Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Herbenoemd tot burgemeester van Zoutelande de heer D. Kodde. Goes Vanwege het Leger des Heils zal vanaf Maandag 25 Sept. tot Donderdag 28 Sept. een vierdaagsche conferentie worden gehouden tot verdieping van het geestelijk leven. Een groot aantal sprekers zal gedurende deze dagen het woord voe ren. Onder hen behooren o.a. Dr Schmidt van Kapelle, Mr F. Dieleman van Middelburg, Ds Werges van Wemeldinge, De Nieuwpoort van Middelburg, dhr Se- vensma van Amsterdam, Ds v. d. Vis van Goes en vele Leger-officieren van elders. De verwachting is dat de Legerzaal el- ken avond vol zal zijn. Het programma van de Vereen, voor Chr. Winterlezingen te dezer plaatse ziet er als volgt uit: Vrijdag 27 Oct., Ds J. C. Koningsber ger van Amsterdam. Onderwerp: Kente ring der Godlooze cultuur. Vrijdag 17 November, Dr W. J. A. Schouten van Arnhem. Onderwerp: De wonderen der sterrenwereld. (Met licht beelden.) Vrijdag 12 Jan., Ds L. D. Poot van Den Haag. Onderwerp later bekend te maken. Vrijdag 2 Maart, Dr K. Dijk van Den Haag. Onderwerp: Goddelijke rijkdom en menschelijke armoede. (De fiasco's van de moderne cultuur.) Wie nog geen lid is, late zich nu spoe dig inschrijven. Waarde. Donderdagavond is onder leiding van Ds Hoogenraad, een verga dering gehouden, waaraan deelgenomen werd door vertegenwoordigers van de Ne- derl. Herv. Kerk, Gemeentebest., jeugd- en vakorganisaties. Dhr Lorier, secretaris van het Prov Comité van de Centrale voor Werkloozen- zorg door de Kerken, besprak de vraag: „Wat kunnen wij doen voor de moreele verzorging der werkloozen?" In den breede zette hij uiteen, wat be reikt kan worden door vakopleiding, al- gemeene ontwikkeling en ontspanning. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd een plaatselijk comité opgericht, waarin personen uit alle groepen zitting namen. Om te komen tot een z.g. streekplan ten aanzien van de vakopleiding, zal con tact gezocht worden met de verschillen de gemeentebesturen en de Chr. Besturen Bond „Krabbendijke en omgeving". Na een slotwoord van den voorzitter ging dhr Lorier in dankgebed voor. Hoedekenskerke. Donderdagmorgen om streeks half zes sloeg de bliksem in een schuurtje van J. W. onder deze gemeente. Het schuurtje met den inhoud hooi, stroo en landbouwgereedschappen brandde to taal af. Door spoedige hulp der buren kon het op plm. 3 M. afstand staande woon huis behouden blijven. Verzekering dekt grootendeels de schade. 's-Heerenhoek. De Postduivenver. „De Vriendenkring heeft een wedvlucht gehou den vanuit Neuville. De prijzen werden behaald als volgt: Oude duiven: le en 2e prijs P. Poort vliet. Jonge duiven: le en 6e J. Trommelen, 2e, 4e, 9e en 13e E. Borden, 3e W. v. 't Westeinde, 5e, 11e en 15e H. Jansen, 7e en 10e B. de Jonge, 8e en 14e P. Poort vliet, Kwadendamme, 12e J. Heiligen, Niouwdorp Eerste duif 9 u. 22 min. 30 sec., laatste 9 u. 53 min. 2 sec. Biezellnge. Onder groote belangstelling nam Vrijdagmiddag de heer R. v. d. Hoek, hoofd van dv Chr. Herv. school alhier, afscheic ran bestuur, personeel, ouders, schoolgaande kinderen en belangstellen den. De voorzitter, J. Smallegange, sprak woorden van waardeering tot het schei dende Hoofd en overhandigde hem na mens het bestuur een ingelijste foto van het bestuur. De heer Van Dalsen, onder wijzer, sprak namens de leerlingen, waar na een der leerlingen een zeer fraaie bu reaulamp aanbood. De heer Taal bracht namens het personeel der school grooten dank voor de aangename wijze waarop steeds werd samen gewerkt. Een ingelijste foto van het personeel werd als aandenken geschonken. Burgemeester Bierens en de gem.-secr. Van Dijke spraken ook woorden vaD waardeering en gewaagden van de pret tige samenwerking. Als bestuursleden voerden het woord de heeren Van 't Veer, de Vrie, secr. van de school vereen., dhr de Jonge als pen- ningm. en Bierens. Een 20-tal meisjes, oudleerlingen, zon gen onder leiding van dhr v. Dalsen hel scheidend hoofd op treffende wijze een lied toe, waarna bij monde van Maatje Kant een keurig boekwerk werd overhan digde. Mevr. v. d. HaveLucier dankte dhr v. d. Hoek hartelijk, alsmede het be stuur voor de gastvrijheid haar op deze school verleend en gewaagde van de net heid, waarin ze dit gebouw altijd bevond. Ten slotte dankte dhr v. d. Hoek alle aanwezigen en woordvoerders voor de goede woorden en de geschenken hem meegegeven. Spr. was getroffen door alles. Steeds zal het geschonkene een eereplaats innemen in zijn nieuwe woning te Leiderdorp. Nadat Spr. alle ouders en kinderen voor het laatst had voorgehouden het woord der Schrift „Vreest God en eert den Ko ning" werd hem toegezongen de bekende zegenbede en eindigde dhr v. d. Hoek met dankgebed. Tholen. Tegen Dinsdag a.s. is een open bare vergadering van den gemeenteraad uitgeschreven. Op de agenda komen voor: aankoop van perceelen aan de School straat en uitgifte grond voor het bouwen van een mosselloods. Naar wij vernemen, is door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, het aanbod gedaan aan de gemeente, tot gratis overgave van de armhuizen, staan de aan de Schoolstraat alhier. De ge meente zal dan verplicht zijn, te zorgen voor huisvesting gedurende hun leven, voor de tegenwoordige bewoners. Waar deze huizen in staat van verval zijn en een sta in den weg voor den toe gang naar de mooie Molenvlietsche straat, is het toe te juichen, dat door den raad der kerk dit voorstel is gedaan. Indien dan straks deze oude woningen zijn afge broken, zal dit in de eerste plaats een verfraaiing zijn voor de zeer mooie, oude kerk. Indien de raad dan in de toekomst ook kan overgaan tot onteigening van de oude bakkerij der fam. Jansen zal dit het stadsbeeld zeer ten goede komen. Daar de heer C. W. Coppoolse niet meer in aanmerking wenscht te komen, voor tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, stellen B. en W. voor, als tijdelijk leeraar in de na tuurkunde te benoemen dhr J. Schel- tens te Middelburg; en te herbenoemen dhr W. J. Bruijnooge te Vlissingen, voor bouwkundig teekenen, en A. P. W. ter Haar te Middelburg voor hand- en lijn- teekenen, A. A. Nagelkerke te Vlissingen voor werktuigkundig teekenen. Daar de onderhandelingen met de Directie der Gasfabriek over een ont- werp-overeenkomst nog voortduren, vra gen B. en W., mede in verband met het kunnen inwinnen van een rechtskundig advies, een verhooging van het voor de onderhandelingen toegestane crediet van f 3000 op f 4000. Ook achten zij het noodzakelijk, dat in- tusschen een uitgewerkt project voor den bouw van een nieuwe fabriek tot stand komt, en stellen zij voor daarvoor een crediet van f 5000 te verleenen. Ter voorloopige vaststelling bieden B. en W. aan de gemeenterekening 1932 welke voor den gewonen dienst aanwijst in ontvangst f 1.895.412.54 en in uitgaaf f 1.838421.52, alzoo een batig saldo van f 56.991.02. De kapitaaldienst sluit in ontvang met f 1.971.263.09 en in uitgaaf met f 2.201.610.56, dus een nadeelig slot van f230.347.47. Het vervolgonderwijs. B. een W. zeggen, dat het uitermate moei lijk is de gemeente-begrooting te doen sluiten en derhalve alle middelen, welke tot bezuiniging kunnen leiden, aange wend moeten worden. Uit het aantal leer lingen, dat de laatste jaren van het ver volgonderwijs gebruik maakt, meenen B. en W. de conclusie te mogen trekken, dat dit onderwijs zich niet in groote belang stelling mag verheugen. Bedroeg dit ge tal in de jaren 1925 tot 1928 nog resp. 41, 42, 41, en 36, daarna bleef het op on geveer 30, terwijl zich thans na gedane oproeping, voor den nieuwen cursus 22 leerlingen hebben aangemeld. Weliswaar zullen hier wellicht nog en kele leerlingen bijkomen, doch dit aantal is naar hunne meening te gering om, met het oog op de daaruit voortvloeiende uitgaven, welke, na aftrek der schoolgel den, op ongeveer f1100 zijn geraamd, den nieuwen cursus te openen. Waar de behoefte aan deze instelling naast de Ulo-school niet zoo zeer gevoeld wordt, terwijl bovendien zeer ruime ge legenheid bestaat tot het genieten van al lerlei ander onderwijs, is handhaving van het vervolgonderwijs naar de meening van B. en W. van zoodanig gering be lang, tegenover het groote belang voor de gemeente gelegen in versobering van de gemeentelijke uitgaven, dat zij voorstel len, het openbaar vervolgonderwijs met ingang van 1 October op te heffen. B. en W. stellen voor met de pro vincie een overeenkomst aan te gaan voor een vaste ligplaats van de booten van den stoombootdienst in de tweede binnenha ven en wel voor een vaste som van f 425 per jaar en zulks van jaar tot jaar, met dien verstande, dat voor het verstrijken van het 5e jaar, 1 October 1938, over een nieuwe overeenkomst zal worden onder handeld. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oppenhuizen H. S. van Rijs te Vianen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Soestdijk J. A. Riekel te Sliedrecht. Zondag 24 Sept. 1933. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. Ds Hansen van Kats, av. Ds Rijks van Roubaix. Colijnsplaat, v.m. dhr Overgaauw, av. 6 u. Ds Bons. Hoedekenskerke, v.m. dhr de Jager, nm. ds Hulsbergen. Koudekerke, 9.30 u. ds Spijkerboer, van Gaast, (Voorbereiding H. Av.), 2 u. geen dienst. 'tZand, 10 u. ds de Kluis; 2 u. ds Van Empel. Hansweert, v.m. Ds Engelsma. 's H. Hendrikskinderen, 9.30 en avond zes uur, ds Koopmans (vm. Voorber. H. Av.). Kruiningen, v. m. ds Visbeek, nm. ds Koopmans. Naar vijfjarige kweek school? Naar de Telegr. meldt, over weegt de regeering de mogelijkheid, om de zoo juist tot drie jaar teruggebrachte kweekschool, rustend op drie jaar H.B.S. of U.L.O., om te zietten in een vijfjarige, in dien zin. dat de kweekschoolopleiding dan ook de tegenwoordige studie voor de hoofdakte zal omvatten. Aan de verschillende organisaties van leeraren aan kweekscholen is hierom trent advies gevraagd. Geslaagd voor politiediploma A. Yp- ma te Breskens. De examens zijn afgeloopen. Van de 1784 deelnemers verwierven 161 het di ploma met aanteekening en 510 deelne mers het gewoon diploma, zoodat afge wezen werden 1113 candidaten. De steun aan de rogge- en gerstteelt. De Gewestelijke Tarweorganisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland melden: Er is een steunregeling in voorbereiding waarbij den verbouwers van Nederland- sche rogge en gerst bij verkoop dezer pro ducten een bijslag zal worden betaald. Naar ons werd gemeld, zal deze rege ling voor rogge omstreeks 1 Oct. en voor gerst omstreeks 7 Oct. a.s. worden bekend gemaakt. In verhand hiermede worden rogge- en gerstverbouwers in eigen belang aangera den, in afwachting dezer regeling, nog niet tot verkoop over te gaan. Stand der landbouwgewassen. Het onderstaande overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 19 Sept. is samengesteld: Het aanhoudend droge weer heeft den oogst der granen uitstekend doen slagen. Behoudens een enkele uitzondering lui den de berichten omtrent den tarweoogst gunstig. De droogte heeft over het alge meen een eenigszins te snelle rijping doen plaats vinden, waardoor de korrel te fijn gebleven is. Dit euvel heeft zich het meest vertoond op de lichtere gronden. In de Veenkoloniën, waar men allengs meer be kend is geraakt met de teelt van tarwe was de oogst goed. De oogst van de haver was eveneens goed, in enkele gevallen zelfs zeer goed. Het erwtengewas kan slechts vrij goed worden genoemd. In de meeste gevallen is de opbrengt tegengevallen. Hetzelfde' geldt in hoofdzaak voor de veldboonen en bruine boonen. Het betrekking tot het laatstgenoemde gewas zij' medegedeeld, dat de stand daarvan in de maand Augus tus belangrijk ongunstiger geworden is. De zaden, als blauwmaanzaad, koolzaad en spinaziezaad, zijn onder gunstige weersgesteldheden geoogst. De opbreng sten van de beide eerstgenoemde gewas sen waren goed tot vrij goed; die van spinaziezaad kan goed genoemd worden en die van het suikerbietenzaad goed lot zeer goed. De oogst der fabrieksaardappelen heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Gemiddeld zal de oogst in de Veenko loniën nog geen 400 H.L. per H.A. be dragen, welke raming ongeveer 100 H.L. minder is dan die op 10 Juli. De opbrengst van de consumptie-aard- appelen is in de meeste gevallen goed. De kwaliteit van de aardappelen is uit stekend. In het vorige bericht werd reeds mel ding gemaakt van plaatselijk optreden van de vergelingsziekte bij de suikerbie ten. Thans blijkt dit verschijnsel vrij al gemeen te zijn waardoor de vooruitzichten ten aanzien van den oogst minder gunstig zijn geworden. Op kruimelige gronden wordt het verschijnsel in mindere mate waargenomen. De oogst der uien was goed. De stand der voederbieten is eveneens ten gevolge van het optreden der ver gelingsziekte aanmerkelijk achteruitge gaan. Het laat zich aanzien, dat dit gewas weinig meer zal profiteeren van de re gens gedurende de laatste dagen. Het gras, de stoppelknollen en de spur rie hebben veel te lijden gehad van de droogte, zoodat de stand dier gewassen slechts matig genoemd mag worden. Het is evenwel mogelijk, dat de in September gevallen regens hierop een gunstige wer king zullen blijken te hebben uitgeoefend. De opbrengst van klaver- en grashooi tweede snede was matig tot vrij goed. DE A. R. J. A. TOOGDAG. Te Zwolle werd heden de algemeene vergadering gehouden van de A. R. J. A., onder leiding van Dr Joh. Scheurer, die een openingswoord sprak over: „Mei wijsheid tot allen dienst bereid". Van Z. Exc. Minister van Staat, A.W. F. Idenburg, kwam een schrij ven binnen, waarin er op gewezen wordt, dat een groot deel van de jongere gene ratie is aangegrepen door een geest van verzet tegen zekere slapheid en ingezon kenheid, die aan het geslacht der thans ouderen verweten wordt. Men vraagt naar kracht, naar energie, naar wilstraining. Verschillende omstandigheden hebben daartoe meegewerkt en werken daartoe nog mede. Allereerst wel de groote oor log en de daarmee gepaard gaande ont wrichting van het maatschappelijk leven. De ellende die daaruit voortvloeit, prikkelt tot verzet. Wie in die ellende niet een oor deel Gods ziet, bindt den stijd aan met wat hij noemt het noodlot. De ellende is dan uitsluitend een gevolg van de slap heid der vorige generatie, van het toe geven aan allerlei onmogelijk vervulbare eischen op politiek en sociaal en econo misch gebied; tegen die ellende en die slapheid moet worden front gemaakt; de misstanden, die ontstonden, moeten wor den opgeruimd; men moet den moed vat ten en de kracht hebben om neen te zeg gen; daarvoor is noodig een krachtig wil len, een energiek optreden, daarvoor is noodig de leiding van een „sterken man". Zulk een wordt in alle landen van Oost en West gevraagd en gezocht. De Christen ziet dieper. Hij ontkent niet, dat de loop der omstandigheden heeft meegewerkt tot het ontstaan van de crisis, die wij op elk gebied beleven maar hij weet, dat achter die omstandig heden en als oorzaak van de laatste oor zaken ligt de afval van den almachtigen God, het spotten met Zijn ordeningen, het verwaarloozen van Zijne wetten. Hij erkent in de tegenwoordige ellende de oor- deelen Gods over een menschheid, die in eigengemaakte wegen haar heil zocht, en die in eigen kracht haar toren van Babel wilde bouwen. En daarom roept hij ook om kracht en bidt hij ook om energie maar aller eerst voor den strijd tegen de zonde, die hij weet, dat op den bodem aller vragen ligt. Ook wij, Christenen, ook gij, jonge menschen, wilt sterk en wilskrachtig zijn u klinkt in het oor en in het hart het woord des Apostels (1 Cor. 16 23) „houdt u mannelijk, zijt sterk"; maar gij weet, dat naar datzelfde woord die kracht al leen kan gevonden worden door „te walen en te staan in het geloof". Indien ik in uw midden had kunnen zijn, had ik u dien oproep van Paulus willen voorhouden, als een oproep aan ons volk, speciaal zooals ik u herinnerde voor onzen tijd, die naar krachtige, wil lende mannen vraagt. Ik doe dit nu langs dezen weg, maar ik herinner u tege lijkertijd de vermaning van den Apostel onmiddellijk aan dien oproep vooraf gaande: „waakt, staat in het geloof". Waakt, tegen den vijand, die om gaat als een brieschende leeuw, zoekende wien hij zou mogen verslinden; denwelke wederstaat, vastzijnde in 't geloof; aan genomen hebbende het schild des geloofs, met hetwelk gij al de vurige pijlen des boozen zult kunnen uitblusschen; want dit is de overwinning, die de wereld over wint, uw geloof." Z. Exc. Minister van Staat, Dr H. C o 1 ij n, had bericht, dat hij tof zijn spijt onmogelijk komen kon. Voorts schreef hij het volgende „Wil mij daarom het genoegen doen aan mijn jonge vrienden mijn goede wen- schen voor den dag over te brengen. En niet alleen mijn wenschen voor een goeden toogdag, maar ook mijne bede, dat in dezen tijd van verwarring en verwilde ring, ons jonge volk zich te krachtiger vastklemme aan onze beproefde beginse len. Juist in dezen tijd blijkt de waarde daarvan en, als ik den toestand goed beoordeel, is de tijd niet verre, dat de toetsing komen zal, dat hetbewijs moet worden geleverd, wat die be ginselen waard zijn. Ik vertrouw op onze jeugd en saam vertrouwen we op Gods hulp en bijstand in donkeren tijd. Zij en ik beide. D'e voorlezing van deze brieven ontlokte aan de vergadering een hartelijk applaus. Oplich terstruc. Een tuinder te Maasdijk is het slachtoffer geworden van twee brutale oplichters. Bedoelde tuinder had aardappelen verkocht aan zekere M. M., die met zijn vrachtje aard appelen naar huis wilde rijden, maar werd aangehouden door twee „contro leurs" der aardappel-centrale. Daar M. geen vervoerbewijzen voor de aardappe len had, werd hem gevraagd waar hij de aardappelen had gehaald. De controleurs begaven zich hierna naar den verkooper en deelden hem mede dat hij een strafbaar feit had begaan, door aardappelen af te geven zonder de daarvoor benoodigde be wijzen van vervoer te hebben. De con troleurs waren zoo mild om geen vervol ging tegen den tuinder in te stellen als door hem de kosten ad f 17.50 voor ver voerbewijzen werden betaald. De tuinder, blij dat hij er zoo goed afkwam, betaal de het bedrag. Bij onderzoek bleek de tuinder bij den neus genomen te zijn. Op de hoorns genomen. In een weiland in den Haarlemmermeer- polder wist een stier, die aan een paal was gebonden, zich los te rukken, waar op hij naar den zich in het weiland be vindenden landbouwer B. uit Hoofddorp toesnelde, dezen op de hoorns nam en te gen den grond slingerde, waarna 't dier zijn slachtoffer nog eenige stooten toe diende, meldt de Msb. Eenige knechts snelden te hulp ent slaagden er in, het dier in be dwang te houden. Deerlijk gewond werd B. opgenomen en per auto van den ge neeskundigen dienst naar zijn woning overgebracht. Stier en trein. De van Bor deaux komende sneltrein MadridParijs heeft op Spaansch grondgebied een eigen aardige ontmoeting gehad. De trein ge raakte temidden van een kudde stieren, die zich op de lijn bevond. Acht stieren werden gedood. Toen het personeel trachtte de lijn vrij te maken, werd het door de stieren aan gevallen, zoodat het overhaast weder een toevlucht in den trein moest zoeken. Zwaar weer. Een hevig onweer heeft Donderdagmorgen boven Rotterdam gewoed, waardoor de bliksem in verschil lende stadsgedeelten insloeg. In de Camis- selaan, waar eenige perceelen werden ge troffen, alsmede tal van ruiten en radio toestellen werden vernield, werd een meisje, dat bezig was haar handen onder de kraan te wasschen, door den bliksem getroffen. Zij kreeg een brandwonde aan den palm van haar linkerhand. Haar zusje, dat naast haar stond, verkeerde door den hevigen schrik in verdoofden toestand. Te Wateringen, in het Westland, sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem op een groot aantal radio-antennen. Ook op diverse electrische krachtgeleidingen deed de bliksem zich gelden. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het ongeluk te Tilburg. De andere van de twee fietsende jongens, die ai stoeiende onder een autobus te Tilburg zijn geraakt, de 15-jarige P. v. M., is in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Door een laadboom ge troffen en gedood. Aan een steiger bij de Hemhrug was men Donderdag be zig met het lossen van zand uit een scheepje. Dit geschiedde met een ijzeren bak aan een laadboom, die daarbij werd omgezwaaid. Een 50-jarige man, die met het werk niets te maken had, kwam te dicht bij den zwaaienden bak en kreeg hem met zulk een kracht tegen het hoofd dat hij terstond dood was. Zeg het met veeren. Ter gelegenheid van het feit, dat in den De venter Schouwburg een vergadering der nationaal-socialistische beweging groep Mussert werd gehouden, zijn de woningen van twee personen, die naar N.S.B. waren overgegaan, met teer ingesmeerd, en daarna met veeren bedekt. Vier mannen, die als de vermoedelijke daders worden beschouwd, zijn gearresteerd. Gewonde fascisten. De bei de bij de relletjes van Maandag avond te Rotterdam gewonde fascisten zijn thans buiten gevaar. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk van hun verwondin gen geen blijvend letsel ondervinden. Drukke handel in aard appelen bij Zwolle. Te Zwolle en Kampen wordt een levendige handel in aardappelen gedreven. Sedert de invoe ring van de crisis-aardappelwet, waarbij bepaald is dat ten hoogste tien kilo aard appelen zonder vervoerbewijs mogen wor den vervoerd van verbouwer naar con sument, ziet men dagelijks tientallen per sonen naar de boeren trekken om 10 kilo aardappelen. Werkloozen maken er een geregelden handel van; zeven maal heen en weer en men heeft een mud aardappe len bij elkaar. Op ieder mud wordt een gulden of vier, vijf verdiend. Behalve werkloozen zijn er verscheiden huisvaders, die op deze manier winter voorraad ophalen. Er zijn zelfs auto-bezit ters, die er een middag voor over li ebben om aardappelen in te slaan. Een gedeelte van het via duct te Rotterdam neergestort. Gistermiddag omstreeks half 3 is bij de werkzaamheden betreffende de vernieu wing van de spoorwegviaduct tusschen de Groote Markt en de Wijnstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat merkwaardig goed is afgeloopen. Zoo als men weet, wordt bij het West-Nieuw- land een nieuw perron langs de spoor lijn gebouwd, ter vervanging van het oude midden-perron. Dezer dagen is men met het monteeren van de perronstukken begonnen. Men heeft daartoe op de nieuwe pijlers van het viaduct horizontale draagbinten geplaatst, welke voor een gedeelte hoog over den rijweg uitdragen. De beugels van de tram passeeren deze draagbinten maar net. Op deze binten worden nu tel kens overspanningen geplaatst, welke reeks van overspanningen mettertijd het nieuwe perron zullen vormen. De eerste overspanning is reeds ge plaatst, met het monteeren van het twee de stuk was men gisteren bezig. De perronstukken worden per trein aangevoerd. Op twee stel pijlers zijn mas ten opgericht, welke hoog boven de rails een zware hijschbint dragen. Deze binten hangen dus een eind boven de pijlers en wel zoo, dat de treinen er onder door kunnen rijden. De perrondeelen worden met behulp van een samenstel van takels aan deze hijschbinten opgehaald, zoodat de wagons er onder uit gerangeerd kun nen worden. Daarna wordt het samen stel van takels horizontaal verschoven, waardoor het perronstuk meer buiten de spoorbaan komt te hangen. Daarna wor den de takels gevierd, zoodat het stuk langzaam op zijn definitieve ligplaats zakt. Gistermiddag is nu de haak van een van de takels gebroken, waardoor het gewicht plotseling aan de andere haak alleen kwam te hangen, Deze kon dit gewicht niet torsen en hij boog recht, waardoor de takels slipten en het per rongedeelte een kwart slag omsloeg en met donderend geraas op straat viel. Hoewel over het West-Nieuwland een druk verkeer gaat en velen naar het werk stonden te kijken, is merkwaar digerwijze niemand door het neerploffen de gevaarte getroffen. Wel hebben twee van de arbeiders, die bij het werk bezig waren, verwondingen opgeloopen een heeft een been gekneusd en de ander heeft een snijwond aan de hand maar deze zijn niet van ernstigen aard. Ooievaarstrek. Sedert 1917 zijn 110.000 tot 120.000 ooievaars in De- remarken van ringen voorzien. In Aug. j.l. zijn meer dan 800 ooievaars uit Dene marken vertrokken en sindsdien is al be richt ontvangen betreffende drie- of vier honderd. Deze rapporten maken het mo gelijk na te gaan, waarheen deze ooie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2