Mond-Harmonica's, Platen, Violen, enz. Iaranatha Scheurkalender 1934 ,;i Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, Hoek Gravenstraat MIDDELBURG Land- en Tuinbouw Radio-nieuws Ailoop Verkoopingen en Aanbestedingen Advertentiën. SLANKHEID, DR. E. RICHTER'S KRUIDENTHEE Leger des Heils - Goes. N.V. WATERLEIOING-MAATSCHAPPIJ Zaterdag a.s. laatste dag van onzen liq. Uitverkoop. Rog 16 ORGELS en PIANO'S en groote partij MUZIEKINSTRUMENTEN. Najaars-Af braakveiling Groote Afbraakveiling. Fascisme v is de natuurlijke weg tot GEZONDE Ouwe Jongen CENTRALE COMMISSIE VOOR HET UITREIKEN VAN HET DIPLOMA VOOR AUTOBESTUURDER. Komt U ook eens kijken naar de mooie Kasten, Dressoirs, Salon- en Uittrektafels, Leuning- en andere Stoelen, Ledikanten, Gezondheidsmatrassen, enz. aan lage prijzen? J. J. ANTHEUNISSE, Electr. Meubelmaker!), Kinderdijk MIDDELBURG. Een gebruikte zeer mooie Mah. Secretaire te koop. tegen spotprijzen, met volle garantie. Mannborg -- Liebig -- Cecilia. SPIERING Lange Delft Middelburg. Ds J. J. KNAP Czn Loskade - Middelburg. J.H. KOK-KAMPEN Een belangrijke partij schitterende Afbraak, De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.75 d contant. Onder letter of nummer f 0.85 DONDERDAG ♦tl 46, Blanke Juttepeer 69, Ronde Per zikpeer 68, Bergemotten 69, Groene Ghaumontel 57, Winter Suikerijen 5— 7, le Guré 37, Jodenpeer 69, Esperine 4-—7, Foppepeer 46, Peren zonder zaadhuia 40, Dorothea Royal 50, Sint Remy 40, Pondspeer 3—5, Witte Couzen 60, Gieser Wildeman 610, uitschot Peren 0.50—4, alles per 100 Kg. Appels: Cox Oranje Pippin extra 27; idem A 25; idem B 2123; idem G 12 17; Transp. de Croncels extra 1825; idem A 1720; idem B 1215; idem G 711; Present van Lunteren extra 16; idem A 1410; idem B 1214; idem G 813; Sterappels extra 2224; idem A 1422; idem B 10'20; idem G 716; Notarisappel extra 1416; idem A 13 15; idem B 1112; idem G 58; Gro ningen Kroon extra 15; idem A 1214; idem B 1112; idem G 68; Lanes Prince Albert extra 11; idem A 810; idem B 79; idem 'G 46; Bra.mlley Seedling extra 89; idem A 89; idem B 67; idem C 46; Dubbele zure Belle fleur extra 911; idem A 89; idem B 67; idem G 4r—5; Goudreinette extra 17; idem A 1214; idem B 10—12; idem C 610; Fransche goudreinette 610; Winter Princesse reinette 59; Oranje reinetten 58; Landsberger 6—8; Le- moenappel 912; Lentsche Rooste 58; Princesse Noble 1013; Laxton Superbe 611; Koolappel 47; Jac. Lebel 59; Belle de Pontoise 6; Scriepelingen 58; Grofzuur 47; Rembour Mortier 36; Zure Bellefleur 47; Court Pendu 46; Hondsmuil 48; Grauwzuur 45; Pom- me d'Oranje 712; Engelsche Pigon 5 7; Huismanszoet 46; Blomzoet 46; Tuinzoet 47; 'zoete Neentjes 45; zoete Tarweappel 3—6; zoete Lin denappel 46; zoete Holaart 57; zoete Anngaarde 5 8; zoete Campagner 68; zoete Ruster 4 0; Afval en Kroetappels 0.504, alles per 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 1526; Pruimen 225; Bramen 911; Fram bozen 5; Tomaten 23; Groene Noten 11 20; losse Noten 58, alles per 100 kg. Noten 0.290.63; Perziken 0.203.20; Meloenen 615; alles per 100 stuks. Pa trijzen 0.310.36 per stuk. Bloemen 4 per 100 bos. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 3739 te Rotterdam gehouden veiling werden de volgende prij zen besleed: Kipeieren 2.004.50, Eend eieren 2.35—3.85. Aanvoer 110.000 stuks. Ontevredenheid ever de aardappelsteun. Omtrent de werking van de Aardappel- Centrale wordt van den Langendijk ge meld: Sympathie voor deze Centrale is er niet. Zoowel tuinbouwer als handelaar zijn het er al over eens, dat deze regle menteering heelemaal verkeerd is. De op zet was wel goed. De consument zou een wejinig meer moeten betalen, wat den producent ten goede kwam. Verder kon den alleen erkende handelaren de aard appelen verhandelen, zoodat de groote concurrentie, waarmede men tegenwoor dig te kampen heeft, tengevolge van de groote werkloosheid, wordt tegengegaan. Want het was de laatste tijd zoo, dat de gene die werkloos werd en nog een beetje geld in handen had of kon krijgen, een handeltje begon in aardappelen en groenten. Hierdoor ontstond vanzelf een moordende concurrentie. Wat dit betreft is er wel iets bereikt. Maar dat het ten goede zou komen aan de producenten is denkbeeldig. Ten eerste moet van de op de veiling ontvangen prij zen een vierde gedeelte worden afgedra gen aan de Centrale. De veilingprijzen zijn geen dubbeltje per 100 K.G. hooger geworden, zoodat de tuinbouwer op het oogenblik nog minder ontvangt dan vóór het ingaan der Centrale. Het gevolg hier van is, dat er bijna geen aardappel aan de markt komt. De ontevredenheid der tuinbouwers wordt niet onder stoelen en banken gestoken. Onomwonden komt men er op tuinbouwvergaderingen e.d. voor uit. dat het zóó onmogelijk kan. En niet al leen de producenten steken de hoofden bij elkaar, ook de handelaren uiten zich in hunne vakbladen over de onmogelijkheid van de Aardappel-Centrale, welke noodig dient te worden gewijzigd. Ook de werking laat nog veel te wen- schen ever en er bestaat volop gelegen heid tot smokkelhandel, waarvan dage lijks geruchten de ronde doen. Stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij!- gewassen op 20 September is, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. De droogte heeft den groei van het fruit geremd. De vruchten zijn dientengevolge vroeg plukrijp geworden en vrij klein ge bleven. De in den laatsten tijd gevallen regens hebben echter tot nieuwen groei aanleiding gegeven, zoodat de vooruit zichten weer verbeterd zijn. Uit de pro vincie Utrecht worden klachten verno men over het in sterke mate voorkomen van spreeuwenschade. De appelen vertoo- nen een stand, die eenigszins boven het gemiddelde uitgaat, daarentegen blijft de stand van de peren beneden het gemid delde van de laatste 10 jaren. Door den velen zonneschijn valt de oogst van de druiven aanmerkelijk vroe ger dan in andere jaren. De kleur van de vruchten is zeer goed. Het gewas kan goed genoemd worden. Verschillende groenten hebben even eens van de droogte geleden. De bloem kool en in mindere mate ook de sluitkool, hebben in verschillende streken met draaihartigheid te kampen. Bloemkool, witte en savoyekool staan vrij goed; de roode kool staat matig tot vrij goed. De stand van de spruitkool en die van de boerenkool kan tot vrij goed genoemd worden. De schorseneeren vertoonen een vrijwel normalen stand. Prei staat vrij goed. Sla en andijvie zijn op vochtige gron den beter ontwikkeld dan op drogere plaatsen. Het eerstgenoemd gewas staat goed -tot vrij goed, terwijl andijvie een goeden stand vertoont. Het Wereld-Congres in Rome. Wat Nederland deed. De vertegenwoordiging geschiedt in verschillende richtingen. Ten eerste wor den voor het congres gedelegeerden aan gewezen. Als zoodanig zijn thans be noemd: Ir. D. S. Huizinga, 'hoofd van den binnenlandschen voorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, Dr J. J. L. van Rijn, Nederlandsch gedelegeerde aan het Inter nationaal Landbouw Instituut te Rome, Ir. J. G. Tukker, directeur van bet Rijks instituut voor de Pluimveeteelt te Beek bergen, P. J. van Haaren, voorzitter der Nederl. Federatie van Vereenigingen van Bedrijfspluimveehouderfl; J. Mantel, alg. tentoonstellinigsccxmmissaris der Neder- landsche inzendingen, Dr B. J. C. te Hen- nepe, bacterioloog aan de Rijksserumin- richting te Rotterdam. Ten tweede: Op het congres worden dtoor verschillende personen wetenschap pelijke rapporten uitgebracht. Als zoo danig zijn vanuit Nederland ingebracht door Ir. D. S. Huizinga: Beteekenis en ontwikkeling der pluimveehouderij in Nederland; Dr B. J. G. te Hennepe: Be strijding der pluimveeziekten van regee- ringswege in Nederland; Ir. P. Ubbels: Kunstmatig bereid Vitamine D en lever traan in de kuikenvoeding; Ir J. G. Tuk- kier: Variabiliteit der eierproductie; Ne- derlandsche Federatie: het organisatie wezen in de Nederlandsche pluimveehou derij; Prof. L. de Blieck: Vaccinatie en serum-behandeling tegen pluimveeziekten. In het geheel zijn ongeveer 200 rap porben ingediend door vertegenwoordi gers van twintig landen. Het congres werkt 'over zes afdeeldngen ni.: Ie erfe lijkheidsleer, 2e voedingsleer, 3e hygiene en ziekten, 4e handel, 5 e onderwijs en organisatie. Als 6e afdeeling is er thans een sectie konijnenteelt ingesteld en is hiermede voor 'het eerst de konijnenhou- derij op deze congressen toegelaten. Dit staat in verband met bet feit, dat in Italië de konijnenhouderij1 sterk ontwikkeld ia. (ViWhoedenindustrie.) Naast bet congres vindt een tentoon stelling plaats. Deze omvat: a. Pluimvee. De verschillende landen mogen van elk soort kippen twee trio's inzenden. Van duiven, kalkoenen, eenden en ganzen een paar en ditmaal van konij nen ook een paar. b. Zoogenaamde nationale inzendin gen. Elk land krijgt een stand op het ten toonstellingsterrein en brengt daarin on der allerlei materiaal dat een overzicht kan geven van wat er in dat land gedaan wordt aan onderzoekingen, onderwijs, ziektebestrijding, handel in eieren en pluimvee. c. Handelsinzendingen. Fabrikanten van broedmachines, kunstmoeders en an dere benoodigdheden de pluimveehoude rij betreffende, kunnen een stand huren en krijgen daar dan gelegenheid de we reld te toonen was zij1 kunnen leveren. We zien hieruit hoe al deze onderafdee- lingen ieder voor zich hoogst interessant zijn. Wat heeft Nederland in deze tentoon- fltellingsafdeelingen ingezonden? le. Levend pluimvee. Hier komen wij met een prachtige collectie voor den dag, welke door den bekwamen heer Mantel uit Huis ter Heide gedurende een jaar lang bij allerlei vooraanstaande fokkers opgezocht is, 77 trio's kippen, 2 trio's eenden, 34 duiven en 29 konijnen zullen in het internationale strijdperk te Rome de concurrentie hebben te voeren tegen de beste exemplaren uit andere landen. Alle dieren zijn in Utrecht aan het Cen traalstation bijeengebracht, daar overge laden in speciaal daarvoor vervaardigde tra nspörffc ooien en in een paar groote internationale goederenwagons geladen. Dinsdag vertrokken, werd er op gerekend, dat de dieren Zaterdag in Rome aan zou den komen. Behalve den heer Mantel zelf hebben de assistenten-pluimveeconsulen ten Ir Ubbels en Wijk deze reis meege maakt om te helpen de dieren tiptop te verzorgen. De bekende firma Sluis te Weesperkarspel beeft bereidwillig bet voer voor de 'dieren afgestaan, zoodat ze ook tijdens de reis deze „Hollandsche keuken" kunnen en zullen waardeeren. 2. De nationale stand. Dit wordt een combinatie tusscben handel en weten schap. In een zestal vitrines' worden on geveer 6500 mooie, groote, bruine 'eieren tentoongesteld. Daarnaast komt een in zending van bet Rijksinstituut te Beek bergen, een overzicht gevende van weten schappelijke proeven, handelsstatistieken enz. De Rijkssieruminriahting te Rotterdam komt uit met een aantal foto's van de nieuwe gebouwen en laboratoria. Verder wondt de stand opgeluisterd door foto's van pluimveebedrijven, handelsanstelMn~ gen, coöperaties, enz. In het midden van den stand staat een „gouden kooi", een mooi vergulde groote kooi op een verhoogd voetstuk. Hierin zal Nederland's beste Vieeschras gedemon streerd worden, een blauwe Noord-Hol- landsche 'haan van ongeveeT 11 pond. In de derde afdeeling, de stands der bandelaren, is slechts één Nederlandsche firma vertegenwoordigd, n.l. de firma Bannet te Zeist met haar bekende Manni- fold en Robbins broedmachines. Mijns in ziens heeft de Nederlandsche industrie ongelijk door hier weg te blijven en moet bet initiatief van de firma Bannet, die met een drietal 'groote machines uit zal komen, geprezen worden. De Nederland sche industrie 'had hier een kans gehad voor zichzelf reclame te maken en zou zeer zeker succes gehad hebben, daar zij goed, goedkoop en solide is. Tenslotte 'zorgde de gemeente Barne- veld voor een groote kist met brochures, welke in de Italiaansc'he taal een beschrij ving geven van dit interessante pluim- vecdistrict en zullen in de voortdurend draaiende tentoonstellingsbioscoop films vertoond worden, die geleverd zijn door de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn en de voederfabrikanten Sluis te Wees perkarspel en Koudijs te Rotterdam. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Geen omroep voor de O.S.P. De O.S.P., die al een heelen tijd bezig is ook een eigen radio-uitzendingsorganisa tie op te richten, heeft thans, naar De Fakkel meldt, bericht ontvangen, dat de minister van binnenlandsche zaken aan dezen omroep het uitzendingsrecht gewei gerd heeft, omdat de organisatie geen rechtspersoonlijkheid bezit, wijl de minis ter van justitie goedkeuring van de sta tuten geweigerd heeft. Poortvliet. Door dhr P. Potter is het bouwen van een woonhuis aanbesteed. In schrijvers waren: Timmerwerk dhr van Oost voor f 1150; dhr Nortier voor f 1135, dhr Readers voor f 1133; dhr Elenbaas voor f 1097. Schilderwerk: dhr Zaltbom- mel voor f 496; dhr Sakko voor f 439; dhr Goudswaard voor f 343. Smidswerk: dhr D. Kesteloo voor f315; dhr Gebraad voor f 295; dhr M. Kesteloo voor f 240. Gegund aan de laagste inschrijvers, terwijl het metselwerk onderhands is gegund. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 Sept.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke Wind, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsers: Donderdag 7 u. 27 min. Een slank, lenig lichaam van «fW onzuiverheden der Inwendige or- Eanen alsmede van de trage vet» igen bevrijd, doet U het leven In zijn volle waarde genieten. Daarom de beproefde bij alle Apoth. en Drogist (vanaf 80 cents per pak) Donderdagavond: Kapt* VENEMA en Br. J. SEVENSMA. Toegang vrij. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen „ZUID-BEVELAND". Zaterdag 30 September a. a. Is het kantoor GESLOTEN wegens verhuizing. De Directie, VAN POELGEEST. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: op de hofstede „Paardenburg", na bij 's-Heerenhoek, 38 GAVE ZACHTE OLMEN (genummerd), omtrek tot 1.90 M.; in één perc. inschrijvingen te zen den vóór 10 October a.s. en inlich tingen te verkrijgen bij AUG. SLABBEKOORN, Biezelinge, E 1. De inschrijving van candidaten, die aan de examens, welke half October beginnen, wenschen deel te nemen, is vanaf heden opengesteld. Voor inlichtingen en aanmelding zich uitsluitend schriftelijk te wen den tot den Secretaris, den Heer H. J. R UTTERS, Camperstraat 14, Amsterdam, Gevr.: twee nette, welbespraakte Jongemannen, voor huis-aan-huis- verkoop in Walch. en Z.-Bev. van zeer winstg. massa-art., onmisb. v. iedereen. Gegadigden m. fiets, die over minstens 20 besch., schrij ven o.l. X Y Z, Bur. v. d. blad, Goes Ter verzending gereed voor 'tjaar Bewerkt door MET PREMIEBOEK: VOOR TROON EN ALTAAR door Toussaint Bokma DEZE WEEK VRIJDAG, 10 UUR. TELEGRAM UIT GOES. Prijs van den Kalender f 0.85 Kalender met Premieboek f 1.45 MARANATHA is de zeer ge zochte Christelijke Scheurkalen der. De bekende schrijver Ds KNAP biedt in dezen Kalender stichtelijke lectuur van superi eure kwaliteit. De achterzijde der blaadjes bevat boeiende en opbouwende ontspanningslec tuur voor het heele gezin. Men koope dit jaar den Maranatha- Kalender met zijn prachtig schild, voorstellend DE VAL VAN JERICHO, dat Inderdaad een sieraad voor de huiskamer is. Voor eenige dubbeltjes ont vangt ge iets, waarvan ge een heel jaar geniet. Uitgave van Wegens de geweldige hoeveel heid begint de verkooping precies 10 uur; er wordt 's middags niet gepauzeerd. Dit is wel de schitterendste partij voor den boerenstand, die ooit door ons verkocht is. Voor schuren- en loodsenbouw en reparatie. HOORNICK ZOON. P.S. Verzoeke beleefd, doch drin gend in uw belang, om wat vroeg te komen, om alles te kunnen be zichtigen, want er is zoo enorm veel, letterlijk van alles. Dus tot Vrijdag 10 uur. P. DE WILDE te Goes, zal t.o.v. Deurw. G. HEIJBOER, op a.s. ZATERDAG 30 SEPTEMBER, n.m. 1Yz uur f11- t.), a/d opslag plaatsen aan de Zaagmolenstraat te Goes van- en ten verzoeke van dhr C. WESTDORP, verkoopen: afkomstig van de Indische ten toonstelling te Scheveningen, w.o.: Platen tot 8 M., groote partij Bad- dings tot 7 M., 4X4, 3X3, 2X3, een partij prachtige Planken, als: Dak-, Kraal-, Vloer-, Schot- en Dorsch- Vloerdelen 10—40 c.M. breed, Rach- ters, Panlatten, Tengels, Deuren en Ramen, w.o. met kozijn, Garage en Glazen Deuren, verpl. Kippen hok met ramen 4X4, Golfplaten in div. maten, IJz. Hekken, Biels, Hardsteen, Holl.- en Kruisdakpan- nen, Kruiwagens, Handkar, Slijp steen, Brandhout, enz. enz. Alles wordt, zooals gewoon, voet stoots verkocht. Men late deze bijzondere gelegen heid niet voorbijgaan. Uitg.: N.V. Uitgev Emergo" ter exploit Bureaux Lan; Telef: Postchèque Bijkantoor Middelt Directeur-Hoofd Het „Dagblad v< Zeeland" meent te dat de fascistiscl sneeuwbal door N< „De aanhang vai tische" groepeerinj het voorjaar; tal t der ook ernstige wat he teekenen in voor kort nog af nieuwe strooming, ten kring toe, 'dat len. Men zou verbluft klinkende katholiei kon vernemen wier tische" eympathieëi Men kap het be: loo ven, op grond gen, dat sinds een: een „fascistische" moederen plaats g muiterij op de „Z nationaal gerichte gemoed heeft plaa Al de traditione een groote verand opinie zijn trouw gebeurtenissen in h een stormachtigen worden gedragen het eigen land, dit nieuwe ordening va leven. In de vorige eeu: parlementair rege: in strijd met om eenige gewelddadig zijden indruk Koning van revolt sen in het buitenlai voorbeeld van een wenteling. Aan straoming der laats derland ontsnapt: h lisine, het Europee Europeesche democ: socialisme, evengoe réveil in Europa Fransche revolutie hebben ook in Nede: vonden en hebben land helpen wijzig: „Het is vermetel en in strijd met al denis, te verwacht golf van het „fascis stroomt, niet over dig sociaal-politiek zou kunnen slaan; leen stand kunnen Nederland welvaa bloeiden, maar juis ken van welvaart ei voornaamste sympt< iutie. Wij staan dus voo of wij het wensche Europeesche stroon kanaliseeren. Doen len wij ons hloot aa wilde overstrooming val onverantwoorde In verband hieri der betoogd, dat wi, navolgen wat in an< maar dat wij overee volksaard, het goedi tesstrooming in Ei ten en onze sociaal wijzigen. Dit zou dan moe zin, dat wij den corporatieve ordeni sche samenleving voortvarendheid aa een corporatief best: Het verdient ze het hier geciteerde gende gevaren zoo ziet. De „fascistische daad steeds meer u Het is misschien! wanneer van een „f ling wordt gesprake: telijke kringen zijn die meer of minder sympathieën koeste: Daarmee hebben vogelpolitiek kan o„ Een andere vraaj gevaar moeten be: het Dagblad wil, d< te kanaliseeren. W den grond der zaak ren. Natuurlijk moetei. rechtvaardigde criti komt de ooren slui in deze beweging verwerpen. Maar voor het 01 kracht hebben te van p r i n c i p i e e J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 4