E.M.JAARSMA HAARDEN EERSTE BLAD. DINSDAG 24 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 20 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Onder voorwaarde De heer Al'barda, de leider van de Soc. Dem. Kamerfractie, heeft zich in een te Botterdam gehouden meeting optimis tisch uitgelaten over de toekomst van het socialisme in Nederland. Met een mits evenwel. „Het socialisme aldus de roode re denaar is in Nederland diep gewor teld. Een storm, zóó geweldig, dat hij deze wortels zou kunnen losscheuren, kan ik mij niet indenken. Het socialisme zal zich in Nederland als sociaal-democratie handhaven, en, zij het dan ook na vele moeilijkheden, zijn zegevierenden weg naar de toekomst gaan, onder de voorwaarde, dat het zelf niet door domheden en fouten zijn eigen macht breekt I" Of er grond is voor de hier uitgespro ken overtuiging, laten we, gezien het ge beurde in andere landen, waar het socia/- lisme eveneens diep geworteld scheen, in het midden. Wel kan echter gezegd, dat de dom heden en fouten, waarop de redenaar doelde, hier te lande niet ontbreken. De grootste fout, die een politieke par tij maken kan, is, dat zij vreest verant woordelijkheid te dragen. De grootste domheid, dat zij bij dreigende gevaren de oogen stijf dichtknijpt en zich laat leiden door vrees voor onverantwoordelijke ele menten. Het is niet noodig voorbeelden bij te brengen. Een herinnering aan wat in meerdere groote gemeenten gebeurde en wat men herhaaldelijk in volksmeetings en in de Kamer kan waarnemen is voldoende om de overtuiging te wekken, dat het socia lisme ten onzent door domheden en fouten reeds een goed deel van zijn macht heeft gebroken. Opvoeding tot den oorlog. In „De Nederlander" werd dezer dagen de aandacht gevestigd op een in Duitsch- land verschenen boekje van Prof. Banse: „Wehrwissenschaft", dat bed.oelt een ge heel nieuwe, veelomvattende wetenschap in het leven te roepen. „Deze „nationale wetenschap" zal zich bezighouden met de vragen van oorlog en landsverdediging, waarbij de feiten en inzichten, in de meest verschillende ge bieden van wetenschapsbeoefening bijeen gebracht en verworven, uit een bijzonder oogpunt zullen worden bezien, n.l. uit dat van de nationale veiligheid en oor logsvoorbereiding. De uitkomsten dezer wetenschap dienen dan echter tot het volk gebracht te worden. Duitschland moet geestelijk tot den nieuwen oorlog worden voorbereid. „Want zoo zegt Banse hierover mag niemand in twijfel blijven, dat tusschen onzen momenteelen nood en ons komend geluk de oorlog staat". Deze oorlog zal een verschrikking zijn. De schrijver verklaart hem niet te verlangen. Maar komen zal hij. De weg tot de vrij heid kan slechts door hem heengaan. Het is daarom noodig, dat iedere man en elke vrouw en ook het kind weten wat oorlog beteekent". Als het gaat om de beginselen van deze wetenschap, dam wordt voorop gesteld, dat de oorlog is „de hoogste ontplooiing, niet slechts van stoffelijke middelen, maar evenzeer van het geestelijk bezit van zijn tijd". Dat het is de bodem, waarop de men- schenziel zich op zijn sterkst en rijkst vermag te openbaren. In den oorlog, zoo wordt verder be toogd, kunnen wil en werk van een volk zich op zijn allerrijkst openbaren en het Duitsche volk moet daarom doordrongen worden van het feit, dat oorlog niet iets buitengewoons, niet iets misdadigs aan de menschheid is, maar het moet be zield worden met een „onwrikbaar geloof aan de hooge ethische waarde en den diepen zin van den oorlog". Alle studievakken en alle levensuitin gen van het volk op geestelijk en stoffelijk gebied moeten dan ook aan de „Wehr"- gedachte dienstbaar worden gemaakt. De schrijver behandelt o.m. de oorlogs voering door middel van de verbreiding der ziektekiemen. In aanmerking komen b.v. de vergiftiging van het water in liet vijandelijk gebied door typbus-bacillen, de besmetting met typhus door middel van klein ongedierte en met pest door besmettelijke ratten. „Wij hebben zegt_„De Neder lander met stijgende ontsteltenis van dit geschrift kennis genomen. Na tuurlijk weten wij wel, dat niet de geheele Duitsche nationaal-socialistische bewe ging voor den inhoud daarvan aanspra kelijk kan worden gesteld. Maar dit is meer dan het schrijven van een fanatie- ken enkeling! Banse's boekje is een terugkeer tot een heidensche levens- en wereldbeschouwing. Het gewaad, waarin zijn gedachten zich kleeden, moge met een schijn van gods- vereering zijn omzoomd, onder deze om hulling schuilt een satanische geest. Wat moet er van ons werelddeel worden, wanneer deze denkbeelden in breeden kring ingang vinden?" Wat hier wordt opgemerkt verdient ernstige overweging. Wij moeten de nieuw opkomende poli tieke bewegingen beoordeelen niet naar wat zij misschien ook weieens voor goeds deden, maar naar de beginselen waarop ze steunen en waardoor ze worden gedreven. Wij hebben ook deze geesten te be proeven! (In haar nummer van gisteravond maakt de Nederlander melding van het heuglijk bericht, door den Duitschen persdienst verspreid, dat de door den hoogleeraar verkondigde opvattingen niet in overeenstemming zijn met die der Re geering en slechts te beschouwen zijn als persoonlijke meeningsuitingen, terwijl hieraan toegevoegd werd, dat het boek in beslag is genomen. „Dit laatste is, zooals wij weten, met boeken, die in deze richting gaan, tot- dusver onder het nieuwe bewind zelden of nooit geschied. Het liefst zien wij dit als een symp toom, dat met de vredelievende gezind heid, die nu en dan in redevoeringen tot uiting komt, ter hoogster instantie inder daad ernst wordt gemaakt. Wij zullen ons daarover van harte ver heugen. Allicht zal dan, bij een volgende boe kenverbranding, in plaats van Bertha von Suttner's „Die Waffen nieder" Ban se's „Wehrwissenschaft" op het vuur ge worpen worden.") Het fiasco der Ontwapeningsconferentie. Ln Volkenbondskringen acht men het meer en meer waarschijnlijk, dat de alge- meene commissie a.s. Donderdag wel be sluiten zal, zich voor onhepaalden tijd te verdagen in de hoop, dat een overleg tus schen de regeeringen nog een oplossing van de moeilijkheden met Duitschland brengen zal, die een hervatting van het werk der ontwapeningsconferentie zal mogelijk maken. Met het oog op de ongewenschheid van nieuwe openbare beraadslagingen, waar bij opnieuw van ernstige meeningsver- schillen onder de overgebleven deelne mers der ontwapeningsconferentie en misschien ook wel tusschen de gedele geerden van Amerika, Engeland en Frankrijk en Italië zelf zou blijken, schijnt men thans aan een verdaging van de alge- meene commissie voor onhepaalden tijd de voorkeur te geven. Roosevelt's radio-rede. De radio-rede die Roosevelt heeft ge houden en waarin hij belangrijke mede deelingen heeft gedaan inzake de mone taire politiek, heeft reeds dadelijk invloed geoefend op de fluctuaties van den dollar. De rede zelf heeft echter geen bijzondere verbazing in de Londensche City verwekt. Dat het streven van de Amerikaansche regeering voor alles gericht blijft op her stel van het prijsniveau, dat men te Was hington het prijspeil van 1926 voor oogen blijft houden en dat de geld- en valuta- politiek van de Vereen. Staten zich daar naar heeft te richten, zijn slechts herha lingen. De rede was in groote trekken inflatio- nistisch getint. President Roosevelt heeft nogmaals de noodzakelijkheid van hoo- gere prijzen der goederen onderstreept en verklaard, dat dit het voornaamste oog merk is, waarnaar hij streeft. De opmer king, dat, wanneer dit niet op de eene wijze geschiedt, de president van de an dere methode gebruik zal maken, legt men aldus uit, dat Roosevelt besloten is zijn toevlucht tot inflatie te nemen, wan neer een prijsopdrijving zonder deze niet mogelijk blijkt. Socialisten tegen fascisten. Zaterdagavond hebben de Belgische socialisten over het geheele land een „mo bilisatie van de socialistische jonge wach ten tegen het fascisme en zijn handlangers in België" op touw gezet. Deze mobili satie is te beschouwen als het begin van een verscherpte actie tegen de onderschei dene fascistische organisatie. Na afloop van de socialistische propaganda-vergade- ringen te Brussel trokken eeniga honder den wachten naar een fascisten-lokaal en raakten er slaags met de politie. De poli tie zag zich tenslotte genoodzaakt met de blanke sabel te chargeeren. Te Luik hebben eenige honderden jonge wachten Zondagavond drie leden van de Légion Nationale, die op weg naar huis waren, zoo deerlijk mishandeld, dat een hunner, zwaar gewond, naar het 'zieken huis moest worden overgebracht. Een best champagnHaar. Ofschoon de deskundigen het er over eens zijn, dat 1933 een der beste cham pagne-jaren in de geschiedenis belooft te worden, ziet het er niet naar uit, dat zulks algemeene waardeering ondervindt. De kwestie is nl., dat de menschen steeds minder champagne drinken. Op het oogenblik liggen niet minder dan 170 millioen flessohen champagne opgeslagen in de reusachtige wijnkelders te Reims, wachtend op betere tijden, ten einde aan de markt te kunnen worden gebracht. Ofschoon de productie van champagne op een normaal niveau is voortgezet, is het verbruik sedert den wereldoorlog geleidelijk gedaald, hetgeen wordt toegeschreven aan het drankver bod in Amerika, de ineenstorting van de Russische markt en de 'hooge tarieven. Een goed afzetgebied blijf t Canada. Er worden thans minstens 6 mill. flessChen jaarlijks ingevoerd. De boerenstaking in Amerika. Whitney, de president der organisatie van spoorwegarbeiders, heeft aan de sta kende boeren de welwillende medewerking van de spoorwegarbeiders toegezegd. De gouverneurs van 5 staten zullen een conferentie houden om te pogen een op lossing 'te vinden voor de staking. Weer naar monarchie in Spanje? Het groote Madrileensche blad „El Li beral" publiceert onder den kop „Sensa- tioneele onthullingen" een opzienbarend artikel van een anonymus, die beweert geheime documenten te 'hebben ingezien, waaruit zou blijken, dat door de reeh'tsdhe partijen tegen 14 April 1934 een herstel van de monarchie wordt voorbereid. Reeds zou door de „samenzweerders" be sloten zijn, een leening te sluiten voor een bedrag van vijftien millioen peseta's, ten einde een grootsch opgezette propaganda voor de restauratie van het huis Bourbon te kunnen voeren. Genoemd bedrag zou voor een derde gegarandeerd worden door den toekomstigen koning (Alfonso of zijn zoon don Juan) en voor de res't door de Grandes van Spanje, die onmiddellijk na herstel van de monarchie de 'hun door de republiek ontnomen landerijen zullen te rug ontvangen. Uit de betreffende documenten zou ver der blijken, dat de rech'tsohe groepen er op rekenen, dat zij bij de algemeene ver kiezingen van 19 November a.s. twee hon derd en vijftig afgevaardigden in de nieuwe cortes zullen krijgen, een absolute meerderheid dus. Niettemin zou de 14e April, de datum waarop eenige jaren ge leden de republiek werd uitgeroepen, wor den afgewacht, om den staatsgreep uit te voeren. De financieele debatten in de Fransche Kamer. Gisteren zijn de debatten in de Fran- sohe Kamer over de financieele voorstel len der regeering voortgezet. Op verzoek van minister-president Daladier werden de debatten in de Kamer even na achten geschorst tot half elf. De beslissing over het lot der regeering zou dus in den loop van den nacht vallen. De toegangen tot het Paleis Bourbon, waar de Kamer vergadert, werden giste ren door een groote politiemacht bewaakt om eventueele betoogingen tegen te gaan. De betoogingen van de belastingbetalers en de 'taxi-chauffeurs zijn mislukt. In en buiten de Kamer zit er crisis in de luc'ht. De toestand is uiterst gespan nen. (Men zie verder onder telegrammen.) Brand Rijksdaggebouw. In de zitting van gisteren werden des kundigen gehoord over de vraag of v. d. Lubbe den brand alleen gesticht kon heb ben. Volgens Prof. Josse moet meer dan 20 kilo brandstofmateriaal in de plenaire zittingszaal aanwezig geweest zijn. De deskundige, Dr Sc'hatz, chemicus, heeft de vaste overtuiging, dat de brand door een bepaalde vloeistof, waarvan hij den naam later zal noemen, is veroor zaakt. De deskundige verzoekt daarop het ge recht, in 'het belang der algemeene open bare veiligheid, het publiek voor een korte spanne tijds van de zittingen uit te slui ten, dan zal hij over die brandbare vloei stof nadere mededeeling doen. De voorzitter meent, da't men voorloo- pig zonder nadere aanduiding wel van vloeistof kan spréken. De deskundige gaat 'hiermede accoord en verklaart daarop, dat vier a vijf liter van deze vloeistof voldoende zijn om sterke brandwerking te 'hebben. Hij is overtuigd, dat men bij den brand in- de plenaire zaal vuurmakers heeft gedrenkt niet die .vloeistof" en deze gelegd heeft op Dit l> Modal ATLANTA - F. 120.- compl. geplaatst LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN I9ïï UITERST ZUINIG! Kon. Haardenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes met petroleum of benzine gedrenkte din gen, b.v. afgescheurde gordijnen. Op die wijze zou binnen 20 minuten a IA uur zelfontbranding ontstaan, zonder dat iemand een hand uitsteekt. Voor deze wijze van ontsteken pleit het feit, dat de 'brand van een hooger gelegen verdieping naar een lager gelegen verdieping is over geslagen. Op vragen van den voorzitter verklaart de deskundige, dat de door hem bedoelde vloeistof betrekkelijk gemakkelijk te krij gen is. De deskundige deelt nog mede, dat ar beiders in de chemische industrie, stu denten in laboratoria, enz. de lucht van de „vloeistof" kennen. De „vloeistof" geeft een prikkelend gevoel in den neus. Vergaderingen zonder Duitsche vertegenwoordigers. - Gistermorgen kwam de Raad van Be heer van het Internationaal Arbeidsbu reau voor de eers'te maal zonder de Duit sche vertegenwoordigers bijeen. Oök de mandatencommissie van den Volkenbond vergaderde gistermorgen. Hier bleven eveneens de zetels der Duit sche vertegenwoordigers leeg. Korte Berichten. Uit Salzburg wordt 'gemeld, dat daar wederom 140 personen door de autoritei ten van bun staatsburgerreebt zijn ver vallen verklaard. Het totaal aantal van deze personen bedraagt thans te Salz burg 348. De correspondenten van de bladen te Washington zeggen, dat een crediet van meer dan 500 millioen dollar voor de Sovjets gereserveerd wordt. Hiervan is 400 millioen 'bestemd voor het aankoo- pen van machines en rails en 50 millioen voor ruwe katoen. De bevolking van Tokio heeft vol gens het "bureau van statistiek der ge meente Tokio op 1 October 5.486.210 in woners geteld, van wie 2.894.330 mannen en 2.591.880 vrouwen. Sedert verleden jaar 1 October is de bevolking met 174.780 zielen toegenomen. Uit Perpignan wordt gemeld, dat een hevige storm aan de kust van het departement der Oostelijke Pyreneeën woedt. De storm gaat van hevige regen buien vergezeld. De visschers waren ge dwongen een veilige toevlucht te zoeken. De 'golven beuken de kus't en men vreest, dat overstroomingen 'zullen ontstaan. Enkele Parijsche bladen zonden an dermaal een 'bericht in de wereld, vol gens 'hetwelk er sprake zou zijn van een echtscheiding tusschen Prinses Marie José en prins Umberto van Italië. Te Brussel wordt 'dii't bericht ten stelligste tegengesproken. SPOORWEG-ONTVANGSTEN. In de eerste negen maanden ruim f 16 millioen minder. De geschatte ontvangsten der Nederl. Spoorwegen over September 1933 bedra gen (de tusschen haakjes geplaatste cij fers zijn die van het vorig jaar): Reizi gers f 4.995.300 (f 5.894.869); bagage f 117.700 (f 128.708); brief- en pakket- post f 260.000 (f 300.000); goederen f 4.011.600 (f 5.092.843); levende dieren en lijken f 69.400; (f 88.116); diversen f 142.600 (f 200.100). Binnenland. Korting op Indische pensioenen. Amsterdam en de regeering. Salariscongres van rijkspersoneel afge last. Heffing op paarden- en lamsvleesch. Buitenland. Roosevelts radiorede. De Rijksdagbrand. Een geheimzinnige vloeistof. Het fiasco der ontwapeningsconferentie. Het Fransche Kabinet ten val gebracht. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Totaal generaal f 9.595.600 (f 11.704.738) dus minder f 2.108.138.02. Totale ontvangsten van 1 Januari t.m. ultimo September 1933 f 91.018.881 (v. jaar f 107.026.579). In 1933 dus minder f 16.007.198. OVERHEID EN AMBTENAAR. Salariscongres van het rijkspersoneel afgelast. Het bestuur van de centrale van ver- eenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft in verband met het besluit van de regeering, luidende „dat de ambtenaar zich zal onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid" aan alle instanties van de centrale me degedeeld, dat het openbaar salariscon gres van Zaterdag a.s. in den Dierentuin te 'sGravenhage niet zal doorgaan. De Regeering en Amsterdam. Naar gemeld wordt, heeft de Regeering aan B. en W. van Amsterdam meegedeeld, geen genoegen te kunnen nemen met de begrooting, zooals deze voor 1934 is ont worpen. In de eerste plaats verlangt zij, dat de f 9.5 millioen crisisuitgaven uit de ge wone middelen, en niet uit het Crisis- fonds bestreden zullen worden. En in de tweede plaats zal een aanvang gemankt moeten worden met de overbrenging naar den gewonen dienst van de crisisuitgaven, welke op vorige begrootingen uit buiten gewoon werden bestreden. Er wordt bo vendien bezwaar gemaakt tegen het voor stel om voor den gewonen dienst te be schikken over de f 1.250.000 uit 't Brand verzekeringsfonds. Deze eischen van de regeering baren B. en W. der hoofdstad uiteraard de groot ste zorgen, vooral als men daarbij in aan merking neemt dat uit het gemeentefonds zooals bekend ongeveer f 3.750.000 minder ontvangen zal worden dan ver wacht was. Overbodige corned-beef-blikken. Er wordt op het oogenblik druk ge spreken over de corned-beef-blikken, die de vleeschwarenfabrikanten onlangs heb ben laten maken en die thans, nu het cor- ned-beef-plan niet doorgaat waarde loos zijn geworden. De „Vee- en Vleeschhandel" doet daar omtrent thans de volgende mededeeling; „Al meer dan een maand geleden stond het vast, dat Zwanenherg's fabrieken 35 pet. van de cornedbeef zouden krijgen en reeds in Augustus draaiden de blikfabrie- ken op volle kracht voor de vervaardiging der come dbeef-blikken^ niet voor reke ning van de fabrikanten, neen, de heer Ruyter (secretaris van den Aartsdioce- sanen Boeren- en Tuindersbond en lid der Crisisrundveecentrale) erkent het zelf in „Het Huisgezin" van 14 October; „De cornedbeef-'blikken werden vervaardigd voor rekening van de Rundveecentrale en zijn dus niet het eigendom van de fabrie ken, maar van de Centrale". Het vakblad voegt daaraan toe, dat het vooralsnog niet kan gelooven, dat een be paald vleeschwarenbe lrijf, waarvan de directeur tevens directeur der Crisisrund veecentrale is, dezen gang van zaken 'heeft beïnvloed. Onzerzijds, zegt het „Handelsblad", zijn wij van oordeel, dat de landbouworgani saties alle reden hebben, om deze en der gelijke zaken ernstig te onderzoeken, om dat bet steungeld hunner boeren er ten nauwste 'bij is betrokken. Het geld, dat thans aan overbodige cornedbeef-blikken is verdaan, komt in mindering van den boerensteun ons inziens. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens in den loop van deze week in ons land terug te keeren. H. M. zal eerst eenigen tijd op Het Loo verblijf houden. Onredelijke opzegging van pacht- contracten. D'e vereeniging Het Grondbezit heeft aan den minister van oeconomische zaken een adres gezonden, waarin wordt stelling genomen tegen het verzoek, tot den minis ter gericht door het Kon. Ned. Land- bouwcomité, tot het nemen van maat regelen ter voorkoming van onredelijke huuropzegging door aan den pachter een recht op schadeloosstelling toe te kennen in geval van onredelijke pachtopzegging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1