Staten-Generaal. De Pers over de Troonrede Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Nieuwe Abonné's. derde of f 16.260.000 ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1934. De radio-uitzending van de Troonrede naar Ousi en West. Volgens de voorloopig ontvangen be richten is de uitzending van de Troon rede naar Nederlandsch-Indië en Nederl. West-Indië een succes geweest. Indië berichtte, dadelijk nadat de Ko ningin had uitgesproken: „Uitzending opening Staten-Generaal door de Konin gin zeer geslaagd; doorgegeven aan radio vereenigingen te Bandoeng, Batavia, Se- marang, Soerabaia, Medan en Makassar". Uit Curasao kwam het volgende bericht: „Ontvangst zeer goed, alles goed te vol gen". Alleen Suriname meldde eenige far ding, maar in het algemeen kon men de uitzending goed volgen. Bit is een volledig succes voor de Rijks zenders te Kootwijk, die de uitzending verzorgden. Ter onderstreping daarvan wordt nog melding gemaakt van het volgende tele gram, dat reeds zes minuten over half- drie binnenkwam: „Luisteraars Neder- landsch Oost-Indië, ontroering letterlijk kennisnemend geheele uitzending, brengt dank. Bond radiovereenigingen, Van Baa ien". De nachttreinen. Volgens de Waterstaatsbegrooting zal ■worden voortgegaan met het opvoeren van het nuttig effect der nachttreinen, door ook die plaatsen waar thans de post van de nachttreinen nog niet in de eerste bestelling kan worden opgenomen, door middel van autodiensten dan wel op an dere wijze met de nachtposttreinen in ver binding te brengen. De Eerste Kamer. In de Eerste Kamer heeft gisteren ba ron de Vos van Steenwijk het hem op nieuw toevertrouwde voorzitterschap van de Eerste Kamer aanvaard met een rede, waarvan de tendenz was een waarschu wing tegen misbruik van parlementaire rechten, ter voorkoming van aanzwelling der oppositie tegen het parlementaire stelsel en onze politieke vrijheden. Besloten werd de Troonrede met een Adres van Antwoord te beantwoorden. Almeio's begrooting,. Bij het gemeentebestuur van Almelo is thans een telegram van Ged. Staten van Overijsel ingekomen, dat dezen voor de goedkeuring der begrooting voor 1933 handhaven hun eisch tot plaatsing der gemeente in de tweede klasse der gemeen tefondsbelasting. In verband hiermede is een spoedeischende raadsvergadering uit geschreven tegen hedenavond, waarin op nieuw aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W. tot plaatsing der gemeente in de tweede klasse der gemeen tefondsbelasting. Bedrijfsioestand en arbeidsmarkt. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek viel in het 2e kwartaal in verschillende ondernemingen een zekere vermeerdering van de bedrij vigheid waar te nemen. Er werd meer dan tot dusverre het geval was, de voorkeur gegeven aan Nederlandsche producten. De werkloosheid daalde, alle groepen te zamen. niet onbelangrijk, maar was in verschillende bedrijfsgroepen nog grooter dan verleden jaar. Do Alaomeeno Rekenkamer. Ingediend is een wetsontwerp tot be zuiniging op de Algemeens Rekenkamer. De omstandigheid, dat tengevolge van het overlijden van een lid van die Kamer in dat college een vacature is ontstaan, heeft de regeering aanleiding gegeven, om te overwegen, of het aantal leden van die Kamer zou kunnen worden vermin derd. Het wil den minister voorkomen, dat een vermindering van het aantal le-. den tot drie niet langer achterwege be hoeft te blijven. Ter toelichting daarvan wordt nog op gemerkt, dat, nu het aantal leden tot drie zal worden verminderd, de behoefte wordt gevoeld, om ook plaatsvervangende leden te benoemen ten einde te voorkomen, dal bij tijdelijke afwezigheid of ontstentenis van leden het aantal te klein zou kunnen worden. Ten einde te bewerkstelligen, dat de door het ontwerp beoogde vermindering van het aantal leden zoo spoedig mogelijk effect zal kunnen sorteeren, wordt tevens voorgesteld de bepaling van art. 97, krachtens welke het voorschrift van de leeftijdsgrens niet geldt voor de tegen woordige leden der Kamer te doen verval len. De bereids aan de Tweede Kamer inge zonden aanbevelingslijst ter voorziening in de vacature-Krap zou dan buiten be handeling gelaten kunnen worden. Jachtrente. Het Kamerlid, de heer Van Poll ves tigt in een achttal vragen de aandacht van den Minister van Economische Zaken op den langen termijn, waarna de mees te besluiten omtrent geldigheid en aard van vervallen jachtrenten eerst ter kennis van belanghebbenden zijn gebracht, ten gevolge waarvan schadeloosstelling aan de eigenaren der vervallen jachtrechten met ongeveer 60 pet. moest worden ver hoogd ten laste, in den vorm van jacht rente, van de toch reeds zwaar getroffen landbouwende eigenaren. Hij vraagt of het rentepercentage van 6 pet. niet in overeenstemming kan wor den gebracht met den gedaalden rente voet en of de minister bereid is een wets voorstel in te dienen, waardoor de door de landeigenaren te betalen schadeloos stellingen althans worden verminderd met de onvoorziene verhooging van 60 pet. als gevolg van het langdurige uitstel der besluiten van de Jachtcommissie, subsi diair de rente van 6 pet., althans voor de laatste jaren, wordt verlaagd. DE TWEEDE KAMER. Het presidium. Kwart over drie kwam gistermiddag de Tweede Kamer bijeen voor de opma king van de nominatie voor het voorzit terschap der Kamer. Bij eerste stemming werd de Minister van Staat. Jhr Mr Gh. Ruys de Beeren- brouck herkozen met 74 stemmen. Acht leden stemden blanco. De heer J. H. Schaper werd met 67 stemmen herkozen als tweede voorzitter. Derde voorzitter werd de heer J. J. G. van Dijk met 68 stemmen. De communistische fractie had een con cept-adres van antwoord op de Troon rede klaar, dat een hunner verdedigde en op de tafel van den Voorzitter deponeer de. Zonder het papier de aandacht waard te keuren, liet Jhr Ruys hel door den bode terugbezorgen aan den schrij ver. Zonder één woord aan de communis tische malligheid te wijden, heeft de ge heele Kamer zich met 4 tegen 83 stem men tegen het voorstel verklaard. Zij zal Donderdag bijeenkomen voor het ttekken der afdeelingen. Uit de vele, over het geheel in weiwil lenden toon gestelde persbeschouwingen laten we hier enkele volgen: Deze eerste Troonrede in dit parlemen taire tijdvak, zegt „De Standaar d", mag een kloek en evenwichtig staatsstuk heeten. Kloek door het ernstig blijk van haar werkelijkheidszin en haar logischen bouw Evenwichtig door haar voorzichtigheid, die wel kracht moet kennen, maar geen krachtsoverschatting. „Het spreekt vanzelf, dat nieuwe ver rassende dingen in deze Troonrede niet worden gevonden. Ons volk heeft ook allerminst behoefte aan verrassende in vallen en nieuwigheden. Het heeft hieraan behoefte, dat het zichzelf klaar voor oogen stelt, hoe de werkelijkheid is en welke roeping die werkelijkheid het stelt. En het mag dankbaar zijn, een Regeering te hebben, die het niet verbergt en overtuigend en helder den weg wijst, dien zij krachtens haar roeping en taak wil bewandelen". Resumeerend, zegt de Rotterdam mer, dat de Troonrede voldoet aan de eischen, welke er thans aan gesteld mogen worden; ze is een logische weer slag op de tijdsomstandigheden, waarin we leven; ze spreekt niet van onvervul bare beloften, doch beangstigt evenmin door te spreken van onoverkomenlijke moeilijkheden; ze is het program van'n Regeering, die, op God vertrouwend, tot verhoogde krachtsinspanning opwekt om waardig te dragen, wat onvermijdelijk is; i of, zooals wij het liever zeggen, om geduldig te aanvaarden, wat Gods wijs bestel over ons brengt en moedig voor waarts te gaan in Zijn kracht. „Do Nederlander" komt in zijn beschouwing tot deze slotsom: „Alles tezamen een kloeke Troonrede, waarvan de ernst vertrouwen inboezemt en die in algemeene strekking beant woordt aan de beste verwachtingen, al zal omtrent de onderdeelen uiteraard de con crete inhoud der onderwerpen, met de daarop gegeven toelichting, moeten wor den afgewacht. Dankbaarheid vervult ons hart, vooral bij veel wat wij in het buitenland zien, dat Hare Majesteit, draagster van onze eeuwenoude tradities, weder te midden van haar getrouwe Staten-Generaal, en toegejuicht door een vrij volk, deze rede heeft mogen uitspreken". De „N. R o 11. C r t" (Lib.) merkt op, dat de Troonrede op enkele hoofdpunten, ais het verscherpte herstel van het even wicht der rijksbegrooting, het verscherpte toezicht op het financieele beleid der ge meenten en de handhaving van het gezag mededeelingen bevat, welke met instem ming kunnen worden begroet. Op economisch gebied had echter een beslister geluid kunnen klinken, waarvan dan meer leiding ware uitgegaan. „"Wij gelooven niet mis te tasten, zegt het blad, indien wij het voornamelijk aan deze lacune toeschrijven, dat de verschil lende besproken of aangeroerde onder werpen niet in een algemeen verband zijn gebracht, waardoor de rede aan sugges tieve kracht belangrijk zou hebben ge wonnen. Wat het financieel beleid betreft, wekt het voldoening, dat de regeering nog maals verklaart, dat zij er vóór alles naar zal streven het herstel te bereiken door aanzienlijke beperking van de uitgaven" „Deze troonrede, aldus „De Maas bod e" (R. K.) trekt lijnen van een plan, dat zeer veel goeds in zich verbergt. Mo gen de mannen van uiteenloopende over tuiging, welke zich niet schamen hun moeilijken arbeid te stellen onder de schutse van den Almachtige, gesteund door de Kamers en gedragen door het heele volk, pas nog zoo nadrukkelijk door H. M. tot eendrachtige samenwerking op geroepen, er in slagen op dit historisch keerpunt ons kleine land met zijn groote geschiedenis en zijn wilskrachtig volk door de donkerten naar een betere toe komst te leiden". „Met bevrediging, aldus de Tele gr., o.m.: „zal men algemeen constateeren, dat de Troonrede in harmonie is met het geen de openbare meening terecht ver langt. Wij hebben in minister Colijn een man, die door en door nationaal denkt, en wiens overtuiging in de massa van het volk wortelt. Hij is bezield door de weten schap, dat hij de kampioen is voor onze democratische vrijheden en dat hij in die hoedanigheid de overgroote meerderheid van ons land achter zich heeft. Hij staat sterker, dan een minister-president sinds menschenheugenis in ons land ooit ge staan heeft. STEUN AAN GEMEENTEN IN NOOD. Strenge waarborgen noodig in het belang der Rijksmiddelen. De wet van 15 Juli 1929, welke de fi nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten opnieuw heeft geregeld, heeft niet kunnen verhinderen, dat een belangrijk aantal gemeenten in finan- ciëele moeilijkheden is geraakt. Voor een deel zijn die moeilijkheden een direct gevolg van de crisisomstandigheden, welke zich na het in werking treden der wet hebben geopenbaard, voor een deel ook zijn zij veroorzaakt of versterkt door de veelal belangrijk uiteenloopende plaat selijke omstandigheden, waarmede de al gemeene verdeelingsformule van de wet van 1929, hoe theoretisch juist die ook moge zijn, uiteraard geen rekening heeft kunnen houden. Het steeds grooter wordend aantal ge meenten, die tot steun in haar financiëel beheer een beroep op het rijk komen doen eischt, naar het oordeel der regeering, dringend voorziening. Het aantal gemeenten, dat zich om financiëelen bijstand tot de regeering heeft gewend, bedraagt thans reeds on geveer 120 en is nog voortdurend stij gende; het bedrag, dat deze gemeenten voor 1933 meenen noodig te hebben, be draagt in totaal rond f 6,5 millioen. Bij de overweging van te nemen maat regelen dient nadrukkelijk op den voor grond te worden gesteld, dat op het rijk geen verplichting rust om de vastgeloo- pen financiën eener gemeente met bij dragen uit 's rijks kas weder vlot te ma ken. De raad, die onder toezicht van Ged. Staten de gemeente bestuurt, is voor het in orde houden der gemeente- financiën verantwoordelijk. De regeering staat derhalve op het standpunt dat de noodlijdende gemeenten op practische gronden door het rijk geholpen moeten worden, maar dat de aanvaarding van dit standpunt waarbor gen eischt, eenerzij ds in het welbegrepen belang der gemeentelijke autonomie, an derzijd®, ten einde Ihet de regeering mogelijk te maken de verantwoordelijk heid voor 's rijks financiën te blijven dragen. Die waarborgen kunnen niet uit sluitend hierin bestaan, dat aan het ver- leenen van een (buitengewone rijkssub sidie voorwaarden worden verbonden, opdat de gemeentelijke uitgaven zooveel mogelijk worden verlaagd en de inkom sten tot de toelaatbare grenzen worden verhoogd. Immers de ervaring tot dusver opge daan, heeft geleerd, dat daardoor het rijk te veel achter de feiten aanloopt en de hulp der regeering eerst wordt ingeroe pen, als het kwaad een moeilijk te her stellen omvang heeft aangenomen. Het risico, dat het rijksbudget loopt door de aanvaarding van het beginsel, dat de noodlijdende gemeenten uit 's rijks kas gesteund moeten worden, dwingt er toe de regeering de bevoegdheid tot ingrij pen reeds in een vroeger stadium te ver- leenen en wel zoodra zich duidelijke en algemeene symptomen afteekenen, dat de gemeentelijke uitgaven bij voortgaan in dezelfde lijn weldra niet meer door de gemeentelijke inkomsten gedekt zullen kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan L. L. van Hoorn te O.- en W.- Souburg, op eigen verzoek, met ingang van 1 December 1933 eervol ontslag ver leend als stoker bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde. Middelburg. Nadat de Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" zich bereid had verklaard de leiding op zich te nemen van de Willem van Oranje-herdenking, heeft dezelfde vereeniging ook gevolg gegeven aan het tot haar gerichte ver zoek om een speldjesdag te organiseeren ten bate van de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft. Min of meer lag het voor de hand, dat zij dit doet; im mers, indien mogelijk treedt deze ver eeniging steeds op den voorgrond bij aangelegenheden, het Vorstenhuis betref fende. Geen wonder dus, dat zij ook haar medewerking verleende tot het inzame len van gelden voor een zoo bij uitstek historisch monument als de Nieuwe Kerk te Delft. Mogen velen a.s. Zaterdag het sympa thieke werk steunen door een speldje te koopen. Goes. Aan de huldiging van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage is ook deel genomen door een deputatie van de Oran- je-vereeniging, die tijdens de openings plechtigheid met het vaandel stond opge steld op het Voorhout en bij de rondrit in de Zeestraat. Koudekerke. Loop der bevolking van 1 t.m. 15 September 1933. Vertrokken: Mej. S. de Witte, van B 164 naar Middelburg; C. P. Olijslager, van E 237 naar Middelburg; Mej. M. Wondergem, van B 313 naar Seroosker- ke; Mej. T. vein Wallenburg, van E 172 naar Goes; Mej. P. M. Tilroe, van E 85 naar Middelburg. Iersek8. Wedvlucht Postduivenvereen. „Stormvogels" van Nouvailles, 105 K.M. le prijs P. Minnaard; 2e prijs Frits Nieuwenhuizen; 3, 6 en 9e prijs Daan van Boven; 4, 5, 7 en 8 W. van Haven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veendam (toez.) E. van Ruytenberg te Warfhuizen. Te Dordrecht, R. ten Kate te Koudekerke. Te 's Grevel- duin-Capelle, J. Cuperis te Mastenbroek. Vrije Universiteit. He denmiddag had in het gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam de open bare zitting plaats van den Senaat der Vrije Universiteit, waarin de rector, Prof. Dr D. H. Th. Vollenhoven, na vermelding van de lotgevallen der Universiteit over 'bet afgeloopen jaar, zijn ambt overdroeg aan Prof. Dr V. H. Rutgers. Gecommitterden bij de eindexamens der H. B. S. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Onderwijs om door vermindering van het aantal gecommitteerden bij de eindexa mens aan de H.B.S. te geraken tot ver laging van de kosten dier examens. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Een kortingsregeling. Vermindering der uitkeeringen. De wet van 15 Juli 1929 tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten bepaalt, dat de uit keeringen per hoofd van de bevolking telkens voor een tijdvak van vijf jaren worden vastgesteld. Het gekozen systeem bracht met zich, dat de eenmaal vastgestelde uitkeering gedurende vijf jaren aan de gemeenten bleef verzekerd, doch het is daarbij nim mer de bedoeling geweest, dat dit zou beteekenen, dat het Rijk tekorten van tientallen millioenen in het gemeentefonds zou moeten gaan bijpassen. Hier, als op zoo menig ander terrein, heeft de crisis de gemaakte berekeningen volkomen in de war gestuurd. Het is noodzakelijk, dat in 't belang van beide partijen maatregelen tot verminde ring der uitkeering worden betroffen. De begrooting van het Gemeentefonds wijst voor het dienstjaar 1934'35 een nadeelig slot aan van f 24.685.777, dat ten laste der rijksbegrooting zou moeten ko men. De regeering acht het noodzakelijk, dat in afwachting van eventueel nader voor volgende jaren te treffen maatregelen, de Rijksbegrooting voor 1934 voor een deel van dien last wordt ontheven door op de uitkeeringen een zoodanige korting toe te passen, dat het bedrag van het nadeelig slot voor 1934'35 wordt teruggebracht tot ongeveer de helft van het hierboven genoemde tekort van f 24.6 millioen. De eenvoudigste weg om tot de hier- bedoelde korting te komen zou zijn, om over de geheele linie de uitkeeringen met één zelfde percentage te verminderen. De regeering is evenwel van oordeel, dat doordoor de budgetten van tal van ge meenten onevenredig zwaar zouden wor den belast, terwijl andere gemeenten die een korting van grooteren omvang zon der bezwaar zouden kunnen lijden, slechts een geringen druk van de toe te passen korting zouden ondervinden. Daarom verdient het aanbeveling een kortingsregeling te treffen, welke met de uiteenloopende draagkracht der gemeen ten rekening houdt. De regeering meent, dat als maatstaf voor de draagkracht der gemeenten moet worden genomen de belastingcapaciteit, gemeten naar de opbrengst van de be langrijkste algemeen geheven plaatselijke belastingen, bij heffing tot het wettelijk maximum waaraan verder is toe te voe gen de rijksuitkeering van drie vierde ge deelte van de hoofdsom der grondbelas ting. Uit een schaal, zooals die in artikel 1 van het wetsontwerp is opgenomen, blijkt dat van de korting zijn vrijgesteld de ge meenten met zeer geringe draagkracht, dat zijn degenen, waarvan de draagkracht gerekend per inwoner, minder dan 30 pet beloopt van de draagkracht, gerekend per inwoner, van alle gemeenten des Rijks. Op de uitkeeringen aan de gemeenten wier draagkracht 30 pet. en meer beloopt dan de gemiddelde Rijksdraagkracht, wordt een progressieve korting toegepast. Op grond van gemaakte berekeningen kan worden verwacht, dat de korting op de uitkeeringen over het jaar 1934'35 aan de hand van de voor dat jaar ontworpen schaal, een vermindering van uitgaven van het gemeentefonds zal opleveren van rond f 13 millioen. De regeering meent voorts, dat, nu er op het stuk der gemeentelijke salarieering een nieuwe wettelijke regeling zal worden getroffen er alle aanleiding bestaat om tegelijk met de invoering van deze rege ling over te gaan tot intrekking der wet van 18 Maart 1932 betreffende de tijde lijke korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds. Zij, die zloh met Ingang van 1 October a.s. op DE ZEEUW abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. VOORTZETTING ZUIDERZEE- INPOLDERING. Het nieuwe kabinet 'heeft onder de oogen gezien of, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden, de droogmakings- a<rbeid in de Zuiderzee dadelijk moest worden voortgezet, waarna in de tweede plaats zou zijn na te gaan op welke wijze deze arbeid, naar de tot nu toe opgedane ervaring, op meer economisc'hen en com- mercieelen grondslag zou kunnen worden uitgevoerd. De toestand in den Nederland- schen landbouw is op 'het oogenblik 'wei nig bemoedigend en zelfs van dien aard, dat hier en daar de meening verkondigd wordt, dat landbouwgrond een negatieve pachtwaarde zou bezitten. De vraag is dus gewettigd of het juist is, om voort te gaan met 'kostbaren arbeid tot het verkrijgen van meer culuurlond, waaraan wellicht geen behoefte bestaat. Blijven de economische vooruitzichten even onzeker als op dit oogenblik, dan zal de Nederlandsdhe landbouw meer aan dacht moeten gaan besteden aan de teelt van gewassen voor binnenlandsche con sumptie en daarmede noodgedwongen te- rugkeeren op het eenmaal verlaten pad. Wanneer di't noodzakelijk zal zijn voor ons zelfstandig volksbestaan en ook voor het behoud van een 'gunstige handelsba lans, zullen de cultuur landen, welke door de verdere indijkingen in het IJselmear beschikbaar komen voor de teelt, juist een zeer begeerlijke en gezien den te 'ge- ringen omvang van de bestaande voor die teelt geschikte oude cultuurlanden bijna niet te missen bezit blijken te zijn. Ziet men de toekomst evenwel niet zoo donker in, dan zal ongetwijfeld de waarde van het argument, gelegen in de behoefte aan cultuurland, zijn kracht blijven behouden. Een ander argument ligt in de werk verruiming in de toekomst. De aaniegkosten dienen binnen be paalde grenzen gehouden en den dienst, die met dezen aanleg zal worden belast, zal te 'zorgen hebben voor een sluitende rekening, al behoeven niet alle aaniegkos ten te drukken op den polder, wijl tot den aanleg mede werd besloten op 'grond van o ogenblikkelijke werkverruiming. Om streeks 50 procent van de jaarlijksche uit gave, die aanvankelijk (nota 1933) gemid deld op 11 millioen werden geraamd, is als arbeidsloon te 'beschouwen. Waar men thans op een belangrijk punt is aangekomen in de geschiedenis van den afsluitdijk en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, acht de minister een reor ganisatie van de diensten aan. welke tot dusverre het Zuiderzeewerk as opgedra gen, wensdhelijk en stelt hij' zich voor die te bereiken door instelling van. één enke len „Dienst voor de Staatsdnpolderingen in het IJsselmeer". Zou eventueel uit een definitieve raming van een geheel uitge werkt plan blijken, dat de bovengestelde getallen verre van. het bereikbare liggen, dan zal de regeering alsnog hebben te overwegen wat te doen staat. „DE REGEERING DOET BIJNA NIETS VOOR ONS". Nog steeds wordt bitter geklaagd in kringen van boeren en tuinders, vooral in die der laatsten. Nu is het verre van ons, zegt het „Hdbld" om te willen zeggen, dat men overal zonder verlies kan wer ken, maar ontegenzeggelijk zijn er héél veel bedrijven, waar klagen niet over den toestand, maar over de overheidshulp volslagen misplaatst is. Wanneer men even de revue laat pas- seeren, wat er zoo al aan boeren- en tuin- derssteun wordt gedaan, dan krijgen we het vogende lijstje te zien: Tarwewet (maalgebod en richtprijs van f 12 tot f 13; oppervlakte plm. 130 duizend h.a.). Suikerbietensteun (compen- seerend invoerrecht van een rijksdaalder enf 15 milloen gulden uit de schatkist; oppervlakte plm. 50.000 h.a.). Varkenswet: (crisisaccijns op var- kensvleesch, richtprijs, gepaard gaande met teeltbeperking en gegarandeerden richtprijs). Zuivelwet: (crisisaccijns op boter, margarine en rauwe vetten; menggebod en toeslag op de industriemelk, benevens garantieprijs voor consumptiemelk; één maal f 2.25 en éénmaal f 5 per koe in ééns uitgekeerd). Graanmonopolie (practisch invoerrech ten op granen). Aardappelsteunwet. Aardappelmeelsteunwet. Tuinbouwsteunwet (minimumprijzen; geld uit de schatkist). Bloembollensaneeringswet. Fruitinvoermonopolie (practisch in voerrecht iop fruit en fruitcouserven). Vlassteunwet (garantieprijs). Griendsteunwet. Roggesteunwet (op het oogenblik f 4.50 steun per 100 kg. rogge van de daartoe in aanmerking komende bedrijven). Grisisinvoerrechten op rundvleesch en aardappelen. Invoercontingenteering van boter en rundvleesch. Crisispachtwet. Dit lijstje, dat vrij volledig is, toont toch in elk geval aan, dat de klacht „de regeering d plaatst is, eenige steui turn zijn ei trekkelijk h ver (afgezi meen te daa gebied). Het moe men, dat ei ginnen in volstrekt oi Zoo heeft 1 der Geld. jongste vei boeren gez< „Gij zijt gevolge vai en richt ve: minister vi dat men ii voor den 1 land- en tu ken van be stand verk vaak onrec óok nog va king." En hij v wetten en gelijk uit e ze ontduik steelt." PRIJZEN De Russ Hbld. schri De sovje van h ongei zou zelfs zc gebrek is, speculatie joeji". Wat in handen zijn, daar dezen gees bladen. Het is ds de vakblad groote mas Nemen v Coöperatie wij o.a. een in de buffe Het blad s< buffetten vi Donetsbekk dan een s< terij in op En dat alk ling, waarl goed op de en geen m? Uit de v bolsjewistis fetten in hs bied van c verkoopen, „misdadige recht noen: prijslijsten, kost er 2 cents!) Bij de sp haring in en elk oog< resteerd er zij handel ken haring miniatuur ken, een n kopeken. D buffetten bekken kaï Een and belangrijke 'gedroogde 7 roe' naar aas r ken alleen R. 1.70 ps gram met 7.5 gram b van 10 gr: slechte qus aldus het Hoe is de regeerii overzicht v hoofdstad, bediend do Het geve er zddh m len hebben die van dk ken. In de keuken" sf vies water, heet te hc maatregele toestand, Het kwam afval van 1 tot voedsel één maand die in staa van worms werkt. De 1 tegen, toen arts snauv zaken wan en de 'kipp gegeten. Zulke to dere „faibri blad. En het eene En voor dl levensgeva; prijzen gev Daar de bijzonder g ximumprij; gelden voo uit die „vei groene uiei 1 roebel nen 60 koj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2