Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Radio-Nieuws. EER WOENSE Dit nummer' boenen. Zijn voet bleek inwendig ge kneusd. Hij werd door dhr D. met z'n auto naar huis vervoerd, waar inmid dels geneeskundige hulp was ingeroepen, welke verleend werd door Dr Nieuwen- huijze van Krab'bendijike. Het uitzicht daar ter plaatse is zeer be lemmerd door een hooge heg. Maandagavond werd alhier een ver gadering gehouden in de melksaion, on der leiding van 't plaatselijk comité voor moreele verzorging der werkloozen. Na opening door den voorzitter, Da HoogenraaA, gaf lis Hötebrij van Rilland een uiteenzetting van de plannen, die ge vormd waren door 't Streek-Comité. Het gevolg was dat 14 personen ziöh opgaven voor een cursus in motorenkennis en 2 voor bedrijfscontrole. De goed bezochte vergadering werd door Ds Hötebrij mot gebed gesloten. Zierikzee. Vrijdag zijn door de rijks ambtenaren bij verschillende particulieren of in pakhuizen duizenden kilo's suiker in beslag genomen, die waren opgeslagen, teneinde de nieuwe crisisheffing, 40 pet. van den accijns, of wel f 9 per 100 K.G., te ontgaan. Colijnsplaat. Door de wijkzuster is f 10 ontvangen voor het Groene Kruis alhier, voor verleende hulp. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond vergaderde bovengenoem de Kamer ten stadhuize te Middelburg. Het Comité tot het houden van Volks feesten te 'sHeerenhoek verzocht in aanmerking te komen voor een sub sidie zulks ter bestrijding der onkosten bij de te organiseeren winkelweek en etalagewedstrijden door de gezamenlijke 's Heerenhoeksche winkeliers op 916 Sept. a.s. Naar aanleiding daarvan schreef het bestuur der afdeeling van de Hanze, dat deze Middenstandsvereeniging heeft na gelaten subsidie te vragen aangezien er in de Kamer nogal bezwaren tegen derge lijke subsidie-aanvragen bestonden; nu echter voornoemd Comité een verzoek aan de Kamer heeft gericht, komt het de Hanze voor, dat zij met nog meer recht dan voornoemd Comité aanspraak mag maken op een subsidie voor de te houden winkelweek, die gehouden is bij gelegen heid van het Volksfeest. Het eerstgenoemde verzoek zal volgens het bureau als ongezegeld terzijde moeten worden gelegd, doch al ware het gezegeld geweest dan zou het bureau toch geene termen hebben kunnen vinden voor te stellen op dit verzoek gunstig te beschik ken, waar ook de Middenstandsvereeni ging „De Hanze" voor hetzelfde doel eene bijdrage vraagt en deze Vereeniging zeker oudere rechten heeft. Echter zeker is reeds meerdere malen gebleken, dat de Kamer nu niet onvoor waardelijk gunstig gestemd is voor het verleenen van bijdragen voor winkel weken. Het bureau meent, waar het ook nim mer kon komen tot een besluit van de Kamer om dergelijke bijdragen niet meer te verleenen, geen vrijheid te kun nen vinden voor te stellen thans anders te beslissen dan op dergelijke verzoeken in vorige jaren is geschied. Het stelt voor aan De Hanze voor de van 9 tot 16 September j.l. aldaar ge houden winkelweek eene bijdrage van f 25 te verleenen. De Commissie voor de Financiën is van oordeel, dat er geen aanleiding is de win kelweek te 's Heerenhoek te steunen. De zaak was financieel in elkaar gezet zonder dat op eene bijdrage van de Kamer was gerekend. Van de Nederlandsche Organisatie van de Internationale Kamer van Koop handel kwam een verzoek in om als lid tot deze Organisatie toe te treden. Voor deze Kamer is de contributie vastgesteld op f 50. Het bureau is van oordeel, dat het aan beveling verdient van deze organisatie lid te worden. Uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat verreweg de meeste Kamers lid zijn. Naar aanleiding van een schrijven van den Raad van Beheer van de stichting Economisch Instituut voor den Midden stand waarin nogmaals aangedrongen is op steun van de Kamer evenals van de andere 20 Kamers, staat het Bureau in zijn geheel nog op bet standpunt, inge nomen in zijn voorstel van 16 Septem ber 1930, met als conclusie afwijzing van het verzoek om financieelen steun. Ook de uiteenzetting in de laatste ver gadering der Kamer van den heer Schmal, secretaris van den raad van beheer heeft het Bureau niet de over tuiging geschonken dat het instituut mo menteel groot nut afwerpt voor den mid denstand. Wel heeft de uiteenzetting van den heer Schmal doen blijken, dat het insti tuut door hare onderzoekingen veel werk verricht. Hiervoor kan waardeering wor den gevoeld en het Bureau meent dan ook, dat er wel termen zijn om van de belangstelling van de Kamer in het werk van het instituut te doen blijken. De bij drage kan dan naar zijne meening be perkt blijven tot eene bijdrage van f 10. De meerderheid van de Commissie voor de Financiën vereenigt zich met het voorstel. Dé minderheid stelt voor f 100 beschik baar te stellen. In verband met het extra werk van grondige controle op de achterstallige inschrijvingen van het Handelsregister stelt het bureau voor, de jaarwedde van den ambtenaar der Kamer A. S. de Jonge te verhoogen van f 1800 op f 2000, zulks met ingang van 1934. De ter vaststelling aangeboden begroo ting 1934 wijst een eindcijfer aan van f 14.750, met een post onvoorzien ad f 555.87 en een geraamd goed slot van f 1000, Op eene te Utrecht gehouden verga dering van de voorzitters van de afdee- lingen Kleinbedrijf werd o.a. als zeer ur gent besproken; Credietverleening aan den middenstand. Aan eene commissie uit de vergade ring werd opdracht verstrekt een stuk samen te stellen om de Bureaux der Ka mers in te lichten omtrent deze quaestie. Thans is dit uitvoerig stuk bij het bu reau ingekomen en de bedoelde commis sie verzoekt eene uitspraak van de Ka mer uit te lokken. Het behoeft zeker geen betoog, dal ook de middenstand, evenals trouwens de landbouw en de meeste grootbedrijven, gevoelig getroffen wordt door de slechte tijden en het is zeer goed aan te voelen, dat de Middenstand met leede oogen ziet, dat voor landbouw- en werkloozensteun door de regeering vele millioenen worden beschikbaar gesteld, terwijl de midden stand bij voortduring in een vrees voor executie leeft en de regeering tot dusverre zoo weinig daadwerkelijke belangstelling voor het lot van den middenstand heeft getoond. Al gevoelt ook het bestuur zeker, dat het voor de regeering ook in het al- gemeene landsbelang niet wel moge lijk was een voorname tak van volks bestaan als de landbouw aan ondergang prijs te geven, toch blijkt wel dat men door het geven van toeslag op de arti kelen, zooals bil landbouw, veeteelt, tuinbouw enz. geschiedt, op een hellend vlak is geraakt. Het is zeer wel te be grijpen, dat de middenstand zegt; waar om wel steun aan den landbouw en niet aan onze bedrijven, doch ook aan het ver strekken van steun uit de overheidskas sen zijn grenzen. Tenslotte zijn er geen bronnen meer te vinden, waaruit de steunbedragen moeten komen. Nu is het echter niet de bedoeling van de Middenstandsbonden, dat direct aan de middenstanders steun worde verleend door toeslag op den verkoop der artikelen of iets dergelijks, doch zij zouden wen- schen, dat de regeering zaken die momen teel door de tijdsomstandigheden er moei lijk voorstaan, door het verstrekken van een crediet voor ondergang behoedt. In zeer vele gevallen zullen toch op zichzelf gezonde zaken door het verstrek ken van een voorschot door de moeilijke tijden kunnen worden heen geholpen. Het is ook geenszins de bedoeling aan iedereen, die daaraan behoefte heeft en die heden ten dage tot het groote le ger der middenstanders behoort, steun te verleenen. Te velen hebben zich de laat ste jaren bij den middenstand gevoegd, die daarin in het geheel niet tehuis be- hooren. Het verleenen van crediet zoude dan ook beperkt moeten worden tot die genen, die kunnen aantoonen. dat ook in deze hun bedrijf nog voldoende reden van bestaan heeft, doch door crisisom standigheden in moeilijkheden is geraakt. Immers om den middenstand weder ge zond te doen worden, is het allereerst noodig, dat in de gelederen van de Mid denstanders een saneering plaats heeft en er zorg voor wordt gedragen, dat diege nen, die daarin ten onrechte hebben plaats genomen, thans ook geen aan spraak op steunverleening kunnen doen gelden. Het Bureau stelt voor tot de regeering een schrijven te richten met verzoek aan deze denkbeelden ten spoedigste uitvoe ring te geven. Uit smokkelland. Zondag middag omstreeks twee uur werd Val kenburg in beroering gebracht door een niet alledaagsche smokkelaffaire. Een smokkelauto, inhoudende ongeveer 750 k.g. Duitsche margarine kwam uit de richting Wylre aanrijden. De auto werd het eerst te Epen gesignaleerd en werd door de commiezen aldaar achtervolgd. Te Mechelen werd een eg als versperring ■over den weg gelegd, doch de automobi list reed door. De rijksveldwachter van Mechelen zette toen per motor een ach tervolging in. Onderweg werd het rech tervoorwiel van de auto totaal stukge schoten. Desondanks reed de wagen, die een vaart had van ongeveer 65 K.M. door. In Wylre schoot de rijksveldwach ter nogmaals. In Slenaken verloor de smokkelauto de velling van het stukge schoten wiel. Zoo kwam de wagen Val kenburg binnen. In de Muntstraat kwam deze in botsing met een motorfietsrijder. De man bekwam ernstige verwondingen en is naar het ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de smokkelauto be kommerde zich echter niet om het onge luk en reed gewoon door, nog steeds ach tervolgd door den rijksveldwachter uit Mechelen. Op den Nieuwen weg onder de gemeente Hulsberg even voor de mare chausseekazerne stopte de chauffeur en vluchtte met zijn metgezel het veld in, de auto in den steek latende. De rijksveld wachter loste nog een drietal schoten doch zonder resultaat. De smokkelauto is in beslag genomen. Toen een auto, geladen met smok kelwaar, van de Belgische grens langs het kanaal in de richting Eindhoven reed, stonden daar kommiezen gereed, om den wagen te doen stoppen. Op de sommatie halt te houden, werd geen acht geslagen, doch integendeel full speed doorgereden. Onder de Noord-Brabant- sche gemeente Leende was echter de weg a "gezet en kon de smokkelauto niet meer 0 ïtkomen. Bij onderzoek bleek de auto echter geen s nokkelwaar meer te bevatten. Nader hand wisten de kommiezen te achterha len, dat deze, bestaande uit een groote hoeveelheid margarine, onderweg in een v oning te Boshoven nabij Weert, afgela- c en was. De auto en de margarine wer- c an in beslag genomen. De smokkelaar is a an de marechaussee te Weert overge- 1 verd. Smokkelaars en suiker- a c c ij n s. Als gevolg van de accijnsver- t ooging op suiker bedraagt het prijsver schil tusschen Hollandsche en Belgische suiker thans 30 cent per K.G. De smokkelaars aan de Brabantsch- Eelgische grens maken hiervan gebruik door groote hoeveelheden Belgische sui ker frauduleus over de Nederlandsche g -ens te brengen en daar met een flinke v inst te verkoopen. Welkom, vreemdeling! I a navolging van Ameland en Tersehel- liug heeft thans ook de raad der gemeen te Schiermonnikoog besloten tot de hef- f:ng van een belasting, onder den naam v egengeld, ad f 0.20 per persoon, gedu- r :nde de maanden Juni, Juli en Augus tus bij aankomst der booten. Deze 20 cent zal worden geheven van ieder, die bij aankomst op het eiland den landingssteiger verlaat en den gemeente weg betreedt. Bureaucratie en lief dadigheid. In het Geldersche en ook in de Zuidelijke provinciën bestaat op vele plaatsen het gebruik, dat voor lief dadige doeleinden inzamelingen worden gehouden van goederen in natura. Zoo is het in Velddriel sinds jaar en dag gewoonte, dat in de tweede week van October een „omgang" wordt gehouden bij de boeren om aardappelen in te za melen voor het onderhoud van arme- oude menschen, die in het rusthuis „St. Jozef" worden verpleegd. Dit jaar was er een moeilijkheid. Aard appelen immers mogen in hoeveelheden boven 10 k.g. niet zonder vervoerbewijs worden vervoerd. En zoo'n vervoerbewijs kost geld. Het R.K. Kerkbestuur meende, daar het hier zuiver liefdadigheid gold, te mogen verwachten, dat voor dit geval een gratis vervoerbewijs zou worden verstrekt en bij schrijven van 26 Sept. vroeg het zulk een bewijs aan bij de Nederl. Aard appel-Centrale in Den Haag. D.d. 2 Oct. kwam vandaar een zeer welwillend antwoord; men zou gaarne vernemen hoe groot het ingezamelde kwantum ongeveer zou zijn, waarna de zaak zou worden geregeld. Het Kerkbestuur antwoordde prompt den volgenden dag, dat andere jaren on geveer 70 mud, d.i. ongeveer 4900 k.g. gratis bij de boeren werd opgehaald en dacht nu, dat de zaak in orde was. Edoch, men had huiten St. Bureaucrat tius gerekend! Men wachtte en wachtte en zag de tweede week van October, de week dus waarin ingezameld moest wor den, al ten einde loopen en nóg was er geen antwoord. Eindelijk den 14en, Za terdag, kwam de brief. Men kan zich ech ter den schrik der betrokkenen voorstel len, toen zij er kennis van namen. In plaats van het gehoopte gratis ver voerbewijs vonden zij er een nieuw ver zoek in en wel om „een lijst, waarop voorkomen al de namen van de schenkers der aardappelen met daarachter vermeld de kwantums en hun handteekeningen". Als men weet, hoe deze inzamelingen geschieden, begrijpt men hoe onmogelijk bet voor de betrokkenen was aan dit ver zoek te voldoen. Het Kerkbestuur gaat namelijk altijd zelf rond met kar en paard en elke boer brengt op de kar het kwantum aardappelen, dat hij voor dit doel wil geven of kan missen. En dat niet met mudden tegelijk, doch de een geeft twee, de ander vijf of tien kilo en een heel enkele slechts, die wat meer kan geven, een mud. In deze omstandigheden is het dus een onbegonnen werk met een lijst rond te gaan en de boeren te laten teekenen. In dien geest heeft 't Kerkbestuur dan ook per expresse geantwoord aan de N. A. G., in de hoop, dat tenslotte het gezond verstand zou zegevieren en dat men zou inzien, dat per saldo een mooie daad van liefdadigheid niet op zulk een wijze mag verijdeld worden. De schrijvers zijn echter bedrogen uit gekomen. Eveneens per expresse, kwam per keerende post het antwoord, dat de eisch van een lijst met namen en hoe veelheden niet kan worden losgelaten. Men heeft hier nu maar in berust en door een lijst voor de boeren ter teeke- ning neer te leggen wil men nog trachten te redden wat er te redden valt. 'De groeten uit Eind hoven. Een pensionhoudster en een bewoner van de Zeilstraat te Amsterdam deden aangifte bij de politie, dat zij door een persoon, wonende in Den Haag, zijn opgelicht, onderscheidenlijk voor f 10 en f 12. Bedoelde persoon kwam de groeten overbrengen van iemand uit Eindhoven, hetgeen niet waar bleek te zijn, en had hen bewogen, door verder voor te geven, zijn portemonnaie vergeten te hebben, geld af te geven. Oplichter gearresteerd. De politie te Etten heeft aangehouden A. B. uit Dirksland, ontslagen inspecteur der Hollandsche Beleggings- en Financie- ringöbank te Den Haag, die, voorgevende, dat die instelling gefailleerd was, in Bre da en omstreken nog verschillende gel den kwam innen. Bij degenen, die niet aanstonds betaalden, zou B, hebben ge dreigd, door een deurwaarder het bedrag t< laten opvorderen. Deze zou niet wor- dm gestuurd, indien een waarborgsom, v irieerendo tusschen f 100 en f 150 ge sport werd en de verschuldigde gelden n aandelijks zouden worden betaald. Gistermiddag is hij naar Breda ge- fa'acht en in het Huis van Bewaring op- g «loten. Een echtpaar door een vrachtauto gewond. Zaterdag li ipen op de Leidschevaart te Haarlem enn 30-jarige bewoner uit Zandvoort met z jn 28jarige echtgenoote op de tramrails, i an de Schouwtjesbrug af naderde een t, amtrein uit de richting Zandvoort, ■waardoor beide menschen gewaarschuwd w erden en van de tramrails afweken naar d linkerzijde. Op dat oogenblik passeerde han juist een vrachtauto. De beide voet- g mgers konden niet tijdig uitwijken, wer- dm aangereden en tegen den grond ge worpen. In ernstigen toestand werden zij aar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Een rietmattenweg te H i 11 e g o m. In de kom van de gemeente Hillegom is een nieuwe straat geopend, die naar den burgemeester mr D. F. Pont, de Burgemeester Pontstraat is genoemd. Deze straat is de eerste rietmattenweg in ons land. De rietmattenweg is een vinding van de N.V. Gips' Houtbewerking in Den Haag. Deze firma is op de gedachte ge komen, dat riet, hetwelk als dakbedek king gebezigd, een buitengewoon weer standsvermogen aan den dag legt tegen den invloed van het klimaat en, naar men aan oude boerderijen heeft gemerkt, zelfs honderden jaren dienst kan doen zonder op te raken, ook nuttige toepassing zou kunnen vinden bij den aanleg van wegen. En wel als fundeeringsmateriaal. Dit denkbeeld, elders getoetst, is te Hillegom definitief in practijk gebracht. Men stond daar voor een uitbreiding van de be bouwde kom, waarvoor een nieuwe weg moest worden gemaakt over een afstand van ongeveer een halven kilometer, door zeer slappen grond. Voor de te stichten bebouwing was er een hoofdriool met zij takken gelegd, waarvan men meende, dat het in gevaar zou kunnen komen wan neer men er een gewone wegconstructie over bouwde. Bij den bouw van don weg is men als volgt te werk gegaan. Nadat de rioleering was gelegd, heeft men de rioolsleuven met zand gevuld, dat men flink heeft in gewaterd totdat het zich voldoende had gezet. De oppervlakte is daarna gelijk ge maakt en daarop heeft men toen 't nieu we fundeeringsmateriaal aangebracht, dat bestaat uit gecreosoteerde rieten mat ton, waardoor heen, om ze bij elkaar te ronden, gegalvaniseerd ijzerdraad is ge werkt. De hier toegepaste matten zijn 5 c.M. dik en hebben een oppervlakte van 3 M. bij 1.60 M. Op deze onderlaag is een deklaag van 6 c.M. zand gebracht, dat als veerkrachtig tusschenlaagje is bedoeld en waarin het eigenlijke wegdek, bestaande uit platgelegde klinkers van 8 c.M. dikte, een speciaal fabrikaat van de steenfa briek Bélvédère te Maastricht is gelegd. De voegen tusschen de klinkers zijn aan gegoten met een mengsel van shellfalt en geblazen asfalt. Toen de weg gereed was is men er met een lichte wals overheen gegaan om mogelijke oneffenheden glad te strijken. Het ligt nu mooi vlak en ziet er zeer stevig uit. Hoe hij zich in het ge bruik zal houden moet men natuurlijk af wachten. De kosten van den nieuwen weg wer den niet genoemd. Zij zouden echter on geveer met die van een gewonen gefun- deerden klinkerweg overeenkomen. Als bijzonderheid van den nieuwen weg werd nog gereleveerd, dat hij geheel van Ne derlandsche materialen is gemaakt. Een osineenporseloin- winkel. De Engelsche Koningin en de Princess Royal, haar dochter, hebben een merkwaardig avontuur beleefd in een winkel te Fakenham in Norfolk. Terwijl zij in de afdeeling antiquiteiten waren kwam een jonge os, klaarblijkelijk ge schrokken van de drukte iop straat, de porseleinafdeeling binnen. De drijver hol de achter het beest aan, dat de heele por seleinafdeeling doorstapte zonder schade aan te richten, vervolgens liep het door een van de twee afdeelingen antiquiteiten en vandaar door een andere deur de straat op. De Koningin en de Prinses Royal bevonden zich in de andere afdee ling antiquiteiten, waar de eigenaar van den winkel haar eenige fraaie oude meu bels toonde, toen een bediende toesnelde met den uitroep: „Er is een os in den winkel." "Wel verre van te schrikken, liep de Koningin naar de andere afdeeling tot dicht bij het jonge dier, dat volkomen kalm was. Hoewel het langs heele rijen porselein gekomen was, had het niets ge broken. TIJDELIJKE KORTING DER INDISCHE PENSIOENEN. Een opbrengst van f 7 millioen geraamd. Thans is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke korting der Indische pensi oenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten. De korting bedraagt voor pensioenen, onderstanden en gagementen van f 2200 of meer 's jaars 17 pet. Op de overige pensioenen, onderstan den en gagementen wordt gekort: a. in dien de betrokkene in Nederlandsch-Indië verblijf houdt, 18 pet., behoudens dat de korting niet wordt toegepast op de eerste f 200 van het bedrag, dat jaarlijks aan pensioen enz. werd toegekend; b. indien de betrokkene buiten Nederlansch-lndië verblijf houdt, behoudens dat de korting niet wordt toegepast op de eerste f 500 \in het bedrag, dat jaarlijks aan pensl- c.)n werd toegekend. De korting wordt ten aanzien van per- s men, die op den lsten Januari van het j iar twee of meer kinderen beneden den 1 eftijd van 19 jaar geheel te hunnen laste 1 ebben voor elk der kinderen, die op dat t jdstip op een inrichting van lager of i erder reikend onderwijs gaan, vermin derd met 2 pet. van het bedrag, dat jaar lijks aan pensioen enz. werd toegekend, tot een maximum van f 120 per kind, met dien verstande, dat voor vijf of meer in d.e termen vallende kinderen de vermin dering zal bedragen 10 pet. van eerstbe- d oeld bedrag tot een maximum van f 600. Aan de toelichting tot het ontwerp is het volgende ontleend: Na stopzetting van de uitkeeringen aan de pensioenfondsen, welke maatregel fei telijk neer komt op een verschuiving van lasten naar de toekomst, vergen de direc te pensioenverplichtingen in 1934 nog een bedrag van rond f 54 millioen op het middelenbudget, dat na opvoering met niet minder dan f 31 millioen door nieu we heffingen en verzwaring van bestaan de lasten slechts een bedrag van f 289 millioen bereikt. De regeering ziet zich onder deze om standigheden dan ook verplicht, thans ook van de gepensionneerden een recht- streeksch offer te vragen tot verlichting van den zwaren druk der pensioenen op de in zoo groote mate door de crisis ver zwakte Indische huishouding. Waar een zeer groot aantal van de In dische gepensionneerden en gegageerden in Nederland verblijf houdt, zegt de M. v. T., ter voorkoming van ongelijkheid van druk, rekening te worden gehouden met het feit, dat met name voor de lagere inkomens de draagkracht hier te lande veel geringer is dan in Indië, welk feit ook duidelijk tot uitdrukking komt in het verloop der tarieven van de op het inkomen drukkende belastingen in beide deel en des Rijks. Verder, zoo wordt gezegd, vordert de billijkheid, dat de la gere pensioenen en gagementen zooveel mogelijk gespaard worden. De opbrengst der korting kan globaal worden geraamd op f 7 millioen per jaar. Voorgesteld wordt, den maatregel voor- loopig voor twee jaar van kracht te doen zijn. Ten einde belanghebbenden gelegen heid te geven, zich op het verminderd in komen in te stellen, zal gedurende de eer ste drie maanden (1 Jan. 1934—1 April 1934) de korting slechts voor 3/5 wor den toegepast. Breedvoerige overweging van de vraag, op welke wijze bij de pensioenkorting re kening zou kunnen worden gehouden met de belangen van de groep van oud-ge- pensionneerden, militairen beneden den rang van officier, heeft de regeering tot het inzicht geleid, dat het niet doenlijk is om voor deze groep een practisch uitvoer bare regeling te treffen, welke onbillijk heden tegenover andere categoriën van oud-militairen zou vermijden. Daarom ziet de regeering geen andere mogelijk heid om de minimaal gepensionneerden te ontzien, dan door aanvaarding van het in het ontwerp neergelegde degressief stelsel, met vrijlating van een pensioen- bedrag van f 200 in Indië en f 500 in Ne derland. Intusschen is de regeering bereid om ten deze voor de oud-gedienden nog een stap verder te gaan en wel door een ver ruiming van de te hunnen behoeve in 1921 in het leven geroepen bijzondere steunregeling. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De dijkval te Colijnsplaat. Mijnheer de Redacteur, Mag ik een enkele opmerking maken over den dijkval aan den Nieuw-Noord- Bevelandpolder te Colijnsplaat? Men weet, dat zoo'n dijkval niets te maken heeft met eventueel mindere of te weinig zorgzaamheid aan de zeewering, zoo'n geval staat heelemaal op zichzelf en komt gelukkig zeer zeldzaam voor, nu hier dan daar, waardoor zoo'n getroffen pol der opeens in zeer moeilijke omstandig heden komt te verkeeren. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de 344 Zeeuwsche polders, met plm. ruim 150.000 belastbare H. A. gronden een fonds stichtten voor dergelijke rampen, dijkval en doorbraken? Ik kan me niet indenken, dat iemand bezwaar zou ma- ken tegen b.v. 10 cent per H.A. Zeer ze ker kunnen de binnenpolders met hun lage lasten dit geen bezwaar vinden. Zij toch liggen .prachtig beschermd door de zeewerende polders. Ook rijk en provincie zouden moeilijk kunnen nalaten om zoo'n fonds te steunen. Gaarne zou ik Zeeland hierover wel eens willen hooren. Persoon lijk heb ik geen direct belang bij dezen dijkval. Colijnsplaat. A. HARTOG. Programma van Woensdag 25 October. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.15-9.30 Concert. 10.30-11 Ds J. L. v. d. Wolf te Bussum. 11-12 Piano-recital. 12.30-2 Middagconcert. 2-3 Mendelssohn-pro- gramma. 3.15-5 Zang- en muziekvereen. 5-6 Kinderuurtje. 7.30-8 Kristlik Frysk Selskip. 8-10.15 Concert/Kon. Ghr. Orat. Vereen., Amsterdam. Solisten: To v. d. Sluis, Suze Luger, Louis v. Tulder, Wil lem v. Ravelli. Dir. Hubert Cuypers. Uit gevoerd worden „Le Déluge" en „l'Enfant prodigue". Uitg.: N.V. Emergo" ter ejj Bureaux Postclièq Bijkantoor Mij Directeur-I BELASTING DEI Opbrengst op Ingediend is fing van een gen van instel| Instellingen zin van deze ratieve en andl soonlijkheid hl delijke lichamei zonderlijk gen| uitzondering vereenigingen ten deele in instellingen va niet beschouwd a. Publieki| Rechtspersonen of krachtens de lijk voorschrift| dadigheid bedo der Armenwet, der lett. b.; d. Of een inste binnen het Rijl| de omstandighe Indien de draagt dan f lil schuldigd. Bedif doch minder schuldigd f 3 f 1000 waarmJ f 10.000 te bod som f 30.000 of I f 2 van elke gel Aan de Memd ontleend, dat bij| band geheel rechtsband ontl personen door I hetgeen zich uij ken op het ver nagenoeg in ge^ Bezwaarlijk personen nog bezwaren alvorj stellingen tot meene lasten is| Deze instellir halve eeuw in denheid toegenoq digheid ontneer dachte, dat de oogen zal, inzcj gen van geesteli, De minister mits het tarief lasting blijft, in toestand van 's ring van die hej zelfs noodig is. getaste draagkra van enkelen of vq mate bijdragen De voorgestelc beschouwd als vermogensbelastil kracht welke stel mogen, afgezien I door de belastin Daarom en ook het vermogen ed worden dan eed brengst, is de veil staf van de heffi| De belasting het zuivere verl d.w.z. dat aftrek J hebben, maar de ter te zijn dan bij De vermogens! naar het normal één per duizend, ciale en gemeente 90 kunnen oplooi opcenten thans 5 135. Tezamen met 2.35 per mille. Een normale h mille voor de in hand, zooals th moet dus relatiei genoemd. Opcent geheven. Gegeven van de belastinj kennen, ontbreker raamt de opbreng Naamlooze ven mee verwante as het zijn van venn de gerechtigheid lijk vermogen en spraken op het k het zijn van venn worden beschouw: doode hand. Met i gen is het anders Practisch gespro vereeniging er ee: lijk lidmaatschap en het recht op eei zuiver vermogen c

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6