EERSTE BLAD. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 3Q7 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Kerknieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Niets nieuws onder de zon. Er is niets nieuws onder de zon. De geschiedenis herhaalt zich. Dat blijkt ook weer uit een verhande ling van Dar Rullmann in „Antirevolutio naire (Staatkunde" waarin interessante mededeelingen worden gedaan over de politieke leiding onzer Ghr. periodieken in de vorige eeuw. Toen als nu kóstte het groote moeite de Ghr. pers tot ontwikkeling te brengen, dank zij de weinige medewerking om niei te zeggen onverschilligheid in eigen kring. Toen als nu ging ons volk gebukt onder de crisis en had met name onze landbouw het zwaar te verantwoorden. Ingrijpen van de Overheid werd ook toen noodzakelijk geacht. En in verband daarmede schreef toen Willem de Glercq in „Nederlandsche Stemmen" (1835), die hij met Da Gosta en anderen redigeerde o.m.: „Onze Staten zijn weder vergaderd Hun wachten gewichtige beraadslagingen. De wetgeving strekt thans haar gebied uit tot een der teederste takken der wel vaart, die namelijk van den landbouw en graanhandel. Het is moeilijk de belangen van een gedeelte der bevolking uitsluitend te bevorderen, zonder die van een andei gedeelte te kwetsen. Rijzingen, door wets bepalingen veroorzaakt, houden gewoon lijk niet lang stand. Een kwaad, dat uil de natuur der zaak voortvloeit herstelt zich ligter dan hetgeen als vrucht eener mistasting in de wetgeving is. Of de land bouw op den duur opgebeurd zal worden, zal de tijd eerst leeren; dat vele takken aanvankelijk zullen lijden, schijnt zeker. In Engeland zijn er velen die zijn graan wetten als verderfelijk beschouwen. Ook deze zaak staat met hoogere beginselen in verband. De Staathuishoudkunde ver genoegt zich doorgaans niet met de lei dingen der voorzienigheid te volgen; zij wil zelve welvaart scheppen." De bezwaren waarop toen gewezen werd worden ook nu gevoeld. De Overheid moet wel de helpende hand bieden om algeheele ondergang van het bedrijfsleven te voorkomen. Maar het blijkt ook nu moeilijk de be langen van een gedeelte der natie te be vorderen zonder die van een ander ge deelte te kwetsen. Nog een voorbeeld. In verband met het bovenstaande ver dient ook de aandacht wat „Ons Platte land" uit een briefwisseling tusschen Dirk van Hoogendorp en Da Gosta in 1823 mededeelt. Eerstgenoemde maakte te voet een stu diereis door Friesland en schreef toen aan Da Gosta o.m.: „De boeren kochten vier en vijf jaren geleden land voor buitensporige hooge prijzen, konden de helft maar betalen en namen voor de andere helft geld tegen hooge interest en verhypothekeerden hun land. Nu zijn de prijzen der landproducten zoo laag, dat de boer de interest niet be talen kan. Bij menigte worden ze geava- cuteerd en de prijs van het land valt dus danig, dat de hypotheekhouder er nau welijks zijn geld uit kan halen. Voorbeel den zijn er veelvuldig dat boeren, die vier en vijf jaar geleden 40, 50 en 60.000 gld. in de wereld hadden, nu ge- executeerd zijn en bedelaars zijn gewor den. Dit is waar van geheel Friesland en Noord-Holland, waarschijnlijk ook van de andere provinciën. Zedelijk beschouwd is dit opmerkelijk, omdat in alle standen wij de gradatie weggenomen zien, en het in de waereld hoe langer hoe meer wordt, dat de menschen schatrijk of dood arm zijn. De boerenstand was biervan be vrijd gebleven, doch is nu geheel in die kwaal vervallen. Die nu verkopen moet is geruïneerd en die kopen kan, ziet zijn kapitaal over een jaar of drie verdub beld." Inderdaad, niets nieuws onder de zon. Fransch-Duitsche bespreking te Genève. Gistermiddag heeft tusschen den Dui't- schen minister van Buit. Zaken, Frei- herr Von Neurath, en den Fransohen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, een bespreking plaats gehad. Beide ministers hebben in dit onder houd de vragen, waar Duitschland en Frankrijk bij betrokken zijn, evenals het ontwapeningsprobleem, aan een grondige overweging onderworpen, doch tot eenig positief resultaat zijn zij in dit gesprek nog niet gekomen. Het gemeenschappe lijk Duitsch-Fransch communiqué over dit onderhoud, dat aan de pers werd ver strekt, zegt alleen, dat de twee ministers de Fransch-Duitsche betrekkingen en het ontwapeningsvraagstuk zeer grondig be sproken hebben. De gebruikelijke woor den, dat dit onderhoud „in den meest hartelijken toon gevoerd werd", komen er niet in voor. De Franschen vooral schij nen teleurgesteld, dat von Neurath zeer veel bezwaren tegen het te Parijs uitge werkte ontwapeningsplan heeft opgewor pen. Een bepaalde vooruitgang is dan ook niet bereikt. Von Neurath is ook van plan vandaag naar Berlijn te gaan om daar met den Duitsehen rijkskanselier over de verschil lende voorstellen betreffende de ontwa peningsconventie nader te beraadslagen. Henderson hoopvol gestemd. Reuter meldt uit Londen, dat Hender son daar gisteren uit Genève is aangeko men. Sprekend over de ontwapeningsconfe rentie, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de besprekingen zulke vorderingen maken, dat „de eerstvolgende twee maan den ons op weg zouden moeten zien om een conventie tot stand te brengen". Rede van Minister Goebbels. Gisteren beeft de Duitsche minister Goebbels te Genève het woord gevoerd. Ook al was Goebbels lang niet in alle opzichten overtuigend, zoo moet hij bij allen toch wel den indruk gewekt heb ben, dat het de moeite loont de toestan den in Duitschland rustig te overdenken. Het krachtigst was wel Goebbel's be toog, dat Europa niet vergeten mag, dat Duitschland door de uitroeiing van het aldaar dreigende communisme de andere landen voor het gevaar behoed heeft, dat niet aan de grenzen van Duitschland zou zijn blijven stilstaan, indien het Duitsch land overwonnen had. Het zwakst was Goebbels in zijn po ging tot rechtvaardiging van bet optre den der Duitsche regeering tegenover de Joden. Goebbels vestigde de overtuiging, dat Duitschland eerlijk een samenwerking met het verdere Europa nastreeft. Het proces te Leipzig. Gisteren werden weer eenige getuigen géhoord. Veel spanning zat er niet in. Alleen het verhoor van den arbeider ZaChow gaf herhaaldelijk aanleiding tot vroolijke momenten. Beklaagde wais blijk baar bang, dat men 'hem als communist of gewezen communist zou beschouwen en zocht allerlei uitvluchten om zijn hou ding te rechtvaardigen. Op de vraag of hij een uitnoodiging tot deelneming aan de anti-oorlogs-conferen- tie had ontvangen, verklaarde 'hij, dat hij1 daarheen niet is gegaan, omdat zijn vrouw hem extra had gezegd: „Je blijft thuis, je gaat er in het geheel niet heen." Hetgeen hij over de S.A., over het in brand steken van openbare gebouwen enz. gezegd heeft, tracht hij te ontkennen of te verzwakken en op een gegeven oogen- blik begon de man zelfs te snikken. Ik heb nooit van brandstichten 'gesproken, verklaart hij, waarbij v. d. Lubbe in lachen schijnt te willen uitbreken, doch zijn tolk weet hem te kalmeeren. Op de vraag van den voorzitter, of van der Lubbe over revolutie heeft gesproken, zegt Zac'how: „In het geheel niet. Dan zou ik terstond zijn weggegaan!" Deze woorden verwekken groote hilari teit in de zaal, zelfs hij de beklaagden, terwijl van der Lubbe, 'die nog steeds met het hoofd gebogen zit, ook schijnt te lachen. Het noodweer in Zuid-Frankrijk. Zooals gemeld, heeft het noodweer in Zuid-Frankrijk ook in de omgeving van Nimes groote schade aangericht en men- schenlevens geëischt. Het verkeer is over al onderbroken. Verscheidene dorpen zijn door de overstroomingen geheel van de buitenwereld afgesneden. Te Sauve, waar het water een brug wegsloeg, verdronken drie kinderen en een 40-jarige vrouw. Te Aix-en-Provence moest gisteren den gebeelen dag de straatverlichting aange stoken blijven, aangezien de hemel met zwarte wolken was bedekt. Ook de omgeving van Toulon is zwaar geteisterd. Bij de overstroomingen in Zuid- en Zuid-Oost-Frankrijk zijn 16 personen om gekomen. De schade wordt op vele mil- lioenen francs geschat. Uit Nimes wordt nog gemeld: Een nieuwe stijging van de Vidourle trad in, waardoor het reddingswerk belemmerd werd, dat sinds de eerste stijging werd ondernomen. Het water overrompelde zoo snel de stad, dat een groot aantal inwo ners niet hun woningen konden verlaten en omsingeld werden. De schade wordt op verscheidene mil- lioenen geschat. Te Frontignan nabij Montpellier is de bliksem ingeslagen in een hut. waarin drie arbeiders beschuting hadden gezocht tegen een wolkbreuk. De hut was gele gen in een steengroeve en diende tot bergplaats voor dynamiet. De 50 K.G. springstoffen, die er waren opgeslagen kwamen tot ontploffing, waardoor het ge- heele gebouwtje met een geweldigen slag werd opgeblazen. De drie arbeiders zijn daarbij natuurlijk om het leven gekomen. Nog elf milliaen werkioozen in Amerika. De voorzitter van de American Federa tion of Labour William Green verklaarde, dat sedert Maart j.l. ongeveer 2.8 milli- oen arbeiders weer te werk zijn gesteld. Niettemin bedraagt het aantal werk ioozen in de Vereenigde Staten op bet oogenblik nog ongeveer elf millioen. In Augustus j.l. waren 3.5 millioen ge zinnen op ondersteuning aangewezen en bet ia te vreezen, dat dit aantal in den komenden winter zal aangroeien tot 4.5 millioen. Korte Berichten. Op 23 September is te Saxtiagena een duikboot op stapel gezet, de eerste van een serie van zes duikbooten, die voor de Spaansche vloot bestemd zijn. Deze duik booten zullen zwaar bewapend worden. De Spaansche vloot beschikt op het oogen blik over 12 duikbooten. De laatste vijf jaar is de bevolking der Russische steden, zoo meldt bet tele- graafagentschap der sovjet-unie, toege nomen met 7.5 millioen bewoners. Van Moermansk naar Bakoe, van Kieff naar Irkoetsk zijn in deze jaren 257 nieuwe steden met twee millioen inwoners ver rezen. De stad New-York heeft onmiddel lijk voor salarissen, loonen e. d. 25,000,000 noodig. De bankiers willen geen geld geven, tenzij er versoberingen en bezuinigingen worden gebracht in het beheer van de stad. Vermoedelijk zal New-York zich moeten schikken. De Sowjetregeering heeft aan de in verband met het persconflict uitgewezen Duitsche journalisten, toegestaan nog twee dagen langer in bet land te blijven, dus tot 30 dezer, teneinde hen in staal te stellen hun persoonlijke zaken te rege len. Naar uit Detroit wordt gemeld, heeft Ford meegedeeld, dat bij een 40-urige werkweek van vijf dagen zal invoeren. Voorts zullen elke maand de werkzaam heden gedurende een paar dagen volko men worden stopgezet, ten einde aldus te komen tot het gemiddelde van 35 uren per week, dat in het axbeidscharter voor de automobielindustrie is neergelegd. In de nationale kruitfabriek bij Raden heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor twee gebouwen geheel verwoest werden. Drie arbeiders zijn gedood, ter wijl er vijf ernstig gewond werden. Voorts hebben nog 20 personen lichte verwon dingen opgeloopen. De ruiten van de bui zen werden in een omtrek van verschei dene kilometers vernield. Omtrent de oor zaak van de ontploffing verkeert men nog in het onzekere. Gisternacht om twee uur heeft in bet gebied in Italië, dat pas door een aardbeving geteisterd is, opnieuw een aardbeving plaats gehad. In verscheidene gemeenten zijn talrijke huizen bescha digd. DE KLOMPENBEURS. Donkere toekomst voor de klompen industrie. Onder groote (belangstelling, ook van officieele zijde, is gisteren te Doetincheim de zestiende klompenbeurs geopend door den wethouder Weusten. In tegenstelling met verleden jaar was de handel zeer flauw en stond de beurs geheel in het teeken der minder gunstige tijdsomstandigheden. Ook ontbrak dit maal alle belangstelling van Duitsche zijde. Prijzen zijn lager dan verleden jaar, doch laten vrijwel geen bestaansmogelijk heid, zoodat de toekomst voor deze indus trie er zeer donker uitziet. Regeering en Middenstand. In het te Breda gehouden congres van den R.K. Middenstandsbond, waar blij kens de verslagen de gemoederen zeer opgewonden waren, werd heftige critidk geoefend op de regeering, die naar ®om- miger oordeel 'krachtig tegen de waren huizen en de coöperaties met name de ambtenaren-coöperaties behoort op te tre den. Een der sprekers, die een langdurig applaus 'kreeg, beweerde dat door den „corporatieven staat" verbetering kan komen. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin 'het congres, gelet op de bijzonder moeilijke sociaal-economische toestanden van deze tijden, onder verwijzing naar (het urgenitdepro'gram van den Ned. R.K. Mid denstandsbond, op de noodzakelijkheid wijst, dat onverwijld door de overheid maatregelen worden getroffen, welke ge richt zijn op zoodanige saneermg en orde ning van 'het bedrijfsleven, dat met name bet middenstandsbedrijf wordt veilig ge steld tegenover het 'groot winkelbedrijf en de diverse vormen van coöperatie van an dere groepen op het terrein van den mid denstand. Aan het Bondsbestuur werd opgedra gen met 'groote kracht en energie voor de uitvoering der bedoelde ontwikkeling de zer middelen te wenken. Militair ambtenaar S.D.A.P.-lid. Het Ambtenarengerecht te 's-Graven- hage heeft ongegrond verklaard 'het beroep van H. Voordewind tegen het be sluit, waarbij' 'hij wegens ongeschiktheid eervol is ontslagen als graveur bij den Topografisc'hen Dienst. Zooals men zich herinnert, had de heer Voordewind geweigerd een hem voorge legde verklaring te onderteekenen, dat hij geen lid was van de S.D.A.P. „De Nederlander". In „De Nederlander" van gisteravond wordt, naar aanleiding van vragen, of bet 40-jarig bestaan van dit blad op 2 October a.s. zal worden gevierd, medege deeld, dat een bescheiden herdenking zal plaats hebben in de maand Mei 1934, wanneer 'het 40 jaar -geleden -zal zijn, dat het optreden van Jlhr. Mr A. F. de Savor- Tii-n Lohman als hoofdredacteur aan „De Nederlander" zijh tegenwoordig stempel gaf. Ontevreden Rijkspersoneel. -Het 'dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijlks dienst heeft besloten, op 'Zaterdag 28 October a.s. te VGravenhage een open bare protestvergadering te beleggen. Uit de textiel-industrie. De besturen van St Lambertus „Unitas" en „De Eendracht" hebben vergaderd met hun leden, betrokken bij de loonsverla gingen, die aangekondigd zijn bij de fir ma van Heek Go., afdeelingen deken weverij „Transvaal" te Enschedé. De besturen brachten verslag uit van de op 26 dezer met de firma gehouden conferentie, waarbij mededeeling ge daan werd van de toezegging der firma om de verlaging voor de dekenwevers met 2.5 pet. te zullen verminderen en bet tijd stip, waarop voor enkele groepen de twee de verlaging zal ingaan, met twee weken te verschuiven. De arbeiders spraken hun teleurstelling uit over 't onbevredigend verloop der ge voerde besprekingen en waren met de besturen van oordeel, dat de verlagingen niet konden worden aanvaard. Besloten werd tenslotte de firma te berichten, dat met de opgelegde verlagingen geen genoe gen kon worden genomen, doch dat, ge zien de gegeven omstandigheden, hierin dient te worden berust. Werklooze Nederlanders in Duitschland. De Nederl. vereeniging voor auto-snel wegen (NEVAS) heeft in Augustus j.l. de Duitsche regeering voorgesteld om, ter vergemakkelijking van de bestaande plan nen, beoogende ten opzichte van den aan leg van speciale autowegen tusschen Ne derland en Duitschland tot samenwerking te komen, 2030.000 werklooze noodlij dende Nederlanders, die in bet Roerge bied en elders in West-Duitschlamd won nen, bij den aanleg van de hoof daders voor snelverkeer in Duitschland te werk te stellen. De Duitsche regeering heeft zich in be ginsel bereid verklaard, onder zekere voorwaarden een dergelijke overeenkomst te treffen. In verband hiermede beeft Ne- vas deze aangelegenheid een paar weken geleden bij de betrokken Nederlandsche departementen aanhangig gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat voor de be treffende Nederlandsche werkioozen over de grens een zoodanige regeling getroffen zal kunnen worden. In de eerste plaats komt bet tracé voor een specialen autoweg van Dusseldorp naar Nijmegen hiervoor in aanmerking, en even daarna zullen de verbindingen van Hamburg-Bremen-Oldenburg naar Groningen, van Osnabruck naar Twente en van Keulen naar Nederlandsch Lim burg volgen. Op deze wijze zou het 1000 K.M.-plan van Nevas voor den aanleg van speciale autowegen door de elf provincies van Ne derland, wat de doorgaande verbindingen op Duitschland betreft, ook uit interna tionaal oogpunt grooten steun ondervin den. Vragen over steunregeling. Het Tweede Kamerlid, de heer E. Ku- pers, heeft aan de regeering schriftelijke vragen gesteld, naar aanleiding van de maatregelen, welke deze van plan is te nemen, met betrekking tot den werkloo- zensteun. Binnenland. Minister Oud voor de radio over de finam- cieele moeilijkheden. Burgemeestersinstallatie te Rilland-Bath. Cbr. Jonge Boeren- en Tuindersorgani satie. Buitenland. Minister Goebbels te Genève aan bet woord. Be werkloosheid in Amerika. Het noodweer in Frankrijk Fransch-Duitsche bespreking te Genéve. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, Mr A. H. Lijdsman, thans notaris te Hulst. Aan Th. O. M. J. baron van Wijn bergen is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Utrecht. Het gebruik van mer- kenvrije boter door vee houders. Van het bepaalde in bet nieuw Grisis-Zuivelbesluit II 1932, waar in wordt voorgeschreven dat bet in een bereidplaats of een daarbij behoorende bewaarplaats voorhanden hebben van bo ter in eenheden voor verkoop of afleve ring gereed, slechts toegestaan is op voorwaarde, dat zij is voorzien van een crisisbotermerk, heeft bet bestuur der Crisis-Zuivel-Centrale ontheffing ver leend aan veehouders-boterproducenten voor een hoeveelheid van ten hoogste K.G. pond) per gezinslid per week voor zoover kan worden aangetoond, dat genoemde hoeveelheid boter voor eigen gebruik bestemd is. In een advertentie in dit blad wordt medegedeeld, hoe groot de bedoelde boe veelheid boter in elk gezin onder de ver schillende omstandigheden mag zijn. In dien bij controle meer boter wordt aan getroffen dan volgens dat lijstje geoor loofd is, kan proces-verbaal worden op gemaakt. Goes. Blijkens een advertentie in dit nummer hoopt Br K. Dijk van 's-Gra- venhage a.s. Vrijdag voor de afd. van den Ned. Cbr. Vrouwenbond in openbare vergadering op te treden met het belang rijke onderwerp: „Onze tijd en onze jeugd". In deze vergadering, die ook voor beeren toegankelijk is, zal gelegenheid zijn voor bespreking. Gisteravond hield de Geref. Ouder- vereeniging, waarvan de Geref. Knapen- en Meisjesvergadering uitgaan, een ver gadering onder leiding van den heer Ph. Wessels. Het bestuur werd aangevuld met de beeren" L. J. Hilleband, Q. Trim- pe en R. Zuidema, waarvan laatstgenoem de, daar de heer Wessels zich niet meer beschikbaar stelde, als voorzitter werd aangewezen. Besloten werd binnenkort een verga dering van deze vereenigingen te houden waarbij al de ouders der leden zullen wor den uitgenoodigd, opdat ze met de in richting der vergaderingen en het werk dat daar gedaan wordt, nader kennis kunnen maken. Voorts- zullen maatrege len worden genomen om de bibliotheek aan te vullen enz. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel, J. Guperus te Mastenbroek. Te Maartensdijk, J. Bus te Bergschenhoek. Te Oud-Vossemeer, H. Hiensch, cand. te Veenendaal. Te Leid- scbendam, D. M. Vermet te Oosterbie- rum. Aangenomen naar Vreeswijk, N. War- moltz te Garderen. Bedankt voor Kampen, G. Lans te Hui zen. Voor Rouveen, E. Schimmel te Amei- de. Voor Nieuwe Tonge, J. H. Koster te Montfoort. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg, J. van Herksen te Ermelo en A. Wijngaarden te Bedum. Wemeldinge. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk is met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd de heer M. P. van Dijk, theol. cand. te Amsterdam. - A. v a n O s f. In den ouderdom van 76 jaar is te Amsterdam overleden de heer A. van Os, zendeling van de Ned. Ver. voor Israël, die meer dan veertig jaar onder de Joden beeft geëvangeli seerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1