AKKEHOCHETS DONDERDAG 20 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48b JAARGANG - No. 22 Buitenland Binnenland. "akkertjes" Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tolof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodcolingen 60 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto l 0.85. Bij contract belangrijke korting. Uitkeeringen aan de gemeenten. Bij de Tweede Kamer is thans aan hangig een wetsontwerp tot korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten. Alweer een crisisproduct. De zaak is, dat het Rijk door de nieuwe regeling van de financieels verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten niet weinig in de knel is gekomen. Bij de wet is n.l. bepaald, dat voor een tijdperk van 5 jaren uit het z.g. ge meentefonds een zeker bedrag dat bij de verschillende gemeenten zeer uiteenloopt, per hoofd der bevolking moet worden uitgekeerd. Nu blijkt echter dat het fonds op geen stukken na aan zijn verplichtingen kan voldoen, wat tengevolge heeft dat het Rijk het ontbrekende bij mag passen, waar door het tekort op de begrooting alweer vergroot wordt. Nu is dit slechts tijdelijk. Want als straks in 1936 de nieuwe vijfjarige pe riode aanbreekt, dan wordt volgens een nieuwe basis uitbetaald. De uitgaven en inkomsten van het fonds worden dan weer althans aan het begin der pe riode i in evenwicht gebracht, wat wil zeggen dat de uitkeeringen dan belang rijk lager zullen zijn dan thans. Door de Regeering is nu een wets ontwerp aanhangig gemaakt om reeds thans een pondspondsgewijze verlaging toe te passen. In de eerste plaats om daardoor de lasten voor het Rijk te verminderen, maar voorts ook om voor de gemeenten een ge leidelijken overgang van den ouden naar den nieuwen toestand te bewerkstelligen De Regeering is blijkbaar bevreesd dat de aderlating in 1936 wat al te groot zal worden en daarom wil ze reeds thans be ginnen geleidelijk wat levensbloed af te tappen. De opmerking is gemaakt, dat de ge meenten deze vriendelijke zorg wel niet al te zeer zullen apprecieeren. Wij ge- looven dat ook. Iemand die voor een zware operatie staat die met veel bloed verlies gepaard moet gaan, zal het niet op prijs stellen als de dokter reeds bij voorbaat begint met bloed af te tappen om den patiënt aan den nieuwen toestand te doen wennen. De hoofdzaak is natuurlijk dat de Re geering geld noodig heeft en dat zij geen kans ziet nog langer de tekorten van het gemeentefonds bij te passen. Voor de gemeenten, die evengoed als het Rijk, door crisisuitgaven en door ver mindering van inkomsten getroffen wor den, beteekent deze maatregel niet ge ringe vermeerdering der moeilijkheden. Toch zal er niet aan te ontkomen zijn. Als bezwaar is aangevoerd, dat het ont werp geen bezuiniging brengt op de pu blieke uitgaven, maar dat het slechts las ten verplaatst van het Rijk naar de ge meenten. Geheel juist is dat niet. Er zijn nog gemeenten die zonder eenige moeite de begrooting sluitend wis ten te krijgen. Hier zal dus allicht het gevolg van de korting zijn dat bezuini gingen worden toegepast die anders niet noodig waren geacht. Maar dat zijn uitzonderingen. Over het algemeen worden de toch al zware financieels zorgen voor de gemeen ten niet weinig vergroot. De ontwapeningsconferentie verdaagd tot tot 4 December. Het bureau der ontwapeningsconferen tie heeft besloten aan de algemeene com missie, welke vandaag bijeenkomt, een verdaging tot 4 December voor te stellen. Intusschen zal het bureau op voorstel van Prof. Moresco en van den Zwitserschen minister Motta het recht hebben, de bij eenkomst van de algemeene commissie op nieuw te verdagen, indien het eind No vember gebleken zou zijn, dat de alge meene commissie op 4 December nog gee nerlei nuttig werk zou kunnen verrichten en dat haar niets anders te doen zou over blijven dan zich opnieuw te verdagen. Het proces-Van der Lubbe. De communist Torgler zag er gisteren opvallend slecht uit. Gisteren zou het woord gegeven worden aan de voornaam ste getuigen, die tegen Torgler spreken zouden. De twee getuigen (geestverwanten), die hij te zijner décharge heeft doen dag vaarden, hebben hem snoodelijk in den steek gels ten en waren niet verschenen. Ze zijn tot nu! toe spoorloos verdwenen, De heer Karwahne, vroeger radicaal communist, maar nu een der steunpila ren van de nationaal-socialistische partij, verklaarde op den dag van den rijksdag brand Torgler ontmoet te hebben, verge zeld van een individu, hetwelk, gelijk de heer Karwahne het uitdrukt, veel weg bad van die misdadigers, welke men ge woonlijk in Torgler's gezelschap kon aan treffen. Karwahne herkende in van der Lubbe direct den man, in welks gezelschap bij Torgler ontmoet had. Dat was een ernstige verklaring. Helaas moet gezegd, dat de president met twee maten mat. Dimitroff zei ad rem: „Ik betreur het, dat ik tegen dezen getuige niet even vrij mag polemiseeren, als hij het tegen ons mocht doen." Karwahne heeft urenlang tegen Torg ler kunnen en mogen spreken. Maar toen Torgler zelf aan de beurt kwam en daar van gebruik maakte om een paar hinder lijke vragen te stellen, sneed de aanklager alle verdere discussies af door kort en goed te verklaren, dat hij het verdraaide, nog op eenige vraag van Torgler te ant woorden. Het hof vond dat goed. Laat in den namiddag werd het woord aan een ander nationaal-socialistisch af gevaardigde en wel den heer Frey, ge geven en deze verklaarde, op denzelfden namiddag, waarop Karwahne van der Lubbe in gezelschap van Torgler gezien zou hebben, den heer Torgler op een canapé te hebben ontwaard in gezelschap van een ander. Bij een latere confron tatie herkende hij' in dien ander niemand anders dan Popoff. Mej. Baumgarter, die geëmployeerde aan den Rijksdag is en de leden ervan dus wel kent, verklaarde, dat zij op den bewusten namiddag Torgler in gezel schap van het communistisch rijksdaglid Neubauer ongeveer op hetzelfde uur en op dezelfde plek aangetroffen heeft, waar Karwahne hem in gezelschap van v. d. Lubbe beweert ontmoet te hebben. Verkiezingsrede van Hitier te Hannover. De Rijkskanselier is gisteravond mei gevolg te Hannover aangekomen. 's Avonds heeft de Rijkskanselier voor een gehoor van 100.000 menschen een verkiezingsrede gehouden, die in hoofd zaak overeen kwam met die van den vo- rigen avond te Berlijn. Een volksstemming in Oostenrijk? Naar uit goéd ingelichte kringen te Innsbruck medegedeeld wordt, zou in Oostenrijk een groote verrassing voor de deur staan. Men vertelt namelijk, dat Bondskanse lier Dollfuss met het plan rondloopt, zich nog in den loop van dit jaar door een volksreferendum naar Duitsch model een sterke basis te verschaffen. Storm en hoog water in Frankrijk en Spanje. Stormen en overstroomingen hebben in verscheidene deelen van Frankrijk ern stige schade aangericht. In het district Beziers heeft gedurende zes uur een onweerstorm gewoed, waar door de rivieren buiten haar oevers zijn getreden en het verkeer zoowel per trein als per auto gestremd is. In de Vendée hebben eveneens hevige stormen gewoed. Op enkele plaatsen is de bliksem ingeslagen, waarbij eenige perso nen om het leven zijn gekomen. Tengevolge van den hevigen regenval zijn verschillende gedeelten van de Spaansche provincie Guipuzcoa over stroomd. Vele straatwegen zijn vernield en het spoorwegverkeer moest gestaakt worden. In sommige dorpen staat het water 1 a 2 M. hoog. De materieele schade is zeer groot en verscheidene personen worden vermist. De treinramp bij Evreux. Volgens een nader bericht bedraagt het aantal dooden thans in totaal 40. Van de gewonden, die naar een ziekenhuis zijn overgebracht zijn er in den loop van gis teren 6 overleden. Omtrent de oorzaken van het ongeluk met den sneltrein CherbourgParijs zijn de vaklieden het volstrekt niet eens. De wegwerkers, die er vlak bij waren, zagen de locomotief vervaarlijk zwaaien. De in genieurs zeggen, dat dit met zulke zware machines voorkomt, zonder dat het ge vaar oplevert. De deskundige die door den rechter van instructie aangewezen werd, wijt het ongeluk aan het losgraven van den ballast, waarmede men bezig was. De arbeiders, die getuigen waren van de ontsporing, gelooven dat de ma chinist door te plotseling remmen de wa gens uit de sporen deed springen. De snelheid van 110 K.M. van zulke zware treinen zou aan den weg te zware eischen stellen. Met een snelheid van 60 K.M. zou de ramp uitgebleven zijn. Korte Berichten. Gisterenmiddag is het bij het univer siteitsgebouw van Warschau tot ernstige botsingen gekomen tusschen nationalisti sche en regeeringsgezinde studenten. Vier studenten werden ernstig gewond door re volverschoten. terwijl acht studenten be trekkelijk licht zijn gewond. Allen moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men. Bij het proces tegen 45 communisten te Pesch is aan het licht gekomen, dat twee politie-agenten een belangrijke rol gespeeld hebben bij het organiseeren van communistische cellen onder de politie te Boedapest. De Pruisische minister-president Göring is gisteren zijn verkiezingscam pagne begonnen. Het Grieksche ministerie van ver keerswezen heeft een commissie be noemd, welke een voorstel zal hebben te onderzoeken om Grieksche tabak voor Oostenrijksche locomotieven uit te wisse len. De locomotieven zouden bestemd zijn voor de Grieksche staatsspoorwegen. Notariaat. Bij Kon. Besluit van 24 October is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zutphen, ter standplaats de ge meente Hengelo (G.), W. H. van Balle- goi»en de Jong, candidaat-notaris te Oos- terwolde (Fr.). Loonsverlaging. De directie van de Nedeilandsche Ka toenspinnerij alhier, heeft aan hare werk lieden bekend gemaakt, dat met ingang van 1 November, de loonen met 20 pet. zullen moeten worden verlaagd, tenge volge van den slechten gang van zaken der fabriek. Onderwijs-bezulniging. De Gemeenteraad van Haarlem heeft met 18 tegen 11 stemmen besloten om met ingang van 1 November het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de leerlingen der derde en vierde klassen der lagere scholen op te dragen aan de klasse-on derwijzers. Rogge-smokkelaars. Naar het G. B. meldt hebben de tarwe- en meelcentrales bijzondere maatregelen genomen om te voorkomen, dat de smok kelhandel in rogge, welke in Zeeuwsch- Vlaanderen zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord-Brabant. Controleurs der centrale hebben dezer dagen weer verscheidene partijen gesmok kelde rogge in beslag genomen. Veertigurige werkweek. De directie van Bruynzeel's D'eurenfa- brieken te Zaandam heeft ten einde ont slag van arbeiders te voorkomen, de 40- urige werkweek ingevoerd. De minimum- loonen zijn thans, aldus meldt „De Tele graaf" hieromtrent, met vijf cent per uur verhoogd, zoodat bij de nieuwe arbeids regeling een uniform loon van 78 cent per uur uitgekeerd wordt. Ondememersraad voor Ned.-lndië. Naar men verneemt zal met ingang van 1 November als voorzitter van den onder - nemersraad voor Ned.-lndië optreden de heer Gh. J. I. M. Weiter, oud-minister van koloniën en oud-vice-president van den Raad voor Ned.-lndië. De heer Wei ter volgt in het praesidium van den on dememersraad ingenieur Kalff, den te- genwoordigen minister van Water staat, op. Reclamezegels op dienststukken. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden betreffende zegels op dienststukken. Deze circulaire luidt als volgt: „Het geval heeft zich voorgedaan, dat een door een gemeentebestuur verstrekte xetour-enveloppe ter inzending van de kennisgeving (door middel van de z.g. in dividueels kaarten) bedoeld bij art. 9 tweede lid van het Werkloosheidsbesluit 1917 werd terugontvangen voorzien van een zegel, uitgaande van de S.D.A.P. en het N.V.V. inzake de boycot van Duitsche waren. Het behoeft geen betoog, dat het opplakken van zegels als hier bedoeld op dienststukken niet is toegestaan. Ik verzoek u erop toe te zien, dat dit niet geschiedt en dienststukken, voorzien van zulk een zegel, te weigeren." Waar de belastinggelden blijven. Door het heffen van nieuwe belastingen, ontslag van ambtenaren, salarisverlaging enz. wordt getracht evenwicht te brengen tusschen ontvangsten en uitgaven. Dat er echter ook op ander gebied nog wel wat te bezuinigen valt, blijkt uit een adres van de afd. Amsterdam van de Ver. van Hoofden van Scholen aan den ge meenteraad waarin o.m. gewezen wordt op de exhorbitant hooge bedragen, die de afdeeling Onderwijs aan „Publieke Wer ken" moet uitkvCren. Aan de toelichting op het adres ont- leenen wij: De kosten der dagelijksche reparaties, die in 1932 ruim f 98.000 bedroegen en in 1933 geraamd op f 96.600 zijn terugge bracht op f 52.000 voor 1934. Adr. meent te mogen aannemen, dat de mogelijkheid van halveering van het exhorbitant hooge Nederlandsch Product Hebt Ge U aan iets geërgerd, meer dan Ge welen wilt? Hebt Ge U boos gemaakt, een emotie, een schrik of 'n hevige pijn ondergaan? Dan kunt Ge niet beter doen dan dadelijk 'n "AKKERTJE" te nemen. Weldra zijt Ga dan weer Uzelf en zal alla narigheid vergeten zijn I "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dut voortaan uitsluitend! Volgens recept van Apotheker Dumont bedrag van 1932 en 1933 mag worden toe geschreven aan het feit, dat thans de da gelijksche reparaties door de hoofden van scholen aan particulieren kunnen worden opgedragen. Toch veroorlooft zij zich, een staatje te toonen, waarbij de deskundige beoor- deelaar tot de conclusie zal komen, dat ook op dezen post der begrooting nog wel wat te bezuinigen valt. Een particulier ondernemer meent voor f22.700 plus de kosten van het vernieuwen van glasrui ten. de noodige reparaties te kunnen aan brengen, zoodat hij komt tot ongeveer de helft van het begroote bedrag. Een enkel staaltje van de kostenbere kening voor werkzaamheden ten behoeve van Onderwijs, zooals die door de afdee ling Publieke Werken geschiedt, vergele ken met de kostenberekening van den par ticulieren werknemer. Negen bloemplanken maken en beves>- tigen: kosten f 80. Een particulier wilde het graag voor f 37.50 behoorlijk uitvoe ren. Kaartentouw met haakje kosten f 3. Personeelkamer behangen f24. Herstel len bankleuning f 10. Afsluiting berghokje door kippengaasdeurtje f 37. Voor het voegen van een muurtje werd f 40 berekend. Een particulier kon het werk in minder dan twee dagen verrich ten en had voor f 3.50 aan materiaal noodig. Voor het maken en aanbrengen van drie planken in een kast werd f 25 ge- eia:ht voor minder dan de helft staat een leger van particulieren gereed. Voor het aanbrengen van twee sokken in closets werd f 5 betaald; de sokken kosten f 0.25 per stuk en zijn in een half uur aangebracht. Voor twee stel eenvou dige gordijnen met vitrages werd maar even f 52 betaald. De houten bordjes, aangebracht bij den ingang der nieuwere scholen, worden be rekend tegen f 25 per stuk. Deze staaltjes zouden met ettelijke hon derdtallen te vermeerderen zijn een verdere opsomming zou echter geen re den hebben, wijl de afdeeling Onderwijs zelf de rijke bron van inlichtingen kan zijn. EERSTE KAMER. De Omzetbelasting aangenomen. In de zitting van gisteren kwam bet wetsontwerp tot heffing van een Omzet belasting aan de orde. De heer Visser (R. K.) kan slechts noode voor stemmen. De belasting drukt het zwaarst op de groote gezinnen en min- en onvermogenden. Spr. is voor zwaardere belastingheffing van grootere inkomens. De heer Blomjous(R. K.) zegt, dat de hoogere inkomens uit vermogen reeds zwaar belast zijn. De voorgestelde belas ting, hoe zwaar die ook zal drukken, is noodzakelijk. Spr. dringt aan op tariefs herziening. D'e beer S1 i n g e n b e r g (V. D.) zegt, dat over de groote bezwaren tegen de voorgestelde belading moet worden heen gestapt wegens .en precairen toestand des lands. De heer Ter H a a r (C. H.) wil te genover de steeds steigende belasting heffingen nu ook eens bezuinig:, ïgscijfers vernemen. De heer Droogleever Fortuyn (Lib.) betoogt, dat wegens bet groote te kort de omzetbelasting wel moet worden aanvaard. Spr. dringt aan op spoedige, ingrijpende bezuinigingen. De heer W i b a u t (S. D.) betoogt, dat de omzetbelasting wel voor de volle 100 pet. op de verbruikers komt te rusten. De heer Van Lanschot(R. K.) zegt, dat toepassing van de wet naar de Binnenland. De omzetbelasting door de Eerste Kamer aangenomen. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over Buitenlandsche Zaken. Buitenland. De ontwapeningsconferentie verdaagd. Storm en hoog water. Een volksstemming in Oostenrijk? Het proces-v. d- Lubbe. De treinramp in Frankrijk. letter tot vreemde consekwentiea zou kun nen leiden. Spr. zegt, dat het begrip fa brikant moeilijk te omschrijven is. Spr. dringt op spoedige tariefsverhooging aan. De heer F o c k (Lib.) bepleit billijker houding van de regeering jegens het arti kel thee en andere Indische artikelen. De Minister van Financien, de heer Oud, betoogt nogmaals de noodzakelijk heid der Omzetbelasting, welker bezwaren spreker volkomen voelt. Sprekers streven zal zijn, bij de toepassing van de wet zoo veel mogelijk rekening te houden met de eischen van het bedrijfsleven. Met de direöte belastingen is bet hoogste punt bereikt, zoo niet overschreden. Men vergeet wel eens de beteekenis van groote inkomens voor het economisch le ven. Er is steeds een groote behoefte aan kapitaalvorming. Zal men het risico van groote inkomens uit het bedrijf willen blij ven dragen, indien men den Staat heeft als participant in de winst boven een ze ker bedrag, door den heer Visser gesteld op f 50.000. Uit de directe belastingen is niet meer te halen. Na den oorlog, in een tijd van hoog conjunctuur, was spreker voor een hef fing ineens. Thans is het juist omgekeerd Nu zou zoo'n heffing de druppel zijn, die den emmer doet overloopen. Spr. heeft reeds in de Mejnorie te ken nen gegeven, dat hem niets liever zal zijn dan als het mogelijk is, maatregelen te nemen ten behoeve van het groote g e z i n. In het algemeen trouwens ont ziet de regeering de belangen van het groote gezin (interruptie: de schoolgel den). De schoolgelden behooren niet tot sprekers departement. Spr. herhaalt, wat hij reeds heeft me degedeeld over een technische tariefsherziening. Deze zou een omzetbelasting niet onnoodig maken, hoogstens in de plaats komen van andere, nieuwe heffingen. Men mag den minister niet verwijten, dat het onderzoek ider technische tariefsherziening zooveel tijd vordert; er zit aan een grondig onder zoek zeer veel vast. Spr. betoogt, dat het onlogisch is, te beweren, dat iemand die een vruchten tuintje heeft, daarvoor omzetbelasting zou moeten betalen. Ook b.v. niet iemand die een varken slacht voor eigen verbruik. Wat betreft de t h e e b e 1 a s t i n g: thee is een artikel, dat t. o. v. de omzet belasting aanleiding geeft tot moeilijk heden, welke spr., zoo 'hij daartoe ge legenheid heeft, zal trachten ep te lossen. De belasting op thee, in wezen een ac cijns, wordt geheven in den vorm van een invoerrecht. Bij herziening van het tarief zal spr. komen tot verlaging van het invoerrecht op thee. Hij zal dan ech ter een compensatie behoeven, want hij kan geen millioen missen. Tenslotte doet spr. een beroep op de Kamer om de regeering in deze moeilijke tijden te steunen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen. DE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Het voorloopig verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de begrooting van buitenlandsche za ken. Enkele leden waren van meening, dat Nederland zich uit den Volkenbond behoort terug te trekken. D'eze heeft slechts teleurstelling gewekt. Andere leden weerspraken deze meening. Juist in een tijd als nu, waarin het alom groeiend nationalisme dreigt de volken steeds meer van elkaar /d vervreemden en den oorlogsfakkel te ontsteken, is het noodig de teere plant van samenwerking en een heid, te Genève bloeiend, te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. In dit verband werd hulde gebracht aan het optreden van den minister in de jongste volkenbondsvergadering. Volledige inlichtingen werden gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgische kwestie bij zijn optreden heeft aangetroffen en over het standpunt, dat hij in dit vraagstuk in neemt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1