EERSTE BLAD. VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. 23 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummcr 11. Postchóquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef, 200. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. 2ïe Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mododoellngen 00 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Zedenverwildering. De zedenverwildering heeft ook in ons land ontstellende afmetingen aangeno men. Daarvan spreekt het volgende bericht uit de hoofdstad des lands: „Sinds korten tijd is hier ter stede ge vestigd het adviesbureau voor gezins moeilijkheden „Pro Familia". De onrustbarende toeneming van het aantal echtscheidingen met het daarmede noodzakelijk gepaard gaande leed heeft bij de oprichters de vraag doen rijzen, wat er van particuliere zijde gedaan kan worden om dit kwaad te keeren of te verkleinen. Zij meenen nu, dat wellicht een rustige bemoeienis van een buiten de partijen staand onzijdig persoon, die zelf het le ven en zijn moeilijkheden kent, een aantal echtscheidingen, waartoe dikwijls in ze nuwachtige overijling en ten einde raad besloten wordt, zou kunnen voorkomen. Zij meenen voorts, dat in gevallen, waar in nog niet aan scheiding wordt gedacht, maar waarin niettemin ernstige huwe lijksmoeilijkheden bestaan, deskundige en begrijpende voorlichting mogelijk eenige ontspanning brengen kan. Bovenal met het oog op de kinderen, die in dergelijke onevenwichtige gezinnen opgroeien, schijnen deze pogingen alles zins de moeite waard. Kan in het eerstgenoemde geval een scheiding niet worden voorkomen, dan nog behoudt een inmenging haar waarde, wanneer er kinderen zijn; voor hen im mers is het van het grootste gewicht, dat de rechter, die de voogdij (c.q. bij schei ding van tafel en bed, de ouderlijke macht) heeft toe te wijzen, daarbij met kennis van zaken wordt voorgelicht. Het is wel niet voor betwisting vat baar, dat de door partij en familieleden aanbevolen regeling, wat de kinderen be treft, dikwijls door andere factoren dan het wezenlijk belang der kinderen wordt beheerscht zonder dat de rechter, voor wien immers veelal de motieven der voor gestelde regeling verborgen blijven, ter men heeft daarvan af te wijken. Herhaaldelijk verschijnen ouders en bloedverwanten niet eens zelf voor den rechter, doch laten zij zich vertegenwoor digen door personen, die slechts de op dracht hebben om een bepaalde verkla ring, opgenomen in door den betrokkeno geteekende volmacht af te leggen." Hieraan wordt nog toegevoegd, dat deze organisatie ongetwijfeld in een be staande maatschappelijke behoefte zal blijken te voorzien. Het is wel een treurig bericht. Toch verwondert het niet dat het zoo ver is gekomen. Beginselen werken door. Wat de laatste jaren ook in ons land ten opzichte van het huwelijks- en het ge zinsleven is gepropageerd men denke slechts aan het „Wordend Huwelijk" van de Wibauts, is rechtstreeks gericht op de ondermijning van het Christelijk huwe lijk. En maar al te gretig is dit zedelijk ver gift gebruikt. Met wat God leert omtrent het huwe lijks- en het gezinsleven werd geen reke ning gehouden. Van de heiligheid van het door God geordende huwelijk is in breede kringen niets overgebleven. En nu staan we bij de ontzettende ge volgen. Voor de betrokken mannen en vrouwen, maar meer nog voor de kinde ren, en voor de toekomstige maatschappij. Wat „Pro Familia" beoogt verdient op zichzelf waardeering. Maar afdoende verbetering kan deze instelling niet bréngen. Verbetering is al leen mogelijk als het revolutionaire be ginsel van de autonomie van den mensch wordt losgelaten en als er weer komt een buigen voor en een leven naar de god delijke instellingen. Opvoeding tot den oorlog. Bij wat wij dezer dagen opmerkten over e' boekje van Prof. Banse „Wehrwissen- scnaft werd tevens melding gemaakt van net bericht dat de inhoud van deze bro chure waarin terugkeer tot een heiden- sche levens- en wereldbeschouwing be- pleit wordt, niet de instemming der Re geering heeft en dat het werkje in beslag is genomen. Dit bericht schijnt mooier dan het is. n het „Vaderland" wordt er althans de aandacht op gevestigd, dat reeds in 1932 e eerste druk van dit boekje is versche- tr!.™i i de Duitsche regeering ,en $.at k0t z^n funesten invloed op de bevolking kon uitoefenen. Daarna r in 0 iaar een tweede druk versche- schrijver zijn blijdschap uitspreekt dat blijkens de groote belang stelling „de Wehrwissenschaftliche Ge- danke" bij het Duitsche volk levendig is geworden. De zaak is dus van veel ernstiger aard dan het door den Duitschen persdienst werd voorgesteld. Het ongeluk met den trein Cherbourg Parijs. Volgens de laatste telegrammen uit Pa rijs, zou het aantal dooden tengevolge van het ongeluk met den sneltrein Cher bourgParijs thans nadat gisteroch tend nog enkele lijken zijn geborgen 35 bedragen, dat der zwaar gewonden 5. Men neemt aan, dat er geen slachtoffers meer onder de puinhoopen liggen, hoewel twee vrouwen sedert de catastrofe vermist worden. De Kabinetsformatie in Frankrijk. D'e besprekingen van Sarraut zijn reeds zoover gevorderd, dat bij definitief de op dracht tot vorming van een kabinet beeft kunnen aanvaarden. Sarraut is tot de conclusie gekomen, dat bij er niet in kan slagen een ministe rie van breede concentratie te vormen en dat bij zich dus moet bepalen tot een mi nisterie, dat dezelfde politieke schakee ring heeft als het kabinet-D:aladier. Door opneming van eenige links-republikeinen zou echter een begin worden gemaakt met de uitbreiding van de parlementaire meerderheid. Tachtig, duizend Chineesche boeren vermoord. De Chineesche roode soldaten oefenen in Noord-Sjesjoean een bloedige terreur uit. Volgens ontvangen berichten, zouden in genoemde provincie 80.000 Chineesche boeren vermoord zijn. Meer dan een mil- lioen inwoners zijn, om aan een dergelijk lot te ontkomen, gevlucht.' Zoodra een bende „roode" soldaten een dorp bezet heeft, worden de volgende inwoners zonder vorm van proces geëxe cuteerd: Iedere boer, die meer dan 600 pond rijst bezit; oud-regeeringsambtena- ren en militaire bevelhebbers; ieder, die meer dan 150 gulden rijk is; boeddisten en aanhangers van anderen godsdienst. Als deze massa-terechtstelling heeft plaats gehad, worden de bezittingen van het dorp opnieuw verdeeld en ieder, die weigert, het hem toegewezen deel te aan vaarden, wordt als „reactionnair" be schouwd en doodgeschoten. De gemeente wordt dan verdeeld in „provinciale sovjets", in „districts-sovjets" of in „dorps-sovjets". De jongens worden opgenomen in com munistische jeugdgardes en de mannen worden ingeschreven als roode soldaten. De vrouwen komen bij het wasch- of kook-corps. De kleinhandel wordt dan gemonopo liseerd door een coöperatieve instelling en de prijzen worden door een economische commissie vastgesteld. Tenslotte wordt een communistische rechtbank opgericht, die dollar-biljetten uitgeeft. Zware sneeuwstorm in Montreal. Boven Montreal heeft een sneeuwstorm gewoed, zóó hevig, als de laatste twintig jaar zoo vroeg in het jaar niet is voor gekomen. Het geheele zakenleven werd door den storm stilgelegd. Het verkeer, in de eer ste plaats het spoor- en tramverkeer werd ernstig gestremd, zoodat de levering van landbouwproducten aan de stad groote moeilijkheden ondervond. Zelfs telefoon en telegraaflijnen werden vernield. Uit de Canadeesche hoofdstad Ottawa komen gelijkluidende berichten. Stormen aan Engelands Oostkust. De Engelsche Oostkust werd Woens dag en Donderdag door hevige stormen geteisterd, welke gepaard gingen van regen- en hagelbuien. In de haven van Scarborough zijn verscheidene visschers- en zeilbooten gezonken. Eenige stoom schepen zijn van hun ankers wegge slagen. Het dak van het paviljoen op de pier werd weggerukt. Te Lowestoft heeft de storm een aard verschuiving veroorzaakt. Tal van hui zen, welke langs de rotskusten staan, ver- keeren in gevaar. De temperatuur is in geheel Engeland in de laatste dagen aanzienlijk gedaald. Litausch bisschop uit Russische gevangenschap aangekomen. De Litausche bisschop, die in Sovjet- Rusland gevangen werd gehouden doch tegen communisten, die in Litauen ge vangen werden gehouden, uitgeleverd is, is op Litausch grondgebied aangekomen. Hij deelde mede, dat nog ongeveer 100 R.-K. priesters, waaronder 70 Litauers, zich in gevangenschap bevinden. Zij zijn voor het grootste gedeelte naar Siberië gestuurd, waar zij onder groote ontberin gen moeten leven. De Litausche regeering zal onderhan delingen beginnen om ook deze priesters in vrijheid gesteld te krijgen. Smakkelvloot op komst. Volgens mededeeling uit zeevaartkrin gen is een vloot van alcoholsmokkelaars uit Eesti (Estland) gereed om uit te va ren naar Zweden, met een lading van 2 millioen I alcohol. De alcohol zal met groote depotschepen naar de open zee worden gebracht en vervolgens door snelle racebooten naar verschillende plaatsen aan de Zweedsche kust worden vervoerd. De Zweedsche douanepolitie heeft reeds bijzondere maatregelen genomen om de smokkelvloot te ontvangen. Spionnenleidster in Finland gearresteerd? De Finsche politie heeft een buiten- landsche vrouw gearresteerd, die ver dacht wordt de leidster te zijn van een bende internationale spionnen. Nog eeni ge andere arrestaties zijn verricht, waar onder, naar beweerd wordt, die van een ambtenaar van een der buitenlandsche legaties. Over de geheele zaak wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. Deze arrestaties zijn verricht, nadat kort geleden luitenant Pentikainen van den Finschen generalen staf onverwachts verdwenen en naar Rusland was uitge weken, waarna niets meer van hem vernomen werd. Het groeten bij de Duitsche spoorwegen. Het hoofdbestuur der Duitsche spoor wegen heeft een nieuwe instructie gepu bliceerd over het gebruik van den „Duit schen groet" bij de spoorwegen. Daarin wordt voorgeschreven, dat alle ambtenaren, beambten en arbeiders, on verschillig of zij uniform dragen of niet, in dienst, in de dienstgebouwen en op de terreinen door het opheffen van den rech terarm moeten groeten. In afwijking van dezen regel moet ech ter ter vermijding van het verkeerd be grijpen van signalen de militaire groet worden gebruikt in de nabijheid van alle rails, op alle voertuigen, op perrons en door de perronbeambten bij de controle De Duitsche groet moet steeds worden gebruikt bij het zingen van het Duitsch- land- en bet Horst-Wessellied. In de instructie wordt voorts gezegd, dat van de ambtenaren wordt ver wacht, dat zij ook buiten dienst op de zelfde wijze groeten met den Duitschen groet. Ontwapeningsconferentie vijf weken verdaagd. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie beeft het voorstel in zake verdaging tot 4 December aangeno men. Intusschen zal het bureau een nieuw conventie-ontwerp^, gebaseerd op ,MacDonalds plan opstellen. Een nieuwe verdaging in December tot Januari a.s. wordt vriji algemeen waarschijnlijk ge acht. Korte Berichten. De Volkenbondsraad, die in geheime zitting bijeen is gekomen, heeft den eer sten permanenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond, den heer Lester, tot hoogen commissaris van den Volkenbond in Danzig benoemd. Naar te Tokio verluidt, zouden de Vereenigde Staten besloten hebben bet aangaan van een niet -aanval-verdrag met Japan te verwerpen. De heer Van Canegem, zoon van den gewezen Belgischen minister, die gerui- men tijd te Brussel als advocaat was ge vestigd, is dezer dagen benoemd tot sub stituut bij de rechtbank te Tongeren. De jonge magistraat moest voor bet Hof van Beroep te Luik den grondwettelijken eed afleggen en hij heeft dit gedaan in het Nederlandsch. Hiet was de eerste maal dat een magistraat te Luik den eed aflegt in de Nederlandsche taal OVERHEID EN AMBTENAAR. Het C. N. 0. P. op audiëntie bij minister Colijn. Naar aanleiding van het besluit van den Ministerraad, waarbij aan de amb tenaren wordt bekend gemaakt, dat zij zich zullen hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, is een deputatie uit het bestuur van de Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) op daartoe tele grafisch gedaan verzoek, den 26en Octo ber door den voorzitter van den raad van ministers in audiëntie ontvangen. De deputatie gaf hare bevreemding over het genomen besluit te kennen, dat den indruk zou kunnen wekken alsof het aan de ambtenaren voortaan verboden is om in woord en geschrift uiting te geven aan hun gevoelens met betrekking tot door de regeering genomen of te nemen maatregelen, rakende hunne belangen. De deputatie kon niet aannemen, dat aan het besluit een zóó verstrekkende en haars inziens niet te verdedigen uitleg ging zou worden gegeven en verzocht mitsdien aan den Minister wel een inter pretatie te willen geven. Zijne Excellentie bleek van oordeel, dat het in dezen tijd van verscherping der tegenstellingen, in het belang van de ambtenaren moet worden geacht als hun actie geen reactie wekt in breede lagen van het Nederlandsche volk. De Minister achtte interpretatie over bodig en noemde het verbod een waar schuwing aan de ambtenaren om in zoo wel als buiten dienst behoorlijke grenzen in acht te nemen. De ambtenaar blijft echter volmaakt vrij om langs organisa- torischen weg zijn denkbeelden tot de overheid te richten. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in dagbladen en andere organen hebben voor zichzelf grenzen te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. Hei filiaalbedrijf in de kruideniers branche. Het comité van samenwerking uit de drie Nederlandsche Kruideniersbonden heeft zich met een request tot den Minis ter van Oeconomische zaken gericht met het dringend verzoek positieve maatrege len te overwegen om verdere uitbreiding van het filiaalbedrijf te voorkomen. Adres santen achten de bedrijfsgenooten in de levensmiddelenbranche in staat om de buitengewone moeilijkheden in het be drijfsleven het hoofd te bieden, maar de pogingen daartoe zullen schier on mogelijk worden gemaakt door de alge meene uitbreiding van het groot filialen- bedrijf, dat er op gericht schijnt de kleine en middelmatige kruidenierszaken elke levenskans af te snijden. Nieuwe crisisheffingen? Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt wordt in vak kringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe crisisheffin gen, onder andere op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeel- producten. De nieuwe gouverneur van Suriname. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat, blijkens bij zijn departement ontvangen telegrafisch bericht, de nieuw benoemde Gouverneur van Suriname, de heer Prof. Dr J. C. Kielstra, het bestuur over dat gewest op 25 dezer heeft aan vaard. Waterschapsbesturen. Zes politieke partijen in Noord-Holland hebben zich verbonden om voor de ver kiezing van 12 hoofdingelanden en 12 plaatsvervangende hoofdingelanden, met elkander samen te werken. Zeer opmer kelijk is het daarbij, zegt de „N. R. Crt." dat ook de S.D.A.P. het verkiezingspro gram onderschrijft, waarvan bezuiniging ook op de salarissen een voornaam punt vormt. Buitenlandsch huispersoneel. Op het Departement van Sociale Zaken is een vergadering gehouden van verte genwoordigers van vereenigingen voor vrouwen en meisjes, die zich met het plaatsen van huispersoneel bezig houden en enkele vakcentrales. Aanleiding tot deze bijeenkomst was, dat de Ned. Vereen, van Huisvrouwen eenigen tijd geleden de aandacht van den Minister van Sociale Zaken gevestigd beeft op het groote aantal buitenland sche dienstboden in ons land. Uit de bespreking bleek, dat nog steeds een belangrijk tekort aan Nederlandsch huispersoneel bestaat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel genegen zouden zijn om zich als dienstbode te verburen, missen een voldoende opleiding, en daarom werd er op aangedrongen, cursussen in het leven te roepen en waar deze reeds zijn, deelneming eraan zooveel mogelijk te bevorderen. D'e voorkeur voor het in dienst nemen van buitenlandsch personeel spruit niet voort uit de zucht om Nederlandsche meisjes te passeeren. Talrijke families, die huispersoneel noodig hebben, zouden gaarne Nederlandsche krachten aanne men, doch slagen daarin niet. "Waar het hUr een belangrijk, doch lang niet eenvov. g vraagstuk geldt, werd aangedrongen op voortzetting van de be moeiing en stimuleering door de regee ring. Medewerking van alle organisaties van belanghebbenden werd gevraagd en voorzoover mogelijk, ook toegezegd. Contingenteering. De Staatscourant van gisteravond be vatte een 'groot aantal ministerieele be schikkingen ter uitvoering van de contin- genteeringen van den invoer van pluche, fluweel en trijp en andere stoffen met op- Staande pool, en van meubelen. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten, verbonden aan het afgeven van certi- Binnenland. Voorloopig Verslag Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken. Minister Colijn over de houding der amb tenaren tegenover de Regeering. Nieuwe crisisheffingen? Buitenland. De ontwapeningsconferentie tot 4 Decem ber verdaagd. Storm en overstroomingen. De Kabinetsformatie in Frankrijk. ficaten, voor den invoer benoodigd, zijn voor pluche, fluweel en trijp vastgesteld op pot. van de bij den invoer 'te deela- reeren waarde, met een minimum van f 0.25. Voor den invoer van meubelen zijn de kosten van de certificaten vastgesteld eveneens op pet. van de bij den invoer te declareeren Waarde met een minimum van f0.25. Afvloeiing van personeel bij de Ned. Spoorwegen. In een bespreking met de commissie van den personeel-raad heeft de directie deer Ned. Spoorwegen besloten dat met 1 Jan. circa 500 remmers overcompleet worden; 2e. 70 arbeiders-remmers tram conducteurs boven 55 jaar ontslag met direct ingaand pensioen zal worden ver leend. Dat waarschijnlijk 20 remmers te werk ges'teld kunnen worden bij den 'dienst van Weg en Werken en dat 479 overblijven, die voor op wac'htgeldstelling in aanmer king zullen komen. Nagegaan zal worden of door uitbrei ding van het stationskader nog een aantal van deze remmers in het bedrijf zal kun nen worden gehouden. De commissie heeft aan de directie in overweging gegeven om het pogen van Weg en Werken zoo uit te breiden, dat het losse zomerkader overbodig zal wor den, waardoor bij Weg en Werken meer arhei'ders-remim ers ondergebracht zullen kunnen worden. De directie heeft zich bereid verklaard dit denkbeeld te overwegen. Verder zal worden nagegaan of aanvul ling van personeel op kleine stations noodig is, terwijl 't in 'het voornemen ligt om zooveel mogelijk 'het personeel met tijdelijke aanstelling te doen vervangen door overcomplete remmers. De crisisheffingen en de suikerwerkende industrie. ■Deze week is een deputatie van de samenwerkende organisaties uit de suiker verwerkende industrie door Minister Ver schuur in audiëntie ontvangen. De leider der deputatie, de heer Hagers van de firma Beukers en Reineke te Rotterdam, bracht allereerst namens de industrie 'het dringend verzoek naar voren om bij 'het nemen van regeeringsmaatregelen met de industrie meer overleg te plegen. Daarnaast werd aangedrongen op 'het in 'het leven roepen van een in stantie, waar de industrie klachten naar voren kan brengen met de zekerheid, dat er voldoende aandacht aan zal worden geschonken. 'Gevraagd werd beschikbaarstelling van goedkoope suiker voor de industrie. Bij dit punt deed 'de minister de mededeeling, dat 'het verbruik van suiker voor indus- trieele doeleinden in de periode Januari tot Augustus van dit jaar totaal 40 mill, kilo had bedragen tegen 44 millioen kilo in het overeenkomstige tijdvak van 1932. De minister heeft medegedeeld met aan dacht deze cijfers te zullen blijven volgen, maar hij kon geen toezegging doen. Nog werd de aandacht gevestigd op 'de moeilijkheden van den export bij het niet restitueeren van de regeeringsheffing op glucose en het niet beslissen op het ver zoek inzake de beschikbaarstelling van goedkoop roggebloem voor de biscuitfa- bricage, de moeilijkheden voor de be- sc'huitfabrikanten, de heffing op Zuid vruchten en ten slotte op 'de moeilijk heden die ontstaan hij den verkoop van artikelen met vaste verkoopprijzen en den overlast, 'die de bonafide 'handel van den smokkelhandel ondervindt. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagmiddag 31 Oct. te 2 uur. Na afdoening van eenige kleine wetsontwer pen zal de Kamer in de afdeelingen gaan, o.m. tot onderzoek van de wetsontwer pen: Wijziging der Ambtenarenwet, Or ganisatie van de openbare organen, he iast met de uitvoering van de sociale ver zekering, Wijziging van de Crisis-invoer- wet, Nieuwe vaststelling van rechtsge bieden. Een onderwijzer is ook ambtenaar. De burgemeester van Bussum heeft de aandacht van het bestuur van de plaat selijke af deeling van de Vereen, voor Volksonderwijs gevestigd op het besluit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1