Buitenland Uit de Provincie MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e jaargang - mz Binnenland. Belangrijkste Nieuws. I—wp—a—n II WBII.pm ijm>M Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij .Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorckoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags erf Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE BEGROOTING VAN HET WEGEN FONDS. Beperking van de uitgaven van het fonds. De begrooting van het Wegenfonds voor 1934 geeft de volgende cijfers aan: Gewone dienst f21.900.000, kapitaal- dienst 3 millioen gulden, geheele dienst f24.900.000. De inkomsten zijn o.m. samengesteld uit de opbrengst van wegen en rijwiel belasting, achtereenvolgens geraamd op f 14.000.000 en f7.000.000. Voor de rijwiel- en wegenbelasting is bij de vaststelling van evenvermelde be dragen er rekening mede gehouden, dat de jaarlijksche toeneming niet zoo groot zou zijn als in het financieringsplan, dat leidde tot het vijfjarige werkplan van 1932, is aangenomen. Het verloop van de opbrengst in 1932 en 1933 toont aan, dat onder de tegenwoordige omstandig heden het accres van die belastingen dalende is. De begrooting wijst voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen en voor bouw van bruggen over de groote rivieren in totaal aan een bedrag van f 14.130.000. Voor de groote rivieroverbruggingen is hieronder begrepen rond f5.174.000, wat voldoende wordt geacht om den bouw van de onderhanden bruggen krachtig te kunnen voortzetten en met den bouw van de bruggen in de verbindingen van Rotterdam met het zuiden en oosten van het land een begin te maken. Er blijft dan voor de eigenlijke wegen over f8.955.890 of na aftrek van het voor onderhoud op f 1.830.000 te stellen be drag, een som van f7.125.890 uitsluitend voor de verbetering en aanleg. Als men in aanmerking neemt, dat vol gens deze begrooting aan de provinciën voor de wegenverbetering f7.350.000 zal worden uitgekeerd, mag de vraag gesteld worden of er wel voldoende, evenwicht is tusschen hetgeen aan het Rijkswegen plan en aan de provinciale wegenplan nen wordt toegedacht en ook of een be drag van ongeveer 7 millioen voor het Rijkswegenplan wel past in het werk plan, zooals dit op grond van de bij de ontwerp-begrooting van 1932 verschafte gegevens is aanvaard en dat thans zou moeten worden gevolgd. Hierop kan geantwoord worden, dat opvoeren van de uitgaven van het We genfonds alleen mogelijk zou zijn door meer werk op den kapitaaldienst te doen uitvoeren, dat daartoe meer geld zou moe ten worden geleend en dat de regeering dit niet toelaatbaar acht. Noodgedwon gen zal men derhalve de uitgaven van het Wegenfonds moeten inperken en wellicht als niet spoedig verbetering in den algemeenen toestand intreedt de uitgaven geheel tot de inkomsten moeten terugbrengen. Omtrent de uit te voeren werken kan o.m. het volgende worden gemeld: De gevraagde bedragen voor Zeeland van f66.380 en f77.630 zijn bestemd voor de voltooiing van het wegvak onder 's-Heer Arendskerke en voor grondaan koop voor nieuwe wegvakken tusschen Kruiningen en Goes van den weg Ber- gen-op-Zoom Woensdrecht Kruinin gen—Goes's-Heer ArendskerkeNieuw- land Vlissingen Breskens Draai brug Sluis-grens. Tot voortzetting van het wegvak be westen Oegstgeest van den weg A m- sterdam Sassenheim Haagsche Schouw 's-Gravenhage wordt voor de aardebaan f 100.000 en voor het aanbrengen van verharding daarop f125 duizend uitgetrokken,. Het grootste deel van de voor 1933 uitgetrokken fondsen ten behoeve van den bouw van de overbrugging van de Rotterdamsche Schie van den R ij k s- weg 's-Gravenhage Rotter dam, zal niet kunnen worden besteed wegens de vertraging, welke in de uit voering is teweeggebracht door de moei lijkheden, welke met de gemeente Over- schie zijn gerezen. Daarom wordt voor 1934 voor dat doel een som van f163.500 op de begrooting gebracht. Voor het maken van een nieuwe brug over de Willemsvaart bij Zwolle nabij de Spoolderbergbrug was als eerste ge deelte op de begrooting voor 1932 f50.000 gebracht. Het bedrag bleef onbesteed, daar omtrent het tracé van een verleg ging om Zwolle nog geen beslissing was genomen. Aangezien zulks thans is geschied, wordt f150.000 aangevraagd om met den bouw van deze brug te kunnen begin nen. Ter voltooiing van de in 1933 uit te voeren verbetering van het wegvak Z u- rig Harlingen, waarbij aanvanke lijk de bestaande doorgang door Zurig gehandhaafd wordt, zal deze doorgang verbeterd moeten worden, waarvoor vol gens raming een bedrag van f600.000 voor 1934 wordt noodig geacht. De brug over de Waal bij Zaltbommel zal vermoedelijk einde 1933 voor het ver keer worden opengesteld. Ten behoeve van den verderen aankoop van gronden voor de brug bij Dordrecht is een post uitgetrokken. In totaal wordt voor de bruggen f5.174.110 aangevraagd. Indien begin 1934 met versnelden bruggenbouw zou kun nen worden begonnen, moet nog op f 1.600.000 worden gerekend. Een kaakslag voor Vlaanderen. De Belgische minister van onderwijs heeft tot rector van de universiteit te Gent benoemd prof. Bessemans van de medische faculteit aldaar. Deze benoeming is een kaakslag in bet aangezicht van geheel Vlaanderen. De bekende R.K. hoogleeraar Frans Daels was de candidaat niet alleen van katho lieke minimalisten en fronters. maar ook van Vlaam.schgezinde liberalen en socia listen. Tegen de candidatuur-Daels was alleen een liberale Franskiljonsche minderheid en deze beeft gezegevierd. Voorspeld kan worden, dat met Besse mans als rector de Hoogeschool van Gent een troebele periode tegemoet gaat. Het proces te Leipzig. Zaterdag zijn de verhooren van de an dere beklaagden voortgezet. Dimitroff werd aan den tand gevoeld en daarbij bleek al dadelijk dat de officier van instructie het bof voor de onhan delbaarheid van dezen volbloed-revolu- tionnairen communist gewaarschuwd moet hebben. De president was er kennelijk op uit, bet verhoor niet tot een incident te laten ontaarden en daarom trad hij van den aanvang af, zeer straf tegen Dimitroff op. Hierdoor werden echter juist botsingen uitgelokt en ontstond algemeen ook de in druk, dat de aangeklaagde de noodige vrijheid in zijn verdediging benomen werd. Dr Sueffert (de toegevoegde verdedi ger van Van der Lubbe) wees er op, dat de beklaagde Van der Lubbe een zeer ter neergeslagen volkomen apathischen in druk maakte. Pleiter bad vernomen, dat zijn cliënt tijdens de behandeling hier niet eet of drinkt. Hij verzocht, dat een dokter de behandeling bijwoont om toezicht te houden op den gezondheidstoestand van den beklaagde daar anders het gevaar be staat dat deze niet meer in staat wordt het proces bij te wonen. De president willigde dit verzoek in. Na afloop van de rechtszitting is Van der Lubbe door den geneeskundige van de gevangenis dr Schutz onderzocht. Deze stelde vast. dat Van der Lubbe in een toestand van actief verzet en physischen afweer verkeert en het er op aanlegt, om door geheel uitgeput te raken een onder breking van het proces te verkrijgen. Dit stemt geheel overeen met de in structies, welke aan de leden der com munistische partij voor hun houding voor de rechtbanken gegeven zijn. Voorloopig is Van der Lubbe nog in slaat, om het proces te volgen. Indien uij hij zijn houding blijft volharden, zal over wogen moeten worden, of men tot voeding met dwang zal overgaan. Van der Lubbe ontvangt in de gevan genis ziekenkost. Zoo werden hem Zater dag een Schnitzel met gebakken aardap pelen en groente, voorts wijn en een per zik aangeboden, doch hij weigerde hier van iets te gebruiken. Uit Leipzig wordt later gemeld, dat v. d. Lubbe weer begonnen is voedsel tot zich te nemen. Wolff meldt, dat v d. Lubbe zich Zon dag veel frisscher voelde dan Zaterdag. Hij heeft wat brood gegeten en wandelde meerdere uren in den tuin van de gevan genis. Hij werd door zijn verdediger bezocht en onderhield zich met hem. Overstrooming in Slovenië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de overstroomingen in Slovenië een cata- strofalen omvang hebben aangenomen. De watermassa's, die van de bergen komen, dringen met geweld het land binnen en overstroomen de vlakten. Een dergelijke overstrooming zou in de laatste eeuw niet meer zijn voorgekomen. De bevolking is naar de bergen ge vlucht. De steden Zilli en Leibach zijn van de buitenwereld afgesneden. De spoor banen staan op verschillende plaatsen onder water. Voornamelijk in Zilli is de toestand hoogst ernstig, omdat daar de electrische centrale onder water staat,zoo dat de electricteitsvoorziening is gestoord. Te Stein bij Leibach is een brug inge stort. waarop 17 menschen stonden. Ver scheidene personen konden niet meer worden gered en verdronken. De algemeene verwarring is nog ver hoogd door het feit, dat Zaterdag een aardbeving heeft plaat» gehad. De schoolboeken in Sovjet-Rusland. Een blad te Moskou oefent scherpe cri- tiek op de nieuwe uitgaven van school boeken in sovjet-Rusland, waaruit „schandelijke zorgeloosheid en onwetend heid" spreekt. Volkomen verkeerde aanduidingen worden gegeven voor de hoogten van be paalde bergen en vulcanen. Portugal wordt genoemd een deel van Spanje en de grenzen tusschen de ver schillende landen zijn verkeerd getrokken. Vele overbekende zeeën, rivieren, me ren en zeeboezems zijn op de atlassen in bet geheel niet te vinden. Nieuwe hulpplannen voor Amerika'» boeren. Medegedeeld wordt, dat de regeering overweegt het systeem om voorschotten te verleenen aan de katoenplanters van toepassing te verklaren voor alle land bouwproducten, ten einde de prijzen daar van spoedig te doen stijgen en deze zoo doende in overeenstemming te brengen met de verhooging van de prijzen van in- dustrieele producten. Overwogen wordt om tot een crediet- verleening over te gaan, zoodra een der gelijke actie rechtstreeks verbonden kan worden aan een methode ter controleering van de productie van den landbouw. Toenemende onrust op Cuba. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft vernomen, dat in enkele deelen van Cuba de onge regeldheden toenemen. Vooral in Santiago is dit het geval, waar volgens den Ame- rikaanschen consul de buitenlanders zich aaneengesloten hebben om zich zoo noo dig gewapenderhand te verdedigen. Een torpedobootjager der Ver. Staten maakt zich gereed om 16 Britsche en Amerikaansche bewoners van Noord- Oriente op te nemen. Onder deze perso nen, die feitelijk opgesloten zijn in hun woningen op de suikerraffinaderijen in het district, waar de staking uitgebroken is, bevinden zich drie vrouwen en vijf kin deren. Korte Berichten. i President Roosevelt ontvangt gemid deld per dag 8000 brieven. Vóór de in voering van de N.R.A. bedroeg bet record 800 brieven per dag. Het werd gehouden door president Wilson tijdens den we reldoorlog. De dagelijksche post van pre sident Hoover telde 600 brieven. i In Frankrijk zijn er bijna een mil lioen rijksambtenaren en -beambten, op een bevolking van 41 millioen zielen. In de jaarlijksche vergadering van de Zweedsche vereeniging voor toeristen verkeer werd meegedeeld, dat het aantal buitenlanders, die dit jaar een bezoek aan Zweden heeft gebracht, op 96.859 wordt becijferd, zoodat ondanks den crisistijd het verkeer met ongeveer 25000 reizigers is vooruitgegaan. De in Frankrijk stakende binnen schippers hebben besloten, het werk te hervatten, zoodat de staking vandaag ten einde zal zijn. Te Cadix zijn 54 personen aange houden, die verdacht worden de branden, die den laatsten tijd telkens in de velden ontstonden, gesticht te hebben. Binnenkort zullen in Oostenrijk con centratiekampen ingericht worden voor lieden, die zich tegenover den staat vij andig gedragen. Voor het hulpwerk in den winter heeft de Duitsche bruinkolenindustrie 90.000 ton kolen gegeven, tot een waarde van 1.4 millioen mark. Deze gift komt overeen met een lading kolen in 180 trei nen van tezamen 6000 wagons. Volgens een nieuw bevel van den Pruisischen minister van Binnenland- sche Zaken, zullen de werkvrouwen in een aantal Berlijnsche politiebureaus door politiemannen vervangen worden. De werkvrouwen zullen worden ontsla gen en de politiemannen zullen voortaan zelf voor het schoonhouden van hun loka liteit hebben te zorgen. Volgens berichten in de Japansche bladen, is een cholera-epidemie uitgebro ken in de omstreken van Kalgan. Reeds 800 personen zouden om het leven zijn gekomen. De A. J. C. en het uniformverbod. Gisteren heeft een inspecteur van po litie te Amsterdam proces-verbaal opge maakt tegen eenige deelnemers aan een optocht der A.J.G., zulks vanwege bet dragen der A. J. G.-uniform en het mee voeren van vlaggen. Zulks vond plaats op den Dam, waar een A.J.G.-troep met vlaggetjes /oorbij- trok. De bedoeling is een beslissing van den rechter uit te lokken in verband met het feit, dat de bepalingen van het uni formverbod, dat Dinsdag van kracht ge worden is, niet duidelijk zijn ten aan zien van de bedoelde uniformen en vlag gen. Het geldt hier dus een z.g. proef proces-verbaal. Herkeuring dienstplichtigen. De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: In November en December a.s. wordt door den berkeuringsraad in eenige ge meenten zitting gehouden. De voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschre ven personen, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelijfd, of die reeds wel daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij ge noemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te on dergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den minister van Defensie worden tot het onderzoek niet toegelaten personen, a. die bestemd zijtn tot buitengewoon dienst plichtige of als zoodanig zijd ingelijfd; h. die in 1933 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; o. die als vrij williger behooren tot de landmacht uit gezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Overigens wordt iemand tot het onder zoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijuen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aanne melijk wordt gemaakt: a. zoo het een per soon geldt, die in 1933 door een der keu ringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is gewiarden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1933 geen der keurings raden uitspraak deed: dat hij vermoede lijk ongeschikt is voor den dienst. Loonsverlaging In bouwbedrijf? Met 1 Oct. a.s. loopt bet collectief con tract in de bouwvakken af. Reeds sinds Juli hebben partijen onderhandelingen ge voerd over een nieuwe overeenkomst, re gelende de loon- en arbeidsvoorwaarden. Er zijn zes langdurige conferenties gehou den te Haarlem. De besprekingen gingen tusschen den Patroonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, eenerzijds en anderzijds den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond „St. Joseph", de Ned. Gbr. en de Cbr. Nat. Bouwvakarbeidersbonden. Par tijlen zijn tot overeenstemming gekomen over verschillende punten, maar nog niet over het werkgeversvoorstel tot een alge meene loonsverlaging. De werkgevers wenscben geen nieuw contract af te sluiten, zonder vaststelling der loonen op een lager peil. Hun aan vankelijk voorstel de loonsverlaging op 15 pet. te stellen is dan ook niet terugge nomen. Een beslissing over een even tueel nieuw contract kan vandaag ver wacht worden. Steunregeling ten plattelands. De contact-commissie uit de landarbei dersbonden inzake werkloozenzorg heeft den minister van sociale zaken de volgen de verzoeken gedaan inzake de steunrege lingen ten platteland©: le. Een verbooging van bet minimum steunbedrag, met daarnaast bet loonbe drag van f 12 te laten vervallen en tot grondslag te nemen, ten minste voor de periode April tot December een bedrag, gebaseerd niet op 48-urige, maar op 60- urige arbeidsweek. 2e. Het verschil in uitkeering tusschen niet- en welgeorganiseerden hooger vast te stellen dan 50 cent en wel ten minste op f 1 per week. 3e. In de steunregelingen te laten de ru briek „dubbel uitgetrokkenen". 4e. Arbeiders na hun toetreding tot de werkloosheidsverzekering dadelijk te be schouwen als trekgereebtigde verzekerden. 5e. Een bijslag op de werkloozenkasuit- keering met ingang van 1 December, wan neer de verzekerde land- en veenarbeiders uit de werkloozenkassen beginnen te trek ken. 6e. Zooveel mogelijk tewerkstelling van alle werkloozen in de werkverschaffingen, desnoods met invoering van een roulee ring. Minister Colijn naar Londen en Genëve. De Minister-President Dr Colijn is in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Economische Commissie der Economische en Monetaire Wereldconferentie vandaag naar Londen vertrokken, teneinde daar besprekingen te houden met den voor zitter dier Conferentie, Ramsay Mac Do nald. Vandaar zal hij Woensdagochtend naar Genève vertrekken, teneinde aldaar met de hoofden der daar aanwezige delegaties ter Volkenbondsvergadering, de verschil lende mogelijkheden te onderzoeken om den arbeid der Conferentie op eenige on derdooien voort te zetten. Binnenland. De begrooting van het wegenfonds. De uitkomsten van de tariefsverlaging bij de spoorwegen. Loonsverlaging in het bouwbedrijf? Minister Colijn naar Londen en Genève. Buitenland. Het proces te Leipzig. De houding van Van der Lubbe. Overstrooming in Slovenië. De onrust op Cuba. Dr Colijn zal ongeveer tien dagen af wezig blijven. In verband hiermede is de gewone wekelijksche Ministerraad Vrijdag gehouden en zal de eerstvolgende Minis terraad do eerst© week van October bij een komen. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen heeft over vrijwel de geheele lijn het ver heugende resultaat gehad, dat het aantal reizigers niet onaanzienlijk is gestegen. Deze stijging viel reeds kort na de in voering van het verlaagde tarief waar te nemen. Zij' is echter gedurende het drukke reisseizoen blijven aanbonden. De Spoorwegen hebben dus meer ter rein herwonnen en dat geeft moed voor betere tijden. Jammer genoeg is de stijging echter niet van dien aard geweest, dat het totaal der inkomsten is gestegen. Maar aange zien deze bijl handhaving van 't oude, hioo- gere tarief toch ook gedaald zou zijn, is men toch niet al te ontevreden. De steun aan de bouwvakarbeiders. Naar gemeld wordt is het in enkele ge meenten voorgekomen, dat de bouwvak arbeiders, die bij de Federatie aangeslo ten zijn, en dus krachtens de beslissing van den Minister van sociale zaken d.d. 9 September j.l. met ingang van 10 Sep tember voorshands geen steun zouden ont vangen, niettemin van het burgerlijk armbestuur een ondersteuning hebben ontvangen, die slechts weinig verschilde van het steunbedrag. De minister heeft hierop bereids de aandacht gevestigd van zijn ambtgenoot van binnenlandsehe za ken. Intusscben acht bij, naar wij vernemen het vanzelfsprekend, dat bij de eerst volgende steunuitkeering aan de bedoel de bouwvakarbeiders, nu zij weder in de steunregeling zijn opgenomen, het bedrag zal worden ingehouden, dat door het bur- gelijk armbestuur is verstrekt. Nederlandsche varkenscentrale. De Nederlandsche Varkenscentrale deelt mede, dat zij, in verband met aan vragen, welke haar hebben bereikt van personen, die haar spek hebben geleverd en die thans een tekort aan spek voor het binnenland hebben, bereid is, voor zoover de voorraad strekt, een kwantum spek aan de betrokken personen terug te leveren. Dit spek moet geheel in de binnenlandsehe consumptie gebracht wor den. Personen, die van dit aanbod ge bruik wenschen te maken, wordt ver zocht iSch schriftelijk met de Nederland sche Varkenscentrale in verbinding te stellen. Gewestelijke Tarwe-organisatie. Onder verwijzing naar een adverten tie in dit blad, maken wij onzen lezers er op attent, dat zij, voor zoover belang hebbende, opgave moeten verstrekken van de hoeveelheid per 1 October 1933 in ge- aorschten en ongedorschten toestand op de bedrijven aanwezige inlandsche eigen verbouwde gerst. De hoeveelheid in ge- dorschten en ongedorschten toestand moet ieder afzonderlijk worden opgege ven. Voor het geval, dat personen gerst bij handelaren of anderen in opslag hebben, moeten zij dit apart opgeven. Bijzonder vestigen wij de aandacht er op, dat de datum van opgave 4 October 1933 is ge sloten. i Bevorderd met ingang van 1 Sep tember j.l. tot adjunct-commies ter in spectie der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen, te Middelburg, de heer I. van Dam, voorheen Rijksklerk aldaar. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zee land brengt ter kennis van belanghebben den, dat, in verband met het uitvoeren van herstellingen aan de Oostsluis te Hansweert, de waterstand op het kanaal door Zuid-Beveland tot nadere aankon diging zal worden gehouden op een peil, dat ligt tusschen 1,25 en 0,56 M. bene den het normale k&naalpeil, zijnde 0.28 M. N.A.P.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1