vÓ* w lATA Ji P^iË^iÉ li11 Rechtzaken Niet alleen gemak geeft t Geeft ook een gerust gevoel Krijgt U onverwacht visite, Nóóit zit U met vuile boel. Het Vrouwenhoekje Dammen ZONDER PRIJSVERHOOGING ATA schuurt en reinigt alles! Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Sept. 1933. J. A. S., 35 jaar, koopman te Wissen- kerke, Kamperland, verdacht dat hij op 17 November 1932 te Kortgene als be stuurder van een auto daarmede grovo- lijk roekeloos en onvoorzichtig heeft ge reden over den Grintdijk in de richting Kamperland. Door zijn slingerend rijden is hij in aanraking gekomen met zekere Jan Valkier, die als duorijder gezeten was op een door Jan Kallewaard be stuurd motorrijwiel waarmede deze ver dachte tegemoet reed. Voornoemde Val kier is door voren omschreven botsing ko men te vallen en heeft daarbij een been breuk bekomen, tengevolge waarvan hij geruimen tijd in het ziekenhuis te Goes moest worden verpleegd. Verdachte was niet verschenen. J. Valkier, arbeider te Wissenkerke, was als getuige gehoord. Dr Huese, chirurg te Goes, volhardde bij zijn schriftelijk uitgebracht rapport, verklarende, dat V. wel beter zal worden, doch dat dit lang zal duren. De getuige Kallewaard zag destijds de auto door een bocht komen en had last van de verblindende lichten. Get. reed rechts van den weg. Ook deze getuige is tengevolge van de botsing gewond ge weest. Getuige de Korte te Kortgene heeft ver dachte met zijn auto zien rijden, de auto slingerde, doch reed niet hard. Get. heeft ook verblindende lichten waargenomen. De Officier van Justitie aan het woord komende, meent, dat de feiten vaststaan, ook de schuld van verdachte. Kalleman reed rechts van den weg en verdachte heeft roekeloos en onvoorzichtig gereden De motor was lang niet in orde, terwijl verdachte met een en ander op de hoogte was. Verdachte is voor den Officier geen onbekende; er loopt wederom een zaak tegen hem. Hij eischt onder deze om standigheden een hechtenisstraf van drie maanden. M. J. v. d. K., 20 jaar, reiziger te Hil- ligersberg, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens als bestuurder van een motorrijtuig daarme de over den weg rijden met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het ver keer wordt in gevaar gebracht, wordt ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 d. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. G. J. de L., 18 jaar, arbeider te Oude- lande, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens: terwijl men zich in staat van dronkenschap bevindt: le in het openbaar de orde verstoren en 2e een anders veiligheid bedreigen, werd veroordeeld tot 2 maal f 25 of 2 maal 10 d. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. G. P., 45 jaar, caféhouder te Wemel- dinge, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens terwijl men in staat van dronkenschap verkeert, in bet openbaar de orde verstoren, gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot 5 d Eisch: bevestiging van het vonnis, waar van hooger beroep. J. B., 36 jaar, commissionair te 's-Hee- renhoek, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens dronkenschap gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot f 15 of 15 d. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. J. R., 60 jaar, landbouwer te 's-Gra- venpolder, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Crisis-Zuivelwet, n.l. het in den kelder van zijn woning ter aflevering voorhanden hebben van 54 pond boter zonder dat deze waren voorzien van een merk, vastgesteld door den Minister van Economische Zaken en Arbeid, werd ver oordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. met verbeurdverklaring van de op brengst der in beslag genomen boter, zijnde f 22.50. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. A. B., monteur te Colijnsplaat, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens: le als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van een ambtenaar het rijtuig doen stil houden; 2e. als bestuurder van het mo torrijtuig niet op de eerste vordering van een ambtenaar het nummerbewijs kunnen vertoonen; 3e. als bestuurder van een motorrijtuig waarmede over een weg ge reden wordt, bij verandering van richting geen teeken geven, werd veroordeeld tot f 10, f 0.50 en f 3 boete of 5, 1 en 3 d. Eisch: bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Zondagsslulting te Serooskerke (W.) Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen A. W., caféhouder te Seroos kerke, die door den Kantonrechter te Middelburg destijds werd ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde feit van overtreding van de Po litieverordening van Serooskerke, n.l. het als houder van een koffiehuis en tapperij op Zondag bezoekers in de inrichting ontvangen. Het Openbaar Ministerie by bet Kantongerecht was tegen deze Kan- tonrechterlijke beslissing in hooger be roep gekomen. De Officier van Justitie is van oordeel, dat 't hier niets ter zake doet, welke mo tieven B. en W. er toe hebben geleid, de deabetreffeade verordening in bet leven te roepen. De vraag is alleen: is de ver ordening verbindend? De Kantonrechter komt op spitsvondige onderscl eidiugen tot het tegendeel. Spr. is evenwel van oordeel, dat de beslitsing van den Kan tonrechter onjuist is en diens vouuis zal moeten worden vernietigd met veroor deeling van verdachte tot oen geldboete van f 5 of 2 d. De verdediger van verdachte Mr Eng- bers uit Amsterdam, stelt ook de vraag, of de desbetreffende verordening verbin dend is. De verordening wenscht heel iets anders dan het tapverbod alleen. Ze fnuikt hier een gelegenheid waar talrijke wandelenden, fietsenden en andere men- schen bij aankomst in het dorp iets kun nen gebruiken en eten. Zoo komt men op particulier terrein. Volgens pleiter gaat het veel te ver. De openbare orde wordt niet verstoord door hel openhouden der inrichting en hij is het volmaakt eens met den Kantonrechter. Het gemeentebestuur heeft toch niet te maken met het parti culiere leven van verdachte, die volgens art. 9 van de verordening ook volgens den Kantonrechter zijn vrienden en kennissen in zijn woonkamer niet zou mogen ontvangen. Pleiter verzoekt de rechtbank verdach te ontslaan van rechtsvervolging. plaatsing van advertentiën ln alle bladen. Administratie „De Zeeuw". BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. 100. Tot mijn spijt kon ik niet eerder ant woorden op het ingezonden stuk van den heer Bax van eenige weken geleden, daar mijn nader onderzoek naar de bewuste kwestie door bijzondere omstandigheden werd vertraagd. En nu moet ik beginnen met een ver ontschuldiging. Tot mijn leedwezen moet ik verklaren, dat ik iets heb neergeschre ven, dat woordelijk niet waar is. Men ge- lisve mij te gelooven, dat ik geheel ter goeder trouw schreef, wat mij tot twee maal toe uitdrukkelijk was verklaard, ook met verlof het te publiceeren. De be doelde vergadering is niet te Zuidzande gehouden, maar te Oostburg. En ook het geen ik één der leiders in den mond legde ia zóó niet gezegd. Mijn excuses. Te meer spijt het me, omdat ik in de zaak, waar het eigenlijk om gaat, wel gelijk heb, n.l. in die van het vast houden aan 2 gld. met nevenbedoelingen, en wat ik zou willen noemen het sollen met het collectief arbeidscontract. Ik ga nu weergeven, wat mij werd medegedeeld door één der personen op de bedoelde vergadering tegenwoordig en wiens aanteekeningen van die vergadering hier voor me liggen. Deze vergadering werd gehouden te Oostburg op 7 Maart 1933 bij den beer M. Mabesoone. Aanwezig waren van de werknemers de afgevaardigden van de drie bonden, van de werkgevers-het hoofdbestuur van de Eed. Werkgeversbond: West Zeeuwscb Vlaanderen en eenige bestuursleden der afd. Ghr. Boeren- en Tuindersbond. De vergadering werd geleid door den voor zitter der gewestelijke Tarweorganisatie, kring West Zeeuwsch Vlaanderen, den heer A. de Milliano. Op de agenda stond: Bespreking loon regeling 1933. Door één der afgevaardigden der werk mansbonden werd, onder instemming van de beide andere, de nadruk er op gelegd, dat de werknemersorganisaties, ONGE ACHT WELKE OVEREENKOMST GE SLOTEN WORDT, zich tot eiken prijs aan 2 gld. winterloon zullen vasthouden. Dit was volgens hem noodzakelijk, daar anders de steunuitkeer i n g zou verlaagd worden. Dus niet een vaststellen van het loon naar behoefte en naar billijkheid, maar een vasthouden aan 2 gld. winterloon om der wille van de steunuitkeering. En nu gaat het er niet over of die 2 gld. niet billijk is, of de arbeider dan geen 2 gld. per dag mag verdienen. Ik heb reeds meermalen geschreven, dat dit hier de kwestie niet is. Het niet sluiten van een collectief ar beidscontract te Zuidzande is nu voor een groot deel het gevolg geweest van de woorden op die vergadering gesproken. Omdat het teekenen van een contract op die gronden werd gevoeld als een leugen. Mag ik nog een ander voorbeeld noe men? Te Aardenburg zou het in dezen zomer, juist vóór den oogst, ook tot een staking komen, indien niet werd getee- kend. Op het laatste oogenblik kwam de zaak in orde, daar „het collectief arbeids contract werd geteekend". Tot groote ver bazing van arbeiders en boeren, want men wist van geen onderteekening af. Tot bekend werd, wat gebeurd was. Eén der heeren van den bond was ge komen bij den heer G. H. Blondeel te Aardenburg met 't verzoek nu toch maar te teekenen, dan was men van al dat ge zeur van een staking af, enz. En ZON DER EENIGE OPDRACHT VAN DE WERKGEVERS zette hij zijn naam on der een contract, waarvan hier een af schrift vóór me ligt en waarin een over eenkomst wordt aangegaan tusschen de looncommissie ter eener zijde enz. Zou dat wel waar zijn? De secretaris penning meester van den werkgeversbond heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de ondertee kenaar absoluut geen mandaat had te teekenen. En de werkgevers achtten zich Ingezonden Mededeellng. E.Oatermann A Co s Handel Mij.N.V.,Amsterdam. Fabrieken Ie Jutphaas bij Utrecht] aan ook in geen enkel opzicht door het papier gebonden. Naar ik uit zeer goede bron verneem, heeft het college van B. en W. van Aardenburg besloten zich tot den Minister te wenden, om hem msde- deeling te doen van hetgeen hier geschied is. Anders kunnen de heeren immers met de stukken bewijzen, dat het normale winterloon te A. zóó en zóó hoog is. Op het eigenaardige, dat in het con tract gesproken wordt van losse arbeiders en dat de regeling van het loon der vaste arbeiders aan werkgever en werknemer wordt overgelaten, gaan we hier niet na der in, hoewel het genoeg te zeggen heeft Ik ben den laatsten tijd van verschei dene zijden aangevallen, alsof ik zou schrijven tegen het collectief arbeidscon tract. In „De Ghr. Landarbeider" van 23 Augustus op een wijze, die ver beneden peil is en waarop ik niet zal antwoorden. Alsof ik tegenstander zou zijn van het sluiten van een collectief arbeidscontract. Alsof ik mij zou opwerpen als een ver dediger der boeren. Deze hebben gerust mijn verdediging niet noodig, daar zijn genoeg mannen onder, aan wien het be ter toevertrouwd is dan aan mij. Maar het gesignaleerde noem ik een sollen met het collectief arbeidscontract en ik vind de zaak van het sluiten vau zoo'n overeenkomst van veel te groot be lang voor den arbeider om dat zoo te doen, dat het contract een LEUGEN is, EN DAT ZEG IK IN HET BELANG VAN DEN ARBEIDER. In de jaren van groei. We zien het graag, dat onze kinderen flink eten: degelijk voedsel, dat met smaak wordt genuttigd, is voor hen één van de voornaamste voorwaarden voor krachtige ontwikkeling. In de meeste gevallen laat de natuur lijke eetlust niets te wenschen over; zelfs is er wel eens reden voor, om te verhoe den, dat de verorberde porties te groot worden; vrij gemakkelijk bereikt de ver standige huismoeder dit doel, door de kostjes niet al te licht te maken, maar ze liever eenigszins aan den zwaren kant te houden. Een stevige erwtensoep b.v., een maal van spekpannekoeken, een stamppot waarin niet te spaarzaam met vet is om gegaan het zijn alle voorbeelden van voedsel, dat goed verzadigend werkt. Daarnaast echter moet ook gedacht worden aan de groote beteekenis, die de vitaminen en zouten hebben juist tijdens den groei van het lichaam. En ook aan dien eisch is gemakkelijk te voldoen: een stevige boterham (bij voorkeur van bruin brood) met een flinke portie smakelijke sla, waarin liefst één van van de groenten in rauwen toestand voorkomt; een ruim gebruik van tomaten gedurende de maan den, dat deze vrucht overvloedig voor komt; het dagelijks verstrekken van de een of andere vrucht, die in den bepaal den tijd van het jaar voordeelig te krijgen is al dergelijke middeltjes helpen mee om de voeding aan haar doel te laten be antwoorden. Ze mogen dus zeker niet be schouwd worden als overbodige luxe (een opvatting, die vroeger veel voorkwam I), maar ze moeten wel degelijk worden mee geteld onder de noodzakelijke levensbe hoeften voor de opgroeiende jeugd. Enkele recepten. Stevige erwtensoep (voor 4 flinke eters, van 14 tot 16 jaar). 750 gram (1.5 pond) groene erwten, 500 gram (1 pond) aardappelen, 5 L. water, 4 prei en, flink bosje selderij, 4 Maggi's bouillon blokjes, 200 gram (2 ons) spek, ongeveer 30 gram (3 afgestreken eetlepels) zout. Wasch de erwten en laat ze in de 5 L. water een nacht weeken. Breng ze met hetzelfde water aan de kook, laat ze gaar koken (ongeveer 1.5 uur) en voeg er dan het zout, de gesnipperde soepgroente, het in dobbelsteentjes gesneden spek en de in blokjes gesneden aardappelen bij. Laat alles samen verder gaar koken en gelijk matig gebonden worden (nog ongeveer 1 uur) nu en dan de erwten tegen den wand der pan fijnwrijvende. Los tenslotte de bouillonblokjes in de soep op. Geef bij elk bord soep een flinke snee brood. Aardappelsla (bij de boterham, 4 flinke porties). 750 gram (1.5 pond) gekookte koude aardappelen, 1 d.L. ko kend water, 1 Maggi's bouilonblokje, drie eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn of ci troensap, 1 gesnipperde prei. Snijd de aardappelen in plakjes. Los in het kokende water het boillonblokje op, roer er het citroensap (of den azijn) door de gesnipperde prei en de olie. Meng met dit „sausje" de aardappelplakjes aan en laat het gerecht liefst vóór het gebruik een uurtje staan, zoodat de smaak van de saus goed in de aardappelen kan trek ken. Sla van bieten, gesnipperd lof en uien. (vier flinke porties). Een middelmatig groote gexookte biet, vier struikjes Brusselsch lof, 1 groote ui, 3 lepels citroensap (of azijn), 3 lepels slaolie, een half theelepeltje zout, 3 theelepels Maggi's Aroma. Meng het gesnipperde, gewasschen en goed gedroogde lof met de in plakjes ge sneden biet en de fijngehakte ui. Klop de olie met het citroensap (of den azijn), het zout en de Maggi's Aroma door elkaar en meng er de sla mee aan. Voedzaam gerecht van rijst met tomaten (middagscho tel voor.vier flinke eters). 400 gram (vier theekopjes) rijst, ongeveer 1 eetlepel zout, 500 gram (1 pond) tomaten, 250 gram (een half pond) uien, 80 gram (4 afge streken eetlepels) boter of vet, 250 gram (een half pond) Edammer kaas, 4 thee lepels Maggi's Aroma. Zet de gewasschen rijst op met drie maal zooveel water, voeg er het zout bij en laat de rijst zachtjes gaar worden (on geveer een half uur). Smoor intusschen de gesnipperde uien en de in plakjes gesneden tomaten met de boter (of het vet) lichtbruin en gaar; roer dit mengsel door de gekookte rijst en meng er tegelijkertijd ook de geraspte kaas en de Maggi's Aroma door. Een Electro-Kookboek. Het feit, dat 78000 gezinnen, die in Nederland reeds de electrische kookwijze in toepassing brengen, tot heden toe na genoeg niet beschikken over een hand leiding, waarin deze kookmethode wordt beschreven, en waarin een gebruiksaan wijzing betreffende de benoodigde toestel len, alsmede een opgave van recepten voorkomt, is de aanleiding geweest, welke de Vereeniging van Directeuren van de Electriciteitsbedrijven in Nederland er toe gebracht heeft het „Electro-Kook boek" uit te geven. Het bestaat uit twee deelen. In het eer ste wordt op sobere wijze gewezen op de vele voordeelen, welke het electrisch ko ken bezit, wordt de manier aangegeven, waarop van deze voordeelen ten volle ge profiteerd kan worden, en wordt een be schrijving gegeven van fornuizen en an dere kooktoestellen, alsmede van de wijze, waarop zij moeten worden onderhouden. In het tweede deel is een groot aantal recepten en uitgewerkte menu's behan deld, welke alle het resultaat zijn van vele kookproeven, verricht in de aan het Centraal Bureau der V. D. E. N. verbon den electrische leerkeuken. Vooral uit de ze menu's kan men ervaren, dat het elec trisch koken heel eenvoudig is en het be noodigde toezicht werkelijk tot op een minimum is gereduceerd. Voorts is aan elk exemplaar een aantal bakreceptkaar- ten toegevoegd, welke voor elk type de juiste schakelstanden en -tijden, voor het gebak vereischt, aangeven. Enkele wenken. Opgedroogde vetvlekken op spiegel of ruit kan men met een dik stuk „stuf", b.v. Olifant, weg- wrijven. Dikwijls lukt het. Anders helpt zeker den spiegel of de ruit in te soppen met een natten doek, waarop men flink wat sunlight- of huishoudzeep heeft ge smeerd, dit sop een uurtje te laten zitten en dan het glas schoon te meiken met een in water uitgewrongen linnen doek, waarop men een flinken scheut brand spiritus doet. Deze doek moet telkens uit gespoeld worden, want het zeepsop moet volkomen worden verwijderd. Natuurlijk behandelt men de ruit niet, als de zon er op staatl Glimplekken worden uit een zwart wollen japon verwijderd door deze af te wrijven met zwarte koffie waar in een scheut ammoniak. Aan den verkeerden kant opstrijken. Men kan vetvlekken uitstekend ver wijderen met talkpoeder, b.v. uit een boek. Ook uit zijde kan men vetvlekjes met talkpoeder verwijderen; soms moet men wel enkele malen nieuwe talk nemen. De talk er inwrijven en eenige uren op laten liggen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 321. Auteur: C. Kerkhof, A'dam. 12 3 4 5 6 16 26 36 46 X 16 26 36 4b 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 6, 7, 8, 12, 19, 26, 29, 30 en 33. Wit 9 sch. op: 22, 28, 31, 39, 43, 44, 45, 47 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen Septemher-problemen vóór 10 October in te zenden aan bovenstaand adres. Om het wereldkampioenschap. S. Bizot (wit) H. de Jongh (zwart) 1. 33—28 18—23 Meer aanvallend is 1822, ofschoon hij goed spel van wit zwart geen voordeel behaalt. Ook 1721 is nog steeds een goede zet. Het spel kan dan op de na volgende wijze verloopen. Wit 3933, zwart 2126, wit 4439, zwart 1117. Wit heeft nu een goede voortzetting in 28—23, 33X11, gevolgd door 3228. Wij nemen echter aan, dat hij anders speelt, om de aandacht te kunnen vestigen op een eigenaardigen afruil. Wit dus 5044, zwart 611, wit 3329, zwart 1822, wit 39—33. Deze zet geeft zwart gelegen heid tot een grooten afruil. Men merke op, dat wit moet slaan, zooals wij aange ven, omdat zwart anders dam heeft. Zwart 22—27; 32X21! 16X27; 31X 22, 26X31; 36X27! 19—23; 29X18, 12X 21; 3328, 712; 4136 met ongeveer gelijk spel. 2. 34—30 3. 30—25 4. 39—33 5. 25X14 6. 44—39 7. 39—34 8. 31—27 12—18 20—24 14—20 9X20 4—9 17—21 3126 was niet goed, daar zwart 20 25, 11X22, 2430 en 19X28 zou spelen. 821—20 9. 43—39 7—12 Op 1117 zou wit winnen door 2721, 16X27; 32X12, 23X 43; 12X25. Aan het einde van de partij geven wij een stand, waarin deze slag niet genomen mag wor den. 10. 49—43 10—14 11. 37—31 26X37 12. 42X31 5—10 Beide spelers hebben nu een stuk van hun linkervleugel afgeruild, zoodat deze vleugels reeds eenigszins zijn ontwikkeld. Het is duidelijk, dat geen van beiden den stand wil laten vastloopen, waardoor het gevaar bestaat, door gebrek aan een tem pozet tot een nadeeligen aanval te moe ten overgaan. 13. 41—37 11—17 14. 27—22 18X27 15. 31X11 16X7 Dit doet natuurlijk meer zetten behou den dan bij voorwaarts slaan. 16. 47—42 23—29 Beter dan 2429, omdat zwart nu rechts te veel bij de eigen damlijn staat. Men vergelijke hiermede de partij De Jongh-Springer uit denzelfden wedstrijd. 17. 34X23 18. 35X24 19. 4641 20. 36—31 21. 31—27 22. 40—34 23. 45—40 24. 50—45 25. 41—30 24—30 20X18 18—23 12—18 14—20 20—24 10—14 7—12 6—11 (Wordt vervolgd.) 6 16 26 36 46 15 25 85 45 47 48 49 60 In deze stelling gaat 't zetje, bedoeld bij den 9en zet van zwart niet op. Zwart speelt 12—17 en op 2721 zwart 16X27 wit 32X12, 23X41; 12X23, 19X28 zou wit 47X36 moeten slaan, doch dan volgt zwart 2832 wit 38X27 zwart 2430 en 20X49.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6