E.M.JAARSMA HAARDEN EERSTE BLAD. VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. E g 11 October esteden van een Woon- ouwen Garage uwen van een net bijkomende Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland HERFST- EN WINTERSEIZOEN VOOR HEERENKLEEDING NAAR MAAT GEBRs STEUTEL - KLQKSTR. - GOES Binnenland. Land- en Tuinbouw. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Zeergeleerde Heer !E te Krabbendijke keningen te ver- Bouw kundige Krabbendijke Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags on Vrijdags .f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Overheid en parlement. De belangstelling voor onze constitu- tioneele instellingen begint zienderoogen te verminderen. Wie smalend spreekt over de Volks vertegenwoordiging en over de Gemeente raden, krijgt allicht een goedkeurend ap plaus. Voor een deel is dit een gevolg van de verkeerde opvattingen, die omtrent het karakter van deze colleges worden gekoesterd en van de verkeerde practijk die bij vele leden van deze colleges in gang heeft gevonden. Het parlement, inplaats van zich tot zijn natuurlijke en grondwettelijke taak te beperken, de volksbelangen bij de Overheid te bepleiten en te waken voor de rechten en vrijheden der burgers, tracht zich meermalen een macht aan te matigen, die het niet toekomt en te gaan zitten op den stoel van de Over heid. Omgekeerd zijn er tal van Gemeente raden, waar de leden parlement] e gaan spelen en waar men den schijn wekt, als zouden de raadsleden de volksver tegenwoordigers zijn, die staan naasten tegenover de overheid, het college van B. en W. Over het hoofd wordt dan gezien, dat het de Raad is' ,die staat aan het hoofd van de Gemeente, dat de Raad heeft een besturend en niet een vertegen woordigend karakter. Erkend kan hierbij worden, dat er burgemeesters zijn en wethouders, die deze verkeerde opvat ting in de hand werken, door zooveel mogelijk de raadsleden op een afstand en als het kan er buiten te houden. In verband hiermede trok de aandacht een uitspraak van den Amsterdamschen wethouder, den heer Walrave Boissevain die Woensdag in een openbare vergade ring verklaarde: ,fHet doel (van het huidige college van B. en W.) is, Amsterdam door de moei lijke tijden heen te helpen. In deze tijden moet geregeerd worden, als het kan met medewerking van den Raad, als 'tmoet zonder! Dat lijkt krachtig en 'tis verklaarbaar dat, blijkens de verslagen, een hevig applaus volgde, maar in den haak is zulk een uitspraak toch niet, tenzij wat uit het verband niet blijkt aan het ingrijpen van de hoogere autoriteiten is gedacht. Wat het parlement betreft, begint er onder den indruk van wat in het bui tenland gebeurt en in verband met de vrees, dat de fascisco-epidemie ook naar ons land zal overslaan, eenige verbete ring te komen. Zelfs in den Soc.-Dem. hoek begint men tot het inzicht te ko men, dat het parlementaire stelsel de beste kansen heeft, als het parlement zich beperkt tot zijn eigen taak. Zoo moet het ook gaan in de gemeente raden. Beter inzicht in de besturende taak van den Raad zal de praatzucht vermin deren en het verantwoordelijk- heidsgevoel sterken. En dat is het, wat wij vooral in onze dagen noodig hebben. Bij de Overheid zoowel als het parle ment moet zijn het besef van eigen taak en eigen verantwoordelijkheid. LUCHTSCHIPVERBINDING AMERIKA—EUROPA. Samenwerking van Nederland, Amerika en Duitschland. Er bestaan, zooals reeds eerder werd gemeld, plannen om tot een transatlanti sche luchtschipverbinding té komen. Ter bestudeering van deze plannen zijn eeni- gen tijd geleden Dr Hugo Eckener en de heer Bronsing, directeur van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" naar Amerika vertrokken waar zij verschillen de besprekingen hebben gevoerd. Gisteren zijn de heeren met de „Staten dam" teruggekeerd. Er Eckener is onmiddellijk doorgereisd naar Friedrichshaien. De luchtschipver binding AmerikaEuropa, zoo verklaar de hij, komt er. De heer Bronsing deelde mede, dat de besprekingen vlot verloopen zijn. Voorna melijk zijn deze gevoerd met den heer P. Litsfield, president-commissaris van de Good Year rubber and tire Company en president van de Good Year Zeppelin Company Men heeft een basis weten vast te stel len waarop door de betrokkenen in Ne derland, Duitschland en Amerika kan worden samengewerkt ter bereiking van liet gestelde deel. Ingezonden Mededeeling. OOK UW ADRES Momenteel is men druk bezig met de uitwerking der plannen. De aanslag op Dollfuss. Gisteren heeft de politie het bewijs in handen gekregen, dat Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft gepleegd, nationaal-socialistisch partijman is. Zij heeft n.l. het lidmaat schapsboekje der N.S.D.A.P. van Dertil gevonden. Uit dit boekje ia gebleken, dat D'ertil in het begin van 1932 tot de N.S.D.A.P. is toegetreden. Bovendien is hij Oostenrijksch S.A.-man geweest. Bo vendien werden 11 personen gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. In tegenstelling met deze mededeeling verklaart de landsleiding der N.S.D.A.P. Oostenrijk, dat Dertil nooit, ook niet tij delijk, lid der N.S.D.A.P. ia geweeat. Het proces te Leipzig. Wat nu in Leipzig geschiedt, wordt met een vakterm weergegeven, die, in het Ne- derlandsch vertaald, ongeveer „objectieve vaststelling der feiten" zou luiden. Men is begonnen. Van der Lubbe aan de objectieve vaststelling der feiten te on derwerpen. De twee laatste dagen zijn uitsluitend aan de acte van beschuldiging van Torg- ler gewijd geweest. Dat ia nu afgeloopen. Heden en volgende dagen zullen de drie Bulgaren volgens dit recept behandeld worden en dan wordt het gordijn in Leipzig voorloopig neergelaten. Het bof verhuist dan naar Berlijn, waar de meeste getuigen wonen en daar zullen de zittingen dan in het rijksdagge bouw zelf plaats vinden, waarbij dan nog rond honderdtwintig getuigen het woord zullen voeren. Nieuwe aardbeving in Italië. De bladen maken melding van een he vige aardbeving, welke het plaatsje Terai, dat op een afstand van 100 kilometer van Rome ligt, heeft geteisterd. Van de bevolking maakte zich een pa niek meester. Tot nog toe is niet bekend, of er schade is aangericht. Reeds brandstichtingsplannen in Maart 19327 Naar het „Klever Kreisblatt" meldt, heeft zich, blijkens ontvangen politiebe richt uit Oss, aldaar dezer dagen een ze kere Joh. Haan, metselaar van beroep en afkomstig uit Nieuwenhagen, aange meld, die mededeelingen met betrekking tot den rijksdagbrand kon verstrekken. Haan had in Maart 1932 in Duitschland een ontmoeting met een man gehad, die hem gevraagd had, of hij wat wilde ver dienen en die sterk gezinspeeld had op de wenschelijkheid van brandstichting in den rijksdag, zoodat Haan den indruk kreeg, dat de man hem (Haan) daartoe wilde overhalen. De man had geen gewoon reisbiljet, doch wel een biljet, overeenkomend met een legitimatiebewijs voor afgevaardigden dat aan Haan getoond werd. De onbekende had aan H. te kennen gegeven, er gaarne 1000 Mark voor over te hebben, wanneer het rijksdaggebouw in vlammen opging. Haan werd, toen de onbekende hem aldoor tot brandstichting wilde overha len, bang en wist den man verder te ont loop en. Haan is op verzoek der Duitsche politie zijn verklaringen te Kleef en daarna te Berlijn opnieuw gaan afleggen. Haan moet een betrouwbaren indruk maken, zoodat men de mogelijkheid, dat van der Lubbe omgekocht zou kunnen zijn om den rijksdag in brand te steken niet bij voorbaat kan verwerpen. Korte Berichten. In de omgeving van Charbin is lon- genpest uitgebroken. Tot dusverre wer den 122 gevallen geconstateerd. De be strijding der epidemie blijkt zeer moeilijk te zijn, daar de Chineezen weigeren hun dooden te verbranden. 69 patiënten zijn reeds overleden. 1 Chineesche benden hebben in de na bijheid van Inkoe een D-trein aangehou den en 20 passagiers, van Mandsjoe- rijsche, Japansche en Chineesche natio naliteit, ontvoerd. Een bandiet werd ge dood, 27 gewond. i De vroegere rector der Weensche Universiteit, de hoogleeraar in het straf recht, Prof. Dr Gleispach, is door de re geering gepensioneerd. Hij was een ijve rig nationaal socialist en heeft een boek geschreven, waarin hij de regeering-Doll- fuss heftig heeft aangevallen. Naar ver luidt zullen nog eenige professoren we gens hun nationaal socialistische gezind heid worden ontslagen. De Nationale Raad van Zwitserland heeft met groote meerderheid het voor stel van den Bondsraad om de bezoldiging van de rijksambtenaren voor 1934 en '35 met 7 pet. te verlagen goedgekeurd. Uit het Boekdrukkersbedrijf. Onder voorzitterschap van den heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist hebben ver tegenwoordigers van de werkgevers- en de werknemersorganisatiën in het boek drukkersbedrijf eenige weken te Amster dam onderhandeld over het afsluiten van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in verband met het eindigen van de thans geldende overeenkomst op 7 October a.s. Partijen zijn gistermiddag tot voorloopige overeenstemming gekomen. Voorts is besloten om het tegenwoor dige contract voor den duur van vier we ken te verlengen, teneinde inmiddels de redactie der nieuwe overeenkomst vast te stellen. Arbeidsovereenkomst in het bouwvak. In hun ledenvergaderingen hebben de patroonsbond voor het bouwbedrijf in Ne derland en de Ned. r.k. bond voor bouw- patroons het voorstel van hun bondsbe- sturen aanvaard tot het aangaan van een nieuwe landelijke collectieve arbeidsover eenkomst, waarin voor groote gemeenten het loon met vier cent per uur zal worden verlaagd en voor kleinere gemeenten met drie cent. De totstandkoming van de nieuwe lan delijke arbeidsovereenkomst is hiermede practisch verzekerd aangezien verwacht wordt, dat ook de arbeidersbonden een en ander zullen aanvaarden. Beperking onderwijzersopleiding. Naar aanleiding van ter zake gestelde vragen, deelt men aan het Ned. Corr. Bu reau uit de beste bron mede, dat aan het departement van Onderwijs, de inperking van de onderwijzersopleiding reeds eeni- gen tijd in voorbereiding is. Het ontwerp van de noodige maatregelen is bij ver schillende instanties om advies. Militaire dienst in Ned.-lndië. Bij Kon. Besluit van 19 Januari 1928 werd een regeling vastgesteld voor het aangaan bij het leger hier te lande van een vrijwillige verbintenis op korten ter mijn door jongelieden, die voornemens zijn zich in Ned.-lndië te vestigen. Tol 1928 waren namelijk zij die om een of an der beden hier te lande waren vrijgesteld van actieven militairen dienst, in Ned.- lndië nog dienstplichtig, waardoor hun kans om naar de Oost te worden uitge zonden door een handelsfirma kleiner was. Door nu vrijwillig eenige maanden te gaan dienen bij het leger hier te lande, konden zij zich vrijstellen van militairen dienst in Indië. Thans is echter het bedoelde besluit van 19 Januari 1928 ingetrokken. Jongelui, die zich in Ned.-lndië willen vestigen en hier te lande vrij waren van militairen dienst, zullen dus, behoudens afkeuring, hun dienstplicht in Indië moeten vervul len. Voorts is bepaald, dat de jongelieden, die reeds krachtens bovenbedoelde rege ling een verbintenis hebben gesloten, dit verband mogen uitdienen en dat de jonge lieden, te wier behoeve de minister van Defensie reeds machtiging heeft verleend tot het aangaan van deze verbintenis, als nog voor het sluiten van dat verband in aanmerking mogen komen. De handel tusschen Nederland en de Sowjei-Unie. In de eerste negen maanden van 1933, bereikten de bestellingen der Unie van So cialistische Sow jet-Republieken in Neder land een totaal bedrag van 11,25 millioen gulden, of een maandgemiddelde van on geveer 1,2 millioen gulden, tegenover een maandgemiddelde van den uitvoer van Nederland naar de Sowjet-Unie over 1932 van ongeveer 380.000 gulden, overeenkom stig de Nederlandsche statistiek van den buitenlandschen handel. Besteld werd aan rubber voor ongeveer 2 millioen gulden, aan tin voor ruim 4^ millioen gulden, terwijl de overige orders betrekking hadden op haring, spek, var kens, lompen, sleepbooten, werktuigen, ki nine en kininezouten, thee, cacaobonnen, machines van verschillenden aard, sisal en eenige andere producten. Ook de bevrachting van Nederlandsche scheepsruimte is verder toegenomen en bereikte volgens de tot nu toe beschik bare gegevens in de periode van 1 Ja nuari tot 1 Augustus 1933, 578.000 ton tegen 233.000 ton in het geheele jaar 1932. Ingezonden Mededeeling. Dit U Modal DONAR F.130.- compl. geplaatst LAGE PRIJZEN NIEUWE MODELLEN I9ÏÏ UITERST ZUINIGI Kon. Haardenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes De Poolsch-Nederlandsche handels betrekkingen. Zooalg bekend, treedt het nieuwe Pool- sche douanetarief binnenkort in werking en men vreest, dat de daarin vervatte bepalingen een ongunstigen invloed zul len hebben op den Nederlandschen han del. Om deze moeilijkheden zoo gering mogelijk te doen zijn, vinden er besprekin gen plaats tusschen vertegenwoordigers der Poolsche en Nederlandsche regeerin gen. De directeur van den Oeconomiscben Voorlichtingsdienst, de heer A. Th. Lam ping, is daartoe een dezer dagen naar Pa rijs vertrokken, waar de conferenties plaats hebben. Hypotheekboeren in nood. Door de algemeene vergadering van de R.K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem gehouden, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering van den A.B.T.B. enz., overwegende dat de hypo theekboeren zonder regeeiingssteun niet meer te redden zijn, en zonder dien steun zeker financieel ten gronde gaan, dat de crisispachtwet aan invloed verliest, door dat de meeste contracten, die voor 1932 zijn afgesloten, door andere zijn vervan gen, dat bij de meeste nieuw afgesloten contracten de bedongen pachtsom weer veel te hoog is, en geheel gebaseerd wordt op den door de Regeering verleenden toe slag; verzoekt de Regeering de hypotheek- boeren onverwijld te helpen en door het zoo spoedig mogelijk indienen van het ontwerp pachtwet te voorkomen, dat de Regeeringssteun alleen aan de eigenaars ten goede komt. Nasleep muiterij op „Zeven Provinciën". Tot hen, die zich Woensdag 20 Sept. met de „Sihajak" naar Nederland bega ven behoort ook de gewezen eerste offi cier van de „Zeven Provinciën", de luite nant ter zee le klasse C. Meyer. Een strafvervolging zal tegen de heer Meyer, die te Koetaradja aan wal was, toen de muiterij plaats vond, niet worden ingesteld, maar wel ligt het, naar het „Bat. Nwsbl." vernam, in de bedoeling, dat de heer Meyer wegens ongeschiktheid uit H. M.'s dienst bij de Zeemacht zal worden ontslagen. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 65 cent per K.G. De vijf gulden per koe. Op een vraag van Dr Posthuma aan Mr Win termans, die Minister Verschuur ter F. N. Z.-vergadering vertegenwoordigde, wanneer de betaling van f 5 per melkkoe kan worden tegemoet gezien, antwoordde deze, dat op het oogenblik de juridische vraag wordt onderzocht, of de Crisiszui- velwet deze uitkeering wel toelaat. Per soonlijk was Mr Westerman van meening dat dit niet het geval is. Kómen zal de uitkeering, in welken vorm dan ook, ze ker. Uitvoering der Varkenswet. Verlaging der heffing gevraagd. De negen samenwerkende organisaties van slagers, grossiers, vee- en varkens- Binnenland. Loonbesprekingen in het drukker sbe drijf en de bouwvakken. Bespreking onderwijzersopleiding. Relletjes te Rotterdam. Een nieuwe Staatsleening. Wijziging der varkenswet gevraagd. Buitenland. Weer aardbeving in Italië. Het proces te Leipzig. De luchtschipverbinding Amerika Europa. handelaren en vleeschwarenfabrikanten hebben aan het bestuur van de Ned. Var- kensoentrale verzocht te willen bevorde ren, dat de heffing op de geslachte var kens krachtens de crisisvarkenswet met 14 October a.s. aanmerkelijk worde ver laagd. Zij gronden dit verzoek o. m. op de volgende overwegingen: Volgens art. 7 der Crisisvarkenswet wordt de heffing zóódanig vastgesteld, dat, de kosten voor de uitvoering dezer wet inbegrepen, door middel van het sta bilisatiefonds voor de varkens een richt prijs kan worden verkregen, zooveel mot- gelijk overeenkomende met de inmisbare productiekosten. Naar de meening van ondergeteeken- den 'is de loonende productieprijs voor varkens bij de huidige marktprijzen reeds eenigen tijd meer dan bereikt. De vrije markt staat nu reeds eenige weken lang boven den richtprijs welke de Ned. Varkenscentrale aangeeft. De export van bacon, varkensvleesch en spek, behoeft dooreengenomen geen toeslag meer, wijl deze loonend geacht mag worden. Op die gronden is naar het oordeel van ondergeteekenden een hooge heffing als thans nog rust op het varkensvleesch, hetwelk voor het binnenland wordt ge consumeerd, n.l. 9 cent per K.G. geslacht varken, onnoodig en zeker niet gewenscht. De huidige positie van de varkenshou derij zou safe zijn te stellen, alleen met een teeltbeperking en de uitvoering van een dergelijken maatregel zou uit een zeer geringe heffing bekostigd kunnen wor den. V De prijzen voor het spek en varkens vleesch bewegen zich dit jaar in een steeds stijgende lijn en staan thans meer dan 25 pet. boven die prijzen van het vorig jaar, terwijl de heffing nog gelijk is. De consumptie van varkensvleesch neemt door de hoogere prijzen sterk af en de slachtingen van varkens voor de binnen- landsche consumptie verminderen sterk, de laatste weken vooral aan de abbattoirs. Déze mindere afname van varkenspro ductie voor het binnenland is niet in het belang van de fokkers en mesters en ten nadeele van den handel in varkens en varkensvleesch. De heffing op aardappelen met een kwarfje verhoogd. Naar het „Hbld" verneemt, is de hef fing op de aardappelen verhoogd met 25 cent per 100 K.G. voor administratie- loon. De heffing bedraagt dus thans f 1.25 per 100 K.G. Tuinbouwonderwijs in Zeeland. Gedurende den a.s. winter zullen alge meene tuinbouwcursussen worden gegeven te 'Hoedekensfcerke, Ierseke, Kw'aden- damrne, Lewedorp, Middelburg, Oude- lande, Ovenzand, Terneuzen, Wemeldinge, Zaamslag, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, Kloetinge, Oud-S aMbinige, Zierikzee, Krabbendijke, Kapelle, Oost-Souburg, Senaoskerfce, Ka'ttendijke, Oostburg en Heinkenszand. Cusussen in sorfeeren en verpakken van fruit zullen gegeven worden te Kapelle (jongens), Kapelle (meisjes), Krabben dijke, Hoedekensfcerke, Wemeldinge, Kloe tinge, iLewedorp, Wilhehninadorp, Goes 2. Spreekbeurt van' !het Ka merlid S m e e n k. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 18 November het Md der Tweede Kamer, de heer 'G. Smeenk, te Middelburg op uitnoodiging van het Be stuur der Gewestelijke Organisatie Zee land van Patrimonium een belangrijke rede uitspreken. Onderwerp, plaats en uur zullen nader worden békend gemaakt. Men noteere nu reeds den datum. Tholen en de tram. Het botert reeds lang niet tusschen de gemeente Tholen en de Stoomtramweg Mij. A. B. T. Het gaat over het bruggeld, dat de A. B. T. voor de gemeente Tholen heeft geïnd, maar waarvan 'de afdracht te lang op zich laat wachten. In den gemeenteraad zijn eenige vra gen aan B. en W. 'gesteld over deze kwes tie. Men is er toen 'toe overgegaan om de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1