Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw. de openbare wegen ligt er een buitenge woon groote atapel zakken in regen en wind. Eiken avond gingen er duizenden personen naar de grens om des nachts dit graan over te dragen. Zoodra eohter de Nederlandsche maatregelen bekend werden, durfden de smokkelaars niet meer met graan over de grens. Allen keerden huiswaarts en lieten het opge stapelde graan liggen. Ieder vraagt zich af, wat er met al dat graan gedaan moet worden. Het schoonste van alles is, ze brengen er nog dagelijks bij. Dat zal ver moedelijk echter slechts van korten duur zijn. In de gemeente Stekene liggen er minstens 500.000 k.g. graan aan de grens. Vele grossiers zijn Woensdag be gonnen het graan daar weg te halen om bij hen onderdak te brengen. De smokke laars lijden nu even veel verlies met hun graan als ze vroeger winst hebben ge maakt. Een waterschap met één bestuurslid. Men schrijft uit Krabbendijke aan de „Midd. Crt.": In een vergadering van afgevaardigden van het waterschap „De Valkenissegeul" van 19 April dezes jaars werd een aan bevelingslijst opgemaakt voor een voorzit ter, wegens periodieke aftreding van den heer A. Dees als zoodanig op 1 Oct. Ge noemde heer werd niet op de aanbeveling geplaatst; de heer A. J. P. Kakebeeke kwam no. 1 te staan. Tegelijk werd ook een voordracht opgemaakt voor een be stuurslid wegens periodieke aftreding van den heer J. Vogelaar op 1 Augustus. Deze had tevoren te kennen gegeven, wegens vergevorderde leeftijd, geen herbenoeming te wenschen. In zijn plaats werd als no. 1 gekozen de heer H. Wolfert. Wij zijn thans een half jaar verder, en nog heeft de Kroon geen benoeming gedaan, waardoor het be stuur van het waterschap, waaronder 8 polders ressorteeren, uitsluitend gevormd wordt door het eenige bestuurslid, den heer A. P. Woutersen. Stellig een unicum op het gebied der waterstaats-wetgeving. Het kanaal door Zuid-Beveland. Tri aansluiting op het bericht in een vorig nummer over de vergadering van de Vereeniging tot verbreeding en uitbrei ding van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert, kan worden medegedeeld, dat de beide moties van burgemeester De Mul uit Kruiningen aangenomen werden en verzonden zijn naar den voorzitter der Tweede Kamer en den minister van wa terstaat. Uitvoerig wees de spreker in zijn rede op verschillende plaatselijke belangen bij de voorgenomen werken aan het kanaal van Hansweert. Zoo bepleitte hij voorzie ning van rijverkeer over de schutsluizen. Ten aanzien van de actie tegen de ver breeding van het kanaal, zeide hij, dat verkregen moest worden wat te Hans weert en Wemeldinge noodig geacht werd. Spr. geloofde niet, dat het wetsontwerp over de verbreeding gevaar liep. Over de actie van de Middelburgsche Kamer van Koophandel voor het verkrij gen van de verbreeding van het kanaal, zeide spreker, dat deze hem niet voldaan had. Gaarne had hij in de Kamer het enthousiasme gezien, dat West-Brabant bezielde voor de West-Bra'bantsohe ka naalplannen. Tenslotte werd nog besloten de Tweede Kamerleden Krijger en v. d. Bilt uit te noodigen tot het houden van een rede. Middelburg. Gevonden voorwerpen: Gummibal, G. Abra'hamse, Segeersweg V 104; Witte muts, E. Stenhuis, Koor kerkhof A 110; Damlestasch met inhoud, Prince, N. Vliss. weg G 175; Vlieger met touw, G. Janse, Kleverskerksche weg 161; Huissleutel, F. Krijger, Koningstraat E 177; Kinderport. m. inh., J. F. Tres, Dok straat F 185; Zakje met inh., Alofs, Gort- straat I 333; Kinderport. met inh., H. Oldemian, Tramsingel E 12; Port. met inh. De Graaf, Park v. Nieuwenhove 56; Be- lastingmerk, Gem. veldwachter, St Lau rens; padvindersport., v. Sluijs, B. v. P.; Dop van vulpen, J. Tollenaar, B. v. P.; Port. met inh., de Nies, Bagijnhofstr. E 191; Album met foto's, Schot, Teerp. str. P 34; Damesport. met inh., Brusket, L. Delft B 118; Fazant, J. Ton, Koepoortstr. S 152; Gummibal, H. Biezen, Hoogstraat 1137; Deksel van horloge, B. v. P.; Groen mutsje, S. de Kramer, Looierssingel Q 299; Padvindersriem, J. Boone, Oostkerk plein O 16; Gouden manchetknoop, J. Roelse, Koudekerks A 45; Pagaai, van Z weeden, Café Rott., Kinderdijk; fantasie broche, S. Beekman, Vliss. Bolwerk K 300; Doos met inh., papieren t. n. F. Tan- ge, Will ems, Jeronimusstr. M 109; Gein- tuur, H. J. Maas, Hendriksitr. W 36; een paar glacé handschoenen, Kap. Sluijs, Pastorie L. Noordstraat; Belastingmerk, firma de Jager, Lange Delft; Broche, F. Hamelink, Heerengracht M 19a; school- tasc'h, P. Dellöbeeke, Oude Vliss. weg P 7; Vulpotlood, A. Ie Due, Suikerplein F 131; paar Beenbeschermers en een kniekous, J. Seibel, L. Geere K 371; Vulpenhouder, C. Kok, Ambachtsschool; Groentemand, Pluimers, St Janstraat; Zakmes, M. Won- dergem, Penn. singel L 72; Polssnoer met slot, S. de Boeft, Segeersweg V 70; Ro zenkrans, L. Geers, N. Oostersche str. N 01; Schroevendraaier, Looise, KI. Werf- str. T 17; Ceintuur, A. Dingemanse, Oud Arn. pad T 120; Ceintuur, v. d. Zee, L. Singelstraat N 178; Schroevendraaier, v. Hoorn, Kinderdijk P 95. Wemeldinge. Woensdag trad voor het Comité voor Chr. Winterlezingen op dhr Cohen uit Amsterdam, zendeling onder de Joden, met het onderwerp: „De Chris ten en het Jodenvraagstuk". In zijn inleiding wees spreker er op, dat er een verandering onder de Joden ia gekomen in hun houding tegenover het Christendom. Vroeger reageerde de Jood niet op het Christendom, maar na getui genissen van Joodsche Christenen is een tegenactie begonnen. In Duitschland, waar de Joden een groote macht waren geworden, gebeurde wat men nooit had gedacht; het Joden dom werd ontwricht. Gevolg is verdieping van het geloof. De weg voor het Evangelie ligt open. Breken met de Wet kan de Jood pas door den Messias. Het Jodenvraagstuk kan op verschil lende wijze worden bezien. De Christen kan en mag aan anti-semietisme niet meedoen. Die vraagt: „Wat zegt de Schrift en wat zegt de Heiland van de Joden?" Jezus, naar 't vleesch een Jood, Paulus een bekeerde Jood, bracht het Christendom naar Europa. In den loop der tijden hebben tal van JoodsChe Chris tenen belangrijk werk verricht, hetzij als zendeling of als vertalers van den Bijbel. De Joden kunnen een zegen zijn en de Christen moet hen zien als 'broeders. Door een groot aantal personen werd deze rede met aandacht gevolgd. Domburg. Voor bet comité voor Chr. Winterlezingen alhier zullen dezen winter door een viertal sprekers lezingen wor den gehouden. Op 13 Nov. a.s. door Ds H. J. Hak, Ned. Herv. pred. te Arnhem, met het on derwerp: „Luther als profeet". 14 Dec. door Ds W. F. M. Lindeboom, Geref. pred. te Serooskerke (W.), onderwerp: „Het Zionisme en de toekomst der Joden" 17 Jan. 1934 door Ds Joh. A. Raams, Ned. Herv. pred. te Kloetinge, onderwerp: „Het zoeken van God". 22 Febr. a.s. door Ds D. J. Couvée, Geref. pred. te Hille- gersberg, onderwerp: „De Bergrede". Een plaatselijk comité „De Zeeuw- sc!he Beker" werd alhier opgericht. Het werd gevormd door de volgende heeren: L. J. van Voortbuysen, burgemeester; Ds H. K. Queré, Ds J. E. Visser, P. J. Ver gers, G. Louwerse, Mej. A. E. van Vis vliet. Door de medewerking van hulp vaardige jongedochters hoopt bet comité zijn arbeid in de volgende weken te vol brengen. Arnemuiden. Reeds lang werd de be hoefte gevoeld om het gebouw der Geref. Kérk alhier electrïsdh te verlichten, ter vervanging van de primitieve verlich ting door petroleumlampen. Een tweetal vrouwelijke leden der kerk nam thans het initiatief om voor dit doel de noodige gelden in te zamelen, waarin ze bijzonder gelukkig zijn. Er is milde offervaardig heid betoond. Eerst zal de consistorie eiectrisch worden verlicht en indien de noodige gelden dan verder aanwezig zijn, zal ook het kerkgebouw van electrischen aanleg worden voorzien. Dhr A. H. de Kam, magazijnmeester en bode van het Groene Kruis, beeft als zoodanig tegen 1 Jan. 1934 ontslag aan gevraagd. In verband met het 35-jarig bestaan der muziekvereon. „Arne's Genoegen", welk feit door den voorzitter, den neer Iz. Boone in enkele bewoordingen werd herdacht, zal genoemde vereen, morgen avond circa 7 uur een serenade geven en een rondgang door de gemeente maken. Een aardappelgeschiedenis. Nu de regeering de aardappelenver bouwers met ettelijke millioenen steunt, bovendien voor de consumenten de noodi ge prijsverhooging heeft gedicteerd en 'n groote smokkelarij en onderkruiperij ont ketend heeft, is het wel de moeite waard eens te ondervinden hoe zoo'n vrij kost bare papieren regeling werkt. Een Haagsch koopman, aldus de „Rot tend.", is in het bezit van een vervoerbe- wijs, met daaraan gehecht duplicaat voor 20 mud aardappelen. Het is gedateerd 6 October, zoodat het vervoer op dien dag bad moeten geschieden. Om nader te noe men redenen was het onmogelijk op 6 October de aardappelen te vervoeren; dat vervoer geschiedde den lOden. De kosten van bet vervoerbewijs zijn op tijd voldaan. In de betaalde f 25.50 was voor administratiekosten f 3.50 begre pen, zijnde cent per K.G. De aardappelen werden opgeladen te 's-Gravendeel. Tot aan de Barendrechtsche brug gaat alles goed. Daar heeft de eer ste controle plaats. Twee landelijk uit ziende controleurs verrichten 'haar, laten de vracht doorgaan en krabbelen op bet vervoerbewijs d.d. 6 October, dat het ver voer verder kan gaan. Hoewel het 10 October is, wordt als datum 9 October geschreven. Een tweede aanhouding volgde te Rot terdam. De beide controleurs maken geen bezwaar, stempelen per 10 October af, maar vorderen, hoewel er reeds f 3.50 is betaald voor „administratiekosten" 24 cent en geven een uur tijd om door Rotterdam te rijden. Aan de Hoornbrug stuit men opnieuw op een controlepost. Daar wordt het ge val ernstiger. Want de beide controleurs plus een politieman ruiken onraad. Op de auto tellen ze n.l. niet 20, maar 22 zak ken! Het vervoerbiljet wordt niet in orde geacht en het duplicaat wordt afgenomen. Dé heeren controleurs waren echter wat al te 'haastig geweest. Want de zaak was wel in orde: er stonden 20 mud aard appelen op den wagen, maar ook nog twee zakken winterperen. Toen hun dit duide lijk gemaakt was en ze er zich van over tuigd hadden, kon het vervoer verder gaan, nadat opnieuw eerst de zakken „gelood" waren. Het duplicaat-vervoerbiljet, dat opge zonden behoorde te worden, werd eohter vastgehouden en ook moest opnieuw 14 cent voor administratiekosten worden be taald. Bovendien werd de Rotterdamsohe kwitantie van 24 cent afgenomen. Mén schijnt later Ingezien te hebben, dat die extra-beffingen uit den booze war ren, want er kwam nadien bericht, dat het geld zou worden terug betaald. Men moet niet vragen wat het herstellen dezer administratieve vergissingen kost. Dat de hier bedoelde aardappelen niet op 6 October vervoerd konden worden, vond zijn oorzaak in de zonderlinge be palingen te dezer zake. De aardappelen stonden bij den boer klaar, maar werden door de controleurs afgekeurd; er waren erbij, die een halve centimeter te lang waren of door een wratje te dik. Her-sorteeren dus. Men vrage zich eens af, wat dat uitzoeken van 20 mud aardappelen kost. En als dat dan klaar is, blijven de uitgeschoten aard appelen over, die vrijwel niets opbrengen. De boeren zullen waarschijnlijk hunne aardappelen eenvoudig in de put laten zitten en ze onder bet winterdek stoppen. Straks zijn ze toch noodig. Die uitzoekerij wordt te kostbaar. De opbrengst gaat zoo wat aan arbeidsloon weg en de consumen ten mogen niettemin in de winkels de aardappelen duur betalen, waarvoor de boer hoogstens f 1.50 per 100 K.G. van de Regeering ontvangt. Wat ziet men nu gebeuren? Dat de boer tracht op allerlei manie ren en niet zonder succes op ande re wijze zijn aardappelen van de hand te doen. Hij tracht zijn product in de stad te krijgen en dat lukt om het daar te verkoopen aan particulieren en winke liers. We kunnen deze dingen niet bewonde ren en de verantwoordelijke heeren zul len goed doen de gebleken groote euvelen der bestaande reglementeering zoo spoe dig mogelijk weg te nemen. De ondoelma tigheid der kostbare regeling wordt met den dag duidelijker. Het kan zoo niet blijven gaan. Waterleidingbuis te Am sterdam gesprongen. Het Haar lemmerplein te Amsterdam is gisteren in rep en roer gebracht, doordat tegen ach ten in de Korte Marnixstraat een buis van de waterleiding gesprongen is. In een oogwenk had de kracht van het water een gat in de straat geslagen en verspreidde bet natte element zich als een bruisende vloed over een geweldige oppervlakte. Vele kelders liepen onder, het wegdek be gaf zich op verschillende plaatsen, terwijl de stroom bovendien een afvoer vond in de Brouwersgracht, echter juist op de plaats waar een schuit lag gemeerd, zoodat dit vaartuig na eenigen tijd zonk. De dienst der Waterleidingen was spoe dig ter plaatse en ging met man en macht aan het werk om het euvel te herstellen. Het was echter half één, eer weer een normale toestand was ingetreden en het verkeer, dat geruimen tijd omgelegd is ge weest, weer gewoon voortgang kon vin den. i Smokkelen van Duitsch graan. Nu als gevolg van de grens- smokkelarij, welke thans aan de Bra- bantschBelgische grens hoogtij viert, België niet voldoende graan meer heeft, wordt het daar ingevoerd uit Duitschland. Hierbij doet zich nu een eigenaardig ge val voor. Het Duitsche graan, dat uit Bel gië in ons land binnengesmokkeld wordt, is eerst via ons land naar België ge transporteerd. Dagelijks passeerfen in de omgeving van Budel groote wagens hoog opgeladen met graan, dat in België wordt ingevoerd. Deze zonderlinge handel kan geschieden, doordat de uitvoer van graan uit Duitschland vrij is, de doorvoer in Ne derland eveneens en de invoer in België ook. Een kinderbewaarp1aats in een station. In het station van Montparnasse is een kinderbewaarplaats geopend, waar moeders, die de insgelijks pas gereed gekomen bioscoop van actuali teiten willen bezoeken en geen raad weten met hun kleine kinderen, deze onder ver trouwde hoede kunnen achterlaten. Een verpleegster stelt er hun speelgoed ter be schikking en vertelt sprookjes. En verder is het verrijkt met een wel uitgeruste kin derkamer, waar moeders, die met zuige lingen op reis gaan, ze kunnen wasschen en voeden. De vereischte melk wordt er bereid gehouden. Devergeten parapluies... Onze Spoorwegen verkoopen de honder den parapluies, welke jaarlijks in de trei nen worden vergeten, bij bundels tegelijk voor een zuur gezicht in het Venduhuis in Utrecht. Eens in het jaar. D'e Londenscbe zijn er beter achter, maar daar worden er blijkbaar nog meer vergeten dan in ons land. In een beele reeks voorsteden worden ze namelijk ver huurd op bet station. De houder van een abonnement kan er een huren voor twee pence, de houder van een gewoon kaartje ook, maar plus een statiegeld van vijf shilling. Natuurlijk worden heel wat van die vergeten parapluies weer vergeten, maar ze komen dan toch weer op hun punt van uitgang terug en bijgevolg weer in de circulatie. (Jongen door paarden meegesleurd. Te Rauwerd is een droevig ongeval geschied. De 15-jarige boerenknecht D., in dienst bij den vee houder de B., moest twee paarden uit het land halen. Bij het openen van het hek zijn de paarden op hol geslagen. De jon gen, die de leidsels met een lus om zijn arm had, werd door de dieren meege sleurd. De paarden zijn daarna naar de boerderij gehold, waarbij zij' een tweede bek, dat gepasseerd moest worden, to taal vernielden. De jongen sleepte gedu rende den dollen rit nchter de paarden aan. Op het erf rtfn de beesten eindelijk tot stilstand gekomen en toen de hevig versohrikte landbouwer den ongelukki- gen knaap vond, bleek deze reeds te zijn overleden. (Telegr.) Dag. Bestuur Z. L. M. Het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij vergaderde op Maan dag j.l. Aardappelsteunregeling. Uit voerig werd van gedachten gewisseld over de huidige steunregeling voor de con sumptie-aardappelen. Aan den wensch om de afleveringsmaten ruimer te stel- 1 len, kan helaas niet worden voldaan, daar het voorschrijven van de maten juist beperking van het aanbod beoogt Nogmaals zal erop worden gewezen om zoo spoedig mogelijk aan het vervoer van aardappelen in hoeveelheden van 10 K.G. een einde te maken. Gestreefd moet wor den, dat geen aardappelen worden ver voerd waarvoor geen heffing is betaald. Men dient bij de beoordeeling dezer resultaten in aanmerking te nemen, hoe de aardappelafzet zich zou hebben ont wikkeld, indien geen regeling tot stand was gekomen. Voorts werd besproken de wijze waar op in 1934 zal moeten worden beperkt Besloten werd het K.N.L.C. te adviseeren te trachten zoodanige maatregelen te doen treffen, dat de teelt beperkt wordt tot hoogstens 2/3 van dien in 1933. Het zal aanbeveling verdienen dat vóór de tijd van uitplanting elke verbouwer moet opgeven, welke oppervlakte van elk ras in 1934 door hem met aardappelen zal worden beteeld, waarbij de verplich ting zal moeten worden opgelegd de oppervlakte te verbouwen, die is aange vraagd. Een doeltreffende controle be hoort te worden ingesteld, om dit na te gaan. Mocht blijken, dat de totale aan vrage meer zou bedragen dan met de voorgenomen inkrimping, die de teelt zal moeten verkrijgen, overeenkomt, dan zal de toewijzing moeten geschieden met ihachtneming van hetgeen door eiken verbouwer in 1933 werd verbouwd, daar gelaten of aan kleine verbouwers vrij stelling van deze zou moeten worden verleend. Tuinbouwsteun. Besloten werd zich te vereenigen met de voorstellen, welke bij het K.N.L.C. zijn ingediend om te komen tot een beperking van de teelt van tuinbouwgewassen op landbouwbe drijven met dien verstande, dat de spe culatieve teelt van tuinbouwgewassen en landbouwbedrijven behoort te worden verboden. Als maatstaf voor de erkenning als teler van tuinbouwgewassen, dient niet de be- teelde oppervlakte te gelden, doch wel de aard van het bedrijf en of men zich regelmatig met den verbouw heeft bezig gehouden of er kapitaal in is belegd, etc. De uitvoering zal zooveel mogelijk moeten worden geleid over de veilingen. De kwaliteitseischen moeten worden op gevoerd, waardoor een beperkter aanvoer ter veiling kan worden bereikt. De vroege aardappelen zullen niet als een afzonderlijk gewas moeten worden beschouwd en niet los van late aard appelen. De aandacht werd er op gevestigd, dat de teelt van erwten voor conservenfabrie- ken, welke teelt reeds jaren in Zeeland inheemsch is, benevens die van uien, wijnpeeën, dient te worden aangemerkt als behoorende tot het landbouwbedrijf. Arbeidsbemiddeling in den landbouw. Besloten werd steun te ver- leenen aan het werk van de districts arbeidsbeurs te Middelburg om de ar beidsbemiddeling in den landbouw meer ingang te doen vinden, dan tot heden het geval was. Gebruik natuurboter. Kennis werd genomen van een adres, dat de 3 centrale landbouworganisaties zonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin aanbevolen wordt hotels, restau rants, etc. te verplichten op duidelijk zichtbare wijze aan te geven of in hare inrichtingen spijzen worden toebereid alleen met natuurboter dan wel met mar garine of andere vetten. Aardappelsteun oogst 1932 en suikerbietensteun. Het K. N. L. C. zond een afschrift van een schrijven van den Minister van Economische Zaken waarbij wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de uitbetaling van de steungelden van den aardappeloogst 1932 zooveel mogelijk te bespoedigen. Ten aan zien van den suikerbietensteun werd medegedeeld, dat deze regeling binnen afzienbaren tijd haar beslag zal krijgen. Hoofdbestuurs- en Algemee- ne Vergadering. Besloten werd de najaarshoofdbestuursvergadering te hou den op 13 November 1933 te Goes en de algemeene vergadering op 27 November 1933 te Goes. Kringtentoonstelling 1934. Met instemming werd vernomen, dat het Bestuur van den Kring Oost-Zuid-Beve land der Z.L.M. besloten heeft om on danks de ongunstige tijdsomstandigheden in 1934 een Kringtentoonstelling te hou den, om de beteekenis van den landbouw vooral voor Zeeland eens duidelijk aan het licht te stellen. Keuringsdienst Zeeland. Be sloten werd als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering van den Keu ringsdienst Zeeland, welke zal worden gehouden op 27 October 1933 aan te wij zen den heer P. Scheele—de Putter te Biezelinge. Eiereninvoer. Medegedeeld werd, dat de 3 centrale landbouworganisaties bij den Minister van Economische Zaken hebben aangedrongen op het instellen van een invoermonopolie van eieren in schaal en van elerproducten. Tarweverbouw. Medegedeeld werd dat don Minister van Economische zaken is verzocht bekend te maken op welk bedrag de tarweprijs voor den oogst 1034 zal worden gesteld. In overweging wordt gegeven den prijs op f 12.— te handhaven. Tevens wordt aanbevolen veehouders, die weiland scheuren, in verband met de beperking van den veestapel, toe te staan op dat land tarwe te telen, buiten, resp. boven het toegestane één derde. Invoer paardenvleesch. De 3 centrale landbouworganisaties hebben bij den Minister van Economische Zaken aan gedrongen op het instellen van een al geheel invoerverbod van paardenvleesch Ontslagverleening. Op diens verzoek werd met ingang van 1 Maart 1934 eervol ontslag verleend, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, aan den heer A. te Gussinklo, als landbouwonderwijzer te Wissekerke, on der dankzegging voor de aan het land bouwonderwijs bewezen diensten. De werking van het Pootaardappelen- besluit in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op een drukbezochte vergadering van den kring Hulst van den N. G. B. heeft, naar het Dagbl. v. N.-Br. meldt, de heer A. E, Langenborst gesproken over de steunmaatregelen voor pootaardappelen. Vroeger, zeide bij1, was de afzet van pootaardappelen naar het buitenland niet groot. Zeeuwsch-Vlaanderen was een jonger selectiegebied dan Friesland en de pootgoed-reclame en activiteit was ten onzent geringer dan in andere streken. De afzet was vrij klein, maar wel voort durend toenemend. In de laatste jaren zijn we Friesland echter steeds meer con currentie gaan aandoen in België en Frankrijk, doordat ook onze reclame daar doordrong en doordat wij het voor deel hadden van goedkoopere vrachten en ten onzent tegen een minder hoog loon geselecteerd werd dan in Friesland. Wij wonnen ieder jaar meer terrein en in België en Frankrijk ging het ons in den laatsten tijd buiten verwachting gunstig. Vorig jaar kwam de groote inzinking in het aardappelbedrijf en ook voor het plantgoed kwam een steunregeling, door een kwartje per 100 k.g. te doen betalen waarmede de niet te verkoopen poters gesteund moeten worden die later als consumptiegoed van de hand kunnen gaan. Spreker zeide niet te begrijpen hoe het met deze regeling loopen moet. Er zijn provincies waar de gewestelijke aardap pelorganisaties weigeren het kwartje te innen en de gelden worden centraal be heerd. Zeeland dat zijn kwartje wel be taalt, moet zijn geld o.m. nu ook zien ver doelen in Brabant, waar 't kwartje niet geïnd wordt. De regeling werkt geknoei in de hand. De regeling voor den verkoop van poot- goed in het buitenland is nog een beetje vreemder. Er zijn minimum-verkoopprij zen vastgesteld, waarin Friesland sterk de hand heeft gehad. Zeeuwsch-Vlaande ren kon in Frankrijk en België slechts leveren omdat men goedkooper was. Nu de minimumprijzen bepaald zijn zal men over de grens weer in massa do Friesche aardappelen gaan nemen, om dat Friesland er de oudste brieven en relaties heeft. De concurrentie, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen profiteerde, is af gesneden. Men zeert dat de steunregeling een Ne derlandsche regeling is. Maar behoort Z.-Vlaanderen dan niet bij Nederland? Mijn persoonlijke meening is, dat er heelemaal geen bezwaar bestaat tegen het stukscheuren van het Pootaardappel- besluit. Spreker betreurde tenslotte dat deze door de Aardappelcentrale zeer goed be doelde steunregeling zeer weinig tevre denheid heeft geschonken en stelde daar bij voor een commissie van onpartijdige afgevaardigden te benoemen voor een be spreking van de Zeeuwsch-Vlaamsche belangen met de Aardappelcentrale. Na eenige discussie werd daartoe besloten. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder commissienoteering voor exportboter is gisteren vastgesteld op 71 cents per kilo. De Wesilandsche druivenjam. Naar aanleiding van de mededeelingen dat door iemand in Naaldwijk met het vervaardigen van jam uit Westlandsche druiven is begonnen, heeft de „Ned." de meening van den heer J. Barendse, den voorzitter van den Bond Westland over deze nieuwe afzet-mogelijkheid van de druiven gevraagd. De heer Barendse deelde mede. dat in derdaad bier een goed product was ver vaardigd, doch dat van een „groote betee kenis in de naaste toekomst" toch nog niet gesproken kan worden. De opzet van den vervaardiger dezer jam is momenteel zeer bescheiden, moge lijk dat, wanneer fabriekmatig vervaar diging plaats vindt, er meer perspectieven zich ontwikkelen. De prijs die thans nog voor deze jam moet worden betaald is veel te hoog, om een flinke afzet van beteekenis te kunnen verkrijgen. Evenzoo is de hoeveelheid druiven die voorhands nog wordt verwerkt niet van heel groote beteekenis voor het Westland, bij aanvoer van millioenen kilo's maakt eenige duizenden kilo's niet zooveel uit. Doch.... alle beetjes helpen, en indien inderdaad het gelukken zou den prijs van deze jam op lager peil te brengen, is het wel mogelijk, dat in de toekomst afwijken de soort druiven voor een deel voor ge noemd doel verwerkt kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6