Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Finantiëele Berichten Rechtszaken Arabwttrar voor den dleaat 1984 geeft de volgende oijfers Inkomsten en uitgaven f 6206, met een geraamd subsidiebedrag van de gemeente van f 5000. toelaatbaar, ofschoon de ondervinding bewijst, dat gematigdheid en behoorlijke vórm zeer makkelijk in het gedrang ge raken. Dat de Regeering thans in deze zoo Het meisje werd de ouderlijke woning binnengedragen, waar een dokter slechte den dood kon oonatateeren. Scheepsramp nabij Sin gapore. Ten gevolge van een hevigen storm is Zondagavond de Britsche kust vaarder „Tronoh" (208 ton) nabij Sin gapore vergaan. Negen opvarenden zijn gered, terwijl 46 anderen zijn verdron ken. De overlevenden zijn alle te Singa pore aangekomen. De 46 slachtoffers zou den voor het meerendeel uit Chineezen bestaan. In elk geval bevindt zich geen enkele Europeaan onder hen. ma's van Amstsrd. Reddingsbrigade aan brandwachts, gestolen. De diefstal werd ontdekt, toen de hoofdbrandmeester naar oen der kazernes wilde terugrijden. En met den wagen was tevens de helm en andere uitrusting verdwenen. rogge Is? Semite® fiat £9 rechtbank er genoegen mee neemt? Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering, waarna weth. Scheele met dankgebed eindigt. Bruinisse. Gistermiddag reed de vracht rijder A. J. Y. door een defect aan de stuurinrichting in den Boschweg onder Oosterland tegen een boom, waardoor de auto aan de voorzijde aanmerkelijk werd beschadigd en moest worden weggesleept. De chauffeur bekwam bierbij een hoofd wond. Wissenkerke. Op de lijst die vanwege bet crisiscomitó aan de ingezetenen is aangeboden is geteekend tot een bedrag van f200.50. DE JUSTITIE-BEGROOTING. Verschenen is het voorloopig verslag op het hoofdstuk Justitie van de rijksbe- grooting 1934. In dit verslag geven enkele leden er kennis van, dat zij met voldoening heb ben vernomen, dat de regeering voor nemens is, maatregelen te treffen tegen het excessieve gebruik van de vrijheid van meeningsuiting in de pers en in de vergaderingen. Zij dringen op wettelijke voorzieningen aan, die spoedig bekend gemaakt moeten worden, omdat van de aankondiging reeds preventieve heilzame werking uit kan gaan. Sommige leden dringen aan op krach tig optreden tegen iedere propaganda, die ongehoorzaamheid aan de wet, het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat of bedreiging ten doel heeft. Zij vestigen de aandacht op een brochure van de O.S.P., waarin wordt gezegd, dat sabotage van de mobilisatie het program dier partij is. Gevraagd wordt, of, indien deze vereeniging koninklijke goedkeuring bezit, deze haar terstond ontnomen kan worden, met als afdoende maatregelen ontbinding en strafrechterlijk ingrijpen. Indien noodig, dient ook de wet op het recht van vereeniging en vergadering te worden verscherpt. Vele leden zijn van oordeel, dat op getreden moet worden tegen excessen van strand- en badleven, tegen de versprei ding van onzedelijke lectuur en tegen schandalen als die van de Kaagweek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te "Watergraafsmeer, Am sterdam-Oost, 2e pr.pl., J. G. Streeder te Leiderdorp. Te Rotterdam (vac. Berkel- bach van der Sprenkel), J. G. Konings berger te Amsterdam. Bedankt voor Ossendrecht, O. J. Staal te Abbenbroek. Voor Drogeham, E. Broek man, pred. evang. te Bolswaxd. Geref. Kerken. Beroepen te Rhenen. M. M. Horjus te Rijssen. Evangelisatie te Middel burg. 7 December a.s. zal het 15 jaar geleden zijn, dat te Middelburg de evan gelisatie-arbeid werd begonnen door den heer A. Petermeijer, leeraar aan de R. H. B. S. aldaar. Onder zijn leiding werden al die jaren in de 'bekende „Bogardzaal" des Donder dags voilkssamenkomsten gehouden, waar in de beer Petermeijer en verschillende andere spreikers en predikanten van on derscheidene 'kerken optraden oin door toespraak, gebed en zang, op populaire wijze het evangelie te brengen. Met dezen arbeid staan ook in verband de kinderkerk Zondagsochtends1, de bid stond Zaterdagsavonds, de tentzending en tal van 'Ghr. werkzaamheden. ■Omdat predikanten van onderscheidene kerken in Middelburg en daar buiten daaraan medewerken, komt het bestaan der „una sancta" hier eenigermate tot uitdrukking. Moge de 'heer Petermeijer nog lang ge spaard blijven om dezen gezegenden ar beid te kunnen voortzetten! Voor het machinistenexamen voor loopig diploma is geslaagd de heer G. Herman te VI i s s i n g e n. OVERHEID EN AMBTENAAR. Naar aanleiding van het besluit van den Raad van Ministers inzake het ver bod van ambtenaren, om in het openbaar tegen de Regeering actie te voeren, schrijft de (R.-K.) Maasbode: „Uiteraard heeft het besluit allereerst de Rijksambtenaren op het oog, doch het lijdt geen twijfel, of de Regeering moet wenschen, dat haar richtlijnen ook zullen gelden voor personeel in dienst der la gere publiekrechtelijke organen. De merkwaardige toestand, waarin wij nu verkeeren, dat n.l. de allergrootste re serve is opgelegd aan Rijksambtenaren, aan wie in vele gevallen zelfs het verlof tot het houden van spreekbeurten over onder hen ressorteerende materie wordt onthouden, terwijl ambtenaren, in dienst van gemeenten en provinciën, complete politieke tournées door het land orga- niseeren, zal op den duur moeilijk geduld kunnen worden. Dat in normale omstandigheden amb tenaren op gematigde en behoorlijke wijze hun meening te kennen geven overmaat- regelen, door de Overheid te hunnen op zichte genomen of te nemen, lijkt ons uiterst moeilijke periode, waarin zij aller lei maatregelen moet nemen, lang niet tot haar genoegen, die eenvoudig onver mijdelijk zijn, grootere reserve van haar ambtenaren eischt, vinden wij geheel verklaarbaar. 'tls overigens een uiting van een stre ven, dat in het regeeringsbeleid meer en meer tot uiting komt en de geheele goed keuring moet wegdragen van allen, die het goed met het landsbelang meenen, om n.l. de teugels wat strakker in han den te nemen. En op economisch terrein èn op het punt van algemeen regeeringsbeleid be gint de Regeering steeds doortastender op te treden. Dat is, naar onze meening, juist wat de tegenwoordige toestand eischt." Paard door trein ver morzeld. Op den onbewaakten over weg aan den Zuidelijke Dwarsweg in den Zuidplaspolder in de spoorlijn Gouda. Den Haag, op 5 K.M. afstand van Gouda, waar reeds eenige doodelijke ongelukken zijn gebeurd, passeerde gisteren een met twee paarden bespannen en met stroo be laden wagen, bestuurd door den 27-jari- gen vrachtrijder A. Hoogendoorn uit Waddinxveen, juist toen de Groningsche nachttrein uit Den Haag met 90 K.M. vaart naderde. Vlak voor den overweg moest de kar een auto passeeren en daar de voerman daarop zijn paarden tegen de hoogte bad aan te zetten was zijn aandacht zoo zeer in beslag genomen, dat bij geen erg had in den naderenden trein. Op het laatste oogenblik bemerkte bij, opmerkzaam gemaakt door anderer ge roep, het gevaar, doch toen kon hij niet meer inhouden. Een der dieren werd door de locomotief gegrepen en eenige honderden meters medegesleurd: het was totaal vermorzeld. Het andere paard had geen letsel bekomen en ook de voerman kwam met den schrik vrij. De trein stopte en kreeg achttien minuten ver traging. Auto in een sloot ge reden. Gisteravond reed op den Leid- schestraatweg ter hoogte van de Maal drift onder Wassenaar een auto, be stuurd door den heer Z., in volle vaart plotseling van den weg af, botste tegen een boom en geraakte in een sloot. Toe vallig passeerde op dit oogenblik Prins Hendrik in zijn auto. De Prins liet on middellijk stoppen en door zijn chauffeur de eerste hulp verleenen. Met assistentie van toegeschoten automobilisten wist het personeel van den Prins de inzittenden te bevrijden. Z. K. H. verliet zijn wagen en toonde veel belangstelling voor het red dingswerk. Het bleek, dat de inzittenden de heer Z. en mej. R., licht gewond wa ren. Beiden zijn naar het ziekenhuis te 's Gravenhage overgebracht. De wagen is in beslag genomen. Ziekenhuiskosten in tarwe betaald. Het ziekenhuis te Szentes in Hongarije was in den laatsten tijd in moeilijkheden geraakt. De rëgee- ringssubsidie was verminderd en de pa tiënten bleven steeds meer de verple- gingskosten schuldig. In verband daar mede heeft voor kort de rechtbank ver oorloofd, dat de vroegere patiënten hun schulden in tarwe betalen. Deze oplos sing is het ziekenhuis dusdanig ten goe de gekomen, dat andere ziekenhuizen van plan zijn, het voorbeeld te volgen. Een inboorlingenoorlog. Te Ladysmith (Natal) zijn, naar Reuter meldt, een groot aantal Europeanen aan gekomen, die de vlucht hebben genomen uit het gebied van Omsinga, waar een oorlog onder de inboorlingen op het puni staat uit te breken. D'e oneenigheid ontstond op een bruiloft en ontaarde weldra in een verwoede schietpartij tusschen de stammen Kafuk- wezexwe en Nkanyezi eenerzijds en den stam Mquikeli anderzijds, van welke laatste een groot aantal hutten werden verbrand. De Mquikeli's werden versla^ gen en hun vijanden achtervolgden hen. D'e commissaris voor de inboorlingen deelde aan Reuter mede, dat de strijd, naar hij hoopte, wel zou eindigen, wan neer versterking der politie aankwam. Een meisje doodgere den. Een noolottig ongeval vond gisteren plaats in de Haarlemmerliedestraat te Haarlem, waar een meisje van drie-en- een-half jaar door een auto van de ge meente-reiniging werd overreden en op slag gedood. Het dochtertje van den heer Versteeg speelde op het trottoir voor de woning. Een groote vuilnisauto van de gemeente reiniging haalde vuilnis op en reed aan de linkerzijde van de straat vlak langs het trottoir. Zooals de gewoonte ia, liep de bestuurder op het trottoir naast den wa gen met de hand aan het stuur en stuur de den wagen op deze wijze telkenmale stapvoets rijdend eenige huizen verder. Het meisje is toen spelenderwijs achter hem aan gaan loopen en hield ook den auto vast. Vermoedelijk is het kind hier bij gestruikeld. De bestuurder keek op een gegeven oogenblik om en zag het meisje juist voor het linkerachterwiel lig gen. Hij schreeuwde: „stop" en bracht onmiddellijk den wagen tot stilstand. De manoeuvre kwam echter te laat: het kind lag reeds onder het achterwiel van den zwaren wagen geklemd. Een groote zakenvlucht. De vlieger H. Shaw, vertegenwoordiger van de Asiatic Petroleum Cy. is 'gisteren van Croydon vertrokken op een zaken reis, die ongeveer 50.000 mijlen vliegens zal vereisohen. Zijn doel is verschillende filialen en afnemers te bezoeken. Hij gaat eerst naax het Verre Oosten, tot Sjanghai en Hongkong, vervolgens naar Australië, dan naar Durban in Zuid-Afrika en langs de Afriikaansche Westkust terug naar En- land, waar hij tegen het eind van Febr. weer thuis hoopt te zijn. Hij wordt alleen van een mecanicien vergezeld. Henry Shaw is iemand van bijna 41 jaar oud, die in den oorlog drie jaar lang als vlieger gediend heeft en daarna in 1919 bij. de Airco kwam voor het invlie gen van toestellen. Hij opende in dat jaar ook den verkeersdienst op de route Lon denParijs. Thans is hij leider van de afdeeling vliegwezen van de 'Shell Mex. Thuisbezorging van bom men. Naar uit een gepubliceerd offi ciéél communiqué blij'kt, is op 11 dezer in de gemeente Gom je Ledanje (Joego slavië) in het district Varaschdin, in het huis van een zékeren Marko Krobat des middags een helsche machine ontploft. Des middags was een pakket, waarin zich een bom bevond, in het huis ge bracht. Toen Krobat in bijzijn van zijin vrouw het pakket opende, had de ont ploffing plaats. In het communiqué wordt medege deeld, dat Krobat vroeger in Hongarije heeft gewoond, waar hij me<t Kroatische emigranten in relatie heeft gestaan. Hij is daar op de hoogte gesteld van de wijze, waarop aanslagen met bommen moeten worden gepleegd. Ook later is Krobat dikwijls naar Hon garije gegaan, van waar hij geld en ontplofbare stoffen meenam naar Joego slavië. In zijn woning werden gevonden twee revolvers, een bom en ander ontplof baar materiaal. Deze voorwerpen waren van Bulgaarschen oorsprong. Krobat heeft op 24 Augustus den ge wezen premier van Joego-Slavië, Neu- dörfer, bij Zlater vermoord. Op 29 September heeft hij op de spoor lijn Zidani-Most een helsche machine ge plaatst, welke evenwel niet is ontploft. Hij heeft ook bij Zapreschits een bom gemonteerd, welke is óntploft. Zeldzame koeientrouw. Te Berlicum (N.-Br.) heeft zich, een tref fend geval van dierentrouw voorgedaan. De veehouder van V. verkocht één zij ner koeien. Het dier werd naar Den Bosch vervoerd. Wie schetst echter de verbazing van den voormaligen eigenaar, toen hij eenige dagen later de koe voor de stalpoort vond staan. Het beest was van 'de verandering blijkbaar niet ge diend geweest en was naar zijn ouden baas teruggeloopen. Gestoorde raadszitting.Bjj den aanvang van de gisteravond gehou den raadsvergadering te IJsselmonde heeft de beer C. in het Veld (C.-H.) den voorzitter, burgemeester B. P. Ha zenberg, verzocht, in verband met het feit, dat door mr van Trigt een 'klacht wegens valschheid in geschrifte tegen den voorzitter was ingediend, en mede in verhand met zijn beleid van den laat sten tijd, het presidium neer te leggen. Toen de burgemeester hierop, zonder den spreker te beantwoorden, de notulen aan de orde stelde, verlieten 10 van de raadsleden onmiddellijk de vergadering. Slechts twee A.-R. raadsleden bleven zitten. Een raadslid was afwezig. De vergadering werd hierna verdaagd. Auto tegen een boom gere den. Bij den spoorwegovergang te Bath- men, in den rijksweg naar Deventer reed een personenauto tegen een boom op, doordat de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte, toen van de tegen overgestelde zijde een vrachtauto den overweg opreed. Een der inzittenden, de heer B. Meeuwse uit Twello vloog door bet portierraam en werd ernstig aan het hoofd gewond, zoodat hij op medisch ad vies moest worden overgebracht naar het ziekenhuis te Deventer. Oude Nederlandsche mun ten gevonden. Bjj verbouwingen te Bergamo heeft men een aantal gouden en zilveren munten uit de 16e eeuw ge vonden, en wel gouden munten uit N e- d er land, Polen, Turkije en Portugal zilveren Genueesche daalders en Pau selijke geldstukken van Clemens VIII. De gezamenlijke waarde der gevonden munten bedraagt 10.000 Lire. Onder een'tram geraakt. Bj het krijgertje spelen is gistermiddag in de Van Swindenstraat te Amsterdam een jongetje van 6 jaar onder de tram geraakt. Kort na de overbrenging naar een ziekenhuis is het ventje overleden. Auto van de brandweer ge stolen. Een niet-alledaagsche auto-dief stal is Zondagavond in de Marnixstraat te Amsterdam gepleegd. Daar werd name lijk een officiersauto van een der brand weerofficieren, 3ie in Bellevue tegen woordig was bij de uitreiking van diplo Gistermorgen werd de wagen toeval- lig gevonden in de Tesselschadestraat door een brandwacht, die naar zijn werk ging- Vermoedelijk heeft de dief spoedig na den diefstal gemerkt van welk voertuig hij zich meester haÜ gemaakt doordat hy op den claxonknop "drukkende, plotse ling het gehuil van de sirene hoorde. Om zich van het gevaarlijke vehikel te ontdoen, heeft hij het in een stille straat geplaatst en is toen aan den haal ge gaan. GEBOORTEBEPERKING. Het inaaiidlsc'hrift van t Centraal Bur. voor de Statistiek, zegt „Het Gezin", geeft in zijn laatst verschenen aflevering eco nomische jaarcijfers over de jaren 1923- 1932. Die cijfers betreffen o.m. de bevol king van ons land. En nu lette men eens op de geboortecijfers. De aantallen levend geborenen op 1000 inwoners waren in 1923 26.2 1924 25.1 19'25 24.2 1926 23.8 1927 23.1 1928 23.3 1929 22.8 1930 23.1 1931 22.2 1932 22.0 Van 1923 tot 1932 dus eerst vrij ge stadige slechts een paar maal door een onbeduidende stijging onderbroken en ten slotte (voor slechts 10 jaar) aanzienlijke daling van 26.2 op 22.0, dus met 4.2 of met niet minder dan 16 pet. Het is een bedroevende getuigenis voor het bedenkelijke groeien van een groote zonde. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers hedeD Ned. Handel Mij. 48 49 Philips Gloeilampen G.B. 210 210% Unilever 83% 82% Anaconda Copper 8% 9 Bethlehem Steel 18% 18% U.S. Steel Corp. 26% 25% Koninkl. Petroleum 172% 170%-1 Shell Union 5% 4% Amsterdam Rubber 95 94 Ned. Scheepvaart Unie 45% 45 Deli Maatschappij 104% 105 Handelsverg. Amsterdam 171% 169 5 pet. Nederland 1932 101)4 101)4 4% pet. Ned.-Indië 1926 84 84 4 pet. Nederland 1933 99% 993/u Bij een toch al lagere opening liep de markt voor vrijwel alle afdeelingen onder beurs vrij gevoelig terug, zonder dat van dringend aanbod sprake was. Ook de valuta's reageerden scherp en verlieten op het laagste punt de markt. Wisselkoersen. Amsterdam, 25 Oct., 2.30 u. Londen 7.837.86%. Parijs 9.690.72. Brussel 34.5634.59. Berlijn 59.1059.12. New-York 1.63—1.65. Da smokkelarij In Zeeuwsch-Vlaanderan ten einde? Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de „N. R. Crt." inzake de boter-smok- kelarij: Een zekere P. te Hulst had op een goe den (of kwaden) dag een partij boter op de reeds omschreven wijze naar België uitgevoerd langs Roodesluis. Hij werd in België door de douane aldaar zoo warm ontvangen, dat hij moest vluchten, en hij kwam toen terecht in Overslag, alwaar hij op de grens wou blijven staan. De Bel gische ambtenaren kwamen toen echter op Nederlandsch grondgebied om te kij ken wie er in de auto zaten. Dat was P. niet naar den zin en hij meldde zich bij de kommiezen te Zuiddorpe. Hij beging een aantal overtredingen: verboden invoer van boter in Nederland en bovendien nog langs een verboden weg. Men zou nu den ken, zoo'n beroepssmokkelaar zal nu toch wel voorbeeldig gestraft worden? Neen, hij betaalde de uitvoer-premie terug; kreeg de door de douane in be slag genomen auto en lading terug en zoodoende gelegenheid om opnieuw boter naar België te smokkelen. Aan de om inlichtingen verzoekende pers werd verzocht het voorgevallene te verzwijgen. Wat de roggesmokkelarij betreft, deze is inderdaad waarschijnlijk tot staan ge bracht door het in beslag nemen van eeni ge partijen. Nu rijst de vraag echter, of die in-beslag-neming wel rechtsgeldig is. Zijn wij goed ingelicht, dan is het ver- voerverbod van rogge dat volgens de ambtenaren van de Tarwewet in het be gin der vorige week reeds in apoed-maak was i tot op heden nog niet afgekomen. Op grond waarvan is de inbeslagne ming geschied? Kan de hoofdcontroleur der Tarwewet bewijzen, dat de inbeslag genomen rogge is ingevoerd na het in werking treden van het invoerverbod? Kan hij bewijzen, dat bet buitenlandsohe Het optreden der controleure wm zeer onzeker. Volgene een gedupeerden schip per kwam men eerst met maréchaussee en kommiezen om deze ambtenaren bet beslag te doen leggen. Daar deze zich niet bevoegd achtten hiertoe over te gaan, hebben de Tarwecontroleurs het tenslotte zelf gedaan. Hoe onzeker men was in het optreden moge blijken uit bet volgende: Terwijl men doende was de rogge aan de Hee rengracht in beslag te nemen, kwam een vrachtwagen van een zekeren P. B. te Hulst de Heerengracht oprijden. Een der Tarwecontroleurs informeerde naar de lading. Toen bleek, dat het rogge was, zei de controleur. „Dan terug". De chauffeur liet zich dat geen tweemaal zeggen en verdween met bekwamen spoed. Ook wordt eigenaardig omgesprongen met de schippers, die de rogge hadden verladen. De eene schipper mocht vertrekken naar zijn bestemming zonder dat er iets gebeurde; een andere mocht op kosten (en contant betaald) van de Meelcentrale de in zakken verpakte rogge lossen; en een derde zou op last en kosten van de Meelcentrale de rogge opzakken en in een pakhuis opslaan, doch kreeg ter elfder ure telefonisch het bericht, dat hij wel mocht lossen, maar dat hij alles, lossen, opzakken, levering van de zakken en pakhuishuur, voor zijn rekening moest nemen. Intussöhen ligt deze schipper een beurtvaarder daar werkloos. De lading is nu van de Meelcentrale; immers dat moet men aannemen, omdat zij door 'haar ambtenaren is in beslag genoimen. In dit verband is 'het wel aardig er op te wijzen, dat in het ,,procesverbaal(?)" niet staat voor wie en te wiens laste de rogge is in beslag -genomen. Hierbij komt nog, dat deze schipper niet mag vertrekken als hij dat zou willen. De rijksbavenmeester heeft het sluisper- soneel verboden hem door te laten. Op grond waarvan? Zijn schip is toch niet in bet beslag begrepen? Deze beurtvaarder 'kan niet varen; beeft geen schuld aan de smokkelarij. 'Zijn beurt verloopt. Wie zal deze schade dragen? Deze vragen houden de gemoederen van velen hier in beweging; en het komt ons voor, 'dat eerlang de rechtbank zich ook met deze vragen 'het 'hoofd zal breken, al staat bet nog te bezien, wie de tusschen- komst van1 den rechter zal inroepen. Tot dusver is, voor zoover wij weten, aan geen der bij deze zaken betrokkenen bekeuring aangezegd. Wat te denken van 'het feit, dat aan eenige Vita (monopolie) handelaars is aangezegd, dat indien zij alsnog de mono- poliewinst voor de clandestien verhan delde rogge betalen, hun schorsing als zoodanig zal worden opgeheven? Is 'het wonder dat zij redeneeren: „eerst maar probeeren; 'betalen (kunnen we altijd nog wel." Men is bier algemeen van gevoelen, dat er groote mogelijkheden zijn van knoeierij; dat de maatregelen, genomen om dit laat ste tegen te gaan, onvoldoende zijn, en dat er enorme winsten kunnen worden ge maakt. Dit demoraliseert de bevolking en stelt bet gezag in een bespottelijk dag licht. DE EERSTE STAP EEN MISSTAP. „Het Volk" steekt een weinig den draak met de rede waarmede Mr Wende- laar bet voorzitterschap van „De Vrij heidsbond" aanvaardde. En niet zonder reden. Blijkens zijn vooraf aan de pers ver strekte rede zoodat misverstaan uitge sloten is verklaarde de nieuwe leider zich voor afschaffing van het algemeen stemrecht. Het algemeen kiesrecht, zoo betoogde hij, past niet in een staat met zulk een uitgebreide taak op economisch terrein, nu het in den tegenwoordigen tijd voor namelijk om zeer ingewikkelde economi sche vraagstukken gaat, waarover de kie zer zich onmogelijk een oordeel kan vor men. In liberale kringen bracht deze uit spraak eenige deining en daarop haastte zich Mr Wendelaar om te verklaren, dat hij heel iets anders bedoeld had, dan door hem gezegd werd. „Het is, spot „Het Volk", ver met de liberale partij gekomen. Zij is dermate verschrompeld, dat totaal gemis aan per soonlijkheden met politiek doorzicht haar opscheept met een partijvoorzitter, wiens eerste politieke stap een gruwelijke mis stap is." De noodverordening van Velsen. De Burgemeester van Velsen heeft een noodverordening uitge vaardigd, krachtens welke het is verba den zich tusschen 12 en 5 uur des nachts op de openbare straat te bevinden. Een IJmuider arbeider, die dit verbod heeft overtreden, heeft terecht gestaan voor het kantongerecht te Haarlem, dat de verordening niet verbindend heeft ver klaard, aangezien 't Wetboek van Straf recht alleen strafbaar stelt het overtre den van algemeene politievoorschriften uitgevaardigd krachtens art. 220 der Ge meentewet (verbod van samenscholingen, enz.. De noodverordening berustte echter op art. 219 der Gemeentewet (bevelen in zake openbare orde).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3