f i AKKER.CACHET5 JECOVITOL w EERSTE BLAD. Binnenland. Belangrijkste NieuwSr Uit de Provincie en Aanbod" mmer f 0.85 VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 17 Dit nummer bestaat uit 2 bladen "AKKERTJES" cszcitffifc" van totterdam. So- :us Plooyer en werd door no- iiier te 'sHee- voor de erven winkelhuis te >rd dhr P. F. or de som van Blaupot ten ibliek verkocht m erf. aldaar, 12193, groot Pagter Iz. al- T// Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Abonnem^stsprijg 2.50 per ïwariaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i0.8Ö. l03se nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of raotto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Het liberale standpunt. De politieke rede waarmee de Dieuwe leider van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" de taak van Mr Fock heeft overgenomen, lijdt niet aan over maat van duidelijkheid. Op het punt van het kiesrecht blijkt Mr Wendelaar iets geheel anders te hebben bedoeld, dan hij blijkens de aan de pers verstrekte rede heeft gezegd. Ook wat werd opgemerkt omtrent de liberale staatsgedachte laat aan duide lijkheid te wenschen over. Aldus sprak Mr Wendelaar zich uit: „Liberaal staatsbeleid, absolute gods dienstige normen van het staatkundig le ven verwerpende, erkent de zedelijke grondslagen der menschelijke samenle ving, zooals die terug zijn te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede, waarop het Christendom steuntl Hieruit volgt, dat nimmer een bepaalde Christe lijke dogmatische kerkleer als het funda ment van den Nederlandschen Staat be schouwd kan worden." Bij oppervlakkige lezing zou men hier in kunnen zien een verplaatsing van de grensscheiding of zooals de „Maasbode" meende te mogen opmerken: een sterke toenadering tot het standpunt der recht- sche partijen. Wanneer we echter meer nauwkeurig nagaan wat door Mr Wendelaar betoogd werd, dan blijkt dat toch niet het geval te zijn. De liberale staatspartij erkent de ze delijke grondslagen der menschelijke sa menleving, zooals die terug zijn te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede. Erg duidelijk is dat niet uitgedrukt. Met een weinig goeden wil zou men er in kun nen lezen een poging tot toenadering en een begin van loslating van de oude libe rale staatsleer. Uit de nadere toelichting, die de libe rale redenaar geeft, blijkt echter dat dit niet de bedoeling is. Immers deze uitspraak wordt vooraf gegaan door de stellige verklaring, dat liberaal staatsbeleid absolute godsdien stige Wormen van het staatkundig leven verwerpt en gevolgd door de betuiging dat nimmer een bepaalde Christelijke dogmatische kerkleer als het fundament van den Staat beschouwd kan worden. M.a.w.: de belijdenis dat God de Heere de Schepper is van hemel en aarde, dat Hij is de opperste Souverein, van Wien alle gezag afdaalt en Wiens Woord een lamp voor den voet is, ook op het staatkundige pad, wordt zonder meer afgewezen. Mr Wendelaar heeft getracht zich vriendelijk en gematigd uit te drukken. Wat hij zegt klinkt een weinig anders dan wat we soms uit het liberale kamp vernemen. Minder scherp. Meer tege moetkomend. Maar wie mocht meenen dat hier een poging is om de oude scheidslijn te ver plaatsen, die vergist zich. Zakelijk komt het betoog van den nieu wen leider van de Liberale Staatspartij geheel overeen met wat Mr Treub in een in 1901 gehouden rede verklaarde: „Li beralen van allerlei slag, vrijzinnig de mocraten en sociaal-democraten hebben deze negatieve eigenschap met elkander gemeen, dat zij elke politiek verwerpen welke haar uitgangspunt neemt in eene goddelijke openbaring, die hetzij direct aan de individuen zelve, hetzij aan de kerk waartoe deze behooren, ten deel ge vallen is." Mr Wendelaar heeft het minder duide lijk gezegd. Maar zakelijk niet anders. Het liberale standpunt is niet gewij zigd. De grensscheiding is niet verplaatst. Buitschlands uittreden officieel. Het Wolffbureau meldt uit Berlijn, dat ,,e Rqksregeering de officiëele mededee- ung waarbij Duitschland kennis geeft van zijn uittreden uit den Volkenbond aan den secretaris-generaal van den Vol- I kenbond heeft doen toekomen. Het toezicht op de vreemdelingen In België. In de Moniteur Beige is het onmiddel- ■ujk van kracht wordend koninklijk be- •j srnit verschenen, waarbij alle in België woonachtige vreemdelingen voortaan van en speciale identiteitskaart moeten zijn voorzien. Deze kaart zal 80 francs kosten °m de twee jaar worden ver- Vorm en tekst zullen dezelfde ijn als voor de Belgische staatsburgers. Dwars over de kaart wordt echter een breede roode streep aangebracht, zoodat de politie dadelijk zal kunnen zien, of zij met een Belgisch onderdaan of een vreemdeling te doen heeft. Een onderhoud met Hitier. De speciale „Daily Mail"-correspon- dent, Ward Price, is te Berlijn dooi rijkskanselier Hitier ontvangen, die hem een interview verleende over de inter nationale politiek. De bewering, dat het Duitsche volk zich met alle kracht ten oorlog voorbereidt, aldus Hitler, is een voor ons eenvoudig onbegrijpelijke miskenning van den zin der Duitsche revolutie. Wij, leiders der nat. soc. beweging, zijn bijna zonder uitzondering frontsoldaten geweest. Ik zou den frontsoldaat wel eens willen zien, die met geestdrift zich tot een nieuwen oorlog voorbereidt. Wij voeden de Duitsche jeugd op tol den strijd tegen de ondeugd en op de eerste plaats tegen het communistische gevaar, van welks omvang men in het buitenland zich geen voorstelling kon maken en ook thans nog niet maken kan. Onze revolutieliederen zijn geen liede ren, gericht tegen de andere volken, maar liederen voor broederlijkheid, te gen klassenstrijd en eigenwaan, voor ar beid en brood en voor de nationale eer Ward Price vroeg vervolgens: „Achl Duitschland zich dus thans bevrijd van zijn internationale verplichtingen, wijl het niet als rechtsgelijke is behandeld?" Hitier: Wat wij onderteekend hebben, zullen wij zooveel in ons vermogen is, naleven. „Er heerscht verder in het buitenland de opvatting," aldus Price, „dat de Duit sche bewapening al veel verder gevor derd is dan officieel wordt toegegeven. Er wordt b.v. beweerd, dat de Duitsche regeering in Nederland, Zweden en an dere landen munitiefabrieken zou hebbeD aangekocht, waar groote voorraden oor logsmateriaal gereed liggen, om in ge val van oorlogsgevaar direct over de Duitsche grens te worden gestuurd." Hitier: „Deze beweringen zijn belache lijk. Vooreerst: Waar zijn dan die far brieken in Zweden, Nederland en andere landen, die wij als munitiefabrieken zou den hebben aangeschaft. Onze vijanden in het buitenland weten steeds de nauw keurigste berichten te publiceeren over al wat naar hun beweren in Duitsch land geschiedt. Het moet hun toch ge makkelijk zijn, ook die fabrieken, die wij in Nederland hebben aangekocht, en die welke wij in Zweden bezitten, te ontdek ken. „Voorzoover mij bekend, regeeren er in Zweden geen nationaal-socialisten, even min als in Nederland. Het moet toch niet moeilijk zijn, uit te visschen, in welke Nederlandsche of Zweedsche fabriek voor Duitschland munitie wordt gefabri ceerd en opgeslagen. Dat zouden toch in elk geval tamelijk omvangrijke opslag plaatsen moeten zijn." Frankrijk handhaaft gouden standaard. De Fransche minister van Financiën, Bonnet, heeft het persbureau Havas ge machtigd te verklaren, dat er absoluut geen grond van waarheid bestaat voor het gerucht, dat in Wallstreet de ronde heeft gedaan, volgens hetwelk Frankrijk zou denken aan het verlaten van den gouden standaard. Geheim nationaal-socialistisch manifest. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Weenen meldt, dat een merk waardig geheim document in zijn handen is geraakt, dat onder de O'ostenrijksche nationaal-socialisten wordt verspreid. Het overlaadt den kanselier en zijn kabinet met beleedigingen en zegt tot de natio naal-socialisten dat zij hun vijanden moe ten identificeeren, opdat er „vreeselijk wraak kan worden genomen." Voorts verklaart het stuk, dat de oud minister van oorlog en leider der clericale partij, Vaugoin, niet aan den strop zal ontkomen en legt het er den nadruk op, dat het bewind van D'ollfuss regeert vol gens methoden, „die in Italië en Duitsch land met den dood strafbaar zijn." Ten slotte wordt verklaard, dat er een openlijke opstand aanstaande is. „Wees gereed", zoo vervolgt het docu ment. „Of morgen óf gedurende de vol gende maand zal er een beroep op u wor den gedaan. Op dien dag zal een natie in opstand komen tegen degenen die haar pijnigen en ze meedoogenloos vernietigen. In één nacht zullen de rollen omgekeerd zijn. Het doel waarvoor wij thans fanatiek vechten zal worden verwezenlijkt." Navolgenswaardig voorbeeld. De Spaansche staatspresident Zamora heeft 50.000 peseta's gespaard op zijn dienstbegrooting. Dit geld zal in de schat kist worden teruggestort. De president heeft een salaris van een millioen peseta's per jaar en bovendien een bedrag van 1.250,000 peseta's ter be strijding van ambtelijke onkosten, als het bewonen van het presidents-paleis. Zamora woont echter niet in het paleis, doch in zijn eigen kleine particuliere wo ning. Erkent Amerika de Sovjets? De United Press verneemt uit betrouw bare bron, dat de kwestie der erkenning van Sovjet-Rusland door de Vereenigde Staten een grooten stap verder is geko men tijdens den heden gehouden kabi netsraad, waarin Roosevelt de kwestie ter sprake bracht. Hooge leden der regeering verzekerden de United Press, dat de di plomatieke betrekkingen misschien reeds vóór 1 November hersteld zouden zijn. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton ontkent de regeering met den meesten nadruk dat het waar is dat op het Witte Huis een beraadslaging heeft plaats ge vonden over de erkenning van Sowjet- Rusland. Andersluidende berichten zijn door belanghebbenden in omloop ge bracht. Korte Berichten. De Peruaansche provincie Carabaya werd gisteren opgeschrikt door een reeks krachtige aardschokken, waardoor op eenige plaatsen aardverschuivingen ont stonden en een aantal wegen en bruggen vernield werden. Voor zoover tot nog toe bekend, werd één persoon gedood, terwijl 5 personen zwaar gewond werden. Woensdagnacht is de temperatuur in het dal van den Moezel en in de hoog vlakte aanzienlijk beneden het vriespunt gedaald. Er werd een temperatuur van 2 >2 graad beneden het vriespunt geregis treerd. De wijnoogst komt hierdoor in ge vaar. i Als ernstigste candidaten voor com missaris voor de vluchtelingen moeten thans beschouwd worden Lord Cecil en de Amerikaan James MacDonald. Het moet de bedoeling zijn, dat het bureau voor de Duitsche vluchtelingen te Genève zal worden gevestigd. Eindelijk is een einde gekomen aan de verwoestende droogte, die in Natal en Transvaal den dood van millioenen schar pen heeft veroorzaakt. In Noord-Natal en Oost-Transvaal is eindelijk regen geval len, gepaard met hevige hagelstormen. In de uitgedroogde bedding der rivier staat weer water. In de Italiaansche Alpen in de Abruzzen is de eerste sneeuw gevallen. De temperatuur is in heel midden en Noord-Italië sterk gedaald. Aan de Riviera hebben hevige onweers buien gewoed en in de omgeving van An- cona in Imperia hebben hagelbuien groote schade aangericht aan de olijfboomen. Hotelbelasting. De minister van Financiën heeft het wetsontwerp tot aanvulling van de Zegel wet 1917 (hotelbelasting) ingetrokken. Koopt Polen onze haringvloot? Reeds geruimen tijd vaart een deel der Vlaardingsche en Scheveningsche loggers ter haringvangst onder Poolsche vlag. „Het Volk" kan met zekerheid mede- deelen, dat binnen afzienbaren tijd ook een deel van de Katwijksche vloot in Poolsche handen zal overgaan. Hiervan was reeds lang geleden spra ke. Voor ongeveer vier jaar hebben ver tegenwoordigers van Poolsche visscherij- firma's hiertoe onderhandelingen met Katwijksche reeders gevoerd. De betreffende onderhandelingen ver- keeren reeds in een vergevorderd stadium en kunnen eiken dag tot een definitieve beslissing leiden. Ongeveer twintig log gers zullen ten gevolge hiervan in Pool sche handen overgaan. Toch het Rechtbankenontwerp? Volgens Haarl. Dagblad is minister Van Schaik voornemens om, behoudens kleine veranderingen, het wetsontwerp van minister Donner weer in te dienen voor besparing op de rechtbanken en kantongerechten. De komende begrootingsdebatten. De Tweede Kamer heeft gisteren beslo ten de spreektijd bij de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting te bepalen voor de Katholieken en sociaal democraten op twee uur, de anti-revolu tionairen en christelijk-historischen an derhalf uur, de liberalen en vrijzinnig democraten een en een kwart uur, de staatkundig gereformeerden en commu nisten vijftig minuten en de andere groe pen vijf en dertig minuten en dan voor de replieken naar denzelfden maatstaf een spreektijd vast te stellen. Deurne in moeilijkheden. Door den gemeenteraad van het Peel- plaatsje Deurne werd besloten tot ver koop van het gemeentelijk bezit, bestaan de uit obligaties, inschrijving grootboek „Nederlandsche Werkelijke Schuld", tot een bedrag van f500.000. meestal in een benauwde atmosfeer, nog meer bedor ven door wolken sigaren rook, maken U moe en sla- ii j j psrig, niet meer in staat Nederlandsch £elder te denken. Neem dan zoo'n "AKKERTJE" en die nevel over Uw geest trekt op als mist voor de zon. Ze zijn onschadelijk en boven dien prettig in te nemen. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend t Volgens recept van Apotheker Dumont Product Uit de carton-industrie. Naar gemeld wordt hebben de bespre kingen tusschen de vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers in de cartonindustrie tot overeenstem ming geleid ten aanzien van het voor stel tot onveranderlijke verlenging van het looncontract tot 1 Aug. 1934. Andere maatstaf toegepast bij steun- uitkeering. Den laatsten tijd was er in Twente veel ontevredenheid onder de werklooze textielarbeiders ten gevolge van het feit, dat de steunnormen waren verlaagd en de steunuitkeering sterk was teruggeloo- pen. Voorheen berekende men den steun naar de loonen, die zouden kunnen wor den verdiend als een heele week onder normale omstandigheden gewerkt werd. Sinds vorige week zijn echter uitkeeringen verstrekt met als maatstaf de werkelijk verdiende loonen. Het gevolg hiervan is, dat van vele werklooze textielarbeiders de uitkeerin gen met drie tot vier gulden per week verminderden. In sommige gevallen werd de uitkee- ring zoo laag, dat het armbestuur ge noodzaakt was een toeslag te verleenen. De regeeringsvertegenwoordigers heb ben gisteren een deputatie der arbeiders ten departemente ontvangen en na lang durige besprekingen medegedeeld, dat indien er werkelijk fouten waren gemaakt in de steunuitkeering de plaatselijke commissie voor steunverleening bevoegd was die fouten te herstellen en een hoo- gere uitkeering te geven met als maat staf de werkelijk verdiende loonen. Daar de ambtenaren van oordeel waren dat verschillende uitkeeringen te laag moesten worden geacht, zal overwogen worden of het uitkeeringspercentage van de laagste loonen niet kan worden ver hoogd. Begrafenis mej. H. S. S. Kuyper. Te 's-Gravenhage is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. H. S. S. Kuyper, oudste dochter van wij len Dr A. Kuyper. Aan het woonhuis in de Van Blanken burgstraat heeft Ds A. G. Barkey Wolf een rouwdienst geleid. De Gereformeerde Meisjesbond, waarvan mej. Kuyper eere presidente was, hield een korten herden kingsdienst in de Valkenboschkerk, waar het woord hebben gevoerd mej. M. Par- mentier uit Oegstgeest, mevr. G. Kraan- Van den Burg uit Vlaardingen en Prof. Dr T. Hoekstra uit Kampen, die de plech tigheid met een kort woord sloot. Op de begraafplaats waren ruim 500 leden van den Gereformeerden Meisjes- bond aanwezig. Verder werden opgemerkt verscheidene autoriteiten uit Gerefor meerde en Anti-revolutionaire kringen. Dr K. Dijk sprak op verzoek van de familie een afscheidswoord, waarin hij zeide, dat mej. Kuyper zich gegrepen wist door Gods verkiezende liefde; zij was een arbeidster bij de gratie Gods op velerlei terrein, een strijdster, die met het woord en de pen kloek de worsteling gevoerd heeft voor Zijn eer, een echte Calviniste, die haar geboorte en naam getrouw, overal waar zij een plaats mocht vervullen, de Gereformeerde belijdenis heeft verdedigd. Na de rede van Dr Dijk ging Dr A. Kuyper voor in gebed, waarna de aan wezigen Ps. 89 7 en 8 zongen. Hierna sloot Ds Barkey Wolf de plechtigheid met het uitspreken van de apostolische geloofsbelijdenis. Chr. Nat. Vakverbond. Naar de Rotterd. verneemt, is de heer J. S. Ruppert, penningmeester van het C.N.V., te Utrecht, wegens overspanning eenige weken met vacantie gegaan. Binnenland. De smokkelarij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergadering Dag. Bestuur der Z. L. M. De Tweede Kamer over den werkloozen- steun. Do komende begrootingsdebatten. Buitenland. Erkent Amerika de Sovjets? Interview met Hitier. Toezicht op de vreemdelingen in België. Schip op havenpier geloopen. Bij het binenloopen van de nieuwe ha ven te Terneuzen is gisteravond om zes uur het Nederlandsche sleepschip „Mar- garethe" op de Oostelijke havenpier ge loopen. Assistentie werd verleend door de sleepbooten „Atlas" en „Bona Spes 2", die er na eenigen tijd in slaagden de „Margarethe" vlot te krijgen. Ged. Staten van Zeeland hebben be noemd tot schatter van de waarde der aan te koopen gronden, welke noodig zijn voor de verbetering van een gedeelte van den weg Tholen-Oud-Vossemeer, no. 6 Provinciaal wegenplan, d'hr J. Keur te Scherpenisse. Aangehouden. Op last van de Justitie te Middelburg is Donderdag j.l. aangehouden zekere J. de F., graankoop man te Middelburg, als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Aan de gevolgen overleden. Zaterdag j.l. kwam een 10-jarig meisje van de fam. S. te Grijpskerke, van een paard te vallen en bekwam zij dusdanige verwondingen, dat opname in het zie kenhuis te Middelburg noodig bleek. Naar we vernemen is het meisje Don derdag j.l. aan de bekomen verwondin gen overleden. Ik heb me vandaag pijnloos elec- trisch geschoren. U ook? Vraagt inlich tingen: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Ingezonden Mededeeling. Gruoi te worden en sterk' Te kunnen wer ken als Vaderl Moeder, helpt hem voor uit) 2 X daags JECOVTTOL, geijkt op ge halte aaD Vitaminen AenD door een Neder landsch Professor. JECOVITOL vermin dert het rhachitis-gevaar (Engelsche ziekte) en geeft meer weerstand tegen griep en andere infectieziekten JECOVITOL is kracht voor Uw kind.' GEIJKTE LEVERTRAAN BROCADES -STHEEMAN PHARMACIA Goes. Gisteravond hield de Commissie voor de werkloozenzorg alhier een film avond voor de werkloozen, in de Land- bouwbiscoop. Er waren ruim honderd, jongere en oudere, werkloozen aanwezig De bedoeling was, om uiteen te zetten wat dezen winter hier in het belang van de werkloozen zal worden gedaan. Ter af wisseling werd een tweetal ontwikkelde films vertoond. De voorzitter van de commissie, de heer F. G. C. Rothuizen, directeur van Ge meentewerken, sprak een inleidend woord, waarna tot vertooning van de films werd overgegaan. Dit waren een film van de Erven Wed. J. van Nelle over de thee, de stadia van plant tot huiselijk gebruik en een van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam, waarin het gebeele proces van de fabricatie werd te zien gegeven. In de pauze tusschen de films deelde de voorzitter de plannen der commissie mede. Getracht zal worden een cursus te be ginnen in motorenkennis, in verband met het nog steeds toenemend gebruik van motoren, speciaal ook voor den landbouw. D'eze cursus zal bestaan, gedurende 20 weken, uit 5 lesuren, waarvan 4 practisch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1