ouw WOENSDAG 11 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48s JAARGANG - No. Buitenland Binnenland. x\v \*m* w Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie I 4 Deo. 1932 ng te Vught, vel werd ge- een maand s te Rome. ië. lucht werd jsloten. Wij ie weken in letië hebben gezien, wat eldaad voor- er zooals ik naakt, onge- e weken zon moedelijk te smakelijk en isteüing zijn beginne de l heeft. Men toeloop van an 500 heb- dagen reeds Voegt men aliteiten en t met de ta- jij de meeste begrijpen, aperde. Met )k het geval, m materiaal s. Maar toen est en stond noeite welke ;h genomen rijk te ont- in de groote ras bijzonder zaal was mentrad en verd. Na de r van Land- iternationale schap stond in een rede oor geopend, werd de ten- s door Mus- id den Duce spreken. Hij en Engelsch :elijk in een officieel uit- sft geruimen .oorgebracht, zijn bijzon- llinister van ig en toonde ntbreekt het Den eersten r van Rome H. de Paus getuigd. In de congres- jen en in een ak in het welkom. La- enheid gege- Gandolfo te erbaasd over odelbOerderij t in de klein- >rn ingericht eigenaardig n de enorme Foruin van jke tentoon- en der enor- ongeveer 150 m tegen den de verschil- hun inzen- enverdiepin- ndingen, dan ;ica, de oude ing van den en tenslotte irktplein on- de pluimvee, srlichting en t zachte bie- iten was het s twaalf uur r de tentoon- cht gesloten n dat de tij en dergelijke jelijfc te heb- seurtenis ge roete propa- le pluimvee- Ldelingen ge reis, die na ganiseerd is. lit artikel te welke met gers van al reeds meer t en ons een nte plaatsen juist Venetië langen dam et den vasten in met haar die veel aan 1 we aan de. tuur wel di- elijk klimaat ■ENNEPE. iffende, kun- len gezonden gaardesingel el voor ant- rmelden. V Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekoning 41455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een goede vergadering. De gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het Gentralen Convent der A.R. Partij, droeg een opgewekt karakter en kan beschouwd worden als een licht punt in dezen in zooveel opzichten don keren tijd. Het ging nu eens niet over belangen in. de eerste plaats, over de crisis en crisis maatregelen, over salarisverlaging en be lastingen, over steunregelingen en zooveel andere onderwerpen die in dezen tijd aan de orde van den dag zijn, maar uitslui tend over de herziening van bet Program van Beginselen. Ook was er niet als bij vorige dergelijke bijeenkomsten de attractie dat Dr Colijn de vergadering zou leiden en zijn bezie lend woord spreken. Het was een heel gewone werkvergade ring, die een voorbereidend, een consul- teerend en een instrueerend karakter droeg. En toch was er een drukke opkomst en getuigden de besprekingen die een zake lijk karakter droegen van warme belang stelling, en ook van rustige kracht. De vergaderden waren niet onder den indruk van de groote woorden die door de leiders van nieuwe en oude richtingen jvOrden gesproken, zooals maar al teveel het geval is>, maar de aan de orde zijnde onderwerpen werden behandeld vanuit bet eigen beginsel. Er werden tal van punten aan de orde gesteld, maar er was nu eens geen cri- tiek op allerlei crisismaatregelen, op wat de regeering doet en niet doet; er waren geen heftige uitbarstingen; er werden geen groote woorden geboord, maar er was een sfeer van vertrouwen die hoop geeft voor de toekomst. Althans wanneer, zooals de beer Schou ten in zijn slotwoord duidelijk deed uit komen, ons Antirevolutionaire volk over al zijn plicht verstaat. Er is bij niet zoo weinigen een soort paniekstemming. En daarvan maakt met name de Nat. Soc. beweging met haar heftige critiek op bet parlementaire stel sel en haar krachtig roepen om een sterk gezag, een handig gebruik. De werkelijke beteekenis van deze in den grond revolutionaire bewe ging, bij wie bet niet gaat om bet gezag maar om de kracht en de macht, wordt niet algemeen doorzien. En daarom is het nu meer dan ooit noodig om de beteekenis van de Anti revolutionaire beginselen te doen uitko men en ons volk er van te doordringen dat er alleen uitkomst is en een toe komst voor ons volk, wanneer het erkent de soüvereiniteit Gods en kracht zoekt en sterkte bij den Schepper van de einden der aarde, Die den moede kracht geeft en den machtelooze de sterkte vermenigvul digt. Het proces tegen Van der Lubbe. Gisteren werd het proces, dat te Leipzig gedurende enkele weken is gevoerd, te Berlijn voortgezet. Als de Bulgaar Dimitrof weer een aan tal vragen stelt, die de president als on toelaatbaar beschouwt, voegt dr Bünger hem toe: „Als U zoo doorgaat, zal ik niet meer naar U luisteren." Dimitrof: In dit proces, mijnbeer de president, ben ik niet debiteur, maar crediteur. Dat zou ik willen President: Ik ontneem U bij deze het woord! Dimitrof: Ik protesteer! Dan wordt v. d. Lubbe voor de recbters tafel geleid. Ook thans antwoordt hij nu eens met ja, dan weer met neen. Soms zwijgt hij geheel en geeft dan weer ver warde antwoorden. President: Bent u alleen naar binnen geklommen op dien avond? Van der Lubbe: Ja. President. Hebt u alleen den Rijksdag in brand gestoken? Dimitrof interrumpeert: Dat is onmo gelijk, uitgesloten, idioot! President: Zwijgt u; ik ontneem n bet woord. Nogmaals vraag ik u, Van der Lubbe: Hebt u alleen den Rijksdag in brand ge stoken? Van der Lubbe: Ja. Procureur-generaal: Hebben anderen de daad voorbereid? Hebben anderen u geholpen? Van der Lubbe: Dat kan ik niet zeggen. (Beweging.) Dimitrof: Hij wil niet bekennen, dat hij een werktuig is geweest. Advocaat dr Sack: Dimitrof beeft be doelt te zeggen, dat Van der Lubbe een door anderen misbruikt werktuig moet zijn geweest. Dimitrof interrumpeert: Juist! Dr Sack vervolgt: Ik beschouw het als mijn plicht, het rijksgerechtshof hierop te wijzen en ik geloof, dat de procureur- generaal wellicht in dit verband uit eigen beweging zal ingrijpen. Storm en overstroomingen. Een hevige wervelstorm heeft gisteren bet noorden van Portugal geteisterd. Er werden meer dan zestig kleine visschers- booten vermist, maar waarschijnlijk heb ben er vele de kust nog wed kunnen be reiken, zij het in vreemde havens. In de vallei van Douro is schade aan den wijn- en fruitoogst aangericht. In de laatste dagen is in Noord-Oost- Italië ten gevolge van hevigen regenval aanzienlijke schade aangericht. De zij sporen der spoorwegen zijn vernield. De straatwegen zijn onder water gezet, brug gen zijn weggeslagen. De electrische cen trale in het dal van de Resia staat 2 M. onder water, zoodat de.bewoners van het dal kunstlicht moeten ontberen. De sui kerbieten en de te velde staande mais zijn vernietigd. Duitschland en de ontwapening. De inhoud van de nota over de ontwa peningskwestie, welke de Duitsche regee ring te Londen engste Rome beeft laten overhandigen, komt op bet volgende neer: De Duitsche regeering verklaart, dat zij niet in staat is stelling te nemen ten op zichte van de kwestie van de sterkte van bet leger, van bet legersysteem en van de bewapening, voor en aleer de groote mo gendheden antwoord hebben gegeven op de volgende vragen: 1. Hoe denkt men zich de ontwapening in het eigen land? 2. Welk onderscheid wenscbt men te maken tusscben defensieve en offensieve wapenen? 3. Hoe wil men dit onderscheid prac- tisch in het eigen land tot zijn recht laten komen? 4. Welke wapenen wenschen de groote mogendheden af te schaffen en welke wenschen zij te beperken en tot welke grens zal deze beperking gaan? Nederlands resolutie aangenomen. Dë tweede commissie heeft de Neder landsche resolutie in den door de redac tie-commissie vastgestelden tekst, defini tief aangenomen met algemeene stemmen en bij stemonthouding van Duitschland. Men mag thans dus wel vertrouwen, dat het Nederlandsche initiatief met suc ces bekroond zal worden en dat de vol kenbondsvergadering en de volkenbonds raad zonder eenige verdere moeilijkheden de voorstellen der tweede commissie zul len aanvaarden. Men neemt aan, dat de volkenbonds raad nog deze week een hoogen commis saris benoemen zal. Het meest schijnt hiervoor in aanmerking te komen de zoon van den oud-president der Ver- eenigde Staten van Amerika, Theodor Roosevelt, die toevallig in Europa ver blijft Onafhankelijkheid der Philippijnen. De Kamer der Philippijnen heeft met 58 tegen 22 stemmen het besluit van den Senaat goedgekeurd om de Amerikaan- sche wet te verwerpen, welke den Philip pijnen binnen een bepaald aantal jaren onafhankelijkheid toezegt. Het jaar der orkanen. Volgens den leider van het Amerikaan- sche meteorologisch bureau, Mitchell, zal 1933 geboekstaafd staan als het jaar der orkanen, daar thans, ofschoon het seizoen voor de orkanen nog niet is aigeloopen, reeds 15 zware tropische stormen hebben gewoed, waarvan de laatste de Mexicaan- sche stad Tampico verwoestte. In 1887 deden zich tot dit tijdstip de meeste orkanen voor, n.l. zestien. Drukte in de wapenindustrie. Volgens de „Daily Herald" zijn de aan- deelen der grootste Engelsche bewape ningsfirma's in de laatste dagen belang rijk gestegen, zoowel in verband met het nieuwe Engelsche vlootbouwprogram en de uitbreiding van de luchtvloot, als in verband met den algemeenen onzekeren toestand der ontwapeningsbesprekingen. Korte Berichten. Een dezer nachten is het monument ter nagedachtenis van Aristide Briand, dat te Trébeurden, in Bretagne, is opge richt en onlangs door minister Paul-Bon- cour werd onthuld, door onbekenden ge heel met koolteer besmeurd. 1 Ter bestrijding van de werkloosheid in Duitschland zijn wederom 500 millioen R.M. ter beschikking gesteld voor de ga rantie van bouw, verbouwing en herstel van buizen. Hiervan heeft de rijksminis ter van Arbeid 300 millioen verdeeld over de landen. Ten gevolge van een hevigen slag regen na een onweer zijn vele plaatsen van Nieuw-Schotland volkomen over stroomd. Twee menschen zijn verdronken. Te Londen zijn twee kinderen over leden door het eten van pease pudding (erwtenpudding, een koekje van gezeefde erwten), een lekkernij voor de Engelsche jeugd. Verscheidene andere kinderen zijn ziek geworden, van wie er 19 ernstig aan toe zijn geweest. De politie stelt een on derzoek in. Voorkomen beter dan genezen. „Het Volk" staat stom verbaasd over het feit, dat de minister van Justitie de rechtspersoonlijkheid geweigerd heeft aan den radio-omroep -van de Onafh. Soc. Partij en het orgaan van deze groep is natuurlijk heelemaal huiten zich zelf. Wij staan er heelemaal niet verbaasd over, zegt de „Maasbode". Als Minister van Schaak overtuigd is, dat deze vereeni- ging gevaren op zal leveren voor de orde en hoe kan men daar in gemoede aan twijfelen? vinden wij het heel natuur lijk, dat de bewindsman weigert de statu ten goed te keuren. Voorkomen is heter dan genezen! De minister kan er op rekenen, dat de over- groote meerderheid van ons volk achter hem staat, wanneer hij revolutionaire groepen met krachtige'hand terugdringt, voor zoover dit hem maar eenigszins mogelijk is. Zaandam weert Duitsche goederen. In de gisteravond gehouden raadsver gadering heeft de gemeenteraad van Zaan dam naar aanleiding van een adres van het algemeen comité van verweer tegen terreur en vervolging in Duitschland met twaalf tegen elf stemmen een motie van den heer Poppe (O.S.P.) aangenomen om bij aankoop van goederen Duitsche waren te weren wegens het daar heerschende regime. B. en W. hadden voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. Opbrengst Ned. Spoorwegen. In 1932 en 1933 doet zich, naar het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen" meldt, de invloed van oeconourLsdhe inzinking en van concurrentie steeds meer gevoelen. Daarbij komen in 1933 de 'gevolgen van de tariefsverlagingen. De geschatte opbrengsten voor de alge meene abonnementen daalden in de eerste acht maanden der jaren 1932 en 1933 van 8.6 millioen gulden op 7.9 millioen gul den (8 pet.), terwijl de tariefsdalingen 10 a 15 pet. bedroegen. De opbrengst van alle abonnementen daalde van 12.3 millioen gulden op 11.3 millioen gulden (even eens 8 pet.). Van de gewone plaatskaarten werd de tariefsverlaging (20 pet.) op 1 April j.l. ingevoerd; in de volgende vijf maanden daalde de opbrengst (tegenover 1932) van 23.7 millioen op 20.6 millioen gulden (da ling 13 pet.). Inplaats van een daling van de opbrengst van 100 op 80 was er dus een daling van 100 op 87. De tariefsver laging gaf dus dadelijk een verkeer'sstij- ging van 80 op 87 (9 pet.), en dat nog wel terwijl in de eerste 'drie maanden 1932/'33 de opbrengst der plaatskaarten en de om vang van -dit verkeer daalde van 11.2 mil lioen op 9 millioen gulden (20 pet.). De verlaging van de goederentarieven (geschat op 17 pcft.) trad op 1 Mei 1933 in werking. In de eerste vier maanden van het jaar was er een teruggang van de voorloopige ontvangsten van 20.3 millioen op 17.5 millioen gulden (14 pet.); in de eerste vier maanden der tariefsverlaging daalden de ontvangsten van 19.9 millioen op 16.1 millioen gulden (19 pet.). LondenRotterdam in 69 minuten. Het K.L.M.-vliegtuig P.H.A.I.D., be stuurder Bax, volbracht gisteren den overtocht LondenRotterdam in 60 mi nuten en verbeterde daarmee het record van 72 minuten. Te veel buitenlandsche zakenlieden in ons land. Het Tweede Kamerlid de heer van Hel- lenberg Hubar had de aandacht van den Minister van Economische Zaken er op gevestigd, dat den laatsten tijd tal van buitenlandsche zakenlieden, met name grossiers en detaillisten, zich in Neder land hebben gevestigd of maatregelen nemen zich te vestigen, terwijl de meeste. Nederlandsche zakenlieden hun uiterste kracht moeten inspannen om het hoofd boven water te houden. Minister Verschuur is het er mee eens, dat het aantal bovenbedoelde buitenland sche zakenlieden toenemende is en acht ook onder de tegenwoordige omstandig heden een onheperkten toevloed van bui tenlandsche zakenlieden niet gewenscht. Die vestiging van zoodanige zakenlie den zal, evenals reeds ten aanzien van industrieele bedrijven geschiedt, nauwlet tend gevolgd en voor zoover noodig en mogelijk beperkt worden. Dat het aantal dezer vestigingen op heden reeds oneven redig groot zou mogen heeten, is aan den Minister niet gebleken; hij houdt zich in- tusschen van het verloop van dit ver schijnsel op de hoogte. Ingezonden Mededeeling. mk m -«*** %w OA STUKS IE ceiils JmXJ VOOR 1*1 WERELDBON EN SPEELKAART IN ELK PAKJE PRIJS IN HOLLAND cents GOODWIN E CO NEW YORK U.S.A. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 October 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Alkemade, Mr J. W. Peek, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Pan- nerden; tot burgemeester der gemeente Wijchen M. J. Mulders, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Gendt. Steunregelingen en werkverschaffingen. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft den minister van so ciale zaken verzocht te bepalen, dat ge meenten slechts subsidie in de kosten der steunregeling voor werklooze arbeiders krijgen, indien is bepaald, dat de mini- mums'teumiorm voor een gezin, bestaande uit man en vrouw, in geen geval minder dan f 8 per week zal bedragen en dat het bedrag, voor elk gezinslid meer dan twee, ten minste f 1 per week dient te zijn. Ver der wordt in het adres verzocht de maxi mumpercentages in art. 8 der steunrege lingen van 65 resp. 70 te verhoogen tot 85 resp. 90. Het N. V. V. heeft bovendien den mi nister verzocht in de werkverschaffingen in verband met het a.s. winterseizoen, weer tijdig z.g. vorst- en lichtverletrege- lingen in het leven te roepen, alsmede re geling voor afstandsvergoeding, welke zich aanpast aan de moeilijkheden in den win ter. Tenslotte wordt den minister verzocht, voor plaatsing in de werkverschaffing en steunregeling ook op te nemen alle werk looze arbeiders, dus ook hen, die niet af komstig zijn uit z.g. crisishedrijven. De uitkeeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds. Gisteren heeft te Utrecht de Adviesclub voor de gemeentefinanciën vergaderd ter bespreking van het ontwerp tot korting op de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeentefonds. Besproken werd het feit, dat de regee ring de uitkeering verlagen wil, terwijl vaststaat, dat de wetgever de uitkeering voor 5 jaar heeft vastgelegd. Tevens wek te het groote verwondering, dat de regee ring in dezen tijd, nu de gemeentebegroo- tingen met groote moeite sluitend worden, gemaakt, niettemin de moeilijkheden ver groot door te bezuinigen ten koste der ge meenten. Het wetsontwerp werd voorts artikels- gewijze behandeld, waarbij tal van be zwaren bleken. Een adres zal worden samengesteld, dat door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Gemeenteambtenar ren aan de Staten-Generaal zal worden gezonden. Hoogere crisisheffing op suiker? Enkele weken geleden is gemeld, dat met ingang van 1 October een crisishef fing op suiker was te wadhten, welke ca. f5 a f7 per 100 kg. zou beloopen. Dit bericht werd later met beslistheid tegen gesproken. De Telegraaf weet nu echter te vertel len, dat de heffing binnenkort tegemoët wordt gezien. Waarschijhlijk zal ze ech ter niet onbelangrijk hooger zijn en eerder in de buurt liggen van f 10.per 100 kg. De nieuwe heffing is uitvloeisel van het beginsel, dat men de f 8.25 bieten- steun, welke aan de boeren wordt ge geven, direct ten laste van het suikerver- bruik wil brengen. Aangenomen mag worden, dat dë klein handelsprijs van suiker daardoor met een overeenkomstig bedrag, dus bij een meer dere heffing van f 10 per 100 kg, met 5 ct. per pond zal worden verhoogd. Binnenland. Hoogere crisisheffing op suiker? Buitenlandsche zakenlieden in ons land. De storm van heden. Buifenland. Nederland's resolutie in de Volkenbonds- commissie aangenomen. Storm en overstroomingen. Duitschland en de ontwapening. De dijkval in den Nieuw Noord- Bevelandpolder. Het afsluitdijk je, waarmee men hoopt, het poldertje Bohemen te behouden, is tot 3 M. hoogte opgewerkt. Voor versteviging is er op de kruin van het dijkje een rand van steen aangebracht. Een en ander ziet er nogal soliede uit, doch het is 'te vree zen, dat, zoodra de wind INoord-West wordt, en de golven dus vrij spel op het ■gat in den dijlk hebben, dan het lage dijkje het niet zal uithouden. Hevige storm. Hedenmorgen tegen elf uur nam de toch reeds hevige wind nog in kracht toe en stelde de nog met bladeren volgeladen boomen aan een ernstigen aanval bloot. Verschillende zijn gesneuveld. Onder hen was er te Middelburg een, die reeds eeuwen een sieraad der stad was, n.l. de fraaie, zware lindeboom, die gedurende eeuwen op de Botermarkt aan de Korte Burg heeft gestaan en aan deze markt, vooral ook in de zomermaanden zulk een mooi cachet gaf, waarvan stadgenoot, marktbezoeker en vreemdeling genoten. Be tand des tijds had de boom inwen dig steeds verzwakt en de hevige wind heeft nu het vernielingswerk volmaakt. Ook elders moesten de boomen het ont gelden. Op het Molenwater ligt er een op het dak van een woning, die echter niet ernstig beschadigd is. Ook op den Zuid- singel en op de Londensche kade liggen gevelde reuzen en op vele plaatsen in de stad leden daken en schoorsteenen van den wind. Van persoonlijke ongelukken hoorden wij gelukkig niet. Ook te Goes werden sommige boomen beschadigd en moesten enkele ruiten en dakpannen het ontgelden. Walchersche Voetbalbond. Te Middelburg is opgericht de Walcher sche Voetbalbond. Aanvankelijk sloten zich 11 vereenigingen aan, met totaal 14 elftallen. Het bestuur der W.V.B. is als volgt samengesteld: dhrn G. J. de Wolf, voorzitter; D. La Bruyère, secretaris; G. W. Louwerse, penningmeester, H. Schot man, competitie-leider; J. Vader, 2e voor zitter en G. J. M. Terwiel en M. Swennen, commissarissen. Waterschapsbesturen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: a. met ingang van 3 November 1933, tot dijkgraaf van het waterschap De-breede-watering-be- westen-Yerseke, C. D. Vereeke, te Kapelle; b. tot raad van den polder Walcheren, Mr M. G. van' der Minne, te Middelburg. Onderscheidingen. Bij Kon. Besluit is vergunning verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van: ridder in de Kroonorde van België aan G. B. Balkestein, inspecteur der directe belastingen, enz. te Hansweert; ridder in de orde van Leopold II aan Ch. 'Heyts, verificateur der 'invoerrechten en accijnzen te Vlissingen; de gouden palmen van de orde van de Kroon aan J. van Beveren, hoofdkommies der directe belastingen enz. te Hansweert. Middelburg. Een gouden brui loft Gisteren wapperde de driekleur van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Heerengracht, ter eere van de gou den bruiloft van het echtpaar J. Labr. Het vertrek van het echtpaar was feeste lijk versierd. Tal van bloemstukken, w.o. van het bestuur der Godshuizen en van regenten van het gesticht met een ge schenk in enveloppe van de damesregen tessen; manden met fruit enz. waren toe gezonden. Gistermiddag was er een receptie, waar op ook bestuur, regenten en regentessen het echtpaar kwamen gelukwenschen. Hedenmorgen is op den Koudekerk- schen weg een wielrijdster aangereden, die daarbij haar enkel bezeerde. Ze kon na verzorging in het gasthuis naar Kou- dekerke terugkeeren, doch ze zal enkele weken rust moeten houden. Goes. Bond van Boerinnen. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Dinsdagmiddag de algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van do Ned. Bond van Boerinnen en andere Plat-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1