Gemengd Nieuws. Rechtszaken Financieële Berichten. ZONDER PRIJSVERH00GING WOENSDAC de Regeering van oordeel ia, dat ook nu moet en mag worden voortgegaan met de drooglegging, in het vertrouwen, dat er ook weer betere tijden zullen aanbreken. Spr. besloot zijn rede met er op te wij zen, hoe ons een gevoel van nationalen trots bezielt, dat echter alleen waarde heeft in de bereidwilligheid om dezelfde inspanning en toewijding te toonen als hier in dit werk door de vele werklieden is neergelegd. Daarna zette de muziek het Wilhelmus in, dat staande door de aanwezigen werd meegezongen. Nadat de eerewijn en verversohingen waren rondgediend, was er gelegenheid tot bezichtiging van het monument. TUINDERS NAAR CANADA? Op de begrooting van het departement van Sociale Zaken is een post uitgetrok ken ter uitvoering van plannen, om tuin ders naar Canada te doen emigreeren. Het betreffende bedrag is f 19.000 groot. Deze begrootingspost heeft de aandacht getrokken en omdat in de Memorie van Toelichting tot de begrooting van genoemd departement geen nadere mededeelingen dienaangaande worden gedaan, hebben we, zegt het Hdbl., ons 'licht eens opge stoken en we vernamen toen het vol gende: Op vorige begrootingen kwam de laat ste jaren een verzamelpost voor emi gratie voor, welke het vorige jaar nog aanzienlijk grooter was dan thans de ver schillende desbetreffende posten tezamen. Teneinde evenwel de leden van de Staten- Generaal een zoo zuiver mogelijk inzicht in de begrooting voor 1934 te geven, heeft de minister zooveel mogelijk gespecifi ceerd. Hierdoor komt op de begrooting ook deze post voor emigratie naar Canada tot uiting. Dienaangaande vernamen we, dat het een regeling betreft, welke in vrij verge vorderden staat van voorbereiding is. Ze omvat een groot plan tot het in exploi tatie brengen van een veenpolder, niet ver van Toronto gelegen, waarop door de stichting Landverhuizing optie is verkre gen voor het bezetten van 150 bedrijven in den loop der jaren. Deze polder is c.a. 300 ha. groot. 'Sedert enkele jaren be vinden zich eenige Nederlamdsche tuin ders op deze gronden en die hebben daar een bedrijf kunnen stichten, hetgeen hen tot op dit oogenblik een behoorlijk be staan verzekert. Wanneer de uitwerking van de plan nen naar tevredenheid verloopt, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn het volgend jaar, dus in 1934, 19 families naar Ca nada te doen emigreeren. Aanvankelijk was voor heit beoogde doel een veel groo ter bedrag aangevraagd, doch de nood zakelijke 'bezuiniging deed ook hierop korten. De bedoeling is intusschen in 1935 22 families of zoo mogelijk nog meer te doen emigreeren. Een en ander hangt niet al leen af van de afzetmogelijkheden in Ca^ nada, maar bovendien van de zekerheid, welke men hier te lande moet hebben, dat de emigreerende tuinders in Canada een bestaan zullen hebben. Het zal wel duidelijk zijn, dat de emi- gratiekosten aanzienlijk hooger zijn dan het bedrag, dat thans op de begrooting is uitgetrokken. Men hoopt dan ook, dat tuinders, die zouden willen emigTeeren, zelf het benoodigde geld zooveel mogelijk kunnen fourneeren. De stand van zaken ten deze is op het oogenblik zoo, dat tus schen Nederland en Canada nog onder handelingen gaande zijn en dat ander zijds o.a. in Noord-Holland poolshoogte wordt genomen naar gegadigden. Uit deze uiteenzetting blijkt wel, dat men zich van de eniigratie-mogelijkheden van Nederlandsohe tuinders naar Cana da geen gouden bergen moet voorstellen. Uiteraard zijn de mogelijkheden ook daar beperkt, doch die er zijn, openen een gun stig perspectief, zoo deelde men ons te be- voegder plaatse mede. Vandaar, dat men de gelegenheid ook niet voorbij laat gaan. Ontzettend drama te Amsterdam. In bet Paedologisch Instituut te Am sterdam beeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld, doordat de hoogleeraar in de theoretische natuurkunde te Leiden, dr P. Ehrenfest, eerst zijn zoon heeft neergeschoten en vervolgens het wapen op zichzelf heeft gericht. De knaap werd zwaar gekwetst, de pro fessor was op slag dood. Omstreeks vijf uur had professor Eh renfest zich naar het Paedologisch Insti tuut in de Vossiusstraat begeven, waar zijn omstreeks 15-jarig zoontje onder toe zicht van prof. dr J. Waterink wordt ver pleegd. Kort nadat de Leidsche hoogleeraar met den knaap in het spreekkamertje was, werden twee schoten gehoord. Het per soneel dat te hulp schoot, vond vader en zoon liggen. Beiden hadden een hoofd wonde. De hoogleeraar had den laatsten adem uitgeblazen, bet zoontje leefde nog. Het werd naar het ziekenhuis vervoerd. Prof. Ehrenfest was hoogleeraar in de theoretische natuurkunde aan de Leid sche Universiteit, een geleerde, die onder zijn collega's zoowel in binnen- als buiten land groote vermaardheid bezat. Eén zij ner grootste vrienden was prof. Einstein, wiens gastheer hij ook steeds was bij de vrij zeldzame maar vaak langdurige be zoeken, die deze aan Leiden bracht. Na het drama te Mui den. Zooals men weet, is ten huize van den Muiderbergsohen strandfotograaf I. het cadaver van den hond in beslag geno men, op vermoeden, dat deze door het eten van vergiftigde paling is gestorven. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd, zoo vertelde de verdediger van I., mr Benno J. Stokvis, aan een vertegen woordiger van Vaz Dias. De verhouding tusschen den fotograaf en zijn vrouw was zeer goed, en mevrouw I. denkt dan ook geen oogenblik aan een poging tot ver giftiging, door haar man gepleegd. De vrouw had aangifte gedaan, omdat zij ver moedde, dat de hond, die zeer gevreesd was in de buurt, door buitenstaanders was vergiftigd. Daar komt nog bij, dat I. op den dag van de schietpartij zelf van de paling heeft gegeten. Mevr. I. heeft de overtuiging, dat haar man oorspronkelijk niet is uitgegaan om zijn gewelddaad te plegen. Naar de meening van den verdediger heeft I. in een angstpsychose gehandeld. De ontgroeningsschan dalen. Twee studenten ern stig gewond. Bij de ontgroening van eenige nieuwe leden voor het Utrechtsche studentenkorps beeft zich, naar de Telegr. meldt, gistermiddag in een perceel aan de Kromme Nieuwe Gracht een ernstig inci dent voorgedaan. Een tweedejaarsstudent en een noviet, die beiden een hersen schudding hebben bekomen, zijn naar de Rijksklinieken gebracht. In het bewuste perceel aan de Kromme Nieuwe Gracht waren studenten en novie ten bijeen voor de zoogenaamde ontgroe ning. Het moet er erg toe zijn gegaan. Men had de bedenkelijke aardigheid be dacht eenige novieten aan de tuinzijde van bet hooge huis langs een hooge ladder welke langs den achtergevel was ge plaatst, omhoog te laten klimmen, ten ein de hen in de dakgoot te sturen en weer terug te laten komen. Zoo geschiedde. Op hoog bevel begaf zich eindelijk een noviet, die hiervoor aanvankelijk niet veel lust getoond had, op de houten ladder. Een tweede-jaarsstudent volgde hem op korten afstand op de ladder. Toen nu beiden zich op eenige hoogte bevonden is er aan de ladder geschud. Plotseling brak de lad der, waarop zich de student en de noviet nog bevonden, ten gevolge van het schud den met deze bevrachting in tweeën, met het noodlottig gevolg dat beiden op den grond vielen. De student kwam in den tuin terecht, doch de noviet, die booger op de ladder stond, smakte met zijn hoofd op de steenen neer en bloedde hevig. Per auto zijn beiden naar de rijksklinieken overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat zij beiden een hersenschudding hebben bekomen. Smokkelauto beschoten. De kommiezen belast met de grenscontrole te Dinxperlo hebben Zaterdagavond een auto die met verdacht groote snelheid uit de richting van de Duitsche grens kwam aanrijden, trachten aan te houden, teneinde zich te vergewissen van het doel van den tocht van deze haastige automo bilisten. Een der kommiezen stelde zich midden op den rijweg op en gaf het stop signaal. De auto reed echter met groote vaart door, zoodat de kommies slechts op het laatste nippertje wist te ontkomen door snel terzijde te springen. Een tweetal kommiezen, die zich onge veer 100 M. verder bevonden, herhaalden het bevel tot stoppen; toen ook hieraan geen gevolg werd gegeven trokken zij hun revolver en namen den wagen onder vuur. Hierbij werd een der banden stukgescho ten, terwijl ook in den radiateur een lek ontstond. Noodgedwongen moest de auto snelheid minderen en tenslotte stoppen, doordat een der kommiezen op de tree plank sprong en een ruit stuksloeg. Bij visitatie van de auto bleek, dat zich daarin ruim 800 pond Duitsche marga rine bevond. Zoowel de margarine als de auto werden in beslag genomen, terwijl de beide inzittenden, beiden uit Hilversum, werden gearresteerd. Een laffe overval. Zaterdag avond is op de Havelterbrug tusschen Meppel en Steenwijk de zeventienjarige zoon van den ijsco-fabrikant Hubert uit Meppel, die met een ijsco-bakfiets uit Steenwijk terugkeerde, ernstig mishan deld. H. werd bewusteloos geslagen en kwam met fiets en al in de sloot terecht. Deze „heldendaad" werd, naar de „Tel." meldt, verricht dloor een troep van naar schatting twintig opgeschoten jon gens. De rijksveldwacht uit Steenwijk stelt naar het gebeurde een onderzoek in, en heeft waarschijnlijk de daders reeds te pakken. Als verdacht van den laffen streek werd genoemd een zekere G., wo nende te Onna en werkzaam op de schoenfabriek te Meppel. Door dezelfde bende werd een aanslag gepleegd op een bananenauto van den heer J. Kok uit Meppel, welke auto met steenen en andere projectielen werd be kogeld. De inzittenden van deze auto lie pen hierdoor verwondingen op, doch deze waren gelukkig niet van ernstigen aard. Drijf riemenfabriek af gebrand. Gistermorgen in de vroegte is door onbekende oorzaak brand uitge broken in de eerste Twentsche drijfrie- menfabriek te Enschede. Met groote snel heid greep bet vuur om zich heen en in korten tijd was het gebouw een groote vlammenzee. Spoedig was de brandweer ter plaatse maar zij' moest zich bepalen tot het beschermen van de omliggende gebouwen. De drijfriemenfabriek is ge heel uitgebrand. Een groote voorraad le derwaren ging geheel verloren. Gebouw zoowel als inventaris waren verzekerd. Berooving. Zaterdagavond is om ongeveer middernacht een brutale be rooving geschied in een onbewoonbaar verklaarde woning, onder voormalig Ges tel. In dit huisje heeft de 51-jarige J. v. Osch, een «onderling, zijn intrek geno men. De man had zich reeds te bed be geven toen hij plotseling gestommel hoor de en zich even daarna voelde aangegre pen door twee individuen, die hem aan handen en voeten vastbonden. De indrin gers haalden vervolgens alles overhoop, doch vonden slechts tien gulden, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Toen de beroofde zich bad kunnen be vrijden, deed hij aangifte bij de politie, die vermoedde met twee oude bekenden te doen te hebben. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. In een naburig logement ar resteerde zij zekere G. en M., die wegens diefstal met geweldpleging zijn gearres teerd en 'op transport naar Den Bosch zijn gesteld. De historie van 'n verla ten motorboot. Door Enkhuizer visschers werd Zaterdagmorgen even iten Noorden van Ebkhuizen op het strand een motorboot verlaten gevonden. Men vreesde, dat er een ernstig ongeluk was gebeurd en dat de opvarende, dhr Gasten leyn uit Amsterdam, om 'het leven was gekomen. Later bleek, dat de heer Caste- leyn niet was verdronken. De heer Cas teleyn 'deelde het volgende mede: Vrijdagmiddag' was hij met de bewuste motorboot uit Enkhuizen vertrokken om naar Stavoren over te steken en vandaar verder te varen naar Leeuwarden, waar hij de hoot moest afleveren. Hij vertrok ongeveer gelijk met de spoorboot en bleef daarachter aan varen. Ongeveer halver wege EnkhulzenStavoren haperde er iets aan 'de schroef. De heer Casteleyn besloot toen naar Enkhuizen terug te keeren. Het was al donker toen hij1 de kust naderde en hij zette het scheepje even ten Noorden van Enkhuizen op het strand. Aanvankelijk was hij van plan in de boot te blijven slapen en den volgenden morgen naar een werf te gaan. Hij kwam echter op zijn voornemen terug en ging naar Amsterdam om in zijn woning rus tig te slapen. Zaterdagmorgen keerde hij naar Enk- huizen terug om de boot ter reparatie naar een werf te brengen. Tot zijn niet ge ringe verbazing was het vaartuig verdwe nen. Hij hoorde al heel spoedig, dat de boot door twee visschers was wegge haald en naar de strandvonderij ge bracht. Deze stelde den burgemeester van het vinden van het scheepje in kennis en deelde het ook de politie mede. Deze in formeerde verder, 'hoorde dat de heer Casteleyn naar zee was vertrokken en zoo kwam het verhaal in de wereld, dat ver moedelijk een ongeluk zou zijn gebeurd. Nu moet u niet denken, dat de autori teiten mij de boot terug garen. De visschers hadden het vaartuig on beheerd gevonden, het gegeven aan de strandvonderij, dus kwam faun een derde van de opbrengst bij verkoop toe. De boot behoorde volgens de wet verkocht te wor den. De burgemeester en de politie waren na eenig onderhandelen bereid de boot wel vrij te geven als de bedde visschers, die haar hadden gevonden, geen 'bezwaar maakten. Ook deze visschers hadden geen be zwaar, units.de heer Casteleyn over de brug kwam. Zij zouden met tachtig gulden genoegen nemen en de heer Gas teleyn heeft dat bedrag moeten betalen om zijn eigendom terug te krijgen. De autoriteiten in Enkhuizen waren van oordeel, dat als het niet zulke fatsoen lijke visschers waren geweest, :het den heer Casteleyn veel meer had kunnen kosten. De boot ligt thans ter reparatie op een werf te EnJkhuizen. De Nijmegenaar, die over de grens geduwd werd, ver oordeeld. De Nijmegenaar V., die eeni ge weken geleden tijdens de Beeksche ker mis bij een geschil met de Duitsche grens wachten over de grens werd geduwd en met enkele Duitsche beambten handge meen werd, is door de Justitie te Cleef veroordeeld tot drie maanden hechtenis. De getuigenverklaringen, dat V. bij het in cident over de grens zou geduwd zijn, werden niet aanvaard. i Het motorongeval te De Bilt. Gisterenmiddag is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen de heer Tb. Arnoldussen, die Zondagmiddag op den Utrecbtschen weg te De Bilt, waar hij per motor reed, bij bet nemen van een bocht was komen te vallen en in zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis te Utrecht was vervoerd, overleden. De heer Arnol dussen was lid van den Utrechtschen Raad sinds 1927 en lid van de S. D. A. P. Een paedagogische bur gemeester. Te Zuidfaroek had een 12- tal jongens zich vermaakt door een groot aantal steenen uit een voetpad te de- poneeren in een daarnaast gelegen sloot. Ze werden opgespoord en na schooltijd door den veldwachter gebracht bij den burgemeester. Na een goede schrobbee- ring gaf deze het bevel, dat de steenen moesten worden.opgeviscbt en door de jongens persoonlijk ten gemeentehuiza worden gedeponeerd. Denzelfden dag werden reeds een goede honderd steenen bezorgd, maar de vis- scherij zal worden voortgezet tot het bit tere eind. Een kruidkundige. Zooals velen zich nog wel zullen herinneren, werd voor eenige maanden in de pers melding gemaakt van het óverlijden van een kind te Th'olen, dat in behandeling was geweest bij een Rotterdamsehe kruid kundige, mevr. B. geb. de V. De sectie had evenwel uitgemaakt, dat dit sterf geval niet in verband stond met de be handeling. Evenwel werd door de politie tegen deze dame proces-verhaal opge maakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Maandag j.l. 'diende deze zaak voor het Kantongerecht te Tholen, waartoe eenige getuigen, welke bij mevr. B. in behande ling waren, waren opgeroepen. Alle ge tuigen verklaarden eenparig, bij de be handeling, die hoofdzakelijk bestaat in koude of warme baden en een dieet van groenten, veel baat te hebben gevonden en vooruit te zijn gegaan. Door den ver dediger, Mr van der Flier uit Den Haag, welke zeide, door een patient van be klaagde te zijn aangezocht voor 'haar te willen optreden, werden frappante voor beelden opgenoemd van bekende personen uit Den Haag, waarbij een chef van 'het Departement en een dochter van wijlen dominee Gerritsen en meerdere hoogge plaatste personen, welke door de methode van mevr. B. waren genezen, waarbij hij de desbetreffende verklaringen van hen zelf, aan het O.M. ter overtuiging, ter inzage gaf. Pleiter zeide: dat verdachte niet als kwakzalver kan worden be schouwd, doch als „Bona Fide". Zij be zit de gave, te 'kunnen zien, zonder onder zoek, wat de patiënten mankeeren en past dan de methode van Professor Küne toe. Geld vraagt zij nergens, terwijl zij sterk religieus is en het als haar roeping acht, indien men haar raad vraagt, te moeten helpen. De ambtenaar van het O.M. meen de ook, hier niet met een gewoon geval van 'kwakzalverij te doen te hebben, te meer daar verdachte niets in rekening brengt, en niemand onderzoekt, maar een gave van helderziendheid heeft, waardoor zij de ziekte bij haar patiënten meent te kunnen constateeren. Spr. wil verdachte aanraden haar praktijk niet meer uit te oefenen, of anders zich te laten assistee- ren door een bevoegd medicus. Spr. eisohte veroordeeling tot vier maal f 15 'boeten voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. "Wegens overtreding der Vleeschkeu- ringswet (Vleescfa in voorraad hebben, dat niet van het goedlkeuringsstempel was voorzien, werd J. S. te St. Annaland ver oordeeld tot een boete van f 60 en J. E. te St. Maartensdijk tot f 15 en zes dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De prikplanken. Door den Hoogen Raa'd is gisteren behandeld het cassatieberoep van 'S. C., exploitant van prikplanken, die wegens overtreding van de Loterijwet door de rechtbank te Am sterdam is veroordeeld tot een voorwaar delijke heChtenisstraf van 3 weken en tot een geldboete van f300. De raadsman, mr. G. J. Veerman uit Amsterdam, wees er (bij zijn toelichting van de cassatienriddelen o.m. op, dat hier geen sprake is van overtreding der Lote rijwet. Dit zou wel het geval zijn, wanneer de prikplank gebruikt werd, zonder dat daarbij een sleutel (gebruiksaanwijzing) ten behoeve van het publiek aanwezig is. In het onderhavige geval was bij1 de plank een deugdelijke sleutel gevoegd en daardoor werd de prikplank voor het pu bliek slechts een puzzle, welke ieder rus tig kan uitrekenen aan de hand van de beschikbare gegevens. Of men van die gegevens geen gebruik maken wil, moet ieder voor zich zelf weten. Volgens de ver klaringen van deskundigen als Prof. Sohulh kan het publiek echter bij deze prikplanken wel degelijk invloed oefenen op het winnen van een prijs. De advocaat-generaal, mr. Besier, zal op 9 October in deze zaak conclusie ne men. plaatsing van advertentlën ln alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Verpanding van effecten. Voor de civiele kamer van de Haag- sche rechtbank werd gisteren de zaak- De Gharro contra de curatoren in het fail lissement-Scheurleer behandeld. Het ging hier om de vraag of iemand, die effecten aan een bankier verpandt onder de gebruikelijke clausule, dat deze de stukken in zijn algemeenen voorraad mag opnemen en geen nummers behoeft te verantwoorden (behalve van premielo- ten) daarvan eigenaar blijft, zoodat hij ze, voor zoover nog aanwezig, na faillisse mentverklaring van den bankier, van de curatoren als zijn eigendom kan op- eischen. Voor den heer De Gharro pleitte mr O. B. W de Kat, die het standpunt ver dedigde, dat in een bevestigende beant woording van bovengenoemde vraag op gesloten ligt. Voor curatoren pleitte één hunner, mr Visser van IJzendoorn, die het standpunt verdedigde, dat Scheurleer ten gevolge van de clausule den eigendom had verkre gen, zoodat de cliënt voor de waarde van de stukken als concurrent-schuldeischer kan opkomen. Uitspraak 20 October a.s. UIT DE LIBERALE STAATSPARTIJ. De partijraad spreekt zich uit over ver schillende actueele vraagstukken. Naar aanleiding van den Zaterdag ge houden partijraad van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond heeft het Ned Gorrespondentiebureau zich tot den voor zitter van het hoofdbestuur, minister van staat mr D. Fock, gewend met de vraag, of hij een en ander over deze bijeenkomst en het daar besprokene kon mededeelen Mr Fock verklaarde o.m.: Algemeen was men van meening, dat de Liberale Staatspartij haar standpunt en houding scherp moest afbakenen, zoowel tegenover communisme en socialisme, als tegenover fascisme en nationaal-socialis- me en dat de Liberale Staatspartij, die alle vormen van autocratie en dictatuur ver werpt, wijl deze altijd gepaard gaan met rechteloosheid en willekeur, daarmede op geenerlei wijze samenwerking mag zoe ken. Verder bleek men algemeen van oordeel, dat de Liberale Staatspartij; met hand having van de liberale regeeringsbegin- selen, aanvaard in het belang van de persoonlijke en geestelijke vrijheid, de te genwoordige nationale regeering heeft te steunen. Voorts werd betoogd, dat de Liberale Staatspartij de handhaving wenscht van onze constitutioneele monarchie met be houd van het vertegenwoordigend stelsel. Daar dit stelsel echter niet alleen in het geschreven recht moet zijn gegrondvest, maar ook moet leven in het hart der natie, achtte men het noodzakelijk dat het parlement de hem toekomende plaats maar ook niet meer in ons staatsbestel blijft innemen. Ook 't parlement behoort bij de uitoefening van zijn rechten te er kennen, dat in Nederland 't regeeringsge- zag berust bij de Kroon. Zoowel derhalve tegen machtsusurpatie der volksvertegen woordiging, als tegen gezagsaanmatiging van groepen der bevolking, past verzet der Liberale Staatspartij; Het parlement heeft zijn aandeel in de wetgevende macht en recht van controle, maar geen uitvoerende macht. De eisch werd geformuleerd, dat de be zoldigde vertegenwoordigers van vakver- eenigingen en van daarmede gelijk te stel len organisaties tot verdediging van be paalde belangen uit de vertegenwoordi gende colleges zullen worden geweerd. Men was intusschen algemeen de mee ning toegedaan, dat met dit weren van de z.g. „vrijgestelden" uit vertegenwoordi gende lichamen niet kan worden volstaan. Ook zij, die hun eed of belofte ontrouw zijn, behooren niet langer thuis in de ver tegenwoordigende colleges. Ook voor de ambtenaren is getrouwheid aan eed of belofte de hoogste plicht in den staat. Ontslag van revolutionaire ambtenaren is in het belang van den staat noodzakelijk. Hieromtrent bestond geen meenings- verschil in den partijraad. Voorts wilde men zien onderzocht, of het mogelijk zou zijn om ook te komen tot eventueele ontbinding van een ge meenteraad, die van zijn bestuursmacht misbruik maakt. In ieder geval achtte men dwang tegenover het lager gezag ort- misbaar, indien het niet wil medewerken aan de door de regeering gestelde doel einden. Sterkere controle van de regeering op de besluiten der gemeenteraden be schouwde men als een middel, niet om de autonomie te vernietigen, maar juist om haar op den duur te redden. Ter vergadering is voorts opnieuw stel ling genomen tegen den klassenstrijd. Het liberale systeem, gebouwd op gemeen schappelijk belang van alle bedrijfsgenoo- ten, sluit overleg en samenwerking van de leiding der onderneming met het perso neel volkomen in. Nog zijn in den loop der besprekingen o.m. de volgende wenschen naar voren ge komen. Vereenigingen, die rechtstreeks of zijde lings tot ongehoorzaamheid aan de wet ten van. den staat aansporen, moeten wor den ontbonden. Ophitsing van de bevolking moet stren ger worden bestreden door verscherping van de desbetreffende strafbepalingen. Werkwilligen en hun gezinsleden die nen te worden beschermd tegen mishan deling en bedreiging daarmede (en tegen andere vormen van terrorisme), zoo noo- dig door verscherping van artikel 284 Strafwetboek. Eindelijk is nog gepleit voor volledige handhaving van het overheidsgezag, ook in Ned.-Indië, Suriname en Curacao, me de tot het krachtig tegengaan, ook daar, van elk revolutionair streven en voor in standhouding van een voldoende weer macht, daar de verdediging van 't grond gebied in Europa en overzee hooge plicht is. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 27 Sept.: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitge Emergo" ter explo Bureaux Lai Tele Postchèque Bijkantoor Middei Directeur-Hooi Afkeer va stelsel. Een kenmerken] tijd is, dat er wa om het nu maar| zeggen i voor parlementairen In de rede ws de Eerste Kamerl heeft deze mede aandacht gevestigl Wie de teekeneif zeide hij, wie wa onze grenzen gesel onze landpalen in] woelt en werkt, tieke vrijheid ook I blijven, nagelatel wat het parlementf deering der Natie en dus de oppos] zwellen. Verder werd g(j afgang, van afbro werping van het verhand waarmee] geplaatst: Naar allerminst naar w] wordt reikhalzend Deze mindere wa lementaire stelsel,] ook tot uiting bij ■ging op den „Ora sterdam. Aan de groote l] Oranje en meer ii M. de Koningin, ondubbelzinnige Maar toch kooit I het Comité, dat d| heeft gezet, alle; was en of het Nat. ook niet bedoelde tooging in den woord. Zoo zagen we de opmerking ge het Parlement bi| waren uitgenoodig Wij betwijfelen weest. De mogelijkheid| met een onwilleke hebben en dat hen opgekomen, dat bi nale betooging ook] diging behoort te vj Maar er is meel men, dat we hier t] uiting van afkeer stelsel. Met voorhij het parlementaire constitutioneele ste weg van Gods best| wikkeling is gekon vruchten heeft af ge Stand van gistermiddag 3 u.: 759. Licht op voor fietsers: Woensdag 7 u. 29 min. Besprekingen van Reuter meldt, dal is heden per vliegtif trekken. De Ne] schijnt gisteren de nomen te hebben financieele mannenl polsen van de meef stabilisatie van de tijd van meening conferentie met vru| als de munt maar is. Hij heeft nagejj geneigd is tot een satie over te gaan hoogstwaarschijnlijJ ten de dringende land met betrekking rugkeer der gansch den standaard te on derland als eerste, stand heeft opgezeg| logisch, dat ook een nieuw tarieven. Donald en dr Colijl ook niet onwaarschl legenheid ook de tl trekkingen tusschei; land ter sprake zijr De Volkenbo De plenaire zitti| zou plaats vinden, middag. Er waren l dende kringen hej dat de opening va schouwingen op m] dat niemand van d| geneigd is, bij den] lijken international eele verklaringen Het Nederlandse} deling van de vlu besproken worden zittingen van het Er schijnt den la, plan te zijn opgedo] telingenkwestie in a hst kader van del handelen, doch d laten aan een dii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6