E.M.JAARSMA HAARDEN EERSTE BLAD. WOENSDAG 18 GÖTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Qe JAARGANG - No, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws» Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchëijuo en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lnrigo Burg, Telof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Abonnementsprijs f. 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse summers 5 cent, Advcrtentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags 7 0.75. bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Fascisme en Nationaal-Socialisme. Onder den titel: „De revolutionaire to taal-staat" verscheen bij „Edeoea" te Hoorn een vlugschrift van den heer C. Smeenk, waarin kort en duidelijk de be- teekenis van Fascisme en Nationaal-So cialisme wordt uiteengezet. Aan zulk een vlugschrift bestond wel behoefte. Terecht wordt er toch op gewezen, dat het eenzijdig letten op de gevaren van het communisme velen blind heeft gemaakt voor de gevaarlijke denkbeelden, die door Fascisten en Nat.-Socialisten worden ge huldigd. Het goede, dat door deze bewegingen in Italië en Duitschland tot stand werd gebracht wordt niet verzwegen. Ook wordt niet verzuimd er op te wijzen, 'hoe het optreden van partijen, die een democra tische politiek heeten te voeren, de op komst en den bloei van de nieuwe rich tingen hebben bevorderd. Maar volle nadruk wordt er op gelegd, dat de werkelijke oorzaken van den snel len groei van het Fascisme en Nat.-Soci alisme dieper 'liggen; dat we hier te doen hebben met nieuwe loten van den revo lutionairen stam. Dit wordt maar al te veel uit het oog verloren. Vandaar, dat er ook in Nederland velen zijn. die roepen om „een sterk gezag" en die meenen, dat Fascisme en Nat.-Soci alisme aan dat sterke gezag een vasten grondslag bieden. Volkomen juist is echter wat de heer Smeenk aan het slot van zijn klemmend betoog opmerkt: „Hoe bedriegen zij zich! Fascisme en nationaal-socialisme zijn, evenals libera- lismle, socialisme en communisme, vruch ten van een revolutionaire ontwikkeling, die de openbaring Gods terzijde schuift. Of men nu al in de plaats van de Rede de Mythe stelt en tegenover het „souve- reine weten" het „souvereine doen" ver heft, waar de gedachten niet tot de ge hoorzaamheid van Christus geleid zijn, daar zal niets, ook niet de genialiteit of het regeertalent van een „leider" beletten, dat men naar den afgrond wordt gesleept. Fascisme en nat.-socialisme zijn open- haringen van „den geest dezer eeuw". Zij zijn on-christelijk en ook on-Ned'erlandsch. In dit „klassieke land der vrijheid", waar een Oranje regeert en welks grondwet in de hoofdlijnen overeenkomt „met het geen de voortreffelijkste onzer staatslie den, lang voor 1795, en niet in den geest der revolutie bij den wensch naar hervor ming van het gemeenebest, bedoeld heb ben", behoeven wij geen import van Ita- liaansche of Duitsche producten. Zeker, ook hier zijn de ontbindende machten niet werkeloos. Maar daarover kan alleen ze gevieren wie, met Groen van Prinsterer. tegen alle wijsheid der menschen en bij het gevoel van eigen zwakheid, de leus opheft: er staat geschreven! en er is ge schied I Schrift en historie bieden een funda ment, waarop het staatkundig gebouw op getrokken moet worden, zal het waarlijk bestand zijn tegen de revolutiestormen. Een andere macht van verweer tegen de revolutie, in welken vorm ook, dan het Evangelie, dan het woord Gods, is er niet." Wat is de bedoeling? Te Amsterdam 'hebben de S. D. A. P. en 'het roode vakverbond een groote ver gadering gehouden om te protesteeren te gen verlaging van de steunbeweging. Er waren naar schatting een 20.000 be zoekers aanwezig. In deze vergadering 'heeft een der spre kers, de 'heer H. Meijer, een rede gehou den, waarin hij volgens het verslag in het Hdbl. 'zijn groote verontwaardiging uitsprak over de voorstellen tot verlaging van den steun. Spr. schetste de maat schappelijke ellende, die hiervan het ge volg zou zijn, vooral in verband met het oploopen van de prijzen. Van 'het gemeen tebestuur is niet meer te verwachten, da: het druk zal uitoefenen op de regeering om deze verslechteringen te voorkomen. Daarom moeten de arbeiders zelf demon- streeren en spr. constateerde verheugd, dat-de opkomst 'ter vergadering een dui delijk bewijs is, dat er duizenden arbei ders achter de leiding staan. En vrien den, aldus de heer Meijer, wij' rekenen oök op u, wanneer de leiding u daartoe op roept, dat ge uw daadwerkelijke •hulp zult willen verleenen. Er worden offers gevraagd, offers in tijd, in geest drift, of ook nog in anderen vorm als dat moet. Dat is zeer voorzichtig uitgedrukt. Maar het dreigement met geweld ligt er toch duidelijk in. Is dat de bedoeling? Als er straks onder de door de leiders mis-leide en opgezweepte volgelingen slachtoffers vallen, dan zal men dat na tuurlijk ontkennen. Zooals de 'heer Albar- da indertijd zijn opwekking tot dappere ongehoorzaamheid ook zoo dapper in slikte. a Maar dan is het voor de menschen, die zich 'bereid toonden „offers in anderen vorm" te brengen, te laat. Zou 'het daarom niet beter zijn, dat reeds bij voorbaat duidelijk werd aange geven wat men bedoelt? Er is dan althans een 'kans, dat ook de 'leiders gelegenheid krijgen een offer te brengen. Frankrijk antwoordt Duitschland. Gisteren kwam de Fransche Kamer voor het eerst na de vacantie bijeen. Mi nister-president Daladier hield een rede waarin hij o.a. verklaarde: Na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond wordt de eisch voor Frankrijk om zijn budget in orde te bren gen gebiedender dan ooit. Deze gebeurte nis heeft plotseling in de discussie over het probleem van de organisatie van den vrede een nieuw element gebracht. De Fransche regeering is zich ervan bewust dat zij van ganscher harte een politiek van internationale samenwerking heeft gevoerd, met den vasten wensch het mo gelijk. te maken dat een regime van ver trouwen en veiligheid hersteld worde, waarbij de waardigheid van alle volken op gelijke wijze verzekerd zij. „Wij zijn niet doof", aldus D'aladier, „en wij hooren elk woord, maar wij zijn ook niet blind tegenover elke handeling. Waarom begint de Duitsche regeering met breuk wanneer zij overeenstemming wenscht? Waarom verzet zij zich tegen controle op de bewapening wanneer zij bereid is te ontwapenen?" De actieve houding die wij steeds aan genomen hebben de feitelijke en groote offers, die wij vroeger gebracht hebben, machtigen ons. ook verder vast te hou den aan een standpunt, dat op zichzelf reeds zóó gematigd is dat het niet toelaat dat koehandel gevoerd wordt of gemar chandeerd wordt over concessies. In dien geest zal de Fransche regeering ook ver der de groote en met elkaar vast verbon den belangen van Frankrijk en den vrede verdedigen. Den 26en October zal Frank rijk als gewoonlijk bij den Volkenbond aanwezig zijn. Frankrijk is niet geïso leerd en het is vastbesloten vooraan te gaan als een goed voorbeeld van kalmte en koelbloedigheid, te meer nu Frankrijk weet dat het in staat is de verdediging van zijn gebied te verzekeren. De rede van Daladier had ongeveer een kwartier geduurd. Hij werd telkens toegejuicht. Duitschland wil den corridor terug. De Duitsche minister voor propaganda dr Goebbels, heeft den correspondent van de „Daily Mail" te Berlijn, Ward Price, een interview toegestaan en daarbij een aantal vragen beantwoord, naar aanlei ding van Duitschlands uittreden uit den volkenbond en de ontwapeningsconferen tie. Op de vraag of Duitschland niet reeds nu met de herbewapening een aanvang maakt, zeide de minister: „Neen! Duitschland houdt zich aan de verplich tingen, die het bij verdrag zijn opgelegd. Het staat er alleen op, dat de andere mogendheden hun beloften op dezelfde wijze vervullen." Sinds langen tijd is er verandering in de houding van Duitschland tegenover Frankrijk gekomen. Wanneer Duitsch land het Saargebied terugkrijgt, heeft het geen klachten meer tegen Frankrijk, wat betreft het grondgebied. Op de vraag, of dit ook geldt met be trekking tot Polen, zeide de minister: „Duitschland kan den corridor niet be schouwen als een permanente instelling, maar het is van meening, dat er geen vraag is in Midden-Europa die een nieu wen oorlog rechtvaardigt of noodzake lijk maakt. Duitschland wenscht den corridor te rug, maar het is er van overtuigd, dat dit een kwestie is, die door onderhandelin gen moet worden geregeld. De verkiezingen in Noorwegen. Voor zoover de uitslag der verkiezin gen in Noorwegen op het oogenblik be kend is, heeft de arbeiderspartij 13 ze tels gewonnen, terwijl de conservatieven er 8, de liberalen 4 en de agrariërs er 2 verloren. De bladen schrijven de overwinning van de arbeiderspartij toe aan de be staande werkloosheid en de economische crisis. Eén later bericht meldt, dat de uit slag is: Arbeiderspartij 69 zetels (winst 22), Conservatieven 30 zetels (verl. 11), Liberalen 24 zetels (verl. 9), Boerenpartij 23 zetels (verl. 2). Een Nederlandsche Journalist gearres- teerd en weer vrijgelaten. De Nederlandsche journalist, Jhr Mr C. de Marees van Swinderen, begaf zich gisterochtend als gewoonlijk naar den Rijksdag om het proces-v. d. Lubbe bij te wonen. Aan den ingang van de zaal werd hem zijn toegangskaart afgenomen. Hij bleef echter in de zaal en zette zich op zijn vaste plaats. Eenige oogenblikken later werd hij verzocht naar buiten te komen. In de vestibule ontving hem een recher cheur met de mededeeling „Herr Doktor, Sie sind verhaftet". De heer Van Swin deren verklaarde niet te begrijpen waar om deze inhechtenisneming plaats had, moest echter den rechercheur naar een kamer in een ander gedeelte van den Rijksdag volgen, waar hij eenige uren bleef, totdat hij onder geleide naar het bureau van de geheime staatspolitie ge bracht werd. Daar werden hem een reeks Berlijnsche causerieën voorgelegd, die hij de laatste maanden voor „De Indische Post" geschreven heeft. Aan de hand van vertalingen van brok stukken uit deze artikelen meende de ambtenaar der geheime politie te kun nen constateeren, dat de heer Van Swin deren zich op minachtende wijze over de Duitsche regeering en over Duitsch land uitgelaten heeft. Daartegenover stond de heer Van Swinderen op het standpunt, dat men ten hoogste van iro nische opmerkingen kon spreken, dat de vertaling der brokstukken onvolledig was en bovendien geen juist beeld van den geheelen inhoud zijner brieven gaf, en ten slotte, dat het zijn bedoeling niet was over Duitschland in minachtenden toon te schrijven. Ware het zijn voornemen geweest tegen Duitschland op te hitsen, dan zou hij zeker niet binnen de Duitsche grenzen gebleven zijn. Overigens verklaarde hij zich bereid, uit andere correpondenties te bewijzen, dat hij volstrekt niet tegen Duitschland ingenomen is. De ambtenaar van de geheime staats politie bleef op het standpunt staan, dat de ironie der bewuste correspondentie dan toch wat ver gedreven was, liet den heer Van Swinderen een protocol van zijn gehoor onderteekenen en verklaarde nog dat de mogelijkheid bestaat, dat men zich van de door den heer Van Swinderen be doelde overige artikelen op de hoogte zal stellen. Daarna werd hij vrij gelaten. De opstand in Slam. Reuter meldt uit Bangkok, dat de re bellen zich naar het Noorden zouden heb ben teruggetrokken na 50 dooden en 1000 gewonden te hebben gehad. Gisteren heeft er zich een luchtduel afgespeeld tusschen regeeringsvliegtuigen eff vliegtuigen der rebellen. Het Witte Huis gaat bezuinigen. Het programma der recepties, diners enz. voor het Witte Huis wordt volgens mevrouw Roosevelt, de vrouw van den president van Amerika, gekenmerkt door grooten eenvoud, doch tevens door de groote hartelijkheid der openbare feesten. De officieele recepties en staatsdiners op het "Witte Huis zullen evenals andere jaren op de gewone wijze plaats hebben, doch president Roosevelt en zijn echtge- noote zullen slechts eenmaal uit dineeren gaan en wel met den vice-president Gar ner en zijn echtgenoote. De officieele di ners, die gewoonlijk door ieder lid van het kabinet ter eere van den president worden gegeven, zullen dus komen te vervallen. Dezen winter zal alles op zeer beschei den schaal worden gedaan, aldus me vrouw Roosevelt; de bevolking mag niet denken, dat de regeeringsambtenaren het geld verspillen, terwijl 't land in nood is. Korte Berichten. Het Bulgaarsche aardbevingsgebied is de laatste dagen weer geteisterd door krachtige schokken, die met sterk onder- aardsch gerommel gepaard gingen. Scha de werd niet aangericht maar de bevol king verkeert in groote opwinding. De politie te Linz (Oostenrijk) zou bij huiszoekingen bij nationaal-socialisten papieren gevonden hebben met bijzonder heden voor een aanval op de kazernes van het garnizoen, wanneer het sein daartoe gegeven mocht worden. Naar aanleiding daarvan ging de politie over tot de arrestatie van een groot aantal personen, die beschuldigd van hoogver raad terecht zullen staan. Het zijn bijna allen gewezen soldaten van het keizer lijk leger. Prof. Einstein is met zijn vrouw te New-York aangekomen en terstond naar Ingezonden Mededeeling. Dit I» Model ERA - F. 110.- compleet geplaatst LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN <959 UITERST ZUINIG! Kon. Hanrdenfabrlek E. M. Jaarsma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERISON ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes Princeton (New-Yersey) doorgereisd. Hij wenschte niet te worden verwelkomd door de commissie van ontvangst, die hem aan de pier opwachtte, daar hij vreesde voor relletjes der nazi's. De voorzitter van de Zionistische wereldorganisatie heeft in een rede me degedeeld, dat het aantal Joodsche vluch telingen uit Duitschland thans 69.000 be draagt. De Graf Zeppelin heeft op zijn jong ste reis van Friedrichshafen naar Per- nambuco, zijn vijftigste, een nieuw record gevestigd, door slechts 72 uur 20 min. voor den tocht te gebruiken. De eerste sneeuw in Engeland is gistermorgen gevallen bij Peterberough in Northamptonshire. De temperatuur is over geheel Engeland scherp gedaald, maar op enkele plaatsen is toch nog slechts nachtvorst voorgekomen. DE DISTRIBUTIE VAN ONVER MENGDE MARGARINE. In verband met de vele aanvragen van belanghebbenden en degenen, die voor hen in het krijt treden, geeft de M s b. een uiteenzetting betreffende de distributie van onvermengde margarine zooals die met ingang van 1 Oct. in werking is ge treden. Terwijl tot nu toe de werkloozen of armlastige gezinshoofden met 5 of meer kinderen margarine werd verstrekt, ko men nu ook de hoofden met 4 kinderen (dus niet alle, zooals wij eerst abusieve lijk meenden en meldden) hiervoor in aanmerking. "Wel mag deze margarine voortaan ook verstrekt worden ten be hoeve van gezinnen met 4 of meer kinde ren, waarvan de vaders 3 maanden of langer werkloos of armlastig zijn en steun ontvangen of bij' een werkver schaffing zijn te werk gesteld. Met ingang van 1 Oct. mag echter, in afwijking van den regel, die tot dusver gegolden heeft, 200 gram per gezinslid per week worden verstrekt, per gezin afgerond op pakjes van H k.g. volgens dit schema. Een gezin van 6 gezinsleden heeft recht op 5 pakjes van H k.g. per week; een gezin van 7 op 6 pakjes; van 8 op 6; van 9 op 7; van 10 op 8; van 11 op 9; van 12 op 10; van 13 op 10; van 14 op 11; van 15 op 12; van 16 op 13 pakjes per week. Een onvolledig gezin met 4 kinderen b.v. weduwnaar met 4 kinderen heeft recht op 4 pakjes van Yi k.g. per week. De prijs voor de gemeente bedraagt 40 cent per k.g. De distributie in de gemeente dient te geschieden tegen een bedrag van 44 cent per k.g. De gemeenten ontvangen dus 4 ct. per k.g. ter tegemoetkoming in de te maken onkosten. In de wijze van distributie is de ge meente geheel vrij'; zij kan de margarine dus door een armbestuur, door winke liers of anderszins laten distribueeren. Indien de distributie door winkeliers ge schiedt, adviseert de Crisis-Zuivel-Cen- trale hiervoor zoo mogelijk afwisselend andere winkeliers aan te wijzen, epdat Binnenland. Minder boter in de margarine? Zwitserland vermindert den invoer van Nederlandsche kolen. Rij'kscredieten voor middenstand. Buitenland. Nederlandsch journalist te Berlijn gear resteerd en weer vrijgelaten. Rede van den Franschen minister president. Groote overstrooming in Rusland. Verkiezingen in Noorwegen. niet steeds dezelfde winkeliers van een mogelijke uitbreiding hunner cliënteele profiteeren. In elk geval mag den consument geen hoogeren prijs dan 11 ct. per halfponds- pak in rekening worden gebracht. Sterke daling van de inkomsten en de vermogens. In verband met de groote belangstel ling naar de nieuwste gegevens der in komens en vermogens in Nederland, zijn in de negende aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek enkele voorloopige totaal-cijfera betreffende de Statistiek der Rijksinkom sten- en Vermogensbelasting opgenomen voor het belastingjaar 19321933. Uit deze voorloopige gegevens, die in dit Maandschrift in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige gege vens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaftrek voor het belastingjaar 1930 1931 het hoogst is geweest, n.l. f4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot f 3.657 millioen voor 19321933, welke daling 16,26 pet. uitmaakt van het topjaar 1930 1931. Het gemiddeld inkomen per aan geslagene bedroeg over 1932'33 f 2.192 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle vergeleken jaren. De aandacht zij' er op gevestigd, dat het bedrag der inkomsten in het alge meen betrekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovengenoemd bedrag van f 3.657 millioen de inkomsten betreft over 't ka lenderjaar 1931. Het bedrag der in de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929 1930, n.l. f 15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot f 11.718 millioen over 19321933 (daling 25.20 pet.). Het gemiddeld vermogen per aan geslagene was van alle vergeleken jaren ook het laagst over 19321933, n.l. f 65.000. Opgemerkt zij, dat deze bedra gen den toestand aangeven bij den aan vang van bet belastingjaar op 1 Mei. Bezuiniging op publicaties van rijkswege. De wnd. directeur-generaal van den landbouw heeft den volgenden brief ge richt tot de hoofden van onder de directie van landbouw ressorteerende takken van dienst: Ik heb de eer u te berichten, dat het ter beperking van gedrukte stukken, wel ke van de regeering uitgaan, wenschelijk wordt geacht te onderzoeken of vaste periodieke uitgaven, indien die publica^ ties zooal niet geheel kunnen vervallen, niet aanmerkelijk kunnen worden bekort. De belangstelling voor verschillende uitgaven is dikwijls vrij gering, althans voor velerlei, dat daarin als detail is ver meld. Het volgen van een zekere traditie, het voegen naar een aangenomen kader, heeft dikwijls een vorm en omvang doen behouden, welke onnoodig en kostbaar zijn. Andere publicaties dan de periodieken, als uit te brengen rapporten en verslagen van eventueele commissiën, zullen ook steeds zoo beknopt mogelijk dienen te verschijnen. Kolonisatie op Nieuw-Guinea. In dé te Utrecht gehouden vergadering van de besturen van de afdeelingen van de Nederlandsche Kolonisatievereeniging Nieuw-Guinea werd, na eenige inleiden de besprekingen van den heer J. van Kepper, voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging, medegedeeld, dat vermoedelijk op 15 November a.s. van wege de vereeniging een commissie van onderzoek naar Nieuw-Guinea zal ver trekken. In verband hiermede heeft het hoofd bestuur een adres aan den minister van koloniën gezonden, waarin het doel van de vereeniging vestiging van 10.Q00 menschen in het landschap De Vogelkop op Nieuw-Guinea uiteengezet en den minister verzocht wordt dit plan in ern stige overweging te willen nemen. De stand der werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling dealt mode, dat de werkloos-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1