DE ZEEUW ONDER VALSCHE VERDENKING TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Uit de Provincie Gemengd Nieuws. FEUILLETON. verzenden naar een commissie van voor bereiding. Zooals bekend, werd Buys Ballot ln deze ARMEN ONBRUIKBAAR BIJ VAN VRIJDAG 22 SEPT. 1933. Nr. 301. EERSTE KAMER. Reglement van orde. De Eerste Earner heelt gisteren z.h.s. een ontwerp-aores van antwoord op de l'roonreae goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het voor' stel van den heer Wihaut, tot wijziging van het reglement van orae. De voorgeschiedenis is bekend. Toen dit voorjaar van tiuc. Dem. en R.-E. zijde werd voorgesteld, de beiianüe- ling van de wijziging aer Eieswet te be- spoeuigen, maan te ue voorzitter daarte gen nezwaar, omdat het reglement van orae aan hem de regeling der werk zaamheden oparaagl. Tegen het bedoelde ontwerp had hij zooala later bleek geen bezwaar. Maar hu wensonte het reglement van orde strikt te hananaven en net nem verleende reuht niet uit hanuen te geven. V anaaar aat toen de heer W i b a u t met een voorstel kwam om het reglement te wijzigen, zooaat ae Earner zeil haar werazaamneden aan regelen. In ae aldeenngen werd hiertegen van verschillende zijuen bezwaar gemaakt, ornaat men daarin zag een onvriendelijk heid tegenover den voorzitter. Gisteren zorgde de voorzitter echter voor een verrassing. Alvorens het voorstel in bespreking te geven, verklaarde hij daartegen geen be zwaar te hebben en van meening te zijn, dat de Earner de in het voorstel bevatte bevoegdheid behoort te hebben. Het gevolg was, dat het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. TWEEDE KAMER. Da voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteren zijn functie aanvaard met de volgende toespraak; JNu mij opnieuw door Hare Majesteit de Eoningin op uwe door mij zeer ge waardeerde voordracht 't voorzitterschap der Earner werd opgedragen, past mij al lereerst een woord van dank voor het in mij gestelde vertrouwen. Voor hem, wien het voorrecht te beurt valt, uwe beraadslagingen te leiden, is op dit oogenblik zelfbeperking meer dan ooit plicht. Slechts over den vorm, waarin, over de wijze, waarop de Kamer haar werk zal verrichten, moge ik een woord tot u spreken. De vertrouwenscrisis, die de wereld teistert, heeft ook het parlementaire stel sel niet onverlet gelaten. De schade aan dat stelsel toegebracht, kan slechts worden hersteld, wanneer de parlementen het bewijs leveren, dat met hun medewerking het algemeen belang naar den eisch van dezen zwaren tijd kan worden gediend. Noodig is. dat alles worde vermeden, waardoor wetgevende en uitvoerende macht in hare taak wordt belemmerd. De Kamer moge door daden bewijzen, dat zij de plaats baar in ons staatsstelsel toegedacht, op waardige wijze weet in te nemen. Zaakkundige bondigheid 1 bon dige zakelijkheid, zij ook in de komende maanden ons wachtwoord. Met den wensch, dat Gods zegen onzen arbeid vergezelle, aanvaard ik uw voor zitterschap. Besloten werd, de wetsontwerpen in zake heffing van opcenten gemeente fondsbelasting en vermogensbelasting '34 '35; technische herziening tarief in komstenbelasting. couponbelasting; ver hooging tabaksaccijns; tijdelijke voorzie ning tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks; en voorloopige voortzetting der heffing van enkele tijdelijke invoerrechten en van de opcenten op sommige invoerrechten, te Vrij naar het Engelsch. 144) o— De heer Galloway staarde wild voor zich uit. „Je gaat op een drafje naar lady Augusta en vraagt haar, namens mij, waarom haar zoon zoo laat is. Zeg maar, dat ik hem onmiddellijk hier verwacht." Het kind snelde heen en de heer Gal loway, nauwelijks wetend, wat hij-er van denken moest, zette zich aan het werk, dat reeds gereed had moeten zijn. Hij' en Jenkins hadden van alle lessenaars een duplikaat-sleutel, zoodat hij overal bij kon. In korten tijd keerde de kleine bood schapster terug. „Met de complimenten van lady Augus ta, meneer" klonk het hijgend „en ze laat zeggen, dat haar zoon naar Port Natal is afgereisd." „Heb je mevrouw zelf gesproken?" vroeg hij, ..Neen, meneer, de meid, die opendeed, is naar haar toegegaan en kwam met deze boodschap terug." Het kind vertrok en liet den heer Gallo way aan zijn lot over. Hij hield vol, dat het nieuws te gek klonk om juist te kun nen zijn; en toch maakte zich meer en De Kamer zal Donderdag 12 October in openbare vergadering o.m. behandelen het wetsontwerp tot wijziging van de ar beidswet 1919, betreffende den arbeid in broodbakkerijen, het ontwerp houdende wettelijke regeling van de huisindustrie, het voorstel-de Visser tot wijziging van de kieswet, en het voorstel-Vos tot wijziging van eenige bepalingen van de winkelslui tingswet 1930. EEN BELANGRIJKE PROEF BIJ WEGENBOUW. Rietmatten als onderlaag van een klinkerweg. De correspondent van 'het Hdbl. te Haarlem schrijft: Te Hillegom is men bezig in de Bur gemeester Pontstraat een klinkerdök te leggen op een onderlaag van rietmatten. De constructie is niet geheel nieuw; te Heerenveen zijn in een stukje weg mat ten onder de klinkers gelegd en in Sas- sen'heim is een gedeelte van een rijwielpad met een gesloten dek, waarin ook matten van dezelfde samenstelling een onderlaag vormen. Maar de toepassing, die de directeur van Openbare Werken te Hillegom, de heer Van Gemert, nu in den ruim een halve kilometer langen verbindingsweg tusschen den Rijksstraatweg en den Ring dijk van den Haarlemmermeerpolder, aan deze constructie geeft, ds toch zoo belang wekkend, dat verscheidene deskundigen op het gebied van wegenbouw er al ken nis van 'hebben genomen. Het gebruik van deze matten op een slappen bo'dem is iets nieuws en ook de wijze, waarop het klin- kerdek op de matten wordt gelegd, is nog niet eerder toegepast. Het materiaal, dat 'hier gebruikt wordt Nederlandseh fabrikaat van de N.V. Gips Houtbereiding te 's-Gravenhatge is tot een dikte van 5 c.m. samengeperst riet, door ijzerdraad bijeen gehouden in matten van 3.5 M. 'bij 1.60 M. Onder een druk van 16 atmosfeeren wordt creosoot olie in het riet geperst, waardoor het te gen vochtinwerking bestand is. Door de samenpersing krijgen de matten een vast heid, die het mogelijk maakt ze als hout met een zaag te bewerken; niettemin blijft er een soepelheid en veerkrachtigheid in, die het materiaal onder het wegdek doet mee-veeren en buigen. Het groot© voordeel daarvan ds, dat bij den wieldruk van een zwaar voertuig zich niet dadelijk een kuil in het plaveisel vormt; de druk wordt door de mat oveT een grooter oppervlak gelijkmatig verdeeld. De matten worden gelegd op een vas ten ondergrond van zand. Bij de toepas sing te Heerenveen werden dan op de matten de 'klinkers 'geplakt met bitumen. Te Hillegom gebeurt het anders. Op de matten is hier een zandlaag gestort van 5 tot 6 cm. Deze zandlaag wordt met een lichte wals vastgedrukt en dan worden er, in 'keperverband, de 8 cm. dikke Belve dère-klinkers op gemetseld. Dit bestraten is feitelijk metselen, omdat de klinkers niet 'zooals dat in Heerenveen wel is geschied op de gewone wijze naast el- matten de 'klinkers geplakt met bitumen, worden gevoegd. De steen wordt op zijn plat gelegd, heeft een druk-vastheid van 1485 kg. en krijgt een voegvulling van een mengsel van Shellpra en Rooving-asphalt, in een verhouding van 1 op 3. Omdat deze weg, zoodra hij voor het verkeer is open gesteld dat zal op 20 October met eenige plechtigheid geschie den een vrij' druk interlocaal verkeer zal krijgen, zullen, de resultaten van. de matten-proef binnen niet langen tij'd kun nen blijken. Ook als deze constructie niet veel beter 'blijkt te zijn dan de tot nu toe toegepaste dan heeft ze toch dit finan cieel© voordeel, dat het gebruik van mat ten de duurdere 'fundeering van den ge- brui'kelijken bouw niet noodig maa'kt. Het is bij' het gebruik van een rietmat- tenfundeering natuurlijk gewensoht, dat na de afdekking van den weg geen werk in 'den ondergrond meer behoeft voor te komen. Kabels en buizen voor gas en water zijn ook 'hier in het trottoir gelegd, dat niet op matten bestraat is; en het werk aan de rioleering is zoo uitgevoerd, dat meer een angstige beklemming van hem meester, die hij niet vermocht af te schudden. Lady Augusta had zich reeds aardig hersteld van den schok en toen het meisje met haar boodschap kwam, was ze alleen een weinig boos, dat Roland in gebreke was gebleven zoo scheen het althans om zijn patroon van zijn voornemen op de hoogte te brengen. Ze achtte het daarom het verstandigst, om zelf eens even naar den heer Galloway te gaan, hetgeen ze, kort na het meisje, ook deed. „Wat moet dit alles beteekenen? Waar !s Roland?" vloog de heer Galloway op, 'n zijn opgekropte drift alle plichtplegin gen vergetend, die hij een vrouw als lady \ugusta verschuldigd was. „Wist u dan niets van zijn plannen?" „Inderdaad niet. Waar is hij heen?" „Naar Port Natal; dat is te zeggen, hij s vandaag naar Londen afgereisd, op veg er naar. Hij ging met den trein van acht uur." De heer Galloway behoefde, thans niet meer te twijfelen en machteloos liet hij zich in zijn stoel zakken. „Mevrouw, Toudt u me ook eens willen mededeelen, hoe u over zoo'n handelwijze denkt?" „Of het goed of verkeerd is ik had er toch niets aan kunnen veranderen en kan 'tniet helpen. Ik geloof dat ik al ge noeg te dragen hebl" voegde ze er aan toe, wegsmeltend in tranen. „Natuurlijk de bwfdbuia niet meer behoeft te worden bloot gélegd. De rioleering is op palen gelegd; de verbindingen zijn met een ge- wapenden band tot stand gebracht, die met specie gedicht ia. Tevoren zijn gaten uitgespaard, waarop standpijpen zijn ge plaatst. Waar bet noodig was, zijn de aansluitingen gemaakt; waar 'het niet noodig was, zijn de standpijpen voorloo- pig afgesloten. Alles is ten slotte met mastiek gedicht. Cement is met bet oog op de mogelijkheid van 'barsten en scheu ren niet gebruikt. De matten onder het klinkerdek 'behoe ven dus, bij een normalen gang van za ken, niet te worden opgebroken. Een bijzonderheid bij de opening van dezen nieuwen weg zal nog zijn, dal Philips-fabrieken er het nieuwste systeem van natriumverliohting zullen toepassen. Deze wisselstroom-verlichting zal voor- 'loopig, als zuinigheidsmaatregel, aan één kant van den weg worden aangebracht; de palen, die voor dit systeem groote armaturen noodig 'hebben, zullen op 50 M. ouderlingen afstand worden geplaatst. Zeeuwsche posten op de Waterstaats- faegrooting. Op de begrooting van Waterstaat ko men a.m. voor de volgende bedragen: onderhoud en verbetering van de kust verdediging in Zeeland £81.000; als bij drage in het tekort der uitgaven voor zee wering en oeververdediging van de ca- lamiteuze polders in de provincie Zeeland f 400.000. Vervolgens werden o.m. uitgetrokken voor onderhoud en verbetering van het kanaa.1 van Terneuzen f 109.000; van het kanaal door Walcheren f 112.000. Bij het bedrag voor het kanaal van Ter- neuzen wordt het volgende opgemerkt: Do wenschelijkheid van de electrificatie van de bruggen over het kanaal van Gent naar Terneuzen te Sluiskil en Sas van Gent is in het belang van het verkeer te land reeds verscheidene jaren geleden betoogd. Voor de uitvoering dezer electrificatie wordt thans f42.000 aangevraagd. Als bijdrage aan de provincie Zeeland in de kosten van verbetering van den weg van Philippine naar Driekwart is een be drag van f 33.125 uitgetrokken en als bij drage aan die provincie in de kosten van verbetering van den weg van Hulst naar Kijkuit een bedrag van f 10.000. Ten vorigen jare hebben Ged. Staten van Zeeland zich tot den minister gewend met de vraag, in welke mate de regeering bereid zou zijn een bijdrage te verleenen in de kosten van werken tot verbetering van de afwatering in oostelijk Z.-Vlaanderen, indien ter behartiging van die belangen een waterschap werd opgericht. Overwe ging van deze aangelegenheid heeft 's mi nisters ambtsvoorganger er toe geleid zich in beginsel bereid te verklaren te bevorde ren, dat in de kosten van een op f 480.000 geraamd,' verbeteringsplan een bijdrage worde verleend van 28 pet. dier kosten tot een maximum van f 133.000. Ten einde de Staten-Generaal in de gelegenheid te stel len zich in beginsel over deze bijdrage uit te spreken, wordt voor dit doel een be drag van f 10.000 aangevraagd. Kloetinge. Door de heeren C. Zandee, burgemeester en G. Kousemaker was aan een aantal personen in deze gemeente een circulaire gericht om te komen tot een bespreking of het niet mogelijk zou zijn om in Kloetinge, zijn geboorteplaats, een eenvoudig gedenkteeken voor den beroem den meteoroloog Buys Ballot te plaatsen. Onder voorzitterschap van den burge meester hadden zich gisteravond een 20- tal personen vergaderd. De burgemeester zegt dat reeds meer malen van verschillende zijden er op aan gedrongen is een gedenkteeken te plaat sen. De heer Kousemaker was de laatste die hem gevraagd heeft of oprichting van een eenvoudige gedenksteen niet mogelijk zou zijn. Na een bespreking is daarna de oproep tot deze bijeenkomst tot een 40-tal ingezetenen gericht. De heer Kousemaker heeft zich ook in verbinding gesteld met den Hoofddirecteur van het Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bilt, die zijn volle medewerking tot dit plan toezegde. had hij moeten zeggen, dat hij heen ging", snikte ze, „en ik dacht ook stel lig, dat hij me dat ook verklaard heeft. Ik wist niet beter, of hij had het gedaan." De herinnering van een opmerking uit het laatste gesprek met Roland kwam den heer Galloway voor den geest; de woorden: „zeg later niet, dat ik niet heb opgezegd", waarop hij toen nauwelijks acht had geslagen, kregen thans betee- kenis. „Hij is net als m'n andere jongens en geneigd om zijn zin te doen. Ze zijn allen van hetzelfde slag. Ik heb nooit geweten, dat hij van plan was, om vanmorgen af te reizen, dan toen hij al weg was en toen ben ik in een draf nog naar het station geloopen. Vraagt u er Hamish Channing maar naar." „De jongen ia van zijn zinnen", riep de heer GaJloway uit. „Hij zegt, dat er handen vol geld ver diend worden, daar in Port Natal. Ik kan echter niet beoordeelen, of dat juist is." „Handen vol geldl" antwoordde de heer Galloway geprikkeld, ,,'t Mocht watl En dan zeker door zulke luilakken als hijl Zulke menschen hebben ze daar net noo dig! Goeie morgenll Ik kan maar nie', be grijpen, lady Augusta, dat u zich derge lijke nonsens zoo makkelijk op de mouw laat spelden." „Ik laat me niets makkelijk op de mouw spelden", antwoordde deze snibbig, gemeente geboren op 10 Oct. 1817, in het huis thans bewoond door den heer J. Q. G. Lenshoek. HSj geeft daarna het woord aan den heer Kousemaker, die bet leven schetst van Buys Ballot. Hij geeft een uiteenzet ting van de z.g. Wet van Buys Ballot, die voor zoovelen van groot belang is geweest en nog steeds is, en aan elke middelbare school wordt geleerd. Buys Ballot is de eerste directeur van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt geweest. Daar heeft spr. een borst beeld van hem zien staan. Spr. zegt verder dat de Directeur van het Instituut bereid is in de dagbladen een artikel over dezen geleerde te schrij ven en de aandacht op het plan tot plaat sing van een gedenkteeken in zijn geboor teplaats zal vestigen, wat naar diens mee ning tot gevolg zal hebben dat velen in Nederland dit plan zullen toejuichen en daadwerkelijk zullen steunen. Voorts heeft spr. gedacht om aan alle middelbare scholen een circulaire te rich ten ten einde een bijdrage van b.v. 1 cent van de leerlingen te verkrijgen. Ook van de ingezetenen dient een bijdrage te wor den gevraagd. Dhr C. Zandee dankt den heer Kouse maker voor zijn uiteenzetting en vraagt den aanwezigen of zij zich met het plan kunnen vereenigen. Het blijkt dat allen er mee instemmen. Hierna wordt uit de aanwezigen een comité gevormd dat de verdere werkzaamheden zal verrichten. Het comité bestaat uit de heeren. C. Zandee Azn., C. Kousemaker, Ds Raams, G. Houtekamer en W. Oostingh. De burgemeester sluit hierna met dank voor de opkomst de vergadering. Borssele. Dat het gevaarlijk is kinderen met vee te laten omgaan, bleek alhier. Het zoontje van de wed. de M. trok spe lenderwijs een koe aan haar staart. Het beest was hier blijkbaar niet van gediend, sloeg met een zijner achterpooten achter waarts en trof het knaapje zoodanig dat één zijner beentjes werd stuk geslagen. Dr Elenbaas uit Zaamslag, hier juist aanwezig, verleende de eerste geneeskun dige hulp, waarna de verdere behandeling werd waargenomen door den gemeente arts dr Folmer. Veere. Door het bestuur der weegbrug Landbouwbelang is benoemd tot weger dhr Jac. Franke. Tholen. Naar wij vernemen is aan den heer H. Baay door B. en W. en dooT den Waterstaat toestemming verleend tot het bouwen van een mosselloods aan 'bet ter rein naJbij de brug. Voor de Thoolsdhe arbeiders en inzon derheid voor de sohippersbevolking, die dezen zomer bijna niets heeft verdiend, zal 'het mosselknippen ©en uitkomst wor den. In de loodsen van de iheeren Schot, welke uitvoerder is voor madam den Haack te Antwerpen en in die van den 'heer Anthoniis de Gleer, 'heeft men reeds een aanvang 'gemaakt met het knippen. Waar er voor den uitvoer naar Parijs per kg. hoog© invoerrechten worden geëisolit, ontdoet men hier in de loodsen de mos selen van vuil en leege schelpen, zoodat 'deze geheel schoon op de markten te Pa rijs worden aangevoerd en ook minder aan invoerrecht kosten. Kinderen in de marga rine. Kommiezen te Weert hebben ze kere vrouw N. S. aangehouden, die in een kinderwagen, waarin twee kinderen lagen, 18 K.G. frauduleus ingevoerde margarine vervoerde. De wagen en de smokkelwaar zijn in beslag genomen. Te gen ds vrouw is proces-verhaal opge maakt. Dronken man door een tram gedood. Gistermiddag geraak te de 60-jarige landbouwer en varkens koopman K. uit Ruinerwold even buiten Meppel onder een tram. Hij was op slag dood. De man verkeerde in staat van dronkenschap. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Zware straffen voor deviezen smokkelaars. Het terwijl ze een onpleizierig gevoel kreeg bij de gedachte aan het gesprek, dat ze met haar zoon had gevoerd. „Dus u gelooft er niet aan, meneer Galloway, dat men daar rijk kan wor den?" „Niet zulke menschen als Roland al thans die een uur van den dag wer ken, om er dan elf noodig te hebben, om op hun verhaal te komen. Zulke lui zijn in Port Natal nog minder op hun plaats dan hier. Iemand, die verstand van zaken heeft, hard wil werken en die over wat kapitaal beschikt, zal zich in Port Natal wel redden zooals men overal terecht kan komen in de wereld. En mogelijk, dat zoo iemand, na een arbeid van jaren ik zeg jaren, lady Augusta er in slaagt, zich rijkdom te verwerven." Dit was nu niet precies het beeld, dat Roland haar van zijn nieuwe vaderland had geschilderd en lady Augusta zat be duusd voor zich te kijken. „Maar wat zal hij daar dan moeten aanvangen, als hij aankomt?" riep ze in groote verwarring uit. „Hij zal spoedig genoeg zijn fout inzien en terugkomen, zonder kleeren aan zijn lijf zooals honderden voor hem is overkomen. Voor zijn overtocht zal hij hard moeten werken, en dat is het eenige goede, wat ik er voor hem in zie." „Had er ooit een moeder zooveel ver driet als ikl" weende Lady Agusta. „Ze VOCHTIG WEER. Rheumstiek maakte werken tot een kwelling. Tcf hij het Juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de ge wrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek ge leden", schrijft ons iemand, „en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. H'et was al tijd het ergst op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebrui ken en het werken was mij werkelijk een marteling. Ik probeerde twee verschillen de middelen tegen rheumatiek, maar ik was na de kuur nog even slecht. Toen zei men mij, dat ik Kruschen Salts moest probeeren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbetering. Dus ging ik er natuurlijk mee door en nu ben ik aan merkelijk beter en ik heb me in geen ja ren zoo best gevoeld. Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos en lui, maar dat ik weer kan werken is nu een plezier voor me geworden inplaats van een schrik." S. B. Hot organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat de oorzaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaadaardig urinezuur kon ontstaan, doordat ds in wendige organen onvoldoende werken, Kruschen Salts nu spoort de afvoerorga- nen dusdanig aan, dat elk spoor van af valstoffen regelmatig en volkomen ver wijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zuiver. En Uw ge- beele wezen lichaam en geest on dergaat deze verfrisschende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Let op dal op het etiket op da flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Schöffengericht te Aken veroordeelde Dinsdag een Duitsche vrouw en een echt paar uit Bleijerheide-Kerkrade, die dezer dagen langs de grens bij Kerkrade waren aangehouden, toen ze 7050 mark en 992 gulden naar ons land trachtten te bren gen, tot zware straffen. De Duitsche vrouw werd n.l. veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf eh 650 mark boete, het Kerkraadsche echtpaar ieder tot 100 mk boete en 6 maanden gevangenisstraf. De guldens en nog 6000 mark vervallen aan den staat. Hollandsche smokkel auto gesnapt. In Orsbach, even over de grens in de buurt van Aken werd een Hollandsche vrachtauto met 3000 pond gesmokkelde koffie aangehouden. De auto droeg vervalschte Duitsche nummers Tijdens de vlucht van de twee inzittenden kreeg een dor smokkelaars een schot in den arm. Ook werden twee personen ge arresteerd, die het terrein verkend had den. Allen zijn bekende smokkelaars. Inval bij een spaarkas. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft een inval gedaan in het kantoorge bouw van de Algemeene Grediet- en Ad- ministratiekas, Prinsengracht 850. Op grond van vermoedelijke overtreding van de Geldschieterswet werden alle boeken en bescheiden in beslag genomen. De zaak werd gedreven door een Duitscher, die hier te lande het systeem van de z.g. Zweck-Sparkasse had ingevoerd. De ver schillende leden van deze spaarkas stort ten gelden, welke dan weer werden uit geleend aan een van de leden tegen een bepaald percentage. Voor de aanvrage moest een bepaald, doch varieerend be drag worden bijgevoegd voor administra tiekosten e.d. Het minimum bedroeg 10 mark. Het kwam echter zeer veel voor, dat de aanvragen geweigerd werden en de bijgevoegde gelden zouden dan niet zijn gerestitueerd. Er zal nu ook een on derzoek worden ingesteld wat met deze aanvraaggelden is gebeurd. Onder zand bedolven en gestikt. Gistermiddag is de 17- jarige J. de B. uit Haarlem op het ter rein van de gemeentelijke zandgraverij te Bloemendaal door het zand bedolven. gaan toch immers allen hun eigen gang, van Gerorge af. En of hun moeder dit of dat zegt, daar trekt niemand zich iets van aan. Arme jongen, misschien, dat hij leven moet op zwart brood en soep!" „En hij mag blij zijn, als hij dat krijgt!" riep de heer Galloway boos. „Doch om tot de zaak te komen, lady Augusta, het gaat op het oogenblik niet om de kwestie, wat "hij zal doen als hij daar aankomt, maar wat i k hier moet doen, nu hij weg is. 'tis me een fraai parket, waar ik inzit!" Uiteraard kon lady Augusta hierin geen raad en evenmin hulp bieden. Toen ze kort daarop huiswaarts keerde, leek de Port Natal-expeditie haar lang niet meer zoo aantrekkelijk, en ze voelde wel, dat er van een kist met diamanten en van met marmer geplaveide straten niets zou komen. Langen tijd zat de heer Galloway in eenzaamheid voor zich uit te staren, zijn handen op zijn knieën, en hoe langer hij dacht, hoe benauwder hij het kreeg. Wat moest hij aanvangen? Hij kon zijn kantoor toch moeilijk sluiten; en het was ook niet denkbaar, dat hij alleen al het werk deed, om maar een ding te noemen hij kon toch moeilijk tege lijkertijd binnen en buiten zijn. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5