AKKER.CACIETS EERSTE BLAD. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 304 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertentlSn 80 cent per regel, Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Waarom aan banden. Wij hebben reeds laten uitkomen, dat we niet geheel gerust zijn op de plannen van de Regeering ten opzichte van de Ge meenten. Naarmate meer gemeenten noodlijdend worden neemt ook toe het getal der ge meenten dat onder curateele van het Rijk wordt geplaatst. Daaraan is niet te ont komen. Wie niet zelf meer zijn zaken kan financieren komt vanzelf in een meer of v minder afhankelijke positie. Maar nu Vkomt daar nog bij', dat er plannen schij nen te bestaan om de regeling der sala rissen van de gemeente-ambtenaren over ts brengen naar de Regeering. Op die wijze blijft er niet veel over van de vrijheid en de verantwoordelijkheid der gemeentebesturen. Yooral bet laatste is van eminent be lang. De welstand van ons volksleven wordt toch niet bevorderd door het kweeken van bestuurders die slechts hebben uit te voeren wat anderen over hen beslissen. Voor vele slappe wethouders en raads leden die gaarne een ieder te vriend hou den en die er voor terugdenzen om te doen wat noodzakelijk moet worden ge acht is een centrale regeling een uitkomst Zij kunnen dan optreden in de rol van Absalom. Ja, als zij het voor 't zeggen haddenMaar zij kunnen er niets aan doen. Zij hebben geen beslissings recht 1 Zoo wordt gekweekt slapheid en ten slotte ook onverschilligheid. Waarom zou men zich interesseeren voor dingen waar aan toch niets valt te veranderen? Nu kan worden toegegeven dat er wel eenige aanleiding is voor het ingrijpen van de Regeering. De wijze waarop sommige Gemeentebe sturen, met name in de groote steden op treden, gaat alle perken te buiten. Te Rotterdam is gebleken, dat de roode wethouders onder curateele stonden van de vrijgestelden der moderne vakorgani saties, met het gevolg, dat zij zich terug trokken. Zij hadden niet den moed om te doen wat in het belang der Gemeente ge daan moest worden. En te Amsterdam ging het niet anders. Ook hier bleken de roode wethouders niet in staat zelfstandig te handelen, maar hadden zij af te wachten wat door cura toren in dit geval de „partijinstanties" be slist zou worden. Persoonlijk waren zij wel overtuigd dat maatregelen genomen moesten worden om het financieel even wicht te herstellen, en dat daarvoor ook een offer van de bevoorrechte gemeente ambtenaren moest worden gevraagd, maar volgens besluit van hun lastgevers onttrokken zij zich aan de verantwoorde lijkheid en werd tegen het nieuwe college van B. en W. de oppositie aangekon digd. Het spreekt vanzelf dat tegen dergelijk optreden maatregelen genomen moeten worden. Maar het is niet duidelijk waarom hier met de kwaden ook de goeden zouden moeten lijden en waarom nu over de ge- heele linie het zelfbeschikkingsrecht der Gemeenten aan banden gelegd zou moe ten worden. Wij blijven dan ook hopen, dat de Re geering andere maatregelen zal nemen om ergerlijke verwaarloozing tegen te gaan. Hier staat voor de toekomst meer op het spel dan het oppervlakkig schijnt. EEN ONDERHOUD MET Dr. COLIJN TE LONDEN. Handhaving gouden standaard. Men meldt uit Londen aan de N.R.Crt.: De Nederlandsohe premier, Dr 'Colijh, die Woensdag a.s. van Londen naar Ge- nève zal vertrekken, 'heeft een bezoek af gelegd bij den Engelschen minister-presi dent MacDona'ld, dat ruim twee uur in 'beslag nam. Hij weigerde eenigerlei in lichting omtrent den aard deizer bespre kingen te verstrekken en verwees naar de 'door 't Nederlandsch Telegraaf agentschap gepubliceerde mededeelingen te dien aan zien. Aan een vertegenwoordiger der Financial Times stond Dr Colijn evenwel een interview 'toe, welk interview wij. in staat zijn, hieronder te vermelden: Dt Galijn herinnerde er in de eerste plaats aan, dat de ©economische wereld conferentie hij het verdagen van de bijeen komst den president MacDonald en het bureau der conferentie heeft gemachtigd, de ontwikkelingen 'in de situatie te blijven gadeslaan, met het oog op een eventueele hervatting van de 'besprekingen. Hij* ver volgde: „Het is thans tijd om na te gaan, of zich reeds een dergelijke gunstige ge legenheid voor de hervatting van de be sprekingen heeft voorgedaan. De vooruitzichten voor een hervatting van de hervatting van de conferentie wa ren in Juli reeds wat gunstiger gewor den. De mogelijkheid eener hervatting van de besprekingen dient ernstig nagegaan en in de hand gewerkt te worden. Zelfs wanneer nog verschillende hinderpalen, die de verwezenlijking van het einddoel in den weg staan, eerst uit den weg moeten worden geruimd. Dr Colijn verklaarde nog altijd vol ver trouwen te zijn, dat de wereld vroeg of laat weer tot zich zelf zal komen en dat zijl dan de belemmerende handels grenzen zal afschaffen. Wanneer dit geschiedt, zal het goederenverkeer weer in vrije ba nen worden geleid. De gansche wereld zal van een dusdanige opruiming van de handelsgrenzen slechts voordeel trekken. 'Op de vraag, of hij: eenige voorstellen voor een stabilisatie van de valuta zal doen, verklaarde Dr Golijn zeer energiek: „Ja, laat de wereld naar den gouden standaard teruigkeeren!" Vervolgens bracht de interviewer de in enkele financieel© kitingen herhaaldelijk opgedoken geruchten ter sprake, waarin steeds maar weer wordt beweerd, dat Ne derland tenslotte genoodzaakt zal worden, den gouden standaard prijs it© 'geven. Op de vraag aan Dr Colijn, of hij meende, dat het hiertoe 'zal komen, ant woordde deze: „Waarom zouden wij van den gouden standaard afgaan, terwijl on ze bankbiljetten bijna voor 100 pet. zijn gedekt? In de Troonrede werd op ondub belzinnige wijze verklaard, dat Nederland geen monetaire experimenten zal onder nemen. Het is voor ons, aldus 'Dr Golijin, niet noodig, den gouden standaard prijs te geven." Met betrekking tot den oeconomiscben toestand van Nederland verklaarde de Minister, dat 'zijn land evenzeer van de crisis heeft geleden als de andere landen; hij wees er 'echter terstond op, dat de be grooting van Nederland voor 1934 in evenwicht is. Het ©economische herstel in Nederland hangt in hooge mate van den algemeenen wereldtoestamd af en in eeni ge mate van de politiek van Engeland. Tot voor kort, aldus Dr Colijn, hebben wij geen Stappen ondernomen om ons te verdedigen. Wij stonden het langst op de bres ter verdediging van het beginsel van den vrijhandel, maar wij zijn uit onze „loopgraven" gedreven en waren genoopt tot actie over te gaan om ons nationale bedrijfsleven te beschermen. Maar stellig zullen wij ten spoedigste een politiek van vrijhandel gaan voeren. Vervolgens, vroeg de persman of Naden- land veel schade ondervond van de Ja- pansoh© concurrentie. Dr Colijn verklaar de, dat Nederland niet in groote mate werd benadeeld door de Japansche con currentie, doch dat Nederlandsch-Indië ten zeerste had te lijden van die concur rentie. De Engekch-Indische invoerrech ten zullen den Nederlandschen textielhan del zeer treffen en het invoerrecht van 75 pet. maakt het wel haast onmogelijk, goe deren in Engelsch-Indië in te voeren. Bovendien wees dr. Golijn op de hooge 'Suikertarieven, 'die de Javaansche suiker industrie veel nadeel berokkenen. De Volkenbond vergadert. De veertiende Volkenbondsassemblee is gistermorgen te 10.30 uur geopend. De zaal bood den gewonen aanblik. Veel be langstelling bestond voor de aankomst van Dr Goebbels, die in gezelschap van Von Neurath en gezant Von Keiler aan kwam in een auto, welke met een ziwart- wit-rood en een hakenkruisvlaggetje ge tooid was. Toen Dr 'Goebbels 'het gebouw betrad, werd hij door de aanwezige Duit- sc'hers met d'en Duitse'hen groet begroet De vergadering werd door den Noor- schen minister-president, Mohwinkel, ge opend met een toespraak, waarin deze zeer openhartig over de mislukking van de tot nu toe gehouden internationale conferenties sprak en op de verantwoor delijkheid van de groote mogendheden wees, om spoedig een regeling van het ontwapeningsvraagstuk tot stand te bren gen. Aan ontwapening gelooft thans bijna niemand meer en dit zal het geval zijn, zoolang de staten niet tot een economische ontwapening besluiten. De werkloosheid en de algemeene economische ellende ver meerderen de politieke spanning tusschen de volken. Daarentegen zal 'n economisch herstel ongetwijfeld in hooge mate bijdra gen tot een politieke ontspanning en tot herstel van gezonde 'betrekkingen tusschen de volken. Het negatieve resultaat van de Lon- densche conferentie is zeer te betreuren. De geheels wereld vraagt zich af, om welke redenen de zorgvuldig voorbereide conferenties mislukken. De algemeene in druk over het verloop van de ontwape ningsconferentie tent nu toe is voor de volkeren zeer ontmoedigend. Met warme woorden betuigde Mohwin kel zijtn instemming met f vier mogend- heden-verdrag. Hij wees er op, dat de tegenstelling tussohen Duitschland en Frankrijk algemeen opgevat wordt als de oorzaak van den ellendigen wereldtoe stand. Om deze redenen koestert men thans bijzondere verwachtingen van het vier mogendhedenveidrag en hoopt, dat daardoor de weg voor een overeenstem ming en misschien voor vriendschap ge baand 'zal worden. Dit pact kan, door den geest van het pact van Locarno gedra gen, het verscheurde en verdeelde Europa weder doen aaneensluiten. De begrippen broederschap en gelijkheid zijn op het oogenMik uit Europa verdwenen. Met 30 van de 53 uitgebrachte stem men koos de volkenbonds-asseimblee den Zuid-Afrikaansdhen gedelegeerde Char les Te Water, hoogen commissaris der Zuid-Afrikaansche Unie te Londen, tot president van de 14de Assemblee. Onder luid applaus hield de jeugdige vertegenwoordiger der Zuid-Afrikaansche Unie een korte rede, waarin hij met na druk wees op de noodzakelijkheid van overeenstemming tussdhen de mogend heden. Dreigende boerenstaklng in lowa. Reuter seint uit Desmoines (lowa): De „National Farmers Holiday Association" heeft met algemeene stemmen besloten tot het uitroepen van een staking, die alle producten zou betreffen. Zij doet een beroep op de arbeiders tot samenwerking, indien de regeering de eischen der landbouwers niet inwilligt. De toestand op Cuba. Uit Havana wordt gemeld, dat de vijan dige houding jegens de vreemdelingen op Cuba, vooral jegens de Amerikanen, toe neemt. Tal van Engelsche en Amerikaansche gezinnen worden door communisten be dreigd en bevinden zich in groot gevaar. De Amerikaansche torpedobootjager Hamilton zal bij Tanamo ld Engelsche en Amerikaansche onderdanen aan boord nemen. Uit Washington wordt gemeld, dat pre sident Roosevelt met het oog op de chao tische toestanden in het binnenland van Cuba de Amerikaansche marinestrijd krachten in de Cubaansche wateren in structie heeft gegeven, eventueel zander ruggespraak met het departement van buitenlandsche zaken mariniers aan land te zetten, indien het leven of de eigendom- menx van Amerikaansche staatsburgers in gevaar zoolden komen. Het proces te Leipzig. Gisteren werd de vroegere communis tische rijksdagafgevaardigde Torgler ver hoord, die o.a. verklaarde: „Ik wil mijn eerste optreden in dit pro ces beginnen met naar waarheid vast te stellen, dat ik volkomen onschuldig ben en dat ik met deze misdadige brandstich ting in den rijksdag niet het minste te maken heb, noch direct, noch indirect. Ik heb zeven maanden onschuldig in de gevangenis gezeten en ik moet toch de eerste gelegenheid, die mij gegeven wordt, om in het openbaar te spreken, aangrij pen, om voor de geheele wereld, te getui gen, dat ik met den rijksdagbrand niets uitstaande heb. Zeven maanden ben ik in de gevange- nisl Vijf van die maanden was ik dag en nacht geboeid! Ik heb dat uitgehouden, wijl ik wist, dat ik onschuldig lijd omdat ik communistisch leider ben en met alle kracht en geestdrift, waarover ik beschik, voor de belangen der arbeidende bevol king van Duitschland ben opgekomen. De president richt zich dan tot v. d. Lubbe en vraagt hem of het juist is, dat hij op 22 Febr. j.l. voor het bureau van Maatschappelij'ken Steun te Neukölln heeft gezegd, 'dat de arbeiders thans een tegen actie moeten beginnen nu het nog niet te laat is. Van der Lubbe erkent, dergelijke uit latingen te hebben gedaan. De president: U zou verder gezegd hebben, dat men openbare gebouwen in brand moet steken. Van der Lubbe antwoordt op deze vra gen op aarzelende en tegenstrijdige wijze, doch geeft ten slotte toe, dat in zijn te genwoordigheid gesproken is over de noodzakelijkheid openbare gebouwen in brand te steken Daarentegen betwist hij, dat bij die gelegenheid zou zijn gezegd, dat de Rijksdag in brand moest worden gestoken. Verder zou v. d. Lubbe gezegd hebben, dat hij tot 5 Maart te Berlijn wilde blijven om als er dan niets gebeurd was, weer naar Holland terug te keeren. Aan een ambtenaar van den Maatschappel. Steun zou hij gezegd hebben, dat uiterst radicale maatregelen moesten worden genomen. Wie het proces als toehoorder heeft ge volgd, aldus het „Hbld.", komt voorloopig tot de conclusie, dat niet alleen Torgler persoonlijk onschuldig is, maar ook dat wijlen de Duitsche communistische partij met den brand niets te maken heeft ge had, en dat Torgler gelijk heeft, als hij Van der Lubbe als een aanhanger van het anarchisme bestempelt. Goed begin te Genève? De Geneefsehe correspondent van de „Times" schrijft over den oogenblikke- lijken stand van de ontwapeningsonder handelingen, dat men algemeen van oor deel is, dat thans een goed begin is ge maakt. De vooruitzichten zijn thans veel beter dan vóór de Paxijsche besprekingen. En geland en Frankrijk zijn elkaar veel nader gekomen. 'Hoewel nog niet alle verschillen van meening zijn opgelost, is er toch geen sprake irneer van 'n dood punt. Deze ver betering is igrootendeels toe te schrijven aan 't feit, dat allen ernstig ontwapening wenschen, waartoe de economische druk van den laatsten tijd veel toe zal hebben bijgedragen. Ook tusschen Italië en Frankrijk zou overeenstemming zijn bereikt, en een deel der Parijscihe Zondagsbladen publiceert berichten van hun correspondenten in Roane over die Fransch-ItaMaanische over eenstemming. Suikeraccoord in de Vereen. Staten. Het jongste succes van president Roo sevelt is het tot stand brengen van een accoord, dat maatregelen behelst ten be hoeve van de suikerstabilisatie. Het accoord geeft aan Roosevelt of aan een door hem aan te wijzen vertegen woordiger het recht, het voorloopige con tingent Cubaansche suiker te verhoogen of te verminderen. De hoeveelheid ruwe suiker, die de producenten jaarlijks op de Amerikaansche markten zullen kunnen leveren, wordt in het accoord tot om streeks 7.000.0000 ton beperkt. Het accoord voorziet verder in de op richting van een maatschappij voor het reserveeren van suikervoorraden. Deze instelling heeft het recht, elk suikerover schot, dat uit een verhooging van het contingent voortspruit, op te nemen en tijdelijk uit de markt te houden. Ten slotte voorziet het accoord in de vorming van een suikerst abilis atier aad. Minister Colijn te Londen. Dr Colijn is gisteren op Croydon gear riveerd. In den loop van den middag bracht hij een bezoek aan Downingstreet 10. Hij had een conferentie van twee uur met Mac Donald over de toekomst der economische conferentie, voorafgaand aan de bijeenkomst van het bureau te Genève in den loop der volgende maand. Naar onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Sowjets? Het is mogelijk, dat er pogingen zullen worden ondernomen door den Paus en de Sowj et-regeering, om te komen tot een normaliseering van hun betrekkingen. D'e Vaticaansche kringen doen opmer ken, dat de Paus zich nooit heeft willen mengen in kwesties die den constitutio- neelen vorm der staten betreffen. De Sowjet-inrichting van Rusland zou dus geen bezwaar zijn tegen een concordaat. De Paus verlangt, dat vrijheid van godsdienstoefening zal worden ingeruimd aan de Kerk en dat de priesters hun ambt kunnen uitoefenen. Zijnerzijds zou hij den clerus voorschrijven om zich niet met de politiek van den staat te bemoeien. Korte Berichten. i Volgens een bericht van gisteren uit Parijs, was er in den loop van den dag eenige verbetering ingetreden in den toe stand van Herriot. In zijn omgeving ver klaart men, dat er geen aanleiding be staat voor onmiddellijke ongerustheid. De Koninklijke familie. Naar aan het Ned. Correspondentie- bureau gemeld wordt zal de Koninklijke familie Zaterdag 30 dezer naar Het Loo vertrekken. De Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Koningin op den Ruigenhoek, alvorens naar Zwitserland te vertrekken. Een mooie opdracht. D'e industrieels maatschappij „De Noord" te Alblasserdam heeft opdracht ontvangen tot de levering van een dubbel- schroefpassagiersschip voor Eügelsche rekening. Het schip zal een geregelde passagiers- dienst onderhouden tusschen Londen en verschillende plaatsen aan de Beneden- Theems'. Het is berekend voor het vervoer van 500 passagiers. De voortstuwings-instaJlatie zal worden geleverd door de machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. De beide hoofd motoren zijn acht-cylinder Stork-Diesel- motoren. Binnenland. Een interview met Dr Golijin te Londen. De afsluitdijk officieel geopend. Verlaging werkloozensteun? Geen crisisheffing op suiker. De leiding van de Liberale Staatspartij. Drama te Amsterdam. Iepziektetentoonstelling te Goes. Buitenland. Suikeraccoord in de Vereen. Staten. De Sowjet-regeering en het Vaticaan. Vergadering van den Volkenbond. Hevige aardbeving in Mexico. met 't onmiskenbare govt dat Uw dag alweer eindigen met aoo'n aanval Nochrfottésdi Product Qn desnoods een uur later nog een I Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat hel werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per IS stuks slechts 50 cent. Gebruikt dt» voortaan uitfktitaadi Volgen* recept tan Apotheker Dumont Uitvoer koudbloedpaarden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn de Duitsche Regeering besloten heeft den in voer van koudbloedpaarden te contingen- teeren. D'eze contingenteering zal 1 October as. in werking treden. Het contingent bedraagt voor de perio de van 1 October 1933'30 September 1934: 70 pet. van den invoer in de periode 1 Juli 1932—30 Juni 1933. Voor Nederland beteekent dit een aan tal van 1879 stuks Geen crisisheffing op suiker? Nog steeds, aldus de „Rotterd." houden de geruchten aan, dat per 1 October a.s. een crisisheffing op suiker te verwachten zou zijn. We zagen zelfs een circulaire van een N.V., die haar klanten een prijs- verhooging aankondigt in verband met deze suikerprijsverhooging. We hebben te bevoegder plaatse ge ïnformeerd, maar daar is niets van der gelijke voornemens bekend. Financiën noch Economische Zaken weten er iets van. Wel is in de MUlioenennota aangekon digd dat de 10 opcenten, geheven ten bate van den Crisisdienst en het Leeningfonds zullen worden gecontinueerd, maar dat is niet iets nieuws. Eigenmachtige schorsing. Onlangs is in Ondenhosch een groot aantal in de werkverschaffing geplaatste arbeiders, die verzuimd hadden op te ge ven, dat zij hij den erwtenpluk een rijks daalder extra hadden verdiend, een straf opgelegd van acht weken schorsing. Het Volk verneemt thans, dat bij een in Den Haag ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat het departement van Sociale Zaken van deze schorsing geen kennis gedragen heeft. Dreigend tekort aan rauw vet. Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende het nemen van maatre gelen van Regeeringswege tot verkrijg baarstelling in voldoende mate en tegen billijken prijs van rauw rund- en varkens vet heeft minister Verschuur geantwoord: D'oor het prijsregelend optreden ten aanzien van de overige vetten, ten gevolge waarvan de rauwe vetten naar verhou ding het meest goedkoop zijn, is inder daad een groote vraag naar rauw vet ont staan. Rauw vet wordt thans voor doel einden gebruikt, waarvoor men vroeger juist gesmolten vet bezigde. De minister overweegt maatregelen ter voorkoming van een tekort aan rauw vet voor den consument. De leiding van de Liberale Staatspartij. Mr Fock, de tegenwoordige leider van de Liberale Staatspartij, heeft verklaard, dat Zaterdag bij den aanvang van de ver gadering het advies van den Partijraad is gevraagd omtrent do verkiezing van den nieuwen partijvoorzitter en dat men alge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1