DE ZEEÜW ONDER VALSCHE VERDENKING Kapalle. Alhier is een verpaikingscur- Nieuwe Abonné's. ZIJ, die zloh mei ingang van 1 Ooiober a.s. op DE ZEEUW abonneeren. ontvangen de tot dien datum versohljnende num mer* gratis. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. waaraan da tuinders ed. vobulden hebben Uit de Provincie sus geopend met 12 leerlingen. Door W. Glas, tuinbouwvakonderwijzer, worden de lessen gegeven. Een der nevengebouwen van de veiling is door het bestuur afge staan. Ook werd een cursus geopend voor de meisjes om het fruit te loeren eorteeren en verpakken, onderwijs wordt gegeven door den tuinbouwvakonderwijzer Johs. Oele, Een 'Comité, uitgaande vanwege de Prov. Commissie van werkloozenzorg is te Kapelle-Biezelinge opgericht. Benoemd werden daarin de predikanten Ds A. Soheele, Dr J. D. Schmidt, Ds A. M. Fransen en dhr A. van de Velde-SmaJle- gange. Ook zal vanwege den Chr. Land- arbeidersbond alhier iemand worden aan gewezen, zoodat dit Comité zal bestaan uit vijf leden. Ook werd aangespoord dat de jeugdige werkloozen niet stil zullen zitten, maar cursussen zullen bezoeken. Door één der aanwezigen werd medegedeeld, dat het lesgeld voor de cursussen als van Tuin bouw, verpakking en Landbouwcursussen, wanneer het financieel moeilijk valt, niet behoeft te worden betaald. Ook kunnen desgewenscht de practische lessen over dag gegeven worden. Het theoretisch ge deelte blijft dan voor de avonduren. Kruidingen. Dezer dagen herdacht de heer J. F. Geluk zijn 70sten geboortedag. Dhr Geluk is voorzitter van den Raad van Toezicht der Boerenleenbank, voor zitter der Landbouwdorpsvereeniging en oud-voorzitter der afd. Kruiningen der Z. L. M. De drie besturen van genoemde vereenigingen kwamen Maandag in het kantoor der Boerenleenbank bijeen, waar bij monde van den heer A. van Hootegem de jubilaris op hartelijke wijze werd toe gesproken en gefeliciteerd en hem een cadeau werd aangeboden. Dhr Geluk betuigde zijn dank voor deze belangstelling. Ovezande. Bij de op Zaterdag gehou den wedstrijd vanwege den Bijz. Vrijw. Landstorm werden achtereenvolgens de volgende punten behaald: P. Rentmeester, le prijs met 98 pun ten; M. de Baar, 2e prijs met 98 p.; Jan Boonman, Se prijs met 97 p.; Jan de Jon ge Cz., 4e prijs met 97 p.; Jan de Jonge Fz., 5e prijs met 96 p.; M. Koens Az., 6e prijs met 96 p.; P. Spelier, 7e prijs met 96 p.; J. Vermeule, 8e prijs met 94 p.; G. Rentmeester, 9e prijs met 94 p.; M. Reatmeester, 10e prijs met 94 p,; P. Schuerman, 11e prijs met 93 p.; Joh. Oostdijk, 12e prijs met 93 p.; F. de Meij, 13e prijs met 92 p.; M. Huige, 14e prijs met 92 p.; A. Boonman, 15e prijs met 91 p.; P. van Gessel, 16e prijs met 91 p.; L. Zuidhof, 17e prijs met 89 p.; F. Men- heere, 18e prijs met 89 p.; P. Schreurs, 19e prijs met 89 p.; Jan Dobbelaar, 20e prijs met 88 p.; C. Remijn 21e prijs met 83 p.; P. Martens, 22e prijs met 81 p.; W. de Jonge, 23e prijs met 80 p.; Jan Steenbakker, 24e prijs met 78 p.; Jan Koens, 25e prijs met 75 p.; Corns Koens, 26e prijs met 69 p. St Laurens. In verband met het a.s. winterseizoen vergaderde alhier 't plaat selijk Crisis-Comité o.a. ter bespreking van de vraag op welke wijze de kas ver sterkt kan worden. Gezien de in het vorig jaar opgedane ervaringen werd besloten niet te volstaan met bet houden van één collecte in de maand October, doch even als het vorig jaar, in de eerste week van de maanden October tot en met Maart een collecte aan de huizen te doen houden. Arnemuiden. Maandagnamiddag ging een span paarden, gespannen voor een met kolen geladen wagen, komende van de los- en laadplaats aan het station N. S. alhier, ter lossing van een wagon ko len, op hol. Van de opril van de Singel ging het de Molenstraat in, alwaar bij per ceel C 83 de wagen tegen een ijzeren hek botste, wat gedeeltelijk vernield werd. Een der paarden kwam ongelukkigerwijs te vallen en werd eenigszins verwond. Verder liep alles zonder persoonlijke ongelukken en met ©enige materieele schade ten koste van den vrachtrijder af. Gapinge. Zaterdagmiddag hield de schietvereeniging „Prins Hendrik" haar jaarlijksche huishoudelijke schietwed strijd. De utslag was als volgt: Perscmeele baan: 1. P. Brasser, 190 p.; 2. L. Dingemanse 187 p.; 3. P. Joziasse 186 p.; 4. L. J. Kesteloo 185 p.; 5. Jao. Wattel 182 p.; 6. J. Bakker 180 p.; 7. Jao. Wondeigem 175 p.; 8. J. Vos 173 p.; 9. Jan Pouwer 168 p.; 10. J. Ver sluis 166 p.; 11. A. de Bue 157 p.; 12. S. Louwerse 157 p.; 13. P. de Bue 156 p.; 14. J. Passenier, 153 p.; 15. P. Luitwieler, 143 p.; 16. W. Bakker 141 p.; 17. W. Westeloo 133 p. Vrije baan buks: 1. L. Dingemanse 288 p.; 2. P. Joziasse 288 p.. 3. L. J. Kesteloo 283 p.; P. de Bue 277 p.; 5. J. Wonder- gem 275 p.; 6. P. Brasser 274 p.; 7. S. Louwerse 265 p.; Eerebaan buks: 1. L. J. Kesteloo, 95 p.; 2. P. Joziasse 89 p.; 3. L. Dingemanse 89 p. Eerebaan cylinder: 1. L. Dingemanse 56 p.; 2. P. Joziasse 56 p.; 3. P. Brasser 55 p. Vrije baan cylinder: 1. L. Dingemanse 172 p.; 2. S. Louwerse 172 p.; 3. L. J. Kes teloo 170 p.; 4. P. Joziasse 168 p.; 5. P. de Bue 167 p.; 6. P. Brasser 165 p.; 7. J. Pouwer 161 p.; 8. J. Passenier 156 p.; W. Kesteloo 152 p. Haamstede. De Gemeenteraad heeft de begrooting 1934 in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f46.977.89. Besloten werd in samenwerking met de gemeente Burgh, en Westland en den Westeren Banpolder, den weg naar Westerschou- wen te vernieuwen. Deze weg, indertijd op het Provinciaal Wegenplan gebracht, wordt 11 M. breed en zal voorzien in een dringende behoefte voor het zich steeds uitbreidend vreemdelingenverkeer in deze omgeving, Tholen. Uitslag van de wedvlucht door de postduivenvereeniging „De Trouwe Duif" op 16 September 1933 van Giney. Afstand 151 km. Deelname 67 duiven. Ge lost 11.30 uur met N.O. wind. C. Baay Nz. le en 6e pr.; Anth. Baay 2e, 7e en 22e pr.; Jac. Baay 3e, 12e en 13e pr.; A. Wagemaker 5e, 9e en 16e pr.; L. Lalban 4e en 15e pr.; J. v. d. Zande 8e en lie pr.; L. Meerman 14e pr.; C. Baay Pz. 17e, 19e 20e en 21e pr.; J. Verrney 10e pr.; G. Havermans 18e pr. Eerste overduif A. Wagemaker. Aankomst 1.33.51 uur eerste duif, laatste 2.11.30 uur. Uitslag wedstrijd der Postduivenver- eeniging „De Luchtpost". Gevestigd Hotel „Markt", Tholen, van 17 Sept. Gevlogen van Soi'gnie®, afstand 110 km. A. Rynberg le, 4e, 5e en Se pr.; F. Nijs 2e en öe pr.; J. Perestam 3e pr.; B. W. Schot 6e pr.; M. van Noort 10e pr.; J. Prestam le overduif. Gelost 8 uur. Aankomst le duif 9.21.55 u., laatste 9.45.30 uur. Voetbal. Serooskerke (W.). Zaterdagmiddag speelde op haar terrein „U. D. I." I tegen een elftal, samengesteld door de Com missie tot ontspanning van werkloozen te Middelburg. Ruststand 11. De gezel lige wedstrijd eindigde in een 13 over winning voor de werkloozen. Voetbal-uitslagenboekjes. Door de Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam is uitgegeven een voetbal-uit- slagenboekje voor het seizoen 19331934. Evenals vorige jaren zijn hierin opge nomen de schema's voor de le en 2e klasse K.N.V.B. terwijl het tevens een formulier bevat waarvan op elk willekeurig moment onmiddellijk de juiste competitie-stand kan worden afgelezen. Voorts zijn blanco schema's opgenomen, ten dienste van hen die meer belangstelling hebben voor de 3e of 4e klasse K.N.V.B. vereenigingen, of voor elftallen van vereenigingen, spe lende in een erkenden bond. Hieraan is nog toegevoegd het verslag van den spannenden wedstrijd Neder landEngeland, gespeeld 24 Maart 1933. VAN DINSDAG 19 SEPT. 1983. Nr 298. DE MIDDENSTAND EN DE NOOD DER TIJDEN. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond houdt Woensdagmiddag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gra- venhage een demonstratieve vergadering, waarin de werusdhen van den midden stand, om te 'geraken tot verbetering van de positie van het zelfstandige midden- standsbedrijf en tot leniging van den crisisnood, naar voren zuilen worden ge bracht. Het bestuur van den Bond beeft in een persconferentie dezer dagen de bedoeling van deze demonstratie als volgt verklaard: de middenstand koestert vele grieven te gen vorige relgeeringen, maar gevoelt geen grieven jegens de nieuwe, welke nog geen beloften heeft gedaan. De demonstratieve vergadering zal dan aan de tegenwoor dige regeering moeten toonen, waarin de vorige regeering is te kort geschoten, ook met betrekking tot de vele kleine, ongeor ganiseerde winkeliers, die bonafide zijn en 'die er slecht aan toe zijn. Een reeks van wensc'hen is opgesteld, waarhij in het bijzonder de aandacht is gevestigd op den nood der middenstan ders in 'de streken, waar tuinbouw be oefend wordt en waar bloemen en bloem bollen worden geproduceerd. Aan de verstrekte inlichtingen ontiee- nen wij Ihet volgende: De winkeliers in de tuinbouwstreken hebben aan de klanten crediet moeten geven, want het is daar gewoonte om te betalen van den oogst. Om 'hun zaken te financieren, 'hebben veie winkeliers cre diet moeten opnemen bij een bank, waar aan zij het verschuldigde nu niet kunnen 'terugbetalen. De regeering steunt de boe ren, maar niet de winkeliers, 'die van den nood der boeren het slachtoffer zijn. Zij wil geen borg wezen voor het nadeelig saldo van het crediet, dat winkeliers heb ben verleend aan klanten-boeren, die nu niet kunnen betalen. In oorlogstijd is de regeering wel op die manier borg geweest. Zij heeft toen VA mi'llioen beschikbaar gesteld voor credietverleening. In 1927 is gebleken, dat van dit groote bedrag alles was terugbetaald op f 125.000 na. Mis schien zou deze wijze van hulpverleening nu wat meer kosten, maar de regeering moet bedenken, dat zij de middenstan ders in staat moet stellen om zeiven den kost te verdienen. Dat is ook het verstan digste, want dan kunnen zij belasting be talen. De Middenstandsbond heeft aangaande den toestand van den middenstand op het platteland enquêtes gehouden in verschei dene streken, waaruit gebleken is, dat het bedrag der vrijwel oninbare posten een stijgende lijn toont. Te Aalsmeer wordt dit bedrag op een half mi'llioen geraamd, te Boskoop op twee ton, in de Streek op twee millioen, te An- dijk, waar tachtig middenstandsbedrijven zijn, op anderhalve ton, aan den Laruge- dijk op drie-en-halve ton. Het ergste is de toestand in de Streek. Daar is het 'gewoonte, dat de betalingen twee of driemaal per jaar worden ver richt, maar er wordt steeds minder be taald. Deskundigen in de onderscheidene plaatsen meenen, dat de oude, welvarende toestand niet terugkomt, omdat Duitsch- land als afnemer van het tooneel ver dwijnt en autarkisch wordt. Zuivelpro ducten kunnen op grooten afstand wor den geëxporteerd, maar versche groenten e.d. niet. Om dn den nood der middenstanders daar te voorzien is denkbaar een rege ling, waarbij1 de tuinders enz. een schuld bekentenis afgeven aan de winkeliers, die ze dan onder garantie van de regeering bij de banken kunnen verzilveren. De regeering beroept zich er op, dat zij zooveel voor den tuinbouw doet, maar van dat geld krijgt de middenstand bijna niets in handen. Eerst legt de fiscus er beslag op en daarna de gemeentebesturen, Vrij naar het Engelsch. 142) _o_ Daarom ook was het verstandig, geen dag langer te wachten. Van den prins geen kwaad wetende ging mevr. Yorke dus dien avond naar bed en alles zou goed zijn afgeloopen, als Roland haar den vol genden morgen in de vroegte niet ontijdig had doen ontwaken door het smijten met laden en kastdeuren, toen hij in der haast enkele zaken in zijn koffer pakte. Ont stemd vroeg ze zich af, waarom haar zoon op den vroegen morgen een dergelijk ka baal maakte, doch na een poosje werd het stil en soesde ze weer in. totdat de herin nering aan het buitengewoon hartelijke afscheid, dat Roland den vorigen avond van haar genomen had, plotseling de vreeselijke waarheid tot haar deed door dringen en haar met een gil overeind deed vliegen. Wild hanteerde ze de schel. -Weet je ook, wat meneer Roland uit spookt zoo vroeg al?" luidde haar haas- iga vraag aan het meisie .Meneer Roland is uitgegaan, me vrouw", antwoordde Martha. Hij zocht te betalen wegens pacht van landerijen, het betrekken van gas en electnicdteit, enz Deze bijzonderheden betreffen speciaal de Streek, maar ook den Langedijk, al is de toestand daar misschien Iets minder erg. Wordt de steun aan den tuinbouw belangrijk verhoogd, zonder dat er meer gebeurt, dan ontbreekt nog de zekerheid, dat de middenstand er iets van krijgt. De 'kans, dat die tuinders e.a. in de desbetreffende streken hun oude schulden aan de wlnkelders betalen, blijft gering, maar misschien komt er van de betaling wel wat terecht wanneer de regeering als voorwaarde voor eteunverleening voor schrijft, dat de gesteunden een deel van het bedrag moeten besteden om hun schulden aan den middenstand te beta len. Men kan wel zeggen, dat de winkeliers op het platteland niet zooveel crediet aan de klanten hadden moeten verleenen, maar het is voor hen niet mogelijk, tegen de plaatselijke gewoonten in te gaan, om dat zij de klanten zouden verliezen. Daarbij zijn d'e verhoudingen ten platte land» zoodanig, dat, als de leverancier aan een klant wat weigert, de vrienden van dozen klant ook niet meer bij hem komen 'koopen. Zoo stapelen de vorderin gen zich op. Daarbij zijn in 'die streken vaak heel veel mensdhen borg voor elkaar, zoodat, als er één valt, alles ineenstort. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Eind vorige week vergaderde de Cen trale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad der Kerken) op Woudschoten te Zeist met de afgevaar digden der Provinciale Comité's. Alle Provinciale Comité's waren door één of meer afgevaardigden vertegen woordigd. Van de meeste dezer comité's waren rapporten ter tafel, waaruit bleek dat in alle provinciën (alleen in Lim burg bestaat nog geen Provinciaal Co mité) het werk is aangevat. Uit ingestel de enquêtes naar de vraag: waar wordt reeds gewerkt, bleek, dat in tal van plaatsen het werk voor de moreele zorg voor de werkloozen nog moet worden aangevat. De Provinciale Comité's heb ben tot taak, hier stimuleerend, organi- seerend en voorlichtend te werken. Naar aanleiding van deze rapporten werd over tal van punten uitvoerig ge discussieerd. De financiën hadden daarbij de meeste aandacht. Met dankbaarheid werd ken nis genomen van het beschikbaar stel len van een bedrag van f500 voor dezen arbeid door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Aan de ander§ Kerken, Christ.-sociale en de Jeugdorganisaties, die bij dezen arbeid geïnteresseerd zijn, is eveneens financiëele steun gevraagd. Vastgesteld werd, dat da gelden, noo- dig voor den organisatorischen arbeid van de Centrale en Provinciale Comité's centraal zullen bijeengebracht en be heerd worden. Voor de practische werk zaamheden plaatselijk of de organisatie van werkkampen e.d. zullen de boven de subsidie benóodigde gelden echter plaatselijk of in het betrokken gebied bijeen gebracht moeten worden. De aandacht werd gevestigd op de wenschelijkheid van de inrichting van werk- en leerkampen ter afwisseling van de cursussen. De Provinciale Comité's werden opgewekt, om, voorzoover ze het nog niet deden, in hun eigen rayon naar geschikte werkobjecten te zoeken. Het is onmogelijk, dat alles vanuit een cen traal punt te overzien. Bovendien maken provinciale kampementen door bezuini ging op het reisgeld de kosten aanmer kelijk lager. Allerlei werk: de verbete ring of stichting van speelplaatsen en zwemgelegenheden, van catechisatie kamers en van eigen gebouwen voor de jeugd, komt voor het doel: verschaffing van arbeid in aanmerking. Ook aan de werklooze meisjes moet hierbij aan dacht besteed worden. Op een gestelde vraag werd geant woord, dat de arbeid van de plaatselijke comité's zich zoowel tot de georganiseer de als de ongeorganiseerde arbeiders moet richten. Besproken werd voorts een rapport, uitgebracht door een subcommissie der Centrale over de vakkundige ontwikke ling voor volwassen werklooze arbei ders. ons op in de keuken en heeft nog een kop koffie gedronken; en daarna is hij weg gegaan met een koffer bij zich." Lady Augusta wond zich op. „Waar is hij heen?" riep ze driftig. „Ik denk, dat hij ergens met den trein heen moest. Hij zeide, terwijl hij zijn kof fie dronk, dat hij hoopte, dat we niet al te veel hartzeer zouden hebben, zoolang hij weg was. We konden er heusch niet achter komen, wat hij bedoelde." Mevrouw Yorke begreep het maar al te wel. Zij stootte een paar gillen uit, sprong uit haar ledikant, daarna trok ze enkele kleedingstukken aan die het eerst voor de hand lagen en in hezelfde tempo erin* het de straat op, naar het station, de heide eed1en<uigei. in stomme verba zing achterlatende. F.u toen ze Hamish bij een open portier zag staan, begreep ze wel, dat haar zoon in de coupé moest zitten. Ze vloog de coupe In Roland half op schoot - en terwijl *e hem met kussen en iiefkoozingen overstelpte, regende het .erwijten op zijn hoofd. De trein stond echter op het punt van vertrekken, nog geen twee minuten later kwam de con ducteur sluiten, zoodat lady Augusta, weenend en weerstrevend, van haar zoon moest scheiden. „Zorg, dat ze go"d thuiskomt, Hamish," zeide Roland, zijn hoofd door het raamp- In dit rapport worden afzonderlijke richtlijnen getrokken voor den arbeid ten behoeve van: a. geschoolde arbeiders; b. de geoefende en ongeschoolde arbeiders; c. de landarbeiders; d. de kantoor- en handelsbedienden. Ook werd kennis genomen van een rapport der commissie voor werk- en leerkampen. Van dezen laatsten arbeid kon ook kennis genomen worden door een bezoek aan het werk- en leerkamp op het terrein van Woudschoten, dat onder leiding staat van de N.C.S.V. en het C.N.V, Op dit terrein zijn verschil lende wegen aangelegd en/of verbeterd, banken gebouwd, afvalputten gegraven, speelvelden aangelegd enz. Aan dit werk wordt terecht groote moreele waarde gehecht. De Plompetoren. Zaterdag j.l. vergaderde de commissie tot restaura tie vein den bekenden Plompetoren van Koudekerke, gemeente Haamstede, een bouwwerk uit de 15de eeuw. De voorzitter deelt mede, dat van de zijde van parti culieren groote medewerking was onder vonden; in totaal werd ruim f 1400 ont vangen, waaronder ook bijdragen van het Koninklijk Huis. Het resteerende bedrag van de ongeveer f 5000 benoodigde res tauratiekosten wordt door het Rijk ge suppleerd. Tenslotte werd medegedeeld, dat, ondanks het gevorderde seizoen, zeer spoedig een begin met dit werk zal ge maakt worden, om het 't volgend jaar voort te zetten. Een oud bouwwerk blijft zoodoende gelukkig voor ondergang ge spaard. Middelburg. Onderstaande vragen zijn door het Raadslid W. A. den Hollander aan het college van B. en W. gericht en zullen waarschijnlijk in de Raadsverga dering van Woensdag behandeld worden. 1. Is bet juist, dat de onderwijzeres aan school C. Mej. L. Coraé, gehuwd is? 2. Wanneer dit inderdaad het geval moest zijn, kan Uw College dan mede- deelen in welk jaar het huwelijk is ge sloten? 3. Is Uw College van oordeel, dat on derwijzers ^et reglement, regelende de rechtspositie van het Gemeentepersoneel (het z.g. Ambtenarenreglement) voorzoo- ver dit zaken regelt die niet bij een andere wet zijn vastgesteld, behooren na te ko men? 4. Is door de betrokkene gevolg gege ven aan het bepaalde in art. 56 van dit reglement? 5. Wanneer dit inderdaad niet het ge val moest zijn, is er dan naar Uw oor deel door deze ambtenares verzuim ge pleegd? 6. Is bet naar Uw oordeel in dezèa tijd van werkloosheid gewettigd om gehuwd vrouwelijk personeel in Gemeentedienst te houden? Goes. De heer H. Jonkers, benoemd ver klaard in de vacature-ir J. van Poelgeest tot lid van den Gemeenteraad heeft die benoeming aangenomen, mits hij geen zit ting behoeft te nemen in allerlei commis sies. De collecte voor het crisis-comité heeft deze week f 52.90 opgebracht. Kloetinge. Alhier werd een Comité van den „Zeeuwschen Beker" tot leniging van den nood der vervolgde Russische Chris tenen opgericht. Hierin namen zitting de heeren: C. Zandee, burgemeester; Ds J. A. Raams, R. Buitenhuis, D. Weststrate en J. Vreeke, secretaris-penningmeester. Deze week worden brochures verspreid. Daarna volgt de collecte langs de huizen. Bloemententoon steil yig. Ook Zaterdag had'de bloemententoonstel ling alhier een druk bezoek, vooral des avonds toen de verschillende stands, die in een zee van licht waren gehuld, schit terend tot hun recht kwamen. Het muziekgezelschap „Excelsior" gaf den aanwezigen eenige muziekstukken te hooren, terwijl men zich verder nog kon bezig houden met sjoelen. Omstreeks 9 uur had de prijsuitreiking plaats namens het bestuur door den heer Pkaff uit Goes. Het aantal bezoekers be droeg 1000. je stekend. „Kalm nu, moeder, u zult heusch wel zien, dat alles zich ten beste zal keeren. Op den een of anderen dag zult u me op zien duiken, met een groote wagen acnter me, gevuld met zakken goud". Arme Roland! De trein stoomde weg, en tot groote verlegenheid van Hamish, doch tot ver maak van stationspersoneel, en reizigers, stormde lady Augusta er achter aan, het perron af, wild met haar armen zwaaiend en zich de haren uit het hoofd rukkend, dat haar lieve zoon thans .voorgoed van haar werd weggenomen. Het kostte Ha- nish heel wat moeite, haar weer eeni- germate tot bedaren ta brengen, waarna .lij den veiligsten weg koos, en een rij- uig aanriep om haar thuis te brengen. Doch nauwelijks waren zij op weg, of ze noog zich plotseling tot Hamish over, en net een pathetische uitdrukking op haar gelaat vroeg ze, zijn beide handen om- Klemmend: „Is htt waar, dat ieder, die naar Port Natal gaat, rijk wordt?" Hamish, die anders zoo gemakkelijk met een opgewekt antwoord klaar was, zat nu leelijk met den mond vol tanden. Hoe kon hij de arme vrouw, die toch al zoo leed, zeggen, dat het bijna zeker was, dat haar jongen zorgeloos, gemakzuch tig en onvoorzichtig als hij was be rooid en ellendig terug zou komen uit zijn land van beloft*? „Ik heb dikwijl* van lui gehoord, wie het goed ging", zei hij eindelijk, „en Roland is jong en sterk, met het beste stuk van zijn leven nog voor zich." „Ik kan me maar niet begrijpen, hoe men daar zooveel geld kan verdienen", merkte lady Augusta op, haar tranen drogend. „Er zijn daar toch geen goud velden, waar men het zoo maar voor het oprapen heeft?" „Ik geloof het niet." „Dan is het de handel, waarin verdiend wordt, veronderstel ik. En, goeie tijd, wat weet Roland van handel? Geen sikkepit. Hij sprak er van, dat hij gereedschappen en keukengerei mede zou nemen. „Zelfs over een koekepan had hij het." „Koekepan!" herhaalde Hamish, half in gedachten verzonken, doch hierdoor opgeschrikt. „Ik ben er zeker van, dat hij het over een koekepan heeft gehadl" herhaalde ze met grooten ernst, of het een zeer be langrijke zaak gold. „O, jongen!" snikte ze het opnieuw uit, wat een heerlijke rust zou het zijn, als men geen kinderen had, of als jongens er niet zoo'n eigen wil op na hielden!" „Hamish, jij hebt je moeder stellig nog nooit verdriet gedaan, ik voel dat het zoo is." Hamish glimlachte. „Toch weet ik wel zeker, lady Augusta, dat uw kinderen uw grootste schatten zijn. En u zou zich de ongelukkigste mensch ter wereld voe len, als u er geen had." „Ach, Hamish, daar kun jij niet over oordeelen, je hebt ze immers zelf nooit gehad." Het rijtuig passeerde de Hazledon- stichting. Bij het ijzeren hek aan den in gang stond de heer William Yorke, pre dikant-directeur, met een oud mannetje te praten. „Roland had nog een bood schap voor hem!" riep Hamish half spot tend. Denken en doen was een voor lady Augusta. Reeds had ze het hoofd door het portierraam gewerkt, en gebood ze den koetsier te stoppen. William, verbaasd opziend, toen hij zag, wie de inzittenden waren, trad naderbij. Opnieuw begon de beroofde moeder luide te weenen. „Hij is weg, William! Mijn lieve, kop pige lastpost is weg, en ik zal hem mis schien nimmer weer zien, of dan ben ik een oude vrouw geworden." „Wie is er weg?" vroeg de heer Yorke. „Roland. Heeft er ooit een moeder ge leefd, die zoo beproefd werd? Hij zal al gauw op zee zijn, op weg naar Port Natal. Ik wou, dat er geen zeeën waren, en ook- geen Port Natals. Hij is heen gegaan zonder me een woord te zeggen, en nu is hij weg." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5