E.M. JAARSMA HAARDEN Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40y JAARGANG - No, 10 üitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorokoning 41455. Bijkantoor Middolburg, Lango Burg. Telof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleins Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto I 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het parlementaire stelsel. De Nationaal Socialistische beweging, die na de overwinning door Hitler in Duitsohland behaald, ook in ons land groote vorderingen heeft gemaakt, staat thans in het middelpunt der belangstel ling En het is goed, dat aan deze beweging de noodige aandacht wordt geschonken. Ook op dit gebied moeten we trachten de teekenen der tijden te verstaan, wat alleen mogelijk is, als we niet afgaan op den schijn der dingen, maar wanneer we letten op het beginsel dat daaraan ten grondslag ligt. Dat wordt ten opzichte van de Nat. So cialistische beweging nog veel te weinig gedaan. Vandaar, dat er velen zijn, ook van wie men dat niet zou verwachten, die met het Nat. Socialisme sympathiseeren en oordeelen, dat 't dan toch maar in vele opzichten gelijk heeft. Vandaar ook, dat door sommige partijen getracht wordt haar leden in de hand te houden, door met deze beweging zoover mogelijk mee te gaan en met haar te concurreeren. Zoo werd in een vergadering van den Vrijheidsbond te Zwolle betoogd, dat het niet noodig was naar het fascisme over te loopen, omdat de malcontenten in den Vrijheidsbond een vrijwel geheele bevre diging van hun verlangens kunnen vin den. Ook trof het ons, dat Mr Kortenhorst in de vergadering van de R. K. werkge vers de Nat. Soc. terminologie overnam, door te spreken van de verwording van het parlementaire stelsel. Wij worden, zoo betoogde hij, zoowel technisch als or ganisch, slecht geregeerd; de voorberei ding van gewichtige beslissingen geschiedt dikwerf met volkomen ondeskundigheid; het parlementaire overleg met de regee ring eindigt meest met compromissen, zoodat alles verworden is en de waarde schatting van het parlement is gedaald. Dit schijnt ons, ook al wordt er aan toegevoegd, dat een verworden parlement en openbaarheid beter is dan een fascis tische raad met geheime 'beslissingen, een vreemde en niet ongevaarlijke manier om een beweging als het Nat. Socialisme te bestrijden.- Wij ontkennen niet, dat de z.g. demo cratie aan de gezonde democratie ontzag lijke schade heeft berokkend en dat de vrees voor verantwoordelijkheid, die zich bij sommige groepen openbaart tot ver wording kan leiden, maar daarom kan toch nog niet van verwording van het parlementaire stelsel worden gesproken. Laten we voorzichtig zijn en niet mee helpen de verwarring te vergrooten. Zeker hier dreigen gevaren. Dat is gebleken bij verschillende Kabinets-crises, en het blijkt mede uit het optreden van sommige par lementaire gToepen. En zoo zijn er meer verschijnselen aan te wijzen. Maar dit alles wettigt nog niet het krasse oordeel door Mr Kortenhorst uit gesproken. Wij moeten niet spelen met de groote schatten van vrijheid en recht ons in het constitutioneels parlementaire stelsel ge schonken. De ontwapeningsbesprekingen. Een bespreking van vertegenwoordigers van Engeland, Amerika en Frankrijk, welke bijna twee uren heeft geduurd, heeft gistermiddag te Genève plaats ge vonden. Van Engelsche officieele zijde wordt verklaard, dat de algemeene toestand is besproken en algemeene principieele overeenstemming is bereikt in zake het verbod van herbewapening door Duitsoh land. Van Amerikaansche zijde daarentegen wordt er de nadruk op gelegd, dat van een eensgezind front der drie mogendheden op geen enkele wijze kan wor den gesproken, dat geen besluiten zijn genomen of verbintenissen zijn aan gegaan. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Ofschoon er geen overeenstemming is tusschen Frankrijk, Engeland en Ameri ka, is het te verwachten, dat er een po ging zal worden gedaan om Duitschland, wat de hoofdpunten aangaat, voor de keuze te stellen om aan te nemen of te verwerpen. Het Rijksdagbrand-proces. In het verloop van de zitting van giste ren inzake de brandstichting in het Rijks daggebouw te Berlijn, door het Staatsge- rechtshof aldaar gehouden, verzoekt Dr Sack na te gaan of het steeds wederkee- rende antwoord van v. d. Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen", beteekenen moet: „Dat wil ik niet zeggen", v. d. Lubbe geeft als hem dat gevraagd wordt, geen antwoord, waarop de president verklaart, dat hij zich van zulke pogingen om v. d. Lubbe aan het spreken te brengen niets meer voorstelt. De president deelt daarop mee, dat op Donderdagavond, om 8 uur, een onder zoek ter plaatse van het Rijksdaggebouw zal plaats vinden. O.a. wordt Dr Lepsius als getuige ge hoord. Deze heeft v. d. Lubbe op den dag na den brand gevraagd hoe hij het vuur had aangestoken, v. d. Lubbe had hem uitvoerig antwoord gegeven. Getuige had beklaagde naar de reden van zijn daad gevraagd, waarop v. d. Lubbe verklaarde, dat de geheele maatschappij vernietigd moest worden. Sterrenregen verwekt paniek. De sterrenregen van Maandagavond heeft, op verscheidene plaatsen een pa niek veroorzaakt. Honderden vrouwen lie pen te Lissabon barrevoets door de stra ten en verwachtten elk oogenblik een ern stige ramp. Ook te Oporto, waar het natuurver schijnsel den geheelen nacht voortduurde, brak onder de bevolking een paniek uit. De kerkklokken luidden en de priesters organiseerden processies, waarin een groot aantal personen met brandende kaarsen meeliepen. Hierdoor kwamen de gemoederen eenigszins tot rust. Geboortecijfer in Frankrijk blijft dalen. De statistiek van de maanden April, Mei en Juni toont aan dat het geboorte cijfer in Frankrijk blijft dalen. Een gelukkig verschijnsel is echter de groote vermindering van het aantal sterf gevallen, zoodat er toch nog een aanzien lik geboorte-overschot is. De kinder sterfte neemt geleidelijk af. Het aantal huwelijken steeg en de echtscheidingen waren geringer in aantal. Bewapeningswedstrijd Vereen. Staten Japan voorspeld. Baron Wakatsoeki, die Japan verte genwoordigde bij de vlootonderhandelin- gen van Londen in 1930, heeft verklaard dat indien de vlootconferentie van 1935 zou mislukken, er onmiddellijk een nieu we bewapeningswedloop uit zou voort vloeien tusschen de Vereenigde Staten en Japan, hetgeen volgens Wakatsoeki nood lottig zou zijn voor Japan. Rusland en Japan. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat belang hebbende kringen, die in nauw contact staan met Tokio de instelling verwachten van een regeering zuiver samengesteld uit militaire en vloot-autoriteiten. Deze regeering1 zou het volgend jaar reeds optreden en behalve uit generaals en admiraals samengesteld zijn uit enkele financieels en economische deskundigen. Met het oog op den gespannen toe stand in de Stille Zuidzee en langs de Mandsjoerijsche grenzen hebben de gene rale staven reeds lang neiging vertoond, voor hun vertegenwoordigers volledig ge zag en verantwoordelijkheid op te eischen tegen de burgerlijke macht van parlement en diplomaten. Uit Tokio wordt bevestigd, dat er een ernstige mogelijkheid bestaat, dat de di plomatieke betrekkingen met Rusland zul len worden verbroken in verband met de publicatie der documenten. Frankrijks saneering. Volgens de „Matin" heeft de Fransche kabinetsraad een aantal financieels en economische ontwerpen der regeering, alsmede het financieels saneeringsplan, besproken. Voor het uitvoeren van deze plannen, moet een aantal sociale hervormingen worden ingevoerd. De regeering is o.a. voornemens, een collectief arbeidscontract op te stellen, verder over te gaan tot verlaging van den arbeidstijd en een minimum-loon voor alle arbeiders vast te stellen. De werkweek zal vermoedelijk op 40 uur worden bepaald. Ter bevordering van de nationale industrie zal aan een aantal instellingen financieels steun worden ver leend. Tezamen voor eenige milliarden francs. Stamboom voor het Duitsche volk. Ten einde een voorouders-stamboom voor het geheele Duitsche volk op te stel len, zal gebruik worden gemaakt van de bescheiden, waarover de kerken beschik ken (doopregisters enz.), welke zich het eerst met den burgelijken stand hebben beziggehouden. Alle documenten moeten verzameld worden en vrij zijn voor inzage door idereen. Daar van elk boek slechts één exemplaar bestaat, wordt aanbevolen de inschrijvingen te fotografeeren en te vermenigvuldigen. Tevens kan gebruik ■worden gemaakt van oude burger- en gildeboeken. Het doel is den oorsprong en de toekomst van het ras vast te stellen. Korte Berichten. De Amerikaansche arbeidersorgani satie heeft besloten, gedurende de komen de congreszitting te strijden voor een ver plichte dertig-urige werkweek, indien al thans dit resultaat niet kan worden be reikt door de codes. 1 Voor de rechtbank te Aken is het proces begonnen tegen zeven communis ten, die in 1931 een S.A.-man overvallen en ten doode gesteenigd hebben. De aan stichter Kaufmann is destijds naar Ne derland gevlucht en houdt zich thans te Vaals op. De Nederlandsche resolutie over de Duitsche vluchtelingen in den gewijzigden vorm werd door den Volkenbond defini tief aangenomen. De 14de Volkenbondsvergadering is gisteren gesloten. Na de aanneming van de laatste rapporten hield de voor zitter Te Water (Zuid-Afrika) de ge bruikelijke afscheidsrede, waarin hij het werk, dat door deze bijzonder korte Vol kenbondsvergadering verricht is, naging. Aan boord van een passagiersvlieg tuig van de lijn New YorkChicago heeft even voorbij Chesterton een 'Ont ploffing plaats gehad, met het gevolg, dat het toestel brandend omlaag stortte. De vier passagiers en de drie leden der bemanning werden op slag gedood. Ingezonden Mededeellng. De graanhandel tusschen België en Nederland. Het Handelsblad van Ant werpen verneemt dat den laatsten tijd in het grensgebied BelgiëNederland de handel in graan op reusachtige wijze is toegenomen. De landbouwers aldaar en verder in het binnenland ontvangen dagelijks het bezoek van allerhande opkoopers. Het eerste gevolg hiervan is natuurlijk ge weest, dat de graanprijzen aanmerkelijk de hoogte zijn ingegaan. De opgekochte granen worden per tram en trein steeds naar Nederland vervoerd. Ook uit het binnenland rijden zwaar met graan geladen vrachtauto's de Nederlandsche grens over. Al dat Belgisch graan zou door Neder landers worden opgekocht voor verder vervoer naar Duitschland. Indien de zaken dezen weg blijven op gaan is het te vreezen dat men weldra zal komen te staan voor een aanzienlijke verhooging van den broodprijs en van verscheidene andere producten in Bel gië. In verschillende kringen vraagt men zich reeds af of 't geen tijd wordt dat de Belgische regeering ten deze ingrijpt. Tekort van het spoorwegpensioenfonds. Ingediend is een wetsontwerp', hou dende machtiging tot tijdelijke afwijking van de overeenkomst 1930 N. S. Volgens de met S. S. en H. S. gesloten overeenkomst 1930 N. S. wordt het te kort in het spoorwegpensioenfonds in hoofdzaak gedekt door een zestigjarige annuïteit, welke komt ten laste van het bedrijf, indien en voor zooveel de jaar- lijksche uitkomsten, het gegarandeerde dividend daarin begrepen, dit toelaten, en overigens ten laste van den staat. Reeds over 1931 leverden de bedrijfsuit- komsten een door den staat te dekken tekort van ruim 2% milloen op, zoodat daarenboven de annuïteit van omstreeks 9 millioen te zijnen laste kwam. Over 1932 moest aan het schromelijk toegeno men tekort, n.l. van ruim 17 millioen, opnieuw de annuïteit worden toege voegd. Voor 1933 staat toeneming van het ontbrekende te wachten, zoodat krach tige maatregelen onverwijld noodzakelijk zijn. Gelijk echter reeds in de Millioenen- nota is uiteengezet, zullen die maatre gelen niet aanstonds hun volle uitwer king op de uitkomsten van het spoor wegbedrijf doen gevoelen, terwijl boven dien de resultaten over eenig jaar eerst volgend jaar in de rijksbegrooting tot uitdrukking komen. Teneinde in deze overgangsperiode het ten laste van het rijksbudget komend te kort zooveel mogelijk op te vangen, acht de regeering het ter verkrijging van een meer regelmatige lastenverdeeling ver antwoord de betaling van de bovenver melde annuïteit aan het spoorwegpensi oenfonds gedurende enkele jaren op te schorten. Het wetsontwerp beoogt de mogelijkheid daartoe te openen. De machtiging behoort uitsluitend te gelden voor den duur der buitengewone omstandigheden. Zij' zal blijkens het tweede lid vervallen, zoodra de kroon verklaart dat het einde dier omstandig heden daar is. De voorgestelde salariskorting. Het bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van personeel in 's Rijks dienst schrijft in een adres aan de Twee de Kamer naar aanleiding van de voor stellen tot korting op de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel o. m.: Het bestuur heeft reeds bij de salaris- korting voor 1933 door zijn voorstellen getoond, wel oog te hebben voor de moei lijkheden waarin de regeering door de Dit U Model E.M.J. 24A F.105.-eompl. geplaatst LAGE PRUZEN JtlEUWE MODELLEN (953 UITERST ZUINIG! Kon. Haardenfabrlek M. Joar»ma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes wereldcrisis is geraakt, maar na nauw gezette studie en overweging is bet tot de overtuiging gekomen, dat het niet mag treden in de door de Regeering voorge stelde kortingen. Het verzoekt mitsdien de Kamer, „de uitzonderingspositie, waar in het Rijkspersoneel door de voorgestel de kortingen wordt geplaatst, niet goed te keuren, maar het daarheen te leiden, dat de regeering, in verband met de uit komst van den arbeid van de commissie Schouten, die einde dezes jaars met baar opdracht gereed zal zijn, met bekwamen spoed de loonen en salarissen van bet Rijkspersoneel door een algemeene her ziening brenge op bet peil, waarop de te genwoordige omstandigheden in alle re delijkheid recht geven". De Zaandamsche financiën. In den Raad der gemeente Zaandam werd gisteravond medegedeeld, dat Ged. Staten de uitvoering van bet raadsbesluit voor den aanleg van een nieuw woonwa- genkamp aangehouden hebben. Ged. heb ben aldus gehandeld naar aanleiding van bet besluit van de regeering om met het oog op de kasgeldregeling der gemeente geen fiat te geven. Zaandam krijgt geen uitstel 1 Het gemeentebestuur van Zaandam heeft bericht ontvangen van de regeering, dat er in geen enkel opzicht mag worden afgeweken van de door de regeering voorgeschreven wijzigingen van de werk- ioozensteunregeling en dat deze wijzigin gen onmiddellijk moeten ingaan. Ambtenaar buiten zijn boekje? Op een der dezer dagen te Arnhem ge organiseerde protestvergadering tegen bet voorstel van B. en W. dezer gemeente tot opheffing van het bewaarschool-onderwijs is o.a. het woord gevoerd door den beer R. van Gaasbeek, inspecteur bij het L. 0., in de inspectie Breukelen. Gemeld wordt, dat het college van B. en W. besloten heeft biervan mededeeling te doen aan den Minister van Onderwijs, onder voorlegging van de vraag, of het juist is, dat een rijksambtenaar zich in een openbare protest-vergadering gaat verzetten tegen voorstellen, welke door de overheid in het algemeen belang worden gedaan. Voorts hebben B. en W. aan de leer krachten bij 't Op. bewaarsehoolonderwijs te Arnhem verboden, om, zooals aanvan kelijk was aangekondigd, op deze protest vergaderingen het woord te voeren. De organisatoren der vergaderingen hebben thans een onderwijzeres bij het be waarsehoolonderwijs te Amsterdam nit- genoodigd een redevoering uit te spreken. Het dagelijksch bestuur der gemeente overweegt nu om aan B. en W. van Am sterdam te verzoeken maatregelen tegen deze onderwijzeres te nemen. Salarisverlaging te Haarlem. De commissie van G. 0. voor ambtena ren en werklieden en politiepersoneel te Haarlem vergaderde ter behandeling van een schrijven van B. en W. betreffende de tijdelijke verlaging met 20 pet. van het kindersuppletieloon en opschorting voor 1934 van de uitvoering van de verorde ning betreffende toekenning van vacantie- De commissie besloot ten opzichte van Binnenland. De storm van gisteren. Vanaf Maandag a.s. duurder vleesoh? Veenbrand in Drente. Opbloei van den smokkelhandel. Ernstig vliegongeluk bij Lienden. Vier duo den. Buitenland. Ontwapeningsbesprekingen te Genève. De verhouding tusschen Rusland en Japan de voorgestelde maatregelen afwijzend te beschikken. De hoogere heffing op het rundvleesch. Maandag duurder vleesch? Naar gemeld wordt, zal Maandag a.s. de hoogere heffing op het rundvleesch, welke heffing moet dienen tot delging van het verlies, dat geleden zal worden op de in verband met de inkrimping van den veestapel af te slachten runderen, in werking treden. Daartoe zal een accijns van 30 pet. van het levend gewicht wor den geheven. Deze accijns bedraagt thans 10 pet. Men rekent, dat door deze accijnsveis ■hooging het vleesch den slager bij inkoop ongeveer 15 cent per K.G. duurder zal komen. Aangezien men uit glagerskringen mededeelt, bet zeer moeilijk zal zijn de prijzen van bet goedkoopere vleesch te verhoogen, zal deze prijsverhooging voor namelijk moeten worden gevonden op de duurdere soorten vleesch, waarvan ida prijsstijging dus belangrijk boven het be drag van 15 cent per K.G. zal uitgaan. Het moet in elk geval in de bedoeling liggen van de grossiers de accijnsverhoo- ging af te wentelen op hun afnemers, de slagers, die natuurlijk op den consument de prijsverhooging zullen verhalen. DE PLAATS VAN DEN AMBTENAAR. Er zullen in den naastkomenden tijd van het Nederlandsche volk opofferingen worden gevraagd. Het is voor de Regeering niet gemakke lijk dit te doen en het is voor ons volk niet gemakkelijk daarbij blijmoedig mede werking te verleenen. Maar het moet. Nu zou men mogen verwachten, zegt de Nederlander, dat indien er één bevolkingsgroep in dezen baar taak zou toonen te verstaan, dit die der ambtena ren zou zijn. Zij moesten vóór alles door drongen zijn van den ernst van den toe stand en de noodzakelijkheid de Regee ring bij de uitvoering van baar sanee ringsplan te steunen. Zij zouden moeten toonen, dat een goed burger, zefs wan neer hij de inzichten der Regeering niet in elk opzicht zou deelen. in den tijd van nood haar terzijde moet staan. Blijkbaar wordt dit nog niet door alle ambtenaren ingezien. Het is nog in den allerlaatsten tijd ge beurd, dat ambtenaren zich en dau nog wel betreffende onderwerpen tot hun spe ciaal ambtsgebied behoorende in adres sen aan de Stat en-Generaal en protest- vergaderingen tegen de Regeering hebben gericht. Zoo hebben wij met verwondering opge merkt, dat een inspecteur van het lager onderwijs een adres aan de volksvertegen woordiging heeft onderteekend, waarin verzet wordt aangeteekend, tegen de op- beffing van een aantal openbare minia- tuursehooltjes en bovendien als spreker is opgetreden in een protestvergadering te gen den daartoe strekkenden maatregel van Minister Marchant. Zijn wij wel ingelicht, dan staat dit ge val niet op zichzelf. Dit kan, naar onze meening, niet wor den geduld. Een ambtenaar beeft zich in de wijze, waarop bij naar buiten optreedt, zekere zelfbeperking op te leggen. Daartoe is hij krachtens zijn, toch immers vrijwillig aanvaarde, verhouding tot de Overheid verplicht. In bijzonder sterke mate geldt dit, wanneer een ambtenaar zich in woord of geschrift uit op een terrein, waarop bij in dienst der Overheid werkzaam is. Wij meenen, da.t de Regeering tegen misstanden, gelijk de gesignaleerde, zal hebben op te treden. Hoe zal zij van het Nederlandsche volk met kans op succes steun kunnen vragen, wanneer zij zich uit het eigen ambtenaarscorps bestreden ziet? Prov. Comité A. R. Kiesvereenigingen. Het Prov. Comité van A. R. Kiesver eenigingen zal op Zaterdag 28 October te Goes' een vergadering houden. In die vergadering zal Mr P. A. Schwartz afscheid nemen als voorzitter, terwijl dan tevens een nieuwe voorzitter gekozen zal worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1