DE ZEEUW ONDER VALSCHE VERDENKING Gemengd Nieuws HET ADRES A. WILKING TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel U«jU 5«Jk/xu>vUt< AiXtomx uvüijt vu^vv nj WAV OUU Brieven uit Middelburg, 1.1. Uit den MiddelburgsGhen Raad. lijk 0V€e later volkomen 4®r@cht dmz dm heer den Hollander in herinnering wer- «Inr» «V>f /•*-* geheel ander vaatje. „De financieele toestand is penihel. Er moet onmiddellijk worden ingegrepen. Re- geeren is vooruitzien en niet achter de fei ten aan komen. We moeten geen gulden uitgeven, als het niet strikt noodzakelijk is. We moeten geen sinecure continuee- ren." Prachtig gezegd! Maar toen het even later ging over de vraag of het berooide Middelburg een in stituut als het openbaar vervolgonderwijs, dat verreweg de meeste gemeenten reeds hebben prijs gegeven, in stand moet hou den, sprak de bezuiniger weer geheel an ders. 't Is te begrijpen, want het ging over een stukje van het openbaar onderwijs (enkele waarschijnlijk belanghebben de onderwijzers zaten op de tribune) en het is al meermalen gebleken: als het principe in 't geding komt, dan loopt de heer Jeronimus met pak en zak over uit zijn isolement naar zijn linksche buren, zelfs naar de roode heeren, die hij' anders zoo graag bestrijdt. De keurige en ernstige rede van den burgemeester, waarin hij met nadruk wees op den precairen toestand der ge- meente-financiën en op het dreigend ge vaar van „niet meer baas in eigen huis te mogen blijiven", werd wel met aandacht aangehoord, maar bad helaas niet het minste resultaat. Al wat links was, inclu sief de heer Jeronimus, was nu eenmaal vast besloten de onverplichte uitgaaf voor het vervolgonderwijs zij het dan verminderd met 50 °/o te voteeren. Met 9 tegen 8 stemmen werd dan ook alzoo besloten. Was er niet gediscussieerd en om half drie direct gestemd, dan was de uitslag ongetwijfeld precies dezelfde ge weest. Alleen de drukker der notulen had wat minder te doen gehad. Inmiddels hebben we van den burge meester gehoord, dat er een tekort van f 40 a f 50.000 op de begrooting voor 1934 valt te dekken en tevens, dat het noodig zal zijn op tal van punten, die bij! het linksche deel van den raad nogal favoriet zijn, te bezuinigen. Het zal een reuzentoer zijn. om den Raad van Middelburg te be wegen alle luxe vaarwel te zeggen en tot een sobere huishouding te komen. De burgemeester heeft echter getoond, zich, als hem dat noodzakelijk voorkomt, te durven losmaken van zijn wethouders. Daarvoor komt hem hulde toe. Tumult in een gemeente huis. Woensdagavond heeft Zich, aldus de „Telegraaf", in het raadhuis te Hel levoetsluis een scène afgespeeld, die wel eenig zal zijn in onze vaderlandsche his torie. De edelachtbare heeren van Heïïe- voetsluis en Meuwenlhoom, die in de raadszaal aan het vergaderen waren, zijn kort vóór den aanvang der 'besprekingen door den burgemeester van Helevoetsluis daaruit verjaagd. Een commissie uit den Raad van Hel levoetsluis zou de rekening van 't water leidingbedrijf onderzoeken. Aan deze com missie was blijkbaar reeds ter oore ge komen, dat er met de waterleiding van Meuwenlhoom en wat het water van Hellevoetsluis betreft, iets niet in orde was. Daarom werd spoed betracht. Zij besloot een conferentie (te beleggen, waarvoor het gemeentebestuur van Nieu wenhoom werd uitgenoodigd. Zoo werd met toestemming van B. en W. van Helle voetsluis tegen Woensdagavond aöht uur Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST frr C.;f, Het is :t nerrrdge gn—oorto, om smalend to ooraken over de Kerk. van wie het dan heet» dat zij wel mooie woerden weet te spreken,, maar dat re niets doet om de armen daadwerkelijk te helpen. Daarom geef ik hier een paar cijfere uit het jaarverslag van dan Armenraad te Middelburg. Volgens dit verslag werd door de Dia conie der Ned. Hew. Gemeente te Mid delburg in 1932 aan onderstand uitgege ven f 11.393; door de Diaconie der Geref. Kerk f 13.911; door die van de Qercf Ge- xixeexitt) x io33; uuui utft XI. LX. miifeamur f 3856. Verder werd door de Diaconie der Ned. Gom ^oor g in Gods'lizii zen nog uitgegeven f 4660, en door dia van de Geref. Kerk f 5583. Dit lijstje is volstrekt niet volledig. De deed slechts een greep. Maar deze cijfers zeggen toch wel iets, dunkt me. In verband hiermee nog een opmerking. Ik las ergens dat uit bet vasthouden aan de sociale verzekering minachting spreekt voor het diaconale werk. Als ik nu aanneem, dat de leden der Geref. Kerk in hoofdzaak A.-R. stemmen en die van de Geref. Gemeente in hoofd zaak Staatk. Geref., - dus tegen verze kering zijn 1 dan spreken deze cijfers van die minachting althans niet. OPMERKER. een vergadering in de raadszaal belegd. Behalve de commissie verschenen hier prompt om acht uur de loco-burgemeester van Meuwenlhoom, een wethouder en de gemeente-secretaris. De heeren hadden zich in de gemakkelijke stoelen neergezet en de paperassen waren reeds voor den dag gehaald. De eerste woorden waren nauwelijks 'ge sproken, toen plotseling de burgemeester van Hellevoetsluis de raadszaal binnen trad, op de edelachtbare heeren toeliep en met verheffing van stem uitriep: „Er ui)t! Jullie hebben hier niets te vertellen; dit is xnijn gemeentehuis en mijn raadszaal". M'en maakte den burgemeester er op attent, dat hier een officieel© conferentie plaats tvond, doch daarvan wilde Zijn Edelachtb. niets weten. Hij trok de deur van de raadszaal open en gelastte den edeladhtbaren uit Nieuwenhoom althans de zaal ite verlaten en naar de burge meesterskamer te gaan. Hieraan werd voldaan, doch toen zij goed en wel in de burgemeesterskamer waren gekomen, wil den zij er weer uit. Doch de 'burgemeester posteerde izich voor de deur en wilde hen er niet eerder uitlaten voor dat zij' beloofd hadden nieit meer naar de raadszaal te rug te gaan. Hiervoor voelden de vroede vaderen van Meuwenlhoom blijkbaar niets. 'Ze wilden naar de raadszaal terug om de beraadslagingen met hun collega's uit Hellevoetsluis voort te 'zetten en zoo gebeurde het dat de heeren uit Nieuwen hoom 'de deur konden uitglippen en zich naar de raadszaal konden hegeven. Doch de burgemeester was hen voor. Hij had zich reedis voor de deur van de raadszaal geposteerd om hun daar den toegang tot de zaal wederom te weige ren. Zoo ontstond de situatie, dat op een oogenblik Mr Nijgh in de raadszaal aan den eenen kant van 'de deur trok om deze open te krijgen, terwijl aan den anderen kant burgemeester De 'Geus zich heldhaf tig verdedigde om de deur gesloten te houden. Het recht was tenslotte hij den best gespieT'den edelachtbare, in dit ge val Mr. Nijgh, 'die den burgemeester met deur en al de raadszaal binnentrok. Wederom gelastte burgemeester De Geus den „indringers" uit -zijn raadhuis te vertrekken, en toen hieraan niet on middellijk gevolg werd gegeven, riep hij de hulp van een -dienaar van Hermandad, doch voor dat deze zich in den Strijd zou gaan mengen, verliet men vrijwillig het stadhuis. De comtmissie-leden van Hellevoetsluis hebben zich tot den commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, tot den minister van Binnenlandsche Zaken en tolt den officier van justitie gewend om hen van het gebeurde op 'de hoogte te stellen. VAN ZATERDAG 23 SEPT. 1933. Nr. 302. Een belangrijke week ligt achter ons. Een nieuw zittingsjaar is voor de Staten- Generaal ingeluid. Helaas onder buiten gewoon moeilijke en zorgvolle omstandig heden. Daardoor had de Troonrede een inhoud, die tot pessimisme stemde, een pessimisme dat nog veel banger werd, toen de lang verwachte Miljoenennota ver scheen en meer in bijzonderheden bekend werd, boe precair de financieele toe stand des lands geworden is. Een tekort van f 267 miljoen moest ge dekt worden. De regeering bo-opt dat als de Staten-Generaal daarbij bun mede werking verleenen te vinden door be stendiging van tijdelijke belastingen, bet invoeren van vele nieuwe heffingen en bet toepassen van bezuinigingen. De Tweede Kamer is bereids aan bet werk getrokken en onderzoekt reeds verschillende wets ontwerpen in de afdeelingen. De aan het bewind zijnde ministers be- booren niet tot de zachte geneesmeesters, die stinkende wonden plegen te maken. Ze stellen de diagnose openhartig en eer lijk, en schrijven de geneesmiddelen voor, welke zij meenen, dat toegepast móéten worden, boe onaangenaam die ook voor deze of gene mogen zijn. Dat bun optre den vertrouwen beeft gewekt in finan cieele kringen, is na Dinsdag wel op de Beurs gebleken. Toch is bet de vraag, of bet bedrag aan nieuwe lasten niet te hoog en aan bezui nigingen niet te laag is voorgesteld. Moge bet overleg tusschen Kamers en regeering hier nog wat goeds tot stand brengen. De druk, zoowel van directe als indirecte, van rijks-, provinciale en gemeentelijke, van oude en nieuwe belastingen dreigt in derdaad o n dragelijk te w-orden, terwijl men van andere zijde maatregelen neemt, die het leven weer duurder maken. Al deze financieele zorgen mogen ons echter niet doen vergeten, bet tot dank baarheid stemmende feit, dat het Vorste lijk gezin Dinsdag weer op zoo hartelijke wijze door een groot deel van bet Neder- landscbe volk is gehuldigd. Het is merk baar, dat de liefde tot het Oranjehuis in breeden kring is toegenomen. Wat de buitenlandsche gebeurtenissen betreft, berinneren wij eerst aan de ont wapeningsbesprekingen, die te Parijs thans gevoerd worden. Over de resultaten daarvan kan men moeilijk optimistische verwachtingen koesteren. Als er één ge bied is, waar de verschillende volken en regeeringen elkaar geen zier vertrouwen, dan is bet bier. Aan alle kanten wan trouwt men elkaar en in die sfeer valt niet veel te bereiken. Er zijn tegenwoordig meer geruchten van oorlogstoebereidselen dan van ontwapeningsplannen op te van gen. In Amerika is de toestand op econo misch gebied nog steeds zorgwekkend. Men voelt, dat men er ook met de ingrijp pende maatregelen van president Roose velt niet komt en al weer zijn er, die op verdere inflatie aandringen. Wederom een bewijs, ook voor sommigen in ons land, dat de inflatie een bellend vlak is. In Leipzig is nu eindelijk bet proces tegen den brandstichter in bet Rijksdag gebouw begonnen. Een z.g.n. proefproces te Londen wees uit, dat niet de communis ten maar de Nazi's de band in dit misdrijf zouden hebben gehad. Misschien worden door de procedure te Leipzig de vele vraagteekens, die er nu nog in deze kwes tie zijd, opgehelderd. Te Genève is bet hoogseizoen weer aan gevangen. Gisteren kwam de 75ste gewone zitting van den Volkenbondsraad bijeen. Maandag vangt de 14de assemblée aan en half October moet ook de ontwapenings conferentie baar zittingen hervatten. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. 145) o „Onverbeterlijk als hij was, was hij toch nog beter dan niemand", overpeins de de heer Galloway, zijn kruin liefkoo- zend. „Hij kon tenminste op het kantoor passen al voerde hij niet veel uit en stond de menschen fatsoenlijk te woord. Als die lord Carrick niet een eigen broer van zijn moeder was en wel van hetzelfde laken een pak zal zijn, zou men nog kunnen verwachten, dat hij een stokje er voor stak. Doch dat volk is..." Daar moest een bezoeker zijn, en er was niemand om hem binnen te laten dan de heer Galloway! Een rijtuig stond voor de deur. Niemand scheen voor- nèmens, er uit te stappen, zoodat de heer Galloway naar buiten trad; men kon niet weten, of het niet een van de geeste lijke heeren was, misschien de deken zelf wel? Doch op het oogenblik, dat hij de stoep afging, scheen men toch aanstalten te maken om het rijtuig te verlaten. Aan de eene zijde klom een juffrouw naar bui ten, met een zwarte japon en mantel aan, die snel omliep en aan het andere CLXXIX. Amice, Aan het begin van een der laatste ver gaderingen van den Haagschen gemeente raad heeft de burgemeester, onder mede deeling, dat B en W, uit naam van den Raad een gelukwensch hebben gezonden, het 35-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin herdacht met een betuiging van eerbied en bewondering voor de wijze waarop H.M. haar moeielijk ambt ver vult, en de bede dat bet Haar gegeven moge zijn, het aldus nog vele jaren te mogen vervullen tot zegen van ons land. Deze rede werd door den, op de com munisten na, die zich hadden verwijderd, voltalligen raad, staande aangehoord, en door bravo-geroep gevolgd. Te Amster dam gebeurde iets dergelijks. Men ziet, dat het woord van mr. J. DUys bij zijne partijgenooten navolging vindt. De bekken worden bij de S.D.A.P. verhangen. Nog onlangs, na de verschij ning van de brochure-Duys, vorderden velen in de partij zijn politieken dood; thans volgt men zijn wenk ten aanzien van de houding tegenover de Koningin en Haar Huis na. Of het een principi- ëele verandering in deze houding is? Ge zien bet feit dat men in de S.D.A.P. zich gewoonlijk afvraagtWelke gedragslijn is voor de partij het profijtelijkst? neigen wij er toe om een en ander als eene ver andering van tactiek te beschouwen. Men beeft zich nu over de vrees voor concur rentie 'der communisten heengezet; men beeft berekend, dat men bij de tegenwoor dige geestesgesteldheid van bet volk, meer stemmen verliest, wanneer men bij zijn afwijzende houding tegenover het Oranje huis volhardt, dan men aan de Commu nisten moet afstaan, wanneer men die anti-koningsgezinde houding laat varen Het is dus slechts berekening en tactiek, waaraan men uit den aard der zaak geen principiëele waarde behoeft toe te ken nen. Trouwens de andere partijen slaan wijziging in de houding der Rooden ook niet al te boog aan. In dezelfde Haagsehe Raadsvergade ring, waarin de socialisten aan H.M. de Koningin ook hunne hulde brachten, werd in de plaats van den socialistischen aftredenden wethouder Drees, geen an deren socialist gekozen, waarop ook de al leen overblijvende socialistische wethou der bedankte, onder het motto, dat de Raadsmeerderheid blijkbaar geen socia listen meer in bet D'agelijksch Bestuur wilde toelaten. Er is dus kans, dat er geen socialisten meer in bet D'agelijksch Be stuur der Residentie zullen zitting heb ben en de wensch van ds van Hoogen- huyze, uitgesproken aan bet feestmaal na de huldiging van de Koningin op 9 Sep tember 1.1. te Amsterdam, in vervulling zal gaan, wat Den Haag betreft. Ook schijnt bet, dat in Amsterdam betzelfde gaat gebeuren en de roode minderheid in B. en W. van Amsterdam nog geringer wordt. Het lijkt wel dat, bij het gToot aantal socialistische raadsleden in Am sterdam, het in Amsterdam niet ge- wenscht is, zonder roode wethouders te pegeeren, doch een getal van twee roode wethouders op de zes wordt voldoende geacht en in juiste overeenstemming met het aantal raadsleden der S.D.A.P., zijnde één derde van al de raadsleden. En hoe zal bet over twee jaar gaan bij de aftre ding der Wethouders, in verband met het optreden van een nieuwen Raad en zulks niet alleen in Amsterdam, doch ook in andere gemeenten? In de Juli-Augustus aflevering van het tijdschrift „Antirevolutionaire Staatkun de" wordt onder: „Vraag en Antwoord" deze kwestie behandeld. Omdat ook in Middelburg binnen afzienbaren tijd de vraag practiseh aan de orde komt, willen wij uit in genoemd tijdschrijft gegeven antwoord een en ander overnemen. Het A.-R. tijdschrift neemt deze houding in: „Bij bet beoordeelen van de geschiktheid voor wethouder moet niet alleen gelet worden op de persoonlijke eigenschappen doch evenzeer op de wijze, waarop de candidaat zich in zijn politiek optreden in woord en geschrift-* openbaart. Zoo is bijv. een raadslid, die in zijn op treden blijk geeft van gemis aan eerbied voor het wettig gezag, afgezien van zijn bekwaamheid -of andere goede eigen schappen, voor het wethoudersschap on- portier met haar korte armen iets steun de, dat pogingen aanwendde, veilig op het trottoir te belanden. Was het een geest of een mensch? Zijn wangen waren hol en perkamentachtig, de oogen schit terden koortsachtig, de borst zwoegde. Het wezen had een boa om zijn mageren hals, en een overjas hing in ruime plooi en om de lange, uitgeteerde gestalte, die ternauwernood in staat scheen, zich op te houden. „Nou kalm aan, alsjeblieft!" merkte de juffrouw korzelig op". Straks lig je nog met je neus in den modder. Kun je niet even geduld hebben? Wacht zoo, nu heb ik je stevig vast, maar man, je bent zoo slap als een vaatdoek!" De heer Galloway, die in zijn deur was teruggetreden sloeg in stomme verbazing het schouwspel gade, zich afvragend, wat dit nu weer beduiden mocht. Daar zag hij zijn klerk, door zijn vrouw gesteund, voetje voor voetje het huis binnengaan. Eenmaal in het kantoor gekomen, ging hij recht naar zijn oude plaats en zette zich aan zijn lessenaar, met hijgenden adem en groote zweetdroppels op zijn voorhoofd. Terwijl hij zijn hoed naast zich neerlegde, draaide hij zich op zijn kruk om en zich tot den heer Galloway wendend, die inmiddels op hem was toe getreden, fluisterde hij met zijn gewone nederigheid: „Ik ben gekomen, meneer, om te doen geschikt. Ook de continuïteit of de samen werking in het gemeentelijk beleid mag door de benoeming van sen bepaald raadslid tot wethouder geen schade lij den. Zoo behoeft het feit, dat een raadslid lid der S. D. A. F. is, op zich zelf be schouwd nog geen aanleiding te zijn, om hem bij de wethouderskeuze voorbij te gaan, wanneer dit lidmaatschap geen be zwaar oplevert voor eene behoorlijke ambtsvervulling. In den laatsten tijd rijst echter omtrent de vervulling van deze laatste voorwaarde ernstige twijfel. De voorbeelden van S. D. raadsleden, en wet houders, die de bevelen van bun partij bestuur stellen boven de behartiging van bet gemeentebelang naar eigen eer en ge weten, liggen voor het grijpen; Zie slechts Zaandam, Amsterdam en Rotterdam." „Bovendien", eindigt het artikel, „ver toonde de S. D. A. P. in kwesties van re volutie en gezagshandhaving onlangs weer een zoo dubbelhartig karakter, dat wij bet niet verantwoord achten, een lid der S.D.A.P. als wethouder te verkiezen, tenzij ten aanzien van een bepaald S.D. raadslid de overtuiging bestaat, dat bij onder alle omstandigheden de eerbiediging van het wettig gezag bo ven partijdiscipline stjjlt." Onder alle omstandigheden. Dit wil zeggen: Ook als zijn partijgenoo- ten in den Raad anders willen. Dok voor die partijgenooten moet bij in staan. Het moet niet voorkomen, dat, als in Zaandam en Amsterdam de meerder heid der partijgenooten in den Raad an dere wegen wil inslaan dan die van ge- zagseerbiediging, bijv. in den vorm van het opvolgen van wenken van Regeering of Ged. Staten in bet belang der Gemeen ten. D'an blijft er niets anders over dan het zuiveren van het Dagelijksch Bestuur van alle socialistische elementen. 'tZal zaak zijn, dezen regel nooit uit het oog te verliezen. Vriendschappelijk groetend, METELLUS. „Het mag gezegd worden, dat onze ge meenteraad er slag van iheeft zich met prijzenswaardige vlugheid door zijn agen da's heen te werken. "Wij1 blijven ver schoond van ellen-lange debatten, die niets om het lijf hebben en waarbij 'alleen de lust om 'bet er nog eens dik op te leg gen, voorzit. Kort. en zakelijk zijn de op merkingen die gemaakt worden en zij zijn er 'daarom niet minder duidelijk om Aldus de Vlissingsche Courant in een barer laatste overzidblten van den Ge meenteraad van Vlissingen. En Middelburg? Woensdag een verga dering met een agenda van slechts enkele punten. Een paar Raadsleden verzekerden ons: „we staan om vier uur buiten". En het werdhalf zes. Er waren slechts drie punten, waar over te praten was, n.l. de kwestie der gemeente^geneesheeren, waarover de heer Van Andel een vraag gesteld had, de op waehbgalcMeH'ing van een onderwij'zeres aan school K, wa't natuurlijk niets meer dan een persoonlijke kwestie was en de opheffing of halveering van het open baar vervolgonderwijs. Daarmee is dan de middag volgepraat. De voorzitter typeer de op een zeker moment de discussie niett onaardig als een conversatie! Wij zien bekorting van de debatten niet eerdér 'komen dan wanneer de frac ties het werk beter gaan verdeden. Maar nu voerden weer, zooais gewoonlijk, twee, drie leden van een en dezelfde fractie heft woord om over dezelfde zaak ongeveer hetzelfde te zeggen. Bij de kwestie der gemeente-genees- heeren betrachtte een tweetal leden al zóó weinig de beleefdheid, dat ze het woord vroegen vóór de vragensteller, de heer Van Andel, de kans had gekregen om te zeggen of 'hij1 over het antwoord van B. en W. 'al dan niet tevreden was. Hij, ver klaarde. dat niet te zijn, maar deelde wijselijk mee, er bijl de begrooting, als meer over de financiën van Middelburg bekend zal zijn, op terug te zullen komen. Andere Raadsleden gingen er alvast nu een debatje over houden. Wel zeer prae- matuur. De heer Jeronimus zei daarbij voortreffelijke woorden, die hem natuur- voor u wat ik kan, in deze moeilijkheid". En toen zweeg hij een vreeselijke hoest, die zijn .arme lichaam deed schud den, belette hem het spreken. Hij zag er meer uit als iemand, wiens laatste uur zal slaan, dan een klerk, die kan toorwerkzaamheden komt verrichten. De gelaatsuitdrukking van den heer Gallo way laat zich moeilijk beschrijven. Doch zeker is, dat hij aanvankelijk geen woord durfde spreken, uit vrees, dat de ontroering hem overmeesteren zou. Jen kins was trouwens op dat oogenblik niet in een toestand om te luisteren en nog veel minder om een antwoord .te geven, terwijl -juffrouw Jenkins op straat een debat voerde met den koetsier over de vracht. De aanval was nog niet over, toen ze weer binnenkwam. Ze trad op Jenkins toe, schudde hem zachtjes heen en weer haar methode, om de benauwdheid tegen te gaan daarna zocht ze in zijn overjas een zijden zakdoek, waarmede ze hem het zweet van het voorhoofd veegde ze ontdeed hem van haar Zon- dagsche bont, wachtte tot de patiënt weder rustig was geworden en zeide toen: „Ik hoop, dat je nu je zin hebt! En dat mag dan ook heusch wel. Wie zal zeggen, of je nog levend thuiskomt? I k weet het niet." De arme Jenkins wendde zijn uitge teerd gelaat naar den heer Galloway en met zwak stemgeluid zeide hij: „zooals u ziet, meneer, ben ik niet veel waard en zal weinig kunnen doen. God gave, dat het anders ware. Maar ik kan in ieder geval ik hoop het hier zitten en op het kantoor passen, als u uit bent, meneer totdat u iemand hebt gevon den, die meneer Roland kan vervangen." „Hoe wist je, dat hij vertrokken was?" Doch lang voor Jenkins in staat was, hierop antwoord te geven, had zijn echtge- noote reeds 'die taak op zich genomen en in geuren en kleunen vertelde ze, hoe de zaak zich had toegedragen. „Nu meneer, en toen de jonge snuiter eindelijk weg was ben ik naar beneden gegaan, om Jenkins zijn ontbijt klaar te zetten. Ik schonk juist zijn thee in, om die met zijn bordje, waarop een dun boterham metje', dat 'hij op moest eten, naar boven •te brengen, toen ik iets op de trap boor de, net 'bet geluid van iemand, die aan zijn laatsten snik bezig is. Ik vloog de kamer uit en daar stond ie ze wees weer met den vinger hij", meneer Gal loway, aangekleed en gewasschen, zooals u hem nu voor u zietl Man, zeg ik, ben je stapelgek geworden?" Neen, zegt ie, maar ik moet noodzake lijk naar het kantoor vandaag, daar helpt niet aan. Meneer Yorke is er niet meer, dus is er niemand om op de zaak te pas sen. Meneer Roland vertelde me, dat hij op reis ging, meneer, en dat n niemand had om zijn plaats in te nemen; en eigenlijk begreep ik er uit, dat u niets van zijn plan nen wist vulde Jenkins op zijn dee- moedigen, onderworpen toon aan. „Ik kon niet wegblijven, meneer, terwijl ik wist, in welk een moeilijkheid u zich bevinden moest". „Neen, ik geloof waarlijk, dat bet hem onmogelijk zou zijn geweest", smaalde zijn echtgenoote. „Hij zou zich een koorts op den hals hebben gehaald. Neen, neen, Jen kins, spreek nu niet tegen, je weet dat het zoo is". „Maar lieve, ik spreek niet tegen, ik voel me waarlijk niet goed genoeg om met je te debatteeren". „Zwijk Jenkins', boe durf je me in de rede vallen 1" De arme Jenkins dacht er niet over met baar te twisten; bij wendde enkel zwakke pogingen aan, zich van zijn zware ever- jas te ontdoen. Juffrouw Jenkins besloot: „Neen, zeg ik tot hem, als je dan bepaald gaan moet, dan zal ik je brengen, maar eerst je boterham. En toen heb ik Lydia om een rijtuig gestuurd en hem mijn boa om den bals gewikkeld bij wou niet eens1 de ondankbare en hier zijn we". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5