Gemengd Nieuws. Rechtszaken Financieële Berichten. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw DE ORANJE-ZATERDAG. De N.V. Handelsdrukkerij Holdert Co. te Amsterdam heeft een keurig al bum, ter herinnering aan den Oranje- Zaterdag het licht doen zien. Een uitnemende gedachte. De huldebetooging van 9 September heeft meer dan gewone beteekenis. Niet alleen de tienduizende deelnemers, maar ook zeer vele anderen zullen gaarne de voornaamste momenten nogeens zien uit gebeeld. Het thans verschenen album is op kunstdrukpapier uitgevoerd. Het opent met het nieuwste portret van H. M. de Koningin en daarnaast is geplaatst de tekst van de rede door H. M. in het sta dion uitgesproken. Verder volgt een serie prachtige en zeer mooi uitgevoerde foto's van de bloe menhulde in de burgerzaal van het pa leis, het bloemencorso op den Dam en van het groote défilé in het Stadion. Ook is opgenomen een levendige be schrijving van het indrukwekkende défi lé. Een prachtig album van een grootsch moment uit ons volksleven. Burgemeester kreeg een klap. Zaterdagmiddag is bij1 het uitbeta len van den steun te Assendelft een ern stig incident gebeurd. Zooals gewoonlijk waren in het locaal tje van Maatschappelijk Hulpbetoon de burgemeester en een ambtenaar aanwe zig. Er kwamen zich eenige werklieden aanmelden, leden van de federatie van bouwarbeiders. De burgemeester deelde dezen men- schen mede, dat hij!, ingevolge ministe- rieele beschikking, hun geen steun mocht uitkeeren. Direct na deze mededeeling gaf een zekere 0. den burgemeester een klap tegen het hoofd. Een broer van den dader greep op het zelfde oogenblik het aanwezige geld, onge veer f 700, van de tafel en ging ermee vandoor. Toen de burgemeester zich ©enigszins hersteld had, moest hij! den nog wachten den werkloozen zeggen, dat hij, nu het geld voor de uitkeering gestolen was, hun geen steun kon uitkeeren, zoolang het ont vreemde bedrag niet terecht was. Eenige werkloozen hebben zich toen naar de wo ning van den dader begeven, om hem te bewegen, het geld terug te brengen, waar aan hij voldeed. Hierna had de uitkeering plaats. Aüto rijdt met één licht. Omstreeks middernacht kwam Zondag avond te KrawinkelLutterade uit de richting Beek een auto aanrijden, waar van alleen de rechter lantaarn brandde. Uit Sittard naderde de motorrijder P. v. B. Deze, die in den waan verkeerde, dat hem een andere motor tegemoet kwam, hield slechts rekening met die eene lamp. Het gevolg was, dat motor en auto met groote kracht op elkaar botsten en v. B. tegen den grond werd gesmakt. Een dok ter constateerde schedelfractuur. Aanrijding van militai ren te Amersfoort. De milicien L. uit Wijde Wormer, die te Amersfoort voor herhalingsoefeningen in garnizoen was en een van de militairen, die Vrijdagavond op den Utrechtschen weg aldaar door een auto werd aangereden, is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis de „Lig- tenberg" overleden. 'Smokkelarij van marga/ r i n e. De belastingambtenaren hebben in samenwerking met de gemeente-politie, te Apeldoorn een vrachtauto aangehouden, waarmee ongeveer 450 k.g. Duitsche mar garine is vervoerd. De auto, gehuurd van een garage te Apeldoorn is in beslag ge nomen. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt. Smokke 1-1 eider veroor deeld. Voor de groote strafkamer te Duisburg werd Zaterdag, het smokkélpro- ces behandeld tegen den beruchten smok kelbende-leider H. Kotters, die jarenlang in Noord-Limburg een leidende rol in de smokkelorganisaties heeft vervuld. Kotters, die reeds 15 maal wegens smokkel delicten veroordeeld was, werd thans tot 3 jaren gevangenisstraf en 750.000 Mark boete veroordeeld. Melkboer krijgt een Hitler-boerderij. Een melkboer te Gross-Luebars in Saksen heeft van Adolf Hitler een boerderij met 50 H.A. land gekregen, daar hij aan Hitier een foto had gezonden van zichzelf en negen zijner zoons, allen gekleed in de nazi- uniform. De melkboer was sedert begin 1931 lid van de N.S.D.A.P. De boerderij was door den eigenaar ter beschikking van Hitier gesteld, met verzoek haar aan een oud partijlid te schenken. Vreemdsoortige voet balsupporters. Zondagmiddag te ongeveer 4 uur kwamen twee voetbalsup porters uit Berghem by Oss van in Haar lem gespeelde wedstrijden op den terug weg per fiets door de Hiaarlemsche steeg. Daar ontmoetten zy zekeren M., supporter van een andere voetbalclub, die met een kapotte fiets langs den weg stond. Een der beide wielrijders uit Berghem trok plotseling een revolver en loste twee schoten in de richting van M. De scho ten misten echter doel. De beide wiel rijders maakten zich daarop uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de politie Zondagavond laat te Berghem ze keren J. B. gearresteerd, die van den aan slag verdacht wordt. Hy is naar Oss over gebracht en daar voorloopig opgesloten. De eerste seconde van het Uniformverbod. Het zag er gisteravond vrij zwart uit op het Spui te Den Haag. Zwarthemderig namelijk. Heel wat jongens van den A.N.F.B. (groep Baars) die strooibiljetten hadden uitge deeld, kwamen daar tegen middernacht bijeen. Het was de bedoeling, daar precies om twaalf uur de zwarte hemden uit te trekken en dan verder in „tricot" of borst rok naar hun lokaal in de Javastraat te marcheeren. De politie had er echter ook al van ge hoord en was dan ook in grooten getale op het appèl. Precies te middernacht bleken de fas cisten zich op den hoek van Spui en Lan ge Poten tot een groep te willen vereeni gen. In hun midden stond Baars. Hy zeide: „Kameraden, het uniformverbod..." Verder kwam hy niet. Twee, drie politie-sabels suisden door de lucht; de troep stoof uit elkaar, een paar met het zwarte hemd over het hoofd. Op het bureau van den A.N.F.B. deelde men mede, dat er wel een paar flinke klappen gevallen waren, maar meer ook niet. Doodeiyk ongeluk op onbewaakten overweg. Gis teravond is de trein, die om kwart voor zes uit Amstelveen naar Amsterdam vertrekt, op den onbewaakten overweg aan den Molenweg in botsing gekomen met een vrachtauto van den aardappel handelaar Smit. De 22-jarige Fontijn, die de auto bestuurder, werd op slag gedood. De auto werd geheel vernield. De trein werd 50 M. verder tot stilstand gebracht. Het uitzicht op den overweg was goed. Rotterdamsohe straat relletjes. Gisteravond is het naby den Mooimanshof te Rotterdam tot een bot sing gekomen tusschen een groep fascisten en een groep communisten. De fascisten liepen in uniform en de communisten be gonnen achter hen aan te loopen en de Internationale te zingen. De politie is tus- schenheide gekomen en by het verspreiden zijn harde klappen met den gummistok gevallen. De fascisten zyh naar een café in de Diergaardelaan gegaan, waar zij zich heb ben verkleed. Toen zy weer buiten kwa men, hadden zy witte hemden aan en zy droegen het zwarte hemd over den schou der. Voorts hadden zij hun gewone petten op. Op den hoek van den Goolsingel en de Van Oldebarneveltstraat is het weer tot een botsing met de communisten geko men. Daarby zijn aan weerskanten harde klappen gevallen. Eén van de fascisten is dusdanig gewond geraakt, dat hy in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Wielrenner gedood. Ty1- dens de gisteren gehouden clubkampioen- schappen wielrennen op den weg op het Veluwetraject is de renner L. P. Kooy- man uit Den Haag, die was uitgevallen en zich door een motorfiets via den Apel- doornschen straatweg naar Arnhem liet meetrekken, ter hoogte van de Woeste Hoeve onder een hem tegemoet bomende luxe auto geraakt. Kooyman, die ernstig aan het hoofd gewond was, is per zieken auto naar het Gemeenteziekenhuis te Arn hem vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was 33 jaar •jud. Jeugdig aanrander ge arresteerd. Op de grens van de ge meente De Bilt werd een meisje op den openharen weg aangerand door een 15- jarigen jongen. Toevallig passeerde een voorbyganger. De jongen sloeg op de vlucht, waarby hy zyn rijwiel achterliet. De politie werd ge waarschuwd. Twee veldwachters en een agent achtervolgden hem en arresteerden den jongen tenslotte in een leegstaand huis, waar hy zich verborgen hield. Hy is ter beschikking van de politie gesteld. Ze wil steeds op zee b 1 y v e n. Een Zwitsersche vrouw, die een korten zeetocht op den Atlantischen Oce aan gemaakt heeft, was hierover zoo in de wolken, dat zü besloten heeft, de rest van haar leven op zee door te brengen. Toen haar reis ten einde was, en alle passagiers het schip verlieten, bleef zij in haar hut en verklaarde aan boord te zullen blijven, waar het schip ook heen zou gaan. „Het is bovendien goedkooper aan boord te blijven, dan een huis met perso neel aan den wal te hebben," aldus de reislustige vrouw, „en het is veel aange namer." Sedert haar besluit heeft de vröuw reeds viermaal de reis van Havre naar New York gemaakt. Kantongerecht te Middelburg. Teeohtzitting van Woensdag 13 Sep tember 1933. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een motorrijtuig over een weg rij den zonder voldoende remmen: A. V. te Vlissingen f 3 of 3 d. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zonder licht: N. v. P. te Bergen op Zoom f 5 of 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van een daar toe bevoegd ambtenaar zyn rijbewys ver- toonen: J. A. L. te Middelburg f 3 of 3 d.; J. de P. te Vlissingen f 15 of 15 d. Rüden met een motorrijtuig zonder het voorgeschreven nummer met letter: J. J. Q. te Vlissingen f 5 of 5 d. Dronkenschap op den openbaren weg, terwül tydens het plegen van de overtre ding nog geen jaar is verloopen sedert een vroegere veroordeeling van hem on herroepelijk is geworden: P. V. te Dom burg 8 d. Dronkenschap op den openbaren weg: J. G. te Domburg f 15 of 15 d.; P. K. te Domburg f 15 of 15 d.; M. M. te Kapelle a. d. Slei (D.) f 15 of 15 d. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen over eens anders grond: A. G. te Kou dekerks f 1 of 1 d.; G. W. G. te Koudeker- ke, teruggave aan zyn ouders zonder toe passing van eenige straf. De roofoverval te Nu- mansdorp. Het Gerechtshof te Den Haag wees arrest in de zaak tegen den 25- jarigen varensgezel F. L., een van de ver dachten van den roofoverval, gepleegd in den avond van 3 Jan. j.l. op den landbou wer de Reus te Numansdorp, die door twee gemaskerde mannen werd overval len en later in den stal gedood. L. is door de Dordtsche rechtbank veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Het Hof nam de gronden van het vonnis der rechtbank over, doch vernietigde dit t.a.v. de straf en veroordeelde L. tot 12 jaar gevangenis straf. De eisch van den adv. generaal luid de 16 jaar. DE R00DE VAAN. De banier van rood, wit en blauw, de oranjevaan, mag in optochten worden meegedragen. De roode vlag mag van Dinsdag 19 September 1933 af, niet meer worden meegevoerd. Hierin zien' sommigen laakbare par tijdigheid. Zy zien slecht, zegt de Standaard. Want de vlag van het oranje-blanje- bleu is de nationale vlag, het symbool der volkseenheid. De roode vlag is partij-vlag. De vlag van de revolutionaire Inter nationale. Haar revolutionaire wijding kreeg deze vlag door den socialistischen hoogepries- ter, Karl Marx, die in „Die Klassen- kfimpfe in Frankreich von 1848 bis 1850", na de Juni-revolutie van 1848, schreef: „Gedoopt in het bloed der Juni-opstande- lingen, werd de driekleur der Europee- sche revolutie de roode vaan. En wij roepen: de revolutie is doodl Leve de revolutie". De Regeering roept en beveelt nu: voor dit symbool van revolutionair verzet geen plaats in de publieke betooging! Ccöp. Kunstmestfabrlek Vlaardlngen In het verslag over het bedrijfsjaar 1 Mei 193230 April 1933 der Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek wordt o.m. het volgende medegedeeld: In het afgeloopen jaar werd geprodu ceerd ca. 178.000 (108.000) ton superfos faat en andere meststoffen, waarvan aan de leden werd geleverd ca. 29.000 (als v. j.) ton. Door reorganisatie en technische verbe teringen in de zwavelzuurfabriek kon de kostprijs van ons zwavelzuur weder be langrijk worden verlaagd; daardoor mede was het voordeeliger de fabriek op ver hoogde capaciteit te doen werken. Hoewel er op landbouwgebied nog geen verbetering viel te bespeuren en onzen uitvoer ook in het afgeloopen jaar weder om nieuwe belemmeringen in den weg werden gelegd, zyn we er toch in ge slaagd onze productie op het peil van ver leden jaar te handhaven en zelfs nog iets te verhoogen door het vergrooten van ons afzetgebied in eigen land en de enkele landen waar de invoer nog mogelyk is. Dit feit, tezamen met de ingrijpende re organisaties, die in den loop van ons vo rige boekjaar waren ingevoerd en in dit jaar zyn voortgezet, hebben er toe geleid, dat wy buiten de normale afschrijvingen nog een bescheiden overschot kunnen aan wijzen, niettegenstaande de verlaging van den ledenprijs op 12 ets per °/o, d.w.z. op een peil dat ligt beneden den (reeds zeer lagen) gemiddelden marktprijs in Neder land. De exploitatierekening vermeldt als bak ten: Interest f 8470, ingehouden gelden Z.G.K. f20.739, ingehouden gelden N.N. G.K. f 24.038, saldo bedrijfsrekening f401.405, totaal f514.058. In mindering komen: algemeene on kosten ad f 141.309, en afschrijving op de biteuren ad f 3009, waarna een bruto overschot blyft van f369.739, te bestem men voor: gewone afschryving f265.021 (f312.318) en overboeking naar reserve f 104.717 (f 11.161). De reserve komt hier door op f603.387; de extra-reserve be draagt f44.805. Disconto-verlaging. De directie van de Nederlandsche Bank heeft gisteren besloten het disconto met 0.5 pet. te verlagen. Op 15 Augustus j.l. is het disconto eveneens met 0.5 pet. verlaagd, gelijk op 29 Juli van dit jaar reeds was geschied. Door deze verlaging, zegt 't „Vad.", zyn wy dus weer gekomen op den rentestand, dien de Bank tot 12 Mei j.l. toe geduren de nagenoeg dertien maanden achtereen gehandhaafd had, in weerwil van de ster ke aderlating van haar goudvoorraad, die de Bank al van medio Februari j.l. af, toen haar goudhezit nog f 1027.5 millioen bedroeg, had doorstaan en die, in weer wil van de latere discontoverhoogingen, nog geruimen tyd heeft voortgeduurd, zoodat het goudhezit op 10 Juli j.l. tot f 737 millioen gedaald was. Maar sinds dien hebben de onttrekkingen geheel op gehouden en voor aanvoer van geel me taal uit het buitenland plaats gemaakt, met het gevolg, dat drie weken geleden reeds weder een hoogte van f 827 milli oen was bereikt, een aanwinst van ruim f 90 millioen ln nauwelijks anderhalve maand. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, In het raadsverslag der gemeente Ar- nemuiden in „De Zeeuw" van Dinsdag 12 April j.l. las ik, dat door dhr Schuit in de vergadering is gezegd, dat het voor hem de vraag is, of de reparaties aan de veerboot mei merkelijk eyn gebeurd en of de gemeente niet bedrogen mordt. Als reparateur van de boot wordt mij dus niets meer of minder verweten dan dat ik my aan grof bedrog zou schuldig maken, door rekeningen te schrijven voor werk, dat niet gedaan is. Als raadslid en oud-wethouder weet dhr Schuit echter zeer goed dat geen werk aan de veerboot wordt uitgevoerd dan na opdracht van den methouder (thans dhr Puype) en onder controle van den ge meentebouwmeester. Doen die heeren dus mee aan het bedrog? Ik zou daarom dhr Schuit willen ver zoeken, zyn beweringen waardoor iemands eer en goeden naam beklad wordt, met bewijzen te staven of anders openlyk te verklaren, dat hy1 in deze zaak jammerlyk zyn mond voorbygepraat heeft. U, geachte redactie, vriendelyk dankend voor de plaatsing, Achtend, Uw dw. J. MEERMAN, Scheepstimmerman. Arnemuiden, 18 Sept. 1933. Geachte Redactie, In de vergadering van den raad der gemeente Arnemuiden op 11 dezer is vol gens het verslag in uw blad door het lid Schuit als aanbeveling voor een gemeente afslag met mijntoestel de opmerking ge maakt, dat er dan een eind kan komen aan de strandjutterij. Als pachter van de vischhal zou ik van den heer Schuit gaar ne vernemen, wie die strandjutter is en wat hy met die strandjutterij bedoelt. Het gaat toch niet aan, dat in een openbare vergadering een lid maar alles uitflapt, wat hem voor den mond komt. Dhr Schuit verklare zich dus nader en duidelyk. Met vriendelyken dank voor de plaat sing, geachte redactie, Uw dw. dn. J. MARTEIJN, Pachter van de vischhal. Arnemuiden, 18 Sept. 1933. Mijnheer de Redacteur, Gesterkt door een bericht in de „N. R. Crt." van 12 September j.l. uit het Grom Landbouwblad overgenomen, als zou er uiteindelijk niets anders over schieten dan de landarbeiders in het ge wone bedrijf te laten werken met beta ling door de Overheid van een gedeelte van het loon (de tegenwoordige Minister, onder wien werkverschaffing ressorteert, moet daarvan minder afkeerig zijn dan zijn voorganger), zij het mij vergund wat uitgebreider met mijn idee, het onder houd van dijk- en oeververdediging door Rijk en Provincie, voor den dag te komen. De bezwaren, die door sommigen hier omtrent naar voren worden gebracht, zijn, als zou dit in strijd zijn met de grond wet en andere? Maar als een polder uit eigen middelen zijn noodzakelijke wer ken niet meer kan uitvoeren, dus hulp behoevend wordt, wordt deze calamiteus verklaard en kost dit in gewone omstan digheden Ryfc en Provincie jaarlijks een flinken duit. Hbe geheel anders is dit thans. De werkloozensteun kost in Zee land aan de Gemeenten thans jaarlijks één gulden per hoofd, het Rijk draagt hiertoe bij plm. drie gulden, alzoo vier gulden per hoofd of 250.000 X 4 een millioen gulden te samen. Zou hier van de helft of een half millioen beschik baar gesteld kunnen worden voor dijk en oeververdedigingswerken en hierbij gevoegd de half millioen gulden, die de calamiteuze polders thans jaarlijks aan Rijk en Provincie kosten, dan zou dit te samen één millioen gulden zijn. Bui tengewone werken als zinkwerken e.a. zouden uit reserves der calamiteuze pol ders bestreden kunnen worden. Rekent men de vrije waterkeerende polders in Zeeland op plm. 60.000 H.A. aan f 15 per H.A. f900.000 en de calamiteuze op plm. 10.000 H.A. aan f30 per H.A. f 300.000, is te zamen f 1.200.000 of f 200.000 meer dan bovengenoemd. Dit laatste be drag zou gevonden worden uit bijdragen door waterschappen, die billijkheidshalve iets meer dan fl per H.A. zouden moe ten betalen voor Binnen- en Buitenbeheer en die dan toch nog zeer zouden zijn gebaat. Hierdoor zou men kunnen komen tot opheffing van calamiteuze of alle waterkeerende polders calami teus met intact blyven van de tegen woordige besturen en beambten. Nog meerdere medewerking is gewenscht. Wie volgt? Ik houd me ten zeerste aanbe volen. H. 3. DORST. Stavenisse, 13 September 1933. Duiischland en onze tuinbouw. In de „Deutsche Gartenbauwirtschaft", het officieel orgaan van den Ryksbond van Duitsche tuinbouwers, komt de vol gende, cursief gedrukte waarschuwing voor: „Degenen onder de Duitsche handela ren, die bij de tegenwoordig voldoende hoeveelheid binnenlandsche tomaten van goede kwaliteit het buitenlandsche pro duct blijven betrekken, moeten geacht wordon het Duitsche volksbelang te scha den. Een even groot nadeel wordt berok kend door de Duitsche telers, die de to maten tegen afbraakpryzen aanbieden. Dit geschiedt in verschillende streken van het Rijk, in het byzonder in het gebied van Hamburg en Maagdenburg, waar de tomaten dezer dagen tegen 5 Pf. per pond werden aangeboden, terwijl andere kwee kers nog tot 12 Pf. per pond ontvingen. Wy waarschuwen ten zeerste voor deze praktyken, die alle belanghebbenden bij de teelt en den afzet van tomaten ten zeerste kunnen benadeelen." „De Tuinderij" merkt hierby op: Wy weten, wat het beteekent, indien te genwoordig in Duitschland iemand wordt gepubliceerd als „benadeelend het Duit sche volksbelang" 1 Opzending naar een concentratiekamp is het minste wat hem te wachten staat. Wy achten dan ook deze voortdurende actie tegen onze tuinbouwproducten hoogst ernstig. Wy vertrouwen, dat onze Regeering er aanleiding in moge vinden om de Duit sche Regeering er op te wijzen, dat uit een dergelyke actie noodwendig een tegenactie in Nederland zal volgen tot boycot van Duitsche artikelen. En waar Duitsch land tweemaal zooveel in ons land invoert dan uit ons land betrekt, zou Duitschland dus ook door een wederzydsche boycot het zwaarst getroffen worden Verhooging der varkensprijzen. De Nederlandsche Varkenscentrale maait bekend, dat met ingang van 18 September de prijzen, die door haar voor de varkens werden betaald, verhoogd zyn met 4 cent per K.G. Deze prysverhooging is mogelyk in verband met de prijzen, die op dit oogenblik op de buitenlandsche markt gemaakt worden. Aangezien het geenszins zeker is, dat deze pryzen zich zullen handhaven, zal er rekening mede moeten worden gehou den, dat van een verdere prysverhooging door de Ned. Varkenscentrale in den eer sten tijd geen sprake zal kunnen zyn. De voorwaarden, waaronder de varkens aan de Ned. Varkenscentrale kunnen worden geleverd, zyn ongewyzigd gebleven. Ook de pryzen van het spek, hetwelk door de Ned. Varkenscentrale wordt aan genomen, zyn met 3 cent per K.G. ver hoogd. Deze prysverhooging geldt voor var kens, geslacht na 17 September. Het Engelsche Invoerrecht op vruchtenpulp. Onze export van vruchtenpulp naar En geland gedurende de eerste acht maanden van het jaar heeft bedragen: Pruimenpulp in 1933: 454.000 K.G. Frambozenpulp in 1933 1.093.000 K.G. Aardbeienpulp in 1933: 10.511.000 K.G. Kruisbessenpulp in 1933: 1.575.000 K.G. Zw. bessenpulp in 1933: 1.942.000 K.G. De totale uitvoer van vruchtenpulp naar Engeland gedurende het tydvak vein 1 Januari-1 September bedroeg in: 1930: 11.305.000 K.G. 1931: 13.237.000 K.G. 1932: 14.293.000 K.G. 1933: 15.575.000 K.G. Onze export van vruchtenpulp naar Engeland is derhalve de laatste jaren regelmatig toegenomen, dit jaar zelfs nog met 9 pet. in vergelijking met 1932. De Engelsche kweekersorganisaties zyn over deze styging van den invoer uit Ne derland, die zy toeschrijven aan de „on benulligheid van het tegenwoordige in voerrecht", zeer ontstemd. „De Tuinderij" merkt echter op, dat de oorzaak van de styging niet ligt in de „onbenulligheid" van het invoerrecht. Het bedraagt 25 pet. van de waarde; deze waarde wordt echter berekend naar de waarde inEngeland, dus met alle kosten van verpakking, vervoer, verzeke ring enz. inbegrepen, zoodat het practisch beteekent een invoerrecht van minstens 50 pet. der waarde hier te lande. De oorzaak, dat de invoer van vruch tenpulp in Engeland is toegenomen, ligt echter in de enorm hooge Engelsche in voerrechten opversche vruchten waardoor de invoer van v e r s c h fruit onmogelyk is geworden. Hoe radicaal onze export van v e r- s c h e vruchten naar Engeland door de Engelsche tarieven vernietigd is, blykt uit het volgende overzicht van onzen export gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar in vergelyking met 1930: Versche aardbeien: 1930 1.759.000 K.G. 1933 104.000 K.G. Versche kruisbessen: 1930 1.094.000 K.G.; 1933 220.000 K.G. Versche zwarte bessen: 1930 1.020.000 K.G.; 1933 89.000 K.G. De totale export dezer drie producten naar Engeland beliep derhalve in ge noemd tydvak van: 1930: 3.873.000 K.G. 1933: 413.000 K.G. Wanneer de Nederlandsche import van versche vruchten en van vruchtenpulp dan ook tezamen gerekend wordt, dan blykt, dat onze import in Engeland dit jaar niet grooteris geweest dan in 1932 of 1931, doch aanmerkelijk kleiner. Wy hebben deze cyfers onder de aan dacht van onze Regeering gebracht met het verzoek ze aan de Engelsche regee ring te willen mededeelen en in Londen te willen aandringen op een zoodanige verlaging der Engelsche invoerrechten op v e r s o h e vruchten, dat import daar van tenminste weer mogelyk wordt ge maakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6