EERSTE BLAD. Binnenland. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. mm&m - Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchfcque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. AbonnemealepriSs i A50 pas '«w&2fesJe weekabonnementen voor Middelburg» Goes en Vlissingen f0.20. Losse- nummers S «ent, Advertentiën 30 cent per regel, Sagesondea mededeelingsn 60 sent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fö.75, .bij vooruitbetaling, Onder letter of motte i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Van de zijde der Regeering wordt steeds weer betoogd en terecht dat we ear rekening mee zuilen hebben te 'houden, dat bet maatschappelijk leven op een la ger niveau moet worden gebracht. Wij leven als volk boven onze finan- cieele draagkracht. -Dat is niet meer te be talen. Daarom moet alles er op worden gericht, dat we naar een lager peil af dalen. Nog deze week heeft Minister Oud er met Mem op gewezen, dat de economische omstandigheden ons dwingen tot aan passing aan geheel gewijzigde toestanden, en dat de algemeene daling der waarden van de goederen en diensten in het maat schappelijk verkeer veroorzaakt, dat wij ons leven moeten inrichten op een meer bescheiden voet. 'Dit zal inderdaad noodig zijn. Trou wens er is reeds veel veranderd. Maar nu doet zich het feit voor, dat het ook weer de Regeering is, die voort durend maatregelen neemt om 'die verla ging tegen te houden. De belastingen worden tot een nooit ge kende hoogte opgevoerd. En telkens weer worden besluiten ge nomen, die tot gevolg 'hebben, dat de prij zen der levensbehoeften inplaats van te dalen, omhoog gaan. Wij denken hier aan de velerlei contin- genteeringsmaatregelen en aan wat ge daan wordt om land- en tuinbouw te steu nen. De broodprijzen gaan omhoog, de aard appelen worden duurder, en hetzelfde geldt van boter, melk, eieren enz. Wij zeggen niet, dat dergelijke maat regelen niet noodig zijn. Integendeel. Maar het feit blijft dan toch, dat het afzakken naar een lager niveau wordt be moeilijkt inplaats van bevorderd. Voor een verwijt is hier geen plaats. De Regeering kan ook niet steunen zon der dat het geld kost. Maar wel wekt 'het in dit verband ver bazing, dat blijkens de ingediende Rijks- begrooting wel met de meeste spoed is ge werkt, aan plannen tot belastingverhoo- ging, maar dat van bezuiniging door ver sobering van de publieke diensten of zoo- als de Troonrede het uitdrukte', van „doel matiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten'1' niets wordt gemerkt. Het tegendeel schijnt soms het geval. Er wordt in vele opzichten nog geleefd, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Een voorbeeld. Er zijn den iaatsten tijd tal van controleurs voor werkverschaffing en steunverleening aangesteld. Maar ter wijl nu steeds meer zakenmenschen van de derde Masse spoor gebruik maken, moeten deze heeren tweede klasse reizen. Op zichzelf een kleinigheid. Maar als symptoom toch wel van be- teekenis. Het proces tegen v. d. Lubbe te Leipzig. 'Gisteren is dan eindelijk het proces te gen v. d. Lubbe, den brandstichter in het gebouw van den Duitschen Rijksdag be gonnen. Behalve v. d. Lubbe, den 24-jarigen Nederlandsche metselaar, staan (hoewel v. d. L. heeft verMaard geen medeplich tigen te hebben gehad) terecht: Torgler, de vroegere leider der commu nistische partij in den Dui'tschen Rijks dag. Hij wordt beschuldigd de aanstoker van het complot te zijn; Dknitrof, Bul- gaarsch schrijver. Hij' zou tezamen met de andere 'beklaagden het plan voor den brand ontworpen hebben. Popoff, Bul- gaarsch student. Deze wordt beschuldigd van medeplichtigheid bij (het stichten van den brand. Hij zou om negen uur, den tijd waarop de brand uitbrak, dn het rij'ks- daggebouw gezien zijn. En Taneff, een Bulgaarsoh schoenmaker, die eenzelfde rol zou gespeeld hebben als Dimitroff. Er was, zooals 'te verwachten viel, voor d'it proces zeer groote belangstelling. Tegenover de zetels der rechters bevin den zidh aan vijf groote tafels ongeveer tachtig persvertegenwoordigers, de ove rigen hebben op de eerste beide 'toeschou- wersbanken plaats genomen. Nadat de tolken in het kort den inhoud van de acte van beschuldiging aan de be klaagden hadden medegedeeld, werd deze in het Duitsoh voorgelezen. Alle aange klaagden worden er van beschuldigd door een en zelfde voortgezette handeling ten deele 'gemeenschappelijke pogingen te heb ben aangewend, om de constitutie van het DuiisChe rijk door middel van geweld in gevaar te brengen. Hun wordt dus hoog verraad verweten. Van der Lubbe wordt bovendien be schuldigd van poging tot brandstichting in het stadhuis en 'het stedelijk slot. Ook deze brandstichtingen zouden gepleegd zijn, mét het doel, een oproer te veroor zaken. De voorzitter wees er op, dat beklaagde van der Lubbe, nadat hij een aanbod van den NederlandsChen advocaat Pauwels ontvangen had, de volgende schriftelijke verMaring heeft afgegeven; „Ik wensch geen verdediger, ik wil ook niet nog eens over de zaak nadenken, ik blijf veeleer bij het besluit, dat ik geen verdediger hebben wil." Senaats-president Buenger verzocht daarop, aan van der Lubbe te vragen, of hij' deze verklaring vrijwillig 'heeft afge geven. Van der Lubbe antwoordde bevestigend. Hierna werd overgegaan tot helt verhoor der beklaagden. Van der Lubbe gaf zijin antwoorden met zeer zachte stem en was nauwelijks te verstaan. Hij deelde zijn levensloop mee. Daarna kwamen eenige 'brieven ter sprake, welke aan beMaagde van der L. gericht zijn. In den eenen brief heet het: „Wij1 staan allen aan jouw zijde tegen de hetze 'der bonzen". In een tweeden brief zegt de schrijver, dat het zijn taak is, in naam van het in ternationale proletariaat, dat met de op vattingen van van der Lubbe solidair is, zijn broederlijke 'groeten aan van der L. over te 'brengen. Dr Buenger vroeg daarop aan beklaag de, wat voor kameraden de schrijvers van deze brieven waren en of het com munisten waren. Beklaagde gaf daarop geen duidelijk antwoord. Voorzitter: Bent u eigenlijk communist? Beklaagde: Neen. De voorzitter wees daarna er op, dat 'hij: toch de sovjet-ster en een bewijs van lidmaatschap der communistische partij heeft bezeten. Op nadere vragen omtrent zijn politieke bedoelingen geeft van der Lubbe toe, 'dat hij da communistische denkbeelden wel toegedaan was zonder een verandering van den staatsvorm te beoogen. Op de vraag, welke bedoelingen bekl. eigenlijk 'had, 'zwijgt deze, waarop de voorzitter hem vraagt om in 'het Nederlandsch zijn politieke bedoelingen uiteen te zetten. Bekl. anltwoordt slechtsDat kan ik niet. De voorzitter stelt dan nog een heele rij vragen om vast te stellen, wanneer 'bekl. zich als echte communist beschouwd heeft naar hét eenige dat uit 'hem te 'krijgen is, dat hij in, Nederland met commu nistische 'kranten gecolporteerd heeft. Ook de vraag of bekl. soms anarchist is of ge weest is, antwoordt heM. ontkennend. Te half drie sluiit de voorzitter de eerste zitting, met de vermaning aan bekl. om tot morgen ernstig te overwegen, wat de oorzaken geweest zijn van zijn bedanken als lid van de communistische partij. Be klaagde zegit nog: persoonlijke oorzaken, die ik niet nader kan aanduiden, waarop dr 'Brüenger zijn waarschuwing herhaalt en de zitting sluit tot Vrijdagmorgen half tien. Naar een nieuwen dollar? Een plan voor een gecontroleerden dol lar met een vaste koopkracht, die het peil der prijzen zou stabiliseeren, wordt, naar men meent, zorgvuldig overwogen door de Amerikaansche regeering. Om trent Roosevelts meening in dit opzicht, wordt niets medegedeeld. Roosevelt heeft de vertegenwoordigers ontvangen van de katoenplanters, die den aankoop bepleitten door de regeering van de helft van den tegenwoordigen katoen oogst tegen 15 ets per pond, als een middel om den prijs te verhoogen en de productie te beperken. Roosevelt zou het voorstel gunstig ont vangen hebben en gezegd hebben, dat hij binnenkort een besluit zal nemen. Roosevelt zou den indruk verwekt heb ben, dat hij de credietexpansie tracht te bevorderen en de kwestie der inflatie ondertusschen buiten overweging houdt. De strijd tegen de werkloosheid In Duitschland. Ter uitvoering van de plannen tot be strijding van de werkloosheid is de Duit- sche minister van financiën gemachtigd tot het beschikbaarstellen van een be drag van 500 millioen mark voor den woningbouw en het verbouwen van groote woningen tot kleinere. De huiseigenaars, die een toelage wil len bekomen, moeten zelf het viervoudig bedrag van de toelage uit eigen of ge leende middelen ter beschikking stellen. De rentebetaling wordt hun verlicht, doordien 4 van het bestede bedrag op de huurbelasting in mindering wordt ge bracht. Voorts zullen de lasten voor den land bouw aanmerkelijk verlicht worden door vermindering van de omzetbelasting tot 1 en vermindering van de grond belasting voor den landbouw, zoodat deze belasting nog slechts een Jaarlijksche op brengst van 100 millioen mark hoeft op te leveren. Ter bevordering van den woningbouw zullen nieuw gebouwde kleine woningen en huizen voor zelfbewoning van ver schillende belastingen vrijgesteld wor den. Met de rijksbank zijn onderhandelingen gevoerd over een verruiming van de ka pitaalmarkt. Ervaringen uit een Duitsch gevangenen kamp. Een Duitsche schrijver in „De Times" die drie jaar het onderwijs aan de land bouwschool te Wolzig heeft gevolgd, schrijft over de ervaringen, welke hij in het concentratiekamp te Oranienburg heeft opgedaan. De genoemde landbouw school is een stichting van het Joodsch Landbouwcomité, zoodat 30 van de 43 leerlingen Joden waren. De schrijver van het artikel is echter geen Jood. Alle leerlingen der school zijn den 20- sten Juni naar een concentratiekamp gebracht Ongeveer drie uur lang moes ten zij rechtop blijven staan, voordat men hen binnenliet; indien iemand trachtte te gaan zitten, werd hij geslagen. De schrijver klaagt over het slechte eten in het kamp. Het leven was gelijk, dat in de bekende arbeidskampen. De schrijver, die kon typen, kreeg een baan tje in het bureau van het kamp. Daar kreeg hij een overzicht over de gevange nen, die 2500 in getal waren, waarvan ongeveer 125 Joden en de rest commu nisten, sociaal-democraten en andere politieke vijanden van het Hitlerisme. Ook 102 S.A.-mannen, die „lui" waren ge weest, waren in het kamp, waar zij dezelfde behandeling als de anderen ont vingen, zij werden echter niet geslagen. Prominente gevangenen werden meer gestraft dan de anderen, doch een ieder kreeg zijn volle aandeel, in het bizonder wanneer de nazi's des avonds laat uit de kroeg thuis kwamen. Dan gingen zij soms de groote hal binnen, waar zij eenige der gevangenen ruw afranselden, of met schoensmeer insmeerden. Wanneer prominente gevangenen in het kamp arriveerden, werden zij door den commandant ondervraagd over de plaatsen, waar zich papieren en wapens aan communisten toebehoorende, bevon den, waarbij hij hen beval, vlug te ant- worden, indien zij niet wilden „gehol pen" worden. „Help" beteekende slaag. De toestand op Cuba weer verscherpt. De toestand op Cuba is wederom ver scherpt. In de straten van Havana heb ben ernstige schietpartijen plaats gehad. Ter versterking der politie moesten taxis worden gebruikt, die met soldaten waren bemand en die door de straten patrouil leerden. Amerikaansche onderdanen, die in het binnenland wonen, hebben zich aan boord begeven van de Amerikaan sche oorlogsschepen. In een reeks steden en dorpen in het binnenland is een ma laria-epidemie uitgebroken, die tenge- volge van den gebrekkigen sanitairen toestand nauwelijks bestreden kan wor den. Reuter meldt uit Havana, dat het ge peupel een aanval heeft gedaan op de woning van Obregon, een schoonzoon van ex-president Machado. De officieren, die de woning bewaakten, losten schoten. Eén persoon werd gedood. Het departement van marine te Was hington heeft nog vier torpedojagers naar de gevaarlijke plaatsen gezonden. Hervorming van het Oostenrijksche Kabinet. Bondskanselier Dollfuss heeft tenge volge van de gebeurtenissen der laatste dagen besloten zijn kabinet te hervor men. De Bondskanselier wil zijn kabinet tot een kabinet van vooraanstaande figuren maken. Dollfuss wil zelf de heele leiding van de uitvoerende organen van den Staat overnemen. Het nieuwe kabinet-Dollfuss is reeds samengesteld: De nieuwe ministers zijn allen chris ten-socialen. Nederlandsche bloemen naar Rusland. De Izwetsija meldt, dat het stoomschip Koejbysjef te Leningrad (Petersburg) uit Nederland een eerste partij (ongeveer 200.000) hyacinthen-, tulpen- en narcis- senbollen heeft aangevoerd voor de trusts voor parkaanleg te Moskou en Leningrad. Het materiaal is in ruil verkregen van de firma Lefèvre tegen een partij in het wild groeiende lelies uit het Majkopge- bergte. Tevens is een flim meegekomen, welke aan den tuinbouw gewijd is. Duiischlands verdediging. Von Neurat'h, de Duitsche minister van buitenlandsohe «aken, heeft aan den Ber- üjnschen correspondent van de New-York Times een interview toegestaan, waarin hiji oa. izei: „Onder de leuze „Geen wa pening" wordt geëischt, dat aan het ver bod van het verdrag van Versailles ten aanzien van ühiitscManda material© wa pening niets gewijzigd zal worden. Duitschland mag niet alleen geen mili taire vliegtuigen, maar ook geen lucht afweergeschut hebben. Daardoor is het volikotaen weerloos. Door de totale af schaffing van de militaire luchtvaart in alle staten en een volkomen verhod van het bombardement zou de kwestie van de gelijk'gerec'htigheid en de Duitsohe ver dediging in 'de luöbt zonder meer opge lost kunnen worden. Helaas bestaat er weinig kans op een dergelijke oplossing. Blijven de andere staten echter in het be zit van hun luchtvloten, dan zou het een onredelijke eisch zijn, dat Duitschland de eenige mogelijkheid van verdediging te gen luchtaanvallen, namelijk met vlieg tuigen, onthouden 'zou worden. 'Duitschland heeft 'hetzelfde recht op veiligheid als alle andere landen. Duitsch land blijft 'ten aanzien van de wapening de eischer, want het heeft reeds lang zijn bijdrage in algemeene ontwapening ge leverd. Het wenschlt, dat nu eindelijk ook door de anderen met de ontwapening ernst gemaakt wordt. De Volkenbondsvergadering en het Joodsche vraagstuk. Naar aanleiding van een telegram uit Genève, waarin melding wordt gemaakt van het voornemen der Nederlandsche regeering om het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen op de agenda der Volken bondsvergadering te plaatsen, meldt het Nederl. CorrespondentiebuTeau, dat de regeering voornemens is, ter gelegenheid van 'de a.s. Volkensbondsvergadering met andere regeeringen overleg te plegen om trent het plaatsen van dit vraagstuk op de agenda dier vergadering. Korte Berichten. De „Graf Zeppelin" is gistermiddag te Rio de Janeiro aangekomen en na een kort oponithoud weder voor de terugreis vertrokken. Te Meh'ldorf is een communistisch complot ontdekt, dat ten doel had, drie nat-soc. van het leven (te berooven. Een aantal communisten ïs gearresteerd. Eenige honderden communisten heb ben gistermiddag betoogd voor het Duiit- sdhe consulaat ie New-York, waar zij' vijandige kreten tegen Hitier uitten als protest tegen het proces te Leipzig over den Rijksdagbrand. Dinsdagavond is bij Harburg een motorrijder in een S.A.-colonne gereden, welke in de richting van Harburg mar cheerde. Zes S.A.-mannen werden ge wond, waarvan drie zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Eén S.A.-man is aan zijn ver wondingen bezweken. Ln samenwerking met de S.A. heeft de geheime staatspolitie te Harburg-Wil helmsburg 18 communistische functio narissen gearresteerd, die staatsvijandige actie gevoerd hadden. Bij huiszoekingen werd een groot aantal geweren gevon den en in beslag genomen. De „Echo de Paris" publiceert een artikel van zijn correspondent te Bel grado, waarin nieuwe onthullingen wor den gedaan omtrent militaire toebereid selen in Hongarije. - In politieke kringen te Tokio maakt men zich zeer ongerust over een concen tratie van Russische troepen aan de RussischMantsjoerijsche grens. Meer dan 300 vliegtuigen zijn daar bijeenge komen. Het doel van deze concentratie is nog onbekend. Uit Quincy in Iillinois wordt ge meld, dat de vlieger Wiley Post, die on langs beroemd geworden is door zijn vlucht om de wereld, vrij ernstig gewond is door een val met zijn toestel. Een hevige tyfoon heeft de Zuide lijke eilanden van Japan geteisterd. Twaalfhonderd menschen zijn dakloos. Tot nog toe zijn drie dooden gemeld. Er heeft een hevig noodweer ge woed boven Saragossa. Het heeft daar bij een half uur lang ontzettend gehageld waardoor ontelbare vensterruiten zijn vernield. Een kind werd gedood, onge veer 100 personen zijn gewond. In een omtrek van 20 K.M. zijn de te velde staande gewassen geheel vernield. De materiëele schade is enorm. Volgens geruchten uit Bagdad is Mesopotamië door een reusachtige over- strooming getroffen. Veertien dorpen staan onder water. Het aantal dooden kan nog niet vastgesteld worden. De re geering heeft de noodige maatregelen getroffen. Binnenland. Critidk op de aardappelstoumvet. Wordt Mr Duys geroyeerd als lid der S. D. A. P.? Nederland en het Joodsche vraagstuk. Buitenland. Hervorming van het Oostenrijksche kabinet. Heit proces te Leipzig. Verscherping van den toestand op Cuba. De Koningin-Moeder naar Luzern. De Koningin-Moeder is voornemens Woensdag 27 dezer voor een verblijf van eenige weken naar Zwitserland te ver trekken met voorloopig reisdoel Luzern. Voor H.M. vertrekt zal de Koningin-Moe der op Maandag 25 dezer nog een bezoek brengen aan de Koningin'op den Ruigen- hoek te 's-Gravenhage. Do steunregeling voor rogge en gerst. Ondanks de mededeelingen, welke door den Minister van Economische Zaken zijn verstrekt, bestaat er bij de landbouwers nog onzekerheid omtrent de vraag of alle rogge en gerst in 1934 gesteund zal worden en welke garantieprijzen voor deze producten zullen gelden. Naar aanleiding hiervan is door den heer v. cL Heuvel aan den minister gevraagd, of deze bereid is, met het oog op den reeds aangebroken zaaitijd voor winter-rogge en wintergerst, mede te dee- len voor welken prijs rogge en gerst ge leverd kunnen worden en of nog eenige beperking voor deze cultures bestaan zal. De aanstaande A. R. J. A.-Toogdag. Het ARJA-orgaan bevat de dagorde van den toogdag der Anti-Rev. Jongeren Ac tie, welke Zaterdag a.s. te Zwolle in de concertzaal van het gebouw Odeon zal worden gehouden. De sprekers zullen handelen over de volgende onderwerpen: Dr Joh. H. Scheu- rer, voorzitter der ARJA, openingswoord over „Met wijsheid tot allen dienst", de heer H. Amelink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over „De ba nieren omhoog", Prof. Dr J. Severijn van Utrecht zal in de middagvergadering re- fereeren over het onderwerp „De roep om gezag", terwijl het slotwoord van Ds L. de Bruyne, Chr. Geref. predikant te Zwolle, tot titel draagt: „Wat is er in Uw hand?" Voor de bestuursverkiezing zijn candi- daat gesteld ter vervulling van twee vacatures, welke door periodieke aftre ding ontstaan: in de vacature Roosjen Dr C. Beekenkamp, Den Haag; H. de Graaf, Goudriaan en Ds P. A. Klüsener te Vinkeveen, in de vacature-Dr Schol ten: J. J. G. Boot, burgemeester te Win- sum (Gr.), Drs H. J. Hommes te IJlst en J. Smallenbroek te Breukelen. Drankmisbruik werkloozen. Naar wij vernemen heeft het gemeen tebestuur van Tubbergen een schrijven gericht aan alle werkloozen in die ge meente, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Het is ons gebleken, dat arbei ders uit deze gemeente, die bij een werk verschaffing zijn geplaatst, zich, ondanks de behoeften in het huisgezin, herhaalde lijk in de herbergen bevinden. Alleen per sonen in wier gezinnen hulp onontbeer lijk is, mogen bij een werkverschaffing worden geplaatst. Het verdiende geld moet echter besteed worden om den nood in het huisgezin te lenigen en mag nim mer, zooals voor de hand ligt, in her bergen of op andere feestelijkheden wor den verteerd of verbrast. De overheid, die verplicht is, hierop streng toe te zien, zal den arbeider, die zich hieraan schuldig maakt, schorsen, of zoonoodig ontslag bij de werkverschaffing verleenen". Wordt Mr Duys geroyeerd als lid der S. D. A. P.? Naar de Telgr. vernam is thans een voorstel ingediend om het Kamerlid Mr J. E. W. Duys te royeeren als lid der S.D.A.P. Tot dusver waren door vele afdeelingen der S.D.A.P. bij het partijbestuur moties ingediend, alle inhoudende het verzoek maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot op heden aan de uitnoodigingen in deze moties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der afdeeling 6 te 's-Graven- hage van de S.D.A.P. en volgens de statuten kan een afdeeling een lid roy eeren. Nu is bij de genoemde afdeeling 6 een van toelichting voorzien voorstel ingediend om den heer Duys van het lidmaatschap der S.D.A.P. vervallen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1