De Rijksbegrooting voor 1934. EERSTE BLAD. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1033 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARSAN8 - No, 8£9 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws, Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f g.50 por kwarte&l, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingen 60 sent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. ig.'iia j» i Een tekort geraamd van f190 millioen. Te dekken door f 106.519.000 aan belas tingen en f84.150.000 besparingen. Minister Oud 'heeft gisteren zijn niet zonder spanning verwachte miffioenen- nota aan de Tweede Kamer aangeboden. Voor 1934 zijn de volgende cijfers ge raamd: Uitgaven 730 milioen. Inkomsten 463 millioen. Er moet dus gerekend worden op een tekort op de rijksbegrooting 1934 van 267 millioen (tweehonderd zeven en zestig millioen) 'gulden. Alvorens over 'te gaan tot een bespre king van de cijfers van het dienstjaar 1934, maaJkt de minister een algemeene opmerking over de inrichting der begroe iing. Over vroegere dienstjaren is niet ai- tijd dezelfde regel gevolgd met 'betrekking tot hetgeen bij de indiening der begrooting reeds in de cijfers daarvan moet worden verwerkt en hetgeen moet worden opgeno men in het dekkingsplan. Het komt den minister gewensc'ht voor, zoowel ten aanzien van de mi'ddelenver- sterkdng als van de uiigavenverlaging een zelfde systeem 'te volgen. Daarbij' acht Ihij het meest juist het systeem, waarbij! de begrooting wordt opgemaakt overeenkom stig den toestand, die bestaat ten dage barer indiening. Dit beteekent, dat met voorstellen tot middelenversterking, die nog niet tot wet zijn verheven, evenmin rekening wordt gehouden als met voor nemens tot vermindering van uitgaven, die nog wettelijke sanctie behoeven. Van dergelijke voorstellen en voornemens en van den invloed, dien zij op die hegroo- tingscijfers zullen uitoefenen, behoort in het defk'kingsp'lan melding te worden ge maakt. Het opmaken van de begrooting volgens dit systeem heeft voor het dienstjaar 1934 een zeer bijzondere beteekenis. Grooten- dieels met ingang van 1 Januari 1934 en voor een klein gedeelte met ingang van 1 Mei 1934 vervallen een aantal tijde lijke heffingen. ■Worden deze 'heffingen overeenkomstig de daartoe ingediende voorstellen ver lengd, dan zullen zij de geraamde op brengst der middelen het algemeen budget en het gemeentefonds te zamen ge nomen voor 1934 met 76.398.000 ver- hoogen. Wanneer het tekortcijfer van f267.087.974 dus wordt beschouwd met 'het oog op den hij de indiening der be groeting hestaanden belastingdruk, kan het aanstonds met dit bedrag worden ver minderd. Bij handhaving van den hestaanden be lastingdruk zal dus het nadeeldg sal'do op den dienst 1934 bedragen f 190.689.974. Dit cijfer is f 136.269.720 hooger dan het saldo van f 54.420.254 der begrooting voor 1933, zooais deze oorspronkelijk bij de wet is vastgesteld. Dat >dit het geval is, is wel in de eerste plaats een geVol'g van den loop van zaken met betrekking tot het Leeningfonds 1914, aanvankelijk uitsluitend bestemd voor de financiering van de rente en aflossing der in verband met den oorlogstoestand aan gegane geldleeningen, doch later mede be stemd voor de financiering der tegenwoor dige crisisuitgaven. Deze taak kan het Leeningfonds thans niet langer vervullen. Het in het Fonds aanwezig batig saldo is door de gewel dige stijging der crisisuitgaven in een na- deelig saldo verkeerd. Wat deze andere wijze van financie ring betreft, Iheeft de Regeering gemëend een onderscheid te moeten maken tus schen 'de uitgaven ten bate van den steun aan den landbouw en de overige crisis- uitgaven, in hoofdzaak strekkende tot be strijding der werkloosheid. De steunmaatregelen voor den land bouw zullen worden gefinancierd met behulp van het krachtens de Landbouw- crisiswet ingesteld Landbouwcrisisfouds, dat zijne inkomsten zal verkrijgen uit speciale heffingen. Tusschen deze heffin gen en de door het Fonds 'te bekostigen uitgaven zal evenwicht moeten bestaan. An'ders staat het met de overige crisis- uitgaven, waaronder die tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Deze zullen moeten worden gebracht ten laste van de gewone begroeting. Een an dere poMelk zou bij de bestaande vol komen onzekerheid omtrent den duur en het verdere verloop der economische crisis, nu het saldo in Ihet 'Leeningfonds is opgeteerd, niet te verantwoorden zijn. Is het Leeningsfonds blijkens het voren staande niet meer in staat de ordsisuit- gaven te financieren, zijn middelen zijn ook ontoereikend voor het financieren van de rente en de aflossing der ten 'laste van het Fonds gebrachte leeningen. 'Bij bestendiging van alle 'ten bate van het Fonds geheven belastingen 1 'die voor den crisisdienst daaronder begrepen zou het voor het jaar 1934 nog een te kort opleveren van f 15.990.718. Aanzienlijk hoogere ledschen worden voorts aan heft budget gesteld door dat deel van den dienst der Staatsschuld, dat niet tot het Leeningsfonds behoort. Een bedrag van f 13.330.000 moest meer worden uitgetrokken wegens verhooging van het spoorwegtekort. Het tekort dn het 'Gemeentefonds zal, hij' 'bestendiging der tijdelijke opcen- tenheffing, niettemin f 6.736.312 meer be- 'dragen dan 'het vorig jaar. Hoogere ramingen, respectievelijk van f 1.425.000 en f2.970.000 vorderen voorts de posten wegens onderstand aan nood lijdende gemeenten en steun aan behoef tige Nederlanders in 'het buitenland. Ten slotte moesten de middelen, die zonder nadere voorziening na 1 Januari resp. 1 Mei 1934 kunnen blijven 'geheven, f 33.546.605 lager worden geraamd. Hoe dit tekort te dekken? Het geweldig tekort, geraamd op ruim f 190 millioen, bëlhoeft niet in één jaar te worden overbrugd. Wel moeten de middelen worden aangewezen en aan vaard, waardoor vast 'komt te staan, 'dat binnen enkele jaren het begrootingseven wicht zal zijn verzekerd. De verschillende dekkingsmaatregelen, waardoor het tekort zal kunnen worden gedekt, omvatten: A. versterking der middelen. Daartoe behoort de reeds door de Tweede Kamer aangenomen heffing eener omzetbelas ting (opbrengst f85.000.000) en worden de volgende belastingen aangekondigd: heffing van een couponbelasting, belas ting op Ihet vermogen in de dood© 'hand, heffing van een crisisinkomstenbelasting, ontwerp tot verlhoogin'g van den tabaks accijns' en 'tot heffing van een accijns op gebrande 'koffie (geraamde opbrengst f 20.000.000). Voorts een wijziging van- het tarief der inkomstenbelasting, waarvan (met inbegrip der heffing van 20 opcen ten) f 1.519.000 meer wordt verwacht. Van deze middelen wordt een totale opbrengst van f 106.519.000 verwacht. B. Bezuinigingen op de departementen van Onderwijs f 15.000.000, van Defensie (f 12.000.000), Waterstaat (f 32.000.000). C. Verlaging van de uitkeeringen uit het Gemeentefonds (voor 1934 8.4 imiiill..).. D. Verhooging van de 'kortingen op d'e salarissen van 't rijkspers. (f 15.750.000). Wat Waterstaat betreft, wordt wijziging gebracht in 'de financiering van den bruggenbouw en de wegenaanleg getem poriseerd; de politiek ten opzichte van de spoorwegen wordt veranderd, terwijl een Verkeersfonds zal worden ingesteld ter vervanging van het Wegenfonds met nieuwe heffingen op verkeersmiddelen. De Minister verklaart het noodzakelijk dat een geheel nieuwe salaiisregeling voor het rijkspersoneel wordt vastgesteld. Daar deze echter niet voor 1 Januari '35 in werking kan treden, wordt voor 1934 nogmaals eten tijdelijke en verhoogde kor ting opgelegd, welke reeds in het Georga niseerd overleg aanhangig werd gemaakt. Nader wordt dan nog betoogd, dat voor Onderwijs bezuinigingen in voorberei- ding zijn, die f 15 millioen zullen op brengen. Op Defensie zal f 12 millioen bezuinigd moeten worden. De tekorten op de S p o o r w e g e n zul len worden opgevangen door het We genfonds om te zetten in een Ver keersfonds, waaruit niet alleen de wegenbouw maar alle verkeersuitgaven worden bestreden, terwijl tegelijkertijd een veTkeerSorganisatie zal plaats hebben, waardoor takken van bedrijf, die beter aan het motorverkeer kunnen worden overgelaten, worden afgesneden. Verder 'ligt het in de 'bedoeling de bruggenbouw op een andere wijze te financieren en den wegenaanleg eenigs- zins te temporiseeren. Een betere verdeeling der door de ver schillende verkeersmiddelen te dragen lasten zal voorts leiden tot eene hoogere opbrengst der Wegenfondsbelas tingen, 'die evenals alle ander© inkom sten en uitgaven van dat fonds naar het Verkeersfonds 'zullen worden overgebracht. Uit de toepassing dezer middelen zul len de volgende bedragen worden verkre gen: 1. Vermindering spoorwegtekort f 20 milldoen. 2. Gewijzigde financiering bruggen bouw en tempordseering wegenaanleg f 3.5 millioen. 3. Hoogere opbrengst van heffingen f 9 millioen. Totaal f 32.5 millioen. Verder wordt om in 'het tekort van het gemeentefonds te voorzien, in af wachting van in volgende jaren te treffen maatregelen een wetsontwerp ingediend tot afwijking van de wet op de financieele verhouding van deze strekking, dat voor het jaar 1934/'35 een vermindering op de uitkeeringen aan de ge meenten wordt toegepast tot een be drag van f 13.000.000. Een verdere vermindering van d e n s a 1 a r i s 1 a s t zal voorts onvermij delijk zijn. Wat dit aangaat is de regee ring van oordeel, dat het geen aanbeve ling verdient, het systeem der tijdelijke kortingen te bestendigen. Het is immers hoven twijfel verheven, dat er 'geen sprake van is, dat de thans geheven tijdelijke kor tingen, die op 1 Maart 1935 zullen komen te vervallen, na dien datum kunnen wor den gemist. De regeering acht het daar om noodzakelijk, dat een heelnieuwe salarisregeling wordt vastgesteld, waarbij dan tevens fouten in het 'huidige stelsel kunnen worden weggenomen. Daar het niet mogelijk is, die vaststelling zoo tijdig te doen geschieden, dat zij vóór 1 Januari 1935 in werking zou kunnen tre den, is het onontkoombaar voor 1934 nogmaals een tij'de 1 ijke kor ting op te leggen. Aanvankelijk is de regeeoring van oordeel, dat dit zal kun nen geschieden in den vorm van een ver hooging van de bestaande korting met 5 pet. van het salaris voor alle ambtenaren en een verhoogde korting voor de onge huwde ambtenaren in dezen zin, dat de thans toegepaste vermindering van 3 ten honderd na den vijf-en-twintig jarigen leeftijd met 1 pot. per jaar wordt ver hoogd tot 10 pet. van 32-jarigen en oude ren. In 'gezinsverband levende eenige kost winners 'zullen daarbij met gehuwden worden 'gelijkgesteld. Een ontwerp-kor- tingsregeling van deze strekking is bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken aanhangig Van deze tijdelijke 'korting is een bate voor het rijkshudget te verwachten van f 15.750.000. De bovenstaande maatregelen geven voor het budget 1934 een verlichting tot een totaal bedrag van f 84.150.000, zoo dat met inbegrip van de versterking der middelen ten bedrage van f 106.519.000 een totale verbetering wordt verkregen van f 190.669.000. De besprekingen te Parijs. De Amerikaansche gedelegeerde voor de Ontwapeningsconferentie, Norman Da- vis, heeft gistermiddag den Franschen minister van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht, dat een uur duurde. In aansluiting hierop begaf Norman Davis zich naar het ministerie van oorlog, waar hij een kort onderhoud had met den pre mier D'aladier, en dezen een boodschap van den Amerikaanschen president over handigde. Een officieel communiqué over de ver schillende besprekingen wordt niet gepu bliceerd. Ook de tekst van den brief van Roosevelt zal waarschijnlijk niet worden gepubliceerd, daar, naar in politieke krin gen medegedeeld wordt, het een zuiver persoonlijk schrijven betreft. De algemeene indruk, dien men in Fransche politieke kringen na het einde van den tweeden dag der Parijsche be sprekingen heeft, wordt nog. steeds gun stig genoemd. Er is een poging gedaan, tot weder- zijdseh begrip voor de kwesties waarom trent nog verschil van meening heerscht. MacDonald heeft voor vandaag een buitengewone kabinetszifting bijeengeroe pen ter bespreking van de Fïansehe eischen. Eden is uit Parijs te Londen aangeko men en heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waarna hij aan MacDonald rapport heeft uitgebracht. De besprekingen te Parijs zullen eerst Woensdag of Donderdag haar hoogtepunt bereiken, wanneer Eden uit Londen zal zijn teruggekeerd en bet definitieve stand punt zijner regeering zal mededeelen. Het proces te Leipzig. De verdediger van Torgler, een der be klaagden in bet proces betreffende den Rijksdagbrand, dr Sack, heeft verklaard, dat bij bij de voorbereiding van zijn ver dediging van Torgler, door ie Duitsche autoriteiten niet in het minst is belem merd. Te Londen bad hij geen getuigenis sen geboord, die direct den brand in het Rijksdaggebouw betroffen. Hij had eenige leiden der internationale juristencommisi- sie uitgenoodigd, zich persoonlijk te Leip zig te komen overtuigen van den objectie ven gang van zaken. In een persgesprek heeft de Duitsche Rijkscommissaris van justitie, dr Frank, verklaard, dat het enquête-proces te Lon den een nieuw bewijs was voor de schuld van het wereldcommunisme. Hij verwierp de beschuldiging dat de nationaal-socia- listen den brand in het Rijksdaggebouw aangestoken hadden als onzinnig. De verdediging van de oostelijke grens van België. In ministeriëele kringen te Brussel wordt verzekerd, dat Devèze, de minister van landsverdediging, in den eerstkomen- den ministerraad zijn volledig uitgewerkt plan betreffende de versterking van de oostergrens zal uiteenzetten. Minister D'evèze heeft het voornemen voor de uit voering van dit plan een versterking van de legermacht en een crediet van 700 millioen frank te verzoeken. Dit crediet zou over de buitengewone begrootingen van 1934 en 1935 worden verdeeld. Van de 700 milioen, welke hij noodig meende te hebben, zou er 220 bestemd zijn voor het bouwen van forten en andere verdedi gingswerken, 30 voor de bewapening en 450 voor het eigenlijke leger. Dit zon er op moeten wijzen, dat ook het aantal legerdivisies in actieven dienst zal wor den verhoogd. Alles bewapening wat de klok slaat! Nog meer Inflatie in Amerika? D'e voorstanders van inflatie in Ame rika hebben een échec geleden, toen pre sident Roosevelt, die verklaarde onge steld te zijn, en daarna de minister van Landbouw, met het argument, dat hij een andere afspraak had, weigerden een af vaardiging te ontvangen der vertegen woordigers van 200 katoenplanters uit de Zuidelijke Staten, die hem een afschrift kwamen overhandigen van de gisteren aangenomen resolutie ten gunste van de dollar-inflatie, teneinde den prijs van het katoen op 20 ets per pond te brengen. Aardbevingen in Chinau Eerst thans is door met groote ver traging ontvangen berichten bekend ge worden, dat het dal van de Min-rivier tusschen Soeng en Mow in het Noorden van Sze-Chaw in den tijd van 23 tot 31 Augustus door verschillende aardbevin gen is geteisterd,. waarbij op zijn minst 5000 menschen om het leven gekomen moeten zijn. Het door de ramp geteister de gebied is 160 K.M. lang. Een plaats werd geheel verwoest. De ongeveer 1000 inwoners werden levend begraven. Aange zien alle verbindingen gestoord zijn, is de volle omvang van den ramp nog niet te overzien. De toestand op Cuba. Uit Havanna wordt gemeld, dat pre sident San Martin zijn ontslag heeft aan geboden aan de politieke groepen, die hem ondersteunen. San Martin verklaarde, dat hij bereid was, zich aan haar beslissing te onder werpen. Reuter meldt uit Havanna, dat de anti- Amerikaansche agitatie op het eiland Cuba, en vooral in de hoofdstad en aan de zuidkust toeneemt. Te Mazanillo zijn weeT twee suikerplantages verwoest die aan Amerikanen toebehoorden, en een alge meene staking is er afgekondigd. Te Pu erto del Sul zijn alle Amerikanen uit den omtrek bijeen gekomen, omdat ze zich verspreid niet meer veilig gevoelen. Amerika en Sovjet-Rusland. Te Washington verwacht men, dat de Vereenigde Staten aan het einde van dit jaar de Sowjet-regeering officiéél zal er kennen. De regeering der Vereenigde Staten eischt terugbetaling der Tsaristische en Kerenski-schulden tot een bedrag van on geveer 300 millioen dollar, waartegenover de Sowjetregeering vergoeding eischt voot in 1919 door de Amerikanen in Siberië aangerichte schade. De uitvoer van tarwe. Vertegenwoordigers van Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Bulgarije, zijn tot overeenstemming gekomen wat de hoeveelheid uit te voeren tarwe betreft, die naar onderinge verhouding is vast gesteld. D'e opmerking van Rusland, dat de aan dit land toegewezen hoeveelheid te klein is, zal het onderwerp vormen van een la tere bespreking tusschen de Vereen. Sta ten Canada, Australië en Argentinië. In de volgende week reeds zal Rus land met vertegenwoordigers van de ge noemde landen daaromtrent onderhan delen. Op één na de hoogste toren van Europa. Een vennootschap gaat dezen winter bij Odense op het eiland Funen een uit zichttoren bouwen, die in Europa alleen door den Eiffeltoren in hoogte zal wor den overtroffen, Binnenland. De millioenennota. Een tekort van f 267 millioen. Hoe dit sai worden wegge werkt. Minister Oud over de bezuinigingsmaat regelen. Brand te Dreumel. Buitenland. De besprekingen te Parijs, Belgische militaire maatregelen. Amerika en Sovjet-Rusland. De toren die van staal en beton zal worden opgetrokken, komt op een terrein dat 37 meter boven den zeespiegel ligt en zal twee platformen krijgen, één 64 m. en een 140 m. hoven den grond. Hij komt te staan op den heuvel waar volgens de sage de god Odin met zijn vrouw de plaats aanschouwde waar thans Odense ligt, dat zijn naam aan den god dankt. De toren zal dan ook „Odins toren"- heeten. Korte Berichten, Meer dan. 50,000 arbeiders staken op bet oogenblik in New-York; anderen dreigen den arbeid neer te leggen, In verschillend© deelen van het oosten der Vereen. Staten zijn stakingen, uitgebro ken of dreigen arbeidsconflicten. In da gevangenis van Mountjoy te Dublin weigeren elf gevangenen voedsel te gebruiken. De voedsel weigeraars pro testeeren ertegen, dat de regeering wei gert hun de voorrechten te verleenen van politieke gevangenen. Tarief der Inkomstenbelasting. Ingediend is een wetsontwerp Ibot technische herziening van hef, tarief der inkomstenbelasting. Het ontwerp heeft ten doel, de belas tingbedragen voor de inkomens beneden f 1600 meer geleidelijk te doen opklim men. Daarnaast wordt voorgesteld Let hef fingspercentage voor inkomens boven de f 70.000 iets te verhoogen. Voor inkomens boven f 70.000 tot en met f 85.000 en voor inkomens boven f 85.000 zal de toe neming van het inkomen worden belast met resp. f 13.50 en f 15, inplaats van f 13.30 en f 13.50, voor elk geheel bedrag van f 100. Het resultaat van een en an der zal zijn, dat de inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1934'35 naar schat ting f 1.9 millioen meer zal opbrengen dan bij behoud van het bestaande tarief het geval zal zijn. De bezorging van „De Tribune" door spoor en posterijen. Dei heer Westerman heeft aan de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Bevat het gerucht waarheid, dat de N. V. „Atalanta", welke het Dagblad „De Tribune" drukt, zoowel aan de Admini stratie der Posterijen als aan die der Nederlandsche Spoorwegen, in verband met door deze lichamen verrichte dien sten, niet onbelangrijke sommen verschul digd is, en dat beide bedrijven in weerwil van het feit, dat de N. V. „Atalanta" niet bij machte is het verschuldigde aan te zuiveren, voortgaan zich met het dage- lijksche vervoer van duizenden exempla ren van „De Tribune" te belasten? Is de Regeering indien het hiervoor medegedeelde juist is niet van mee ning, dat het niet op den weg van een overheidsbedrijf als de Posterijen en van een zoo nauw met den Staat verbonden bedrijf als de Nederlandsche Spoorwegen ligt om aan een vennootschap, die „De Tribune" drukt bij voortduring crediet- faciliteiten te verleenen en op deze wijze actief er toe mede te werken, dat het staatsgezag ondermijnd wordt? Zou de Regeering derhalve maatrege len willen overwegen om aan dezen merk- waardigen toestand een einde te maken? Vermogens- en Gemeentefondsbelasting. Bij de Tweede Kamer is een Wetsont werp ingediend tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de ver mogensbelasting over het belastingjaar 1934—'35. De toestand van 's Rijks financien vor dert, dat de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogens belasting, zooals die bij de wet van 1 Maart 1933 voor het belastingsjaar 1933 '34 is geregeld, in afwachting van na dere voorziening, voor één jaar wordt verlengd. De opbrengst van de voorgestelde hef fing over 1934'35 wordt geraamd voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting op f 21 millioen en voor de opcenten op de vermogensbelasting op f 3.390.000. Van het totaal ad f 24,390.000 zal twee

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1