Het voorstel om als lid toe te treden tot de Nederlandsche organisatie van de In ternationale Kamer van Koophandel on dervond geen bestrijding. Het bureau had voorgesteld als blijk van waardeering aan de Stichting Eco nomisch Instituut voor den Middenstand f 10 toe te kennen. Uit de vergadering kwamen amendementen naar voren, van resp. f 100 en f 50. Het principe van het geven van een bijdrage nam de Kamer aan met 15 te gen 1 st. De som van f 100 verwierp zij met 14 tegen 2 en die van f 50 met 9 tegen 7 st., zoodat f 10 bepaald is, zoowel voor 1933 als 1934. Z.h.st. vereenigde de Kamer zich met het voorstel om de jaarwedde van den ambtenaar van de Kamer te verhoogen van f 1800 op f 2000. Bij de behandeling der begrooting voor 1934 stelde de heer v. d. Berg de prin- cipieele vraag aan de orde of men zal blijven doorgaan met het verleenen van subsidies aan winkelweken. Uit de daar op gevolgde uitvoerige besprekingen bleek, dat vele leden meenen, dat men daar niet mede moet voortgaan, of al thans zich moet beperken tot de groo- tere plaatsen en dan nog niet ieder jaar. Een bepaalde beslissing is tot later uit gesteld. Na eenige discussie vereenigden alle leden zich met het voorstel om de regee ring te verzoeken het indienen van een wetsontwerp tot credietverleening aan den middenstand zooveel mogelijk te be spoedigen. Ingezonden Hededeellng. Morwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-8>/2 vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. ratloneele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitsminenmeel beter dan viscbmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. De Kamer stelde een bijdrage van f 80 beschikbaar voor de Zierikzeesche win keliersvereniging voor een eind Novem ber te houden winkelweek. Na enkele opmerkingen kon de Kamer zich vereenigen met adhaesiebetuiging aan de motie aangenomen op de vergade ring te Hansweert, waarin den Minister oprechten dank wordt betuigd voor het ingediende wetsontwerp tot verbreeding van het Kanaal door Zuid-Beveland en beleefd verzocht wordt wel te willen be vorderen, dat dit ontwerp ten spoedigste tot wet wordt verheven en met de uitvoe ring van de gemaakte plannen weldra wordt aangevangen. Aan de vereen, tot bevordering en uit breiding van de Sluizen en het Kanaal kende de Kamer 50 pet. der te maken propagandakosten tot een maximum van f 100 toe. Bij de rondvraag vroeg de heer Mes hoe het feitelijk staat met de haven van Vlissingen, waarop de voorz. antwoordde, dat de zaak in Den Haag wat vertraagd is, maar dat nu binnen betrekkelijk kor ten tijd de oprichting van de N.V. Ha ven van Vlissingen is te verwachten. Voor dien zullen de reeds benoemde com missarissen een voordracht van twee per sonen voor een officieuze benoeming van een directeur moeten doen, waaruit de aandeelhouders dan een keuze kunnen doen. Op een vraag van den heer de Vos, kon de heer Stofkoper, vertegenwoordiger der Kamer bij de op te richten N.V., mede- deelen, dat de verdere outillage der haven wacht op de soort van vrachten, die men zal kunnen krijgen en dat volgende week Zaterdag vergaderd wordt. De heer P. G. Laernoes wees op het gevaar van opheffing van de lijn Terneu- zenVlisingen van den prov. stoomboot- dienst en kreeg de toezegging, dat het bureau ten deze diligent zal zijn. De R a w a n a-f i 1 m. De anti opium-film, tevens nieuwe Zendingsfilm van bet Zendingsbureau Oegstgeest, is te Vlissingen en Middelburg vertoond. De vertooning nam een aanvang met een afbeeling van den god Rawana, de demon van het kwade. Na een kijkje in Colombo is het inte ressant te zien, hoe nu reeds maatregelen tegen den opium-smokkelhandel genomen worden. Kort voor aankomst te Batavia worden door een Chineeschen bediende eenige pakken uit een patrijspoort over boord geworpen, later in prauwen op een eenzame plaats op de kust gebracht en in auto's of door lastdragers verder het binnenland ingevoerd, om daar in obs cure gelegenheden bereid te worden voor de opiumkit en daar zijn vernielend werk aan ziel en lichaam te verrichten. Na 't Euröpeesche en Indische nacht leven gadegeslagen te hebben, voert de film naar een van de beruchte opiumkit ten van Batavia en brengt in contact met de daar heerschende vreeselijke toe standen en de verwoesting van de regel matig komende bezoekers. Een mooi stuk Zendingswerk aan schouwden wij, toen de zendelingen de opiumkitten binnengingen en trachtten hen die verslaafd waren aan de opium, te redden door ben een ontwenningskuur te doen ondergaan in het zendingshospi taal te Bandoeng. De opiumschuiver die als genezen ontslagen wordt en in aan raking gekomen met het Evangelie, wordt dan gep'"Xtst in bet doorgangs huis en vindt daar nuttigen arbeid. De laatste tafereelen van de film deden zien, dat wil de strijd tegen het opium- kwaad goed zijn, de jeugd hiervoor de oogen geopend moeten worden en de film besloot dan ook met het beeld van de opgroeiende jeugd, te midden van de leuze: „Een opium-vrij Indië". Splitsing belastinginspecties. In verband met de in de „Staatscou rant" opgenomen nieuwe regeling en splitsing der belasting-inspecties zullen: a. de bestaande inspecties der belastin gen te Middelburg (Walcheren en Noord- Binnenland. Proces-verbaal tegen het Kamerlid Wes terman opgemaakt. Auto bij de Hembrug te water. Twee slachtoffers. Buitenland. Ongeregeldheden in Palestina. Geen wonder met al dia zieke menschen om U heenl Weesi Gij echter verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKER TJE" en vanavond voor 't b naar bed gaan nog een. Tien Product tegen één dat Ge daarmede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opslaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend Volgens recept van Apotheker Dumont Beveland); Oostburg (West. Z.-Vlaande ren); Terneuzen (Oost. Z.-Vlaanderen) en Zierikzee (Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland) voortaan al leen zijn inspecties der directe belastin gen; b. wordt de inspectie Hansweert opge heven en komt daarvoor in de plaats een inspectie der directe belastingen te Goes c. wordt er één inspectie voor invoer rechten en accijnzen (inclusief de omzet belasting) voor de geheele provincie Zee land ingesteld, gevestigd ter standplaats Vlissingen, met een sub-inspectie te Ter- neuzen. („Midd. Crt") Bij beschikking van den Minister van Financiën zijn de volgende inspec teurs der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen verplaatst en aangewezen als hoofd van de inspectie op hun nieuwe standplaats: G. B. Balkestein van Hansweert naar Goes dir. belastingen; M. Gonlag van Oostburg naar Kerkrade dir. belastingen; J. F. Hampe van Hoorn naar Middel burg dir. belastingen; J. J. Rus van Mid delburg naar Oostburg dir. belastingen, A. Mertens van Zierikzee naar Roermond dir. belastingen; Mr J. van der Poel van Middelburg naar Vlissingen inv. en ac cijnzen; H. Schuurman van Amersfoort naar Zierikzee dir. belastingen. De volgende inspecteurs zijn verplaatst en toegevoegd aan het hoofd van do in spectie op hun nieuwe standplaats: H. F. van de Velde, geb. te Vlissingen, van Vlaardingen naar Rotterdam, dir. belastingen; B. Faberij de Jonge, van Meppel naar 's-Gravenhage, dir. belastin gen; P. G. Labrijn van Leiden, le afd naar id. dir. belastingen, 1ste afd.; de in specteur J. B. Kloosterman is verplaatst van Eindhoven, 2e afd. en werkzaam ge steld aan de subinspectie op zijn nieuwe standplaats Terneuzen inv. en accijnzen; de ontvanger A. J. W. van Rietschoten is verplaatst van Terneuzen en werkzaam gesteld aan de inspectie op zijn nieuwe standplaats Middelburg. Stofzuigers, de grootste sorteering bij J. M. Polderman, Goes. Vanaf 0,75 per week. (Adv.) Goes. Chr. Win ter lezing. Voor de Vereeniging van Christelijke Winterlezingen sprak in het Schuttershof D's J. G. Koningsberger van Amsterdam over: „Kentering der godlooze cultuur". Na een litteratuur-opgave begint Spr. een inleiding te geven over het woord Secularisme, waarmede deze godlooze cultuur sinds de Wereldzendingsconferen- tie van 1928 wordt aangeduid. Secularis me zegt: Do mensch richt zich op de wereld der dingen, het is de "we reldgodsdienst der godsdienstloosheid. Men wijst op twee oorzaiken hier van: a. verandering van het wereld beeld; b. krachtige invloed der techniek. Echter bestond het Secularisme reeds vóór Christus en bovendien waren de bou wers der moderne natuurwetenschap en de eerste groote technici geloovige men schen. Oswald Spengler noemt het Secu larisme een ouderdomsverschijnsel onzer cultuur, wat waar schijnt te zijn, doch het niet is. Do eigenlijke oorzaak ligt dieper. /V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1