EERSTE BLAD. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4?e JAARGANG - No. 308 Dit nummer bestaat uit 2 bladen De kerk in staat van beschuldiging. Zonder vrees voor tegenspraak kan Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. crtcls' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaaïj weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliasingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In een overigens lezenswaardige wijl oriënteerende beschouwing over het be grip sociale rechtvaardigheid, in het Sep- tember-nummer van „Antirevolutionaire Staatkunde" meent D!r G. Beekenkamp de kerk op ernstige wijze in getaeke te mo gen stellen. Niet maar een of andere kerk gemeenschap of een zekere kerkelijke groep, maar „de kerk" in het algemeen en zonder meer. D'e schrijver wil niet speciaal handelen over de kerk en over het sociale vraag stuk. i Maar zoo terloops meent hij toch deze krasse beschuldiging te mogen uiten: „De kerk kan veel meer doen, dan ze doet. Hoe betrekkelijk zelden wordt b.v. in de prediking des Woords aandacht ge schonken aan de principieels vragen, die van zoo treffelijk belang zijn voor het sociale leven. Neen, ik verlang niet, dat een predikant des Zondags een verhande ling zal geven over de 40-urige werk week, of over nationale ontwapening. Zulke „sociale" preeken stichten meer, dan ze opbouwen. En toch houd ik vol dat er meer so ciaal gepreekt moest worden. De waarde van de beginselen moet dichter bij de menschen gebracht worden, opdat zij lee- ren inzien, wat het geestelijke beteekent en beteekenen kan, ook voor ieder van ons in de positie waarin hij geplaatst is. En de prediker, die zich eiken Zondag weer realiseert, dat het Evangelie niet al leen beloftenrijk is voor het hiernamaals, maar ook voor het tegenwoordige leven, die zal niet aan brandende vragen voor bijgaan. Hij zal metterdaad actueele pree ken leveren. Een van die actueele vragen is stellig die der sociale rechtvaardigheid; ze is zoo brandend, dat ik wel iederen predi ker, die dit leest, zou willen vragen: Predik het Woord. Houd aan tijdig, ontijdig. En tot de anderen, die niet zelf prediken met het woord zeg ik: predikt met de daad." Op de vraag welke die prediking is wordt dan nader geantwoord: Het eerst en het meest noodig is: gezindheidsver andering, bekeering, wedergeboorte. Wij hebben dit alles met eenige ver wondering gelezen. De kerk een nadere aanduiding wordt niet gegeven kan veel meer doen met name in de prediking die naar de schrij ver betoogt zich uitsluitend richt op do vraag: hoe kan ik zalig worden, zonder zich met de eischen van Gods Woord voor het menschenleven in te laten. Deze beschuldiging is niet nieuw. We hebben ze al meer gehoord. En ook nu zal ze wel weer door de partijen die de kerk als haar grootste vijandin beschou wen, worden aangegrepen om te bewijzen dat de kerk alleen maar wissels afgeeft op de eeuwigheid, maar dat ze geen woord heeft en geen oplossing voor de vragen die het leven van dezen tijd be roeren. Maar daarom klemt te meer de vraag of wat hier in een leidend orgaan als „Antirevolutionaire Staatkunde" is, zoo maar even in 't voorbijgaan geconstateerd wordt, ook inderdaad juist is. Indien ja, dan ziet het er met de be diening des Woords wel allertreurigst uit. Of liever, dan mogen meer of minder stichtelijke toespraken ten beste worden gegeven, maar dan kan van bediening des Woords feitelijk niet gesproken wor den. En nu willen wij niet zeggen, dat „de kerk" in dezen volmaakt is en dat de be diening des Woords altijd beantwoordt aan de hooge eischen waaraan zij1 behoort te voldoen. Maar we aarzelen ook niet te verkla ren, dat de generaliseerende veroordee ling door Dr B. naar niets lijkt; dat hier van „de kerk" en hare dienaren een voor stelling wordt gegeven die met de wer kelijkheid volstrekt niet in overeenstem ming is. Het is wel mogelijk dat in zekere ker kelijke kringen betrekkelijk zelden aan dacht wordt geschonken aam „de princi pieels vragen die van zoo treffelijk belang zijn voor het sociale leven" maar dat geeft toch niemand het recht om nu maar zon der meer „de kerk" en dus ook de die naren des Woords zoo terloops even te veroordeelen. Het is heel gemakkelijk „de kerk" in gebreke te stellen. En in sommige kringen oogst men daarmee ook wel toejuichting. Maar wie de dingen nuchter wil bezien, die zal toch tot een ander, meer waar- deerend oordeel komen. toch worden geconstateerd, dat onze Christelijk sociale actie, voor een zeer groot deel te danken is aan de kerken, aan de bediening van bet Woord Gods. Denk de kerken weg en van de Chris telijk sociale beweging in ons land zou geen spoor zijn te vinden. Wij spreken nu maar niet van den reehtstreekschen socialen arbeid door de kerken verricht en van den grooten zegen daarop ont vangen. Er zijn ongetwijfeld zekere nuancee ringen. De eene prediker is de andere niet. De omstandigheden zijn ook niet overal gelijk. De prediking is soms al te eenzijdig. Maar als men wil generaliseeren zooals Dir B. doet, dan zal moeten worden er kend, dat „de kerk" zeer speciaal door de bediening des Woords van niet te bereke nen invloed is geweest ook ten aanzien van „de brandende vragen" die het te genwoordige leven beroeren. Of om het met de eigen woorden van den auteur te zeggen; bet is met name aan „de kerk" en aan de bediening des Woords te danken dat door zoovelen „God in het middelpunt van het leven wordt geplaatst, dat het Koningschap van Christus wordt beleden en de souvereini- teit erkend van Hem, Die niet alleen de souverein wil en moet zijn vam ons per soonlijk leven, maar van Wien de Schrift tevens ons leert, dat Zijn heerschappij gaat over alles en dat het zilver en het goud en bet vee op duizend bergen Hem toebehooren". De beschuldiging hier geuit schijnt ons daarom volstrekt ongemotiveerd; ten op zichte van de kerken en hare dienaren niet toelaatbaar en niet in het belang van onze Christelijk sociale actie. Nederlands Initiatief te Genève. Aan het einde van de 'Ochtendzitting van de volkenbondsvergadering van giste ren beeft minister De Graeff een rede voering gehouden, waarin hij begon met erop te wijzen, welk een onbevredigende toestand op het oogenblik in de wereld be staat ten aanzien van de ontwapening en het economische leven. De minister wees vervolgens er op, dat, ondanks de moeilijke tijden, de volkenbond nog nuttig werk verricht. De volkenhond heeft op humanitair ge bied een nieuwe taak te vervullen. Een groot aantal Duitsche staatsburgers is in de laatste maanden naar de nabuursta- ten uitgeweken. Het particulier initiatief kan niet langer hulp blijven verleenen. De aanwezigheid van een groot aantal vluch telingen zal ernstige moeilijkheden aan verschillende landen veroorzaken. Onder deze omstandigheden wordt een interna tionale samenwerking noodzakelijk. De minister verzekerde, dat niets verder van hem was dan zich in de binnenland- sche aangelegenheden van Duitschland te willen mengen. De Nederlandsche dele gatie wil niet treden in een onderzoek der redenen, waarom die vluchtelingen hun land verlaten hebben, maar wij bevinden •ons voor het onbetwistbare feit, dat dui zenden Duitschers over de grenzen gegaan zijn en weigeren naar hun haardsteden terug te keeren, om redenen, die wij; niet te beoordeelen hebben. Het gaat hier dus om een zuiver technisch vraagstuk, waarvan de oplossing in gemeen overleg zal moeten gezocht worden. De minister stelde de volgende resolu tie voor: De volkenbondsvergadering, rekening houdende met den toestand, die gescha pen is door het feit, dat een groot aantal Duitsche staatsburgers in den loop van de laatste maanden naar verschillende landen is uitgeweken, overwegend, dat hun tegenwoordigheid in die landen, naar gelang de hulpmiddelen uit particuliere bronnen uitgeput raken, een economisch, financieel en sociaal probleem vormt, waarvan de 'Oplossing slechts zal kunnen gevonden worden door internationale sa menwerking, verzoekt den volkenbonds- raad zoo snel mogelijk de bijzonderheden van een practische regeling voor dit doel te willen bestudeeren en de noodige maat regelen voor de uitvoering der uit deze studie voortgekomen plannen te willen treffen en te besluiten een bij'zonderen post voor dit doel op de volkenbondsbegrooting van 1934 te plaatsen. Minister de Graeff werd aan het einde van zijn rede door vrijVel de geheele vergadering warm toegejuicht, doch de Duitsche delegatie onthield zich van ieder teeken van instemming. Dr Colijn te Genève. De Nederlandsche minister-president dr H. Colijn is te Genève aangekomen. Onder zijn voorzitterschap is gisteren de te Londen ingestelde commissie tot het verder voeren der economische besprekin gen in een eerste constitueerende zitting bijeengekomen. Het proces te Leipzig. Gisteren ontspon zich een langdurig vraag- en antwoordspel tusschen den voorzitter en van der Lubbe, waarbij de beklaagde of in het geheel geen, of een tegenstrijdig antwoord gaf. Tenslotte vraagt de voorzitter: „Hebt u 't Rijksdaggebouw in brand gestoken?" Van der Lubbe zegt zeer zacht: „Ja". „Wanneer rijpte 't plan bij u?" vraagt de voorzitter verder. Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeg gen". De voorzitter: „Tenslotte moet u ons vertellen hoe alles gegaan is. Indien een beklaagde weigerachtig blijft, Blijft mij niets anders over dan dienovereenkom stig maatregelen te treffen. De voorzitter schorst dan de zitting, teneinde gelegenheid te geven twee groote tafels op te stellen, waarop plattegron den van het Rijksdaggebouw worden ge legd. De voorzitter geeft dan op grond van de tijdens het vooronderzoek door den be klaagde afgelegde verklaringen den weg aan, dien van der Lubbe heeft gevolgd en eindigt aldus: „U hebt aan het eind van uw verhoor opgegeven, dat u meent voor het uitvoeren van de heele brandstichting ongeveer 1520 minuten gebruikt te heb ben. De proeven, die daarop genomen wer den, hebben de mogelijkheid] bevestigd, dat men in dezen tijd den brandweg kan maken en de brandstichting kan uitvoe ren. De volgende zitting wordt volgende week Woensdag om half tien gehouden. Oniwapentngs-comprGmis? In eenige volkenbondskringen heersch- te gisteren een optimistische stemming over de ontwapeningsconferentie, omdat bij den maaltijd bij Von Trendelenburg overeenstemming tusschen de gedelegeer den van Duitschland, Engeland, Frank rijk, Italië en Amerika zou verkregen zijn over vier principieele punten. Het vertrouwen in een gunstige wem- ding der ontwapeningsconferentie werd versterkt doordat Van Neurath voor zijn vertrek met Goebbels naar Berlijn opti mistische verklaringen aan de Duitsche pers beeft afgegeven. In Fransche kringen is men echter zeer terughoudend. Arbeiders, die werk hebben en toch steun trekken. Gistermorgen heeft de politie te Berlijn in die centrale markthalen een groote razzia gehouden, om na ite gaan, of ziclh hier ook arbeiders bevonden, die werk zaamheden verrichten en toch werHoo- zensteun genieten. iDe razzia werd uitgevoerd, door een politiemacht vam. 240 iman, terwijl dè Schupo de omgangen van de halen en de aangrenzende straten afzette, ten einde niemand gelegenheid te 'geven, zich uit de voeten te maken. Het onderzoek duurde twee uur. Talrijke arbeiders, die zich niet konden legimiteeren, werden aan een nauwkeu rige controle onderworpen, waarbij bleek, dat verscheidene hunner steun ontvingen en toch werkzaamheden verrichten. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Gharbin du ren, ondanks alle Russische protesten, de arrestaties van Russische ambtenaren bij den Chineeschen Oosterspoorweg voort. Een wichelroedelooper heeft in een der hoofdstraten van Madrid de aanwe zigheid van goud in den grond vastge steld. Volgens hem zou er zich zooveel goud in den grond bevinden, dat een ont ginning zeer loonend zou zijn. Na een langdurig, vaak zeer heftig debat heeft de Iersche Dail met 80 tegen 65 stemmen een motie van wantrouwen tegen de regeering De Valera verworpen. De schade, welke door de overstroo mingen in Zuid-Frankrijk is aangericht wordt geschat op vijftien milioen francs. De fabrieken zullen eenigen tijd gesloten moeten blijven. Te Montpellier is het wa ter tengevolge van een nieuw hevig on- weder weder gestegen. Nationaal Huldigingsdefilé. Bij de drukkerij „Holland" te Amster dam verscheen en gedenkboek van het nationaal huldigingsdefilé op 9 Sept. in het Stadion te Amsterdam. Jao van Amstel schreef een korte in leiding, waarin een beschrijving van de huldiging wordt gegeven en waarin mede werden opgenomen de rede van den voorzitter van het comité, Ds van Hoo- genhuyze en van H. M. de Koningin. Verder bevat dit album een groot aan tal mooi afgewerkte foto's, zoodat men van de huldiging een volledig beelu krijgt. Zoowel voor hen, die aan het défilé deel namen, als voor hen, die de huldiging vanuit de verte volgden, geeft dit album een mooie herinnering aan een beteeke- nisvollen dag. Burgemeester De Vlugt schreef een warmgestemd voorwoord. Het wekt geen verwondering, dat naar „De Standaard" meedeelde, na enkele dagen reeds een tweede druk noodig was. Steunregeling voor werkloozen. Naar men verneemt, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten, dat voortaan bij steunverleening de regeling voor de dusgenaamde „dubbel-uitgetrokkenen"ook gelden zal voor de gemeenten Amster dam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, gelijk zij reeds langen tijd ook voor de overige gemeenten geldt. Het kwam, naar men verneemt, den Minister voor, dat er geen reden aanwe zig is om de werklooze arbeiders uit do genoemde steden in gunstiger positie te doen verkeeren dan alle overigen. Steunverleening aan schipperspatroons. Naar aanleiding van schriftelijke vra gen, deelt de minister van sociale zaken mee, dat de schipperspatroons tot dus verre niet in de van rijkswege gesubsi dieerde steunregeling zijn opgenomen. Het vraagstuk van de steunregeling aan de schipperspatroons wordt door de re* geering overwogen in het geheel van het aantal vraagstukken, dat ten aanzien van deze groep van burgers rijst. Stopzetting van werkverschaffingen? Naar aanleiding van een bericht in „Dé Tijd", waarin melding gemaakt wordt van een gerucht, dat de regeering voor nemens zou zijn om alle werkverschaf fingen stop te zetten en degenen, waar voor zulks noodig is onder een steunrege ling te doen vallen, verneemt men ter bevoegder plaatse, dat van een dergelijk voornemen der regeering geen sprake is. Integendeel, de minister van sociale za ken is bezig met maatregelen, waarvan verwacht mag worden, dat in dezen win ter het aantal tewerkgestelden uitgebreid zal kunnen worden. De aardappelsteunregeling. Lagere prijs voor groote gezinnen en werkloozen? Op vragen van den heer Bakker heeft minister Verschuur geantwoord: Bij de vaststelling van de steunregeling ten behoeve van de verbouwers van aard appelen (oogst 1933) heeft de gedachte voorgezeten, daarmede eenerzijds de be langen van den teler zooveel mogelijk te dienen, anderzijds den, consument niet te zwaar te belasten. Deze opzet en een soepele toepassing der regeling zullen, naar de minister meent, ontevredenheid voorbomen. Een steunregeling voor een product als aardappelen zal, in verband met het mas saal verbruik daarvan en in verband met het groote aantal aardappelverbouwers, steeds een uitgebreide controle vragen met de daaruit noodwendig voortvloeiende kosten. Inmiddels wordt gestreefd den controledienst zoo efficient mogelijk te doen zijn. De verhouding tusschen proi- ductie- en consumptieprijs is in hooge mate afhankelijk van het heerschend dis tributiestelsel, waarbij de eischen van de consumenten een voornamen factor vor men. De onderhavige regeling heeft niet ten doel ten deze regelend op te treden. Overeenkomstig den opzet der regeling kunnen des noodig maatregelen worden genomen om de voor consumptie-aardap pelen gestelde maten te vergrooten. Het vraagstuk van de beschikbaarstel ling tegen lagen prijs van aardappelen ten behoeve van groote en behoeftige ge zinnen alsmede voor Werkloozen en arbei ders, bij de werkverschaffing te werk ge steld, heeft de aandacht der regeering. In aansluiting op onze mededeeling dienaangaande in ons blad van Zaterdag 23 September j.l. vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie van het Instituut voor Auto- Technisch-Onderwijs, hetwelk in verschil lende plaatsen van Zeeland cursussen zal openen. Groote partij: koffie in beslag genomen. De vlashandelaar B., uit Eecloo had een wagen stroo gela den onder IJzendij'ke en reed daarmee over de grens. De Belgische douanen vi siteerden echter den wagen eens bijzonder goed en vonden onder het stroo op den bodem van den wagen ruim 500 kilo koffie geborgen. Paard, wagen en smok kelwaar werden 'Onmiddellijk in beslag ge nomen. De gevaarlijke petro leumlamp. Donderdagavond ontstond brand in de boerenhofstede van den heer O. A. H. Nieuwenhuizen te Nieuwerkerk (Sch.-D.). In een oogwerk stond de geheele schuur in brand. Ook uit het dak van het aan grenzende woonhuis sloegen al spoedig de vlammen. Door het doortastend optreden Binnenland. De Tweede Kamer over het kanaal door Zuid-Beveland. Beantwoorde vragen over den aardappel- steun. Buitenland. Het Nederlandsche voorstel te Genève. De ontwapeningskwestie. Overeenstem ming tusschen vier mogendheden? Het proces te Leipzig. Pauze tot Woens dag. Ingezonden Mededeeling. Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Sovaschilfers Soyakoekjes 7'8'/2 vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. van de brandweer kon het woonhuis ge deeltelijk behouden worden. Wel bekwam het waterschade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het omvallen van een petroleumlamp. De boerderij, de in boedel en de oogst waren verzekerd. Engelsch schip gestrand. Tengevolge van den dikken mist is het Engelsche stoomschip „Wisbech", dat op weg was naar Gent, gisterenochtend te ongeveer 7 uur bij den ingang van de Wielingen nabij Nieuwesluis gestrand. Sleepbooten van de N.V. August de Meyer en Zonen te Terneuzen zijn ter assistentie aanwezig. Des middags om half drie was men er nog niet in gesaagd het schip vlot te krijgen. Het gestrande schip heeft schade toege bracht aan de verdedigingswerken langs den oever. Middelburg. Naar die Midd. Crt. ver neemt, as Ir. A. Rothuizen, b. i., opge dragen plannen te ontwerpen voor den verbouw van de, Onderwijl in andere 'han den overgegane, 'Sociëteit St. Joris. Deze plannen bevatten den bouw van een groote zaai met moderne tooneelinr- richting.. Kinderzorg. Zooals beken'd is, bebben wijlen de beer en mevr. J. H. BlumDe Niet, gewoond 'hebbende te Aagtekerke, 'aan de Vereeniging Kinder zorg te Middelburg een legaat vermaakt van zestigduizend gulden, onder voor waarde, dat dit geld zou worden besteed voor bepaalde werken, terwijl de alge meens vergadering een bijzondere be stemming kon geven aan bet restant van bet legaat, dat na de uitvoering van be doelde werken overbleef. Bovendien werd Kinderzorg erfgenaam van die 'helft der nalatensdhap, overblijvende na de uitbe^ taling van alle legaten. Het bestuur van Kinderzorg beeft thans bet besluit genomen om een ge deelte van bet geld vast te zetten, met de bedoeling uit de opbrengst d'aarvan jaar lijks, op de jaardagen van wijlen den ipeer en mevr. Blum-De Niet aan de kinderen een tractatie te geven. Goes. Donderdagavond werd door de Middenstandsvereen. „Handelsbelangen" een algemeene, goed bezochte vergadering gehouden onder leiding van den waarn voorzitter dhr J. J. Duvekot, zulks we gens ongesteldheid van dhr J. Donner. Een bestuursvoorstel kwam ter tafel om b.v. in den loop van dit najaar een reclameweek te organiseeren in samen werking met de R. K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze". Na breedvoerige bespreking werd dit voorstel aangenomen en werd een com missie benoemd, die in combinatie met afgevaardigden van „De Hanze" de voor bereidende maatregelen zal treffen, om straks met voorstellen ter vergadering te komen. Vervolgens werden opnieuw be sproken de hooge tarieven der P. Z. E. M. welke als onbillijk worden beschouwd te genover verschillende andere gemeenten. Het bestuur zal deze zaak nader onder het oog zien en trachten voordeeliger re geling te 'krijgen. Gisteravond werd in de bovenzaal van dhr G. van Liere alhier de korfbal- vereenigiiig T. O. G. O. opgericht. Toege treden zijn totaal 22 leden, waarvan 13 dames en 9 heeren. Zij die nog toe willen treden als lid, kunnen zich vervoegen bij H. Wolzak Jr, Lange Kerkstraat 41.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1