KRACHTVOEDERS N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" IE DOES. NI VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND", DOES - TELEF. 162 Grondnoofkoeken Lijnkoeken Soyakoeken MAANDAG 9 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e MAR6ANG - No. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. SPECIAAL. ADRES voor Door zorgvuldige verwerking van prima grondstoffen ONOVERTREFBAAR. Volledige Zuiverheid en Gehalte gegarandeerd. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs l 2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertentiSa SO cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per .regel. Kleins Advertentièn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. SALARISREGELINGEN BIJ PUBLIEKE LICHAMEN. Wijziging en aanvulling Ambtenarenwet. Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de artikelen 125 en 123 der Ambtenaren wet 1929 verklaarden verscheidene leden niet zonder bevreemding van den inhoud van dit ontwerp te hebben kennis geno men. Het ontwerp is onmiskenbaar een stuk gelegenheidswetgeving, dat geheel onvol doende is toegelicht en dat een zeer be denkelijke strekking heeft. Een zeer ernstig bezwaar tegen het voorstel is naar de meening van deze le den gelegen in de omstandigheid, dat hier wederom aan de regeering groote be voegdheden worden verleend zonder dat de volksvertegenwoordiging in staat zal zijn een deugdelijke controle te oefenen op de wijze waarop daarvan gebruik wordt gemaakt. Dit bezwaar wint in kracht wanneer men bedenkt, dat aan de bestu ren der lagere organen feitelijk alle zeg genschap over het materieele recht hunr ner ambtenaren ontnomen wordt en het oordeel over de arbeidsvoorwaarden van tienduizenden in handen der regeering wordt gelegd. Tegenover deze beschouwingen stelden vele andere leden, dat door de voorgestel de wijziging geen verandering wordt ge bracht in het stelsel der Ambtenarenwet. Van den aanvang af heeft de wetgever een zekere eenheid gewild. De lagere or ganen hebben van de bevoegdheid tot het vaststellen van eigen regelingen, hun bij de vaststelling der wet gelaten, een ge bruik gemaakt, dat tot teleurstelling moest leiden van hen, die gemeend had den hun de zorg voor hun eigen ambte naren met gerustheid te kunnen toever trouwen. Gezien de resultaten van de werkzaamheid in het bijzonder van de gemeenten op dit gebied, kan niet worden ontkend, dat er behoefte bestaat aan een wetswijziging, welke waarborgt, dat meer overeenstemming komt te bestaan tus- schen de salarisregelingen, welke eener- zijds voor het Rijk en anderzijds voor de lagere overheidsorganen gelden. Thans zijn in dit opzicht zeer groote verschillen te constateeren. Niettegen staande op de bevolking zeer zware lasten moeten worden gelegd, op nuttige subsi dies moet worden beknibbeld, de sociale uitgaven zeer moeten worden beperkt, gaat menig gemeentebestuur voort met een eenzijdige begunstiging van het per soneel in zijn dienst. Het loonvraagstuk is in het bijzonder in de groote gemeenten tot een politieke kwestie geworden. Excessen zijn daarvan het gevolg. Die excessen moeten worden tegengegaan. Daartoe behoeft de regeering de be voegdheid, welke haar in het ontwerp worden verleend. Dat het gebruik, dat de regeering van die bevoegdheid zal maken, leiden zal tot een te ver doorgevoerde cen tralisatie, behoeft niet te worden ge vreesd. Van de zijde der eerstgenoemde leden werd opgemerkt, dat de regeering ook zonder deze wetswijziging over voldoende machtsmiddelen beschikt om excessen met betrekking tot de salarieering van het personeel der lagere organen, zoo die zich mochten voordoen, tegen te gaan. Naar hun meening is het echter aan ernstigen twijfel onderhevig, of het optreden der re geering tot het voorkomen van excessen beperkt zal blijven. Verscheidene leden wezen op de om standigheid, dat er ook vele, voorname lijk plattelandsgemeenten zijn, waar de salarissen in verhouding tot die van het rijk zeer laag zijn. Zal vroegen zij de regeering die gemeenten dwingen tot verhooging dier salarissen over te gaan? Met genoegen had men vrij algemeen kennis genomen van het voornemen der regeering, de colleges van Gedeputeerden in de uitvoering dier wet te betrekken. Verscheidene leden gaven den wensch te kennen, dat de regeering, als het ont werp wet wordt, de lagere organen zal verplichten, een kinderbijslag in hun sa larisregeling op te nemen. Van andere zijde werd daartegenover gesteld, dat men, zulks doende, aan tal van gemeenten een stelsel van loonrege ling zou opdringen, dat noch door het gemeentebestuur, noch door het gemeen- tepersoneel gewenscht wordt. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat het niet gewenscht is het ontwerp verder te behandelen, voor en al eer de Kamer van het rapport der com missie-Schouten zal hebben kunnen ken nis nemen. Amerika ernstig bezorgd. In Amerikaansche regeermgskringen wordt de Duitsehe eisch inzake een on middellijke herbewapening ale buitenge woon ernstig bestempeld. De regeering zou het als een zeer zorgwekkende ont wikkeling der wereldpolitiek beschouwen, wanneer een gToot land voornemens zou zijn zich opnieuw te bewapenen, ondanks het feit, dat de overige landen algemeen voorstanders van ontwapening zijn. Men verheelt zich het groote gevaar niet, dat uit deze houding van Duitschland voor de ontwapeningsconferentie zou voortsprui ten. Geen kans op aanvaarding van het Nederiandsch voorstel? De Nederlandsche resolutie over de Duitsehe vluchtelingen zal waarschijnlijk op het laatste oogenblik nog struikelen. Zaterdag is de tweede commissie weder bijeen geweest. De Duitsehe gedelegeerde kwam ploseling met een onverwachte me- dedeeling, die aan alle hoop op succes vrijwel een einde maakte. De Duitsehe delegatie had instructies uit Berlijn ontvangen, om zich niet van stemming te onthouden, zooals aanvanke lijk het plan was geweest, doch om tegen de Nederlandsche resolutie te stemmen. De Duitsehe regeering kon niet toestaan, dat de volkenbond zich met dergelijke kwesties zou bemoeien. Na deze Duitsehe verklaring, waardoor aan den eisch van eenstemmigheid in de voJJkenbondsvergadering niet zal kunnen voldaan worden, richte de Zwitsersche gedelegeerde Motta tot de Duitsehe dele gatie het verzoek te Berlijn erop aan te dringen, de houding nogmaals in overwe ging te nemen, tevens de andere delegaties aansporend, ook harerzijds over de moge lijkheid van een compromis met Duitsch land overleg te plegen. Met het oog hierop werden de beraad slagingen tot Dinsdag verdaagd. Er zal wel niets anders overblijven dan dat de nabuurstaten van Duitschland thans de zaak zetf in eigen handen nemen en hoogstens daarvoor een sympathie verklaring van den volkenbond zullen ver krijgen. Een nieuwe proef met natriumlampen. De correspondent van het „Vaderland" te Parijs meldt: Nu hier het internationale congres tot bespreking van veiligheidsmaatregelen op den weg vergadert is het aardig op te merken, dat de weg Parijs-Versailles ten deele met de nieuwe natriumlampen van Philips verlicht wordt. Ook hier maakt men den laatsten tijd meer en meer van de gele kleur voor seinen en verlichting gebruik. Geslaagde proeven werden daar mee al genomen op den weg tusschen Maastricht en Nijmegen, in Zwitserland bij Zürich, in Engeland bij Groydon en' in België op den weg van Hasselt naar Sint Truien. Eindelijk is de onlangs ge opende tunnel onder de Schelde bij Ant werpen met die lampen verlicht. Nu zul len ze in Frankrijk hun intree doen. Een afstand van 5 K.M. tusschen Pa rijs en Versailles moet nu als proef die nen. Ze gaat uit van de Compagnie des lampes en Ouest Lumière. Communistische propaganda in Britsch-lndië. De Britsch-Indische autoriteiten zijn opmerkzaam gemaakt op de communisti sche propaganda, welke in het land ge maakt wordt door middel van de radio uitzendingen uit Moskou, welk station se dert kort een speciaal Engelsch program heeft gearrangeerd, dat des Zondags avonds wordt uitgezonden, begint met een berichtendienst, en overgaat tot een op somming van de jongste gebeurtenissen in de sovjet-unie, waarbij het kapitalisme in discrediet wordt gebracht en het com munisme wordt verheerlijkt. De radio-omroeper van den Moskou- schen zender spreekt perfect Engelsch, zonder eenig accent en de ontvangst in Engelsch-Indië is uitstekend, zelfs duide lijker dan Huizen (Holland), Rome of Parijs, de drie West-Europeesche stations die in Indië het best verstaanbaar zijn. Daar de sovjet-regeering niet is toege treden tot de internationale overeenkomst, volgens welke uitzendingen in een vreem de taal zonder toestemming van de be trokken regeering niet zijn toegestaan, kan hiertegen moeilijk iets gedaan wor den. Korie Berichten. Te Rudkoeding is Vrijdagochtend een voorraad van 150.000 ton beetwortels een tiende deel van den Deenschen oogst, door brand vernield. De schade bedraagt in het geheel 800.000 kronen. Zij wordt ten deele door verzekering gedekt. Uit Jackson (Minnesota) wordt ge meld, dat proeven, of de slaapziekte door muggen wordt overgebracht, genomen zijn op 10 galeiboeven, die zich daartoe vrij willig hadden aangeboden, tegen de be lofte, dat zij vermindering van straf zou den krijgen. De proeven hebben geen re sultaat opgeleverd. Voor den krijgsraad te Roestsjoek hebben 22 Bulgaarsche communisten te recht gestaan wegens celvorming in het leger. Drie der verdachten werden ter dood veroordeeld, 11 anderen tot lang durige kerkerstraffen. i President Roosevelt houdt zich thans bezig met de kwestie eener eventueele er kenning van Sovjet-Rusland. Volgens een nieuwe bepaling van de Turksche autoriteiten moeten personen, die politie-agent willen worden, vrijgezel zijn. Op het oogenblik is het meerendeel der politiemannen gehuwd. Ook België krijgt een uniformver bod. Het dragen van uniformen, welke bij de wet verboden zijn, zal worden ge straft met een boete van 26 tot 200 francs, bij niet-betaling te vervangen door gevan genisstraf. i De staking in de haven te Duin kerken is ingegaan. Het werk staat vol komen stil. Officieus wordt medegedeeld, dat bondskanselier Dollfuss in gezelschap van zijn, echtgenoote Weenen heeft verlaten, om op advies der artsen eenigen tijd bui ten door te brengen. i Te Sankt Georgen zijn drie natio- naal-socialisten door de Oostenrijksche grenswacht aangehouden, toen zij over de grens op Oostenrijksch grondgebied waren gekomen. Tien nationaal-socialis- ten van het plaatsje, o.a. de burgemeester en enkele notabelen, zijn eveneens aan gehouden, wegens anti-gouvernementeele propaganda. Maatregelen tegen excessieve uitingen. Men 'herinnert zich, dat Minister van Sohaiik bij de behandeling van bet uni formverbod in de Kamer heeft aangekon digd, maatregelen te overwegen tegen excessieve uitingen. Naar de Maasbode verneemt, is bét ontwerp tegen zulke uitingen, welke be- leedigingen bevatten tegen personen of groepen op openbare vergaderingen 'ge daan, spoedig te verwachten. De herplaatsing van wachtgelders. De Minister van Binnenlandsdhe Zaken heeft, naar de „Volkskrant" verneemt, be paald dat in verband met de steeds groo- ter wordende geldelijke belangen, welke voor den Staat bij de toepassing der wachtgeldregeling zijn betrokken, het herplaatsen van wachtgelders krachtig ter 'hand zal worden genomen. Daarvoor is met ingang van 2 Oct. bij het Departement van Binnenlandsdhe Za ken een tijdelijk zelfstandig plaatsings bureau in het leven geroepen. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter, dat, zoo noo'ddg met eenige opoffe ring van in normale omstandigheden te stellen eischen, de wachtgelders in dienst moeten worden genomen. Dit bericht is voor de wachtgelders uit 'bet burgerlijk en militair personeel van het allergrootste belang, omdat het door de aangegeven maatregelen practisc'h zoo komt te staan, da't op wachtgeld gesteld personeel wor dt herplaatst. Belgisch spoorweg materiaal gehuurd. Naar de Telegr. verneemt hebben de Ned. Spoorwegen in verband met het bie- tenvervoer tijdens de suikercampagne drie honderd open wagons van de Belgische Spoorwegen gehuurd, elk met een draag vermogen van 20 ton. De wagons zullen in gebruik worden genomen voor het beet- wortelvervoer op de lijnen BredaLage ZwaluweRoosendaal en G o e sRoo sendaal, alsmede, voor zoover noodig, in het Noorden des lands. Mr Wendelaar Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de plaats van den heer H. J. Knottenbelt benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal den heer W. G. Wendelaar te Alkmaar Het ligt in de bedoeling dat de heer Wendelaar zal optreden als leider van de Liberale Kamerfractie en tevens als voor zitter van de Liberale 'Staatspartij. Hij zal als burgemeester ontslag nemen. Vleesch voor steunbehoevenden. In aansluiting op het dezer dagen ver schenen bericht betreffende beschikbaar stelling voor steunbehoevenden van het vleesch van een gedeelte of van alle voor menschelijk voedsel geschkte runde ren, weke aan den veestapel zullen wor den onttrokken, kan thans nader het vol gende worden medegedeeld: Uitgegaan wordt van de gedachte, dait op nader te bepalen distributieplaatsen dit voedingsmiddel voorloopig in den vorm van rundvleesch in blik zal wor den beschikbaar gesteld tegen bons, welke door de gemeentebesturen aan steunbe hoevenden zijn uitgegeven. Deze bons zul len onder overlegging van het bewijs van inschrijving als steuntrekkende, onver schillig uit welken hoofde, worden inwis selbaar gesteld bij de daartoe door de gemeentebesturen aangewezen slagers, aan wie het vleesch ter distributie wordt in handen gegeven. In het bijzonder zal bij deze beschik baarstelling van voedsel tegen lagen prijs rekening worden gehouden met de 'belan gen van velen ten plattelands, die, hoewel tot dusver niet genietend van eenigen vorm van steunverleening, door de econo mische omstandigheden in de onmogelijk heid verkeeren zich een zelfs zeer matig vleeschgebruik toe te staan. Naar de meening van de regeering en rekening houdend met van vele zijden daaromtrent uitgebracht advies, moet aan een beschikbaarstelling van verduurzaamd Buitenland. Vleesch in blik voor steunbehoevenden. De nieuwe Staatsleening. "De wijziging in den werkloozensteun. 'Opheffing van het station Vlake. Het trammetje verdwenen. Salarisregeling bij publieke lichamen. Binnenland. Het Nederlandsche voorstel betreffende de Joodsche vluchtelingen. Amerika en de ontwapeningskwestie. VAN DE vleesch boven die van venstóh vleesch voor loopig de voorkeur worden geschonken. Als meest passend, voor het bewuste doel in aanmerking komend product, wordt beschouwd 'het in eigen sap ver duurzaamd vleesch. 'Zou op den duur blijken, dat thans ge voelde bezwaren tegen (beschikbaarstel ling van ander product afdoende te on dervangen zijn, dan zal aan het stelsel uitbreiding gegeven kunnen worden. De wijziging In de steunregeling. In verband met het verzoek, door ette lijke gemeenten, andere dan de vier groote gemeenten, aan het departement van sociale zaken gedaan om eenzelfde uitstel van inwerkingtreding van de nieuwe 'be palingen dier steunregeling toe te staan, als aan de vier groote gemeenten is ver leend, heeft het corr. bureau den minister van sociale zaken, den heer Sloteiznaker de Bruine, verzocht, zijn standpunt ten deze te willen mededeelen. De minister 'heeft geantwoord, geen aanleiding te kunnen vinden om aan het verzoek van genoemde gemeenten te vol doen. Biji 'het nemen van deze beslissing heeft de minister zich laten leiden door twee overwegingen. De eerste dezer overwegingen is, dat het uitstel alleen kan worden toegestaan aan de vier groote gemeenten, aangezien zich alleen voor 'dezen 'technische kwesties voordoen, waarvan de oplossing eenigen tijd vergt. In deze 'groote gemeenten na melijk kan men niet onmiddellijk alle kaarten nagaan om uit te maken, of de desbetreffende personen enkel of dubbel uitgetrokken zijn, waardoor een admini stratieve moeilijkheid ontstaat, welke eenig uitstel rechtvaardigt. Deze moei lijkheid echter doet zich in de andere 'dan de vier .groote gemeenten niet voor, om dat daar de duhbel-uitgetrokkenen reeds lang in dezelfde positie verkeeren, als waarin zij' nu in de vier groote gemeenten worden gebracht. De tweede overweging, waardoor de minister zich bij, de bepaling van zijn standpunt heeft laten ledden, is, dat de moeilijkheid, welke volgens de andere dan de vier groote gemeenten voor 'haar ont staat, doordat voortaan de verdiensten van de .vrouw tot een 'bepaald bedrag van den steun moet worden afgetrokken, niet kan bestaan, daar de vraag, of de vrouw in een bepaalde week verdiend heeft, reeds tot dusver per week is moeten worden beslist-. Locale krachten bij den Telefoondienst. De commissie van overleg P. T. T. heeft den 'directeur-generaal verzocht haar te willen inlichten omtrent de overwegingen, welke ten grondslag liggen aan de in dienstneming van locale krachten bij den telefoondienst, met de bedoeling om deze na voldoende opleiding de plaats te doen innemen- van vast aangestelde, dan naar elders te verplaatsen telefonisten. Nationale Jongeren en Nationaal- Socialisten. (De voorzitter van» het Nationaal Jon geren-Verbond beeft Zaterdag ter1 alge meen© vergadering te Zwolle medegedeeld, dat er onderhandelingen met de Natio- naai-Socialistische Beweging worden ge voerd, die tot resultaat kunnen hebben, dat het N.J.V. de jeugd-organisatie wordt van de N. S. B. De cocalne-smokkel. Na onderzoek is voldoende komen vast te staan, dat de oocaïne-smokkelarij van grooten omvang, die te Parijs aan bet licht zou zijn gekomen en waarbij een Ne derlandsche mosselenfirma betrokken zou zijn, niets anders dan een oplichterij op groote schaal is, waarvan een handelaar uit Ierseke de dupe is geworden. Het betreft hier een in scène gezette smofckelaffaire, waarbij den mosselenhan delaar te Ierseke door een wijdvertakt complot oplichters groote winsten werden voorgespiegeld, indien hij de cocaïne voor een matig prijsje kocht en ze dan weer aan een firma te Parijs en Marseille van de hand deed. De voorstelling van zaken werd zoo geraffineerd in elkaar gezet, dat de handelaar uit Ierseke er gemakkelijk is ingeloopen. De oplichters in deze cocaïne-smokke- larij naar Frankrijk hebben contant ge zocht met 'n man, die de beschikking over een flink kapitaal heeft en daarmee graag een zoet winstje zou willen maken. De op lichters maakten hem wijs, dat hij voor een partij cocaïne van 10 K.G., waarvoor hij slechts, f 1400 zou behoeven te betalen gemakkelijk 200 pet. winst zou kunnen maken. De manier om de cocaïne weer van de hand te doen, was gemakkelijk genoeg, te meer, omdat hij dikwijls la dingen mosselen naar Frankrijk verstuur de. De oplichters wisten zelfs de afnemers al op te noemen en na allerlei trucs, waar hij een „rijke Fransehe baron" als één der hoofdpersonen fungeerde, liet de mos selenhandelaar uit Ierseke zich tenslotte overhalen om f 1400 neer te tellen voor den eersten aankoop van de cocaïne, die in werkelijkheid vrijwel waardeloos goed was. Dit wist -de mosselenhandelaar na tuurlijk niet en hij zou het wellicht ook nooit te weten zijn gekomen, omdat hij waarschijnlijk nimmer echte cocaïne ge zien heeft. D'e handelaar zag alleen in zijn ver beelding een prachtige winst van f 3500 die hij zou ontvangen, wanneer de coca- ine, verpakt in fleschjes, die in stukken gummiband werden gewikkeld en ten slot te in een lading mosselen, werden verstopt haar plaats van bestemming eenmaal be reikt had. Waarschijnlijk zouden de fleschjes ook wel ongemerkt over de grens zijn geko men wanneer de Fransehe douanen niet waren gewaarschuwd dooreen van de oplichters, die er belang bij hadden, dat de smokkelarij uitkwam. Immers, men zou den mosselenhandelaar met een ge rust hart kunnen zeggen, dat alles was tegengeloopen, dat de Fransehe douanen de partij in beslag hadden genomen en dat hij daarmede zijn geld had verloren ia «a smkt die er «asvaaielijk mo goed

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1