ONDER VALSCHE VERDENKING Uit de Provincie FEUILLETON „Ghanning, ik wast niet, wat ik eer van Zoeklichtjes. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. en heeft dan ook in art. 195 der Grondwet uitdrukkelijk erkenning gevonden. Intusschen verklaarden zij, dat zij, ge zien den toestand van 's Lands financiën, op zich zelf aan een voorstel, strekkende tot een snellere herplaatsing der wacht gelders bij het bijzonder onderwijs, hun medewerking wilden verleenen. Zij moes ten die medewerking echter van twee voorwaarden afhankelijk stellen. In de eerste plaats behoort de vrijheid van rich ting volkomen onaangetast te blijven. En in de tweede plaats behoort een maat regel als deze van tijdelijken aard te zijn. Tegsn een trein opgereden. Een auto uit Rotterdam, waarin twee personen waren gezeten, is gisteren op den onbewaakten overweg op het Lange Weegje te Kwadendamme ingereden op den motortrein, die om vier uur uit Hoe- dekenskerke naar Goes vertrekt. Een der beide inzittenden, de heer H. J. B. Naalden, is zwaar aan het hoofd gewond, terwijl de ander met een gebro ken been en hoofd- en halswonden, werd opgenomen. Beide personen zijn met den motor- trein naar Goes vervoerd. De auto, die met groote snelheid door den motortrein tegen een langs den weg staanden paal werd geworpen, is van vo ren geheel vernield. De trein had een uur vertraging. De auto is vannacht onder politiebe waking geweest en wordt door de Justi tie onderzocht. Nader vernemen wij, dat beiden in het Ziekenhuis St. Joanna zijn opgenomen en dat hun toestand hedenmorgen redelijk wel was. Auto inbrand. Eergisteravond is op den weg van Westkapelle naar Zou- telande door onbekende oorzaak de vrachtauto van zekere Kaland te West kapelle in brand geraakt. De auto was met stroo geladen. Hoewel door eigen perso neel en toegeschoten personen men met man en macht heeft gewerkt om de la ding af te werpen, mocht dat niet baten. Auto en lading gingen totaal in de vlam men op. Slechts een hoop asch en een verwrongen karkas bleven over. Verzeke ring dekt de schade. Auto met boter in be slaggenomen. Op 2 Oct. j.l. deed ze kere P. te Overslag bij den kommies te Roodesluis gemeente Overslag een auto geladen met 150 vaten boter bevattende bijna 8000 K.G. naar België uitklaren. Eenige uren daarna passeerde hij dat belastingkantoor opnieuw met de auto en zijn vracht, waarop het voertuig met boter door de belastingambtenaren werd in be slag genomen, omdat hij werd verdacht van verboden invoer van boter uit Bel gië naar Nederland. P. gaf daarbij voor in België door de Gendarmen te zijn be schoten en achtervolgd door douane in een auto, waarop hij naar Nederland was teruggekomen. Opleving in dien Zeeuw- aclhen paardenhandel. De laatste weken vertoont da paardenhandel in Zeeuwsoh -Vlaanderen merkbare teekenen van opleving, daar aardig wat achttien- imaanders en vele s tamboekveulens 'tegen bevredigende prijzen werden verkocht. Een paar extra-beste merrieveulens kon den het tot f500 per stuk brengen, an dere van f 200 tot f 275. De veulens wer den meest in het binnenland geplaatst, vooral in Zuid- en Noord-Holland, terwijl de aöhttienmaandens en ook wel tweede soort veulens naar het. buitenland werden verkocht. Vooral Frankrijk nam er nogal wat af. Vergadering Prov. Staten. Gedeputeerde Staten hebben de opening van de tweede gewone Zitting der Provin ciale Staten vastgesteld op Dinsdag 211 November a.s. des voormiddags te 10 uur. Winterdienst N. V. Stoom tram „W a 1 c h e r e n". De N.V. Stoom tram „Walcheren" verzoekt er de aan dacht op te vestigen, dat gedurende den a.s. winterdienst des Zondags tusschen Koudekerke en Vlissingen v.v. de dien sten zullen worden onderhouden per auto bus; dat gedurende dien tijd des Zondags Vrij naar het Engelsch. 154) o— „Poeh, poeh!" onderbrak de heer Gallo way, die het gesprek mede aanhoorde. „Als ik tevreden 'ben met Arthur's on schuld, kan de school het zeker zijn." De heer Ghanning wendde zich gretig tot zijn vriend. „Dus je gelooft nu, dat Arthur vrijuit gaat?" „Ik zeg, dat ik tevreden ben met zijn onschuld," luidde het antwoord; en Arthur, die hoorde wat er gezegd werd, kon slechts doen, wat hem reeds zoo vele malen was overgebleven zich oefenen in lijdzaam heid. „Laten we samen eens even rustig pra ten, Galloway", zeide de heer Ghanning, zijn ouden vriend naar een ander vertrek leidend. „Tom, over je schoolaangelegen- heden praten we straks nog." Niet zoodra was de deur gesloten, of de heer Ghanning zeide haastig: „Kan het mogelijk zijn, dat je Arthur nog altijd ver dankt?" de tram, die te 1 u. 25 van Middelburg vertrekt slechts rijdt tot Koudekerke. Vandaar wordt de reis voortgezet per autobus naar Domburg, via Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle (Zeedijk) en te rug. Men zie verder de dienstregeling, zoo als die ook in ons blad is geannonceerd. Aangehouden. Door de politie te Dreischor is aangehouden en ter be schikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere R., arbeider aldaar, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met aan zijn zorg toevertrouwde kinderen. Dierenmishandeling. Bij de politie te Oostburg is aangifte ge daan van een mishandeling van een hond. Het dier was des morgens van huis ge gaan en kwam des avonds bloedend thuis Het bleek dat men het dier ernstig had mishandeld. Naar de schuldige wordt een onderzoek ingesteld. Middelburg. In de algemeene ledenver gadering van de Gymnastiek Vereeniging „Achilles" werd in de vacature, ontstaan door Ihet vertrek van mevr. A. H. v. d. Woestijne-Van Roo, tot voorzitter be noemd de heer P. G. de Hamer. Door het bedanken van mej. A. Roose, als penning- meesteresse, werd in deze functie voor zien door de benoeming van mej. J. de Munck. De afgetreden dames werden on der applaus dank gebracht voor het zeer vele wat zij in het belang der Vereeniging hebben gedaan. Dinsdagavond sprak de beer A, Janse te Biggekerke alhier voor de afd. van Patrimonium over: „Het Socialisme". Op een buitengewoon interessante wijze heeft hij zijn aandachtig gehoor bepaald bij de beginselen van het Socialisme in het algemeen, zoo breed mogelijk opge vat en daarbij tevens gewezen op het ge vaar van het fascisme, dat zich duidelijk heidshalve Nationaal-Socialis- m e noemt. Op deze lezing volgde een leer zame gedachtenwisseling. Goes. Ons werd gevraagd nogeens de aandacht te vestigen op de openbare ver gadering van den N. C. V. bond, a.s. Vrij dagavond, waarin Dr Dijk van 's-Graven- hage hoopt te spreken over: „Onze tijd en onze jeugd". De vergadering gaat uit van den Chr. Vrouwenbond, maar het onderwerp is niet alleen van belang voor vrouwen, doch ook voor de mannen en niet minder voor de jonge menschen. Er zal gelegenheid worden gegeven voor be spreking, zoodat 't een belangrijke avond belooft te worden. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Kruinfngen. Maandagavond kwamen de jeugdvereenigingen voor 't eerst, na de zomerrust in gecombineerde vergadering bijeen. De voorzitter sprak een kort ope ningswoord, waarin verhand werd gelegd tusschen 't verbond Gods en de Geref. jeugd. Dhr J. Verijzer behandelde het on derwerp: 'De leiding op de vergadering, waarop gedachtenwisseling volgde. De jongelingsvereeniging zorgde voor een bij drage. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken werden geregeld, sloot de voorzitter de vergadering, waarna dhr J. Verijteer in dankzegging voorging. Het was een welgeslaagde vergadering. De opkomst had beter kunnen zijn. Biezelinge. Het is de Rijks- en ge meentepolitie gelukt om te Biezelinge de daders op te sporen, welke 'baldadigheden hebben gepleegd, op den avond van het afsdheid van het Hoofd der Ohr. Herv. School alhier, dhr R. v. d. Hoek. Tegen negen personen is procesverbaal opge maakt. Krabbendijke. Ingekomen: Jozina de Leeuw van Ierseke; Johanna de Goffau van Rilland-Bath; Teunis Rijndorp en gezin van Breda; Geertruida ïïuissen van Kruinimgen; Johanna J. van Doorn van Rotterdam. Vertrokken: P. J. de Boe naar Zierik- zee; T. A. Postma en gezin naar Amster dam; P. J. Grondel en gezin naar 's-Gra- venihage. Aan het postkantqor Kraibbendijfce en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Sept. 1933 ingelegd f 5387.74, terugbetaald f 10663.72. 's-Gravenpolder. Toen een zoon van dhr G. Traas van Baarland gisteren uit Goes kwam, werd hij op het fietspad onder deze gemeente van achteren door een vrachtauto aangereden. De fiets was vrij wel geheel vernield, doch zelf 'kwam 'hij er met een paar lichte schrammen af. Ierseke. Het 6-jarig meisje van den heer D. Korstanje kwam van den zolder te vallen en brak een pols. Dt Gerritsen verleende heelkundige hulp. Aan boord van de YE 7 (de mossel- kotter van den heer Jan Koster) kwam de knecht M. Pikaar dusdanig te vallen, diat men de hulp van Dr Klinkenberg moest inroepen. Hij bekwam een ern stige armfractuur. Ovezand. De majoor der Rijksveldwacht, dhr A. Ganseman, 'herdenkt Donderdag 5 October zijn 25-jarig julbilé als Rijksveld wachter. Schare. Loop der bevolking over de maand September 1933. Ingekomen: Maria Johanna Verhoeven, zonder beroep, van Oosterbout. Hansweerf. De marechaussee H. Waar denburg ia overgeplaatst van Strijbeek naar Hansweert. Aagtekerke. Maandagmiddag vergader de de Gemeenteraad. De voorzitter zegt, dat allen met leedwezen het overlijden zul len hebben vernomen van den heer J. Gorré. Hij had 33 jaar zitting in den Raad en heeft ai dien lijd de belangen der gemeente naar zijn beste weten behar tigd. Spr. geeft de verzekering dat de her innering aan den heer Gorré steeds in den Raad zal blijven voortleven. Besloten wordt het restant der leening voor den bouw van het slachthuis, groot f 1250 dit jaar geheel af te lossen en een deposito-overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Nederl. Gemeenten. De Gemeentebegrooting voor 1934 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf, gewone dienst, op f 15986.34 met een bedrag voor onvoorzien van f2102.92. Deze vaststel ling vond plaats met algem. stemmen, waarbij echter de beeren W. de Visser en S. Wisse geacht wenschten te worden te hebben gestemd tegen de posten betref fende verzekering op de Begrooting voor komende. Op verzoek van den Commissaris der Koningin wordt de „verordening Veld wachters" gewijzigd. Daarna is aan de orde de kwestie van werkverschaffing voor den komenden win ter. De voorz. geeft een toelichting en zegt dat B. en W. gaarne ook het gevoelen van den Raad in dezen zouden kennen. Dhr Wisse zegt, dat, wanneer er geen werk blijkt te zijn, ook zal moeten worden geholpen. Dhr G. de Visser stelt voor eerst 14 dagen nadat het laatst gewerkt is bij de werkverschaffing toe te laten, welk voor stel met algemeene stemmen wordt aan genomen. De voorzitter wijst er nog op dat deze tewerkstelling dan zal aanvangen 14 da gen nadat bij de Arbeidsbemiddeling ken nis van werkloosheid is gegeven, zoodat het in het belang van de werkloozen is dat deze kennisgeving, die nog al eens ver zuimd wordt, geschiedt. Na eenige bespreking wordt besloten dezelfde regeling van de werkverschaffing die het vorige jaar heeft gegolden ook thans te handhaven. Een discussie ontspon zich daarna over de werkobjecten voor de werkverschaffing waarbij de heeren Kodde, Wisse en W. de Visser verschillende wenken gaven doch waarbij bleek dat in deze gemeente slechts weinig werkzaamheden geschikt zijn voor werkverschaffing. Koudekerke. Loop der bevolking van 16 tot en met 30 Sept. 1933. Ingekomen: E. T. Roessdngh, wijk G no. 40, uit Boskoop; Mej. J. Schout, wijk E no. 85, uit Middel burg; Mej. C. Gilde, wijk E no. 48, uit Middelburg; D. de Klerk, wijk E no. 116, uit Kloetinge; 'G. Sturm met gezin, wijk E no. 200, uit O. en W. Souburg; G. Jan sen met 'gezin, wijk B. no. 273, uit Haar lem; J. H. Bont, met gezin, wijk B no. 268, uit Loppersum; Mej. A. Schout, wijk E no. 204, uit Poortugaal; A. J. van Oost, wijk A no. 55, uit St. Maartensdijk; Mej. A. Glarisse, wijk A no. 124, uit Seroos- kerke; 'Mej. C. Sinke, wijk A no. 76, uit Bergen op Zoom; G. J. Reisinger, wij'k E no. 9, uit Middelburg; Mej. F. J. J. Rei singer, wijk E no. 9, uit Middelburg; Mej. A. J. de Visser, wijk D no. 1, uit St. Lau rens; P. J. Gabrielse, wijk E no. 147, nit Haarlem; K. J. Zolders met gezin, wijk E no. 199f, uit O. en W. Souburg; Mej. E. Melse, wijk E no. 23, uit Middelburg; L. de Zeeuw, wijk E no. 157, uit Ned. 0.- Indië; J. Berendsen met gezin, wijk B no. 318, uit Vlissingen; J. Meulmeester met gezin, wijk B no. 318a, uit Vlissingen. Vertrokken: A. Bart met gezin, van wijk E no. 20, naar Middelburg; J. Ize- boud, van wijk B no. 170, naar Vlissin gen; A. M. G. Thomassen met gezin, van wijk E no. 23, naar Middelburg; M. de Priester, van wijk E no. 214, naar Vlis singen; M. Polman, van wijk D no. 142, naar Middelburg; H. ten Kate, van wijk A no. 94, naar Utrecht; Mej. W. A. ten Kate, van wijk A no. 94, naar Zaltbom- mel; Mej. M. L. Lampo, van wijk B no. 120, naar Aardenburg. Groede. Maandagmorgen j.l. had de landbouwerszoon B. alhier, terwijl hij met een wagen beladen met steenen een oprit afreed, het ongeluk onder de wie len te komen en beide beenen te breken. Hij is ter verpleging overgebracht naar 'het ziekenhuis te Oostburg. PRINSES JULIANA VOOR DE RADIO. Oproep tot eendrachtige samenwerking. H. K. H. Prinses Juliana heeft gister avond als eere-voorzitster van het Natio naal Crisis-Comité de volgende radio-rede uitgesproken: Het Nationaal Crisis-Comité bestaat nu bijna twee jaar Het is dankbaar voor de waardeering en de medewerking, die het gevonden heeft, en dit des te meer, waar, ondanks het zich wijzigen van de omstan digheden. het voortbestaan er van even zeer geboden blijft. De Regeering verzoekt ons hierom, met ons werk voort te gaan. Wij staan op dit oogenblik voor den winter, èn voor een week, waarin door het heele land voor het Crisis-Comité zal wor den ingezameld. De inkomsten van het Nationale Comité waren van de oprich ting, aan het eind van November '31, tot 31 December '32 rond f 1.190.000 en over de eerste acht maanden van 1933 f 360.000. Daarentegen zijn over de over eenkomstige perioden de uitgaven geweest f 487.000, afgezien van een groote uit gave voor kunstmest van f 346.000. D'e noodzaak gebiedt ons dus, u te vragen om vernieuwde hulp. Het is een terneerdrukkende gedachte, hoe weinig het Nationaal Crisis-Comité kan doen, hoe laag de uitkeeringen zijn, hoe klein nog maar de kring is, waarin het werkt. Maar aan den anderen kant, ik begon er mee bet te zeggen, een gevoel van dankbaarheid komt op voor de on dervonden deelneming in ons streven. Uit alle kringen is men ons met zijn hulp tegemoet gekomen. Dit geschiedde in drieërlei opzicht: materieel door hen, die ons in geld of in natura hun bijdragen deden toekomen, en velen doen dit niet slechts eenmaal, maar herhaaldelijk, en soms in dien aan- trekkelijken vorm van geregeld een deel van uit arbeid verkregen inkomsten af te staan; moreel door hen, die ons door hun woord of invloed bijstonden, of het juiste licht op ons werk lieten schijnen, waarbij de pers veelvuldig op verdienstelijke wijze voor ging; ten slotte door diegenen, die als leden of medewerkers van het nationale of de plaatselijke crisis-comité's met eigen ar beidskracht deze groote en fijne taak hiel pen uitvoeren groot en fijn, niet alleen organisatorisch, maar ook zeer zeker ideëel. Het is voor mij een voorrecht van hier uit allen, die in welken vorm ook ons werk steunden, met warmen dank te kunnen be groeten. Een bijzonder woord hierbij tot de zeer velen, die met zeer groote volhar ding of bewonderenswaardige vinding rijkheid de inzamelingsweek vruchtdra gend wisten en opnieuw weten te maken. Al deze medewerkers zullen evenwel de eersten zijn, die toegeven, hoe weinig het is, dat er nog maar gedaan kan worden. De mooie impuls van saamhoorigheids- gevoel, dat den laatsten tijd algemeen bo ven komt, moge het zijne doen om dit, zoo breed mogelijk gebaseerde werk nieuwe levenskracht te verleenen, om in menig bestaan milder omstandigheden te berei den in de plaats van zeer bezwarende. Ge hebt vernomen, hoe groot het totaal- „Ik vermoed" en de heer Ghanning liet zijn stem dalen „dat het van Ha- imis'h afkomstig is." „Van Hamish!" herhaalde de heer Channing ongeloovig. Dwaasheid. Eer stens zou Hamish nimmer den schuldige in bescherming nemen en tweedens: hij heeft het niet." „Beetje bij beetje kan het zijn opge spaard; en voor een eigen broer heeft men wel wat over", hield de heer Gal loway vol. „Eerlijk en flink als Hamish is, toch houd ik mijn meening vol, dat die tweehonderd gulden van hem zijn gekomen." „Eerlijk en flink als Hamish is!" die woorden prikkelden den heer Huntley en er kwam een cynische trek op zijn gelaat. De heer Channing merkte het op. „Wat denk jij er van?" vroeg hij onwillekeurig. „Ik heb nooit anders gedacht, dan dat het geld van Hamish afkomstig was", zeide hij droogjes. De heer Channing zat perplex. „Hamish kwam bij me oploopen op den dag, dat die brief kwam", ging de heer Galloway voort. „Het was na mijn ge sprek met Arthur. Ik zal er juist over na te denken en was tot de conclusie gekomen, dat als het geld van dezen was gekomen, dan moest Hamish het hem verschaft hebben. In de opwelling «w—1 Minister Marchant, die den laatsten tijd van zijn vrienden van het openbaar onderwijs hevige aanvallen had te ver duren, heeft van zich afgeslagen. En terecht. En róAk! Toch vallen hier voor de menschen van de comité's van actie, die zoo on barmhartig over de knie werden gelegd, wel verzachtende omstandigheden te plei ten. Immers, iemand grooter en met meer politiek inzicht dan zij, heeft zich tot voor kort verzet tegen alle pogingen om op het onderwijs te bezuinigen. En dat niet alleen, 't Is nog geen twee jaar geleden, dat Mr Marchant een motie indiende waarin werd uitgesproken dat de voorgenomen salariskorting voor amb tenaren en onderwijzers niet gerechtvaar digd was. Hier kon men ook spreken van een on verstand dat men bij een man van het vak niet verwacht zou hebben. Het verweer van den Minister was vol komen op zijn plaats. Maar de verzach tende omstandigheden ontbreken niet. OPMERKER. bedrag, en hoe klein de afzonderlijke bij dragen tegelijk zouden kunnen zijn. Maar hoe meer ge ons geeft, hoe meer kunnen wij doen! Onze inzamelingsactie maakt het zoo gemakkelijk, zelfs de zwakste goede voor nemens om ons financieel bij te staan in daden om te zetten! Laat niemand denken, dat zijn bijdrage voor ons van geen belang is. Ik eindig ten slotte met den wensch, dat gij, die luistert, dat ons Volk, met al de voldoening, die hierbij mogelijk is, te rug zal kunnen zien op de nationale in zamelingsweek, tot belooning voor hen, die er de omvangrijke uitvoering van ver richten en tot dankbaarheid van degenen, die het allerzwaarst lijden onder den al- gemeenen nood. Een mogelijkheid om dien te verzachten staat open. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Steenwijkerwold, L. Knier te Birdaard. Te Hrogeham, E. H. Broe- kema te Bolsward. Geref. Kerken. Tweetal te Heerde, J. Koppe te Wagen borgen en Chr. W. J. Teeuwen te IJmui- den-Oost. Beroepen te Naaldwijk, J. G. Houtza gers te Voorschoten. Te Middelburg, A. Wijngaarden te Bedum. Aangenomen naar Oostzaan, E. Teunis, cand. te Enschedé. Aan de universiteit te Utrecht slaag den voor het cand. examen Godgeleerd heid de heeren J. H. F. Enklaar, K. H. L. van Selms en W. Vroegindeweij. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot semiarts de heer J. Bol; ge slaagd voor het theoretisch tandheelkun dig examen le gedeelte mej. H. M. A. Hanson. Terneuzen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school te Terneuzen (hoofd dhr H. Heersema) dhr L. Geschie- re, thans tijdelijk. Veel rijwieldiefstallen. Het aantal rijwieldiefstallen te Amster dam stijgt voortdurend. Geen dag gaat er voorbij of er worden de noodige rijwie len gestolen, soms tien of meer per dag. In zes dagen tijds werd zelfs aangifte gedaan van de vermissing van een kleine honderd rijwielen. Daarbij moeten nog geteld wor den de gevalkn van benadeelden, die geen aangifte doen, omdat zij zich den gang naar het politiebureau wenschen te be sparen, daar zij meenen dat het toch ver loren tijd is. van het oogenblik stelde ik hem de vraag en toen... nam hij een loopje met me. „Een loopje met je?" „Ja, het was geen serieus antwoord, en het ontstemde me knapjes herin ner ik me nog wel. Den volgenden mor gen zei ik Arthur, op den man af, dat ik geloofde, dat het geld van Hamish kwam. Ik wilde, dat je zijn verlegenheid gezien had en ontkennen dat deed hij niet. Alles bijeen genomen, is er meer, dat tegen, dan vóór zijn onschuld pleit, al spijt het me, dat ik het zeggen moet." „En jij bent dezelfde meening toege daan als Galloway!" riep de heer Chan ning smartelijk tot den heer Huntley. „O, laat mijn opinie er maar buiten", antwoordde deze losweg. „Ik blijf liever heelemaal buiten deze aangelegenheid en eigenlijk zeide ik reeds te veel." Hij stond op het punt het vertrek te verlaten, be vreesd, dat hij zich misschien nogmaals verspreken zou; doch de heer Channing hield hem tegen. „Blijf Huntley, die on zekerheid is niet te dragen. Doe me een genoegen en wacht nog een oogenblik, terwijl ik Hamish roep." (Wordt vervolgd.) zeggen moet. Zijn houding is nog juist de zelfde als destijds, en die pleit niet voor zijn onschuld. Die opmerking heb je vroe ger zelf gemaakt." „Docb je hebt 'het geld terug ontvangen, heb ik vernomen." „Inderdaad." „Wel, dat is toch zeker wel bewijs ge noeg, dat Arthur niet de dief is." „Neem me niet kwalijk," antwoordde de heer Galloway, maar dat kan zoowel vóór, als tegen 'hem pleiten; 'het terugge zondene kan van hemzelf afkomstig zijn." „Neen. Waar ter wereld had Arthur een dergelijk bedrag vandaan moeten halen?" „Och, dat weet ik nog zoo net niet. Daar zijn wegen genoeg voor. Maar de 'heer Galloway brak plotseling af laat ons dit onderwerp toch laten varen. Het 'kan je alleen maar pijn doen." „Niet meer pijn dan ik reeds heb onder vonden," was het antwoord. „Zeg me nu eens precies wat je er van denkt, al je ge dachten over deze kwestie of het iemand gold, die je persoonlijk onverschillig is. Ik heb er recht op, je meening te kennen. Ja, kom maar binnen Huntley" voegde hij er aan toe, want laatstgenoemde opende op dat oogenblik de deur „voor jou hebben we geen geheimen. We spraken over Arthur." „I'k merkte juist op, dat er verschillende wegen konden zijn, waarop Arthur aan het geld had kunnen 'komen, als we eens aan nemen, dat 'hij 'het was, die het terugzond. I'k zal je er twee noemen. Eerstens kon hij het ges'tolene nog steeds onder zijn berus ting hebben gehad, met 't oogmerk, om er later misschien beter gebruik van te maken. En oök is 't mogelijk, dat een vriend hem is bijgesprongen. Nu moet ik je zeggen, dat de eerste veronderstelling me niet aannemelijk lijkt. Als hij het geld stal, 'heeft hij het ook onmiddellijk ge bruikt. Ik ondervroeg 'hem op den dag toen ik dien geheimzinnigen brief kreeg, en hij was toen zoo verrast, dat ik op dat oogenblik stelling aan zijn onschuld ge loofde. Doch plotseling was er weer die zelfde vreemde verandering bij. hem waar te nemen, die wij allen kennen en toen ik over een nieuw onderzoek, door But- terby, sprak, werd hij bepaald gejaagd. Neen, alles wel beschouwd, geloof ik vast en stellig, dat Arthur door een vriend ge holpen is, om uit de 'klem te komen en dat hij bang was, dezen weldoener in moei lijkheden te brengen." „Doch wie ter wereld zou zich nu hier toe geleend kunnen hebben onder zijn 'kor nuiten?" weerstreefde de heer Ghanning, zijn vriend in geenen deele bijvallend. „Ik ken er geen een".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2