EERSTE BLAD. DINSDAG 17 OCTOBER 1333 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 408 JAARGANG - No. U Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland In een land, waarin de partijen dood Belangrijkste Nieuws, Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tolof. 259. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen J0.20. Losse nummers 5 cent, Advertontiën 30 cent per regel. Ingezonden mededoolingen 00 cent per regel. Kleine Advertontiën Dinsdags w Vrijdags f 0,75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motte t 0,85. Bij contract belangrijke .korting. Corporatieve vertegenwoordiging. Reeds in 1878, dus meer dan een hal ve eeuw geleden, heeft de Antirevolutio naire partij uitgesproken de wenschelijk- heid van een dubbele volksvertegenwoor diging, waarvan de ééne, de politieke, die de triumf van het beginsel beoogt, recht streeks zou worden gekozen en de andere, de maatschappelijke, die den bloei van de belangen in het oog houdt, langs cor poratieven weg zou worden samengesteld. Voor dit denkbeeld heeft de A.R. partij weinig steun gevonden. Er was bij zoo ongeveer alle partijen een dweepen met 't individualistisch kies recht, dat moest uitloopen en ook uitge- loopen is, op het algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen, maar voor een or ganische vertegenwoordiging werd wei nig gevoeld. Dat is nu plotseling anders geworden. Mede onder den indruk van de ge beurtenissen in Italië en Duitschland is er nu allerwegen een roepen om corpo ratieve vertegenwoordiging. Het algemeen kiesrecht, nog slechts en kele jaren geleden begroet als een nieuwe messias, die voor de menschheid het grootste geluk zou brengen, heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De politieke wagen is wel niet geheel vastgeloopen, maar het knarst en kraakt aan alle kanten. En niet het minst de genen, die het algemeen kiesrecht als het toppunt van democratie hebben be groet, beginnen bevreesd te worden dat het kraken een voorbode is van bre ken. Vandaar dat met kracht geroepen wordt om corporatieve vertegenwoordi ging, dat gevraagd wordt om uitbouw van het corporatief bestel enz. Met name in R.-Katholieken kring vindt dit geroep weerklank, wat waar schijnlijk niet los staat van het feit, dat het Nat. Socialisme in die kringen war me aanhangers begint te vinden. Tot nu toe werd verzuimd meer con creet aan te geven wat men nu precies bedoelde als de leuze van de corporatieve gedachte en het corporatieve staatsbe stel werd aangeheven. Thans echter heeft Mr Kortenhorst een soort schetsteekening gegeven van het nieuwe gebouw dat hij wenscht te stichten. In de vergadering van de R.K. Werk- geversvereeniging, de vorige week ge houden, verklaarde hij, dat verdere ver wording van het parlementaire stelsel alleen is tegen te gaan door een grond wetswijziging waarbij de Kamer ver vangen zal worden door een andere, meer organisch tot stand gebrachte in stelling. Hij noemde het een ernstige fout, dat de Troonrede geen enkele maatregel aan kondigt om te komen tot een meer orga nische maatschappelijke ordening. Wat in Duitschland en Italië is gebeurd moest de regeering een waarschuwing zijn geweest dezen weg niet te volgen en tijdig de koers om te leggen. Aan de ambtelijke heerschappij1, zoo betoogde hij, moet een einde komen en het bedrijfsleven moet bij1 de te nemen beslissingen worden ingeschakeld. En als om zijn betoog kracht bij te zetten werd er aan toegevoegd, dat de staatkundige moeilijkheden beter worden opgelost aan de conferentietafel, dan op de barricade! De organisch samengestelde Kamer Door het H b 1 d. is aan Mr Korten horst gevraagd eens nader te willen uit eenzetten, hoe hij zich de door hem ge- wenschte organische vertegenwoordiging dacht. Aan het daarop gegeven antwoord ont kenen wij: „Wat nu de door mij nuttig geachte instelling eener organisch samenge stelde Kamer aangaat waarvoor dus Grondwetsherziening onontbeerlijk zou wezen stel ik mij voor, dat wij naast de Tweeede Kamer, gelijk die nu is (waarvoor ik dus de directe verkiezing volgens E.V. en het algemeen kiesrecht gehandhaafd zou willen zien), een Eerste Kamer zouden krijgen, die uit de verschil lende, in onze hedendaagsche maatschap pij aanwezig zijnde economische en so ciale groepen zou voortkomen en die dan in de plaats van onze tegenwoordige Kamer van Vijftig zou treden, welke toch eigenlijk niets meer is dan een vrijwel overbodige doublure van de Tweede Ka mer. In groote lijnen geschetst, komt 'tmij voor, dat een dergelijke Eerste Kamer ten aanzien van de sociale en economi sche onderwerpen de bevoegdheden zou moeten hebben, die thans de Tweede Ka mer heeft. M.a.w., wetsontwterpen, die zich op dit gebied bewegen, zouden eerst in de organische Kamer aan de orde moeten komen, die daarvoor het amendementsrecht zou bezitten, en daarna zou de Tweede Kamer alleen nog tot taak hebben die voorstellen aan te nemen of te verwerpen, zonder amendementsbevoegdheid dus. Over quaesties van algemeen politieken en al gemeen financieelen aard zou daarente gen de gang van zaken moeten blijven, zooals hij nu is. Maar nog eens: ik bepaal me hier enkel tot het schetsen van en kele groote lijnen van zulk een hervor ming." We hebben hier inderdaad enkele groote lijnen. Maar duidelijke lijnen zijn het niet. We zien hier het nieuwe ge bouw nog niet in scherpe trekken voor ons. De vraag kan worden gedaan, of het bedrijfsleven reeds zoodanig is ontwik keld, dat zulk een vertegenwoordiging mogelijk is, reeds nu. Er is een begin van organisatie van het bedrijfsleven. Maar meer- dan een begin is het ook nog niet. En dan, het is niet zoo, dat er een scherpe scheiding is tusschen sociale en economische onderwerpen aan de eene en politieke en financieele onderwerpen aan den anderen kant, maar het is meestal zóó, dat een onderwerp zoowel een po litieke als een financieele en economi sche zijde heeft en omgekeerd. Een meer organische vertegenwoordi ging is ook ons ideaal. Maar het is geen zaak, die per spoed bestelling kan worden uitgevoerd, zooals men in sommige R.K. kringen, waar reeds over de mogelijkheid om een Ka merontbinding te forceeren wordt ge sproken, schijnt te willen. De zaak moet groeien. Anders krijgen we als in Italië en Duitschland, niet een corporatieve staat, maar de corporaties in handen van den staat. Onzekere toekomst der Ontwapenings conferentie. Het was gistermiddag stampvol in de vergaderzaal der algemeene commissie der -ontwapeningsconferentie, die giste ren de op 29 Juni onderbroken behan deling van het ontwerp-conventie van Mac Donald had moeten voortzetten, doch thans door Berlijn zich weer voor een geheel nieuwen toestand geplaatst zag. Wie levendige debatten of daveren de redevoeringen verwacht had, is stellig onbevredigd naar huis gegaan. De alge meene commissie heeft zich ertoe bepaald met instemming kennis te nemen van het korte, waardige telegram, dat Henderson als voorzitter der ontwapeningsconferen tie naar de Duitsche regeering gezonden heeft in antwoord op het uittredingstele gram van v. Neurath en heeft zich daar na tot de volgende week verdaagd. Henderson meende, dat in het uittre dingstelegram der Duitsche regeering drie verwijten tegen de conferentie waren uitgesproken, die hij als voorzitter niet onweersproken mocht laten. De Duitsche regeering had beweerd: le. dat het gebleken was, dat de ont wapeningsconferentie haar ontwape- ningstaak niet zou volbrengen; 2e. dat de sterk gewapende staten niet den wil hadden hun -ontwapeningsver plichtingen te vervullen; 3e. dat de verwezenlijking van de rechtsgelijkheid van Duitschland onmo gelijk wordt gemaakt. Ofschoon verschillende delegaties aan vankelijk een veel scherper antwoord hadden gewenscht, legden allen zich thans bij dezen door Henderson voorgestelden tekst neer. De algemeene commissie vereenigde zich met het voorstel van Henderson zich tot 26 October te verdagen. Het bureau der conferentie zal een dag te voren op 25 October wederom bijeen komen. In den tusschentijd zal het te Genève na tuurlijk zeer stil wo-rden. Alle gedelegeer den verlaten de conferentiestad om met hun regeering in het eigen land overleg te plegen. Henderson heeft duidelijk do-en blijken, dat de conferentie eenv-oudig ook zonder Duitschland zal moeten doorgaan, om den tekst eener ontwapeningsconferentie uit te werken. Een beslissing van dezen aard is ech ter niet genomen. Van Italiaansche zijde dringt men vooral aan o-p verdaging voor onbepaalden tijd, in de hoop dat thans het Viermo- gendhedenpact zijn nut zal kunnen be wijzen en een principieele overeenstem ming tusschen de vier groote Europee- sche mogendheden zou tot stand komen, die Duitschland naar de ontwapenings conferentie zal terugbrengen. Frankrijk maakt echter bezwaar tegen besprekin gen op den grondslag van het binnen het kader van den Volkenbond werkende 4- mogendbedenpact, nu Duitschland ver klaard heeft, uit den Volkenbond te tre den. De Italianen schijnen er dan ook reeds bij de Duitsche regeering op aan te drin gen, van die uittreding alsnog af te zien. De Nederlandsche ochtendbladen van Zondag bevatten een bericht van het Ned. Correspondentiebureau over de vraag, -of het Nederlandsch initiatief op de Vol- kenbondsvergadering inzake de Duitsche vluchtelingen wellicht ertoe zou hebben kunnen bijgedragen dat Duitschland uit den Volkenbond is getreden, en het vol strekt ontkennend antwoord op deze vraag van minister de Graaff. Deze opvatting van onzen minister is ongetwijfeld ook die van de Volkenb-onds- kringen. Ook van Duitsche zijde wordt algemeen verzekerd, dat 't Nederlandsch initiatief en de naar aanleiding daarvan gehouden debatten in de tweede commis sie der Volkenhondsvergadering geheel en al zonder invloed op het besluit tot uittreden van de Duitsche regeering zijn Von Neurath motiveert Duitschlands besluit. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, Fhr. von Neurath, heeft Maandagavond voor de buitenlandsche pers en de radio een uiteenzetting gege ven over de motieven, welke de Duit sche regeering tot haar Zaterdag j.l. ge nomen beslissing hebben genoopt. De kernkwestie, aldus spr., is: Zal men de verdeeling der wereld in overwinnaars en overwonnenen ver eeuwigen of eindelijk het principe erken nen, dat alle staten gelijkberechtigde le den der volkengemeenschap zijn? Welnu, Zaterdag is te Genève duide lijk gebleken, dat men het Duitsche volk in een van zijn belangrijkste bestaan- kwesties, in de kwestie van zijn nationale veiligheid, rechtsgelijkheid ontzegt. Hier mede hebben de mogendheden het fun dament vernietigd, waarop alleen een eerlijke en vruchtbare samenwerking der vodken denkbaar is. De openbare meening van het buiten land over de houding van Duitschland toont zich verrast. Dat is in zekeren zin begrijpelijk, wijl de onderhandelingen den laatsten tijd vertrouwelijk zijn ge voerd. De staatslieden en de diplomaten evenwel, die betrokken waren bij de on derhandelingen, zijn door -onzen stap geenszins verrast. Wij hebben bij de laat ste besprekingen te Genève met alle dui delijkheid gewezen op de consequenties welke wij moesten trekken, indien men ons de rechtsgelijkheid zou ontzegden. Met voldoening stel ik vast, dat het bij de laatste onderhandelingen van de zijde der vertegenwoordigers der Vereenigde Staten en van Italië niet heeft ontbro ken aan een ernstig streven naar bemid delen. Al deze bemoeiingen mislukten evenwel door het streven van andere mogendhe den, om een gemeenschappelijk front te gen Duitschland te vormen. Spreker gewaagde vervolgens nog van de -ondraaglijke onveiligheid van Duitsch land, in vergelijking met de veiligheid der andere staten. Het standpunt der mogendheden komt echter hierop neer, dat zij hun eigen ontwapening aldoor maar verdagen, doch Duitschland het bewapeningsevenwicht ontzeggen. Het antwoord op de vraag, wat nu moet gebeuren is niet aan Duitschland, do-ch aan de andere mogendheden. Deze hebben thans het woord. Waarover in Duitschland gestemd wordt. De Staatscourant bevat een verordening over de volksstemming, welke op 12 No vember a.s. zal worden gehouden over het uittreden van Duitschland uit den volken bond. Hieruit Jolijkt, dat op het stembiljet het volgende gedrukt zal staan: Keurt het Duitsche volk de in den op roep van de rijksregeering van 14 Octo ber uiteengezette politiek goed en is het volk bereid, dit als een uiting van zijn eigen wil en opvatting te verklaren? Hieronder staat in twee vierkanten „Ja" en „Neen". De stemgerechtigde moet een kruis zetten onder het woord „ja" als hij het met de regeering eens is en in het tegenovergestelde geval onder het woord „neen". Op het stembiljet voor de rijksdagver kiezing van 12 November zal slechts één partij, n.l. de N.S.D.A.P. voorkomen. In den achter den naam der partij staanden cirkel, moet door degenen, die voor de NationaaJ-Socialistische partij willen stemmen, een kruis worden gezet. Zij die geen kruis op het stembiljet invul len, maken het stembiljet ongeldig. Het is dus wel een wonderlijke verkie zing. verklaard zijn, waarin de vrije meenings- uiting onderdrukt wordt, waarin een zelf standige publieke opinie zich niet meer mag vormen en alle openbare voorlichting is gelijkgeschakeld, worden de kiezers ter stembus geroepen! Dit wordt een verkie zingsstrijd als van de oudste tijden af niet is voorgekomen. Wie zijn argumenten zou willen voordragen om de gestelde vraag met „neen" te beantwoorden, of wie een lijst zou willen indienen naast die van de nationaal-socialisten, zou zijn koffers al vast kunnen pakken voor het buitenland of voor een concentratiekamp. De Regee ring behandelt de natie hier als een kind haar pop, die het een bepaald woord laat zeggen door een enkele handbeweging. En als dit dan gebeurd is, dan zal deze me chanisch verkregen uitkomst worden aan gekondigd als de plechtige wilsuiting van de Duitsche natie. Waarlijk, wie, zoo merkt de „Nederlander" op, op deze wijze te werk gaat, kan zich nauwelijks verwonderen, indien hij niet volkomen ernstig genomen wordt. Vijfduizend soldaten in China verdronken? Een telegram uit Nanking meldt, dat in Zuid-China een geheele divisie soldaten, die op vlotten de rivier de Min wilde oversteken, door den sterken stroom mee gesleept en verdronken is, met uitzonde ring van misschien 20 man, die zich heb ben weten vast te houden tot hulp van stoombooten kwam opdagen. Het aantal slachtoffers zou niet minder dan 5000 be dragen. Gevaar voor een algemeene staking in de Belgische mijnen. Reuter meldt uit Brussel: Volg'ens de „Peuple" heeft het referendum der sta kers over de algemeene staking tot dus ver in de Borinage meer dan 90 pet. op geleverd ten gunste der staking in geval van opzegging der loonovereenstemming Ook in het Naamsche heeft het nazien der stembiljetten blijkens de eerste be richten, een verpletterende meerderheid ten gunste der algemeene staking opgele verd. De opstand in Siam. Reuter meldt uit Penang dat passagiers uit Bangkok melden, dat de vloot van Siam zich aan de zijde der opstandelin gen heeft geschaard, die het arsenaal hebben genomen. De regeeringstroepen zullen aldus zonder ammunitie zijn als de huidige voorraad uitgeput is. Volgens den Siameeschen consul-gene raal te Singapore zouden de regeerings troepen krachtig oprukken en zouden de rebellen geen voldoende voorraden hebben en in grooten getale deserteeren. Uit Bangkok meldt Reuter, dat prins Bavoradej per vliegtuig gevlucht zou zijn. Het belangrijke spoorwegkruispunt Pat- sjaboeri zou zich in handen der rebellen bevinden. Passagiers die den spoorweg van de Maleisehe staten gebruikt hebben, zijn op 70 K.M. van Bangkok uit den trein ver wijderd, daar deze niet verder ging Zij hebben geen schieten gehoord, maar wel bij geruchte vernomen, dat de rebellen den spoorwegtoegang tot Bangkok in han den hebben. De hongersnood in Rusland. Uit Warschau wordt gemeld, dat in den tijd van Januari tot Augustus van dit jaar in de Oekraïne zes millioen menschen den hongerdood zijn gestorven, dat is onge veer 15 pet. van alle inwoners van sovjet- Rusland. Voorts zouden in denzelfden tijd ongeveer negen millioen hongerende boe ren hun dorpen hebben verlaten en op zoek naar voedsel naar andere gebieden in de sovjet-unie zijn getrokken. Eenige districten, zooals Winnica en Tscherni- gow zouden bierdoor bijna geheel ont volkt worden. De sovjet-regeering te Moskou heeft een bijzondere afdeeling voor de kolonisatie in het leven geroepen, welke tot taak heefl. deze ontvolkte gebieden in de Oekraïne te koloniseeren. Korte Berichten. Wegens oplichterijen, die tot in een millioen francs loopen,. is de directeur van een makelaarskantoor te Parijs gear resteerd. Ook tegen den zoon van den di recteur is een bevel tot arrestatie uitge vaardigd. 1 De scheepstimmerwerven van Cocke- rill te Hoboken hebben al haar personeel, circa duizend man, ontslag aangezegd. Een der grootste scheepstimmerwerven van België zal aldus over drie maanden haar deuren sluiten. Volgens de Deutsche Allgem. Ztg is het Zuid-Slavische kabinet wegens mee- ningsgeschillen van den premier met het geheele overige kabinet over de fi nancieele aangelegenheden in zijn geheel afgetreden. Reuter meldt uit Moskou, dat het bericht dat alle Duitsche ingenieurs uit Sowjet-Rusland uitgewezen zouden zijn, aldaar onjuist wordt genoemd. Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen. De smokkelarij van rogge aan de Z.- Vlaamsohe grens. Buitenland. Hongersnood in Rusland. Stagnatie in het ontwapeningswerk. Waarover in Duitschland straks gestemd wordt. Aan de universiteit van Innsbruck is het tot demonstraties van nationaal. socialisten gekomen. De studenten wier pen een groot aantal rookbommen in het gebouw, waardoor dit geheel in een dichten nevel werd gehuld. Wanneer deze demonstraties zich mochten herha len, zal de regeering de Oostenrijfcsche universiteiten voor onbepaalden tijd slui ten.» HET MENGGEBOD VOOR MARGARINE Naar de „Utrechtsche Grt." verneemt, bestaat de kans, dat het percentage na tuurboter, dat thans in de margarine moet worden verwerkt, weer verminderd wordt, doordat men uit Engeland aan den Nederlandschen handel bericht heeft, er prijs op te stellen, dat ook gedurende den winter met de levering van groote hoeveelheden natuurboter wordt voortge gaan. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN IN SEPTEMBER. Overzicht van de opbrengt der Rijks middelen in September in vergelijking met de opbrengst in dezelfde maand van het vorige jaar. Sept. 1933. Sept. 1932 Grondbelasting 308.779 290.347 Pers. belasting Ink. belasting Verm. belasting Div.- en tant. bel. Rechten o. d. inv. Opc. o. d. rechten o. d. inv. Statistiekrecht Accijns op zout ld. op geslacht ld. op wijn ld. op het gedis tilleerd ld. op bier Opc. op accijns op bier Accijns op suiker Opc. op accijns op suiker Accijns op tabak Bel. op gouden en zilv. werken Rechten en boeten van zegel Rechten en boeten van registratie Rechten en boeten van succ., over gang bij overl. en schenking Domeinen, wegen en vaarten Opbr. Stsloterij Opbr. loodsgelden 3.257.046 4.077.022 601.406 614.585 724.126, 685.508 8.871.865 6.929.299 1.618.755 188.144 186.679 169.660 212.237 577.470 579.677 324.344 518.492 2.562.081 2.763.182 1.045.205 1.088.186 165.313 4.586.091 4.405.685 911.781 1.850.253 2.070.243 57.412 56.147 1.254.463 1.560.912 814.213 828.571 2.816.071 2.575.034 250.172 237.671 16.915 16.917 283.843 236.466 ƒ33.255.421 ƒ29.932.869 Over de eerste negen maanden van 1933 werd ontvangen ruim ƒ280 millioen tegen ruim ƒ295 millioen in hetzelfde tijdvak van 1932. Het 8/i2 der raming bedraagt ƒ286 millioen. Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zal, ter bevordering van een meer intensieve goederenvervoerswerving. het aantal han- delsagtntschappen met ingang van 1 De cember a.s. met twee worden uitgebreid. De Indische oud-gepensionneerden. Volgens mededeeling van den Volksraad aan den Algemeenen Militairen Pensioen- bond hier te lande zullen de vóór 1 Jan. 1920 gepensionneerde militairen beneden den rang van officier buiten de pensioen korting worden gelaten. De Post-Pander naar Indië. Het „A.I.D. de Preangerbode" meldt, aldus een Aneta-bericbt uit Bandoeng, dat behoudens onvoorziene omstandigheden, de snelle postvlucht op 31 October a.s. aanvangt. Te Amsterdam wordt dan voor Ned.-Indië gestart. De retourvlucht begint 7 November te Batavia. Hét ligt in de bedoeling op de heen- en terugreis te Medan een tusschenlanding te maken. De nood in de Twentsche textielindustrie. Het Comité van Actie van de vereeni- ging van employé's werkzaam in de Twentsche textielindustrie heeft aan den raad van ministers, een adres gezonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1