zonder deze 1 beid e geen heldere Wasch! Rechtszaken Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Dammen deering. Van weerszijden werden nog imeer 'hartelijke woorden gesproken, ter wijl dhr van Dijke aan „Ons Genoegen" een muziekstuk aanbood, dat dankbaar werd aanvaard. Tenslotte werd hem 'het eere-lidmaatschap aangeboden. Tijdens de bijeenkomst werden eenige muzieknummers op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht onder leiding van den nieuwen directeur, de Iheer Hart- hoorn. Op diens verzoek werd de feest- mars ch door den ex-directeur gediri geerd. Hansweert. De heer A. H. Holtkamp, kommies bij de Directe Belastingen enz. is 'bevorderd tot assistent. Nisse. In de Donderdag gehouden raadsvergadering was afwezig dhr F. Haaiman. De begrooting voor 1934 van het burgerlijk armbestuur werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf op f 6056.86. Van den secretaris-penningmeester zaJl voortaan 8/4 pet. pensioenbijdrage gevor derd worden. Besloten wordt aan het In- et.tuut vooroefeningen, het ledige lokaal d'^r O.L. school te verhuren. De oud'e ban ken uit genoemd lokaal zullen verkocht worden. Eveneens de gerooide boomen, liggende langs den verbreeden weg naar Heinkenszand. De gemeeütebegrooting voor 1934 werd voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f21939.75, met een post voor onvoorzien groot f 754.83. Be sloten werd de pacht van de perceeltjes grond achter de begraafplaats te beëin digen en de laatste 5 perceeltjes opnieuw te verpachten. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 October 1933. Poging tot doodslag. Aan J. de K., 34 jaar, arbeider te Axel, thans in voorarrest, was ten latste gelegd dat hij op 27 Augustus 1.1. te Absdale, gemeente St.-Jansteen, gepoogd heeft ze keren de Roos van het leven te beroo- ven, door, toen laatstgenoemde zich ter ruste had begeven, naar hem toe te gaan en met een bierflesch op diens hoofd te slaan en daarna de keel dicht te nijpen onder het uitroepen: „nou maak ik je kapot". De R. zag echter kans de hand van verdachte van zijn keel te verwijde ren en hulp te roepen, waarop verdachte is weggeloopen. Vervolgens was aan verdachte ten laste gelegd mishandeling van den jachtopzie ner P. A. v. d. Baar en van den rijks veldwachter C. van Beke, eveneens op 27 Augustus 1.1. De Roos, als getuige gehoord, verklaar de op den bewusten dag te bed te heb ben gelegen, toen verdachte, met wien hij niet op vriendschappelijken voet staat hem met een bierflesch op het hoofd heeft geslagen. Getuige bloedde veel. Op een vraag van den President, zegt get een beetje dronken te zijn geweest. Verdachte ondervraagd, verklaarde door de R. bedreigd te zijn en eerst door de R. te zijn binnengelaten. Hij ontkent evenwel het hem ten laste gelegde. De Officier van Justitie aan het woord komende, zegt, dat we hier te doen heb ben met een stelletje ongunstige perso nen. Verdachte ontkent wel doch dat zal hem niet baten. Er zijn volgens den Offi cier te veel aanwijzingen. Dat de R. niet precies weet hoe het gegaan is, is best mogelijk, de man was suf geslagen. Ver dachte is verstopt gevonden op den zol der en toen de politie hem ging halen, is hij deze ook nog gaan mishandelen. De Officier eischt 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger van verdachte is van meening, dat verdachte wegens poging tot doodslag zal moeten worden vrijge sproken. Wat de mishandeling betreft, dit heeft verdachte gedaan voor zijn vrijheid. De verdediger verzoekt de Rechtbank verdachte in vrijheid te stellen, welk ver zoek wordt geweigerd, en bepleit verder een lichte straf. Th. F., 59 jaar, filiaalhouder van den N.C.B. te Stoppeldijk, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hij we gens het voorhanden hebben van 150 K.G. tarwemeel B, zonder vergunning, werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 5 d. h. De Officier van Justitie is van meening dat het vonnis niet in stand zal kunnen blijven. Verdachte was filiaalhouder voor den N.C.B. en trad daar voor op. De winst is groot geweest en volgens den Officier moet er een einde komen aan dergelijke handelingen. Hij eischt vernietiging van het vonnis en veroordeeling van verdachte tot een geldboete van f500 of 20 d. h. M. A., 53 jaar, melkventer te Schore, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens het ten verkoop voor handen hebben van ongemerkte boter, werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 10 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Oplichting. A. N. Z., 35 jaar, koopman te 's-Her- togenbosch, had zich te verantwoorden wegens oplichting. Hij was n.l. in Maart 1933 te Zaamslag gekomen bij zekeren Dekker en had dezen medegedeeld, dat hij Salfischberger heette, en gemeente raadslid van 's Bosch was. Verder kwam hij Dekker de groeten overbrengen van den Burgemeester van Den Bosch, daar aan toevoegende, dat de gemeenteraad veel gedaan had in het belang eener ten toonstelling van trekpaarden aldaar, in 1932 en dat hij, verdachte, vervolgens kwam met verzoek om noodlijdende si garenmakers uit 's Bosch te willen steu nen door het koopen van sigaren. Door deze mededeelingen, welke alle in strijd met de waarheid waren, werd Dekker bewogen van verdachte een kistje siga ren te koopen voor f6. Verdachte ontkende een en ander te hebben gezegd. Wel heeft hij mededeelin gen gedaan, namens Salfischberger te komen, die inderdaad gemeenteraads lid is. De getuigen verklaarden zooals voren staat omschreven. De Officier van Justitie aan het woord komende, zegt, dat we hier een lid heb ben van de oplichtersbende, die Zeeland onveilig maakt Herhaaldelijk is er door politie en burgemeesters gewaarschuwd tegen de praktijken van deze heeren. De menschen worden op een vreeselijke ma nier opgelicht en de heeren verschuilen zich achter elkaar en gaan maar steeds met hun praktijken door. De bovenste laag in het kistje is in den regel goed en de onderste sigaren zijn niet te rooken. De Officier van Justitie eischt 4 maan den gevangenisstraf. L. A. S. de W., 22 jaar, handelaar te Hontenisse, wordt verdacht, dat hij op 1 Sept. 1933 onder de gemeente Koewacht opzettelijk een hoeveelheid van 700 K.G. boter, waarvan de invoer verboden was, uit het Koninkrijk België in het Konink rijk der Nederlanden heeft ingevoerd. Verdachte erkende de hem ten laste gelegde feiten, doch verklaarde niet ge weten te hebben, dat een en ander ver boden was. De Officier van Justitie acht de feiten bewezen en noemt verdachte een grooten smokkelaar, die slecht bekend staat. Hij eischt f 150 boete of 30 d. h. met ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen boter en de vrachtauto. De verdediger van verdachte, Mr Diele- man, is van meening, dat de dagvaarding niet goed is en het O.M. niet ontvanke lijk moet worden verklaard. Bovendien is volgens pleiter verdachte toch niet strafbaar, want de bewuste wet spreekt van buitenlandsche boter en niet van binnenlandsche, wat deze was. J. M., 29 jaar, molenaar te Souburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middel burg, waarbij hij wegens het voorhanden hebben van tarwemeel B, zonder ver gunning en niet bijhouden van de regis ters, werd veroordeeld tot 3 geldboeten ieder van f250 of 3 maal 25 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. De Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Goes, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter waarbij J. V., 47 jaar, bakker te Kloetinge, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtr. van de Tarwewet. Eisch: vernietiging van het vonnis waarvan beroep en veroordeeling tot een geldboete van f5 of 2 d. h. EEN ERGERLIJK FEIT. Nederlandsch fabrikaat gepasseerd. Do Ned. Werkgever, orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, schrijft: Aan de deelnemers van de Nationale Huldebetooging op 9 Sept. j.l. in het Sta dion te Amsterdam werd door het uit voerend comité voor de Nationale hul diging een speldje uitgereikt. Later deel de het uitvoerend comité nog in de pers mede, dat er een buitengewoon groote belangstelling en navraag bestond voor deze zeer fraai uitgevoerde speldjes, welke voor iedereen te verkrijgen waren bij het secretariaat van het comité. Tot onze niet geringe verwondering en ergernis is ons thans echter het bijna on gelooflijke feit ter core gekomen, dat dit herinneringsspeldje buitenlandsch fabrikaat is, niettegenstaande een aan bieding voor de vervaardiging ervan was gedaan van Nederlandsch Fabri kaat. Zie, dit is toch wel bij uitstek bedroe vend en beschamend: dat bij een groot- sche huldiging als deze, waarin de Natio nale Gedachte haar culminatiepunt vond, het aandenken aan die huldiging, be stemd om tot in lengte van dagen deze bij uitstek nationale gebeurtenis in de her innering van talloos vele Nederlanders te doen voortleven, van een buitenlandsche fabriek afkomstig moest zijn, hoezeer men in Nederland evengoed in staat was dit te vervaardigen, ja, zich daartoe bereid had verklaard. Wij willen niemand in het bijzonder hiervan een verwijt maken, overtuigd als wij zijn, dat de organisato ren van de huldiging in het Stadion daar aan stellig niet gedacht hebben, terwijl het ons niet er om te doen is bepaalde personen te treffen. Maar dat hier een zeer laakbare fout is begaan, is voor be twisting niet vatbaar. In een tijd als de tegenwoordige, nu het meer dan ooit een zaak van nationale plicht is werk, dat in ons land kan wor den verricht, niet naar het buitenland te laten gaan, is het eenvoudig ontstellend, dat bij deze nationale huldiging aan een buitenlandsche firma opdracht werd ge geven het embleem te vervaardigen, dat de nationale gevoelens, die in deze huldi ging tot uiting kwamen, voor de toe komst moest verzinnelijken, terwijl de vervaardiging aan de Nederlandsche in dustrie onthouden werd. De uien-export in September. Begunstigd door mooi droog weer ziji de telers van uien gedurende de maanii September in de gelegenheid gesteld hun product, dat tijdens den groei ook reeds van zeer weinig regen te lijden had ge Ingezonden Mededeellng. üi )\ii$ s9 F J E Ostermann X Co's Handel Mij.N.V., AmsterdamFabrieken teJutphaas bij Utrecht.] had, in de ren te bergen. Nog altijd zijn f er boeren die hun uien te lang te velde laten liggen. Door hen warden de uien blijkbaar als stiefkind beschouwd. Speciaal hebben we hier op het oog de provincie Zeeland, waar over het alge meen, de goeden niet te na gesproken, nog overal de uien op het land te vinden zijn. Wanneer zal hier eens verandering in komen? Laat men de groote broer „Flakkee" eens tot voorbeeld nemen: al daar waren vóór half September reeds 75 pet. der uien geborgen. De kwaliteit der uien is voor het geheele land goed te noemen. De prijs der uien is in September betrekkelijk laag geweest; in het hoofd-productiegebied Flakkee van f 1 tot f 1,20 per H.L., desondanks is door de boeren toch voldoende afgegeven, hetgeen blijkt uit het geëxporteerde kwan tum wat niet onaanzienlijk grooter is dan in de overeenkomstige maand van het vo rige jaar. De hoeren schijnen met het vasthouden der uien het vorige seizoen leergeld betaald te hebben. Druiven verwerkt tot gelei. De plannen van een kweeker uit Naald wijk, om uit Westlandsche druiven gelei te bereiden, teneinde op die wijze een ne venindustrie in het Westland te stichten, waarin de overtollige voorraden druiven verwerkt zouden kunnen worden, zijn thans verwezenlijkt. De bereiding van de gelei is in vollen gang en reeds zijn in binnen- en buitenland relaties aange knoopt om deze nieuwe Westlandsche in dustrie een zoo ruim mogelijk debiet te bezorgen. Omtrent de toekomstmogelijkheden van de Westlandsche druivengelei is men in het Westland optimistisch gestemd, om dat het product slechts edel druivensap bevat en vrij is van alle schadelijke be- standdeelen. Men is in bevoegde kringen van oordeel, dat in de naaste toekomst groote hoeveelheden druiven, welke voor de gewone consumptie overtollig zijn, op deze wijze aan den handel kunnen woer den ontrokken. Eet tomaten. Langzamerhand begint de tomaat het vreemde te verliezen, dat deze oorspron kelijk uitheemsche vrucht voor de Hol- landsche huisvrouw bezat. Zoo zijn er maar weinig gezinnen, waar niet 't gebruik van plakjes tomaat op de boterham bekend is; ook doet een toma tensoep ons niet Vreemd meer aan, even min als een sla van tomaten of de toe voeging van tomatenplakjes aan kropsla of komkommersla. De gerechten, die met behulp van deze gezonde vrucht te bereiden zijn, kunnen echter nog sterk worden uitgebreid. Als we de gewasschen tomaten een voudig in een vuurvast schoteltje zetten, er een bodempje bouillon (van een Mag- gi's bouillonblokje bereid) aan toevoegen en op elke tomaat een klein klontje bo ter leggea, dan zal een verblijf van een half uurtje in een matig warmen oven ons reeds een groentegerecht vertoonen, dat bizonder smakelijk gevonden wordt bij vleesch (lapjes b.v. of gehakt) en bij aardappelen. Wie zich zonder oven moet behelpen, redt zich heel goed door 't vervangen van den vuurvasten schotel door een breede pan: de tomaten worden daarin op de zelfde wijze als in den schotel naast el kaar geschikt, voorzien van bouillon en boter en dan voorzichtig aan een zacht vuur blootgesteld, terwijl ze van boven af en toe overgoten worden met het bouil lonsausje. Willen we de tomaten inwendig voor zien van het een of ander vulsel, dan kunnen b.v. de volgende recepten ons helpen. Tomaten met gehakt (4 personen). 8 middelmatig groote to^ maten, 200 G. (2 ons) gehakt, sneetje oud brood (zonder korst), wat peper, noot muskaat en zout, 1 Maggi's bouillon blokje, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter. Wasch de tomaten, snij'd er met een scherp mes het bovenste kapje af en hol met een theelepeltje de vruchten uit; be waar het uitgenomen gedeelte, om het later (gezeefd) door den bouillon te doen. Maak het gehakt op de bekende wijze aan met het geweekte brood, het zout en de kruiden; vorm er 8 gelijke balletjes van en vul daarmee de tomaten zóó, dat het gehakt er met een kopje boven uitsteekt. Schik de gevulde tomaten in een vuur vasten schotel of in een breede pan; los het bouillonblokje op in IV2 d.L. kokend water, doe er het gezeefde tomatenvocht bij en bedek met dit mengsel den bodem van pan of schotel. Leg op elke tomaat een klontje boter, zet den schotel in den oven (of de pan op een zacht vuur) en laat het gehakt zachtjes gaar worden (ongeveer V2 uur), af en toe de vruchten bedruipende met het sausje. Tomaten met vleeschloos vulsel (4 personen). 8 Middelmatig groote tomaten; 100 G. (3 flinke sneden) oud brood (wit of bruin), 1 uitje, 1 rauw ei, 1 hardgekookt ei, wat peper, noot muskaat en zout; 1 Maggi's bouillon blokje met 1% d.L. water, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter. Wasch de tomaten, snijd er met een scherp mes het bovenste kapje af en hol met een theelepeltje de vruchten uit (be waar echter het weggenomen vrucht- vleesch, om het later gezeefd door den bouillon te doen). 1 Laat het brood even weeken in wat warm water, druk het goed droog uit en vermeng het met het rauwe ei, het zeer fijn gehakte (of geraspte) uitje, het fijngewreven harde ei, de kruiden en wat zout. Verdeel dit „gehakt" in 8 gelijke deelen en vul daarmee de 8 toma ten. Schik de gevulde tomaten in een vuur vasten schotel of in een breede pan, voeg er het bouillonblokje met het water en het gezeefde tomatenvleesch bij, leg op elke tomaat een klontje boter en zet dan den schotel in den oven (of de pan op een zacht vuur), tot alles door en door warm is (ongeveer uur), nu en dan de tomaten bedruipende met het sausje. Koude gevulde tomaten (4 personen). 4 a 6 groote, stevige toma ten, 1 komkommer, 1 eetlepel slaolie, Y2 eetlepel azijn, wat peper en zout, wat ge hakte peterselie of dragon, eenige drup pels Maggi's Aroma. Wasch de tomaten, dompel ze gedu rende 1 minuut in kokend water, houd ze dan dadelijk onder de koude waterkraan en neem er het buitenste vliesje af. Snijd met een scherp mes de bovenste kapjes af, hol de vruchten uit en bestuif ze van binnen met wat fijn zout en wat peper. Schil de komkommers en trek ze met een sambalschaafje in dunne draadjes. Meng die aan met de door elkaar ge klopte olie en azijn, druppel er wat Maggi's Aroma in en roer er de gehakte peterselie of dragon door. Vul de tomatenbakjes met de „sambal van komkommer" en schik ze liefst op een schotel, die eerst met eenige frissche blaadjes kropsla is belegd. Het gevaar van benzine. Wij lezen in het „Maandblad der Ned. Vereen, van Huisvrouwen": „Naar aanleiding van enkele berichten over hoogst ernstige ongelukken tenge volge van het gebruik van waschbenzine hebben wij inlichtingen gevraagd bij den heer directeur van het Veiligheidsmu- seum te Amsterdam. In het door ons ontvangen antwoord wordt nog eens gewezen op het groote gevaar, verbonden aan het gebruik van benzine. Een mengsel van benzine en lucht kan tot ontploffing gebracht worden door b.v. een vonk van een electrischen schakelaar of stofzuiger, door de vlam van een theelichtje, dus door elk open vuur. Het gevaar, dat door het wrijven van wollen of zijden stoffen, die in wasch benzine gedrenkt zijn, vonken kunnen ontstaan, is niet denkbeeldig. Het haar wasschen in benzine is daar om zoo bijzonder gevaarlijk, omdat men niet kan zien wat men doet, zoodat bij ongelukken onvermijdelijk de ernstigste brandwonden moeten volgen. Is het niet wenschelijk, dat de chemi sche wasscherijen hun tarieven op zooda nige hoogte brengen, dat de huisvrouwen een ruimer gebruik van hun diensten kunnen maken, waardoor het gevaarlijke benzinewasschen vermeden wordt? Enkele wenken. Klop een kleed altijd eerst aan den verkeerden kant en dan wat zachter aan den goeden kant. Gebruik daarvoor nooit een stok met een scherpen punt,, want voor men het weet, heeft men een scheur in het karpet geslagen. Vlekken in een eiken bureau kan men verwijderen door afschuren met zeer fijn schuurlinnen, daarna opnieuw dn de was zetten. Schuren moet men met de nerf mede, anders geeft het krassen. De was eenige uren in laten trekken. Levertraanvlekken zijn lastig. Strooi op een stuk papier een dik laagje pijpaarde en leg het weefsel met de vlek daarop. Nu legt men boven op de vlek ook pijpaarde, ongeveer 1 c.M. dik en giet er tetra op, zoodat het goed voch tig is. Hier overheen een stuk grauw pa pier en er met een warm ijzer overheen gaan. Zoo noodig nog eens herhalen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 324. Auteur: G. W. Spittuler, A'dam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 8 sch. op: 3, 7, 8, 10, 12, 15, 21 en 27. Wit 8 sch. op: 18, 20, 23, 24, 25, 37, 38 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen Septemher-problemen voor 10 October in te zenden aan bovenstaand adres. Om het kampioenschap van Nederland 1932. (Vervolg rubriek 7 Oct.). Zwart: A. de Graag. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Wit: F. Raman. Na al deze zetten, die weinig aanlei ding geven tot een bespreking, ontstaat nu een belangwekkend eindspel. Wit kan nu niet 3934 spelen wegens zwart 28 X 39, 37X17, 39—44, 17—11, 44—50, 30— 25 (anders zwart 5045), 5045, 3430 1822 met remise. 47. 24—19 48. 36X47 49. 30—25 50. 19—14 51. 25—20 52. 20—15 53. 14—20 Op 37—41 54. 47X36 55. 33—29 32X41 28—32 22—27 32—37 27—31 31—36 36—41 wit 105 met winst. 37—42 Aardig op zwart 4248 wint wit door 10—5. Op zwart 4237 wint wit door 2924, 15X24 en 36—31. 56. 10—5 57. 39—33 58. 5—23 59. 29—24 18—22 42—48 48—26 26—17 17—8 Loopt in het valletje. De partij is ech ter toch steeds verloren. Op 2227 wint wit door 3328 en 15X24. Op zwart 173 speelt wit 23X32. Zw. kan n.l. niet 38 spelen wegens dezelfde variant, die na den tekstzet volgt. 60. 23—28 8X30 61. 2811 Zwart geeft op. Zwart is verloren, omdat hij niet 30 24 kan spelen wegens wit 112 en 224. Lokzet. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 60 1. 38—33 2. 34X25 3. 25X23 4. 48—42! 5. 37X19 wint. 25—30? 14—20 18X47 47X31 Probleem 322. De diagramstand van bovengenoemd probleem is correct.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6