DE TROONREDE. AKKER.CACHETS EERSTE BLAD. Wat de Troonrede bracht. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE FRQVÏNGEE ZEELAND Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 47e rnnmm - wo. se Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het menschelijk kunnen is beperkt. Aan Gods zegen is tenslotte alles gelegen. Buitenland Belangrijkste !Meuws0 "AKKERTJES" Ultg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Bmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. DeZeetiw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0,85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de gewone sitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de vol gende rede: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevinden de, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandighe den, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zioh voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereldstructuur, voor eischen van aan passing gesteld, waarbij leiding, huln, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blij ken. Met vermijding van gewaagde proefne mingen op monetair en economisch ge bied, zullen, nu ook de Londensche con ferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onser producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende midde len onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokke ling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toe stand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en in komsten op verontrustende wijze ver stoord. De Regeering zal daarom dn het ko mende zittingsjaar in de allereerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden ver kregen door een redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijks personeel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doel matiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten ver dere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmis baar gebleken. Daartoe strekkende voor stellen zullen onverwijld warden inge diend. Aan het misbruik, dat in steeds toene mende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ont gaan, zal paal en perk worden gesteld. v oorsteilen te dier zake zijn in voorberei ding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uitkeeringspe- riode meer geleidelijk te doen plaats heb ben, zal het vraagstuk der financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeen ten opnieuw in onderzoek worden geno men. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934 '35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de ge meentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der ge meenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het cen traal gezag op de locale bezoldigingsrege- len van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snij den en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Vooratellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaart- recht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden ge boden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noo- dig, door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra bet evenwicht in de Rijksbe- grooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werk verruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te leni gen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders wo ningen te verkrijgen, waarvan de huur prijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande wo ningen geleidelijke huurverlaging moge lijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden ge streefd het particulier bedrijf daarbij zoo veel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toe stand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair even wicht is vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aan hangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nau welijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in In- dië dus slechts door voortgaande beper king der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhou dingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het alge meen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volkslei ders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van parti culiere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te ver zachten. Biet stemt tot dankbaarheid, dat de eco nomische toestand in Curacao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrij pende maatregelen noodig gemaakt, om te verkrijgen, dat onder alle omstandig heden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaam heid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voor doen die wijzen op verzwakking of onder- graving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing der in ternationale samenwerking en het uit groeien van den Volkenbond, blijf Ik ho pen, dat de ontwikkeling van de organi satie der Staten-gemeenschap zich eer lang weer in opgaande lijn zal gaan be wegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsver keer zijn ingetreden, geen wijziging heb ben gebracht in de vriendschappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspan ning moedig en waardig te dragen het geen onvermijdelijk is, verklaar Ik de ge- wone zitting de Staten-Generaal geopend Dat ditmaal de Troonrede niet In op- gewekten toon zou zijn gesteld viel te voorzien. In het eerste, wat we zouden kunnen noemen hetbesohrijvend gedeelte van de rede, worden mededeelingen ge daan omtrent den toestand waarin land en volk verkeeren, die wel een somberen indruk moeten maken. Voortbrenging, handel en verkeer bie den over de geheele wereld nog steeds een beeld van grondige verwarring, waar door de volkswelvaart ernstig lijdt. En het geldt nu niet meer een crisis- toestand, die een voorbijgaand ka rakter draagt, maar er zijn aanwijzingen, dat we met blijvende verschui vingen te doen hebben. Uit den aard der zaak moet daarmee bij het nemen van maatregelen rekening worden gehouden. Langen tijd is er de hoop geweest, dat door internationale samenwerking verbetering zou worden verkregen, maar thans wordt de misluk king van de Londensche Conferentie aan vaard, in verband waarmee maatregelen voor selfhelp worden afgekondigd. De af zet onzer producten binnen de eigen gren zen zal worden bevorderd en daarnaast zal naar buiten in een meer actieve han delspolitiek heil worden gezocht. In den breede wordt stilgestaan bij de financieele moeilijkheden. Ging het in een vorige periode nog om behoud van het financieel evenwicht, thans wordt geconstateerd, dat dit even wicht op verontrustende wijze is v e r- st.oor d. We zijn dus achteruit gegaan. Getracht zal worden het financieel her stel te bevorderen door beperking van de uitgaven, te bereiken door een „redelijke verlaging van salarissen en loonen" en betere organisatie en besnoeiing van ver schillende diensten. Daarnaast echter is ook versterking der middelen onmisbaar. Nieuwe lasten dus. Dat getracht zal worden aan pogingen tot belasting-ontduiking een einde te ma ken verdient toejuiching. Minister Oud heeft in zijn ambtelijke practijk genoeg ervaring opgedaan om te weten, dat hier nog wel iets te bereiken valt. Dat de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw onder het oog zal worden gezien en dat reeds bij voorbaat begonnen zal worden op de uitkeeringen uit bet gemeentefonds een korting toe te passen was reeds bekend en wordt hier officieel bevestigd. Èen kleine troost hierbij is, dat met de ge meentelijke draagkracht rekening zal ge houden worden, Het financieel herstel gaat voorop. Er moet eerst een basis zijn waarop gewerkt kam worden, en daarna zal getracht wor den de maatschappelijke nooden te ver minderen. Met name worden genoemd werkverruiming op groote schaal door uitvoering van productieve publieke wer ken, bevordering van den bouw van goed- koope woningen en huurverlaging voor- zoover noodig voor reeds bestaande wo ningen. De uitspraak, dat er bij het verschaffen van werk naar gestreefd moet worden het particulier bedrijf zooveel mogelijk in te schakelen, zou er op kunnen wijzen, dat hier eenige koersverandering op til is. Meer dan gewoonlijk wordt ditmaal aandacht geschonken aan de overzeesche gewesten. In Nederlandsch-Indië is de toestand al zéér zorgelijk; des te meer valt het op, dat voor Curacao de economische toestand vrij bevredigend wordt genoemd. Dat de Regeering voornemens is het Overheidsgezag met klem te handhaven, spreekt vanzelf. Toch kan het geen kwaad dat dit nog eens met sterke nadruk wordt uitgesproken. Ondanks alle teleurstellingen blijft toch nog de hoop levendig op een ontplooiing van de internationale samenwerking. Op dit oogenblik valt daarvan weinig te be speuren. De economische oorlog woedt in vollen omvang, maar dit is naar betuigd wordt niet van invloed op de vriend schappelijke verhouding tot de andere mogendheden. Overzien we het geheel, dan kan gezegd worden, dat deze Troonrede geen verras singen bracht. Zij draagt een nuchter, zakelijk karak ter. De moeiten en zorgen worden niet verzwegen, maar ernstig onder het oog gezien. Van een wanhoopsstemming is echter geen sprake. Bij de Regeering is de ernstige wil om ons volk door de branding van dezen tijd te voe ren naar een beteren tijd en uit de rede spreekt ook deinnerlijke kracht van de Regeering om te doen wat ïn 's lands belang gedaan moet worden en van het Nederlandsche volk om moedig en waardig te dragen wat onvermijde lijk is. Moge de aan het slot uitgesproken bede dat God ons volk in deze pioeilijke tijden mag sterken, in vervulling gaan. De brandstichting In den Rijksdag Het contra-proces te Londen. Het „proces" inzake den rijksdagbrand voor de internationale commissie van ju risten werd gisteren te Londen hervat met bet verhoor van een aantal getuigen. Als eerste getuige verscheen een jon gen van veertien jaar, de zoon van den vroegeren communist, rijksdag-afgevaar digde Torgler. Hij zei, dat hij zijn vader vier maanden geleden voor het laatst in de gevangenis had gezien. Zijn vader had duidelijk waarneembare merkteekenen van kettingen op de polsen, en zag er zeer neerslachtig en mager uit. Otto Kühne, de secretaris van derijks- dagfractie der Duitsche communistische partij verklaarde, dat het onmogelijk was dat de drie beschuldigde Bulgaren met Torgler hadden gesproken. Op een vraag van mr Hays Vereen. St.) of de brand een deel uitmaakte van de al- gemeene revolutie, verklaarde Kühne „Kan iemand zich voorstellen, dat van der Lubbe uit Nederland komt, het rijks daggebouw binnen stapt, zich vervoegt bij Torgler, en tot hem zegt: „Laten wij het rijksdaggebouw in brand steken?" Volgens hem zijn Torgler, v. d. Lubbe en de drie Bulgaren volkomen onschuldig. Hij zelf heeft van der Lubbe in het ge heel niet gekend, en, voorzoover hij weet, kende Torgler hem evenmin. Hij twijfelt er niet aan, of de Nazi's zijn de eigenlijke brandstichters. Kühne zelf werd den ochtend na den brand door de politie gearresteerd. Nadat hij eenige weken in de gevangenis had gezeten, werd hij ondervraagd en vrijge laten op het bewijs van zijn alibi. Tenslotte verklaarde de getuige nog, dat bet voor de communisten onmogelijk was. de onderaardsche gang, welke van Goering'e woning naar het rijksdagge bouw leidt, te gebruiken voor het vervoer van ontploffingsmiddelen, daar bedoeld huis dag en nacht werd bewaakt door na- tionaal-socialisten in uniform. Ook was het onmogelijk, om brandstof op te slaan in de vertrekken der commu nisten, daar deze voortdurend in het oog werden gehouden. Bij de voortgezette verhooren verklaar de de Duitsche dramaturg, Ernst Toller, nog, dat hij en vele andere schrijvers na den brand met arrestatie zijn bedreigd en dat velen hunner ook inderdaad in hech tenis zijn genomen en naar een ooncen- trtiekamp zijn overgebracht. Duizenden verblijven nog in de concentratiekampen, zonder dat zij weten, waarvan zij eigen lijk beschuldigd worden. Vrouw Schultz, de weduwe van een Duitschen communist, verklaarde ten slotte, dat haar man te Koningsbergen werd gearresteerd door een aantal nazi's die hem sloegen, tot al de beenderen in zijn lichaam gebroken waren en hij over leed. Hierop werd de zitting gesloten. Morgen zullen de bevindingen der com missie worden gepubliceerd. Het afgeloopen badseizoen aan de Vlaamsche kust. Nu het Septemberweer zijn intrede heeft gedaan, is meteen een punt gezet achter het badseizoen aan de Vlaamsche kust en daarmede is ook zoo goed als een einde gekomen aan de toeristen-drukte in de oude stadjes van West Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit kan thans wel gezegd worden, dat het afgeloopen seizoen drukker is geweest dan ooit. Wanneer men zich in de kust plaatsen bevindt als de Panne, Zoute, Co- xyde en St. Odebaldus, zou men niet ge- looven, dat er crisis is. Er zijn daar dit jaar veel meer badgasten geweest, dan de hotelhouders ooit durfden hopen. Jaarlijks worden wedstrijden ingericht voor kinderen. Het grootste aantal heeft dit jaar deelgenomen te Oostende, num mer twee was de Panne, en nummer drie Coxyde. Er waren in deze badplaats niet minder dan 1150 deelnemers, kinderen tusschen vijf en vijftien jaar. De moeders met kinderen worden door allerlei kinder wedstrijden naar deze badplaatsen gelokt. Te Nieuwpoort was het dit jaar stil, zeer stil. Vele villa's aan den zeedijk wa ren gesloten. Ook te Westende en Oos tende bleven dit jaar groote hotels met honderden kamers gesloten. Zij kenmerk ten zich niet als familiebadplaatsen met kinderwedstrijden zooals het voormelde Goxide en St. Odebaldus, waar bijna alle bezoekers families met kinderen zijn De Panne is een stadje geworden, waar de badgasten niet meer de ruimte hebben van vroeger. Deze plaatsen onderschei den zich nog hierdoor, dat de achter den dijk liggende duinen zich verder uit strekken dan in de andere badplaatsen, Tien minuten kan men wandelen zonder dit duin te verlaten. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Noord-Nederland, gaan ook vele families met haar kinderen des zomers geregeld naar deze badplaatsen. -"i"1-- -Tir i muMi m i -- Binnenland. De opening der Kamers. De Troonrede. De middenstand en de crisis. Couponbelasting op komst. Diseontoverlaging der Nederlandsche Bank. Staakt Almelo zijn betalingen? Buitenland. De ontwapeningsbesprekingen te Parijs. De orkaan in Mexico en Amerika. 0* WftLfWlWVJ Willen Uw gedachten maas niet tot rust komen Wordt Uw geest steeds helderden zoodat U niet kunt inslapen? Neem dan een "AKKERTJE". Een weldoende rust, een. verkwikkende slaap zal dan over U komen. Ze verdooven niet; ze kalmeeren slechts Uw zenuwen en brengen Uw gestel in evenwicht. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitduüead: Volgens recept van Apotheker Dumont Nedotfandsch Product De orkaan In Mexico en Amerika. Een hevige storm heeft de kust van den Atlantischen Oceaan van de Golf van Mexico tot New-York toe geteisterd. Het meteorologische bureau had den storm tijdig aangekondigd, zoodat de meeste schepen tijdig een toevlucht in de havens hadden gezocht. Een Engelsch stoomschip verkeert ech ter in nood. Aan de oostkust van Mexico werd groote schade aan gebouwen en hui zen aangericht. Het geheele verkeer ligt stil. Er zijn 32 personen om het leven gekomen, terwijl er 1000 dakloos zijn ge worden. Bij den orkaan, welke Tampico heeft geteisterd, zijn minstens 67 personen om het leven gekomen en een honderdtal ge wond. Eenige duizenden zijn dakloos. Wegens den hevigen regen is bij San José de dijk van de Santiago-rivier be zweken. De bewoners der stad San Luis Potosi werden tijdens hun slaap verrast. Groote deelen der benedenstad werden weggespoeld. Tot nu toe werden 80 doo- den geborgen. Men vreest, dat er nog veel meer personen om het leven zajn geko men. Het aantal slachtoffers van den wer velstorm aan de Mexicaansche kust ia belangrijk grooter dan aanvankelijk werd opgegeven. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend. Het wordt tusschen de 200 en 400 opgegeven. De schippersstaking ie Rijssel. De staking der binnenschippers te Rijs sel is volkomen. De versperringen, die op verschillende plaatsen door de schippers ziju gemaakt, zijn op last van de autoriteiten wegge sleept. De staking dreigt thans ook naar Pa rijs te zullen overslaan. In het Noorden van Frankrijk neemt de beweging der schippers toe, waarbij een nieuwe me thode wordt gevolgd. De schippers ver plaatsen n.l. telkens de versperringen, waardoor het optreden der politie zeer belemmerd wordt. De ontwapeningsbesprekingen ie Parijs. D'e Engelsch-Fransche besprekingen over het ontwapeningsvraagstnk hebben gisteren te Parijs een aanvang genomen. De voormiddagbesprekingen waren van preliminairen, algemeenen aard. Woensdag wordt te Parijs ook de Pool- sche minister van buitenlandsche zaken, Beek. verwacht. Dit is het eerste offici- ëele bezoek van Beek aan de Fransche hoofdstad en in Fransche politieke krin gen wordt aan deze visite nog al betee- kenis gehecht. De Fransche en Ehgelsche politici heb ben in den namiddag hun onderhandelin gen hervat. Vandaag zullen de besprekingen wor den voortgezet. Alsdan zal ook de Ame rikaan Norman Davis aan het onderhoud deelnemen. Na afloop van de Fransch-Ehgelsche besprekingen van gisteren werd een com muniqué gepubliceerd, waarin het heet,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1