HET STOFFENHUIS - HOES EERSTE BLAD. Buitenland. De Bilt seinde heden: EEN MOOIE WOLLEN SJAAL Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. 21 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wordt verwacht koude N.O. wind. GEHEEL GRATIS AAN TE BIEDEN. Opril Markt—Magdalenastraat Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof. 250. 7ppi/m Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 ceui. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter o 1 motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. BELASTING OP INSTELLINGEN VAN DE DOODE HAND. Opbrengst op drie millioen geraamd. Ingediend is een wetsontwerp tot hef fing van een belasting naar het vermo gen van instellingen van de doode hand. Instellingen van de doode hand in den zin van deze wet zijn stichtingen, coöpe ratieve en andere, al dan niet rechtsper soonlijkheid hebbende vereenigingen, ze delijke lichamen en alle hier vóór niet af zonderlijk genoemde rechtspersonen met uitzondering van vennootschappen en vereenigingen welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld. Ais instellingen van de doode hand worden niet beschouwd: a. Publiekrechtelijke lichamen; b. Rechtspersonen ingesteld of opgericht bij of krachtens de wet of eenig ander wette lijk voorschrift; c. instellingen van wel dadigheid bedoeld in art. 2, lid 1, lett. a, der Armenwet, welke niet reeds vallen on der lett. b.; d. de Gamegie-stichting. Of een instelling van de doode hand binnen bet Rijk is gevestigd, wordt naar de omstandigheden beoordeeld. Indien de belastbare som minder be draagt dan f 11.000 is geen belasting ver schuldigd. Bedraagt zij f 11.000 of meer doch minder dan f 30.000 dan is ver schuldigd f 3 van elke geheele som van f 1000 waarmede de belastbare som f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f 30.000 of meer, dan is de belasting f 2 van 6lke geheele som van f 1000. Memorie van Toelichting. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat bij instellingen van de doode band geheel of nagenoeg geheel een rechtsband ontbreekt tusschen baar en de peTsonen door of voor wie zij bestaan, hetgeen zich uit in het feit, dat aanspra ken op het vermogen van die lichamen nagenoeg in geen enkelen vorm vererven. Bezwaarlijk gaat het aan. natuurlijke personen nog verder met belastingen te bezwaren alvorens ook de sfeer der in stellingen tot haar bijdrage in de alge- meene lasten is geroepen. Deze instellingen zijn in de laatste halve eeuw in beteekenis en in verschei denheid toegenomen. Deze laatste omstan digheid ontneemt eiken grond aan de ge dachte, dat de voorgestelde belasting be oogen zal, inzonderheid bepaalde uitin gen van geestelijk leven te treffen. De minister van financiën meent, dat, mits het tarief der thans voorgestelde be lasting blijft, in elk geval bij den buidigen toestand van 's Rijks financiën de invoe ring van die heffing gerechtvaardigd, en zelfs noodig is. Waarom zou niet de op getaste draagkracht, bestemd tot het nui van enkelen of van velen, thans in geringe mate bijdragen tot het nut van allen? De voorgestelde belasting moet worden beschouwd als een equivalent voor de vermogensbelasting. Alleen dus de draag kracht welke steekt in het bezit van ver mogen, afgezien van zijn opbrengst, zal door de belasting worden getroffen. Daarom en ook omdat een heffing naar het vermogen eenvoudiger geregeld kan worden dan een naar de vermogensop brengst, is de vermogenswaarde tot maat staf van de heffing gekozen. D'e belasting zal worden geheven naar het zuivere vermogen der instellingen, d.w.z. dat aftrek van schulden zal plaats hebben, maar de aftrek dient hier beperk ter te zijn dan bij particulieren. De vermogensbelasting bedraagt thans, naar het normale tarief der hoofdsom, één per duizend. Afgezien van de provin ciale en gemeentelijke opcenten (welke tot 90 kunnen oploopen) bedraagt het aantal opcenten thans 55 plus 80 is gelijk aan 135. Tezamen met de hoofdsom vormt dit 2.35 per mille. Een normale heffingsvoet van twee pro mille voor de instellingen van de doode hand, zooals thans wordt voorgesteld, moet dus relatief zeer gematigd worden genoemd. Opcenten zullen niet worden geheven. Gegevens welke de opbrengst van de belasting zouden kunnen doen kennen, ontbreken nagenoeg. De minister raamt de opbrengst echter op f 3 millioen. Naamlooze vennootschappen en daar mee verwante associatievormen, waarbij het zijn van vennoot enkel voortvloeit uit de gerechtigheid tot het vennootschappe lijk vermogen en niet omgekeerde aan spraken op het kapitaal voortvloeien uit het zijn van vennoot, kunnen bezwaarlijk worden beschouwd als instellingen van de doode hand. Met coöperatieve vereenigin gen is het anders gesteld. Practisch gesproken is elke coöperatieve vereeniging er een, waarbij het persoon lijk lidmaatschap op den voorgrond staat en het recht op een evenredig deel van het zuiver vermogen der vereeniging bij over lijden van een lid voor een deel vervalt. Dikwijls vererft wel het inleggeld maar niet bet evenredig aandeel in bet bedrag, waarmee bet vermogen der vereeniging dat der inleggelden te boven gaat. Zoo is de coöperatie veelal ten deele een instelling van de doode band. Voor zoo veel zij het is, zal haar vermogen door de belasting worden getroffen. Ook overigens komt de doode hand voor in allerlei vorm, die men oudtijds niet kende. Voorzieningsfondsen, vakcentra les, vereenigingen van bedrijfsgenooten, leges, pensioenfondsen, sociëteiten, reis- vereenigingen, toeristenbonden, vereeni gingen tot behoud van natuurmonumeten of dierentuinen, wetenschappelijke genoot schappen, kerkelijke gemeenten en kerk voogdijen, parochieën, orden en congrega ties, zij allen zullen, indien zij een niet- vrijgesteld vermogen bezitten van f 11.000 of meer, hun bescheiden bijdrage moeten leveren voor de instandhouding van den staat. Met betrekking tot de quaestie der vrij stellingen wordt aan de Mem. van Toe lichting ontleend, dat een vrijstelling voor kerkgebouwen en andere tot den openba ren eeredienst bestemde zaken niet mocht ontbreken. De belastingheffing ligt in de sfeer der economische dingen. HET FRANSCHE KABINET AFGETREDEN. Zooals wij gisteren reeds meldden is het Kabinet Daladier met 329 tegen 241 stemmen in de minderheid gebracht. De ministers verlieten onmiddellijk de Ka mer, en begaven zich omstreeks half vier naar bet Elysée, om den president der republiek. Lebrun, bet ontslag van het kabinet aan te bieden. Een spannende nachtzitting was aan deze stemming voorafgegaan. De strijd ging, men weet het, voornamelijk om de salarisverlaging der ambtenaren. Een amendement van Louis Martin, strekkende tot vervanging van de artike len 37 en volgende door een administra tieve reorganisatie binnen 'drie maanden, werd verworpen met 373 tegen 161 stem men. Daarna nam Daladier het woord, om te zeggen, dat men zich nu voor of tegen de artikelen moest uitspreken. „De ge heele politiek der regeering staat op het spel. Iedere inflatie, iedere devaluatie van den franc wijst de regeering van de hand." Spreker deed een laatste beroep op de vergadering, waarbij hij deed uitkomen, dat het noodzakelijk is offers te brengen. Daladier gaf toe, dat de door de regee ring voorgestelde maatregelen bard zijn, doch zij zijn noodzakelijk, vooral om den middenstand te beschermen. In Italië en Duitschland is gebleken, dat, zoodra de middenstand niet meer gezond is, een an der regiem aan het bewind komt. Als deze maatregelen niet worden goed gekeurd, zullen later zwaardere maatre gelen noodig zijn. D'e regeering had intusschen bekend gemaakt, dat zij met het compromis-voor stel der neo-socialisten, uitgebracht door Lasalle, accoord ging. Dit compromis behelsde een van 3 tot 9 pet. stijgende crisisbelasting voor alle ambtenaarssalarissen boven de 10.000 frs. met een belastingvrij bedrag voor de in deze categorie vallende lage bezoldi gingen, verder een uniforme heffing van 6 pet. van alle andere vaste inkomens be nevens een speciale aanvullende heffing van 2 tot 5 pet. voor alle inkomens boven de 125.000 frs. Men verwachtte van dit compromis een totale opbrengst jvan 1.010 millioen frs. Na de rede van den premier werd de zitting geschorst, om den socialisten, richting Blum, gelegenheid te geven, over het door de regeering goedgekeurde com promisvoorstel te beraadslagen. Daarna vond de beslissende stemming plaats, waarbij artikel 37 met 329 tegen 241 stemmen werd verworpen. Het kabinet Daladier beeft van 31 Ja nuari tot 24 October geregeerd, in totaal dus 9 maanden, een tijdsduur, welke vol gens Daladier voor de Fransche verhou dingen reeds vrij lang is. HET SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Het aantal doodert bedraagt 31. Omtrent bet spoorwegongeluk, waarvan wij gisteren onder telegrammen melding maakten, wordt nog nader gemeld: Het trein-ongeluk tusschen Conches en Bonneville is verschrikkelijk geweest. Men weet, dat de sneltrein Cherbourg Parijs op een viaduct ontspoord is. De leuning van de viaduct werd na de ont sporing stuk gereden. Locomotief, tender, goederenwagen en de eerste drie passa giersrijtuigen vielen me't een ontzettenden slag van een hoogte van tien meter in 'het bed van de rivier. De spoorlijn beschrijft daar een bocht en belt naar omlaag. Volgenls de Intransigeant moest de trein toen een snelheid van ongeveer 100 kilo meter hebben. Uit den ontzaglijken wrak- hoop stegen kermende klachten en kreten om redding op. Hulp was spoedig ter plaatse, onder anderen van veel particu liere auto's. De gesteldheid van den bodem maakte bet reddingswerk 'heel moeilijk. De redders moesten alle voorzorgen ne men om zelf niet te verdrinken. Vele slachtoffers waren gruwelijk verminkt. De machinist en de stoker zijn beide omge komen. Het 'gerechtelijk onderzoek naar de oor zaak van de vreeselijke ramp heeft tot een eenigszins ander resultaat geleid, dan aanvankelijk werd gemeld. Het blijkt, dat kort voor 'het passeeren van den sneltrein uilt 'Cherbourg, wellicht door den zwaren regenval gedurende d'en nacht (doch dit staat nog niet vast) de Steenslagverster- ■king tusschen de baan over een afstand van tien meter was ondermijnd en dat de rails waren verzwakt; 400 meter vóór de plaats des onhedls reeds lagen de dwarsleggers los van den grond. De machinist en de stoker moeten ten gevolge van den mist niet tijdig hebben gezien, dat de rai'ls waren uiteen gereten en langs den wegberm neergezakt. Op het moment dat die locomotief bijna •het viaduct had bereikt, bezweken de rails op de plaats der verzakking. De enorm zware machine sprong tegen de borst wering van bet viaduct, brak er doorheen en stortte van tien meter hoogte neeT in de weide langs de beek, den tender, een goederenwagen en drie personenwagens, n.l. een eerste- en twee tweede-klasse rij tuigen met zich meesleurend, die totaal te pletter vielen. De vier volgende personen- wagons ontspoorden eveneens en drongen in elkaar. Slechts de laatste drie wagons van den trein bleven op de rails staan. Eén van de geredden, een 'handelsreizi ger, die met den specialen trein voor de slachtoffers aan het St. Lazare-station te Parijs terugkeerde, deed het volgende verhaal van het gebeurde: Mijn vrouw en ik bevonden ons in den wagon eerste klas se van het vijfde rijtuig. Om 10.10 uur voelden wij plotseling een slingerende beweging in onzen wagon. Een oogenbli'k bleef de wagon slingeren als een schip op zee; toen sloeg hij- om en wij zaten beklemd tusschen de stukken hou't van 'het dak. 'Gelukkig waren spoedig redders ter plaatse, die den wand van den wagon uitzaagden, ten einde ons te kun nen bereiken. Toen wij weer veilig en wel op den weg stonden, overzagen wij pas den geheelen omvang van de ramp. Af schuwelijke kreten van gewonden en ster venden weerklonken om ons 'heen. Enkele ©ogenblikken later zagen wij hoe de gen darmerie uit de omgeving en de bewo ners der omliggende dorpen toesnelden en aan het reddingswerk gingen deelnemen. Reizigers, die ongedeerd waren gebleven, verleemden eveneens assistentie, en zoo slaagde men er al spoedig in een aantal gewonden uit hun benarde positie te be vrijden. Nederlanders zijn bij deze ramp niet omgekomen; evenmin komen Nederland- sche namen voor op de lijst der zwaar gewonde slachtoffers. EEN VERKIEZINGSREDE VAN HITLER. Duitschland en het buitenland. Gisteravond heeft rijkskanselier Adolf Hitler in het Sportpaleis een rede ge houden. In de omgeving van het Sport paleis zag het zwart van de menschen. In de stad waren nog zestig zalen ge reserveerd, waar gelegenheid werd ge boden om door de radio naar de rede voering te luisteren. De rede werd uit gezonden door alle Duitsche zenders en ook door verschillende buitenlandsche vooral Amerikaansche stations. Na een kort openingswoord van Dr Goebbels ving Hitier zijn rede aan, welke ruim anderhalf uur duurde. De rijkskan selier begon met een terugblik te werpen op de periode onmiddellijk na den oor log, toen Duitschland in vertrouwen op (de 14 punten van Wilson de wapens had neergelegd. Natuurlijk zoo sprak hij, heeft de overwinnaar het recht om over den vrede te beslissen, maar het over wonnen land verliest daarmede het recht niet op zijn eer en mag daardoor niet tot een tweederangs natie gemaakt wor den. Onze tegenstanders hebben niet be seft, wat het zou beteekenen, wanneer de overwonnen natie het slachtoffer van het bolsjewisme en marxisme zou wor den en daarmede aan den chaos over geleverd zou worden. Wat het bolsjewisme is, dat zien wij aan den honger en de ellende der mil- lioenen in Rusland waar de landbevol king in verhouding tot de stad veel grooter is. Hitier vergeleek vervolgens de vredes voorwaarden van 1919 met die van 1870, zeggende, dat aan de schuld van den oorlog van 1870 geen twijfel kon bestaan. Ingezonden Mededeellng. WIJ hebben direct onze maat* regelen genomen en besloten U vanaf heden bij aankoop van 4 gulden goederen De voorraad Is beperkt, wij raden U dus In uw eigen be lang zoo spoedig mogelijk gebruik te maken van deze unieke gelegenheid. Frankrijk heeft destijds zijn oorlogs schattingen in drie jaren kunnen afbe talen. Thans wil men een volk van 65 millioen aan den wil der anderen onder werpen en voor eeuwig in knechtschap houden. Hij besprak daarna de in de afgeloo- pen 14 jaar gevoerde politiek en bracht daarbij tevens de kwestie van den Pool- schen corridor ter sprake, welke, zoo zeide hij, door de overwinnaars slechts is in gesteld om Polen en Duitschland tot eeuwige vijanden te maken, terwijl toch gemakkelijk een andere oplossing had kunnen gevonden worden, die Polen en Duitschland niet zoover van elkaar had gebracht. Hetzelfde stelsel, zeide de kanselier is te zien in de financiëele politiek der tegen standers. De politici hebben in de afge- loopen 14 jaar voortdurend nieuwe ver plichtingen onderteekend, waarvan zij wisten, dat zij deze niet zouden kunnen naleven, en waarvan ook de tegenstan ders wisten, dat Duitschland ze niet zou kunnen naleven. Dit diende uitsluitend, om na Duitsch- land's politieke schuld tot een financiëele gemaakt te hebben, het land te knech ten onder de rentelasten. Deze politiek is ook toegepast inzake de ontwapeningskwestie. Hitier betoogde, dat Duitschland zijn verplichtingen van het vredesverdrag inzake de ontwapening volledig was nagekomen, terwijl de an dere landen tot dusver hiertoe niet waren overgegaan. De geheele wereld is vol wapenen en de hoeveelheid wapens wordt steeds groo ter, doch niet uit angst tegen het ont wapende Duitschland, maar uit wan trouwen tegen elkander. Na de bewape ning der andere mogendheden nog eens te hebben belicht, legde Hitier nog eens den nadruk op den vredeswil van het Duitsche volk en der nationaal-socialis- tische regeering. In dezen geest motiveerde Hitier ook Duitschland'-s uittreden uit den Volken bond, waarbij hij duidelijk deed blijken, dat de andere mogendheden de verplich tingen van het verdrag van Versailles inzake de ontwapening niet zijn nage komen. Wij zijn bereid, zoo vervolgde hij, het Fransche volk de hand ter verzoening te reiken. Ik heb dit meermalen ver klaard, maar men gelooft ons niet. Nu wilde men, nadat wij volkomen ontwapend waren, nog eens 8 jaar wach ten om te kijken of de voorwaarden van ontwapening bij de anderen dan ook ver vuld konden zijn. En weer konden we 8 jaar op de vervulling van een plech tige belofte wachten! Ik herhaal, wij willen in vrede leven. Met Frankrijk, met Engeland en met Polen, maar aan deze soort methoden doen wij niet langer mee. Wij ondertee kenen niets meer, wij doen aan geen conferenties mee mee, omdat onze eer ons dat verbiedt. Vijftien jaren hebben wij vertrouwd en dat vartrouwen is be schaamd; wij gaan nu voor geen dreige menten meer op zij, wij laten ons onze eer niet meer ontnemen, en ik ondertee- ken nooit meer iets, wat met de eer van het Duitsche volk in strijd is. Wij willen vrede en verzoening, maar wij laten ons niet langer behandelen als een natie van de tweede klasse. En daarom verzoek ik U, ditmaal voor de eerste maal in mijn leven, geeft ons op 12 November uwen steun, wij heb ben nooit om stemmen gebedeld maar thans geeft mij uw ja, uw ja voor de Binnenland. Belasting goederen in de doode hand. Het Zeeuwach-Vlaamsch kanalenplan. Werkloosheidsverzekering van landar beiders. Zoutwinning onder Hengelo. Buitenland. Het Fransche Kabinet afgetreden. Het spoorwegongeluk in Frankrijk. Een verkiezingsrede van Hitier. 1—11j verdediging van onze eer, uit liefde voor het Duitsche volk. De rede werd met het Duitschland-lied en een driemaal herhaald Heil besloten. BUITENGEWONE BEGROOTING IN BELGIE. Versterking der vestingwerken. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt aan zijn blad: De buitengewone begrooting voor 1934 zal ongeveer 1200 millioen francs bedra gen, waarvan 400 millioen voor het bou wen van vestingwerken op de Oostgrens en het aanschaffen van moderne vuurwa pens en vliegtuigen voor het veldleger Aan den minister van landsverdediging zal echter machtiging worden verleend tot het doen van militaire bestellingen voor een totaal bedrag van 650 millioen francs. Een deel daarvan zou; echter eerst in 1935 worden betaald. De Ontwapeningsconferentie. Norman Davis heeft gisteren bij Hen derson als voorzitter der ontwapenings conferentie een bezoek gebracht om zijn ernstige bezwaren tegen een verdaging der algemeene commissie voor ombepaal den tijd of al te langen duur uiteen te zetten. In verband met dezen Amerikaan- schen tegenstand verwacht men thans in volkenbondskringen dat het bureau der ontwapeningsconferentie besluiten zal aan de algemeene commissie niet voor te stellen een verdaging voor onbepaalden tijd, doch slechts een uitstel der beraad slagingen tot ongeveer 20 November. Bo vendien acht men bet mogelijk, dat bet bureau ook zal voorstellen alsnog de een of andere kleine commissie te benoemen met de opdracht de ontwikkeling van za ken te volgen en zoo mogelijk een volgen de bijeenkomst der algemeene commissie voor te bereiden. Vernietiging van vee In Denemarken. Naar van officieele zijde gemeld wordl, zijn er tot 1 October in totaal 117.000 stuks slachtvee en 12.600 stuks geslacht vee gedestrueerd. De regeering heeft te vens besloten de volgende week nogmaals 10.000 stuks vee te laten vernietigen. Door deze destructie heeft men de vleeschprijzen met 6—7 öre kunnen ver- hoogen. Terwijl het wekelijksch aanbod -an varkens tot nu toe 150.000 stuks bedroeg, kunnen thans slechts 100.000 stuks ver handeld worden. De uitvoer naar Enge land bedroeg tot duver circa 67.000 stuks per week en de consumptie in Denemar ken zelf 13.000. Wanneer Engeland het invoercontingent van 1 Nov. af sterk ver laagt, blijft meer dan een derde van de varkensproductie onverkoopbaar. De gebeurtenissen op Cuba* Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat er te Havana nog groote gisting heerscht, maar dat de toestand in ver schillende andere havens beter is gewor den. Er blijven nog zeven oorlogsschepen in de Cubaansche wateren. De pest in Mandsjoekwo. Aan de builen- en longenpest-epidemie in Noord-Mandsjoekwo zijn volgens de laatste berichten reeds meer dan 600 per sonen bezweken. D'e verbindingen met de geteisterde districten zijn tijdelijk verbro ken om uitbreiding van de epidemie te voorkomen. In bet Taunan-district, waar de epide mie het hevigst woedt, is een groote cam pagne op touw gezet tot verdelging der ratten, die als de verbreiders der epide mie worden beschouwd. De autoriteiten hebben maatregelen genomen om de aan getaste personen in bepaalde gebouwen te isoleeren. De laatste builenpest-epidemie in Mandsjoerjje heeft in 1928 gewoed. Er zijn toen 1200 personen om bet leven ge komen. Afnemende werkloosheid. Het aantal werkloozen in Zwitserland is sinds bet begin van dit jaar met meer dam 50 pet. verminderd. Einde Januari bedroeg het aantal ingeschreven werk loozen 101.111, einde September 49.140. Het vorige jaar waren deze cijfers onder scheidenlijk 57.857 en 49.532. Voor het eerst sinds October van het vorige jaar is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1