Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Rechtszaken DE RESTAURATIE VAN HET RAADHUIS TE VEERE. Hoe het Piëtisme te kennen? We kun BEURSBERICHTEN. Evang. Luth. Kerk Drietal te Apeldoorn-Doesburg, dr P. Boendermaker te Hilversum, H. L. G. Ouwerkerk te Purmerend en P. W. F. B. Schmidt te Schiedam. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk te Biggekerke de beroepen pre dikant cand. G. W. Kor ervaar, voorheen hulpprediker te Overschie, in het ambt bevestigd. De bevestiger dr J. van Dorp van Gendringen, had tot tekst gekozen Hand. 13 3. Aan de handoplegging werd behalve door den bevestiger, deelgenomen door ds G. A. v. d. Hooft van Overschie, en Ds R. ten Kate van Koudekerke, waarna de gemeente haar nieuwen leer- aar toezong Ps 121 4. Des middags deed ds Korevaar, die bi]' het beklimmen van den kansel door de gemeente toegezongen werd Gez. 216 1, zijn intrede met een predikatie over Col. 4 3; hij bepaalde zijn gehoor bij de kracht van de voorbede van de Ghristelijike gemeente. Na het beëindigen van de predikatie werd een meer persoonlijk woord gespro ken en werden door den jeugdigen dienaar in de eerste plaats enkele waardeerende woorden gewijd aan de persoon en arbeid van zijn voorganger ds v. d. Waa. Verder werden toespraken gericht tot den consulent, ds ten Kate, zijn bevestiger dr v. Dorp, de aanwezige ringcollega's, den kerkeraad en kerkvoogdij en notabe len, de bestaande vereenigingen, de Zon dagsschool, den voorlezer, organist en koster, ds v. d. Hooft van Overschie, de aanwezige Leidsche studievrienden, de wederzijdsche ouders, burgemeester en ge meentesecretaris en tenslotte tot de ge- heele gemeente. De consulent, ds ten Kate, riep ds Korevaar hierop namens kerke raad en gemeente het welkom toe en verzocht de gemeente haar leeraar toe te zingen Gez. 224 1. Vooral des middags was de kerk overvol. Beroepbaar. Cand. I. M. de Graaf, theol. cand. te Zeist, zal van heden af gaarne een beroep van een der Geref. Kerken in overweging nemen. Nieuwe predikantsplaats. Op de Rijksbegrooting voor 1934 is een bedrag van f 1500 uitgetrokken voor een zesden predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Delfshaven. Vrijzinnig Hervormden. Te Alkmaar is een provinciaal congres ge houden van de Vereen, van Vrijz. Her vormden in Noord-Holland. Ds P. Cannegieter, die sprak over de toekomst der Kerk, sprak ten opzichte van de Kerk in haar geheel als zijn oordeel uit: federatie van vrijzinnige groepen uit alle kerkgenootschappen is noodzakelijk. Onze Ned. Hervormde Kerk heeft een algeheels saneering noodig. Aan het samenwonen onder één dak met de orthodoxie moet een einde worden gemaakt. Bij de discussie kwam o.a. ds B. J. Aris op tegen de gedachte, dat de vrijzinnigen de Hervormde Kerk zouden moeten ver laten. Met de orthodoxie laat zich op te veel punten zeer vruchtbare samenwer king vinden op positief christelijke basis. Prov. Vergadering van Chr. Onderwijzers. Zaterdag werd te Goea in het „Schut tershof" de Provinciale vergadering van Chr. Onderwijzers en Onderw.essen in Zeeland gehouden. Na gezamenlijk zingen van Ps. 101:1 ging de voorzitter, de heer 't Hooft, voor in gebed. Hij laa Matth. 11. Inspecteur Stoopman en Weth. Van Melle werden verwelkomd. In zijn openingswoord wekte de voor zitter de aanwezigen op, ondanks de som bere omstandigheden, met blijmoedigheid voorwaarts te gaan. Er zal blijmoedig heid zijn, als we onzen arbeid zien als gratie, als gave Gods. Door den secretaris, den heer Nobels, werd meegedeeld, dat de afd. N.-Brabants Westhoek toenadering zoekt tot de Pro vinciale. Verder, dat Goes, wegens betere reisgelegenheid, tot vergaderplaats was gekozen. Hierna gaf de heer De Ridder, hoofd der C. N. School te Axel, een proeve van vertelling voor de hoogste klassen over „Johannes den Döoper". Verschillende interessante gegevens, door de oudheid kundigen van tegenwoordig verstrekt, werden in deze vertelling verwerkt. Spr. ontving een hartelijk dankwoord. Een korte bespreking volgde. Middagvergadering. In de middagvergadering werden ver welkomd de heer Huizinga, Inspecteur G.N.S. en het geheele college van B. en W. van Goes, alsmede de spreker van dezen middag. Prof. Vollenhove van Am sterdam. Deze behandelde daarna „Piëtisme en Calvinisme". Het verheugt Spr., dat er blijkbaar in dezen kring contact wordt gezocht tusschen leven en wijsbegeerte. De wijsbegeerte is een onderdeel van het leven, komt er uit op, kan ook weer vruchtbaar gemaakt worden voor het le ven. Is ten zegen, als ze zich onderwerpt aan het Woord Gods. Piëtisme en Calvinisme worstelen om het leven van ons volk. Waar het Piëtisme ingang vond, trad steeds1 geleidelijk ver val in; waar het Calvinisme wortel schoot kwam geleidelijke ontwikkeling van het leven. Dit te weten, is ook van belang voor het onderwijs, dat met een juisten blik op het kind is gebaat. Piëtisme en Calvinisme gaan ook hier totaal uit elkaar, wijl ze verschillenden wortel heb ben. Bij het uiteen nemen der verweerde gedeelten van den voorgevel van het Raadhuis te Veere is gebleken, dat de beelden, die vroeger een sieraad waren, thans geheel vervallen en hier en daar verpulverd waren. Herstel daarvan was uitgesloten en dies heeft de leiding van de restauratie den beeldhouwer Wenckebach opgedragen, zes nieuwe beelden te vervaardigen. Op bovenstaande afbeelding ziet men vier dezer beelden (in gips) in de nissen opgesteld. Zoo heeft 's Rijks Monumenten commissie ze dezer dagen in oogenschouw genomen. nen letten op de kringen, waar het ingang vond. Willen we tot de kern der zaak doordringen, dan is het noodig terug te gaan tot den vader van het Piëtisme, Spener, die leefde in de 17e eeuw. Deze voert ons zelfs naar Tertullianus terug. Bij hem vindt men den Westerschen vleugel van de democratische richting onder de nominalisten. Hij onderscheidt bij de ziel van het individu een lager en een hooger deel; het eerste rekent hij bij de bezielde natuur, het tweede is z.i. de voornaamste functie. Deze „geest" staat tegenover al het overige als het innerlijke tegenover de buitenwereld en tegelijk als het hoo- gere tegenover het lagere. Parallel hiermee loopt volgens Tertul lianus de wording in God (de perioden van Vader. Zoon en Heiligen Geest) en de ge schiedenis van het menschelijk geslacht (Adam, kerk, vrije geesten met hun auto noom geweten). Spr. trekt de lijn door tot in de Middeleeuwen. Tijdens de Reforma tie komt de afbrokkeling van het nomina- lisme, bij den grooten hervormer Calvijn het sterkst. Toch nog is er de oude stroom, o.a. bij Münzer; voortzetting tot in de 17e eeuw. Deze stroom bleef aan vankelijk buiten de kerk De Labadie wordt de trait d'union. Men achtte reformatie der kerk noodzakelijk. De lijn loopt naar Spener. Na Calvijn rees er een moeilijkheid over de vraag, hoe men zich de onder linge verhouding van werkverbond en ge- nadeverbond had te denken» (Realisten en Nominalisten.) Bij Spener worden de lijnen verbonden. Het geweten is auto noom. Woord en sacrament komen in het lagere leven in, de geest zal echter beoor- deelen. Hoofddoel der H. Schrift is den geest dergenen, die haar aanvaarden, te stichten. Oogenschijnlijk randt Spener geen en kel dogma aan, in werkelijkheid alle dog mata. (H. Schrift beoordeeld door den geest van het individu.) Toch is er bij de Piëtisten over som mige vragen verschil van meening (Spe ner, BengelDippel, Zinzendorf.) Wat het verloop van het Piëtisme be treft: de dubbelzinnigheid van het onzui ver geestbegrip deed de Piëtisten uiteen gaan ten opzichte van waardeering der „Aufklarüng". Ten slotte gaf Spr. zijn beoordeeling over het Piëtisme. Zullen we maar „plooien", maar „ontzien"? De Piëtisten zijn toch beste, vrome menschen? Toch geen materialisten? Neen! want het Pië tisme is de dood voor de vroomheid. We moeten het bestrijden, nooit een wapen stilstand sluiten. Zóó ernstig is de strijd van Calvinisme en Piëtisme. Men lette b.v. op de beschouwing van het kind. Alléén wat het lagere betreft, is het verbondskind. Men voedt het op in de hoop, dat „er nog eens iets van te recht zal komen" De Schriftuurlijke be schouwing is gansch anders. Krachtens de zondeval zijn de kinderen, kin deren des tooms. Doch in Christus worden ze erfgenamen des eeuwigen levens. In de Christelijke school die nen de kinderen dan ook gewezen te worden op de zegeningen, die ze ontvan gen in de lijn des Verbonds. Komt bij hen de twijfel, ze mogen zich zooals b.v. de O.T. geloovigen vastklemmen aan de beloften Gods. Er zijn in 't Piëtisme Christelijke ele menten. Men zegge den kinderen toch de waarheid van Gods Woord. Dat ze de lij nen zien, hun leven er naar mogen inrich ten. Aan de bespreking namen de heer A. Janse en Ds Van der Vegt deel. Uitvoerig werden ze door den Spr beantwoord. Prof. Vollenhove eindigde met dankzeg ging. Bij Kon. besluit zijn wederom tijde lijk benoemd aan de R.H.B.S. te Zierik- zee tot leeraar E. F. P. J. van Bergen en tot leerares mevr. A. M. Baas-Kloet. Geslaagd voor wiskunde L. O. mej. M. J. Daansen, Oostburg. i—i De school voor Binnen- vaaart te Breskens. De School voor Binnenvaart te Breskens, die bin nenkort volledig in exploitatie zal worden gebracht, heeft thans ook zijn leeraren aangesteld. Tot Directeur der inrichting is benoemd de heer C. ter Meulen, terwijl tot Leeraren zijn aangesteld de heeren C. de Pree, P. Cruson en J, Erasmus, allen te Breskens Keldergewelf ingestort. Te Nijmegen was men bezig op een terrein naast de Dominicanerkerk, in de Broer straat, het puin op te ruimen van eenige panden, die waren afgebroken. Plotseling zakte een kar met paard in de diepte weg, waarna over een groote oppervlakte een keldergewelf met donderend geraas in stortte. Ook de voerman verdween in de diepte. Onmiddellijk schoot hulp toe en men slaagde er vrij spoedig is, de voer man weer op den beganen grond te bren gen. Vermoedelijk heeft hij inwendige kneuzingen bekomen. Het paard, dat er vrij goed was afgeko men en de wagen werden door een kraan wagen uit den kelder gehaald. Het bleek, dat de arbeiders niet wisten, dat zij boven een keldergewelf werkten. De panden, die gesloopt werden, zijn reeds eeuwen oud en het betreft hier gewelven, die sedert menschenheugenis niet meer gebruikt werden. Een spooktrein in Zwe den. De bladen maken melding van een zonderlinge geschiedenis, die de bevolking van Vaesteraas in het midden van Zwe den in hooge mate in opschudding heeft gebracht. Het betreft hier een spooktrein, die tusschen de stations Orresta en Tor- tuna van den Vaestreaasspoorweg is ge zien. Een gezelschap van vijf personen wan delde langs den spoorweg, toen men plotseling een hel verlichten trein zag, die met een reuzenvaart, doch zonder eenig geluid, zich over de rails voortbewoog. Deze trein moet ook vroeger door andere personen herhaaldelijk zijn gezien, doch niemand weet een bevredigende verkla ring voor dit verschijnsel te geven. Geleerden denken aan een luchtver schijnsel. Gevaarlijke drift. In een gezin te Groningen ontstond twist tus schen twee broers. De jongste, een 18- jarige jongeman, maakte zich zoo driftig, dat hij zijn 25-jarigen broer een steek in den rug toebracht, ongeveer ter hoogte, van het schouderblad. De laatste nam de vlucht, maar zakte, buitengekomen, in el kaar. Hij werd per brancard naar het Zie kenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij een gevaarlijke wonde had gekregen. De dader is in arrest gesteld. Auto rijdt een woning binnen. Te Dussen (N.-Br.) zijh een zeswielige vrachtauto en een personen auto op het kruispunt van den rijksweg met elkaar in botsing gekomen. De chauf feur van den personenwagen raakte het stuur kwijt en reed de woning binnen van den landbouwer J. van den Anker. Alle meubelen werden totaal vernield. De huis vrouw die in de kamer eenige werkzaam heden verrichtte werd zwaar gewond. De beide wagens zijn vernield. De brandweer rukte niet uitDe nieuwe boerderij, eigendom van en bewoond door den heer J. Eisema te Rotstergaast bij Heerenveen is Zater dag door den bliksem getroffen en in een half uur geheel in asch gelegd. Daar geen bluschwater in de buurt was en de boer derij vrij eenzaam stond, rukte de Heeren- veensche brandweer niet uit. Door motor gedöod. De handelsreiziger B. te Winschoten, die per motor de grensplaatsen in die streek be zocht voor het plaatsen van orders, heeft onder de Duitsche gemeente Weener een 76-jarige vrouw, die doof was, bij het oversteken van den weg aangereden, met het noodlottige gevolg, dat de vrouw spoe dig 'Overleed. Nazi-groepleider uit gewezen. Aan den leider der N.S.D. A.P. der „Ortsgruppe Venlo", den heer dr M. de Ridder, is op last der Nederland- sche justitie aanzegging gedaan, dat hij vóór 15 October a.s. Nederland moet hebben verlaten. De heer Ridder, die reeds gewaarschuwd was, zijh nazi-prdpaganda te staken, moet zich naderhand nog eenige malen met politieke propaganda voor de N. S. D. A. P. hebben ingelaten. Ongelukken. Zondagavond reed de heer A., wonende te Rotterdam, op een motorrijwiel op den nieuwen Rijksweg, onder Overschie, met een dame op de duo. Plotseling slipte bet rijwiel en sloeg met een snelheid van 75 K.M. over den kop. De heer A. liep eenige hoofdwonden op, doch kon later per auto uaar huis worden vervoerd. De dame is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Rotter dam overgebracht. Zondagmorgen in de vroegte reed bij Franeker een auto, warin gezeten waren de leden van de voetbalploeg „Voorwaarts" uit Groningen toen door de gladheid van den weg de auto slipte, met het gevolg, dat de wagen in een sloot langs den weg terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen alle inzit tenden er met een nat pak en eenige lichte verwondingen af. Te Arcen bij Venlo heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad, dat aan het dertienjarig zoontje van een weduwe vermoedelijk het leven zal kiosten. De jongen zat op een kar, die over den rijksweg reed. Door 'n passeeren- de auto sohrikte 't paard, waardoor het knaapje van den wagen viel. Hij kwam onder de wielen terecht, met het gevolg dat de jongen zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Venlo moest worden opgeno men. Paniek op de renbaan. Uit Venlo wordt gemeld: Tijdens de paar denwedrennen te Barlo is Zondag plot seling een paard uit de renbaan tusschen het publiek gesprongen. Onder de toeschouwers ontstond een paniek, waarbij de zestienjarige mejuf frouw P. Munter, uit Venlo, een ernstige schouderfractuur opliep. Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overge bracht. Een jongen liep ernstige verwondingen aan het gelaat op, terwijl een dame licht gewond werd. Kinderen verdronken. Zaterdagmiddag speelden te Rotterdam op den aanlegsteiger aan de Nassauhaven Z.Z. eenige kinderen. Op een gegeven mo ment geraakten drie er van te water. Twee konden spoedig worden gered. Op het hulpgeroep kwamen van alle kanten menschen opdagen en vrij kort na dat het drietal te water was geraakt, ving het dreggen naar den kleine aan. Alle pogingen bleven aanvankelijk zonder resultaat. Eerst na een half uur gelukte het een politieagent het ventje met behulp van een schippershaak boven te halen. Kunstma tige ademhaling werd nog toegepast, maar bleef zonder resultaat. Zondag kreeg de politie te Haarlem be richt, dat een tweejarig kind sinds eenige uren zoek was. Een paar uur later werd het lijkje uit de Jan Gijzenvaart opgehaald. Twee meisjes ontvoerd te Brussel. Dezer dagen verdwenen twee jongemeisjes uit haar ouderlijke wo ning te Brussel.. Enkele dagen later kregen de ouders bericht, dat zij zich in Busseldorf bevon den. Zij vertelden, dat zij te Brussel door twee personen tot het maken van een auto-tocht in de omgeving werden uitge- noodigd. Men reed echter ineens met haar door naar Maastricht, waar een der man nen uitstapte en de chauffeur haar naar Dusseldorf meenam, waar zij door de po litie werden gearresteerd, omdat zdj niet in het bezit van een paspoort waren en tot vijftien dagen hechtenis werden ver oordeeld. De politie te Brussel, die sceptisch staat tegenover deze lezing van het geval heeft een onderzoek ingesteld. Een dreigbriefschrijver. Gegoede inwoners van NijswillerWit- tem 'ontvingen reeds anderhalf jaar dreig brieven, om op een bepaalde plaats geld te depöneeren. Tevens werd gedreigd met brandstichting, roof, veeafslachting enz. De politie heeft thans, in alle stilte zoo veel bewijzen kunnen verzamelen, dat de verdachte gearresteerd kon werden en gevankelijk naar Maastricht werd over gebracht. HELMOND. Hedennacht brak brand uit in de modezaak-Sporenberg. Daar de brand zich in korten tijd over alle ver diepingen uitbreidde, moesten de bewo ners in allerijl langs de achterzijde een goed heenkomen zoeken. Het geheele pand is uitgebrand. Er is ook voor een groote waarde aan antiquiteiten verloren gegaan. De schade bedraagt f45.000 en wordt door verzekering gedekt. WORMERVEER. Vanmorgen te 7 nor brak brand uit in de veevoederfabriek de Veensehuit te Wormer, eigenaar M. Groot te Wormerveer. Het vier verdiepin gen hooge houten gebouw was reeds te acht uur tot den grond toe afgebrand. De brandweer gaf met 10 stralen water en wist het pakhuis te behouden. Alle ma chines en grondstoffen zijn verloren ge gaan. De schade, die groot is. wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbe kend. MOSCOU. De Russische leiding van den Chineeschen Oosterspoorweg is, zooals de geheele Sovjetpers reeds had voorspeld, door de Japanners gearresteerd. Vandaag zullen nog meer arrestaties volgen. HAVANNA. De toestanden op Cuba zijn van zoodanigen aard, dat de meeste Ame- rikaansche oorlogsschepen zijn gediri geerd naar plaatsen aan de kust, waar gemakkelijk geland kan worden. Tot be scherming van de Amerikaansche onder danen is een detachement Amerikaansche marinetroepen geland. PARIJS. Herriot, die pas van zijn Russische reis is teruggekeerd, is ernstig ziek. Hij lijdt aan een ernstige nieraan doening. LEIPZIG. Volgens mededeeling van zijn verdediger zou v. d. Lubbe voorne mens zijn heden eenige verklaringen af te leggen. Moeilijkheden tengevolge der aardappel steunregeling. De pas in werking getreden maatrege len tot steun aan aardappelverbouwers leveren, zoo wordt uit Winschoten ge meld, voor verscheidene verbouwers groote moeilijkheden op. Alvorens met aflevering van verkochte aardappelen kan worden begonnen, dient voor elke 100 Kg. een bedrag van f 1.50 gestort te worden. Daar verscheidene verbouwers niet in staat zijn, dit bedrag vooruit te betalen en het verkrijgen van crediet niet gemak kelijk is, ondervindt de aflevering ern stige Etagnatie. Wisselkoersen. Amsterdam, 25 Sept., 2.30 u. I,ouden 7.747.75% Parijs 9.68—0.72%. Berlijn 59.13—59.17. Brussel 34.55—34.58. New-York 1.64—1.65. SlotkoeTsen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 50% 50 Philips Gloeilampen G.B 179% 179% Unilever 76% 76% Anaconda Copper 10% 10% Bethlehem Steel 22 22% U.S. Steel Corp. 31% 31% Koninkl. Petroleum 172% 172 Shell Union 57/u 5% Amsterdam Rubber 87% 91 Ned. Scheepvaart Unie 46 49% Deli Maatschappij 104 110 Handelsverg. Amsterdam 174% 171 5 pet. Nederland 1932 101% 101% 4% pet. Ned.-Indië 192:0 87 87% 4 pet. Nederland 1933 100 100 D'e markt kenmerkte zich vandaag door een rustige houding met vrijwel in alle af- deelingen wat hoogere koersen. Hier en daar was vrij belangrijke vraag o.a. in Amsterdam Rubber. Young-leening druk gevraagd en op- loopende tot 40 pet. AANKONDIGING VAN VERGADERIN GEN ENZ. TE GOES. Oct. 6 Chr. Vrouwenbond. Openb. Vergade ring. Spr. Dr K. Dijk. 26 Vergadering Kerk en Vrede. 27 Chr. Win terlezing. Nov. 9 Prop. verg. Chr. Besturenbond. 17 Chr. Winterlezing. Jan. 12 Chr. Winterlezing. Mrt. 2 Chr. Winterlezing. Kantongerecht te Middelburg Zitting van Woensdag 20 Sept. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een motorrijtuig zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. J. v. d. A. te O. en W. Souburg f 15 of 15 d.h.; met een rijwiel in een bocht binnen de bebouwde kom niet de rechterzijde van den weg houden: H. J. te Serooskerke: f 10 of 5 d. h.; idem, alsmede niet op eerste vordering van een der daartoe bevoegde ambtena ren zijn nummerbewijs vertöonen: J. B. te Schore f 5 of 5 d. h. en f 3 of 3 d. h.: met een rijwiel een weg in verbaden richting berijden: J. de W. te Koude kerke: f 2 of 2 d. h.; W. L. te Zautelande f2 of 2 d. h.; fietsen zonder bel: J, W. te 's Graven- hage f 3 of 3 d. h,;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3