DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes ea Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 80 cent per regel. Ingesonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. NIEUWE BIJZONDERHEDEN OVER DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". De voorbereiding van de muiterij. Het „Bataviasch Nieuwsblad" publi ceert bijzonderheden over de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën, welke tot dusver nog niet bekend waren. Hieruit blijkt, dat de stemming aan boord bij vertrek uit Soerabaja goed was, aangezien kort te voren aan de beman ning officiéél was meegedeeld, dat een verdere salariskorting niet zou plaats vinden. Toen de Zeven Provinciën ter hoogte van Padang was aangekomen, verscheen op het publicatiebord de mededeeling, dat toch een nieuwe korting zou wor den opgelegd. Hierover werd gekankerd. Nadat Padang was gepasseerd, ver scheen een tweede mededeeling op het publicatiebord inzake de korting van 17 pet. voor de inlandsche schepelingen, zoodat ook onder dezen de ontevreden heid groot was. Hierna las men op het publicatiebord, dat 425 man te Soerabaja dienst hadden geweigerd. De commandant, de kapitein-luitenant ter zee P. Eykenboom, riep de bakmees- ters bij zich en wees hen op den ernst van dienstweigering. Nog des middags werd aan boord een vergadering belegd, waarbij een Europeesche korporaal de dienstweigering besprak en voorstelde te Sabang te weigeren kolen te laden. Hier na riep een stoker-olieman de inheemsche bemanning op tot een vergadering in een bioscoopgebouw te Sabang. Bedoelde vergadering werd door korpo raal Bosschart geopend met een nieuw- jaarwenseh, welke door een Thimoree- schen matroos in het Maleisch werd ver taald. Daarna besprak Bosschart de sa- lariskorting, doch de politie verbood hiermede verder te gaan, waarop de ver gadering werd ontbonden. De Zeven Provinciën lichtte het anker en vertrok naar Olehleh. Gedurende de reis werd opnieuw vergaderd en besloten „met het schip op stap te gaan", waartoe een gunstige gelegenheid zou worden af gewacht/De inlandsche schepelingen bo den aan voor geweren en munitie te zorgen. Kawilarang en Tuhumena, twee inheemsche opvarenden, zouden voor de navigatie zorgen. De inlandsche schepe ling Rumampi zou het anker lichten en korporaal Bosschart de algemeene leiding nemen. Het sein tot de muiterij zou wor den gegeven door Kawilarang. Het doel was naar Soerabaja op te stoomen ten einde aldaar te protesteeren en de vrijlating te eischen van dé gevan gen kameraden. Een Inlandsche djongos kreeg de op dracht de namen te noteeren der officie ren, die aan boord bleven. Voorts moest hij op een fluitsein hun hutten afsluiten. Aan boord van de Zeven Provinciën waren 17 officieren, allen jongeren, ach tergebleven om op het schip te passen. Precies tien uur 's avonds ging het af gesproken signaal voor het uitbreken van de muiterij. Op dat oogenblik werden de lichten gedoofd. Alle stokers werden de machinekamer ingedreven onder bedrei ging met den dood. Men had schildwach ten bij den longroom geplaatst, waarin inmiddels de aanwezige officieren waren opgesloten. Geheel volgens programma werden nu de ankers gelicht, waarna werd weggevaren, zij het dan met eenige moeite. Intusschen hadden weer anderen de wapenrekken geforceerd en de muni tie naar boven gebracht. Het een en ander werd bij de hand gezet en dit alles ge schiedde onder veel tumult. Om twee uur 's nachts voer de Zeven Provinciën weg, machteloos nageoogd door den inspecteur van politie Vermeer. Het was deze inspecteur, die reeds om acht uur dien avond den commandant der Zeven Provinciën had gewaarschuwd voor hetgeen hem ter oore was gekomen omtrent de plannen tot muiterij. Dit was gebeurd terwijl de comman dant zich in de sociëteit bevond en op deze waarschuwing had de commandant slechts gereageerd met een glimlach. De hervatting der ontwapenings conferentie. Henderson heeft het presidium der Ont wapeningsconferentie tegen Maandag middag in zitting bijeengeroepen. Het bu reau zal Maandag eerst in geheime zitting bijeenkomen. De Ontwapeningsconferentie zelve zal op 16 October te Genève bijeenkomen. Het mijnongeluk te Eichenau. Omtrent het ongeluk in de kolenmijn te Eichenau, waarover in ons blad van gisteren reeds is bericht, werd gister avond nog gemeld, dat de 10 ingesloten mijnwerkers nog niet bevrijd waren. Hoe wel reddingsbrigades onmiddellijk ge tracht hebben, ter bevrijding van de inge- slotenen de mijn binnen te dringen, moest men later deze pogingen staken, daar er gevaar voor nieuwe instortingen dreigde. Men heeft de wanden van de schacht met planken moeten afdekken, alvorens de reddingsbrigades weer kon den afdalen, maar dit werk heeft natuur lijk geruimen tijd in beslag genomen. Nog wordt medegedeeld, dat de ingesloten mijnwerkers voor 't meerendeel vader zijn van een talrijk gezin. Noorsch stoomschip in brand. Gisterochtend hebben de Noorsche Ra diostations van het Noorsche stoomschip Roholm, dat op weg was van Archangelsk naar Engeland, noodseinen opgevangen. Het vaartuig is in volle zee in de buurt van Tromsö in brand geraakt en verzocht om hulp. Aan boord bevinden zich 25 personen. Wegens den gTooten afstand zullen de ter assistentie uitgevaren boo ten het brandende schip niet eerder dan over 2 maal 24 uren kunnen bereiken. Naar een militaire dictatuur op Cuba? In Amerikaansche kringen te Havana wordt aangenomen, dat de huidige re geering van San Martin zal worden ver vangen door een militaire dictatuur. Overigens is het te Havana rustiger dan de laatste week het geval was, daar er >een hevige storm' raast, die een snel heid van 112 K.M. per uur heeft, en de bewoners in hun huizen deed vluchten. Talrijke telefoon- en telegraaflijnen zijn vernield, terwijl vele hoornen ontworteld werden. Duitschland en Frankrijk. Sauerwein van de Paris Soir had een onderhoud met den Pruisischen minister president Goering. Over het Joodsche vraagstuk zei Goe ring: „de Jood kan en mag Duitschland niet regeeren, evenmin als Frankrijk. Hij bezit bepaalde capaciteiten, maar om een volk te leiden moet men van het bloed van dit volk zijn." „Wij willen geen oorlog." Ik zeg dit als soldaat, wiens handwerk jarenlang be stond in het voeren van oorlog en ik zal U zeggen, waarom wij geen oorlog willen. Frankrijk en Duitschland kunnen elkaar onmogelijk willen vernietigen. Zij zijn in vroeger oorlogen niet zoover gekomen en het zal hen verder ook nooit gelukken. Om een stukje aarde moet nimmer oorlog ge voerd worden, maar tegen een vijand, die ons zou willen vernietigen, moet oorlog gevoerd worden tot den laatsten man en den laatsten ademtocht. Wij hebben geen revanche-idee. Een oud Duitsch lied be gon met de woorden: „Siegreich wollen wir Frankreich schlagen". Ik heb bevel gegeven, dat het niet meer gezongen mag worden. Vervolgens had Goering het nog over de luchtvaart. Ik heb verdedigingswapenen noodig, al dus verklaarde hij. Wij zijn geheel door landen omgeven, die met Frankrijk be vriend zijn. Wij kunnen van alle kanten aangevallen en vernietigd worden. Wil men werkelijk, dat wij volkomen weerloos zijn? De aanslag op Dollfuss. De „Reichspost" deelt mede, dat bij een huiszoeking in de woning van den dader, Dtertil, in een kachel de resten zijn ge vonden van een groote hoeveelheid ver brand drukwerk en documenten. Zoowel te Weenen als buiten de hoofd stad wordt een omvangrijk onderzoek in gesteld naar eventueels medeplichtigen. De vraag of D'ertil medeplichtigen heeft gehad of niet is nog niet opgelost. Vijf personen zijn gearresteerd, van wie men veronderstelt, dat zij' bij den aanslag zijn betrokken. Te Innsbruck zijn tal van vooraanstaande nationaal-socialisten ge arresteerd.- De „Tiroler Anzeiger" beweert, dat de aanslag op Dr Dollfuss in een onlangs te Innsbruck gehouden bijeenkomst van na tionaal-socialisten is beraamd. Op een vraag naar het motief van zijn daad antwoordde de dader herhaaldelijk, dat hij de opmerkzaamheid der openbare meening had willen vestigen op zijn stief vader, Dr Günther, als den eenigen man, die Oostenrijk op het oogenblik redden kan. De boschbrand bi] Los Angelos. Bij den boschbrand in de omgeving van Los Angelos, zijn 61 personen om het leven gekomen. Gebleken is, dat de brand is gesticht door een werHooze. De misdadiger is ge arresteerd. De Nederlandsche resolutie over de vluchtelingen. In zijd rede in de tweede commissie ter toelichting van bet Nederlandsche voorstel inizake de Duitsche vluchtelingen, zedde minister De Graeff te Genève, dat hij goeden grond had om te gelooven, dat verschillende Joodsche organisaties be reid zijn een groote som ter beschikking te stellen, mits bet werk georganiseerd wordt onder die auspiciën van den Vol kenbond. Men kan ook het bestaande Volken- bondshureau-Nansen daarmede belasten of een nieuwe speciale organisatie stich ten onder een 'hoogen commissaris van den Volkenbond. De minister eindigde (met bet denkbeeld in overweging te geven, dat een sub-com missie zal worden benoemd om het Ne derlandsche voorstel verder te bespreken. Een algemeen applaus, waaraan alleen de Duitsche delegatie niet deelnam, volg de op deze redevoering van minister Da Graeff. Onmiddellijk hierna legde de Duitsche gedelegeerde Ritter een korte verklaring af. In deze verklaring wordt er akte van genomen, dat de Nederlandsche minister thans heeft herhaald, dat het voorstel geenszins bedoelt een critiek op den te- genwoordigen toestand te oefenen en uit sluitend ten doel heeft een technische regeling van de door den minister aan geduide vraagstukken. De Duitsche dele gatie zou zich sterk verzet hebben tegen iedere discussie van anderen aard, doch ook onder de door den NederlandsChen minister gegeven beperking is zij niet in staat aan de discussie over bet Neder landsche voorstel deel te nemen. Het proces te Leipzig. Uit het verhoor van gisteren: De voorzitter vraagt v. d. Lubbe of bij op den dag van den rijksdagbrand ook 's middags in den rijksdag is geweest en wel in gezelschap van Torgler, den leader der communistische rijksdag-fractie. Van der Lubbe (na eenig talmen): „Neen, dat geloof ik niet." Voorzitter: „Ge kunt op zoo'n vraag toch alleen met ja of neen antwoorden. Ge zijt dus niet met Torgler samen ge weest?" Van der Lubbe: „Neen". Voorzitter: „Kent gij Torgler van vroe ger?" Van der Lubbe: „Neen". Voorzitter: „Hij is u dus geheel onbe kend?" Van der Lubbe: „Ja". Voorzitter: „Ik vraag u uitdrukkelijk, of gij den rijksdagbrand zelf hebt gesticht, dan wel of eenige personen u daarbij heb ben geholpen". Van der Lubbe aarzelt aanvankelijk, dan komt er een lach over zijn gezicht en antwoordt hij: „Neen". Voorzitter: „Is het u bekend, dat te be wijzen is, dat gij alleen het niet kunt heb ben gedaan?" Van der Lubbe: „Ja". Voorzitter: „Hebt ge den rijksdag al leen in brand gestoken of met de hulp van anderen?" Van der Lubbe: „Alleen". Voorzitter: „Niemand heeft iets in ge reedheid gebracht?" Van der Lubbe: „Neen". Voorzitter: „Hoe verklaart ge dan, dat de deskundigen 'hebben vastgesteld, dat gij den brand niet alleen hebt klaargespeeld?" Van der Lubbe: „Kan ik niet zeggen". Voorzitter: „Waart gij op den dag van den brand reeds eenmaal in 'het rijks daggebouw?" „Ja", zegt van der Lubbe. „Dus, gij waart op den dag van den brand reeds eenmaal in den rijksdag?" „Neen", zegt van der Lubbe. „Maar, van der Lubbe, op een en de zelfde vraag antwoordt gij dan eens „ja", dan eens „neen", hoe zit dat nu?" „Dat kan ik niet zeggen", antwoordt van der Lubhe. Korte Berichten. De kust van Ecuador wordt reeds sedert Zondag door steeds in kracht toe nemende aardschokken geteisterd. Tal van schepen zijn ernstig beschadigd en tal van personen zijn gewond. Het aard bevingscentrum ligt naar men meent, in de buurt van de Galapagos-eilanden. Het scheepvaartverkeer is geheel onderbro ken. Men vreest verdere vulkanische uit barstingen. Op last van de politie-autoriteiten hebben 25 Duitsche studenten bevel ge kregen Joegoslavië te verlaten, daar zij misbruik maakten van de verleende gast vrijheid. Een staking van bestuurders van vrachtauto's te New-York, waarbij 17 duizend man betrokken waren en die een bedreiging vormde voor de levensmidde lenvoorziening der stad, is op een voor de stakers bevredigende wijze geregeld. Uit verschillende staten worden onlusten door stakers gemeld. Te Solingen zijn twee zakenlieden in hechtenis genomen wegens „verstoring van den economischen vrede". Zij worden er van beschuldigd geknoeid te hebben met de prijzen der messen, welke door de plaatselijke industrieelen waren vastge steld. Zij zullen naar een concentratie kamp worden overgebracht. Wegens moedwillige vernieling van den eik, door rijkskanselier Hitler in het stadspark te Krefeld geplant, beeft de Ingezonden Mededeeling. ALS U EEN DUITSCH DIENST MEISJE hebt en zij trekt een Volendamsch costuum aan, Is zij dan een Holland- sche? Als er voor 3 millioen gulden zelf werkend waschmiddel uit Duitschland wordt geïmporteerd en hier verpakt in een Hollandsch kleedje, is het dan Ne- derlandsch Fabrikaat? Wascht toch liever met „1. 2. 3.", het zelfwerkend waschmiddel, dat voor 100 °/o in Holland wordt gemaakt. „1. 2. 3." kost slechts 17)4 cent per pak 5 cent goedkooper dan de gelijk soortige producten uit het buitenland. EN DEZE WEEK ZELFS als proef 2 PAKKEN „1. 2. 3." 30 cent. plaatselijke politiechef last gegeven aan een aantal communistische gevangenen voor drie dagen het avondeten te ont houden. Ook te Düsseldorp is onlangs de ze maatregel genomen, toen anti-nazi biljetten op de muren der stad. waren ge plakt. Onrust bij de communisten. Naar het schijnt, zoo meldt de „Limb. Koerier"^ is de Communistische Partij Holland bezig haar archieven in veilig heid te brengen, eveneens haar geldmid delen en de bescheiden van haar blad „De Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen van de regeering in den vorm van huiszoeking, waarvan het resultaat, waarvoor zij beducht zijn, zou kunnen leiden tot een algemeen verbod of opheffing van de partij.. Inderdaad blijken ons, zegt de M s b., bij nadere informatie de communisten bezig hun bescheiden in veiligheid te brengen. De aanleiding daartoe schijnt te zijn ge legen in het feit, dat van sommige zijden bij de Regeering wordt aangedrongen op een krachtiger .optreden tegen de commu nistische partij. Of de regeering aan dien aandrang gevolg zal geven is evenwel niet bekend. Pootaardappelen naar het buitenland. Het Tweede Kamerlid Bakker heeft aan den minister van Economische Zaken ge vraagd: 1. Is het juist, dat in sommige deelen des lands, de afzet van pootaardappelen naar het buitenland is bevorderd, door dat de exporteurs, in samenwerking met de leveranciers, de regeling ten aanzien van de prijzen gesteld, hebben ontdoken? 2. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat de Friesche exporteurs en leveranciers, welke zich aan bedoelde regeling strikt gehouden hebben, door bo vengenoemde ontduiking ten zeerste be nadeeld worden, aangezien op deze wijze de export van Friesche pootaardappelen van de van ouds bekende Uitnemende kwaliteit, 'onmogelijk wordt gemaakt? 3. Is de minister bereid ten aanzien van overtredingen van de in bovenbedoelden zin gestelde regelen zoodanige maatre gelen te treffen, dat deze, door de gevol gen welke daaruit voortvloeien voor de overtreders, zooveel mogelijk verder zullen worden voorkomen? Salarisverlaging voor het Rijkspersoneel. In een vergadering te Utrecht van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte naren, o.m. ter bespreking van de door de regeering aangekondigde salarisverla ging voor het Rijkspersoneel ten bedrage van 15 Yn millioen gulden, werd een motie aangenomen, waarbij' de regeering drin gend wordt verzocht de voorstellen in zake de salarisverlaging in nadere over weging te nemen. Door deze nieuwe verlaging de derde in enkele jaren tijds zouden de gren zen van de bestaansmogelijkheid voor ver schillende Rijksambtenaren worden over schreden. De banderolleprijs van tabaksfabrikaten. De Nederlandsche bond van marktkoop- lieden-vereenigingen heeft een brief ge richt aan den minister van financiën en aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, niet te treden in de verzoeken van belanghebbenden in de sigarenindustrie, o.m. om de Tabakswet te wijzigen in dien zin, dat het niet meer mogelijk zal zijö, tabaksfabrikaten te verkoopen beneden den prijs, welken de banderolle aangeeft. De bond wijst er daarbij op, dat zeer vele handelaren in sigaren, sigaretten enz. door een dergelijke bepaling ten zeerste in bun broodwinning zouden worden be nadeeld, aangezien daardoor bijv. de ver koop van „ongeregelde partijen rookarti kelen" niet meer mogelijk zou zijn. Tenslotte merkt de bond op, dat door Binnenland. Onrust bij de communisten. De verminderde uitkeering aan de ge meenten uit het gemeentefonds. De toestand in de veehouderij. Buitenland. Het proces te Leipzig. De dader van den moordaanslag op Doll fuss. Ontwapeningsconferentie op 16 October zoodanige bepaling niet alleen bedoelde bandelaren zouden worden gedupeerd, doch dat ook de consument daarvan scha de zou ondervinden. Gekleurde petroleum. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat velen nog niet ge heel op de hoogte zijn van het „waarom" van de gekleurde petroleum. Daar de regeering een belasting heeft ingesteld op de benzine, hebben sedert eenigen tijd verscheidene kleinere ben zinehandelaren deze benzinebelasting ge deeltelijk weten te ontduiken door aan de benzine onbelaste petroleum toe te voe gen en dit mengsel als benzine te verkoo pen. Om nu dit ontduiken onmogelijk te ma ken en tevens den verkoop van minder waardige benzine tegen te gaan, is een mengverbod tot stand gekomen. Hierbij is het verboden benzine te ver mengen met stoffen, waarvoor geen ben zinebelasting is betaald. Om overtredingen te kunnen achter halen is bepaald, dat aan petroleum en andere hiermede overeenkomende stoffen de wettelijke herkenningsmiddelen moe ten zijn ingevoegd. Door deze herkenningsmiddelen is de petroleum direct aan te toonen bij voor komen in benzine. De wettelijke herken ningsmiddelen bestaan uit: a. Blauwe kleurstof. Hierdoor zal de benzine, vermengd mjet petroleum ook blauw zien en dit zal het publiek natuur lijk direct opvallen. b. Een onzichtbaar herkenningsmiddel „furfurol", waardoor langs chemischen weg de petroleum in de benzine op een laboratorium is aan te toonen. De wettelijke herkenningsmiddelen zijn zoo gekozen, dat ze geen invloed hebben op de brandeigenschappen van de petro leum. Nederland en Rusland. Het Sowjet-Riussische volkscommissa riaat voor den buitenlandscben handel heeft een bijzondere commissie benoemd, welke de mogelijkheid van een uitbreiding van de Russisch-Nederlandsche handels betrekkingen zal moeten onderzoeken. De verlaging van den werkloozensteun. Naar het Volk vernam, heeft het Twee de Kamerlid Kupers heden telegrafisch een interpellatie aangevraagd over de aanschrijving van den minister van so ciale zaken aan de gemeentebesturen be treffende verlaging van de werkloozen- uitkeeringen. Vermindering uitkeering Gemeentefonds. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door bemiddeling van Gedeputeerde Staten de volgende circulaire betreffende vermindering der uitkeering uit het Ge meentefonds aan de gemeentebesturen doen toekomen. „Ik heb de eer, mede namens mijn ambtgenoot van financien, het volgende ter kennis van uw college te brengen: Zooals u bekend zal zijn, is bij de Sta- ten-Generaal ter overweging aanhangig gemaakt een ontwerp van wet tot ver mindering der uitkeering, bedoeld in art. 3 der wet van 15 Juni 1929 en tot wijzi ging der wet van 18 Maart 1932. De in dit wetsontwerp bedoelde vermin dering zal plaats vinden naar gelang van de draagkracht van elke gemeente, gere kend per inwoner, tegenover de draag kracht van alle gemeenten des rijks, eveneens gerekend per inwoner. In art. 1 van het wetsontwerp is daartoe 'n schaal opgenomen. De draagkracht van elke ge meente zal haar uitdrukking vinden in de som van een aantal belastingopbrengsten vermeerderd met de winstjtiiiikeeringen van verschillende bedrijven en vermin derd met de verliezen van verschillende bedrijven. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dal. de bovenbedoelde vermindering zal plaats hebben op de uitkeering, bedoeld in art. 300 der wet van 15 Juni 1929, welke voor het jaar 1934'35 door de gemeente zou worden genoten. Het zou derhalve aanbeveling verdie nen, dat de gemeenten bij het opmaken van haar begrooting voor het dienstjaar 1934 rekening houden met de mogelijk heid, dat dit wetsontwerp tot wet zal worden verheven en dus op de uitkeering uit het gemeentefonds over het jaar 1934

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1