EERSTE BLAD. ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 0 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kerk en sociale leven. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. A. G. VAN DER REST Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middolburg, Lango Burg. Tolof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertentiSn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags i 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In het nummer van gisteren heeft men kunnen lezen een schrijven van D'r Bee kenkamp waarin deze zijn beschuldiging aan het adres van „de kerk" handhaaft en nader verklaart. Wij hebben betoogd, dat de in „Anti revolutionaire Staatkunde" geuitte be schuldiging in haar algemeenheid niet gegrond is; dat van „de kerk" en de die naren des Woords een voorstelling werd gegeven die met de werkelijkheid volstrekt niet in overeenstemming is. Dr Beekenkamp meent nu, dat wat wij schreven staat in de sfeer van den uit roep der farizeën: „zijn wij dan ook blind?" dat er een soort zelfverzekerde gerustheid uit spreekt, dat het met de kerk wel in orde is. Dit spijt ons. Daaruit blijkt toch, dat hij niet goed heeft gelezen wat wij schreven. Immers wij hebben volstrekt niet be weerd dat de kerk in haar voorlichting voor het sociale leven volmaakt ia en dat de bediening des Woords altijd beant woordt aan de hooge eischen waaraan zij behoort te voldoen. En wij hebben ook op gezag van D'r B. aangenomen dat er wat dit betreft, in zekere kerkelijke kringen een aanwijsbaar tekort ia. Wanneer dan ook tot meerdere belangd stelling in de vragen die het leven van breede volkskringen beroeren was opge wekt en tot meerdere bestudeering van de principieels vragen die van zoo treffelijk belang zijn voor het sociale leven, we zou den geen bedenkingen hebben geopperd. Waar wij tegenop kwamen was, de ge- neraliseerende veroordeeling, het zonder meer „de kerk" in gebreke stellen, terwijl het toch evident is dat er van de kerk, door de bediening des Woords en ande ren ambtelijken arbeid en ook door de predikanten als personen, ontzaglijk veel is" gedaan voor ue doorwerking van de Christelijke beginselen in het sociale leven. Er is voor de kerk niet de minste re den om in het gestoelte der farizeën plaats te nemen en zich te verheffen op wat door haar gedaan werd. Maar zij, die leiding wenschen te geven in het sociale leven hebben ook niet het recht om maar zonder meer uit de hoogte „de kerk" en de bediening des Woords in gebreke te stellen. Maar, zegt Dr B., aan de vruchten kent men den boom. En waar zijn dan de vruchten van den kerkelijken arbeid? Deze redeneering verbaast ons. Immers, wie arbeidt aan de propagee ring en de doorwerking van de Christe lijke beginselen, op welk terrein dan ook, zal zich, indien hij in de eerste plaats let op de uitkomst en niet op het gebod, a 11 ij d ontmoedigd gevoelen. Wij kunnen hier herhalen wat we en kele maanden geleden opmerkten (zie ons nr. van 2' Sept.): „De opmerking is eens gemaakt, dat wanneer de Christelijke Kerk slechts één dag' was wat zij behoorde te wezen, de wereld eer de avond viel, bekeerd zou zijn. Dit is een verkeerde voorstelling. Tot den rijken man zijnde in de pijn werd gezegd, dat zij die Mozes en de pro feten verwierpen, zich niet zouden laten gezeggen, zelfs niet als er iemand van de dooden opstond. En toen de Heere Jezus zelf op aarde verkeerde, toen wendde de wereld zich vol afkeer van Hem af. Neen, als de Christelijke Kerk was wat zij behoorde te wezen, als alle Christenen inderdaad waren wat hun naam uitdrukt, de wereld zou zich niet bekeeren. Mis schien zelfs, zou de tegenstand sterker, de haat grooter worden. Wij mogen ons wat dit betreft niet met valsche illusies paaien. Het Woord Gods, bevestigd door de practijk, spreekt hier te duidelijk." Maar dan, zijn er inderdaad geen of slechts weinige vruchten! Op het Eerste Christelijk Sociaal Con gres in 1891 ook voor vele predikanten een zorgelijke tijd stonden een 50-tal predikanten als lid ingeschreven. En wie waren het die vooral in de eerste ja- ren de actie van „Patrimonium" en den Ghr. Nat. Werkmansbond, uit welke or ganisaties de geheele vakbeweging is op gekomen, hebben gesteund en geleid? Wa ren het niet de predikanten die bijna over al vooraan stonden? En is door de kerk als instituut niet ontzaglijk veel gedaan tot leniging van den nood en tot weg neming van maatschappelijke mis standen? En is er mede door den dienst des Woords al zijn er dan, en gelukkig! geen „sociale preeken" gehouden geen andere gezindheid gekomen, zoodat men oog heeft gekregen voor de Christe lijke eischen van sociale rechtvaardig heid? Dit alles te constateeren en ook te waar- deeren is geen uiting van farizeïsme, evenmin als het billijk en rechtvaardig is wanneer men de kerk voor alles wat er verkeerd gaat verantwoordelijk stelt en uit de hoogte over wat zij verricht den staf breekt. Dat de prediking meermalen een eenzij dig karakter draagt is ook ons bekend. Dat de vermaning van Jacobus nog haar kracht niet heeft verloren, wij weten het. Dat er op dit gebied nog een tekort aan kennis is, wij spreken het niet tegen. Dat er meer gedaan kan worden, wij ontkennen het niet, maar dan niet door het houden van speciale preeken, maar door de zuivere bediening des Woords. In dit verband herhalen wij1 wat we in ons nr. van 2 Sept. schreven: De menschen gaan niet naar de kerk om over sociale- of andere vragen te worden ingelicht, maar om voedsel te ontvangen voor hunne ziel, om te luisteren naar wat God in Zijn Woord tot Zijn volk heeft te zeggen. Het Woord moet worden bediend. En wanneer dat gedaan wordt, dan zal dat van invloed zijn op alle levensver houdingen. Dan worden rijken zoowel als armen opgeroepen om zich te buigen voor God den Heere. Niet maar in de Kerk, maar overal. Dat is een rijke gedachte. Door heel het leven en onder alle omstandigheden te vragen naar Gods wil. Als zoo het Woord wordt gebracht, dan wordt van staatkundige of maatschappe lijke vragen misschien met geen woord gerept en toch op alle levensuitingen be slag gelegd. De bediening van Gods Woord is een onuitsprekelijke bron van levenskracht en levensleiding." Het ideaal is ook hier volstrekt nog niet bereikt. Maar de bediening des Woords heeft toch en dat willen we óók met dank baarheid erkennen rijke vruchten ge dragen ook voor het maatschappelijk leven. En daarom gaat het niet aan, „de kerk" maar zonder meer in gebreke te stellen en te veroordeelen. Slechte ontwapeningsvooruizichten. Omtrent de houding van Duitsehland ten aanzien van de jongste ontwapenings voorstellen zou het volgende zijn op te maken: le. dat Duitsehland het beginsel van internationale controle op de bewapening aanvaardt. 2e. dat het nadere inlichtingen wenscht omtrent de bedoelingen van Frankrijk no pens onmiddellijke maatregelen tot ont wapening en aandringt, dat deze maat regelen getroffen worden voor den in het ontwerp voorzienen proeftijd. 3. dat Duitsehland verder aandringt op een korteren proeftijd. 4e. dat Duitsehland reeds nu het bezit zou opeischen van prototypen van alle wapenen, waarover de niet aan het ver drag van Versailles onderworpen mo gendheden beschikken. In Geneefsche kringen is men van oor deel, dat een dergelijke onverzettelijkheid niet geschikt zou zijn, om een sfeer van optimisme te scheppen voor de komende ontwapeningsconferentie. Op de gedelegeerden, die de volgends week te Genève zullen bijeenkomen zal een zware verantwoordelijkheid rusten. Zij zullen hebben te trachten een volko men breuk in de ontwapeningsonderhan delingen en derhalve de finale mislukking der ontwapeningsconferentie te voorko men. Een crisis wordt gevreesd. Intusschen heeft de wapenindustrie druk werk. In de Engelsche wapenindustrie wordt onder boegen druk gewerkt. Nieuwe granaten voor de Engelsche vloot. De vlootmedewerker van de „Daily Te legraph" meldt, dat het 40.5 c.M. en het 38 c.M. geschut van de Engelsche slag schepen en slagkruisers nieuwe pantser- granaten als munitie zal krijgen, die in staat zijn de zwaarste momenteel in ge bruik zijnde pantserplaten te doorboren. Bij proefnemingen hebben deze nieuwe granaten gemakkelijk gaten geslagen in pantserplaten van 40.5 c.M. dikte, ook als het geschut niet loodrecht op de plaats, maar in een hoek van ten hoogste 30 gr. erop gericht was. De granaten zijn voorzien van een ex plosievertraging, zoodat zij eerst door het pantser heendringen en pas dan in het binnenste van het schip explodeeren. Sedert den slag in het Skagerak, toen de onvolkomenheid der Engelsche zware granaten tegen de Duitsche pantserplaten bleek, heeft de Engelsche marine voort durend aan de verbetering van de pant- sergranaten gewerkt. Viaduct Ingestort te Milaan. Te Milaan heeft gistermiddag een ont zettend ongeluk plaats gehad. Men ia daar reeds lang bezig met het sloopen van het oude centraal station en het daarbij behoorende spoorwegen-em placement, dat over een steenen dijk door een der drukste deelen der stad leidde. Gisteren is plotseling een viaduct, waar van nog slechts één boog over was, over de geheele breedte van 20 M. afgebroken en op straat gestort. Tal van personen werden onder het neervallende puin bedolven. Tot nog toe konden uit het puin zes dooden worden te voorschijn gehaald. Waarschijnlijk zal dit aantal echter nog worden vermeer derd. Het bergingswerk is met koortsachtige 'haast ter hand genomen. Het proces te Leipzig. In het verdere verloop van het verhoor van den Bulgaarschen beklaagde Ddmi- troff kwam het gisteren tot een incident, toen Dimitröff opnieuw tegen beambten beleedigingen uitte. De senaat trok zich daarop ter beraad slaging terug en verkondigde daarna als besluit, dat de beklaagde Dimitröff, wijl hij1 de herhaalde aansporingen van den voorzitter, om beleedigingen vein beamb ten na 'te laten, niet heeft opgevolgd, we gens deze ongehoorzaamheid uit de zit tingszaal wordt verwijderd. Dimitröff roept opgewonden uit: „On gehoord" en stoot een reeks onverstaan bare scheldwoorden uit, terwijl hij naar de gevangenis wordt weggevoerd. Dit is toch wel een groote tactische fout. Een aangeklaagde, die beweert, dat de politie niet bekwaam is, maakt zich inderdaad toch niet aan zulk een groot misdrijf schuldig. Advocaten zeggen soins nog wel stoutere dingen. Wordt hij' daar om „gemaszregelt", dan zal het buiten land er als de kippen bij zijn, de ver onderstelling op te werpen, dat er een zekere mate van teneur door het hof uit geoefend wordt. Engelands oorlogsschuld. Naar verluidt zullen de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen met En geland over de oorlogsschuld genoegen nemen me't een regeling, waarbij alleen de hoofdsom van de schuld wordt terug betaald, wat voor Enigeland een vermin dering van de schuld met ongeveer 50 pet. zal beteekemen. Het departement van de Amerifcaan- sche schatkist heeft een rapport over den financieelen toestand van Engeland uit gebracht, waarin men tot de slotsom komt, 'dat de financieele toestand van En geland zoodanig is, dat Engeland in staat is, om te betalen. Echter is de regeering der Vereenigde Staten bereid, rekening te houden met de verschillende omstandig heden, zoodat 'geen terugbetaling van de geheele verschuldigde som zal worden ge- eischt. Korte Berichten. De onderhandelingen tusschen de havenarbeiders en de reeders te Duinker ken zijn afgebroken, zonder dat een resul taat is bereikt. De havenarbeiders hebben derhalve besloten, vandaag in staking te gaan. In de nabijheid van het militaire vliegveld Berre bij Marseille is een mari nevliegtuig neergestort. De drie inzitten den vonden den dood. DE OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. De Minister verdedigt zijn beleid. Minister Marclhant heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ketelaar nadere inlichtingen verstrekt over zijn circulaire omtrent do opheffing van 'kleine openbare scholen. De minister zegt in de eerste plaats, dat de bedenkelijke toestand van do publieke financiën onverwijlde concentratie ter be vordering van bezuiniging eisCht. Op het gebied der lagere scholen is deze concen tratie bevorderd door het afnemen van 'het aantal kinderen, dat de openbare lagere scholen bezoekt, terwijl de ver betering van wegen en van de middelen van vervoer de mogelijkheid tot concen tratie heeft verruimd. Bovendien leidt concentratie van kleine en zeer kleine scholten tot inrichtingen van onderwijs met ten minste drie leerkrachten en vol doende bezette 'klassen tot verbetering van het onderwijs zelf. De regeering heeft er de voorkeur aan gegeven de gemeenteraden in de gelegen heid te stellen tot opheffing te besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zijn zelf tot opheffing over te gaan. Indien aan den minister overwegende bezwaren tegen op heffing worden kenbaar gemaakt, zal hij aan de hand der verstrekte gegevens na gaan of hij zelf de opheffing moet bevor deren. Uiteraard kon de minister aan de ge meentebesturen geen bevelen geven, daar de staatsrechtelijke verhouding zich daar tegen verzet. In de circulaire werd dan ook slechts een dringend beroep gedaan op de medewerking van den burgemeester. Uitvoerig betoogt de minister, dat het uit financieel oogpunt en wegens den fei telijken toestand niet te verantwoorden zou zijn geweest met de concentratie deï openbare scholen te wachten totdat tevens concentratie van de bijzondere een feit zou zijn geworden. De Minister zegt verder, dat het finan cieel motief voor concentratie zich voor beide takken, openbaar- en bijzonder on derwijs, gelijkelijk doen gelden. Daarom heeft hij maatregelen overwogen oan ook in het bijlz. onderwijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere school meer is geconcentreerd dan de openbare. Hier echter is hét vraagstuk minder ur gent en meer gecompliceerd. Minder ur gent, doordien de kwijnende scholen bij het openbaar onderwijs verre in de meer derheid zijn. De C. A. O. fn de typografie. Zooals reeds werd gemeld is tus schen de vertegenwoordigers van pa troons- en gezellenorganisaties In het boekdru'kkersbedrijf overeenstemming be reikt over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. Wij vernemen, dat het nieuwe contract zal ingaan op 4 November a.s. en wordt gesloten voor dten tijd van 'twee en half jaar, zoodat het zal eindigen April 1936. In de nieuwe C.A.O. is het raam der bedrijfsgemeenschap, op enkele detailpun ten na, gelijk gebleven. De voornaamste wijziging betreft de loonen, die worden verlaagd voor gezel len van 24 jaar en ouder met 4 cent per uur, voor de machinezettera van dien leeftijd met 5 cent per uur. De loonen der jongere gezellen worden evenredig ver laagd. De loonen der gezellen (24 jaar en ouder) waren in de hoogste gemeente- klasse 70 cent, in de laagste 53; zij wor den nn 66 en 49 cent. De machinezötters komen in de hoogste gemeen teklass o van 79 op 74 cent, in de laagste van 62 op 57. De overeenstemming is verkregen ge heel zonder inmenging van derden, na langdurige besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers die zich 'hebben verbon den het contract in de verschillende in stanties te zullen verdedigen. Landelijk collectief contract Bouwbedrijf. Onder presidium van' den Bondsvoor zitter, den heer H. J. Terweij, vergader de de Bondsraad van den Nederlandsohen Christ. BouwarbeideTsbond te Utrecht. Een beslissing moest worden genomen over het nieuwe collectieve contract, waarin een loonsverlaging van vier cent per uur voor de groote plaatsen en drie cent voor de kleinere plaatsen is opge nomen. Het Centraal Bestuur beval deze voor stellen aan, op grond van de overweging, dat een contractions tijdperk onge- wenscht is. Uit de vergadering rezen echter zeer vele (bedenkingen. Deze richtten zich niet alleen tegen de loonsverlaging, maar te vens tegen de wijziging in de 'ziekte-uit- keering en de extra-verlaging, 'die voor een aantal plaatsen van werkgeverszijde is geëischt. Tenslotte werd met 27 stemmen voor en 10 tegen besloten, om op de nieuwe voor waarden de nieuwe collectieve overeen komst aan te gaan. Invaliditeits- en de Ouderdomswet. Op 1 September werden 24736 weduw- renten en 13821 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 103009 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 42099 personen een in validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 131204 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Dr H. Colijn teruggekeerd. D'e voorzitter van den ministerraad, dr H. Colijn, is gistermiddag per vliegtuig uit Berlijn in ons land teruggekeerd en heeft in den loop van den middag zijn werkzaamheden ten departemente hervat. Naar men verneemt heeft het bezoek van minister Colijn aan Berlijn in verband ge staan met bet Duitsche transfermorato- rium, waarover te Berlijn door gedele geerden der Nederlandsche regeering on derhandeld werd met vertegenwoordigers der Duitsche regeering. Binnenland. De opheffing van openbare scholen. Dr H. Colijn terug. De loonen in de typografie. Buitenland. Slechte ontwapeningsvooruitzichten. Engeland's schulden aan Amerika. Viaduct te Milaan ingestort. Ingezonden Mededeeling. ASS. APOTHEKER Lange Kerkstr. 42 Telefoon 168 GOES Geneesmiddelen, HomoSpathie, Ver- bandstoffen, Verplegingsartikelen, Bandages, Buikbanden, Breukbanden. Spataderkousen, Rechthouders, enz. Geneeskrachtige Radium-stralende stoffen. Bronwateren, Wijnen, Limo nades, Essences, Honing, Was, Che micaliën, Toiletartikelen Parfumerlën, en enz. Cocaïne tusschen mosselen verstopt. Op 19 Sept. j.l. kwamen te Jeumont 200 zakken mosselen aan, welke door een Ne derlandsche mosselenfirma te Iereeke waren afgezonden en bestemd waren voor een commissionair te Parijs. Deze moest de zending in twee partijen verdeelen. De eene partij was bestemd voor Parijs, de andere voor Marseille. Naar aanleiding van een telefonisch be richt van een onbekend gebleven persoon, werd door de douane te Parijs een on derzoek ingesteld, waarbij bleek, dat in 80 zakken mosselen, bestemd voor Mar seille, 10 K.G. cocaïne was verborgen. De „Telegraaf" verneemt nader, dat het bier eerder een oplichterszaak dan smok- kelaffaire betreft, daar men hier vermoe delijk niet te doen heeft met 10 K.G. co caine, doch met een partij goed, dat zeer veel op cocaïne lijkt, doch vermoedelijk waardeloos is. De afzenders van de z.g. cocaïne, die verstopt werd in een lading mosselen, moesten zeer goed geweten hebben, dat zij een vrijwel waardeloos goedje aan hun „afnemers" zonden, de onbekende, die de justitie te Parijs waarschuwde, dat er co caïne zou worden gesmokkeld, moet ook zeer goed op de hoogte zijn geweest van hetgeen in de mosselen was verstopt. De burgemeester van Ierseke, van Waar de lading mosselen werd verzonden, heeft deze zaak thans in onderzoek. Stadhuisbouw te Sas van Gent. Donderdagnamiddag is door burgemeester L. W. G. Hoefnagels in tegenwoordigheid van de raadsleden de eerste steen gelegd voor het nieuwe stad huis, dat te Sas van Gent eerlang zal ver rijzen. Het nieuwe gebouw, dat in modernen stijl wordt opgetrokken, belooft een sie raad te worden voor de gemeente. Vlissingien. Gisteravond vergaderde de afdeeling van de vereen. Kinderherstel- lings- en Gezondheidskolonies onder lei ding van den heer B. W. Knoop. Deze wees in zijn openingswoord op de sombere omstandigheden, waaronder deze vergadering wordt gehouden. Somber in de eerste plaats, omdat wij nu missen onzen eminenten voorzitter, dhr P. F. Auer, die ons door den dood ontviel. In de tweede plaats wees spr. op de sombere tijdsomstandigheden. Door de heerschende armoede loopt de gezond heidstoestand van verschillende kinderen hard achteruit. Er gaan geruchten, dat ook van gemeentewege het snoeimes der bezuiniging zal gehanteerd worden, ter wijl toch noodzakelijk de uitgaven ver meerderen zullen. Door de penningmeesteresse, Mej. C. Lagaay, werd rekening en verantwoor ding gedaan over het verslagjaar 1932. De inkomsten bedroegen f 3680,01, de uit gaven f 3748,24, alzoo met een tekort van f 67,83. Zij deelde voorts mede, dat over dit jaar 'het tekort nog grooter dreigt te worden, daar alleen voor verpleeggelden reeds f 3300 is uitbetaald en de inkomsten dalen. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat uitgezonden zijn 33 kinderen, met totaal 2259 verpleegdagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1