Gemengd Nieuws. Kerknieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Ingezonden Mededeeling. ALLE GOEDE DINGEN BESTAAN UIT 3 zegt het spreekwoord en dat Is waar. Neem nu b.v. „1. 2. 3." Hollandsch zelf werkend waschmiddel. 1o. Is het 5 cent per pak goedkooper dan de buitenlandsche merken. 2a. Verschaft het geregeld werk aan vele Hollandsche arbeiders. 3o. Zijn de resultaten, die andere huis vrouwen ermee bereiken, uitstekend, zoowel bij de gezinswasch als voor het fijne goed. Begin toch ook met „1. 2. 3." Hol landsch zelfwerkend waschmiddel voor 17cent per pak. U zult zéér tevreden zijn. TOT 14 OCTOBER SPECIALE RECLAME 2 PAKKEN „1. 2. 3." 30 cent. zijn. Door de aantrekking der aarde zijn gedeelten van deze komeet uit hun oor spronkelijke baan gerukt, door de wrijving verhit geworden en daardoor voor ons zichtbaar geworden. Het is zeker tientallen jaren geleden, dat een meteoorstroom is gezien van zoo groote dichtheid. Men schat het aantal, dat om half 9 in 't zenith zichtbaar was, op ten minste 30 a 40 per minuut. Nu en dan verschenen er 5 a 6 tegelijk. Het verdient aanbeveling, ook heden avond op 't verschijnsel te letten, daar het zich misschien herhalen zal. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der Commissie van toe zicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Vlissingen de heeren G. J. Beusink, H. C. Wesseling en C. Kühl, aldaar. Mr F. J. Sprenger f- Maan dagmiddag is te Oostkapelle, waar hij een familiebezoek bracht, plotseling overleden de heer mr F. J. Sprenger. De overledene was 1 April 1856 te Mid delburg geboren en bereikte dus den 77- jarigen leeftijd. Betrekkelijk slechts kort is de overle dene lid geweest van openbare colleges en wel van 1909 tot 1913 van den gemeente raad van Middelburg en van 1907 tot 1923 van de Provinciale Staten van Zee land. Dit college koos hem, toen in 1913 de Staten links waren geworden tot lid van Ged. Staten, doch in 1923 was de verhou ding anders en moest hij zijn zetel weer afstaan. Zijn verkiezing tot lid van Ged. Staten was niet alleen oorzaak, dat hij als raads lid moest bedanken, maar toen legde hij ook de betrekking van griffier van den Polder Walcheren neer, na een diensttijd van ruim 24 jaar. In 1923 is aan de loopbaan op publiek terrein dus feitelijk voor den overledene een einde gekomen, doch ook na dien bleef hij zijn krachten aan het algemeen belang wijden. Dan denken wij aan zijn functie van lid en voorzitter van het college van regeenten over het Huis van Bewaring van 1922 tot 1932; lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs; voorzitter van den Raad van Be roep voor gebruikers; voorzitter van de Commissie voor de Hulpbank van het departement van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen; voorzitter van de afd. Middelburg van de Maatschappij van Weldadigheid en van de Vereen, tot Be zoeken der Armen. Al deze functies heeft de heer Sprenger tot voor kort bekleed. Thans was hij nog commissaris van de N. V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen en adviseerend commissaris van de N. V. Middelburgsche Courant. De verdiensten van den overledene zijn erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Een circulaire aan het personeel van de Prov. Stoombootdiensten. Ged. Sta ten van Zeeland hebben aan het personeel van de Prov. Stoombootdiensten, naar „Het Volk" meldt, een circulaire uitge reikt, waarin is bepaald, dat ongevraagd eervol ontslag wordt verleend bij gedra gingen, die, hoewel zij geen overtredingen of verzuimen vormen van de op den amb tenaar rustende verplichtingen, nochtans onvereenigbaar zijn met de eischen van die diensten. In de circulaire wordt mee gedeeld, dat onder „gedragingen" behoo- ren te worden verstaan: „niet slechts op zichzelf staande hande lingen en feiten, die in meer of minder direct verband staan met den dienst of die tijdens de dienstverrichting tot uiting komen, doch ook die handelingen, welke, hoezeer zij wellicht met de dienstverrich ting van den ambtenaar niets hebben uit te staan, desalniettemin uiting zijn van een geesteshouding, die bij het personeel in dienst van een overheidslichaam evenmin mag worden verwacht als toegelaten. Hieronder rekenen wij meer bepaaldelijk het lidmaatschap van die organisaties, welke om het doel, dat zij nastreven of de middelen, die zij aanwenden, de behoor lijke vervulling van zijn plicht door den ambtenaar in gevaar kunnen brengen of schaden. In hetzelfde licht dient te wor den beschouwd het daadwerkelijk verlee- nen van medewerking of steun aan zoo danige organisatie of aan een van haar uitgaande actie. Wij1 hebben hierbij1 in de eerste plaats het oog op organisaties, wel ke langs anderen dan den wettelijken weg streven naar het brengen van wijziging in de bestaande maatschappelijke orde." Goes. De Natuur-Historische Vereeni- ging „Noord- en Zuid-Beveland" heeft Zaterdagmiddag een Paddenstoelen-ex cursie gehouden naar Bergen op Zoom in de bosschen om en op de buitenplaats van den heer Cuypers van Brussel. De tocht stond onder deskundige lei ding van den heer Schreinemakers van Bergen op Zoom. Een flink aantal leden en introducee's uit Goes en omstreken hebben er aan deelgenomen. Tientallen verschillende soorten pad denstoelen werden gedetermineerd, waar onder prachtexemplaren. Op tal van in teressante bijzonderheden werd gewezen. Het was een genotvolle en leerzame middag. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring Zeeland van den Bond van Ghr. Zang en Oratoriumvereenigingen in Nederland in de melksalon-Bustraan. Na de gebrui kelijke opening door den voorzitter, dhr A. te Gussinklo, herdacht deze het feit, dat dezer dagen de Ring 20 jaren bestaat Spr. wees op den groeten bloei en groei, daar met 6 vereenigingen de Ring werd opgericht en hij thans uit ruim 40 ver eenigingen bestaat. Spr. brengt naast God dank aan de bestuursleden van vroeger en thans en de verschillende vereenigin gen voor de medewerking, waardoor deze resultaten zijn bereikt. 19 concoursen, waarbij nog twee kinderzangfeesten, drie directeurencursussen en een bondsdirec- teurencursus werden gehouden. Veel is gedaan om de zang te verbeteren. Medegedeeld wordt, dat „Looft i 'dien Heer" van Haamstede is toegetreden en de vereen. „Vrederust" van Bergen op Zoom is opgeheven. De secretaris, dhr P. Fraanje, brengt verslag uit van het gehouden concours te Wemeldinge en het kinderzangersfeest te Goes, terwijl de penningmeester Van Belle daarvan financieel verslag doet, waaruit blijkt, dat beiden een nadeelig saldo opleverden van f 117,50 en f 102,45. De oorzaak daarvan is voornamelijk het ongunstige weer op Hemelvaartsdag. De aftredende bestuursleden J. J. Francoys, Ph. Woltering en F. G. Wisse worden met groote meerderheid herkozen. Het in de vorige vergadering genomen besluit om dezen winter een twee-daag- schen directeuren-cursus te houden, wordt om financieele redenen niet uitgevoerd. Een voorstel om een anderhalf jaar du rende cursus te houden om de 14 dagen met als einddoel examen diploma koor leider wordt niet aangenomen, daar de uiterste zuinigheid 'dient betracht te wor den. Om dezelfde redenen vervalt ook het presentiegeld der afgevaardigden, terwijl ook de vergoedingen van secretaris en penningmeester verlaagd worden. Een voorstel Van „Tot Nut en Genoegen" te Nieuwdorp om een andere regeling in de opklimming bij concoursen, waardoor de afdee'ling uitmuntendheid mogelijk wordt gemaakt, wordt aangehouden, daar de Bond een nieuwe regeling heeft ontwor pen en deze dient afgewacht te worden. Een nieuw concept reglement zal ter kennismaking „aan de af deelingen ver zonden worden en in een volgende verga dering worden behandeld. De voorzitter sloot op de gebruikelijke wijze de vergadering, welke door 35 Af- trevaardigden, het voltallig bestuur en en kele belangstellenden werd bijgewoond. Kloetinge. Onder dank aan de dames collectanten en aan de gevers voor het werk onder de Russische Christenen kan het plaatselijk comité van „De Zeeuw sche Beker", dat gisteravond in verga dering bijeen was, meedeelen, dat f 196.25 kan worden afgedragen aan het Prov. Comilé. lerseke. De af deeling lerseke van de Zeeuwsche mosselkweekers heeft nog maals besloten ten zeerste aan te dringen bij het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen te Middelburg om 't visschen van mossels en andere schelp dieren des Zondags te verbieden. Tot candidaten voor het Hoofdbestuur van den Bond stelde zij de aftredende heeren S. Hage van Bruinisse en Johan nes Padmos alhier en als tegencandida- ten de heeren Honoré Stobbelaar en Ja cobus Pikaar. De verzending van mosselen is zeer druk. Dagelijks gaan tal van vaartuigen naar België en Frankrijk. Ook het auto verkeer neemt meer en meer toe. De prijs onder de Wal is iets beter, maar de con currentie te Parijs is hevig, daar tal van nieuwe mosselhandelaars cliëntèle zoeken te krijgen en de oude leveranciers zich niet gemakkelijk laten verdringen. Extra goede kwaliteit, groot van stuk en mooi zwart is er niet veel. Men schat dat er wekelijks van hier alleen 78000 tonnen worden verzonden. Westkapelle. Uitgaande van het plaat selijk comité voor moreele verzorging der werkloozen vanwege de kerken, werd al hier in het Evangelisatielokaal Maandag avond een openbare vergadering gehou den. Na opening met gebed door Ds W. Reus voorzitter van het comité, zette deze het doel uiteen, waarvoor deze vergadering is belegd. Wat kunnen wij doen tot ont wikkeling en ontspanning onzer werkloo zen? Breedvoerig besprak de voorzitter de plannen, welke het comité heeft be raamd om het gewenschte doel te berei ken. Alleereerst werd aan de aanwezigen voorgesteld het vormen van cursussen in motorenkennis, timmeren en houtsnij werk. Spr. stelde voorop, dat het comité rekening moet houden met de bescheiden financieele middelen. Voor het nog loo- pende jaar was een subsidie toegezegd van f 110. Instemming werd betuigd met het voorstel van den voorzitter, om langs de 'huizen wekelijks een collecte te hou den een gave van 5 cent per week ten einde over wat meer contanten te kun nen beschikken. Na gevoerde besprekingen bleek, dat 16 der aanwezigen zich opgaven voor het volgen van een motorencursus. Bovendien zou de gelegenheid ook ge opend worden om zoo mogelijk alhier ook een cursus te kunnen volgen in practisch ambachts onderwijs. Daarop deelde de voorzitter nog mede, dat bij het gemeentebestuur aanvraag ge daan zal worden tot het beschikbaar stel len van een lokaal in de openbare school voor ontspanning. De voorzitter sloot daarop met dankgebed de vergadering. Gapinge. Zaterdagmiddag werd door de Bijz. Vrijw. Landstorm de jaarlijksche huishoudelijke schietwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: Maximum van het te behalen aantal punten 100. 1. L. Sturm 97 p.; 2. G. de Nood 95 p.; 3. M. Arendse 93 p.; 4. J. van Keulen 92 p.; 5. P. Suurmond 92 p.; 6. H. Paauwe 91 p.; 7. J. J. Franse 91 p.; 8. P. Dekker 90 p.; 9. J. Volmer 89 p.; 10. J. Looise 88 p.; 11. M. Goedbloed 88 p.; 12. J. v. d. Bosse 82 p.; 13. B. Ver- sluijs 81 p.; 14. J. Aarnoutse 78 p.; 15. W. Pouwer 77 p.; 16. A. van Tatenhove 71 p.; 17. Jac. Meijers 69 p.; 18. A. Lou- werse 67 p.; 19. P. Mesu 64 p.; 20. Joost Meijers; 21. G. Langebeeke; 22- Jac. Bras ser; 23. Joost van Keulen; 24. A. P. Wouters; 25. W. Huijbregtse en 26. A. Mesu. De plaatsing der laatste zeven per sonen geschiedde door loting. Thoien. Maandagnacht te 12 uur zijn de nieuwe tarieven der Thoolsche brug in werking getreden. De rijwielen zijn nu verlaagd van 5 op 2.5 cent, de vracht auto's, wegende met vracht van 25000 K.G. zijn verlaagd van f 0.600.40, ter wijl de maand-abonnementen van perso nen met een rijwiel komen van f 3.50 op f 3.12/4. Deze verlaging komt het brug- bedrijf te staan op ongeveer f 6000 min der inkomen per jaar. Meliskerke. Gisteravond ongeveer half ze«s werd brand 'ontdekt in de landbouw- schuur van den heer J. Poppe. Toen de brandspuit arriveerde was1 de schuur reeds gëheel afgebrand. Het huis was toen reeds buiten gevaar. Door het krachtig optreden van omwonenden was de g'eheele inboedel gered. De inhoud der schuur was niet verzekerd. De gebouwen wol. De brand is vermoedelijk door het spelen van de kinderen met lucifers veroorzaakt. Voetbal. Serooskerke. (W.) Daar het bestuur der Serooskerksche voetbalclub U. D'. I. be richt ontving, dat zij voortaan staat in geschreven onder den naam „Seroosker ke", vervalt de oorspronkelijke naam U. D. I. Zaterdagmiddag speelden de Seroos kerke-Juniores tegen de Juniores van Domburg een vriendschappelyken wed strijd op het Domburgsch terrein. Ruststand 5—0, eindstand 10—0 in het voordeel van Domburg. Serooskerke II speelde een vriendschap pelijken wedstrijd tegen Veere H. Rust stand 11, eindstand 22. Een prachtschot. In de doesoen Loeboeksaoeng, ongeveer 55 K.M. West van Palembang, waar de bevolking nogal last van tijgers ondervindt, heeft de heer v. d. Linden, van de B. P. M. een pracht van een koningstijger neergelegd, metende van kop tot staart 2.67 M., en met een schofthoogte van niet minder dan 83 c.M. Men was eigenlijk op de hertenjacht en de heer Van der Linden, die te voren reeds een hert geschoten had, zou naar de doesoen terugkeeren, toen hij1 op zijn weg daarheen om 11 u. 's nachts al loo- pende door alang-alang van een halven meter hoog, plotseling in het schelle licht van den schijnwerper een paar oogen zag ginsteren. Aangezien hem deze oogen nu niet bepaald toeschenen als die van een hert, kwam hij onder voortdurende be lichting met de lamp wat naderbij. Op 25 M. genaderd zijnde, begonnen de twee oogen zich onrustig heen en weer te be wegen om dan snel verticaal te verdwij nen. De jager wilde toen onder geen voor waarde eenig risico nemen. Hij legde kalm aan en schoot op het moment dat de oogen weder boven de alang-alang verschenen. Hoe groot echter was zijn verbazing, toen na het vallen van het schot, een vervaar lijk gebrul de identiteit van den oogehbe- zitter'kenbaar maakte. Nog even werd er gewacht tot alles in den omtrek stil was. Daarna behoedzaam vooruit op zoek naar den kostbaren buit, het geweer natuurlijk in aanleg, om op alles voorbereid te zijn. Na eenig zoeken vond men een honderd meter verder het dier zwaar gewond en zieltogend. Een welgericht genadeschot dwars door het oogen de bevolking kon biji het krieken van den morgen het ongure bee3t in triomf de doesoen binnen dragen. Een kastanjeboom in bloei. Op het erf van den veehouder P. van Beyeren te Eemnes staat een kastanje boom in bloei. De opzichter van het Staatsboschbeheer meent het verschijnsel te moeten verklaren uit het feit, dat de boom vroeg zyn bladeren heeft laten val len als gevolg van ongedierte. D'e knop pen, die voor het voorjaar waren bestemd, zijn door het zachte weer opengegaan. i Brandstichting. De gemeente en de rijksveldwachter uit Norg hebben in samenwerking met de recherche te Gro ningen aangehouden den 45-Jarigen win kelier P. S. te Norg, die verdaoht wordt Zaterdagavond, voordat hij met zyn vrouw Norg verliet, zyn woning te hebben in brand gestoken. De brand werd tijdig ont dekt en geblusoht, Een onoplettende over wegwachter es. Voor het kantonge recht te Zevenbergen stond terecht mej. M. Ch. B., overwegbewaakster aan een der overwegen nabij den Zevenbergscben Hoek. Zij werd er van beschuldigd in den morgen van 24 Mei in gebreke te zyn ge bleven om voor een naderenden trein de boomen te sluiten. De ambtenaar verklaarde dat bovenge noemd feit nog erger was daar verdachte sinds 1931 reeds driemaal voor baar na latigheid is verbaliseerd. Gelukkig is bet alle drie keeren zonder ongelukken afge- loopen. Hij meende een gevoelige straf te moeten opleggen. Hij vroeg daarom f60 boete of 30 dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 50 boete of 25 da gen hechtenis. Aanrander aangehou den. De politie te Groningen beeft den 25-jarigen timmerman G. A. v. d. D. aan gehouden, die Vrij dagnacht was binnen gedrongen in de slaapkamer van een dienstmeisje, in een woning aan den Ver lengde Heereweg aldaar. De man wilde het meisje aanranden. Op haar ge schreeuwvluchtte hij. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd. Smokkelhandel op de Nederlandsch Belgische grens. De Belgische tolkommiezen en gendarmes hebben, sedert een paar weken weer de handen vol, in de Oosl-Vlaam- sche grensstreek. Te Moerbeke is een vrachtauto met 1200 K.G. uit Zeeland bin nengesmokkelde boter in beslag genomen. Bij Sinaai verrasten de tolkommiezen een andere smokkelauto. Twee personen, die in den wagen zaten, wisten te vluchten. De auto bevatte meer dan 1500 K.G. Hol landsche boter. Ook te SelzateOverslag is een auto met 1500 K.G. suiker tot staan gebracht. De chauffeur nam de vlucht in de bosschen. Elders nog hebben de doua niers eveneens op verschillende duizenden kilogrammen suiker beslag weten te leg gen. Beroepbaar. De heer N. v. d. Kraats, oefenaar bij de Oud-Geref. Ge meente te Den Helder, is toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacra menten in de Oud-Geref. Gemeenten in Nederland. Gandidaat v. d. Kraats, die zich beroepbaar stelt, heeft inmiddels reeds een beroep ontvangen van de ge meente Kinderdyk. De Nieuwe Kerk te Am sterdam. De Vereen, van Amsterdam- sche Hervormden heeft het denkbeeld ge formuleerd, door middel van jeugdige werkloozen een verwarmingsinstallatie in de Nieuwe Kerk te doen aanbrengen. DeGezange n-u i t b r e i d i n g in de Geref. Kerken. Ds Van Minnen deelt in de „Westl. Kerkbode" mee, dat de uitgaven van den bundel „Eenige Gezangen" zeer waarschynlyk nog binnen een half jaar gereed zal zy'n. Ds Van Minnen maakt deel uit van de commissie ad hoe, en weet dus van naby, hoe de zaken staan. Deze comm. heeft al vergaderd, en haar taak onder de oogen gezien. Zy kan echter niet volstaan met de twintig aangenomen liederen persklaar te maken. „Maar haar is ook opgedragen gelyk- tydig te bezorgen een nieuwe uitgave van onze Liturgische geschriften, zooals de veranderingen daarin goedgevonden zyn op de Synode te Arnhem; o.a. een nieuw Huwelyksformulier. Hoewel Arnhem dit aangenomen had, was de uitgave achter wege gebleven. Vanzelf houdt dit zeer op, opdat alles nog even herzien moet en de gebeden en formulieren persklaar moeten gemaakt." „Natuurlyk behoeft op de uitgave niet gewacht, om een algemeen bekend lied al vast, wanneer de acta verschenen zyn en de kerkeraden daarvan kennis geno men hebben, te gebruiken in den Eere- dienst. Krabbendijke. By de gehouden stem ming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. in vacature wylen dhr M. van Luik is gekozen dhr H. Koster. Faillissementen.' Het fail lissement van Abraham Kwekkeboom, koffiehuishouder te Arnemuiden, curator Mr F. B. Evers te Middelburg, is geëin digd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslyst met een uitkeering aan concurrente schuldeischers van 12.591 °/o. De moord op „Blonde Mien". Het gerechtshof te Den Haag heeft bevestigd het vonnis der Rotterdam- sche Rechtbank, waarby de 20-jarige Duitschen matroos ter koopvaardy, H. R. H. tot vijf jaren gevangenisstraf is ver oordeeld wegens doodslag, gepleegd in den nacht van 17 op 18 Sept.1932 in een perceel aan den Schiedamsche Dyk te Rotterdam, alwaar hy W. E. (bygenaamd „Blonde Mien") door worging van het leven beroofde en bovendien diefstal pleegde. i De treinbotsing te Vught Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den machinist P. R. te Eindhoven evenals de rechtbank zulks deed vrijgesproken van de aanklacht dat hij op 4 Deo. 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarby de remmer v. d. Heuvel werd ge dood. De advocaat-generaal had een maand hechtenis geëischt. Hei vijfde Pluimvee-Congres te Rome. Een trip door Italië. Onder een stralend blauwe lucht werd het congres geopend en gesloten. Wij reizen nu reeds over de drie weken in Italië en pas gisteren in Venetië hebben we voor het eerst weer regen gezien, wat ons allen werkelyk als een weldaad voor kwam. Bovendien een onweer zooals ik nog maar zelden heb meegemaakt, onge veer twaalf uren lang. Na drie weken zon en stof begint men zich ongemoedolyk te voelen, alles ziet er onsmakelyk en grauw uit. Zoowel congres als tentoonstelling zyn goed geslaagd, hoewel in den beginne de organisatie wel iets gehaperd heeft. Men heeft niet op een dergelyke toeloop van leden gerekend en inplaats van 500 heb ben zich gedurende de eerste dagen reeds 1500 leden laten inschrijven. Voegt men daarby dat allerlei nationaliteiten en spraken dooreen liepen en het met de ta lenkennis niet al te zeer vlot bij de meeste vreemdelingen, dan laat zich begrijpen, dat er in den beginne iets haperde. Met de tentoonstelling was dit ook het geval, om een dergelyke toevloed van materiaal te overmeesteren valt niet mee. Maar toen het eenmaal liep ging het best en stond men verbaasd over de vele moeite welke het Italiaansche comité zich genomen heeft om de gasten luisterryk te ont vangen. De opening van het congres in de groote keizerzaal van het Kapitool was byzonder indrukwekkend. De geheele zaal was stampvol toen Mussolini binnentrad en met luid gejuich ontvangen werd. Na de openingsrede van den Minister van Land bouw en den voorzitter der Internationale Vereen, van Pluimveewetenschap stond Mussolini op en verklaarde in een rede in het Fransch het congres voor geopend. Pas den volgenden morgen werd de ten toonstelling geopend, eveneens door Mus solini en kreeg ik gelegenheid den Duce van naby te zien en te spreken. Hy spreekt vlot Duitsch, Fransch en Engelsch en bewoog zich zeer gemakkelyk in een licht zomerpak temidden der officieel uit gedoste heeren. Mussolini heeft geruimen tyd op de tentoonstelling doorgebracht, vooral de Duitsche stand trok zyn byzon- dere belangstelling. Ook de Minister van Landbouw was steeds aanwezig en toonde groote belangstelling. Aan hooge belangstelling ontbreekt het nooit op deze congressen. Den eersten avond ontving de gouverneur van Rome ons op een receptie en ook Z. H. de Paus heeft van zy'n belangstelling getuigd. In een particuliere audiëntie zyn de congres sisten in het Vaticaan ontvangen en in een bylzonder hartelyke toespraak in het Fransch heette de Paus allen welkom. La ter heeft Z. H. de Paus gelegenheid gege ven zyn landgoed in Gastel Gandolfo te bezichtigen en stonden wy verbaasd over de schitterend ingerichte modelboerdery en het pluimveebedryf, dat tot in de klein ste kleinigheden geheel modern ingericht bleek. De tentoonstelling had een eigenaardig karakter, daar men feitelyk in de enorme Romeinsche ruïne, die het Forum van Trajanus is, van een eigenlyke tentoon stelling niets m rkt. Te midden der enor me gangen en trappen liggen ongeveer 150 kamers in vyf verdiepingen tegen den berg aan en daarin hadden de verschil lende landen en handelaren hun inzen dingen geplaatst. Op de bovenverdiepin gen stonden de nationale inzendingen, dan volgde langs de Via Ribertatica, de oude Romeinsche weg op de helling van den berg, de stands der industrie en tenslotte beneden op het eigenlyke marktplein on der een soort afdak het levende pluimvee. Alles had z.g. indirecte verlichting en de vloeren waren bedekt met zachte bie zen loopers. Voor de exposanten was het een zware taak tot 's avonds twaalf uur aanwezig te moeten zyn, daar de tentoon stelling pas over middernacht gesloten werd. De pessimisten, die dachten dat de ty- den te slecht waren voor een dergelyke byeenkomst, blyken groot ongelyk te heb ben. Het is een geweldige gebeurtenis ge worden, die zonder twijfel groote propa ganda gemaakt heeft voor de pluimvee houderij in Italië. Dat het land zelf de vreemdelingen ge trokken heeft blykt ook op de reis, die na het congres door Italië georganiseerd is. Op het oogehblik zit ik dit artikel te schryven in den extra-trein, welke met ongeveer 120 vertegenwoordigers van al lerlei landen der wereld nu reeds meer dan een week door Italië rijdt en ons een massa schoone en interessante plaatsen te zien geeft. We hebben zoo juist Venetië verlaten en rijden over den langen dam die dit eigenaardige eiland met den vasten wal verbindt, de Po-vlakte in met haar vruchtbare akkers, een streek die veel aan Holland doet denken, al zien we aan de maisvelden en de druivencultuur wel di rect dat we in een meer zuidelijk klimaat zyfn. DR TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6