BERTELS Krachtige gezagshaedhaving. EERSTE BLAD. geven het goedkoopste ei ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No, 12 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Bertels' Kunstkorrels Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. A. C. van der REST, Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummcr 11. Postchèquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Tclcf. 200. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel, Ingezonden medcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. De Nationaal-Socialistische beweging in ons land heeft den wind niet weinig in de zeilen, cmede omdat zij 'het pleit voert voor een krachtige handhaving van het gezag. In navolging van wat in andere landen plaats vond wenscht men ook 'hier 'het constitutioneel parlementaire stelsel ter zijde te stellen; aan de volksvertegenwoor diging moet een einde worden gemaakt; de volksinvloed moet worden vernietigd; er moet niet worden gepraat, maar gehan deld en gehoorzaamd. In de verwarring van 'dezen tijd trekt het aanheffen van dergelijke leuzen da aandacht, vooral ook, dank zij het mis bruik dat er gemaakt is van de demo cratische gedachte en van onze democra tische instellingen, die door sommige groepen gebruikt worden niet om fyet ge zag te steunen en te schragen en het al gemeen belang te dienen, maar om partij gangers en volgelingen gunstig te stem men en voor de eigen partij of beweging zooveel mogelijk voordeel te behalen. Het was te voorzien, dat op deze heil- looze actie een reactie moest intreden, en 'hoewel de toestanden hier met die in lan den als Duitschland en Italië niet te ver gelijken zijn, is die reactie ook hier merk baar. Een opvallend verschijnsel hierbij is, dat er zoovelen zijn die zich in den aard en de beteeikenis van deze beweging zoo 'grondig vergissen. Bij de liberalen is er een sterke strooming in de z.g. nationale richting merkbaar, evenals 'bij de R.-Ka- tb olieken, en zelfs zijn er in Chr. Histo rische en Antirevolutionaire kringen, die bij al de verwarring van dezen tijd hoop vol opzien naar de Nat.-Socialisten van wie men op 'grond van de groote woorden, in 'die kringen gesproken, een krachtig bestuur en een stevige handhaving van h'et gezag verwacht. Een eigenaardig verschijnsel is dat Wanneer er toch één partij is, die steeds met woord en daad is opgekomen voor een krachtige gezagdhandhaving, 'dan is het wel de Antirevolutionaire partij. Dit blijkt overtuigend uit het Program van 'Beginselen der A.R.-partij. 'Het blijkt niet minder uit de in den loop der jaren gepubliceerde programs van actie. In het verkiezingsmanifest van 1933 wdrd zelïs op den voorgrond gesteld, dat het noodzakelijk is de gezag-ondermijnen- de invloeden, die een rustig en ordelijk volksleven bedreigen, met beslistheid te weerstaan. Dat is niet alleen een krachtig geluid, maar de practijk heeft uitgewezen, dat we hier met meer dan woorden te doen hebben. Er is echter nog een andere reden waarom het verbazing wekt, dat er in Anti- revolutionairen kring ook maar een enkele is die van de Nat.-Socialistische beweging heil verwacht. Het is deze, dat deze beweging inder daad niet het gezag hoog houdt, maar het stelselmatig ondergraaft. Zij kan met recht spreken van 'kracht en geweld als haar ideaal, maar niet van sterking van het gezag. Immers wij erkennen dat alle 'gezag af daalt van God. Er is velerlei gezag: Over heidsgezag, ouderlijk gezag, enz., maar hoe ook verschillend, het 'kom't hierin overeen, dat het zijn grond en oorsprong vindt in den Almachtigen God, die de volstrekte Souverein is over al het ge schapene en d'ie den mensch voor de uit oefening van zijn gezag wil gebruiken. Er is bij de men'schen dus alleeifigezag 'door overdracht en dan nog in beperkten zin. God, die de oorsprong van het ge zag is, bepaalt ook de grenzen van het mensc'helijk gezag. Het gezag op den mensch gelegd is al tijd betrekkelijk, het is gebonden aan de door God gestelde normen en het heeft alleen innerlijke beteekenis wanneer de oorsprong van het gezag wordt erkend, wanneer de uitoefening van bet gezag gepaard gaat met onderwerping en ge hoorzaamheid aan de bron van het gezag, den Schepper van hemel en aarde. Met deze opvatting is de leer van den almachtigen Staat die alles kan en alles mag, die geen ander gezag naast zich duldt, en die de souvereiniteit van andere levenskringen miskent, in volstrekten strijd. Er is hier geen gezagshandhaving, maar gezagsondermijning, geen uitoefe ning van gezag, maar misbruik maken van macht en geweld. Hoe vreemd het oppervlakkig gezien ook moge schijnen, we hebben in het Nationaal-Socialisme een beweging die uitgaat van de revolutionaire leer van de volkssoevereiniteit die in haar toepas sing voor alle gezagsoefening noodlottig is, een gevaar voor recht en vrijheid. Ook hier geldt, dat wel leert die wel onderscheidt. Genève in afwachting, De ontwapeningsonderhandelingen in Genève zijn vrijwel gestaakt. Er wordt op het antwoord uit Berlijn gewacht. Men spreekt weer druk over de moge lijkheid van een conferentie van de vijf groote mogendheden, Amerika. Frankrijk. Engeland, Italië en Duitschland. Over het antwoord van de Duitsche re geering maakt men zich niet veel illusies De prestaties van Van der Lubbe. De president opende gisteren de zit ting met de mededeeling, dat van de twee elkander tegensprekende getuigen er één eenigszins wankel in zijn verkla ringen geworden is, en dat de waarschijn lijkheid daardoor veld wint, dat van der Lubbe alleen en niet in gezelschap van anderen door het venster van het rijks dagrestaurant naar binnen gedrongen is. Hier staat weer tegenover, dat een an der getuige, die gisteren aan het woord kwam, als zijn meening te kennen gaf, dat er minstens zes acht man aan de misdaad medeplichtig moeten geweest zijn. Het gaat hier om den opzichter van het rijksdagpersoneel, een man, die een zeer flinken en helderen indruk maakte en als één der eersten op het tooneel van de ramp aanwezig was. 'Is v. d. Lubbe alleen geweest, dan moet hij in slechts enkele minuten het groote en pikdonkere gebouw van den rijksdag in vele richtingen doorgerend hebben, en daarbij den tijd gevonden hebben gordij nen te ontdekken en de kast met tafel lakens te vinden. Hij heeft zich den tijd ook gegeven, al deze dingen rustig in brand te steken. Hij heeft ook losse spaan ders hout gevonden en heeft deze even- ,eens in brand weten te krijgen. Daarna werden deze fakkels allerwegen gedepo neerd. Van der Lubbe zelf begint nu den vorm van een hoepel aan te nemen. Hij zakt hoe langer hoe meer naar voren, en zijn hoofd, dat tot nu toe op de knieën ruste, raakt nu bijna de punten van zijn schoe nen aan, zoodat hij in de bank der be klaagden niet meer zichtbaar is. De tolk heeft den zakdoek van Mr Seuffert overgenomen en hanteert dezen met veel vlijt. Onlusten te Jerusalem. Ofschoon de hooge commissaris met het oog op den reeds gespannen toestand alle optochten of processies te Jerusalem ver boden had, hebben Vrijdag toch ingeveer 6000 Joden gedemonstreerd, waarschijn lijk tegen de behandeling hunner geloofs- genooten in Duitschland. De Arabische bevolking heeft dit echter niet zoo opge vat, of heeft een contra-demonstratie te gen de toelating van nog meer Joden op touw willen zetten. Hoe dit zij, beide troe pen hebben elkaar ontmoet en het is tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarhij ook de politie betrokken werd. Twee agen ten en drie betoogers zijn gedood en er zijn acht zwaar gewonden, 's Avonds was de orde hersteld, maar alle politieverlo- ven zijn ingetrokken en de toestand blijft nog gespannen. Frankrijk's milliardentekort. Zooals bekend, is de Fransche minister -president Daladier voornemens, een aan tal drastische maatregelen te nemen, om het deficit van zes milliard francs op de begrooting weg te nemen. De salarissen van het rijkspersoneel zullen hiertoe met 5 pet. worden verlaagd, terwijl ook de andere salarissen omlaag zullen worden gebracht. Daladier heeft verklaard, dat de door hem voorgestelde maatregelen absoluut noodzakelijk zijn voor de stabiliteit van den franc; hij zal dan ook bij de stemming de vertrouwenskwestie stellen. Naar gemeld wordt, is Daladier voor nemens de volgende maatregelen te ne men: 1. Een nieuwe algemeene belasting op benzine ter vervanging van de verschil lende belastingen op automobielen. 2. Uitbreiding van de omzetbelasting tot de gas- en electrisch licht-bedrijven, zonder evenwel den prijs' van het gas of electriciteit te do-en verhoogen. 3. Heffing van een coupon-belasting aan de bron. 4. Het uitvoeren van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid. Verwacht wordt, dat Daladier wel eeni- ge moeilijkheden zal ontmoeten om zijn voorstellen door het parlement te doen goedkeuren. Hevig noodweer in Boven-ltalië. Boven de provincie Udine (Venetië") heeft gisteren in de vroege ochtenduren een buitengewoon hevig noodweer ge woed. Pleinen en straten werden geheel onder water gezet. Devestinggordel is over een breedte van 50 M. ingestort. Boomen en schuren werden vernield en tal van huizen ernstig beschadigd. Groote hoeveelheden gekapt hout zijn wegge spoeld. De bruggen over de rivieren werden ernstig beschadigd. Ook uit andere ste den in Boven-ltalië zijn berichten ontvan gen betreffende een hevig noodweer. De Philippijnen binnenkort onafhankelijk? Volgens een bericht uit Washington acht men het in politieke kringen moge lijk, dat het Amerikaansche congres in zijn a.s. zitting onmiddellijk de onafhan kelijkheid van de Philippijnen zal pro clameer en. In marinekringen moet men van mee- ning zijn, dat de positie van de Ver- eenigde Staten in de Stille Zuidzee door een bezetting van de Philippijnen niet versterkt wordt en dat Amerika ook niet in staat is de eilanden te verdedigen. Korte Berichten. Gisteravond betraden vier personen wederrechtelijk het gebied van een mijn te Gelsenkirchen om steenkolen te zoeken. Op de helling lieten plotseling steenmas sa's los en rolden naar beneden. Een 45- jarige vrouw en een 14-jarige jongen wer den bedolven en gedood. Te Boekarest is op het Duitsche ge zantschap een aanslag gepleegd door vier jonge communisten. Zij wierpen een met een rooden zakdoek omwonden steen door de ruit van de werkkamer waar de le- gatieraad Kirchholzer zich bevond, die echter niet getroffen werd. Voorts wier pen zij nog eenige flesschen met een vloeistof gevuld naar binnen, maar toen was de politie ter plaatse, die twee van de belhamels arresteerde. De beide ande ren zijd voorloopig ontkomen. Gistermiddag werd op de trap van de „geldmarkt" van Chicago een bom ge worpen, welke krachtig genoeg was om het geheele gebouw in de lucht te doen vliegen. De helsche machine kwam geluk kig niet tot ontploffing. - Hevige stormen hebben groote schade aangericht in het district Mara- kesj, in Marokko. De sinaasappel- en mandarijnenoogst is nagenoeg geheel ver nield. Talrijke bewoners van het geteis- terde district zijn door overstroomingen uit hun huizen verdreven en hun lande rijen zijn voorloopig onbetrouwbaar. De bekende Zwitsersche advocaat Mossberger, die o.a. lid van het hoofdbe stuur van het Zwitsersche Roode Kruis was, is gearresteerd onder beschuldiging van verduisteringen, die tot een bedrag van 100.000 francs loopen. Bij den dienst der sociale verzeke ringen te Parijs zijn verduisteringen ont dekt, die over een bedrag van eenige mil- lioenen francs loopen. HET RUNDVLEESCH DUURDER. Geslachtsaccijns met 200 procent verhoogd. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit tot toepassing van de arti kelen 9 en 12 der landbouw-crisiswet 1933 op rundvee. Bepaald is, dat gedurende het tijdvak van 15 October 1933 tot 15 October 1934 het in voorraad hebben van rundvee, ten aanzien waarvan accijns is voldaan of van een dood stuk rundvee, waaraan slachtingshandelingen zijn verricht slechts is toegestaan tegen betaling van een door den minister van economische zaken telkens voor een door hem te be palen tijdvak vast te stellen bedrag, dat verschillend kan zijn naar mate van den betaalden accijns. Dit bedrag moet worden betaald ten behoeve van het Landbouw-Crisisfonds. In de gevallen, waarin op grond van wettelijke bepalingen afschrijving van den geslachtsaccijns of geheele of gedeel telijke teruggaaf van dien accijns wordt verleend, vindt op overeenkomstige wijze hetzij afschrijving, hetzij geheele of gedeeltelijke teruggaaf plaats van be doeld bedrag. De Minister van Economische Zaken heeft voorts bepaald, dat voor het tijd vak van 15 October tot en met 31 De cember 1933 het bovenbedoelde bedrag, zal worden vastgesteld op 200 pet. van den accijns op het geslacht. CRISISHEFFING OP DE SUIKER. Wat telkens door tegenspraken is weer sproken, is thans toch een feit geworden Met ingang van Maandag a.s. komt er een crisisheffing op de suiker. Het bedrag ervan is hooger dan men aanvankelijk had verwacht. De bestaande accijns van f 22.50 wordt n.l. krachtens ministerieel besluit van 16 Oct. tot 31 Deo. 1933 met Oliefabrieken N.V., Amsterdam. 40 opcenten verhoogd, zoodat de hef fing neerkomt op een bedrag van f 9 per 100 K.G. Zooals uit den tekst van het Kon. Be sluit blijkt, zijn van deze heffing uitge sloten de voorraden, welke niet grooter zijn dan 250 K.G. Wijziging Winkelsluitingswet. Minister Verschuur heeft op de verga dering van den Middenstandsraad mede gedeeld, dat een wijziging van de Winkel sluitingswet voor den duur der crisis kan worden tegemoet gezien, waarin meer verkoopgelegenheid op Zondag in beperk te mate zal worden gegeven en met de belangen der Joodsche winkeliers reke ning wordt gehouden. De nood van het groote gezin. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Meijer heeft aan den Minister van So ciale Zaken de volgende vraag gesteld: Is de Minister in verband met het feit, dat door de laatste regeeringsmaatregelen de prijs van de aardappelen in den de tailhandel zóózeer is gestegen, dat het voor werkloozen met groote gezinnen zeer bezwaarijk is dit volksyoedsel te koopen, bereid te overwegen of niet voor de ge noemde gezinnen aardappelen tegen lager prijs beschikbaar kunnen worden gesteld? Werkloozensteun. Aan den heer K u p e r s (S.D.) werd gisteren door de Tweede Kamer verlof verleend de regeering te interpelleeren over de besluiten van den Minister van Soc. Zaken inzake verlaging van den steun aan werklooze arbeiders. Arbeid in broodbakkerijen. Het wetsontwerp tot wijziging der be palingen van de Arbeidswet betreffende den arbeid in broodbakkerijen is door do Tweede Kamer aangenomen met 5221 stemmen. (Tegen de Soc.-Democraten, de Communisten en de heer Sneevliet, R.S.) H. S. S. Kuyper f In Zwitserland, waar zij reeds gerui- men tijd tot herstel van gezondheid ver toefde, is 63 jaar oud overleden Mej. H. S. S. Kuyper, de oudste dochter van Dr A. Kuyper. Mej. Kuyper was een bekend letterkun dige. Zij heeft meerdere boeken geschre ven en was o.a. medewerkster van „Ti- motheus" en hoofdredactrice van „Bou wen en Bewaren", het orgaan van den Bond van Meisjesvereen. op G. G-, van welke organisatie zij. eere-presidente was. Proef nachtdienst veer Moerdijk Willemsdorp. De resultaten van den nachtelijken proefdienst op 'het veer Moerdijk-Wil lemsdorp, waarvoor, 'zooals bekend, de A. N. W. B. en de K. N. A. C. het initiatief namen, toonen aan, dat de vervoercijfers tot dusver bevredigend en zelfs boven de verwachtingen zijn, maar dat het vervoer in September aanmerkelijk is achterge bleven bij dat van de vorige maanden. Teneinde het slagen van de proef te verzekeren zal het noodig zijn dat het ver voer gedurende de verdere maanden van het jaar op peil hlijift. Naar gebleken is, zijn er regelmatig motorrijtuigen die tijdig bij Moerdijk of Willemsdorp aanwezig zijn om met den laatsten nachtdienst mee te gaan, doch blijkbaar met het oog op 'het dubbele nach telijk tarief wachten op den eersten dag dienst. Deze methode, zou er zelfs toe kunnen 'leiden, dat het verkeer op den nachtelijken dienst juist iets te gering zou blijken en derhalve per 1 Januari 1934 zou moeten worden stopgezet. TWEEDE KAMER. Regeling huisindustrie. De Kamer heeft gisteren behandeld het wetsontwerp inzake regeling van de huis industrie. Het ontwerp bepaalt, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur kan worden voorgeschreven, dat sommige soorten van werkzaamheden om gewichtige redenen niet in woonhuizen of gedeelten daarvan verricht mogen worden. De werkgever is verplicht te zorgen, dat de huisarbeider niet handelt in strijd met de wettelijke Binnenland. Crisisheffing op rundvleesch en suiker. Het wetsontwerp inzake huisindustrie door de Tweede Kamer aangenomen. Onze 1875 M. golf in gevaar. Mej. H. S. S. Kuyper overleden. Buitenland. Noodweer in Italië. De prestaties van Van der Lubbe. Onlusten te Jeruzalem. Het tekort in Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. Koopt Uw Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, Verplegings- en Toiletartikelen bij Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 Vakkundige bediening. Lage prijzen. Cassabons. bepalingen. Voorts geeft het ontwerp voor schriften over loonboekjes af te geven door den burgemeester en geldig voor één jaar het ophangen van loonlijsten, het aanhouden van een loonregister, het ver melden van de te bewerken stoffen en van het loon of den koopprijs. Het ontwerp biedt de mogelijkheid om de loonminima vast te stellen door den Minister, paritaire commissies uit de be drijfstakken gehoord. Na eenig debat werd het voorstel z.h.s. aangenomen. De Kieswet. Verder kwam aan de orde het initiatief voorstel van den heer de Visser, hetwelk formeel de strekking had de Kieswet zóó te wijzigen, dat er meer tijdsruimte zou komen voor het vervullen der noodige for maliteiten door personen, die buiten het Rijk in Europa vertoeven, maar waarvan de bedoeling inderdaad was de voor steller zei het uitdrukkelijk alsnog te probeeren den Digoelballing Sardjono in de Kamer te brengen. Het wetsvoorstel werd verworpen met 38 tegen 19 stemmen (vóór de soc.-dem., de comm., Sneevliet (rev.-soc.), v. Voorst tot Voorst (R. K.) en.... de heer Wes terman (nat.-herstel). PLATTELAND EN ZOMERTIJD. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende hun voorste1! tot afschaffing van den 'zomertijd zeggen de heeren van den Heuvel en Bakker o.m. het volgende: Dat er steeds meer aanpassing zou zijn gekomen aan den zomertijd, is naar onze meening volkomen onjuist gezien. Wel is in sommige streken te dien aan zien sprake van een zeker fatalisme, om dat men zich van den zomertijd niets aan trekt; zel'fs worden daar de dorpsklokken niet verzet. In Streken, waarin dit niet wel moge lijk is, is zeker van aanpassing geen sprake, maar 'blijlft het verzet onvermin derd voortduren en dat is naar het oor deel van de voorstellers alleszins ver klaarbaar. Ten eerste schept de zomertijd op het platteland 'groote verwarring, om dat volgens den zomertijd wordt gewerkt en de dagindeeling niet verandert, zoo dat men steeds heeft te worstelen met ■groote tweeslachtigheid op het gebied van de tijdregelinig. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der plattelandsbevol king, dat zich aan den zomertijd moet houden. Het beteekent voor hen, dat ze in de maand Juli al reeds 's morgens in het duister hun werk moeten verrichten, terwijl 'dit er zelfs toe leidt, dat men een uur langer per dag moet arbeiden. Deze last moet worden gedragen om de stede lingen een uur meer zonlicht te doen ge niéten. Dit ds onbillijk, te meer omdat ieder eigener beweging in staat 'is, om het volle daglicht te genieten, door tijdig ge noeg 's morgens op te staan. Autobusdienst. Gedep. Staten hebben besloten: I. aan de N.V. „Stoomtram Walche ren", gevestigd te Vlissingen, vergunning te vexleenen tot Ihet in werking brengen van autobusdien'sten op Zondagen: lo. van Vlissingen naar Koudekerks, en omgekeerd; 2o. van Koudekerks over Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle naar Dom burg, en omgekeerd; behoudens wijziging onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1