ONDER VALSCHE VERDENKING Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. FEUILLETON „Mijn jongen, al dien tijd heb ik ge- telandsvrouwen. Presidente wais Mevr. Groenewegen-Nelemans. Uit het jaarverslag van de seer., Mevr Bottenberg-van Elsacker, nemen we ihet volgende over: Na afloop van het eerste vereenigingsjaar bedroeg het aantal leden 60. Aan het einde van het voorgaande jaar bedroeg dit 105 en is intusschen ge stegen tot 125. Het bestuur werd uitge breid van 5 op 7 leden. Er werden twee adgemeene en 5 bestuursvergaderingen ge houden. Verder gewaagde het verslag van gehouden lezingen en excursies. Uit het verslag van de penningmeeste- resse, Mevr. Polderman, bleek, dat de uit gaven f 243 en de inkomsten f 229 bedroe gen. Spr. memoreerde dat vorig jaar van de Z. L. M. een subsidie van f 50 ontvan gen werd. Dit jaar was dat niet het geval. Als afgevaardigde naar de hoofdbe stuursvergadering te Utrecht werd ge kozen Mevr. Groenewegen-Nelemans. Daarna volgde bespreking zelfstandig heid van Behouwen en Duiveland en Tho- len. Blijft men één prov. organisatie, dan wordt er weinig bereikt. Men kan niet vergen, dat men vanuit Schouwen-Dnive- land in groeten getale naar Goes ter ver gadering komt. Zijn 'er in een bepaalde streek voldoende leden, dan kan een ge westelijke afdeeling gesticht worden. Dan kan er beter gewerkt worden (vergade ringen, cursussen, enz.). In Drente zijn er zelfs zóóveel leden, dat plaatselijke afdeelingen konden wor den opgericht. De presidente wekte op, in dezen het voorbeeld van Drente te volgen. In vele dorpen kan wel een plaatselijke afdeeling komen. Daarom is krachtige propaganda nocdig. Het moet komen tot vele plaatselijke afdeelingen in één pro vinciaal verband, zooals bij' de Z. L. M. Door enkele aanwezigen werd opge merkt, dat de mannen de vrouwen terug houden van aansluiting. Het zal daarom noodig zijn, dit vooroordeel door goede voorlichting 'te overwinnen. Na eenige bespreking werd aangeno men, dat, wanneer er 10 of meer leden zijn, er plaatselijke of gewestelijke afdee lingen gevormd kunnen worden. Na een slotwoord van de presidente, waarin zij aandrong op 'krachtige propa ganda, volgde sluiting. De heer G. Zwagerman, rijkszuivelcon- sulent, hield voor deze vergadering een lezing over: „De boerin, de melk, de zui vel." Spr. begon met op te merken, dat in deze ongemeen moeilijke tijden voor 'het platteland de rol van de vrouw van nog veel meer 'beteekenis is dan in gewone tijden. Om haar nuttige taak goed te ver vullen heeft de boerin naast karakter en wilskracht behoefte aan meer kennis. Een ieder, die het wel meent met het platte land, moet sympathiek staan tegenover het streven naar meer ontwikkeling door onderwijs en organisatie van de platte landsvrouw. Hoewel ook de boerin in de allereerste plaats huisvrouw en moeder moet zijn, valt niet te ontkennen, dajt ze meer dan de meeste andere vrouwen verbonden is met het boerenbedrijf. Veel onderdeelen staan onder haar directe leiding of wor den door haar verzorgd. Zeer bijzonder hoeren daar toe de groenten en bloemen tuin, de kippenhouderij' en de verzorging van het jongvee. En wat het gebied van spr. betreft de melkwirtning en soms de zuivelbereiding. Haast elk boerengezin beschikt in de melk over een zeer waardevol voedsel voor het gezin. Vele boerinnen weten van dit hoofdproduct van hun 'bedrijf te weinig af en profiteeren er te weinig van. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat melk een goedkoop, volledig en 'licht verteerbaar voedsel is. Een liter melk staat in voe dingswaarde gelijk met 5 eieren of ook met een derde k.g. mager vleesch. De voe dingsstoffen der melk zijn biologisch vol waardig en melk is rijk aan de voornaam ste edelstoffen of vitaminen. De melk leent zich voor een zeer veelzijdig gebruik. Als regel wordt aanbevolen de melk voor het gebruik te koken, waarbij het van groot belang is, dit te doen 'zoo spoedig moge lijk na het winnen. Dan doet koken wei nig schade. Speciaal wees spr. op de groot e waarde van karnemelk en Yoghurt voor kinderen en personen met zwakke ingewanden. Het product melk, dat voor direct gebruik door den mensch en als 'grondstof voor de 'zuivelbereiding van een P————i^—g Vrij naar het Engelsch. 158) —o— „Hamish deed het nietl Constance, we hadden beter moeten weten. Hoe konden we zoo blind zijn? Hij was al dien tijd zoo onschuldig als een kindl" De heer Huntley was de eerste, die de spraak hervond. „Onschuldig waar van?" vroeg hij. „Wat voor nieuws heb je daar ontvangen?" op den brief wij zend. „Van Roland Yorke. Hij zegt Ar thur aarzelde en zijn stem daalde die banknoot, welke bij Galloway is zoek ge raakt „Nu wat?" riepen allen, zich om hem verdringend. „Het was Roland, 'die er zich van meester maakte". Een rumoer van stemmen verrees; vra gen van Arthur, verklaringen en inlich tingen over den brief. De heer Channing, dankbaar tot in het diepst van zijn hart, omarmde zijn zoon. zoo hoogen adel is, is tegelijkertijd een teere juffrouw. Bij slechte winning en be handeling kan het gemakkelijk bederven of minderwaardig worden. Spr. beschouwt de boerin in alle geval len als de geestelijke en actieve leidster, die moet zorgen, dart de melk zoo gesor teerd, en behandeld wordt, dat haar adel behouden blijft. Daarvoor is kennis van dit speciaal onderdeel noodig, die op landbouwhudshoudkundige cursus sen en melkcursussen te bemachtigen is. Ten opzichte van de zuivelbereiding meende spr., dat het voor de boerin en het boerengezin gewenscht is, dat de melk naar de fabriek gaat. Zonder de zuivel bereiding is de boerin toch meestal reeds overbelast, tot schade voor gezin en an dere bedrijfsonderdeelen. Daarom werken ook de room ontvan gende zuivelfabrieken in Zeeuwsch-Vlaan deren zoo nuttig. Echter zijn er nog ge bieden in Zeeland, Limburg, Utrecht en Zuid-Holland, waar zuivelbereiding op de boerderij: noodzakelijk is. Wanneer de boerin daar voor staat dan is het ge wenscht, dart ze ook hiervan iets meer weet, dan dat ze van moeder leerde. Op veel Zeeuwsohe boerderijen, met genoeg vrouwelijke krachten, zou het ook van be lang zijn in Mei en Junii, als er overvloed van boerenboter is, kaas te maken voor het eigen gezin. Meer onderwijs en meer kennis is ook hier voor de boerin onontbeerlijk. Spr. hoopte, dat het landhuishoudkundig on derwijs en de b oer inn enorganisati es er krachtig toe zullen bijdragen, dat de plat telandsvrouw steeds beter voor haar mooie taak berekend wordt. De Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging alhier zal op Maandag 30 October a.s. een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden Dr A. A. L. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, oud-Gouverneur van Suriname. 'n Tegenvaller. Zooals men weet zal het Rijk op de uitkeeringen aan vele gemeenten uit de gemeentefondsbe lasting een korting toepassen. Deze kor ting bedraagt voor Goes 6000, voor 1934 zal 2/a van dit bedrag, dus 4000 inge houden worden. 'Het sluitend maken der begrooting zal nu nog meer zorgen geven, temeer daar ook het Gasthuis aan de belastingbetalers veel geld zal kosten. i D'e wekelijksche collecte voor het ciisis-comité bracht Maandag f 64,55 en de speldjescollecte van gisteren f 374,48 op. lerseke.. Benoemd tot volontair ter se cretarie alhier dhr G. Ort, gepensionneerd 2e luit. van het Ned.-Ind. leger te Am sterdam. Serooskerke (W.). Maandag hield de Chr. Besturenbond van Serooskerke en omstreken zijn eerste najaarsvergadering. De voorzitter S. A. Versluis opende op gebruikelijke wijze. Getracht zal worden dezen winter een lezing te doen houden met lichtbeelden door een hoofdbestuur der. Besloten werd om op Donderdag 9 Nov. een propagandavergadering te hou den, waar dan een tweetal sprekers zul len optreden met de onderwerpen „Nieuw front" en „de oude strijd". Een predikant zal gevraagd worden om het slotwoord te spreken. Ook zal uitgenoodigd worden de Zangvereeniging van Gapinge om en kele nummers te zingen. Bij de rondvraag klaagde de afdeeling Gapinge over de houding van het ge meentebestuur inzake werkverschaffing. Dit gemeentebestuur wil geen rekening houden met de sociale wetten nog min der met de organisatie. Getracht zal wor den nogmaals een betere regeling te krij gen. Daar C. Sturm en J. Vos als be stuursleden zijn aangewezen, werden be noemd tot Commissie van controle dhrn A. Wattel en J. C. Verton. Bruinisse. In de gisteren gehouden ver gadering van den dijkraad van het Cala- miteuze Waterschap Bruinisse is vastge steld de rekening over het dienstjaar 1932/'33. De ontvangsten hebben, met de noodige tegemoetkoming door Rijk en Provincie, te zamen bedragen de som van f81.131.85 en de uitgaven f80.287.06, zoodat er een batig saldo is van f 844.79. Colijnsplaat. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van den pol der Nieuw-Noord-Beveland, waren 15 van streden lusschen mijn hart en mijn beter oordeel. Had je niet zoo'n vreemde hou ding aangenomen, dan zou ik nimmer aan je hebben getwijfeld. Waarom heb je ook niet openhartig gesproken?" „Vader hoe kon ik dat in mijn geloof, dat Hamish schuldig was? Ha mish, beste broer, vergeef mei" Hamish was de eenige, die zijn kalmte bewaard had. Opmerkelijk rustig en koel was hij. Op zijn gemak keek hij, buiten het groepje, van den een naar den ander, met een zelfbewust air, eerder licht ge amuseerd dan door iets anders bezigge houden. „Ik, schuldig!" riep hij, zijn wenkbrauwen fronsend. „Heusch, we dachten hetl" ,Zeer verplicht. Misschien, dat de heer Huntley dezelfde vereerende meening omtrent mij koesterde?" voegde hij er spottend aan toe. „Inderdaad", verklaarde deze flinkweg. „Doch Ellen dacht er anders over", ging hij voort „fijntjes lachend en met deze laatste opmerking de pil verguldend. „Over dat punt hebben Ellen en ik al heel wat keertjes de degens gekruist". Nu gaf Hamish het eerste blijk van medeleven, door te blozen als een school jongen. „Ellen kent mij beter", zeide hij rustig. „En ik zou verwacht hebben, dat er hier onder de aanwezigen meer waren, de 17 ingelanden tegenwoordig of ver tegenwoordigd. De voorzitter herdacht het onheil, dat den polder heeft getroffen door hert weg vallen van een stuk zeedijk. Hij uitte woorden van dankbaarheid aan den heer Commissaris der Koningin en de leden van Gedep. Staten en aan den Provincia len Waterstaat voor de (betoonde 'hulp en medewerking. Besloten wordt de door -den val nood zakelijk geworden werken uit te voeren en de kosten hiervan te bestrijden uit de op brengst van te verkoopen effecten en van een extra te heffen dijkgesóhot over 2 jaar. Vervolgens wordt tot wijziging der 'be grooting overgegaan en wordt het bestuur gemachtigd tot beschikbaarstelling van grond uit de Ikuip aan 'den polder Oud- NoordJBeveland, als die polder tot dijk verzwaring zou besluiten. Tenslotte wordt het bestuur gemachtigd tot het houden van besprdkingen met het bestuur van den polder Oud-Noord-Beve- land om tot samenvoeging van beide pol ders te geraken. Zaamslag. De ring „Zeeuwsch-Vlaan- deren" van Jong. Vereen, op Ger. Grond slag hield Zaterdagmiddag haar eerste vergadering in deze wintercampagne. De voorzitter, 'G. Herrebourt van Zaamslag, wekte in zijn openingswoord op, met in spanning van alle kracht zich te geven aan den arbeid der J. V. Herinnerd werd aan het woord, dat Dr Colijn schreef aan do A.R.J.A., dat naar zijn meening 'de tijd nabij is, dat de deug delijkheid van de beginselen die wij belij den zal moeten blijken. Door dhr de Pooter van Axel werd in geleid het onderwerp „Jeugd en Kerk besef". Dhr de Putter van Hoek leidde in: „Godsvrucht de stuwkracht van ons ver- eenigingsleven". Op beide onderwerpen volgde bespreking. Een bestuursvoorstel om samenwerking te zoeken met de an dere Jeugdvereenigingen in Z.-Vlaande- ren om te 'komen tot het gezamelijk orga- niseeren van een Geref. Jeugdlanddag, werd met algemeene stemmen aangeno men. Ook werd aangenomen een voorstel van het bestuur om voortaan de vergaderin gen op verschillende plaatsen te houden bij toerbeurt. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Watergraafsmeer (2e pred. pl.) F. C. Bosboom te Hillegersberg, W. Kool te Beesd en G. J. Streeder te Lei derdorp. Te Rotterdam (vacature S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel) J. C. Koningsberger te Amsterdam; Dr H. van Oyen te Breda; Dr A. H. Edelkoort te Feyenoord. Aangenomen naar Saaksum J. E. Bos te Steggerda. Geref. Kerken. Drietal te Ee Th. J. Kerssies, cand. te Wildervank, J. Oranje, cand. te Amster dam en H. J. Riphagen, cand. te Apel doorn. Beroepen te Oudega (Sm.) Th. Boersma te Hijlaard. Te Ee H. J. Riphagen, cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Westeremden, C. G. Bos, cand. te Uithuizen. Bedankt voor Vlagtwedde, C. G. Bos, cand. te Uithuizen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen, J. D. Barth te Borsselen. Emeritaat. Ds J. Speekman, Ned. Herv. pred. te Schalsum, heeft we gens gezondheidsredenen eervol emeritaat aangevraagd en gekregen met ingang van 25 October. Z. Eerw. diende de gemeenten Hornhuizen, Peperga, Onderdendam, Aduard en sinds 1930 Schalsum. Preeken buiten kerk verband. Prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, heeft eenige malen den dienst des Woords op den Zondag in Ge ref. Kerken in Ned. Oost-Indië bediend, n.l. drie maal in de Geref. Kerk te Soe- rabaja en éénmaal in de Geref. Kerk te Djocja. van wie dat gezegd kon worden". „Hamish, ik denk dat we allen in een doolhof geleid werden, waarin ieder zich een uitweg trachtte te zoeken." De heer Channing had in verbazing toegeluisterd. Zijn echtgenoote in klim mende verontwaardiging. Haar lieveling 1 haar beste en braafste! „Ik begrijp maar niet, hoe het moge lijk kon zijn, om Hamish te verdenken" merkte de heer Channing op. Doch voor iemand een antwoord kon geven, werd het gezelschap plotseling gestoord door de komst van den heer Galloway, een brief in de hand, die zeer onparlementair de kamer kwam binnen vallen. „Dat was een aangenaam maal, dat ze me bereid hadden 1" riep hij uit. „Ik ging naar huis, in het vooruitzicht, op mijn gemak te kunnen eten, en toen vond ik me deze verrassing op mijn bord!" Ieder begreep natuurlijk, waar hij op zinspeelde. Inzonderheid Arthur, die door Roland op de hoogte was gebracht van den brief aan zijn gewezen patroon. „U ziet dus, meneer", zeide Arthur met een zonnigen glimlach, dat ik, ondanks alles, toch onschuldig was." „Dat zie ik inderdaad", antwoordde deze, den jongen man de hand op den schouder leggend. „Maar waarom dat Bevestiging en intrede. Ds J. W. Noteboom, van Aagtekerke over gekomen, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente te Leur (N.-Br.) beves tigd door Ds J. G. Koningsberger, van Amsterdam, met een rede over 1 Petr. 117 b. Des middags deed Ds Noteboom intrede met den tekst Hand. 8 5. Na den dienst werden verschillende toe spraken gehouden. Toegezongen werd Ps. 134 3. Ook zong een zangkoortje den nieuwen predikant enkele verzen toe. In beide diensten was het kerkgebouw geheel ge vuld. Vrijzinnige predikanten. Van de 453 vrijzinnige predikantsplaat sen in de Ned. Herv. Kerk zijn er thans, naar het Hdbl. meldt, 112 vacant. Dit laatste getal was in 1927: 105. Er zijn in de Ned. Herv. Kerk 341 dienstdoende predikanten van vrijz. richting (in 1927: 365). In Ned. Oost-Indië zijn thans 7 Vrijz •Herv. predikanten werkzaam. In West- Indië zijn er 4. Geslaagd aan de technische hooge- school voor het ingenieursexamen voor civiel ingenieur de heer H. J. Romeijn te Burgh (Z.). Ouders houden hun kin deren thuis. Sedert 1 Oct. hebben 24 schoolkinderen uit Olbergen, gemeente Steenderen, geen onderwijs meer genoten. Zij bezochten de op dien datum opgeheven school te Rha en werden toen verwezen naar de school te Dieren. De ouders heb ben hiertegen bezwaar, wegens den dage- lijkschen tocht heen en terug over den IJsel en hebben tot heden hun kinderen thuis gehouden. Zij hopen hierdoor te be reiken, dat de gemeente Steenderen een busverbinding zal maken tusschen Olber gen en Steenderen v.v., tusschen welke beide plaatsen de afstand meer dan 6 K.M. bedraagt. Het is niet waarschijhlijk, dat zij in de zen opzet zullen slagen. Inmiddels houdt de Ojhergsche schooljeugd vacantie. Opheffing kleine schooltjes. Op initiatief van den inspecteur van het L. 0. in de inspectie Sneek, is besloten de beide scholen voor Gereformeerden en Hervormden te Gaastmeer tot één school te vereenigen. Deze scholen tellen 30 en 40 leerlingen. De minister had het gemeentebestuur van Franeker in overweging gegeven, van de tien openbare scholen er vijf op te hef fen, n.L te Tjulm, Hitzum, Herbayum, Schulsum en Zoneises, met resp. 20, 23, 25, 30 en 40 leerlingen. Met zes tegen vijf stemmen (links en rechts) heeft de ge meenteraad. besloten tot dezen maatregel niet over te gaan, onder vermelding van zijn motieven. Het hakenkruis in de kerk. Toen j.l. Zondag de predikant der Chr. Geref. kerk in de W. A. Schol- tienstraat te Groningen den dienst zou aanvangen, ontdekte hij op de galerij te genover de preekstoel een klaarblijkelijk met houtskool aangebracht hakenkruis. Vermoedelijk hebben fascistische jon gelui Zaterdagavond een bezoek aan het kerkgebouw gebracht, waarvan de deu ren eenigen tijd hebben opengestaan. 'Vrijheid van korten duur. Een gevangene, die gedetineerd was in het Huis van Bewaring te Utrecht heeft gistermiddag, toen hij met twee be wakers de autobus verliet, waarmede hij voor verhoor naar Wijk bij Duurstede ge weest was, voor het Huis van Bewaring kans gezien aan zijn bewakers te ont snappen. Zijn zoozeer begeerde vrijheid is echter reeds ten einde, want na een sensationeele achtervolging door bewa kers, politie en recherche uit Utrecht, is de vluchteling onder de gemeente Houten wederom gearresteerd en na overbrenging opnieuw in het Huis van Bewaring inge sloten. Woning door kortslui ting afgebrand. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is gisternacht niet openlijk verklaard?" „Omdat meneer, nu schaam ik me, u de reden te vertellen. We hebben allen verschrikkelijk gedwaald, schijnt het wel." „Hij dacht, dat het toch in de familie was, meneer Galloway, al was hij het zelf dan niet", lachte Hamisch goedaar dig. „Het blijkt, dat hij de heldenrol van dit zaakje aan mij had toegedacht." „Nonsens!" riep de heer Galloway. „We dachten het allebei", zeide Con stance, die de tranen in haar oogen had. „O Hamish, hoe kunnen we het ooit goed maken?" „De vraag is, hoe kan ik het ooit bij jou weer bijleggen, om het onrecht, je zoon aangedaan?" riep de heer Galloway uit, de hand van den heer Channing grijpend. „Arthur, jij en ik hebben nog een heele rekening te vereffenen." „Als thans het vereffenen van reke ningen aan de orde komt, vermeen ik, dat ook ik aanspraak mag maken op een stuk van de koek", lachte Hamish, I den heer Huntley aankijkend. Een plotselinge gedachte kwam in den heer Channing op. „Huntley", riep hij impulsief „was dit de oorzaak van je ongenoegen omtrent Hamish, waar je op doelde?" de woning van den bloemist W. Tas te Aalsmeer-Oost tot den grond toe afge brand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon zich slechts met groote moeite redden, daar bijna «dien op den zolder sliepen en de trap reeds ge heel in brand stond, toen één der kinde ren wakker werd. Een der oudste meis jes sprong uit het zolderraam en kwam op den grond terecht. Hierna volgden de kinderen langs denzelfden weg. De twee jongste kinderen werden door een der oudste meisjes opgevangen. Gelukkig kon den allen, die boven sliepen, zich op deze wijze redden. De brandweer uit Aalsmeer stond mach teloos. Het geheele huis brandde dan ook af. De schade wordt door verzekering ge dekt. Worsteling op de rails, ter- wijl een zandtrein nadert. Maandag heeft een arrestant, die door twee veldwachters per trein naar Gronin gen was overgebracht, kans gezien tus schen de twee perrons te ontvluchten. De man sprong van het perron op de rails en probeerde via het emplacement te ontvluchten. Eén der veldwachters, die hem direct gevolgd was, wist hem ech ter te grijpen. Toen volgde een vecht partij tusschen beide mannen, die een angstig karakter kreeg, daar juist via dat spoor een zandtrein naderde. Een spoorbeambte wist nog juist bij tijds met de roode vlag de opmerkzaam heid van den machinist te trekken, met assistentie van zijn collega gelukte het tenslotte den politieman den arrestant voor de tweede maal te arresteeren, en per arrestantenwagen over te brengen naar „de plaats van bestemming". Door autobus aangereden. Gistermiddag is de 23-jarige Van D. uit Tegelen te Venlo door een autobus aan gereden en ernstig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek in gesteld. i Inbraak in een gesticht. Gisternacht tusschen 2 en 3 uur. terwijl in de kapel een dienst plaats had, heeft in het Liefdegesticht te Deurne een bru tale diefstal plaats gehad. Toen de Moeder-Overste na den dienst in haar kamer terugkeerde, bemerkte ze, dat er een ongenoode gast was geweest, die aldaar een bedrag van circa f 3000 had buitgemaakt. De politie, welke ter stond werd gewaarschuwd, heeft een on derzoek ingesteld met behulp van een po litiehond, tot nu toe echter zonder resul taat. Diefstal van geweerpatro nen. Sedert eenigen tijd bestond bij de betrokken militaire chefs het vermoeden, dat geweerpatronen werden verhandeld. Reeds spoedig viel de verdenking op een beheerder van het munitie-depot te Breda den sergeant van D. Het onderzoek door de militaire politie ingesteld leidde reeds tot achterhaling van diverse partijtjes pa tronen. D'e sergeant van D. is in voorloo- pig arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Transito-diefstal ach terhaald. Door de waakzaamheid van een ambtenaar van de accijnzen en invoerrechten is de politie te Rotterdam een belangrijken transito-diefstal op het spoor gekomen. Deze ambtenaar bemerk te, toen hij Vrijdag aan de Schiehaven was, dat er een sleeperswagen, beladen met groote pakken voor een loods stond, waarvan de deur gesloten was. Hij zag voorts twee mannen, die fietsen bij zich hadden en die zich op verdachte wijze bij dezen wagen ophielden. De ambtenaar wist ongemerkt de loods aan de achterzijde binnen te komen en door een kier van de loodsdeuren zag hij toen, dat de twee mannen een pak, dat zich op den wagen bevond, opensneden en daaruit een aantal vellen wegnamen, die zij in meegebrachte zakken stopten. Daarna maakten zij het pak weer dicht. Toen zij wilden beginnen dezelfde be werking toe te passen op een tweede pak, kwam de ambtenaar uit zijn schuilhoek te voorschijn. De voerman van den wagen legde toen de zweep over de paarden teneinde in vollen draf weg te rijden. De ambtenaar wist echter op den wagen te springen en de strengen van de paarden door te snijden, waarop de wagen tot staan „Dat was het en niet anders" luidde het antwoord. „Ik moet thans rondweg amende honorable maken en hem weder in genade aannemen „rekeningen ver effenen" heeft hij het genoemd." „Hamish glimlachte ondeugend: „Als u het niet doet, dan weet ik wel, wie uw taak zal overnemen." Doch de heer Galloway onderbrak: „Wat het gekste is van de gansche geschiedenis is het feit, dat niemand van ons een oogenblik Roland Yorke ver dacht heeft, hem kennende, zooals wij hem kennen. Het zal me tot het eind van mijn leven een waarschuwing zijn, om nimmer op den schijn af te gaan. Die zorgelooze, onnadenkende, impul sieve rakker van een Roland! Natuur- lijkl Wie anders dan hij kon in de ter men vallen voor een dergelijke daad? De schellen voor onze oogen waren wel van heel bijzonder gehalte, om ons zoo lang in het duister te houden!" De heer Channing wendde zich thans tot zijn zoon Tom, die schrijlings op de aopbaleuning gezeten, een gezicht glan zend van voldoening en tevredenheid^ aanhoorde, wat er gezegd werd. „Tom,, jongenI Je hebt zeker nu geen bijzondere 'haast meer om van school af te gaan ia het wel?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2