Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 80? Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 5)/9 7pp uw Jkfy JmwwmmJ Abonnementsprijs B.5Q per kwcrtsal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20, Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een somber geluld. Een week geleden hebben wij gewezen op een rede van den voorzitter van den Noord-Brabantsehen Waterschapabond, waarin een optimische toon werd beluis terd. Mr Vonk de Both meende verschijnse len te zien, die er op wijzen, dat het pin de van de crisis nadert en dat in elk ge val het dieptepunt der economische in zinking bereikt is. Thans echter moeten we wijzen op een soniber geluid, dat ons tegenklinkt uit een rede van Minister Verschuur, gehouden voor den Baronisalen Tuinbouwbond voor Breda en Omstreken. Be Minister verklaarde voor de naaste toekomst nog weinig hoop te kunnen ge ven voor een opleving van den land- en en tuinbouw. Dat de toestand in de Baro nie relatief gunstig is, vergeleken bij dien van andere streken in bet land, komt doordat in de Baronie de tuinbouw niet eenzijdig is georiënteerd. Houdt deze veelzijdigheid ook in de toekomst vol, want zij zal uw redding zijn, aldus de Minister. Gelooft toch niet, dat deze geweldige cri sis in eenige jaren tot het verleden zal behooren, en gelooft toch niet, dat wij de groote leveranciers van land- en tuin bouw- en zuivelproducten van Europa zul len blijven. Donkere wolken pak ken zich samen en zware tijden staan te wachten, zoodat in de komende jaren de grootste soberheid zal zijn geboden. De Minister hoopte, dat ook in dezen moeilijken toestand en in de toekomst de land- en tuinbouw achter de regeering zullen blijven staan ook al zou deze niet volledig te begrijpen, hard-schijnende maatregelen moeten nemen, zooals wet telijke voorschriften voor teeltbeperking enz. Ook de regeering staat voor groote moeilijkheden en spr. kon daarom niet anders zeggen dan: Geeft ons uw vertrou wen, wij doen ons best". Dat is geen opwekkende boodschap. Zwaar en somber klinkt het: donkew wolken pakken zich samen; zware tijden staan te wachten. Dat tegen een ongegrond optimisme ge waarschuwd wordt, is ongetwijfeld ver standig. De ernst van den tijd mag niet uit het oog worden verloren. Toch komt de vraag op, of van regee- ringswege niet al te veel met donkere kleuren wordt gewerkt. Als ons volk niet anders hoort dan van versobering, salarisverlaging, nieuwe be lastingen, zwaardere economische druk, dan gaat alle veerkracht verloren. Beter schijnt ons, dat het voorbeeld wordt gevolgd door H. M. de Koningin gegeven in haar radiorede van 9 Septem ber, toen zij het Nederlandsche volk op wekte om, onder inroeping van Gods ze gen, met taaie volharding en zich steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldom- standigbeden. Het proces v. d. Lubbe. Naar mr Pauwels meedeelt, heeft hij een brief ontvangen van den toegevoegden Duitschen verdediger van v. d. Lubbe, waarin deze hem mededeelt, dat van der L. in tegenwoordigheid van den tolk heeft verklaard, dat hij iedere verdediging af wijst. Deze afwijzing slaat dus niet op een bepaalden verdediger, doch v. d. Lubbe wenscht blijkens deze mededeeling in bet geheel niet verdedigd te worden. Wet over den opbouw van den Duitschen boerenstand. De Duitsche regeering heeft een wet aangenomen, waarin wordt bepaald: De rijksminister van voedselvoorziening en landbouw wordt gemachtigd voor den opbouw van den Duitschen boerenstand een voorloopige regeling te treffen. Hij kan den Reicbsnaehrstand of zijn afdee- lingen machtigen, de productie, den af zet en de prijzen van landbouwproducten te regelen. Hij kan groepen en leden van den Reichsnaehrstand en andere onder nemingen en instellingen, die landbouw producten voortbrengen of bewerken, sa menvoegen. Schadeloosstelling wegens in grijpen op grond van deze wet wordt niet toegestaan. Von Papen te Boedapest. De Duitsche vice-kanselier von Papen is te Boedapest aangekomen. Na de begroeting vertrok von Papen naar het Duitsche gezantschap. Aan de dagbladcorrespondenten ver klaarde bij, dat hij eenige dagen, op uit- noodiging van minister-president Goem- boes, kwam „jagen", maar dat hij natuur lek gelegenheid zou vinden, om met de Hongaarsche staatslieden, alle Düitsch- land en Hongarije interresseerende vraag stukken te bespreken! I Verdachte dood. Rudolf Mosse, de bekende uitgever en grootgrondbezitter, neef van den oprich ter van het „Berliner Tageblatt", is te Berlijn in den leeftijd van 43 jaar over leden. De heer Mosse die een Jood is, heeft zich in den oorlog in hooge mate onder scheiden. Hij werd bevorderd tot eerste luitenant en gedecoreerd met het IJzeren Kruis van twee klassen, met de Orde van Verdienste van Beieren, e.a. Hij werd vijf keer gewond. Twee weken geleden werd Rudolf Mosse gearresteerd en na een gevangenhouding van tien dagen werd zijn lijk aan zijn fa milie toegezonden in een dichtgesoldeer- de kist. Verwarring op Cuba. Te Washington loopen nog steeds ge ruchten, volgens welke spoedig Ameri- kaansche troepen op Cuba zullen worden geland. De toestand op Cuba blijft zeer verward, niet het minst door het groot aantal po litieke partijen, dat nog steeds vermeer dert. Op het oogenblik zijn er ongeveer 40 politieke groepen, terwijl ook 3 nieuwe communistische partijen zijn opgericht. In de bergen is het tot schermutselin gen gekomen tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. Een deel der opstan delingen heeft zich onderworpen. Volgens een Reuter-telegram uit Ha vanna zou de Amerikaansche gezant, Welles, hebben verklaard, dat de Ver- eenigde Staten in geen geval op Cuba zul len intervenieeren, ofschoon de mogelijk heid bestaat, dat marinesoldaten aan land worden gezet, indien de levens en eigen dommen der Amerikanen gevaar loopen. In verband met de onzekerheid, welke op Cuba heerscht, is het zakenleven ge heel stilgelegd. De Amerikanen weigeren deel te nemen aan eenige transactie, tenzij vooruit betaald wordt. De toestand is nog meer gespannen door het dreigen van een algemeens sta king. De helft der Chineezen werkt niet. Volgens de jongste statistieken over de werkloosheid is' China bet eenige land ter wereld, waar ongeveer de helft der bevol king zonder werk is. China's bevolking bedraagt circa 400 millioen en bet aan tal werkloozen wordt aangegeven met 200 millioen. Men moet echter in het oog houden, dat de werkloosheid in China altijd zeer schrikbarend geweest is, en ook wel zal blijven, als gevolg van bet eigenaardige familiestelsel, volgens hetwelk de Chinee- scbe bevolking leeft. In het binnenland, waar visscherij en landbouw de eenige middelen van bestaan vormen, is het hoofd der familie de eeni ge kostwinner. In zijn huis woont niet alleen zijn eigen gezin, maar ook zijn bloedverwanten, vaak ongeveer 50 in ge tal. Volgens een oude traditie moet bet hoofd der familie allen onderhouden, die ook eenigszins als zijn familieleden moe ten worden beschouwd. De lage levens standaard in China stelt hem in staat hieraan betrekkelijk gemakkelijk te vol doen, doch dit verklaart tevens het op fhleft eerste gezicht schrikbarend hooge getal werkloozen. De ellende In Rusland. „La Nouvelle Parole Russe" 'tFransche Nouvelle Parole Russe", het Fransche blad der Russische emigranten, publi ceert enkele fragmenten van een brief, die een Rus dezer dagen ontving van zijn zoon, die in Sovjet-Rusland is ach tergebleven. „Thans ben ik verhuisd naar B., al dus in bedoeld schrijven. Het heele dorp heb ik den eersten dag afgezocht, maar nergens is er nog brood te vinden. Het sterftecijfer is tot ongekende hoogte ge stegen. De lijken blijven vaak dagenlang onbegraven liggen. Niemand trekt zich iets aan van een doode, dien hij niet heeft gekend. Daags na mijn aankomst heb ik wat brood gekregen van een mijner kennis sen. Vera is van honger en uitputting gestorven. Ik kon geen voedsel voor haar vinden. In ons dorp waren nog slechts 30 in woners. Alle anderen zijn overleden. Ten slotte werden ze niet meer begraven in een lijkkist, allen werden in een gemeen- schappelijken kuil geworpen. Toen kon ik het niet langer aanzien en vluchtte naar B. Maar hier is het, helaas, al even treurig gesteld. Korte Berichten. Uit Mexico wordt gemeld, dat in Tampico een hevige orkaan gewoed heeft, waardoor 32 personen gedood zijn. Een groot aamtal huizen is vernield en het aantal dakloozen bedraagt meer dan duizend. In de beurs van Hamburg werd op initiatief van de Kamer van Koophandel een groote demonstratie gehouden, waar bij de voorzitter van de kamer, Huebbe, aanspoorde tot het invoeren van de veer tig-urenweek tot het verruimen van de werkgelegenheid. Employé's met vaste maandelijksche salarissen zouden dan echter een korting van 16 pet moeten dulden. De „Graf Zeppelin" is onder bevel van kapitein Lehmann gestart voor de ze vende Zuid-Amerika^-vlucht van dit jaar. In bet Reuzengebergte is de eerste sneeuw van dit najaar gevallen. h De vrouw van een Keulsch arbeider, die reeds 5 kinderen bezit, heeft het leven geschonken aan een drieling. Als blijk van waardeering hebben de drie kopstuk ken der N.S.B.A.P. Hitier, Goering en Goebbels erin toegestemd peetoom over de kinderen te worden. De ouders hebben te vens nuttige geschenken van de drie mi nisters ontvangen. Voor de rechtbank te Hagen is de behandeling begonnen van de zaak tegen 27 communisten, die er van beschuligd worden op 16 Januari een overval te heb ben gepleegd op het S. A.-huis te Iser- lohn, waarbij een S. A.-leider werd ge dood. Tegen de hoofdbeklaagden Schid- zik, Geleca, Klostermeier en Hentsman werd de doodstraf geëisebt, subs. 15 jaar tuchthuisstraf. Na maandenlange onderhandelingen tusschen de werkgevers en de werkne mers in de kleinindustrie in Amerika is het thans gelukt een overeenstemming te bereiken inzake de hoofdpunten van de kolencode. De kolen-code voorziet in een vijfdaagsche werkweek, zoomede in werk dagen van acht uur. i De gemeenteraad van Caldwell (Kan sas) heeft besloten voortaan des nachts bij volle maan de straatverlichting te doo- ven. De burgemeester meent, dat hierdoor 25 pet. op de verlichtingskosten der stad bespaard kan worden. i In de maand Augustus werden op de slagvelden van Arras de lijken gevonden van 137 Fransche en van 80 Duitsche sol daten. i De geheele Oostkust der Ver. Staten van de Caribische zee tot New1 Engeland, is door een hevigen storm geteisterd, welke vergezeld ging van een zondvloed-achti- gen regen. Geheele streken zijn over stroomd. Tal van spoordijken zijn doorge broken. Bijna de geheele oogst is vernield. STEUN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Naar wij vernemen zal met ingang van morgen (Dinsdag) voor het verkrijgen van een z.g. betaald vervoerbewijs voor con sumptie-aardappelen alleen verschuldigd zijn de heffing van f 1 per 100 K.G. De z.g. restitutie-marges komen met ingang van dezen datum te vervallen. De reeds betaalde restituties zullen zoo spoedig mo gelijk worden terugbetaald. Sluiting van de zitting der Staten-Generaal Zaterdag is in een vergadering van de beide Kamers de zitting van de Staten- Generaal namens de Koningin door Mi nister De Wilde gesloten. Nadat de Minister op de gebruikelijke wijze was binnengeleid, hield hij de vol gende rede: „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen deze buitenge wone zitting van de Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Sedert de opening dezer zitting zijn slechts enkele maanden verstreken; in dien korten tijd zijn, dank zij Uwe mede werking, verschillende wettelijke regelin gen tot stand gekomen in het bijzonder met betrekking tot de economische crisis, welke nog steeds haar druk ernstig doet gevoelen. De Koningin heeft mij opgedragen U haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam van Hare Majesteit de Konin gin en daartoe door baar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Er was, schrijft het „Hbld", voor deze plechtigheid veel belangstelling, vooral bij het paleis aan het Noordeinde, vanwaar de Minister zich per hofrijtuig naar de Kamer begaf. Fakkelopiocht voor H. M. de Koningin. Door de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond wordt op Dinsdag 19 Sept. a.s. een fakkeloptocht georganiseerd met toestemming van den burgemeester van 's Gravenhage, welke optocht des avonds voor H. M. de Konin gin langs het Paleis Huis ten Bosch zal defileeren. Ontslagen bij Burgers E.N.R. Wegens slapte aan de Burgers-fabrie ken te Deventer en Roermond heeft op de kantoren van deze fabrieken inkrimping van personeel plaats gevonden. Werkverschaffingen geïnventariseerd? Uit verschillende gemeenten bereiken ons, aldus hef „Volksblad" beriohten, dat de inspecteurs allerlei gegevens verzame len over de werken, die als werkverschaf fing kunnen worden uitgevoerd. Inlichtingen worden verder gevraagd over kosten, arbeidsloon enz. Vermoede lijk laat de minister van Sociale Zaken een inventarisatie maken van de werkver schaffingen. Wordt de Invoer van paling gecontingenteerd? De minister van Economische Zaken heeft op de vragen van den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, over het tref fen van steunmaatregelen van regeerings- wege ten behoeve van het visscherijbedrijf te Woudrichem geantwoord, dat de vraag of, en zoo ja, in boeverre de visschers te Woudrichem in de van rijkswege gesub sidieerde steunregeling kunnen worden opgenomen, in overweging ia. Verder deelt de minister mee, dat ook ten opzichte van den aal- en palinginvoer maatregelen in overweging zijn. Werkverschaffing stopgezet De werkverschaffing voor het maken van een nieuwe haven voor het hoogoven- bedrijf te Velsen is weder stopgezet, om dat de Amst. Ballast Mij. het afgegraven zand niet kon kwijt raken. Men was nog slechts pas met dit werk begonnen. Het uniform-verbod. Naar gemeld wordt, zal de wet tot In voering van het z.g. uniformverbod reeds morgen (Dinsdag) in werking treden en zal dus het dragen van uniformen en op zichtige onderseheidingsteekenen met po litieke strekking niet meer geoorloofd zijn. Wethouders-pensioenen. De door de regeering ingestelde „Com missie van Advies bij beoordeeling der be zoldigingsregelingen van het personeel in dienst van het Rijk, de provinciën en ge meenten" zal naar „De Tijd" verneemt ook voorstellen doen tot regeling der kwestie van de wethouderssalarissan en pensioenen. Reeds binnen enkele weken zou een desbetreffend rapport zijn te ver wachten. Li verband hiermede deelt de „Telegr." mede, dat in Amsterdam aan 12 oud-wet houders aan pensioenen wordt uitgekeerd f 33.486.11. Hieraan moet tengevolge van de jongste wethouderecrisis nog worden toegevoegd een bedrag van f 11.933. Dat is dus in totaal f 45.419.11. DISTRIBUTIE VAN MARGARINE. Nieuwe regeling met ingang van f October. De Crisis-Zuivel-Gentrale richtte een schrijven tot de gemeentebesturen, waar aan wij het volgende ontleenen: „Met ingang van 1 October a.s. treedt een nieuwe regeling betreffende de dis tributie van onvermengde margarine in werking, waarbij uitbreiding wordt ge geven aan het aantal personen, dat in aanmerking komt voor genoemde distri butie. Terwijl tot nu toe aan werklooze of armlastige hoofden van gezinnen met vijf of meer kinderen deze margarine werd verstrekt, komen vanaf -1 October 1933 ook de hoofden van gezinnen, die werk loos of armlastig zijn, met 4 kinderen hiervoor in aanmerking. Tevens mag de ze margarine voortaan verstrekt worden ten behoeve van gezinnen met 4 of meer kinderen, waarvan de gezinshoofden drie maanden of langer werkloos of armlastig zijn en steun ontvangen of bij een werk verschaffing zijn te werk gesteld. Met in gang van 1 October 1933 mag echter in afwijking van den regel, die tot dusver gegolden heeft, 200 gram per gezinslid per week worden verstrekt, per gezin af gerond, op pakjes van een vierde K.G. volgens onderstaand schema: een gezin van 6 gezinsleden heeft recht op 5 patjes van een vierde K.G. per week; van 7 heeft recht op 6 pakjes; een gezin van 8 op 6; van 9 op 7; van 10 op 8; van 11 op 9; van 12 op 10; van 13 op 10; van 14 op 11; van 15 op 12 en van 16 op 13 patjes per weet. De prijs voor de gemeente bedraagt 40 cent per K.G. De distributie in de ge meente dient van uit het sub 2 bedoelde centrale punt te geschieden, tegen beta ling van 44 cent per K.G. De gemeenten ontvangen dus 4 cent per K.G. ter tege moetkoming in de te maten onkosten. In de wijze van distributie is de gemeente geheel vrij; zij kan de margarine dus door een armbestuur, door winkeliers, of an derszins laten distribueeren. Indien de distributie door winteliers geschiedt, ad- vseert de Centrale hiervoor zoo mogelijk afwisselend andere winteliers aan te wij- Binnenland. Sluiting van, de zitting der Staten- Generaal. Het uniformverbod morgen in werMng. Distributie van goedkoops margarine. De ondersteuning van werkloozen. Nieuwe Beperking tarwe-uitzaal 'gehandhaafd. Wijziging in de aardappelsteunregeling. Buitenland. De verwarring op Culba. De öntwapeuingdbespreMngen te Parijs. zen, opdat niet steeds dezelfde winkeliers van een mogelijke uitbreiding hunner cli entèle profiteeren. In elk geval mag den comsument geen hoogeren prijs dan 11 cent per half ponds pak in rekening wor den gebracht. Faillissement Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: H. Visschers, schilder en behanger te Goes. Rechtercommissaris Mr J. H. By- bau, Rechter. Curator: Mr A. Bolle, Ad vocaat te Middelburg. i Benoemd: a. met ingang van 14 Sep tember tot dijkgraaf van den Kleine-Stel- lepolder, B. J. Kindt te Hoek; b. met ingang van 1 November tot lid van bet bestuur der waterkeering van den Cala- miteuzen Zimmennanpolder, J. van Dam me te Rilland Bath. Middelburg. Zaterdagavond had in ho tel De Nieuwe Doelen de prijsuitdeeling plaats voor de deelnemers aan de gondel vaart van Triton op Vrijdag j.l. De voorzitter, Mr P. C. Adriaanse, weea er op, dat de deelname niet meegevallen ia; van de 30 leden gaven zich slechts negen op en daar buiten nog twee niet- leden, zoodat er elf deelnemers waren. Dank bracht spr. aan allen, die mede werking verleenden. Hierna reikte spr. met toepasselijke woorden de behaalde prijzen uit als volgt: Electrisch verlichte kano's: eerste prijs dhr H. Bakker; 2e Mej. A. van Dussel- dorp; 8e dhr M. Brouwer, 4e dhr W. de Vos. Met lampions versierde kano's: eerste prijs Mej. Beppie van den Boudt; 2e dhr Jo Julianus; 3e Mej. Jetje van Rand- wijek. Troostprijzen verwierven Mej. Pietje van Randwijck, na loting met baar zusje, die evenveel punten had; en de heeren J. van Pagé, E. J. Franse en M. Casten- miller. Op 6i-jarigen leeftijd is na een vrij langdurig ziekbed alhier Zondagmorgen overleden de heer M. J. H. Waxnau, koster der R. K. Kerk. Zijn verdiensten in de oorlogsjaren in het belang van de Belgische vluchtelingen zijn destijds erkend door toekenning van den gouden medaille, verbonden aan de Leopoldsorde van België. Zeeuwsche Athletiek- b o n d. Begunstigd door ideaal na-zo merweer is Zaterdagmiddag op bet ge meentelijk sportterrein alhier het eerste deel van de vaardigheidsproeven afgeno men, die de Zeeuwsche Athletiekbond heeft uitgeschreven. Het resultaat was alleszins gunstig, slechts twee candida ten moesten worden afgewezen. De voor het eerste deel geslaagden zijn: Mej. M. van Driel van Achilles, alhier, eerste (hoogste) graad dames; Mej. H. Petterson van Achilles, eerste graad meis jes; P. Kambier van E. M. M., alhier, eerste graad heeren; A. Kambier van E. M. M.; J. Parent, C. J. Aerssens, beide Marathon te Vlissingen, tweede graad heeren; J. Maartense, A. Tabak, J. V. D. Aersseng, J. Sohier, allen van Marathon allen derde graad heeren. Zaterdag a.s, zal op hetzelfde sport veld het restant der proeven worden af genomen. Een bezoek van B. en W. aan de volkstuinen. Te gen Zaterdagmiddag had het bestuur van de vereeniging tot exploitatie van Volks tuinen voor land- en tuinbouw £week- lust te Middelburg het college van B. en W. en den secretaris uitgenoodigd voor een bezoek aan de tuinen der vereeniging Eerst werden bezocht de terreinen aan het begin van den Nieuwen Vlissingschen weg, waar de vele mooie bloemen, die hier langs en tusschen de tuintjes zijti aangebracht, evenveel bewijzen van de goede zorg der leden zijh. Voor een der prieeltjes had men een gezellig zitje gemaakt, waar de bezoekers plaats namen en waar de voorzitter der vereeniging, de beer J. F. Vermeulen, het woord nam. Spr. heette de gasten welkom en deelde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1