FIFTY-FIFTY genen het goedkoopste ei BBBTILS NIEUWE VOORRAAD JUIST AANGEKOMEN O stuks S5C^S EERSTE BLAD. ^JluAUoei voor die keel ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 3 bladen Belangrijkste Nieuws. Bertels' Kunstkorrels Christelijke politiek. Buitenland if Binnenland. DE POPULAIRE AMERIKAANSCUE SIGARET 1/ ito naar het overgebracht. n Een Si- Tsjechische (hij zijn hoed liep in een [en toen door ;ijn hoed af man „mijn lilezisch dia- politie-agent LHeil Hitier!" |e streng ver- Ie den agent. aanhou den afgeloo- jeheimzinnigo >nd er brand en ook een |rum der stad teisterd. Men van brand- ;erband hier- [houding ver- ïelijk de 30- iklijken stal- ^ichtingen ten laste m nog veel icht. Er is in ïg een nieuw |en brand op 3t kroonprin- een jaar na [prins tot den rordt Page er lebben brand paleis waar I'd ontdekt in kelder. De Icht maar er lwat de oor- li ag geno- Jster van Ju- |en in onder- land in be- |van de bra id, Arbeiders ten was door [evatte belee- regeering. VAN lering, janderd. am", schrijft leeds duizelig lijvigheid; ik ader, dat het lerde. Ik heb pggon hoe blij t, een proef tn. 18 maan- jomen. Ik zou Het is een die geleden nu beter dan aschen Salts ik 't opge- Kruscben sterke ge- vrouwen op hebben. Men Ifrisch door." Mevr. J. M. het ware naam inwen- lerhindert dat len afvalstof- adheid bena- frisch bloed J ge U gezond looit tevoren, pnd verkrijg- drogisten jon. Stralends dag. Let op Ih, zoowel als lnaam Rown- Amsterdam (Adv.) mes. |te Goes zijn iing: vergunning: If 1 d. h. zonder ver lof 5 d. h. vaartuig een laam niet op fcaub (D.) f2 pen weg, ter invloed van liolhoudenden 5 d. h. ISchore fl b. motorrijtuig J. B., Baar- ider voldoen- |n rood licht: d. h. [icht: H. W., [3 b. s. 1 w. f3 b. of 3 te; A. S. L., bweert; J. B., [f 5 d. h.; C pnder achter- of 3 d. h. ronds, terwijl een reflector: 1 d. h. rood achter- 2 d. h. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: li. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw 4?8 JAARGANG - »?o. §98 Abonnementsprijs f2.50 per kwartstslp weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ingezonden Mededeeling. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. Enkele dagen geleden hebben wij mede naar aanleiding van het optreden van de Nationaal-Socialisten in Duitscbland, ge wezen op de noodzakelijkheid van princi- pieele voorlichting. In verband biermede verdient de bij zondere aandacht een nieuw werkje van den heer A. Janse te Biggekerke, waarin gehandeld wordt over „De verhouding van Christelijke politiek tot de wereld- sche". De schrijver is gewoon scherpe, princi- pieele, Schriftuurlijke lijnen te trekken. En dat doet hij ook hier. Hij vergaapt zich niet aan den soms schoonen schijn, maar hij gaat terug tot den wortel der dingen. Twee Schriftuurlijke gegevens worden op den voorgrond geschoven, n.l. a. de absolute eisch van Gods Verbond voor Zijn volk om den Heere te dienen met alle krachten en op alle terrein des levens, dus ook in de politiek; b. de ruime waardeering, die de Hei lige Schrift heeft voor het volkerenleven buiten Israël, voor den vreemdeling die geen Pascha mocht vieren en voor de po litieke macht van menschen als Nebukad- nezar, Gyrus, Darius en in bet Nieu we Testament voor overheden als Pila- tus, Nero, Claudius Lysias, Gallio, e.a. De schrijver wijst er dan op hoe in de kerkgeschiedenis en de geschiedenis der Christelijke politiek telkens weer gezien wordt de vloek des Verbonds, kennelijk in d i e „Christelijke" politiek, die het onder a., of b. genoemde vergat. Maar ook de zegen des Verbonds over die Christelijke politiek, die het onder a. en b. genoem de vereenigde, die Schriftuurlijke Chris telijke politiek voerde, waarvan Willem van Oranje's politiek een schitterend voorbeeld was. Verder zag ik, zegt hij, dat de anti these biji Israël en bij de kerk steeds d&ar begon waar de a, f g o d e n eere kregen. Daarom kan er ook niets tegen zijn, dat wij ook in onze Christelijke politiek de antithese stellen niet tegen de wereldsche politiek op zichzelve, maar tegen de af goderij die haar zoo vaak verblindt en tot onrecht en dwaasheid verleidt. Christelijke politiek moet altijd zijn Schriftuurlijke politiek. Hierop moet de volle nadruk worden gelegd voor al ook in verband met den strijd om Art. 36 van de Nederl. Geloofsbelijdenis. Christelijke politiek roept ook tot het nederwerpen van de afgoden op het ter rein der politiek in welken vorm deze zich dan ook openharen. Zoo is er, om bij het dezer dagen be sproken onderwerp te blijven, in onzen tijd de afgoderij met den Staat. De Staat wordt dan het meest omvat tende gezag op aarde. Al het andere is daaraan ondergeschikt. „Neen, de Staat bemoeit zich niet met kerkelijke aangele genheden en met huiselijke dingen, maar alleen voorzoover de staat dat niet noodig acht. Meent hij, dat dit wel noo- dig is, dan is de Staat souverein. Dat is afgoderij met het Staatsgezag, evengoed als de oude afgoderij met Baal. Christe nen, elie daaraan meedoen, offeren aan Baal. Want de Overheid is maar evenzeer een schepsel als de zon en zij heeft ook, evenals de zon, een bepaalde op dracht van den Heere, zij heeft een ambt. En evenmin als de zon alles „mag" doen van God, evenmin de Overheid. Er is geen enkel schepsel en geen enkel ambt dat alles „mag". Ook al zou het op zichzelf niet kwaad zijn. Gods wetten zijn voor alle schepsels binden'd en maatstel- lend. Ook voor de ambten". Wie uit dezen gezichtshoek de ver schijnselen van onzen tijd beziet, zal zich wel wachten over het optreden van de Nationaal-Socialisten de loftrompet te steken, maar hij zal veeleer trachten ons volk tegen deze moderne afgoderij te waarschuwen en de Schriftuurlijke, be ginselen ingang te doen vinden. Terecht zegt de schrijver dan ook aan het slot: „Thans, nu de afgodendienst van het Nationalisme „den Staat" als heer van alles dreigt te maken nu de men schen in den nood der crisis meer dan ooit geneigd zijn om van „den Staat" alles goeds te verwachten of van de „ge meenschap", nu mogen de Christen-Over heden wel gedragen worden door een krachtig opleven der Schriftuurlijke poli tiek in ons land in alle Christelijke par tijen, en door het gebed". Samenwerking van alle Nederlanders, die nog niet zijn gegrepen door den af godendienst van het Marxisme en die niet buigen voor den Baal der nationaal- socialisten tot behoud van de Iwettige Overheid die God ons gaf is noodig. Maar zonder afgoderij met de idee „Gezag". Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen in Augus tus De huldiging van H. M. de Koningin op a.s. Dinsdag. Wetsontwerp tot wering van vreemde ar beiders ingediend. De Eerste Kamer nam het uniformverbod aan. Maatregelen gevraagd tegen vreemde za kenlieden. Buitenland. Hede van den Pruisischen minister Goe- ring. De toestand op Cuba. „Want dat zou het einde worden van het Huis van den vromen Vader des Va derlands, dat beroemd is geworden door het handhaven van Gods or dinantiën voor het burger- 1 ij k leve n". Als de lijnen, in dit werkje getrokken, worden gevolgd, dan hlijven we op den goeden weg. Dan beoefenen we Christe lijke, d. i. Schriftuurlijke, Antirevolutio naire, tevens nationale politiek. Pruisen in feeststemming. Ter gelegenheid van de eerste zitting van den nieuwen Pruisischen staatsraad is van alle openbare gebouwen de vlag uitgestoken. Gistermorgen om 8 uur vond voor het Pruisische ministerie van bin- nenlandsche zaken een vlaggenparade der politie plaats. De straten, waardoor de stoet trok, was één vlaggenzee. De stoet, waarin de leden van den staatsraad naar de aula trokken, vond van de zijde van het publiek veel belang stelling. D'e vergadering werd door minis ter-president Göring met een rede ge opend, waarin hij op de hooge beteekenis van deze zitting wees. Spreker wees op de feeststemming, waarmede deze opening van den staats raad gepaard ging. De beteekenis daarvan zou wel niemand ontgaan. Toen de revolutie eenige maanden ge leden door gansch Duitschland bruiste, begon zij met de vernietiging van het ver schrikkelijke systeem van het verleden, het systeem van het parlementarisme en pacifisme, dat het volk steeds dieper en dieper in den afgrond drong. Deze dag is een keerpunt in ons staats leven. want ook uiterlijk kan nu de wereld ervaren, dat het Duitsche rijk zijn staats- grondwet volkomen gewijzigd heeft. Het gaat niet aan, dat een meerderheid de be slissing heeft over een volk en het leidt: in de wereldgeschiedenis zijn het steeds enkelingen of minderheden geweest, die over de geschiedenis van een natie hebben beslist! 1 Groote verduisteringen in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat er in de nabijheid van Witebsk groote verduiste ringen bij vakvereenigingen zijn ontdekt. De schade zou verscheidene millioenen roebel bedragen. De leiders dezer vakver eenigingen .zouden reeds verscheidene ja ren bedragen hebben geïncasseerd en val- sche boekingen hebben verricht. Boven dien werden groote hoeveelheden levens middelen verduisterd, zoodat de bevolking te lijden had aan gebrek aan levensmidde len. Deze gebeurtenissen hebben het aan zien van den ambtenarenstand benadeeld. Een aantal ambtenaren is gearresteerd en door het spoedgerecht veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 3 tot 10 jaar. In totaal zijn er 35 ambtenaren veroordeeld. De toestand op Cuba. Omtrent den toestand op Cuba doen verschillende verontrustende geruchten de ronde, waarvoor een bevestiging echter afgewacht dient te worden. De reizigers, die uit Santiago de Cuba zijn aangekomen, deelen mede, dat de me nigte tegenover het gezag een dreigende houding aanneemt. Daar de inkomsten der regeering thans slechts zeer traag vloeien, verwacht men, dat een financieele crisis binnenkort zal uitbreken. Uit de provincie Pinar del Rio wordt een nieuwe opstand gemeld. Een vroegere legerofficier heeft daar de leiding op zich genomen over een groep gewapende burgers. Uit Havanna zijn troepen gezonden, om dezen opstand te onderdrukken. De rebel len zijn hierop de heuvels in gevlucht. Het dagblad „El Mundo" geeft een beeld van de wanorde, welke in het ge heels land heerscht. Volgens dit blad is de geheele handel lamgeslagen, heeft het nationale crediet buitengewoon geleden en zal de regeering ongetwijfeld vallen. In officieele kringen te Washington neemt de ongerustheid ov r fV-n toestand op Cuba steeds meer toe. Gevreesd .vordt, dat de nieuwe opstand aan verscheidene Amerikaansche onderdanen het leven zal kosten, waardoor de Vereenigde Staten latdng van- buitenlandsche studenten aan onze universiteiten aangenomen, met 25 tegen 9 stemmen. Het wetsontwerp inzake het Uniformverbod werd z.h.st. aange nomen, Opbrengst Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der Midde len over Augustus in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar: Aug. 1933 Aug. 1932 Grondbelasting 335.400 318.890 Pers. belasting Ink. belasting 2.376.191 3.147.851 Venn, belasting 468.489 522.923 Div. en tant. bel. 1.337.730 5.497.060 Rechten o. d. inv. 6.748.427 6.069.753 Opc. op rechten op invoer 1.078.488 Statistiekrecht 179.633 172.267 Accijns op zout 156.730 202.586 ld. op geslacht 602.085 557.612 ld. op wijn 28.139 28.709 Idd. op gedistill. 2.283.179 2.314.289 Idem op bier 1.078.059 1.172.796 Opc. op accijns op bier 168.496 Accijns op suiker 4.639.231 4.676.632 Opc. op accijns op suiker 926.828 Accijns op tabak 2.031.005 2.114.701 Bel. gouden en zilv. werken 44.457 38.335 Zegelrechten enz. 1.090.500 1.437.903 Reg. rechten enz. 836.080 588.411 Rechten succ. enz. 2.600.514 2.491.620 Domeinen, wegen en vaart 226.231 212.360 Opbr. Staatsloterij 24.338 24.340 Opbr. loodsgelden 288.709 249.086 Totaal-generaal 29.568.936 31.838.124 Het Via der raming bedraagt ƒ31.849.200. Gedurende de verloopen 8 maanden van dit jaar is ontvangen 247.695.142 of ruim ƒ18 millioen minder dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Huldiging van de Koningin bij de opening van de Staten-Generaal. De burgemeester van 's-Gravenhage maakt bekend, dat het, in verband met de buitengewone belangstelling voor de opening van de Staten-Generaal op Dins dag 19 September, en de plannen om zich in grooten getale naar de Residentie te begeven, uitgesloten is om langs den kor ten, historisch v&stetaanden afstand, dien de Koninklijke stoet, gaande naar en te rugkomende van de openingsplechtigheid, tusseben het Paleis aan het Noordeinde en de Ridderzaal aflegt, de vereenigingen en organisaties met al hunne leden op te stellen. Het zal slechts mogelijk zijn, een plaats aan te wijzen aan besturen en deputaties van vereenigingen, die zich hiertoe over eenkomstig den in de bladen geplaatsten oproep 'bij het Haagsche Comité voor Volksfeesten schriftelijk 'hebben aange meld (ten hoogste 25 personen per ver- eeniging). Opdat intusschen alle vereenigingen en organisaties, die aan H. M. de Koningin op dien dag hulde wenschen te brengen, hiervoor zooveel mogelijk in de gelegen heid zullen zijn, heeft Hare ■Majes teit zich bereid verklaart, om, na afloop van de kinderhulde, die Haar ir den tuin van het Koninklijk PalèSs zal worden gebracht, omstreeks 4 uur in den namiddag een rijtoer te maken langs een nader te 'bepalen weg. De vereenigingen en organisaties sullen srieh langs dien EERSTE KAMER. Buitenlandsche studenten. De Eerste Kamer heeft 'gistermiddag het wetsontwerp tot beperking van de toe- PRIJS IN holland: toeslagzegei toeslagzegel A.GOODWIN t-C8 NEW york U.S.A. Schandelijke vertooning. In verband met de arrestatie van oud minister Hirtsiefer wordt gemeld, dat men dit voormalige Gentrumslid door de straten van Essen voerde, nadat eerst op zijn rug een plakkaat was aangebracht, waarop te lezen stond: „Ik ben een lom perd", terwijl hij nog gedwongen werd een ander bord te dragen, waarop stond: „Ik ben een hongerkunstenaar". Nadat men den oud-minister een uur lang aldus door de straten en langs de pleinen van Essen had rondgeleid, om ringd door een groep S.A.-mannen, heeft dr Ley eindelijk een einde weten te maken aan deze onwaardige vertooning. Korte Berichten. De Fransche minister van lucht vaart Got is per vliegtuig te Moskou aan gekomen waar hij door Litwinov begroet werd. Te Londen zal op 5 November een conferentie worden gehouden om een boy cot van Duitsche goederen en diensten af te kondigen door het Britsche jodendom. Naar Mr Pauwels bericht, 'heeft hij uit Berlijn een telegram ontvangen, meldende dat van der Lubbe de ver dediging afwijst. Boven Vdtry is Donderdagnacht een staartster waargenomen van een groen achtige kleur met een rooden staart. Het merkwaardige verschijnsel was geruimen tijd aan den hemel zichtbaar. Het ministerie van de landsverdedi ging in Zweden heeft een crediet van 17 mallioen kronen aangevraagd voor aan bouw van nieuwe oorlogsschepen. gedwongen zouden worden, troepen aan land te zetten, om leven en eigendommen der Amerikanen te beschermen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1