Een nieuwe zware slag aan Neêrland's Handel! De export voor een groot deel lamgeslagen - de afzet in eigen land sterk ingekrompen - beang stigende werkloosheidmoet thans opnieuw de strijd noodeloos verzwaard? De voorgestelde wet Vergun ningsstelsel Vrachtautodiensten zal Nederland's handel opnieuw een zwaren slag toebrengen! Deze wet bedreigt niet alleen het autotransportbedrijf.... zij zal ook voor den handel noodlottige ge volgen hebben, o.m.: inkrimping van transportmoge» lijkheden uitschakeling van de vrije con currentie in het transportbe drijf, dus stijging der vracht prijzen toeneming der werkloosheid,' steden en dorpen zullen door het terugvallen in hun isolement van weleer, als afzetgebied onherroe pelijk verloren gaan. I (Bovendien dreigen nog heel andere lasten en belemmeringen)» Namens het Comité van Actie: Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Telegrammen. Nieuwe Abonné's. Laatste Berichten. Finantiëele Berichten Wisselkoersen. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Marktberichten. 1 Nog is het tijdI Stemt in met onsS actie, met onzen eischt zijn beantwoord, maar Spr. wil graag het oordeel van den Raad of een onderwij zeres, die in bet huwelijk treedt en in functie wil blijven, daarvoor de toestem ming van den Raad moet vragen. Spr. meent van wel. De v o o r z. .geeft in overweging de hierover gevoerde correspondentie ter kennis van de leden te brengen. Dan kan de Raad zich in een volgende vergadering desgewenscbt hierover uitspreken. Goedgevonden. Dhr Paul vraagt naar bet uitdiepen van de vesten. De hinder van den stank veroorzaakt door den lagen waterstand, is groot. Set gedeelte tusscben Noordbrug en Noordweg moet spoedig worden uitge diept. Daar is nog wel bet t.b.c.-paviljoen! Dhr Onderdijk antwoordt, dat met de Ned. Heide Mij. overleg is gepleegd. Van de begriooting vielen B. en W. ach terover (2 ton). Bovendien zou de hinder voor de omwonenden groot zijn. Toen is gevraagd om een goedkooper plan, waar bij bet gedeelte achter de Veersche brug zou worden gedempt met de bagger uit de andere vesten. Maar Spr. hoort er niets van. Was Spr. dictator, dan had hij de werkloozen dezen zomer aan het baggeren gezet. Maar we hebben noodig het Rijk en de Ned. Heide Mij. Nu zal een verte genwoordiger dezer Mij. dezer dagen met den inspecteur voor Zeeland ter plaatse een onderzoek instellen. Dhr Harthoorn meent, dat 't pomp- gebouwtje meehelpt den stank te vererge ren. Dhr Onderdjjkt deelt mede, dat dit gebouwtje binnen 14 dagen weer in volle dige werking zal treden. Dhr M o n d e e 1 zegt, dat de Seisvest is uitgebaggerd, maar nog stinkt. Dhr Gornelisse vraagt spoedig voorstellen tot regeling van het verkeer Speciaal in de Lange Delft is de toestand voor de voetgangers onhoudbaar. De voorzitter zegt, dat een verga dering der verkeerscommissie in aantocht is. De Lange Delft staat op het program. Dhr Mes vraagt naar de kosten van de verpleging van een krankzinnige uit Ar- nemuiden, waarover in den Raad dier ge meente is gesproken. De v o o r z. zegt, dat er niets anders op zit dan dat die kosten voor rekening van Middelburg komen. hierna sluiting te half zes. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bleiswijk, H. Hiensch, cand. te Veenendaal. Geref. Kerken. Beroepen te Muiden E. Doujma te Oostkapelle. Centrale Diaconale Con ferentie. Onder leiding van den heer J. H. Dunner te Rotterdam, werd gisteren te Amersfoort de 44ste Diaconale Confe rentie der Geref. Kerken gehouden. In zijp openingsrede herdacht de voor zitter het heengaan van de heeren prof. Lindeboom en Bouwman, alsmede het co mité-lid de heer Van D r i e 1 uit Mid delburg. Vervolgens kwam in behandeling de vraag, of er aanleiding is, bij de over heid aan te dringen op een afzonderlijke steunregeling voor werkloozen boven 65 jaar, die wegens hun leeftijd van crisis steunregeling en werkverschaffing zijn uitgesloten. Na bespreking kwam men tot de conclusie, dat het vragen van steun aan de overheid niet op den weg der diaco nieën ligt en dat deze steun aan menschen boven 65 jaar tot de natuurlijke taak der diaoonie behoort. Daarbij kan gebruik ge maakt worden van een onderlinge steun regeling. De vraag, of de conferentie het mogelijk en gewenscht acht, aan de regeering te verzoeken, te bepalen, dat aanvullende steun, door diaconieën verleend aan onge organiseerde of uitgetrokken werkloozen, niet in mindering wordt gebracht van den overheidssteun, werd ontkennend beant woord. Er is ruimte genoeg tot het ver- leenen van bijsteun in natura. Tot comité-lid voor Friesland werd her kozen de heer P. de Jong, te Franeker; voor Groningen de heer Gorrit de Jong, te Groningen. Des middags hield dr K. Sietsma, uit Eindhoven een referaat over: De plaats der diakenen in den kerkeraad. Goes. Tot de eerste klasse van de Rijks- lancLbouwwinterschool zijn toegelaten: W. A. Bierens, Nieuwdorp; J. J. Bonman, Kloetinge; G. Crucq, Arnemuiden; D. J. K. Davidse, Kortgene; A. J. Gaanderse, Nieuwerkerk; J. A. Geelhoed, Nieuw dorp; J. H. Goemans, Zonnemaire; F Kik, Oosterland; J. Klompe, Tholen; H. I Leendertse, Hoedekenskerke; W M. v. Liere, Wolphaartsdijk; A. J. van der Meulen, 'sHeer Abtskerke; M. P. C. van Nieuwenhuijzen, Oudelande; H. S. Pots, Middelburg; B. de Putter, Ierseke; Th. C. Schuurhiers, Bergen op Zoom; B. Quist, Borsselen; A. A. Vis, Zonnemaire; J. J. Vogelaar, Kortgene en J. v. d. Zamde, te Nieuwerkerk Stukje ijzer in het oog. Een drietal jeugdige arbeiders van een metaalfabriek te Rotterdam was in het schaftuur door middel van een stuk gum mi bezig met het wegschieten van stuk jes plaatijzer. Toen een 14-jarige scho lier passeerde, kreeg deze knaap een stuk ijzer in zijn rechteroog, dat zóó ernstig werd gewond, dat de ongelukkige het zal moeten missen. Het slachtoffer is naar het ooglijdersgesticht overgebracht. („Tel.") K i p p e n-c h o 1 e r a te den lip en omgeving. Do cholera woedt dermate onder de pluimveestapel te Den lip en omgeving, dat deze met ver nietiging wordt bedreigd. Gemiddeld ster ven er thans 9001000 kippen per week. Noodweer te Dirkshor n. Gistermiddag om half drie ontlastte zich naar de „Telegr." meldt, boven de ge meente Harenkarspel een hevig onweer. Spoedig barstte een hevige regenbui los, die later bijna een wolkbreuk werd. Tijdens dezen plasregen dreef over Dirks- horn een windhoos, waardoor groote schade werd aangericht aan landbouw producten en enkele gebouwtjes. Planken en ijzeren platen werden door de kracht van den wind opgenomen en over een afstand van meer dan 100 M. meegesleurd. Het dorp werd plotseling in duisternis gehuld. Een geweldige storm stak op, ge volgd door eenige zware bliksemslagen, waardoor het pluim veebedrijf van den heer G. Vader zwaar werd geteisterd. Drie pluimveehokken, elk 12 bij 5 M. en twee hokten van 5 bij 4 M. werden met betonnen voetingen en al opgenomen en door de lucht geslingerd. Hout en glas dwarrelden door de lucht, betonnen pla ten werden tientallen meters ver wegge voerd en 500 M. verder vond men zelfs de stukken hout over het land verspreid. Honderden jonge dieren, alle van het Plymouthras, werden gedood. Tot in ver afgelegen slooten vond men de doode dieren. De aangerichte schade, welke naar schatting f 3000 bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt. Na twee minuten trok de bui weer ai. Overval in een wissel kantoor. In een wisselkantoor op het Damrak te Amsterdam had op 28 November 1932 in den namiddag een overval plaats. Men zal zich herinneren, dat, toen een man voor het loket ver scheen, die plotseling den kassier met 'n revolver bedreigde en een greep naar het geld deed. De 'kassier heeft toen een ruit aan de straat ingegooid, waardoor de aandacht van het publiek werd getrokken. De man heeft daarop de vlucht genomen en is in het publiek verdwenen. De politie heeft echter naarstig gespeurd en thans is het haar gelukt den vermoedelijken da der te arresteeren. Het is een zekere G., die thans werkzaam is te Maastricht. Door de marechaussee is hij naar Am sterdam overgebracht en zal morgen ter beschikking van de justitie worden ge steld. De margarine-smokkel bloeit op. De margarine-smokkel handel uit Duitschland neemt den laat- sten tijd weer zeer sterk toe. Het is geble ken, dat voor margarine, welke uit Duitschland wordt ingevoerd, geen extra belasting behoeft te worden betaald, waar door de smokkelhandel, welke geruimen tijd niet meer is beoefend, weer loonend is geworden. EINDSTREEP ONDER HET TIJDPERK VAN HET LIBERALISME? Men meldt uit Berlijn aan het Vader land: In verband met het economisch gedeelte van de Troonrede, schrijft de B. B. C., dat Nederland, nadat Engeland den vrijhan del had prijs gegeven, de laatste steun pilaar was van het onbeperkt ruilverkeer. Het land heeft tot in den laatsten tijd krampachtige pogingen ondernomen, om door verschillende verdragen een ver ouderd economisch stelsel te redden. Waar deze pogingen echter geen succes hadden, bleef voor het land niets anders over dan het stuur van zijn economische politiek in een andere richting om te werpen en den koers te nemen, welke door de mach tige omstandigheden ook aan andere lan den wordt opgedrongen. Men zcni het te genwoordige Nederlandsche hervormings programma thans kunnen beschouwen als de eindstreep, welke in de gansche wereld onder het tijdperk van het liberalisme wordt getrokken. Dit optreden van Ne derland zal nu den weg banen tot een nieuwe regeling van de internationale eco nomische samenwerking. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 7.30 u. is het K.L.M.-vliegtuig de Ijsvogel van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich: 1 passagier voor Rangoon, 2 voor Singapore en 1 voor Leipzig. Met de Ijsvogel wordt 302.314 K.G. post vervoerd, 16.7 K.G. paketpost en 88.3 K.G. goederen. AALTEN. Vannacht om 4 uur is een felle brand uitgebroken in de woning van de familie Dibbits in de Koopmansstraat. Het huis is geheel uitgebrand. HOORNAAR. In het Merwedekanaal is drijvende gevonden het lijk van den 25- jarigen H. G. v. B., te Utrecht woonachtig. Het heeft waarschijnlijk reeds eenige da gen te water gelegen. Van misdaad viel geen spoor te bekennen. BjEERDE. Gisteravond te balf 12 heeft hier een zwaar onweer gewoed. De vrouw en een kind van den heer Kamphuis wer den door den bliksem getroffen. Beiden waren bewusteloos. Hun toestand was he denmorgen bevredigend. Een hooimijt, die door den bliksem getroffen werd brandde af. Aan verschillende perceelen werd schade aangericht, vooral door het weg slaan van pannen. 's HERTOGENBOSCH. Gisteravond brak brand uit in een complex pakhuizen aan de Schilderstraat. Door de aanwezig heid van veel hout greep het vuur snel om zich heen, zoodat ook de doodkisten- fabriek en een timmerwinkel van de fa. Dantz een prooi der vlammen werden. Verder sloeg het vuur over naar een hooi- pakhuis van de fa. v. d. Berg met woon huis. Een en ander is tot den grond afge brand. MEPPEL. Hedennacht is brand uitge broken in de rijwielfabriek van de fa. Bralten. De brandweer kon niet verhin deren dat de bovenverdieping geheel uit brandde en dat 100 nieuwe fietsen, bene vens een groote voorraad ooderdeelen en banden een prooi der vlammen werden. Waarschijnlijk zal het werk in de fabriek eenigen tijd stopgezet moeten worden. ZIJ, die zloh met Ingang van 1 October a.s. op DE ZEEUW abonneeren. ontvangan de tot dien datum vereohijnende num mers gratis. Middelburg. Vanaf Maandag 25 Sep tember tot en met 27 Januari 1934 zullen de Blauwe dijk en de Poelendale singel voor het openbaar verkeer zijn af gesloten. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamscbe Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Nederl. Handel Mij. 55* 51 Philips Gloeil. G. B. 185* 179* Unilever 78* 77 Anaconda Copper 12 11% Bethlehem Steel 24 23 U. S. Steel Corp. 32% 32* Kon. Petroleum 177* 173* Shell Union 6 5* A'dam Rubber 96 92 Ned. Scheepv. Unie 52 50* Deli Maatsch. 112 105 Hand. Vereen. A'dam 187* 182 5 pet. Nederland '32 ioiy4 101 4 pet. Ned.-Indië '26 87 87% 4 pet. Nederland '33 99% 99"/ Het aanbod was vandaag dringender met het gevolg, dat bij gebrek aan kee pers de geheele locale afdeeling zich be duidend lager stelde. Nu Roosevelt zich tegen inflatie heeft verklaard, was de dol larkoers beter en Amerikaansche fondsen lager. Amsterdam, 2.30 u. 21 Sept. '33. Londen 7.607.71. Parijs 9.69*—9.70*. Brussel 34.5634.60. Berlijn 59.13—59.18. New-York 1.60-1.63 Kruiningen. Gisteren werd ten over staan van den Notaris D. G. van Werkum te Heinkenszand alhier publiek verkocht: Een woonhuis met magazijn, schuur eu erf, aan den Armenweg B 51 te Krui ningen, Kad. sectie G. no. 359, groot 2.70 A., voor de som van f 3350. KOUDEKERKE. Van 1—15 Sept. '33. Bevallen: N. Reinierse, geb. Besuijen, z.; K. S. Kasse, geb. den Baars, z. Getrouwd: G M. de Voogd, jm. 80 jr en J. Bimmel, jd 28 jr. Overleden: P. Simonse, 75 jr, wedr v. P. J. Bosselaar, T. Buijs, en C. Janse. Van 820 Sept. WISSENKERKE. Gehuwd: Willem Thomas de Looff 58 j. en Elizabeth Dod- mond 44 j. Geboren: Pieter z.v. Maarten Stokman en Maria v. d. Weele; Elisabeth d.v. Jan Kastelein en Elisabeth Heystek; Maria Cornelia, d.v. Daniël Cornelia Dijkman en Lena Adriana Fondse. MIDDELBURG, 21 September 1933. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Kleine groene erwten f 11-11.50, kroon- erwten f 12-13.50, schokkers f 15-16, lan ge bruine boonen f 9-10, ronde bruine boonen f 12-14, witte boonen f 15-17, maanzaad f 20-21. Aangevoerd door boerinnen: Boter f 0,93.5, kipeieren 3.55, poeljet- eieren 2, kalkoeneieren 5. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.90, kipeieren 3.50, poelje-eie ren 2, kalkoeneieren 4. Particuliere prijs: Boter f 1, kipeieren 4.50, poeljeeieren 3, eendeieren 4.50. Veilingsvereeniging Walcheren. Aan voer 17.000 eieren. Prijs kipeieren: 38-40 K.G. f 2; 42-44 K.G. f 2.15; 46-48 K.G. f 2,47; 52-54 K.G. f 2.69; 56-58 K.G. f 3.19; 58-60 K.G. 3.47- 3.60; 60-62 K.G. f 3.58-3.72. Bruine: 58-60 K.G. f 3.56; 62-64 K.G. f 3.75; 64-66 K.G. f 8.80. Eendeieren f 3.54. MIDDELBURG, 20 Sept. 1933. Op de veiling deden: Spinazie 2-6, postelein 2-6, augurken 2-13, wagenaarsboonen 2-4, suikerboonen 2-3, stoksnijboonen 2-13, stamsnijboonen 2-15, stokprincesseboonen 4-6, stamprincessebóonen 4-9, roem van Holland 2-11, rentegevers 8-12, spruiten 6-9, peen 4, uien 1-4, zilveruien 1-5, wit te kool 1-2, roode kool 1, alles per kg. Peen 1-4.5, rapen 2-3, kroten 1-2, prei 2 5-5, selderie 0.5-1.5, knolselderie 1-1.5, radijs 1, rammenas 1-1.5, alles per boa. S&voye kool 1-4, roode kool 1-8.5, boo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3