aart tis IJN'S IJ N De komende begrooting. /f VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JAARGANG - Na, m Stand. ipak 16 ct. tuk 22 oos 29 ct. 17/4 li Telefoon 480 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 150 baal van 50 14, Drielingen f 1, r 100 K.G. mnis Alidus Mol- iana Cornelia van ra, d. v. Cornelis teijn. I notaris van Wer- >liek verkocht een ide aan den Mo lk, groot 1.84 A. Inte 's-Heerenhoek 1790. EERBERICHT. |ond van 15 Sept.: .W. wind, zwaar :elijk nog regen- leer, weinig-ver an- later iets zachter |idag 3 u.: 758. fietsers: iame tijdpas- >r de jeugd, fcnder voorvele :>n, Keurig ver is, ontvangt U i uitgevoerde ig 16 t.m. Vrij- Sember a.s. bij in Een Pond IA KOFFIE a ct. of hooger pond 29 ct. ïdspot 24 II G,-bus 32 tl pond 30 tl sr ons 16 tt ot blik 44 tt f» 25 tt It tl 63 tt l tl 24 1 It 52 tt id 10. 19 tt 9, 10 II >ak 12, 15 tt 10, 12 tt 16, 18 tt r pond 77. n ndspak 16 tt voor 25 tt Liter 36 tt flesch fl tt busje 772 CHE!! |erdag uit de winkel. SI II lldel. Nederland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 sent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Met meer dan gewone belangstelling wordt ditmaal de indiening van de RijkB- begrooting tegemoet gezien. Wij zijn langzamerhand op erge din gen voorbereid, maar toch zullen volgens sommige uitlatingen van bewindslieden, de verwachtingen in ongunstigen zin nog ver worden overtroffen. Ter oriënteering geven we hier enkele cijfers in Mei van dit jaar door Minister De Geer verstrekt. De toenmalige Minister van financiën verklaarde, dat voor 1934 de volgende rekening viel op te maken. Bij tijdige behandeling van de omzet belasting en de weeldeverteringsbelasting zou voor 1934 op den gewonen dienst een voordeelig saldo van f 41 millioen bere kend kunnen worden. (De opbrengst van genoemde belastingen was toen geraamd op totaal f 70 millioen, een bedrag, dat thans f 15 millioen booger gesteld wordt). „Hiertegenover staat echter aldus de heer De Geer dat voor 1934 vooreerst zullen wegvallen de f 18 millioen, Welke in 1933 voor bet laatst uit bet Reserve fonds konden worden geput, en dat bo vendien rekening zal zijn te houden zoo wel met een verdere daling der middelen ais met een verhoogde uitgaaf voor de Staatsschuld, ten gevolge o.a. van de noodzakelijke consolidatie. De verhoogde uitgaaf voor de staatsschuld wordt thans door het departement geraamd op f 10 millioen, de verdere daling der middelen op f 25 millioen. Indien dit laatste cijfer veiligheidshalve op f 30 millioen wordt gesteld, en bovendien een post van f 10 millioen wordt opgenomen ter gedeelte lijke dekking van het vermoedelijk tekort over 1932, zal het budget van 1934 der halve bezwaard worden met f 18 en f 10 en f 30 en f 10 millioen is f 68 millioen. Inplaats van een voordeelig saldo van f 41 millioen zal er dus een tekort zijn van f27 millioen. Dit 'tekort betreft intusschen slechts den gewonen dienst. Daarnaast bestaat de dienst van het Leeningsfonds 1914. Dit fonds kon tot voor enkele jaren zichzelf bedrui pen en zelfs allengs een groot saldo vor men. Die toestand is geheel veranderd. Vooreerst door het terugloopen van de inkomsten ook daar. Maar in veel ster ker mate doordat de crisisuitgaven (voor werkloosheid en steun aan bedrijven) ten laste van het Leeningsfonds 1914 zijn ge bracht. Wèl stonden daar eenige nieuwe crisismiddelen tegenover, maar deze ble ven bij de uitgaven vèr ten achter. De groote omvang van de crisisuitga/- ven heeft er dan ook toe geleid, dat het saldo van het 'Leeningsfonds op 1 Ja nuari 1931 nog f 235 millioen in den loop van 1933 geheel zal zijn verbruikt. Dit heeft tweeërlei gevolg. Vooreerst, dat de crisisuitgaven van 1934 niet meer uit het saldo zullen kunnen worden ge financierd. En in de tweede plaats, dat ook voor den oorspronkelijken dfenst van het Leeningsfonds (financiering van ren te en aflossing der oorlogsleeningen) niet meer uit het saldo zal kunnen worden geput. Voor 1933 wordt het crisistekort ge raamd op f95 millioen en het tekort op den oorspronkelijken dienst van het Lee ningsfonds op f 41 millioen. D'aar het sal do op 1 Januari 1933 nog bedroeg f 82.6 millioen, zal het niet voldoende zijn om bet crisistekort geheel te dekken en zal bet bovendien zijn normale bestemming in 1933 niet meer kunnen volgen, zoodat bet tekort op den oorspronkelijken dienst ran het Leeningsfonds dit jaar ongedekt blijft. Voor 1934 beteekent een en ander het volgende. Het crisis-tekort weder te ramen op f95 millioen, zal naar den gewonen dienst moeten worden overgebracht, in dien men althans niet de sedert 1919 afgesloten reeks der crisisleeniggen wil heropenen, waartegen groote bezwaren bestaan. De conclusie uit het voorafgaande is, dat het tekort op den gewonen dienst roor 1934, naar de thans beschikbare gegvens, en in de onderstelling, dat de voormelde belastingmaatregelen tot stand komen, kan geraamd worden op f27 -f- 95 f122 millioen." Tot zoover Minister de Geer. Dit tekort zou dus in verband met de geraamde hoogere opbrengst van de Om zetbelasting teruggebracht kunnen wor den tot f 97 millioen. Inmiddels heeft Minister Colijn reeds verklaard, dat bovengenoemde raming veel te gunstig is. Dit is dus geen mooi vooruitzicht. Naast de reeds genomen en nog te ne men bezuinigingsmaatregelen, zijn dan ook reeds nieuwe beffingen in uitzicht ge steld. Bij al deze donkerheid is er één licht punt, n.l. dat de begrootingen niet steeds in overeenstemming zijn met de werke lijkheid. Voor het dienstjaar 1928 werd b.v. voor den gewonen dienst een saldo geraamd van rond f 2 millioen. Toen de rekening werd afgesloten bleek er echter een over schot te zijn van f 57 millioen. Voor 1929 was er een geraamd saldo van 8 millioen, dat evenwel met f 50 mil lioen werd overtroffen. Voor 1930 was geraamd een overschot van 7 millioen, terwijl het werkelijke sal do bedroeg f 27 millioen. Er zijn echter ook andere voorbeelden. Bij de indiening van de begrooting 1931 was er een ongedekt tekort geraamd van f 7 millioen. In September 1932 werd ech ter meegedeeld, dat dit tekort volgens de toen bekende gegevens gesteld moest wor den op f 49 millioen. Wij wachten nu af wat de komende be grooting zal brengen. De Rijksdagbrand. Een contraproces te Londen. In bet contraproces naar aanleiding van den rijksdagbrand, dat gisteren te Londen is begonnen, was dr Hertz, een der leiders van de vroegere S.P.D., die se dert 1920 lid van den Rijksdag is geweest, de eerste getuige. Aan de hand van foto's gaf hij een uiteenzetting van de wijze, waarop de bewaking in het Rijksdagge bouw was geregeld. Dr Hertz zette uiteen, dat onder bet Rijksdaggebouw onderaardscbe gangen waren aangelegd, waarvan een naar bet paleis van Göring leidt. Naar bet Wolffbureau verneemt, heeft de Duitsche zaakgelastigde te Londen de Engelscbe regeering gewezen op de ver antwoordelijkheid, welke zij op zich laadt, door bet houden van een proces, zooals naar aanleiding van den rijksdagbrand in de Engelsche hoofdstad plaats beeft, toe te laten. Van de zijde van het Britscbe departe ment van buitenlandscbe zaken werd den zaakgelastigde er op gewezen, dat de En gelsche regeering geen enkele wettelijke aanleiding heeft om een dergelijke, zuiver particuliere manifestatie te verhinderen. Geen fascisme in Zwitserland. De Zwitsersche Bondspresident Schult- hess beeft te Lausanne een rede gehou den, waarin hij o.a.zeide: Wij zijn vastbe sloten onze nationale verdediging in stand te houden, die thans noodiger schijnt dan ooit, evenals gedurende den oorlog, toen Zwitserland, door belligerenten omringd, een oase van vrede vormde. Eveneens zal het de vrijheid handhaven en de demo cratie, die ondanks alles de toekomst der menschheid zullen regeeren. Romaansch Zwitserland verzette zich als één man te gen de pogingen om in ons land vreemde gewoonten in te voeren en bewegingen na te bootsen, die onvereenigbaar zijn met onze tradities. Ik ben het er dankbaar voor, maar ik kan er bijvoegen, dat in Duitsch-Zwitserland al deze bewegingen slechts eendagsvliegen zijn. Veertig uren-week. Gisteren begonnen te Newcastle onder handelingen tusschen patroons en arbei ders in de machine- en scheepsbouwnij:- verheid over de invoering van de 40 uren week zonder loonsverlaging. De secretaris van den Bond van Scheepsarbeiders heeft verklaard, dat de stemming op alle werven voor de invoe ring was als een der beste middelen tot bestrijding van de werkloosheid. Nu de cijfers van de werven van de Clyde en Tyne het laatste kwartaal gunstiger wa ren, twijfelde hij' niet of men zou met de patroons tot overeenstemming komen. De toestand op Cuba. Huil heeft verklaard, dat de berichten, welke over den toestand op Cuba bijl bet staatsdepartement te Washington zijn binnengekomen, verre van geruststellend zijn. Tusschen werkgevers en werknemers bestaan ernstige geschillen, terwijl in Santa Clara twee gouverneurs twisten om het gezag over de provincie. Voorts deelde hij nog mede, dat, in ver band met bet toenemen van de commu nistische stroomingen op Cuba, de Ame- rikaansche oorlogsschepen voorloopig in de Cubaanscbe wateren zullen blijven. Volgens een bericht uit Havanna zal de nieuwe president Grau San Martin, zooals vermoed werd, dictatoriale vol machten bekomen, teneinde de orde op Cuba te herstellen. Tevens wordt aange kondigd, dat duizenden hectaren grond, die aan den staat befaooren, onder de boeren verdeeld zullen worden ter be oefening van de suikercultuur. De Joden-immigratie in Palestina. Bijna veertig mohammedaansche orga nisaties hebben te Bombay een groote openbare meeting gehouden, om te pro testeeren tegen de sterke toeneming van den invloed der Joden in Palestina. Alle sprekers legden er den nadruk op, dat het „de heilige plicht was van de ge- fa eele mohammedaansche wereld, om de onschendbaarheid van bet heilige land te handhaven". Maulana Shaukat Ali, verklaarde, dat de „joodsche intrigues en financieele in vloed" zóó sterk waren, dat alle pogingen van de mohammedanen tot mislukken ge doemd waren. Hij zeide verder, dat Engeland groote verantwoordelijkheid heeft tegenover meer dan 100 millioen mohammedanen en dat geen financieele of andere overwe gingen Engeland te toe mogen brengen, de beloften te schenden, die in het begin van den grooten oorlog zijn gegeven. Wat broeit er in Japan? De Japansche minister van financiën heeft op een bijeenkomst van Japansche journalisten verklaard, dat, indien de toe stand zich in de thans ingeslagen richting blijft ontwikkelen, gevreesd moet worden, dat in Japan de dictatuur zal worden in gesteld. Dit is trouwens ook de meening van ken ners van den toestand in Japan, die ver klaren, dat het land voor een paar buiten gewoon moeilijke jaren staat. Moed en wijs staatsmanschap zullen noodig zijn, om het land over de voor de deur staande moeilijkheden heen te helpen. Het „nationale bewustzijn" is zeer fel en zou als gevolg van de ontwikkeling vaD den toestand gedurende de laatste twee jaar, wel tot conflicten aanleiding kunnen geven. De fanatici, die vrij talrijk zijn, staan gereed om bij de eerste gelegenheid hel land in een oorlog te storten met sovjet- Rusland of met de Vereenigde Staten, zelfs met Engeland. Het doel van hun actie is, de aandacht van het volk af te leiden en tot terroristi sche handelingen te kunnen overgaan, teneinde aldus het afkondigen van den staat van beleg uit te lokken, om den mi litairen autoriteiten gelegenheid te geven, het bestuur over te nemen. De komende maanden zullen buitengewoon moeilijk voor Japan zijn. Van twee, die Rusland bezochten. In de „Matin" schrijft een geneesheer, die een bezoek aan Rusland heeft ge bracht, zijn indrukken over dat land. Hij verklaart, dat hij slechts droefheid, ellen de en ordeloosheid heeft kunnen vaststel len. Men behoeft slechts 10 minuten in de straten van Petrogad met zijn vergane trottoirs en stukgeslagen deuren van vroe gere particuliere huizen te wandelen, om een voorstelling te krijgen van wat het te genwoordige Rusland in werkelijkheid is. Men slaakt een zucht van verlichting, als men de Russische grens weer achter zich heeft. Maar de vroegere Fransche minister- pres. Herriot is verrukt. Hij verklaarde opgetogen te zijn over de opgedane erva ringen op zijn reis door Rusland, „waar 'n koortsachtige weetgierigheid heerscht". „Wanneer men kalm en onpartijdig toe ziet", aldus Herriot verder, „dan moet men toegeven, dat Rusland een land is, dat op weg is, een mogendheid te worden, die in rang en grootheid eenmaal met de Vereenigde Staten zal gelijkstaan. Gandhi bindt in. Naar aanleiding van besprekingen met Jawaharlal Nehru heeft Gandhi zich verplicht, zich niet aan een nieuwe aan houding wegens agressief burgerlijk ver zet bloot te stellen voor 3 Augustus 1934. „Sinds mijn onverwachte invrijheidstel ling op 23 Augustus", zeide Gandhi, „heeft duisternis mij omgeven; het zal mij nog verscheidene weken kosten om mijd gezondheid te herwinnen." Hij noemde zijn vrijwillige verplichting een „bittere slag van doodsnood", die ech ter onvermijdelijk was, en voegde er aan toe, dat zijn besluit niets afdoet aan zijn opwekking tot individueele ongehoor zaamheid, die hiji tot 't land gericht heeft na het congres van Poona. Korte Berichten. Bij drie mijnen in het district van Z. W. Pennsylvanië, waar stakingen zijn afgekondigd, zijn onlusten voorgevallen, waarbij 6 mannen door schoten werden getroffen en 20 anderen slagen met knup pels kregen. De onlusten ontstonden door dat posters andere mijnwerkers lastig vielen. Deze daden van geweld vormen' vol gens Reuter het officiëele begin van de staking in de steenkolenmijnen. Gisteren is een aanvang gemaakt met den aanleg van den Eider-dijk, welke de overstroomingen, waaroor een uitge strekt gebied van Sleeswijk-Holstein, (meer dan 140.000 H.A.) jaarlijks wordt geteisterd, zal voorkomen. Het werk zal vermoedelijk in 1936 voltooid zijn. Minis ter Darré hield een toespraak en stak de eerste spade in den grond. Naar Reuter uit St.-Louis seint heeft de slaapziekte in die stad tot dusver 135 dooden geëischt. In het gebied van Erzeroem is een hevige aardschok waargenomen. Het is nog onbekend, hoeveel slachtoffers de aardbeving gemaakt heeft. Verscheidene dorpen zijn zwaar geteisterd. Proef nachtdienst op veer Moerdijk Willemsdorp. Zooals bekend is op initiatief van den A.N.W.B. en de K.N.A.G. sedert 1 Juli een aanvang gemaakt met een proefnacht- dienst op het veer MoerdijkWillems- d'orp. Deze dienst zal tot ultimo Decem ber duren. De vertrekuren van Moerdijk zijn vastgesteld op 0.30, 1.30, 2.30, 3.30, 4.30 en 5.30 en van Willemsdorp een kwartier later. Hierbij is aansluiting op den door de Gemeente Dordrecht geëx- ploiteerden dienst op het veer Dordrecht- Zwijndrecht verzekerd. Thans zijn de resultaten van dezen dienst over de eerste twee maanden be kend. Met voldoening kan worden gecon stateerd, dat zij de verwachtingen heb ben overtroffen. Maakten in Juli 1388 personen van de zen nachtdienst gebruik, in Augustus be droeg dit 1326. Het aantal personen met rijwiel was resp. 151 en 130. Het aantal motorrijwielen 40 en 41. In Juli werden 341 personenauto's en 165 vrachtauto's vervoerd; in Augustus waren deze cijfers resp. 325 en 179. De A.N.W.B. en de K.N.A.G. maken van deze gelegenheid nogmaals gebruik de weggebruikers er op te wijzen, dat zij zelf het meeste belang hebben bij het sla gen van deze proef. Wanneer deze gun stig verloopt zal het verkeer van een de finitieven dienst na 1 Januari 1934 nog geruimen tijd profijt kunnen hebben. Den weggebruikers wordt daarom aanbeva len van dezen proefnachtdienst zooveel noodig en mogelijk gebruik te maken en mede te werken, daaraan bekendheid te geven. De Amsterdamsche politie en de hulde in het Stadion. Volgens de Tel. is Woensdagavond in een vergadering van de afd. Amsterdam van den Algem. Bond van Politieperso- nel in Nederland, welke organisatie ge weigerd had zich te doen vertegenwoordi gen bij het défilé voor de Koninklijke fa milie in het Stadion, in zeer afkeurenden zin gesproken over de houding van het hoofdbestuur, dat in deze kwestie de be slissing had genomen. Een groote meerderheid van de verga dering meende, dat het op den weg van den bond had gelegen, aan de huldebe- too'ging deel te nemen. In een motie van afkeuring, die werd aangenomen, werd dit standpunt vastgelegd. Deze motie werd met een duidelijke meerderheid van stem men aangenomen. Er werden harde noten gekraakt over den bezoldigden bondsvoor zitter, den heer A. Leewis (deze is geen politieman, doch ziekenverpleger van be roep), die min of meer verantwoordelijk voor het gebeurde werd gesteld. Het af- deelingsbestuur toonde het eens te zijn met de meerderheid der aanwezigen. De afdeeling zal nu nog tweemaal over deze pijnlijke aangelegenheid vergaderen. Opnieuw hebben eenige tientallen leden voor de organisatie bedankt. Massa-ontslag fe Born. Naar de „Volkskrant" verneemt, is aan 450 arbeiders, werkzaam aan de kanaal- werken van het Julianakanaal te Born, ontslag aangezegd. Onder dezen bevinden zich bijna al de arbeiders uit Weert, die daar werkzaam waren. Wie betaalt de belasting? Daartoe uitgenoodigd door het comité van samenwerking uit de 'drie Nederland sche Kruideniershonden had Woensdag middag te Utrecht een vergadering plaats van grossiers en fabrikanten in 'de levens middelenbranche, ter bespreking van de vraag of de fabrikant in staat zal zijn de heffing 'der omzetbelasting op zijn pro duct te leggen; speciaal in verband met den verkoop van merkartikelen met de door 'den fabrikant vastgestelde verkoop prijzen. De vergadering igaf eenstemmig te ken nen, dat nooh de winstmarge van den fa brikant, noch die van 'grossier en winke lier een vermindering met het bedrag der omzetbelasting toelaat, zoodat geheel overeenkomstig de bedoeling van den minister 'het op eenigerM wijze noodzake lijk is deze belasting geheel op 'den con sument te verhalen, Er werd nog in het Binnenland. De Eerste Kamer over het uniformverbod. De toestand in de suikerindustrie. Crisisheffing op oliën, vetten en suiker? Buitenland. De toestand op Cuba. Broeit er wat in Japan? Geen fascisme in Zwitserland. midden gelaten of dit zal kunnen geschie den door prijsverhooging met het bedrag der nieuwe belasting of wel door een kleine wijziging in de samenstelling of het gewicht van het verpakte artikel. De vergadering was zeer druk bezocht. Het verkeer over den afsluitdijk. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft van den minister van Waterstaat, in antwoord op een adres van 11 Juli 1933 de mededeeling ontvan gen, dat de weg op den afsluitdijk 25 Sep tember voor algemeen verkeer zal worden opengesteld. De tolheffing ten bate van het Nationaal Crisiscomité zal van be doelden datum af niet meer plaats heb ben. Corporatieve concentratie. Naar gemeldt wordt is een corporatieve concentratie tot stand gekomen. Het lidmaatsohap van deze concentratie staat open voor alle vereenigingen, die zich op wettig standpunt plaatsen en het Nederlandsch corporatief beginsel huldi gen, met Volledig voorbehoud van hun organisatorische zelfstandigheid. Voorshands zijn drie vereenigingen als zedelijke lichamen toegetreden. Deze ver eenigingen zijn: de stichting Algemeen Nederlandsche Fascistenhond; de Natio nale Unie en de Fascistisch Jongeren Bonld. Lu verband met genoemde concentratie wordt een corporatieve raad opgericht, waarvan de leden nader bekend zullen worden gemaakt. Bescherming van de Nederlandsche arbeidsmarkt. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot aanvulling van de Hooger On derwijswet, deelt Minister Marchant mee, dat een voorstel van wet betreffende be scherming van ide Nederlandsche arbeids markt tegen een toevloed van 'buitenland scbe werkkrachten bij den Raad van State aanhangig is. De salarisverlaging voor het Rijkspersoneel. Op 13 September j.l. waren onder lei ding van het hoofdbestuur de vertegen woordigers der landelijke vakgroep van rijkspersoneel, aangesloten bij den Nederl. Chr. Bond van Personeel ih Publiefcen Dienst, te Utrecht bijeen om te beraad slagen over de nieuwe door de regeering voorgestelde kortingen. De vergadering nam kennis van een overzicht, waarin het verschil was bere kend van 'de netto looninkomsten van ge huwde werklieden tusschen 1920 en 1934, gesteld dat het voorstel van de regeering wordt aanvaard, na aftrek dus van 8TA pet. pensioen premie 6V* 5 pet. cri siskorting. Daaruit bleek, dat alsdan de rijkswerklieden, voor wat de minima be treft een 'loonsverlaging van 27.8 tot 36.8 pet. en voor wat de maxima aangaat een verlaging van 24.5 tot 30.6 pet. zouden ondergaan. De 'becijfering liep bovendien alleen over de gehuwden; voor de orege- huwden zouden de percentages nog hooger worden. Hoewel er mee rekening 'houdende, dat 'het rijkspersoneel een kindertoeslag ont vangt, was de vergadering toch van meie- ning, dat thans reeds 'de uiterste grens was bereikt en dat verdergaande ver lagingen moeilijk konden worden aan vaard. Ook de zeer ingrijpende kortingen voor de ongehuwden 'hadden niet de in stemming der vergadering. Van het verslag der besprekingen in de Centrale Commissie voor Ambtenaren zaken nam de vergadering met groote be langstelling kennis. Daaruit bleek, dat de toestand van 's Rijks financiën zorgwekkend is en dat op dien grond slechte geringe tegemoet koming aan de wenschen der organisaties in uitzicht is gesteld. Aan 'het bestuur werden de verdere onderhandelingen overgelaten in het vertrouwen, dat de uiterste grens, waarvan boven sprake was, ernstig in 'het oog zou worden gehouden. Centraal Comité. Het Centraal Comité van A.-R. Kies- vereenigingen zal D.V. op 22 September a.s. des nam. om half twee in het Kuy- perhuis vergaderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1