DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 100 Postchèque en Girorekening 44455. Advertentiëa 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Fascisme voor Nederland Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Het „Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland" meent te kunnen constateeren, dat de fascistische gedachte als een sneeuwbal door Nederland rolt. „De aanhang van de bestaande „fascis tische" groepeeringen groeit als gras in het voorjaar; tal van personen, waaron der ook ernstige lieden en mannen die wat beteekenen in de samenleving, die tot voor kort nog afkeerig waren van de nieuwe strooming, geven thans in beslo ten kring toe,'dat zij „fascistisch" voe len. Men zou verbluft zijn wanneer men de klinkende katholieke namen uit Brabant kon vernemen wier dragers thans „fascis tische" sympathieën koesteren. Men kan het bestrijden, maar wij ge- looven, op grond van onze waarnemin gen, dat sinds eenigen tijd in Nederland een „fascistische" omwenteling in de ge moederen plaats grijpt, zooals er na de muiterij op de „Zeven Provinciën" een nationaal gerichte ommekeer in 't volks gemoed heeft plaats gevonden. Al de traditioneels voorwaarden voor een groote verandering in de publieke opinie zijn trouwens aanwezig: groote gebeurtenissen in het buitenland die door een stormachtigen geest van vernieuwing worden gedragen en een groote nood in het eigen land, die roepen doet om een nieuwe ordening van het sociaal-politieke leven. In de vorige eeuw heeft Nederland een parlementair regeeringsstelsel gekregen, in strijd met onze constitutie, zonder eenige gewelddadige poging, alleen dank zijden indruk in het land en op den Koning van revolutionaire gebeurtenis sen in het buitenland. Het is een klassiek voorbeeld van een allervreedzaamste om wenteling. Aan geen enkele machtilge strooming der laatste honderd jaar is Ne derland ontsnapt: het Europeesche libera- lisme, het Europeesche kapitalisme, de Europeesche democratie, het Europeesche socialisme, evengoed als het godsdienstig réveil in Europa tegen den geest der Fransche revolutie, al die stroomingen hebben ook in Nederland hun bedding ge vonden en hebben het aanschijn van het land helpen wijzigen". „Het is vermetel meent het blad en in strijd met al de lessen der geschie denis, te verwachten, dat de bruisende golf van het „fascisme", die door Europa stroomt, niet over de dijken van het hui dig sociaal-politiek bestel van Nederland zou kunnen slaan; die dijken zouden al leen stand kunnen houden, wanneer in Nederland welvaart en tevredenheid bloeiden, maar juist het toenemend slin ken van welvaart en tevredenheid zijn de voornaamste symptomen der jongste evo lutie. Wij staan dus voor de noodzakelijkheid, of wij het wenschen of niet, de nieuwe Europeesche strooming in Nederland te kanaliseeren. Doen wij dat niet, dan stel len wij ons bloot aan het gevaar van een wilde overstrooming, hetgeen in ieder ge val onverantwoordelijk is". In verband hiermede wordt dan ver der betoogd, dat wij niet slaafsch moeten navolgen wat in andere landen geschiedt, maar dat wij overeenkomstig onzen eigen volksaard, het goede uit de nieuwe gees- tesstrooming in Europa moeten benut ten en onze sociaal-politieke instellingen wijzigen. Dit zou dan moeten gebeuren in dien zin, dat wij den bouw van een nieuwe corporatieve ordening onzer Nederland- sche samenleving voorbereiden en met voortvarendheid aan de uitwerking van een corporatief bestel beginnen. Het verdient zeker waardeering, dat het hier geciteerde R. K. orgaan de drei gende gevaren zoo kloek onder het oog ziet. De „fascistische gedachte" vindt inder daad steeds meer aanhangers. Het is misschien niet te stout gezegd, wanneer van een „fascistische" omwente ling wordt gesproken. Ook in Prot. Chris telijke kringen zijn er niet zoo weinigen, die meer of minder bewust „fascistische" sympathieën koesteren. Daarmee hebben wij te rekenen. Struis vogelpolitiek kan ook hier niet baten. Een andere vraag is echter of wij dit gevaar moeten bestrijden door, zddals het Dagblad wil, deze nieuwe strooming te kanaliseeren. Want dit staat toch in den grond der zaak gelijk met capitulee- ren. Natuurlijk moeten we niet voor de ge rechtvaardigde critiek, die van deze zijde komt de ooren sluiten, het goede dat er in deze beweging is behoeven wij niet te verwerpen. Maar voor het overige zullen we onze kracht hebben te zoeken in het bieden vanprincipieelen wederstand. Zoo als we ook het liberalisme en het socia lisme principieel hebben weerstaan. Met het streven naar een corporatieve ordening van fascistische afkomst, maar naar eigen snit waarvan we nog ner gens een duidelijke omschrijving hebben gevonden komen we niet verder. Dat streven zal ons ook geen kracht geven om een „fascistischen vloedgolf" te keeren. Daarvoor is noodig dat we staan op den vasten bodem van de Schriftuurlijke beginselen, dat we ons onderwerpen aan de ordeningen die in Gods Woord voor het staatkundige en maatschappelijke leven zijn geschonken. Het proces te Leipzig. Gisteren werd de rechter van instructie als getuige gehoord. Hiji liet al spoedig de aangelegenheid van den dag achter zich om lange wan delingen te gaan maken op het terrein van de hoofdmisdaad zelf. Hiervan werd hij echter niet door den president terug geroepen en dat viel dubbel op, wijl de aangeklaagden immers juist met ijzeren vuist binnen de perken gehouden wor den, welke de proces-indeeling hun heeft gesteld. Gisteren hebben er zich weer meerdere botsingen tusschen den president en Di- mitroff voorgedaan, welke nogal erg hoog liepen. Niet alleen de president, maar ook de procureur-generaal en minstens één van de verdedigers, om van den ge tuige, den rechter van instructie, maar te zwijgen, legden een pijnlijke geprikkeld heid aan den dag, telkens wanneer Di- mitroff begon te spreken. De beperking van de mogelijkheid om zich te verdedigen, of tenminste eens flink van zich af te spreken, deed onaangenaam aan, waar de rechter van instructie royaal met beschuldigingen om zich heen strooi de. Opvallender nog dan de botsing tus schen den rechter van instructie Vogt en den Bulgaar Dimitroff was een kort duel tusschen den Reichgerichtsrat en Torg- lers verdediger, Dr Sack. Deze stelde o.a. de volgende inderdaad uiterst pijnlijke vraag aan den rechter van instructie Vogt: „Heeft u een poging gedaan onder voorwendsel, dat de be schuldigde Torgler reeds een bekentenis had afgelegd, den beschuldigde Van der Lubbe er toe te brengen van zijn kant te verklaren, dat Torgler mede schuldig is aan de brandstichting in den Rijksdag?" Het was even doodstil in de zaal bij dit pijnlijke incident en Vogt deed zeer ver ontwaardigd. Alle betrokken instanties', ook de rech ter van instructie, hadden gisteren zwak ke momenten en aan de acte van beschul diging schijnen hier en daar ook steekjes los te zijn. De debatten te Genève begonnen. Gisteren zijn de debatten in de Volken- bondsvergadering begonnen. Teleurstellend was de groote terughou dendheid, waarmede sir John Simon om trent de ontwapeningskwestie gesproken heeft. Hij maakte zelfs geen zinspeling op eenigen bereikten vooruitgang. Voorts bleek uit zijn woorden, dat de Engelsche regeering krachtig blijft be pleiten, dat de eerste ontwapeningscon ventie reeds zal moeten vaststellen de mate van de aanzienlijke bewapenings vermindering, die na den eersten proef tijd zal moeten verwezenlijkt worden. Na sir John Sim on was het woord aan den Oostenrijkschen bondskanselier dr Dollfusa. D'e wijze, waarop de vergadering hem begroette, was nog interessanter dan zijn rede, die het bekende standpunt der Oostenrijksche regeering in klare stellige woorden uiteenzette. Met uitzondering van de Duitsche dele gatie verwelkomde de geheele vergadering Dollfuss bij zijn optreden met een lang aanhoudend warm applaus, dat ook na het uitspreken van zijn redevoering we der weerklonk en nog herhaald werd, toen de Fransche vertaling zijner rede was gevolgd. De Nederlandsche delegatie schijnt thans definitief besloten te hebben, de kwestie der Duitsche uitgeweken Jo den voor de veertiende Assemblée te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal minister De Graeff dit voorstel indienen tijdens de rede, die hij aan het einde de zer week voor de plenaire zitting zal hou den. Fascistenleider ontsnapt. Cronin, de secretaris-generaal der Ier- sche Blauwhemden, is Dinsdagavond den politiebeambten, die het partijgebouw der partij van Cosgrave omsingelden en hem wilden arresteeren, ontglipt. Hij sprong uit de deur in een gereedstaande auto en was reeds verdwenen voordat de politie beambten een achtervolging konden be ginnen. De financiering van den Volkenbond. Uit de redevoering, die Avenol voor het eerst als secretaris-generaal van den Vol kenbond in de vierde commissie uitsprak, geven wij de volgende cijfers over de fi nanciën van den Volkenbond weer: Tot op heden zijn 57,82 pet. van de contributies van de staten voor het jaar 1933 binnen gekomen en het secretariaat heeft op de uitgetrokken cijfers van het budget 16 pet. kunnen bezuinigen. Een bezuiniging is verkregen van ruim 2% millioen. Maar met deze cijfers heeft de secretaris-gene raal groote risico's op zich genomen. In de eerste plaats zal er bet volgende jaar geen marge meer bestaan, zooals in de vroegere begroetingen, ten einde rekening te houden met achterstallige betalingen. Zien de regeeringen dit niet in, dan zal de Volkenbond het volgende jaar niet meer zonder deficit kunnen werken. Het tweede risico is, dat door te veel bezuiniging de Volkenbond in de uitvoe ring van zijn taak belangrijk geremd zal worden, want de voornaamste bezuinigin gen moeten op het werk van den Volken bond worden aangebracht. Ten slotte wees Avenol nog op den ernst van het probleem der achterstallige betalingen, aangezien sedert eenige jaren niet meer dan 85 pet. van de contributies binnenkomen. De ramp te Tampico. Uit Tampico (Mexico) wordt gemeld, dat de rivieren Panuco en Tameso door overvloedigen regenval verder zijn ge wassen en de straten der stad opnieuw onder water hebben gezet, zoodat de op ruimingswerkzaamheden ernstig worden belemmerd. Tot nu toe werden te Tampico en Gar denas 78 dooden geborgen. Men vreest evenwel, dat een groot aantal lijken onder het puin der huizen is begraven of door de rivieren is meegespoeld. Ook de Westkust van Mexico is ernstig door den wervelstorm geteisterd. De stad Ayutia (Staat Guerrero) is overstroomd en geheel vernield. Hoeveel personen om het leven zijn gekomen en hoe groot de materieele schade is valt nog niet te over zien, daar de verbindingen zijn verbro ken. Reeds zijn te Tampico 54 lijken gebor gen en heeft men 850 gewonden geteld. D!aar de waterleiding vernield is, vreest men voor 't uitbreken van epidemische ziekten. Zweden volgi Nederlands voorbeeld. Naar men weet heeft in het, begin van September de Nederlandsche Regeering het eenige maanden geleden met het oog op de Londensche conferentie gesloten Tariefbestand opgezegd. Thans heeft de Zweedsche Regeering het voorbeeld van Nederland gevolgd en het Tariefbestand eveneens opgezegd. Wijzigt de Duitsche regeering haar houding tegenover de Joden? Dé Duitsche minister van economische zaken heeft een verordening uitgevaar digd, waarin hij doet opmerken, dat in het bedrijfsleven het maken van onder scheid tusschen arische en niet-arische of niet geheel arische firma's en dit spe ciaal bij het aanknoopen van commer- cieele betrekkingen, niet door te voeren is. Het maken van een dergelijk onder scheid met het doel niet-arische firma's te boycotten zou noodzakelijkerwijs tot ernstige storingen van het economisch herstel aanleiding geven, wat een ongun- stigen invloed op de arbeidsmarkt zou uitoefenen. De minister voegt er aan toe, dat zoo wel volgens zijn meening als volgens die van den rijksminister van propaganda geen reden bestaat handelend op te tre den tegen een firma, zoolang deze niet tegen de wettelijke bepalingen handelt of zoolang haar houding niet in strijd is met de eer van den koopman. Boterinvoer in België vermeerderd. Naar verluidt, zou het in de bedoeling van de Belgische regeering liggen, de con- tingenteering van den invoer van boter te verruimen en 900.000 Kg. per maand toe te laten inplaats van 600.000 Kg. zooals dit thans bet geval is. Verder zou de vergunningstaxe voor den invoer van boter van frs. 9 op frs. 7.50 per Kg. worden verminderd. Dr Colijn te Genève. Kort na den aanvang van de middag zitting der Volkenbondsvergadering ver scheen de ook te Genève zoo bekende fi guur van onzen minister-president dr Go- lijn in de vergaderzaal. De beer Colijn was zoo juist per vliegtuig uit Londen aange komen. Onze minister-president onderhield zich terstond langen tijd met onzen minister van buitenlandscbe zaken jbr D'e Graeff. Hij zal vermoedelijk Vrijdag Genève weer verlaten, na vooraf met den secretaris generaal Avenol en den directeur der eco nomische volkenbondsafdeeling De Stop- pani overleg te hebben gepleegd over een mogelijke voortzetting van althans een ge deelte van het werk der economische com missie van de wereldconferentie. Rumoerige nacht te Dublin. Na een republikeinsche vergadering, welke gehouden werd ten gunste van de republikeinsche gevangenen in den Ier- schen Vrijstaat en waarop de regeering-de Valera heftig werd aangevallen, hebben gisternacht te Dublin hevige gevechten plaats gehad. Met allerlei soorten projectielen werd naar de politie geworpen en toen deze ook aangevallen werd, werden eenige charges uitgevoerd, waarop een hevig gevecht volgde. D'e politie bleef tenslotte meester van den toestand. Vijftien betoogers moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een keizerin in Jeruzalem. Voor 'teerst sedert de dagen van Sa lomo brengt thans een keizerin van Ethio pië een bezoek aan Jeruzalem. Keizerin Ocuzero Menen is n.l. aldaar aangekomen, in gezelschap van 's lands minister van buitenlandsche zaken, ter beevaart naar de H. Plaatsen. Korte Berichten. iDe Zwitsersche 6'tendenraad heeft met 23 stemmen tegen 1 een besluit goed gekeurd, waarbij de opening van nieuwe of de vergrooting van bestaande waren huizen of van eenheidsprijzenwinkels ver boden wordt. Het Pruisische staatsministerie heeft besloten op 2 October ter gelegenheid van den 86sten verjaardag van Rijkspresident von Hindenburg van alle openbare ge bouwen te laten vlaggen. In verband met de mobilisatie van de Dlnaso-im'litie, welke binnenkort te Gent, ter gelegenheid van de officieels opening van het Dinasohuis aldaar, zal plaats hebben, worden nieuwe en ditmaal zeer ernstige relletjes gevreesd. Door den burgemeester is dan ook besloten tot de afkondiging van den staat van beleg over te gaan. Mandsjoekwo heeft de Japansche regeering verzocht de militaire bewaking van den Chineeschen Oosterspoorweg te versterken in verband met de concentratie van Roode legertroepen aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens. De Japanners heb ben besloten versterkingen te zenden. Dé activiteit van den Vesuvius, die nu reeds vier maanden aanhoudt, is gis teren aanzienlijk toegenomen. Dé hoe veelheid uitgeworpen lava was zóó groot, dat de door Mussolini aangelegde auto strada naar den krater er door over stroomd werd. De Koningin-Moeder naar Zwitserland. De Koningin-Moeder is gistermiddag te 3.16 uur, vergezeld van freule Van Tuyll van Serooskerken en jhr Schimmelpen- ninck, leden van baar gevolg, van het Centraal Station te Utrecht met den D- trein naar Zwitserland vertrokken. De voorgestelde couponbelasting. De Amsterdamsche Banki ersvereeni- ging heeft aan den Minister van Finan cien een schrijven gezonden, waarin toe gevende de noodzakelijkheid, om in deze benarde tijden naar nieuwe middelen om te zien, de meening wordt uitgesproken, dat de betrekkelijk geringe opbrengst van deze bron in geen verhouding staat tot het groote nadeel, dat aanvaarding van het principe dezer belasting met zich zal brengen. Opheffing kleine scholen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar, heeft aan den Minister van On derwijs, K. en W. de volgende vragen ge steld: Is de Minister bereid, gezien de groote ongerustheid, die bij de voorstanders van het openbaar lager onderwijs algemeen bestaat, zich nader te verklaren over de beteekenis van zijn aanschrijving d.d. 20 Juli 1933, waarin wordt medegedeeld, „dat de Regeering besloten heeft met kracht te bevorderen, dat een groot aan tal kleine openbare scholen wordt opge heven?" Zoo ja, wil de Minister daarbij aange ven: a. of deze aanschrijving min of meer moet worden opgevat als een bevel, waar aan op straffe van ingrijpen van hooger- hand, in elk geval zal moeten worden voldaan; b. of bij beroep van belanghebbenden bij Ged. Staten of de Kroon tegen een raadsbesluit tot opheffing van een, in de aanschrijving genoemde openbare school alsnog hetzelfde nauwkeurig onderzoek naar de ingebrachte bezwaren tegen de opheffing zal worden ingesteld en met de resultaten daarvan evenzeer zal worden rekening gehouden, «Is dit tot heden met Binnenland. Vragen over de opheffing van kleine scho len. Minister Colijn te Genève. Buitenland. Meer boterinvoer in België. Opstootjes te Dublin. De Voikenhondsdebatten begonnen. De ramp in Mexico. De Duitsche regeering en de Joden. raadsbesluiten tot opheffing van open bare lagere scholen het geval placht te zijn? Is de Minister bereid, mede te deelen, hoeveel gemeenten en hoeveel scholen meergenoemde aanschrijving betreft, on der vermelding van het aantal leerlingen, dat elke school telt en van het aantal on derwijzers, dat bij geheele uitvoering van het denkbeeld der Regeering, zou moeten ontslagen worden? Hoe oordeelt do Minister over de mo gelijkheids dat door de opheffing van een aantal openbare scholen verschillende bijzondere scholen sterker bevolkt zullen worden, ja zelfs nieuwe bijzondere scho len zij het dan willicht neutrale zul len worden gesticht, zoodat bet openbaar onderwijs onevenredig zal worden achter gesteld bij het bijzonder onderwijs? Overweegt de Minister alsnog maat regelen om deze achterstelling tegen te gaan? Opbrengst Posterijen en Telegrafie. Dö diensten der P. T. en T. hebben over de eerste acht maanden van het jaar op- ^obfrd^clit Posterijen: f 23.910.314 (f 882.344 min der dan vorig jaar en f 1.066.386 minder dan de begrooting). Telegrafie: f 2.937.976 (f 129.512 min der dan vorig jaar en f 107.356 meer dan de begrooting). Telefonie: f 16.074.421 (f 385.498 meer dan vorig jaar en f 268.221 meer dan da begrooting) Postchèque en girodienst: f 4.320.525 (f 305.240 meer dan vorig jaar en f 383.525 meer dan de begrooting). Totaal: f 47.243.236 (f 321.118 minder dan vorig jaar en f 307.284 minder dan de begrooting). Verkoop onder banderolleprijzen. Verschillende grootwinkeliers en ex ploitanten van sigarenmagazijnen hebben tot den minister van Econ. Zaken een schrijven gericht, waarin zij verzoeken met den meesten aandrang, wettelijke maatregelen te willen nemen, dat het ver- koopen van tabaksfabrikaten onder ban- derolleprijs strafbaar wordt gesteld. Als motiveering voor dit verzoek wordt aangevoerd dat de detailhandel in tabaks fabrikaten met den ondergang bedreigd wordt, eensdeels door de economische cri sis, waardoor de omzetten zeer belangrijk zijn teruggeloopen, anderdeels door bet noodgedwongen verkoopen der artikelen ver onder banderolleprijs, waardoor de winstmarge absoluut onvoldoende gewor den is. Lage omzetten met onvoldoende win sten moeten funeste gevolgen hebben voor den detailhandel en indirect ook voor de sigaren- en sigarettenindustrieën, die grootendeels uitsluitend bij de binnen- landsche markt betrokken zijn. De voorgenomen verhooging van den tabaksaccijns legt een nieuwen en zwaren last op detailhandel en industrie. De ge volgen hiervan zijn thans nog niet te over zien, doch met vrij groote zekerheid kan reeds nu worden aangenomen, dat het verderfelijke prijsgeknoei nog grooteren omvang zal aannemen en de winstmarges nog meer besnoeid zullen worden. Gevraagd wordt wettelijke bescherming der banderolleprijzen, waardoor één der voornaamste oorzaken van den achteruit gang van detailhandel en industrie zal worden weggenomen. Niet méér werkloozen in Ned.-lndië. In verband met geruchten, dat Neder landers, die zonder betrekking zijn, niet meer in Indië worden toegelaten, verne men wij van bevoegde zijde, dat inder daad de toelatingsbepalingen voor Ned.- lndië ten gevolge van de daar heerschen- de groote werkloosheid zijn verscherpt. In het algemeen wordt er thans op gelet, of de naar Ned.-lndië vertrekkende wel in staat is om in zijn onderhoud te voor zien. Is dit niet het geval dan wordt hij geweigerd, ook al is hij of zij Nederlan der. De Indische schatkist is op het oogenblik niet in staat, steun aan meer werkloozen te geven, zoodat de autoritei ten noodgedwongen tot dezen maatregel moesten overgaan. Verbod van partijen gevraagd. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den voorzitter van den Minis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1