Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Nieuwe Abonné's. meen van meaning was, dat mr W. Q. Wandelaar, burgemeester van Alkmaar, zijn opvolger moest zijn. „Ik ben" al dus mr Fock „nu bijna zeven jaar voorzitter geweest. In 1926 kwam ik te rug uit Indië; in December van dat jaar ben ik tot voorzitter benoemd en begin 1927 als zoodanig in functie getreden. Met groote voldoening zal ik mij altijd de aangename wijze herinneren, waarop ik met de verschillende instanties en groepen van de partij heb samengewerkt." Dan heer Knottenbelt lid der Eerste Kamer. In de Maandagmiddag gehouden zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Ka mer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Koster, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard mr H. J. Knottenbelt te Den Haag, thans lid der Tweede Kamer. In verband met deze benoeming ver neemt men, dat de heer Knottenbelt, die reeds vroeger te kennen had gegeven, dat hij op den duur niet lid van de Tweede Kamer wenschte te blijven, het lidmaat schap van de Eerste Kamer zal aanvaar den. Opvolger van den heer Knottenbelt in de Tweede Kamer is de heer W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Verlaging werkloozensieun? In Den Haagschen gemeenteraad 'heeft de heer Van Langen (S.D.A.P.) gister middag aan het college van B. en W. ge vraagd, of tuaschen den minister van So ciale Zaken en de grootste gemeentebestu ren 'besprekingen zijn gevoerd om tot een zeer belangrijke verlaging te komen van de rijkssteunregeling voor werkloozen. In zijn antwoord verklaarde de voor zitter, Jhr. Mr. 'Bosch ridder van Rosen thal, dat op verzoek van den minister van Sociale Zaken op 15 Sept. j.l. op het Departement met vertegenwoordigers der vier groote gemeenten een bespreking is gehouden over een eventueels wijziging van de steunregeling. Vóór deze bijeen komst was het B. en W. absoluut onbe kend, welke plannen er bestonden. Daar door kon het college ook geen bepaald standpunt innemen. De minister heeft al leen gesproken over denkbeelden, die door hem worden overwogen, doch heeft van zijn plannen geen verdere mededeeling gedaan. Verder kon spr. niets mededeelen, daar de wethouder van Sociale Zaken, mr. S. de Vries Czn., hierbij het college van B. en W. had vertegenwoordigd. Deze wet houder was thans wegens ziekte afwezig. De interpellant, de heer Van Langen, vond het antwoord zeer sober en zeide het te betreuren, als een belangrijke be slissing zou worden genomen over de verlaging der uit'keering aan de werkloo zen zonder dat het Haagsche college van B. en W. hiervan in kennis zou zijn ge steld. 'Spr. vroeg of de voorzitter geen toezegging kon doen, dat geen verlaging zou worden ingevoerd voor de raad daar in was gekend. Dit laatste verklaarde de voorzitter niet tot zijn bevoegdheid te behooren, daar niet hij maar de minister de steunrege ling invoert. Van een voornemen of plan van den minister in deze richting was den burgemeester evenwel op heden niets be kend Salarisverlaging ge- meentepersoneel? Gedep. Staten van Zeeland overwegen ernstig den ge meentebesturen in de provincie Zeeland te adviseeren het geme6ntepersoneel per 1 Jan. '34 een salarisverlaging op te leggen, gelijk aan de door de rijksregeering aan haar personeel voorgestelde verlaging, hetgeen derhalve neerkomt op een korting van 5 pet. In hoeverre deze maatregel van toepas sing wordt verklaard voor bepaalde ge meenten, die hun personeel in het afgeloo- pen jaar, buiten de verlaging, bedoeld in het Kortingswetje, al hebben gekort, schijnt nog niet vast te staan. Het Volk geeft het bovenstaande onder alle voor behoud, daar bet geen officieele bevesti ging kon krijgen. Politie-vakcursus. Bij het in deze maand te Amsterdam gehouden examen voor het politie-diploma van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond slaagden o.a. een viertal leerlingen van den politie-vakcursus te Vlissingen. Voor aanmelding van nieuwe leerlingen voor dezen cursus verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. Middelburg. Bloempjesdag- Crisis comité. Wij brengen nog eens in herinnering, dat op 5 October a.s. een bloempjesdag zal word'en gehouden ten bate van het plaatselijk Crisiscomité. Zij, die medewerking willen verleenen door te helpen colledteeren kunnen zich aanmel den bij Movt. Huizenga, Spanjaardstraat; Mevr. Stut ter heim, Rouaansche Kade; Mevr. Weijl, Dam N.Z., of bij den secre taris Molstraat 94. Gevonden voorwerpen. Vulpotlood, Pinda, Ter Linde, Serooskerke; Broche T. van Schelven, Veersclhesingel S 24; Ring met sleuteltjes, de Koning, Korte Singelstraat O 291; Regenjas, W. Tiël, Bogardstraat D 26; Ceintuur, C. Daane, Jasmijnstraat W 165; Pijpetud, de Jong, Dampoortsingel T 221; Sleuteltje, M. Len- seling, Hendrikstraat W 68; Colbertjas, Geldof, Veerscheweg S 254e; Belasting- merk, L. de Visser, Oudedijk, Nieuwland 203; Belastingmerk, v. d. Ende, Korte Noordstraat; Zakdoek, de Koning, Vliss. Wagenplein P 7; Heerenrijwiel, Petrie, K. Delft; Regenjas, Deij, Branderij Mo lengang M 244; Sleutel, C. Walraven, Ba- gijnhofstraat E 193; Port. m. inh., M. Broodman, Volderijstraat M 121; Zilve ren doos, Fastenau, L. Delft (winkel); Autoband, Petiet, Bogardstraat D 33; Muziekinsigne (B.V.G.Z.), M. Hacken- berg, L. Burg B 3; Vulpotlood, Kampman, St. Pieterstraat A 74; 2 Sleuteltjes, G. Casander, Karelsgang T 44k; Regenjas, Deïst, Lombardstraat G 55; Dameshand schoen, J. Koppejan, Oude Vliss.weg V 18; Sjaal, P. Hendrikse, Brigdamme B 132; Doos griffels, J. de Jong, Molenwater E 53; Leesboekje, J. Boone, L. Geere K 314; Dame8ceintuur, Weltenburg, Noordweg S 223 i; Beker van claxon, J. Kraak, St. Janstraat H 187; Meisjeemuts, Kingmans, Wal B 115; Kinderport., C. Polderman, Singelstraat N 186; Gymnastiekschoen, Roosse, Achtersingel; Hondenhalsband, N. Meeuwse, Bellinkstraat 93; Zegelboek- je, Galjouw, Vol'derijlaagte M 84; Belas tingmerk, Poortvliet, Seisweg R 146; Eend Brugwachter, Kanaalhrug; Lees- en taai- hoek, L. Scheers, Jacob Catsstraat W 92; Vulpotlood, De 'Mundk, Noordholwerk M 226; Voetbalschoen, Valk, L. Breestraat O 147; Padvindersmes, P. Moerdijk, Lelie straat S 150; Bruin zakje, F. de Jager, Rouaansche kaai G 115; Belastingmerk, J. F. v. Oosten, Hofplein E 232; Heeren- port. met inh., v. d. Berge, Seisweg R 79 s; Heerenrijwiel, Bureau van politie. Hedenmiddag geraakte een autobe stuurder even voor den spoorwegovergang aan den kanaalweg de macht over het stuur kwijt en reed met zijn kleine auto tusschen het kantoor van de Shell en een lantaarnpaal door. Gok toen wist hij de auto niet te bedwingen en reed recht het kanaal in. De bestuurder wist uit de auto te komen en zich zwemmende te redden. De auto is met vereende krachten op het droge gebracht en naar een garage ge sleept. Serooskerke (W.). Bij gunstig weer hoopt het muziekkorps „E. M. M." alhier op Vrijdagavond a.s. 8 uur voor de laat ste maal in dit seizoen op de muziektent een concert te geven. 's-Heerenhoak. Op Vrijdagavond zijn de prijzen van de onlangs gehouden schiet wedstrijden door den burgemeester uit gereikt. Allereerst kregen op deze gecombineer de vergadering van den B. V. L. en B. W. de navolgende heeren landstormers een diploma voor scherpschutter in banden: J. Hoondert, J. Martens (Visser), J. Knopjes, D. van Sluys, H. Paree en W. de Goede. De burgemeester complimenteerde hen daarmee en spoorde vooral de jongeren aan intens te gaan oefenen. Hierna wer den de prijzen uitgereikt. Na afloop zeide de burgemeester trotsch te kunnen zijn op zijn schutters en roem de bovenal de schietvaardigheid van dhr E. van Sluys, die het klaar wist te spe len op den beker beslag te leggen over 1933, maar die tevens eerste prijs win naar werd met een serie van 99 punten op de personeele baan. Voetbal. Kapelle. Zaterdagmiddag speelden Ka- pelle II en III gecombineerd tegen Uni- tas van Kloetinge. Einde 73 voor Ka pelle. lerseke. Wedstrijd tusschen lerseke Veteranen en Kapelle idem. 3—1 in 't voordeel van lerseke, die door dezen uitslag in 't bezit kwamen van de zilve ren medaille voor veteranen. Serooskerke (W.). Zaterdagmiddag speelde op het „U. D. I."-terrein „U. D. I." I een vriendschappelijken wedstrijd tegen een elftal van ,The Vitrite Works" van Middelburg. Ruststand 01. Eind stand 22. Te 5 uur speelden „U. D. I." II vriend schappelijk tegen „Rohda" II van Veere. Ruststand 32. Eindstand 54. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac dr P. A. Klap), R. Bartlema te Zeist, dr G. Groot- jans te Watergraafsmeer en W. H. A. Nelck te IJsselmonde. Beroepen te IJsselstein, L. van Mas- trigt te Harderwijk. Te Dorkwerd, A. Blink Kramer te Saaksum. Aangenomen naar Haulerwijk, A. C. Christoffel, 0-1. pred. met verlof te Bilt- hoven. Naar Leermens. H. Marra te Hui- zinge. Bedankt voor Woudsend, H. Marra te Huizinge. Geref. Kerken. Drietal te Tienhoven, P. Kuijper Jr., cand. te Huizen, E. Teunis, cand. te En schede en H. J. Westerink, cand. te Nunspeet. Beroepen te Westeremden en te Vlagt- wedde, G. G. Bos. cand. te Uithuizen. Chr Geref. Kerk. Tweetal te Schiedam, H. Visser te Dordrecht en P. Zwier te Alphen d. Rijn. Beroepen te Steenwijk, P. W. Dam te Onstwedde. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Lisse, J. D. Baxth te Borsselen. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Kinderdijk, N. v. d. Kraats te Den Helder. Bevestiging en intrede. Onder groote belangstelling deed Zondag cand. J. M. M u 1 d e r van Goes zijn intre de bij de Geref. Kerk te Haamstede. In de morgengodsdienstoefening had de be vestiging plaats door Ds Booy van Hein- kenszand, die tot tekst had gekozen 1 Cor. 3:5. Na de bevestiging werd toege zongen Ps. 20 1. Des middags deed Ds Mulder zijn in trede met een predikatie over Nehemia 2 19 en 20. Na de prediking werden door den jeugdigen dienaar toespraken gehou den tot zijn ouders en familie, den kerke- raad, den bevestiger, den consulent, de jeugdvereenigingen der Gemeente, de plaatselijke overheid en tenslotte tot de leden der Gemeente. Hierna werd nog het woord gevoerd mede namens den kerkeraad door den consulent Ds Vogelaar en dhr v. d. Berg, namens de jeugdvereenigingen. Toege zongen werd de zegenbede uit Ps. 134. Emeritaat. Het prov. kerkbe stuur van Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk heeft, met ingang van 1 Dec., eer vol emeritaat verleend aan ds J. J. van der Grient, te Brielle. Groote tekorten. Het Zendingsbureau te Oogstgeest meldt ons het volgende: Met de twee woorden hierboven moe ten wij helaas aangeven, hoe wij. er een week na ons vorig bericht voorstaan. De maand September is bijna ten einde; wij hebben f20.000 ontvangen inplaats van f 90.000, die noodig zijn en tegenover de f 70.000, die het vorige jaar in deze maand inkwamen. Dat de credieten voor de laatste drie maanden niet geopend kunnen worden ten bate van het Indische werk, spreekt vanzelf, zelfs voor de helft van het kwartaal is er niet genoeg. De toestand wordt nu zoo, dat wij zullen uit zenden, wat bier beschikbaar is, onder mededeeling aan de zendelingen, dat wij niet meer kunnen beloven, dat ook voor de tweede helft van het kwartaal de gelden gezonden zullen worden. Toch moeten wij voortgaan alle pogin gen, die mogelijk zijn, te doen, om deze gelden te verzamelen. Een circulaire gaat er uit aan alle ons bekende personen, die in het zendingswerk belangstellen. Wij kunnen niet anders doen dan steeds maar weer de behoeften van het werk bekend maken. Maar wij gaan met zeer groote zorgen het eind van deze maand tege moet, dat tevens het eind van een kwar taal is, zoodat wij ook dan een groot be drag noodig hebben voor de zendelingen met verlof en de gepensioneerden, om van de crediteuren hier te lande, zooals druk ker, stoomvaart-maatschappijen, leveran ciers der Zendingsschool, enz. enz. maar niet te spreken. Gelukkig, dat de nooden voortkomen nit den zegen op het werk in Indië zelf, want dat is het grootste licht in de duisternis van onze zware zorgen. Bij beschikking van den minister van E'c. Zaken is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes E. Visscher te Middelburg. Minister Marchant naar Oostburg. Naar de Midd. Grt. ver neemt, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr Marchant te kennen gegeven voornemens te zijn a.s. Vrijdag de bijeenkomst bij1 te wonen, die aldaar zal worden gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Nijverheidsschool aldaar. DE IEPENZIEKTETENTOONSTELLING TE GOES. Overzicht van de tentoonstelling. Het Comité ter bestudeering en bestrij ding van de Iepenziekte organiseert van 2628 dezer een tentoonstelling te Goes. In Zeeland, meer nog dan in andere dee- len van ons land, is de iep van groot be lang. niet alleen uit een oogpunt van landschapsschoon, maar ook in econo misch opzicht. De beplantingen vein we gen en dijken en om de boerderijen be staan er op vele plaatsen uit iepen, en deze vertegenwoordigen een groote waar de. Het hout van den Zeeuwschen olm is n.l. zeer gezocht vanwege zijn uitstekende hoedanigheid. Geen wonder, dat men juist in Zeeland de groote verbreiding van de iepenziekte, die daar reeds vele slacht offers heeft gemaakt met angst gadeslaat. Door het organiseeren van een tentoon stelling te Goes tracht men het Iepenziek te-Comité, in Zeeland meer bekendheid te geven aan haar doel en alle eigenaren van iepen op te wekken, mede te helpen bij het bestrijden van de ziekte. Op de tentoonstelling is zooveel moge lijk alles bijeengebracht, wat kan dienen om een inzicht te geven in het wezen van de iepenziekte, de wijze van bestrijding en de economische belangen, die daarbij op het spel staan. Daar is in de eerste plaats de inzending van het Phytopatho- logisch Laboratorium „Willie Commelin Scholten" te Baarn. Men ziet hier vele stukken hout van door de iepenziekte aangetaste boomen. Een bruine verkleu ring van het jonge hout is als gevolg van de aantasting waar te nemen. De veroorzaker van de iepenziekte, de zwam Graphium ulmi, is tentoongesteld, ge kweekt op allerlei verschillende voedings bodems. Een verzameling foto's, waarop verschillende stadia van de iepenziekte zijn afgebeeld, en een serie gekleurde pla ten is mede door het Baarnsche Labora torium ingezonden, evenals de grafische voorstellingen van de verwoestingen, wel ke de iepenziekte heeft aangericht in Rot terdam, Utrecht en Hilversum. Op een kaart van Europa is het verspreidingsge bied van de ziekte aangegeven. Voorts behoort tot deze inzending zeker het niet minst belangrijke deel een groote verzameling takken van verschillende iepenaoorten, waaronder ook Amerikaan- sche en Aziatische. Deze zijn gerang schikt naar haar gevoeligheid voor de iepenziekte. Terwijl de Amerikaansche soorten alle zeer vatbaar zijn, komen er onder de Aziatische niet-gevoelige soor ten voor. Ook van eenige zaailingen van den gewonen Europeeschen veldiep, die wegens hun resistentie ten opzichte van de iepenziekte zijn uitgezocht, zijn tak ken tentoongesteld. De hoop wordt ge koesterd, dat er onder deze uitgezochte exemplaren zich een enkele bevindt, dat op den duur den tegenwoordigen Hol- landschen iep zal kunnen vervangen, waarmede het vraagstuk van de iepen ziekte feitelijk zou zijn opgelost. Een tweede afdeeling omvat de inzen ding van het Laboratorium voor Ento mologie te Wageningen. Hier wordt een volledig overzicht gegeven van de le venswijze van den grooten en den kleinen iepenspintkever, welke kevers de zwam Graphium ulmi, die de iepenziekte ver oorzaakt, van den eenen boom op den anderen overbrengen. Men kan nagaan, hoe de larven van de genoemde kevers doorvreten in het zieke bout, besmet ra ken met de sporen van Graphium ulmi, en hoe de pas uitgevlogen kevers bij het knagen aan jonge takken deze sporen in gezond hout overbrengen en zoo de ziek te verspreiden. Aquarellen en tal van fo to's geven een beeld van de kevers in hun verschillende ontwikkelingstoestanden. Uit het aanwezige materiaal blijkt dui delijk, dat een doeltreffende bestrijding van de spintkevers alleen kan worden toegepast, indien alle eigenaren van de zwaar zieke of doode iepen deze boomen laten rooien en ze ontschorsen of onder water bewaren. Een derde gedeelte van de tentoonstel ling is verzorgd door het Staatsbosch- beheer. Met medewerking van verschil lende gemeenten en andere lichamen zijn hier vele foto's van den iep in het land- schaps- en stadsbeeld bijeengebracht, ter wijl ook eenige oude prenten, welke zijn afgestaan door het museum voor Noord en Zuid-Beveland, den iep in het dorps- en stadsbeeld uit vroeger tijden doen zien. Op een kaart van Nederland zijn aange geven de provinciën, gemeenten en wa terschappen, die bijdragen aan het Iepen- ziekte-Gomité. Het aantal van deze con tribuanten is nog altijd klein. Echter dierft opgemerkt te worden, dat Zeeland hierbij geen slecht figuur slaat. Verder treft men een aantal inzendin gen aan van de firma's W. Fraanje en La Vitesse te Goes, die duidelijk doen uitko men voor welke practische doeleinden het ïepenhout wordt gebruikt (in de wagen makerij, carosseriebouw, voor borstelwerk stoelen, klompen enz.). Vermelden we tenslotte nog een afdee ling litteratuur, waaronder een volledig siel mededeelingen, die sinds de oprich ting van het Iepenziekte-Gomitó in 1930 zijn verschenen. Boven het tentoongestelde is een reeks opschriften aangebracht met verschillen de spreuken, die zeer in het kort het voornaamste van de iepenziekte en wat daarmede samenhangt, aangeven. De opening. Te ongeveer elf uur vereenigden zich in de Schouwburgzaal van het Schutters hof met den heer E. D. van Dissel, direc teur van het Staatsboschbeheer, Prof. Dr Joh. Westerdijk te Baarn, Prof. Dr W. Roepke te Wageningen, Dr Buisman te Baarn, Ir. N. van Poeteren te Wagenin gen; Dr van Lonkhuizen, directeur der Ned. Heide-Mij., Ir van der Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, Dr oe Hoogh van -het Staatsboschbeheer, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heeren Mr P. Dieleman, Mr Stieger en Mr van Dusseldorp, leden van Ged. Sta ten van Zeeland, vertegenwoordigers der Zeeuwsche Landbouw-Mij., vele leden van polderbesturen, B. en W. van Goes en Middelburg, vele burgemeesters uit diver se deelen van de provincie e. a. De heer Van Dissel verwelkomde allen hartelijk namens bet comité tot be snijding der iepziekte en dankte tevens voor de medewerking ondervonden bij de voorbereiding van deze tentoonstelling. Spr. wees er op, dat in 1919 voor het eerst in ons land de iepziekte is waarge nomen. In 1921 beschreef Mej. Dina Spie renburg het ziektebeeld en leverde Mej. Dr B. Schwarz een dissertatie erover. De hoop door velen gekoesterd, dat de ziekte wel weer uit zichzelf zou verdwijnen of sterk zou verminderen is niet vervuld. De iep of olm speelt een belangrijke rol in onze stadsbeplantingen, maar over- heerscht ook in onze poldergebieden, al waar veelal geen andere boomsoort hem kan vervangen en waar bij de karakteris tieke schoonheid van het landschap mar keert. De olm is een zeer fraaie boom, die de gewenschte schaduw aan de wegen geeft zonder het licht te veel te onder scheppen en daardoor bet opdrogen van de wegen te zeer te verhinderen. Hij kan de felste stormen vaak weerstaan, dank zij zijn wortelgestel. Economisch is de olm van bijzondere waarde door de uitnemen de eigenschappen van zijn hout en zijn snellen groei. Alleen reeds langs de rijks wegen en andere waterstaatswerken wor den 100.000 olmen aangetroffen. Geen wonder, dat er groote belangstel ling bestaat voor de bestrijding der iep ziekte. Dit werk is ter hand genomen door het bekende Phytopathologisch laborato rium Willie Commelin Scholten te Baarn. Terzelfder tijd werden onder leiding van Prof. Roepke aan het Entomologisch instituut te Wageningen onderzoekingen verricht omtrent de wijze van overbren ging van de zwam. Het bleek al spoedig, dat de overbrenging geschiedde door de ZIJ, die zloh met Ingang van 1 Ootober a.s. op DE ZEEUW abonneeren. ontvangen de tot dien datum vereohljnende num mers gratis. iepenspintkevers. De velerlei bestrijdings middelen van geheime samenstelling wer den onderzocht door den plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen. Het staatsboschbeheer werkte zooveel mogelijk er toe mede, dat gemeenten en polders en andere openbare lichamen maatregelen namen ter bestrijding. Zoo waren dus verschillende lichamen aan het werk. Er ontstond echter behoefte aan een centrale organisatie. Deze kwam tot stand in den vorm van het Comité tot be studeering en bestrijding van de iepen- ziekte. Het Rijk en vele gemeenten, ook verscheidene polders en enkele provin cies gaven steun. Men kwam zoo tot een bedrag van f 7500, waarover men jaar lijks kon beschikken, welk bedrag helaas door de crisis dreigde verkleind te wor den. Gelukkig kwam van. andere zijde weer nieuwe steun. Thans is komen vast te staan, dat de iepenziekte langs kunstmatigen weg, door injectie wordt overgebracht. Het is een j besmettelijke ziekte, die juist de gezonde» sterkst groeiende boomen het meest aanv tast. Langzaam groeiende, zeer oude kwijr nende boomen zijn veel minder vatbaar. Ook pas verplante jonge iepen zijn min der gevoelig. De Hollandsche iep is er uiterst gevoelig voor. De verdere aanplant daarvan moet dan ook ontraden worden. Het is van groote beteekenis, dat uit zaailingen van Europeesche iepen eenige exemplaren zijn gevonden, die na be smetting niet of slechts in zeer geringe mate zijn zigk geworden. Deze proeven zullen ecbttr vele jaren moeten worden voortgezet. Eenige Aziatische soorten zijn onvatbaar gebleken. Ook deze zullen als park- en straatboom gebruikt kunnen worden. Duidelijk is aangetoond, dat de ziekte verwekkende zwam door de iepenspint kevers van zieke op gezonde boomen wordt overgebracht. Tegen dit insec't gaat dan ook in de eerste plaats de strijd. Het is noodzakelijk, dat alle eigenaren van iepen er toe medewerken, dat de doode en ster vende boomen worden opgeruimd en de schors onschadelijk gemaakt. De vele aangeprezen geneesmiddelen zijn alle waardeloos gebleken. Toch ver spilt men er geld aan. In het buitenland erkent men, dat in Nederland de oorzaak deT ziekte is ontdekt en dat hier baan brekend wetenschappelijk werk is ver richt. Door middel van de pers en van tentoonstellingen als deze moeten de resultaten van dat werk worden bekend gemaakt en gepopulariseerd. Ten slotte doet spr. een beroep op allen om mede te werken die maatregelen te nemen, die onmisbaar zijn om den strijd met succes te -voeren. De Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr. Mr. Quar- les van Ufford, voldeed 'hierna aan de uitnoodiging om deze tentoonstelling te openen. Spr. wees er op, welk een voorname plaats de iep in Zeeland bekleedt. Niet alleen uit een oogpunt van natuurschoon (parken, dorpspleinen, dijken en wegen), hoewel we gerust mogen zeggen, dat 'hij een sieraad is voor ons landschap, waar hij spr. denkt aan de mooie iepgroepen te Middelburg, Neuzen, Hulst, die geluk kig nog niet in ernstige mate van de iep ziekte hebben te lijden, aan de mooie dorpspleinen met iepen beplant, aan de binnendijken vooral op Zuid-Beveland, zooals te Borssele en te Ri'l'land-Bath, waar de iep het zoo goed doet en de Ca nada-populier veel minder decoratief en monumentaal uitkomt, aan de vele wei landen en boerenerven met iepen beplant, waar ze ook dienst doen als windscherm, aan de iepaanplantingen langs hoofd- en binnenwegen, kanalen enz. Dit alles is van aestthetische 'beteekenis, maar er is verder ook een economische zijde aan deze zaak. Het iepenhout is in Zeeland van bijzondere kwaliteit en wordt gaarne gevraagd door den houthandel. In verschillende takken van industrie wordt iepenhout gebruikt, b.v. door wa genmakers, carosseriebouwers, klompen makers, meubelindustrie en bij de ver vaardiging van landbouwwerktuigen en 'huishoudelijke artikelen. Helaas 'heeft de iepziekte in heftige mate de iepen aangetast. Ook in Zeeland. Het mooie dorpsplein te Borssele ligt daar nu 'kaal. De wallen van Goes zijn voor een 'groot deel van hun luister be roofd. Ook de beplanting langs het ka naal door Walcheren vertoont gapingen. In 1930 moesten in Zeeland worden ge veld 3000 boomen, in 1931 3386 en in '32 3074 boomen. Scheen het het vorig jaar of er eenige teruggang was in de ziekte, de droge zo mer van dit jaar is weer 'gunstig gebleken voor de ontwikkeling der ziekte. In samenwerking met de practijk is ge zocht naar typen iepenboomen, die het minst vatbaar zijn voor de iepziekte en dus het meest geschikt voor verderen aanplant. Met voldoening maakt spr. er melding van dat niet alleen de provincie, maar ook vele gemeenten in Zeeland den arbeid van het comité tot bestrijding der iepziekte financieel steunen. In deze pro vincie is ook de bestrijding het eerst stel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2