DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4?e JAAR mm No, 284 De steun aan de consumptie-aardappelen. Er mag niet worden verkocht bene Buitenland. Belangrijkste Nieuws» Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of naotto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Van alle kanten bereiken ons klachten over de begin September in werking ge treden steunregeling ten behoeve van de consumptie-aardappelen. Diit behoeft niet al te zeer te verwon deren. Het klagen zat den mensch dn het bloed. Eerst werd geklaagd dat de Regeering niets deed om de aardappelteelt te stem nen en nu er wel iets gedaan wordt, klaagt men dat <za het verkeerd doet. Wij. hadden juist omtrent de getroffen regeling eenige gegevens verzameld, toen we van de Gewestelijke Aardappelorgani satie voor Zeeland (G.A.Z.) een officieele uiteenzetting ontvingen, waaraan wij en kele gegevens ontleenen. De bedoeling van het „Aardappelhe- sluit" is om de teelt van consumptie aardappelen zoo weinig mogelijk verlies gevend te doen zijn. Da schatkist kan voor dit doel geen gelden beschikbaar stellen. Vandaar dat getracht is een rege ling te treffen, waardoor de consument een zoodanige prijs betaalt, dat zonder verlies kan worden gewerkt. Om tot 'dit doeil te geraken zijn voor de consumptie-aardappelen, die in een aan tal groepen verdeeld zijn, minimumprij zen vastgesteld. Onder consumptieaardappelen worden verstaan, alle aardappelen in de maat 35/60 m.M. vierkante maat, (de hormaat van 33 m.M. is hiermede gelijk gesteld) en een maximale lengte van 8 c.M. De minimumprijzen voor consumptie aardappelen zijn voor: groep I: Bravo, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, De Wet, Duinaardappelen en daarmede ge lijk te stellen soorten f 3. groep II: Eigenheimer, Bonte Star, Be velander, Furore, Koh I Nor, Noordeling, Roode Star, Souvenir en daarmede gelijk te stellen soorten f 2. groep III: Alpha, Binte, Eersteling, Erdgold, Friso, Gelkaragis, Great Scott, Industrie, Ideaal, King Edward, Majes tic, Mon'ocrat, Present, Royal Kidney, Triumph, Wilde Duke en daarmede ge lijk te stellen soorten f 1.50; groep IV: alle zand- en veenaardappe- len f 1.25. Boven deze minimum richtprijzen moet voor de aardappelen van de groepen I, II en III een toeslag aan den teler be taald worden. Voor levering in de periode van 1 December1 Maart bedraagt deze f 0.20, April f 0.40 en Mei tot het einde van het seizoen f 0.60 per 100 K.G. Voor zandaardappelen zijn deze bedragen op de helft van de genoemde vastgesteld. Het vervoer van aardappelen is alleen toegestaan, wanneer dit gedékt is door een geldig vervoerbewijs. Deze vervoerbewijzen zijn slechts1 ver krijgbaar na betaling van een heffing en een marge. Deze heffing is voor alle consumptie aardappelen f 1 per 100 K.G. of gedeelte daarvan, "terwijl daarnaast een marge betaald moet worden al naar gelang de plaats van bestemming. In afwachting van een nadere regeling voor de marge restitutie is deze voor alle plaatsen bui ten Zeeland op f 1 per 100 K.G. gesteld. Nadat de marge-restituties zijn vastge steld zal een terugbetaling of verrekening van de te veel betaalde marges volgen. De verbouwer, die rechtstreeks aan den kleinhandelaar of den consument in Zee land verkoopt, betaalt aan beffing en res titutie-marge totaal f 1.75 per 10O K.G. Partijtjes' van hoogstens 10 kg. aard appelen, wanneer deze kennelijk bestemd zijn voor een gezin om te worden ge bruikt, vallen niet onder deze bepaling. De verkoop en betaling van de aard appelen, die voor consumptie zullen be stemd worden, is aldus: De teler mag niet anders verkoopen dan aan erkende handelaars. De erkende handelaar mag niet anders 'koopen dan van een erkend teler-aangeslotene of er kend handelaar. Verder mogen beiden koopen en verkoopen aan en van wien zij willen. De koopsom moet uiterlijk binnen tien dagen worden betaald, niet aan den teler, «naar aan 'het Gewest, 'dat zoo spoedig mogelijk 3/4 van den minimum richtprijs betaalt aan den verkooper; 1/4 wordt ingehouden en geheel of 'ge deeltelijk uitbetaald, zoodra zeker is hoe veel aan alle telers, dus ook aan 'bezitters van niet verkochte partijen, zal worden uitbetaald De 'G.A.Z. stelt zich echter in geen en kel opzicht aansprakelijk voor eventueele wanbetaling door 'den kooper der aard appelen aan de G.A.Z. Het is dus van belang, dat de teler met zorg zijn kooper uitkiest, daar alle gevol gen van eventueele wanbetaling voor zijn rekening zijn. De G.A.Z. kan evenmin ver antwoordelijk worden gesteld voor even tueele financieels schade door welk© oor zaak dan ook d'oor den handel geleden. den, wel boven richtprijs. Het bedrag dat boven richtprijs kan worden bedongen is geheel voor den teler en wordt aan koo per reohtsstreeks door verkooper betaald. Enkele voorbeelden mogen den gang van zaken nader toelichten. Eerste geval. Een teler verkoopt aan een handelaar of een commis- s i o n n a i r, die daartoe gemachtigd is, 5000 K.G. Zeeuwsche Bonte. Deze koop wordt op een koopbriefje bevestigd en in drievoud opgemaakt. De boer moet voor Zeeuwsche Bonte, bestemd voor consumptie, minstens f3 per 100 K.G. bedingen. De handelaar stort op de giro rekening van de G.A.Z. de heffingen de restitutie-marge. Laten we veronderstel len, dat de aardappelen geleverd wor den in het schip. Hij moet dus betalen voor heffing fl per 100 K.G., voor resti tutie-marge, in afwachting van een na dere regeling, eveneens fl per 100 K.G. Totaal dus f2 per 100 K.G. Na ontvangst van de gelden van den kooper der aard appelen ontvangt de teler van den minimumprijs, dus f2.25 per 100 K.G. Tweede geval. Een teler verkoopt aan een kleinhandelaar in Zee land 200 K.G. Eigenheimers. In dit geval moet de kleinhandelaar betalen minstens f2 per 100 K.G. voor de aardappelen voor heffing fl, voor restitutie-marge f 0.75, dus totaal f3.75. De boer ontvangt van de G.A.Z. X f2 f 1.50. Derde geval. Een teler verkoopt aan een consument in Zeeland 500 K.G. Zeeuwsche Bonte f4. Ook deze teler moet van den minimumprijs af staan in dit geval f0.75. Aan heffing moet hij betalen fl en aan restitutie marge f 0.75. Totaal moet hij aan de G.A.Z. betalen alvorens hem een ver voerbewijs zal worden verstrekt f0.75 fl f0.75= f2.50 per 100 K.G. De teler ontvangt nadat de kooper de G.A.Z. betaald heeft van den mini mumprijs is f2.25 en de fl, die boven den minimumprijs werd betaald, dus to taal f3.25 per 100 K.G. Andere gevallen zijn thans wel na te rekenen. De teler, die zijn aardappelen verkoopt, dient er dus rekening mede te houden, dat van den minimumprijs steeds (4 wordt ingehouden, welke gelden gestort worden in een fonds, dat na aftrek van de onkosten dient om de onverkochte consumptie-aardappelen te steunen en m o g e 1 ij k een toeslag te geven, o.m. op den export. De handelaar mag de aardappelen niet lager verkoopen dan tegen een prijs, die verkregen wordt door optelling van den prijs der aardappelen, de heffing en de marge van een gulden. Tot zoover de regeling. Maar nu komen de klachten los. Allereerst van de telers. Zij klagen over de vrijheidsbeperking en den administratieven rompslomp, ter wijl de financiëele resultaten voor hen van geen beteekenis zijn. Terwijl b.v. de mogelijkheid bestaat, dat de consument voor de Blauwe Eigenheimers 7 8 ct. per K.G. betaalt, ontvangt de teler voor de gesorteerde partijen slechts 1 y2 cent, met de kans op een lateren toeslag. Beter geen regeling, zoo zeggen velen, dan zulk een maatregel. Maar ook de kleinhandelaren zijn ontevreden, omdat naar hunne mee ning de telers teveel gelegenheid hebben rechtstreeks aan de consumenten te leve ren, terwijl hun belang in het gedrang komt. En dan zijn er de consumenten, die, terwijl het levenspeil gedrukt wordt, een naar hunne meening te hoogen prijs moeten betalen, zonder dat er is de zeker heid, dat de telers daarvan profiteeren. Wij besluiten voor ditmaal met hier over te nemen wat de G.A.Z. aan het adres van de telers opmerkt: De aardappelsteunregeling grijpt in de vrijheid van het bedrijf. Wanneer men echter nagaat, dat in geval geen steun regeling was gekomen, slechts ruim een derde van de geproduceerde hoeveelheid aardappelen in Nederland geconsumeerd zou worden en als men in aanmerking neemt de exportbelemmeringen, ook voor aardappelen, dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat de aardappel debacle van 1932 zich zou hebben her haald indien door de Regeering niet zou zijn ingegrepen. De vastgestelde minimumprijzen voor consumptie-aardappelen mogen vanzelf sprekend niet worden vergeleken met de prijzen, die voor het inwerking treden van de steunregeling werden besteed. De grondslag van de aardappelsteun regeling is om te komen tot een beper king van de aangeboden hoeveelheden consumptie-aardappelen, waardoor de maat, die voor consumptie nog mag worden aangeboden, beperkt is. Dit be perkte aanbod zal uiteindelijk een voor deel moeten zijn voor de telers van aard appelen. De a.s. ontwapeningsbesprekingen. Mac Donald wordt Zondagavond te Londen terugverwacht. Maandagmorgen zal hij Norman Davis, den Amerikaan- schen ontwapeningsgedelegeerde, ontvan gen. D'avis zal volgende week naar Parijs vertrekken en daar aan de Fransch-En- gelsche ontwapeningsonderhandelingen deelnemen. Eden, de onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, zal zich, zooals be kend, Zondagavond naar Parijs begeven. Men ziet de noodzakelijkheid van deze besprekingen te Londen volkomen in en men verwacht, dat £e volgende weken het vraagstuk van de internationale controle op de wapeningen op den voorgrond zal staan. Waar in China de communisten baas waren. Afgrijselijke verhalen over mishande lingen, door Ghineesche communisten in Noord-Tsjetsjoean gepleegd, hebben nu Sjanghai bereikt. In "de steden Toengkiang, Nankiang en Patsjong zijn meer dan 200.000 perso nen met ontzettende ruwheid vermoord. Te Peiyangpa, een dorp bij Patsjoeng, zijn alle inwoners vermoord met uitzon dering van zeven bedelaars, die zich bij de communisten hebben aangesloten. Te Tsjansji werden 600 inwoners le vend verbrand, terwijl 700 bewoners van Tahakou, een naburige stad, hetzelfde lot ondergingen. In Nanking, dat het meest van de ben den heeft te lijden gehad, werden de goe deren, die in een pakhuis waren opge slagen, er uit gehaald en de lijken van de slachtoffers der communisten erin opge stapeld. Te Kpatsjoeng werden 1600 mannen opgehangen en hun familieleden door de bandieten weggevoerd. De materieele schade, veroorzaakt door dit barbaarsche optreden der com munistische bandieten, wordt op meer dan een millioen pond sterling geschat. President Roosevelt is ontevreden. President Roosevelt zou ontevreden zijn over de geringe snelheid, waarmede het aantal werkloozen vermindert. Bij het begin van de groote herstel-cam pagne in April j.l. werd het aantal werk loozen geschat op 13 millioen. Sindsdien is dit aantal slechts met twee millioen verminderd. Bovendien acht Roosevelt de prijzen der landbouwproducten niet voldoende opgeloopen. Het herstel der prijzen gaat volgens hem te langzaam en hij zou de tegenwoordige prijzen nogmaals met 60 pet. verhoogd willen zien. Naar verluidt, zou president Roosevelt thans druk uitoefenen op de banken voor het verstrekken van de noodige credieten aan de kleine handelaren. Een verzoekschrift met negen pinken De Japansche Minister van Oorlog, ge neraal Araki, ontving een petitie van negen jongelieden, waarin zij verzachten de omstandigheden pleitten voor de elf adelborsten, beschuldigd van medeplich tigheid aan den moord op den 77-jarigen ex-premier Inoekai, welke in Mei van het vorige jaar is gepleegd. De jongelieden, die de petitie indien den, hadden el'k hun pink afgesneden en deze negen lichaamsdeelen met de peti tie aan den minister gezonden, als bewijs van fanatieke belangstelling, welke het proces tegen de adelborsten in de natio nalistische kringen des lands had ver wekt. Napoleon en de Schelde-funnels. Aan den vooravond van de Antwerp- sohe feestelijkheden ter inwijding van de tunnels onder de Schelde is er een boek verschenen, dat groote actualiteit bezit: „Napoléon a An vers", van Arthur Fi scher. De aanleg der tunnels zal, naar men verwacht, tot gevolg hebben, dat er op den linker Scheldeoever een geheel nieu we stad zal ontstaan. De desbetreffende plannen zijn gereed. Uit het boek van den heer Fischer blijkt nu, dat ook Napoleon reeds beoogde een dergelijk plan uit te voeren. Toen hij in 1810 een bezoek aan Antwerpen bracht, nam hij het besluit en liet onverwijld een plan ontwerpen. Wintercampagne tegen honger en koude in Duiischland. Woensdagmiddag werd te Berlijn op uitnoodiging van dr Goebbels een bijeen komst gehouden ter gelegenheid van de constitueering der commissie voor den strijd tegen honger en koude. De minister meende, dat er op gerekend moet worden, dat ook in den volgenden winter nog millioenen volksgenooten werkloos zullen moeten blijven. Het win- ter-hulpwerk, dat georganiseerd wordt onder de leuze: „strijd tegen honger en koude", staat in tegenstelling met de op dit gebied in vroeger jaren getroffen maatregelen. Aan dit hulpwerk nemen alle standen en alle beroepen van het Duitsche volk deel. De geheele natie stelt zich ten doel met deze actie er voor te zorgen, dat in dezen winter geen enkel persoon zal be hoeven te verhongeren of koude te lijden. Hierbij brengen wij een nauwe verbinding tusschen volks- en Christelijke levensop vatting tot stand. De Christelijke levens opvatting ligt in de actieve naastenliefde, welke met de daad begint. De eerste Zon dag van iedere maand zal aan de nood lijdenden gewijd zijn. Het winterhulpwerk is een aanvullende actie ten behoeve van alle werkelijk hulp behoevende volksgenooten, waartoe be halve de werkloozen. de ontvangers vaD crisissteun, ouderdoms- en ziekleuitkee- ring, in hoofdzaak behooren personen, bij wie zich een bijzonder geval van nood voordoet, bijv. langjarige werkloosheid, in het bijzonder in kinderrijke gezinnen en langdurige ziekte. De inzamelingen geschieden onder een bepaald motto: bijv. met Kerstmis, even wel zonder dat het motto: „Strijd tegen honger en koude" op den achtergrond zal mogen treden. De inzamelingen van levensmiddelen op het land zullen zoo mogelijk plaats hebben in den oogsttijd. De geldinzame lingen zullen geschieden door middel van de vakbonden. Arbeiders dragen, indien mogelijk, één uur loon bij. Een niet geringe opbrengst is te ver wachten van een over het geheele rijk uit te geven, op straat te verkoopen loterij. Zij, die maandelijks een bepaald bedrag zullen bijdragen, zullen een kleine pla quette ontvangen, met het opschrift: „Wij helpen", welke deze personen aan hunne woningen kunnen bevestigen, welke hen van verdere bijdragen bevrijdt. De ingezamelde gelden zullen slechts worden besteed voor den inkoop van le vensmiddelen, brandstoffen en dergelijke. Bovendien zal een „Speisungsdienst" in gericht worden, welke aan behoeftige fa milies de levensmiddelen zal verstrekken, om zelf eten te bereiden. Slechts zij, die geen eigen tehuis hebben, zullen warme maaltijden kunnen ontvangen. In het bijzonder zal voor de jeugd ge zorgd worden. Schoolmaaltijden zullen worden verstrekt aan kinderen, wier ouders werkloos zijn. De uitgeverij van de N. S. D. A. P. heeft als eerste gift voor het winterwerk een bedrag van 100.000 mark beschikbaar gesteld. De I. G. Farbenindustrie heeft voor een millioen ingeschreven op de lijst tegen honger en koude. In de eerste drie uur na de demonstra tie voor de wintercampagne is reeds voor meer dan 2 millioen R.M. geteekend op de lijsten. Korte Berichten. i Enkele bladen hadden gemeld, dat binnen afzienbaren tijd tusschen Ant werpen en sovjet-Rusland besprekingen zouden geopend worden voor het oprich ten, in de Scheldestad, van een Russi sche maritieme handelsbasis. Burgemees ter Huysmans heeft thans medegedeeld, dat dit gerucht van allen grond ont bloot is. Op den ouden weg tusschen Rich mond en Leyburn zijn twee militaire mo torrijders in botsing gekomen. Hun rij wielen moeten in brand zijn gevlogen en heiden kwamen in de vlammen om. Nie mand is van het ongeluk getuige geweest. Men heeft later de totaal verkoolde lij ken gevonden. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad bij Beausset, dat 20 K.M. van Toulon verwijderd is. Zeven personen moeten om het leven zijn gekomen. Ook bij Rouaan had een auto-ongeluk plaats. De bestuurder van een particuliere auto, waarin 7 personen gezeten waren, verloor, toen hij een andere auto wilde inhalen, de heerschappij over zijn stuur, zoodat de auto tegen een boom reed. Drie personen werden op slag gedood en 4 ern stig gewond. President Roosevelt heeft machtiging gegeven om 60 millioen dollar beschik baar te stellen voor leniging van den nood van die bevolkingsgroepen welke in den laatsten tijd door droogte, tornado's of invasies van sprinkhanen geteisterd zijn. Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess heeft in een dienstorder er nogmaals op gewezen, dat het dragen van bruine hem den door nationaal-socialisten, die zich tijdelijk in het buitenland bevinden, zon der toestemming van de rijksleiding ver boden is. De staking, welke de zijde-industrie in New-Jersey heeft stilgelegd en gedu rende de afgeloopen veertien dagen bijna 40.000 personen heeft omvat, is thans uitgebreid tot de ververijen. Bij een bot sing welke plaats had tusschen stakers Binnenland. De omzetbelasting door de Tweede Kamer aangenomen. De aardappelsteunregeling. Waterscbapswerk als werkverschaffing. Buitenland. De barbaarschhedd der communisten in China. President Roosevelt ontevreden. De a.s. ontwapeningsbesprekingen. en politie, waarbij gebruik werd gemaakt van traangasbommen, werden meer dan 20 personen gewond. Op 31 Augustus bedroeg het aantal werkzoekenden in Zwitserland 50.207, tegen 50.865 op het einde van Juli 1933. Herriot is gistermiddag van zijn reis in Rusland te Parijs teruggekeerd. Hij is dadelijk doorgereisd naar Lyon. Reuter meldt uit Teheran, dat de Perzische regeering is afgetreden. De re den is totdusver onbekend. De stakingsbeweging onder de schippers in het gebied van Parijs en van de Aisne heeft zich uitgebreid tot de streek van Kamerrijk, waar de schip pers er zich uit solidariteit bij hebben aangesloten. Het Kamerlid L. de Visser. Naar de „Tribune" meldt, is het Com munistisch Kamerlid De Visser reödo eenigen tijd niet in staat geweest zijn openhaar werk te verrichten door ernsti ge ongesteldheid. De werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de werkloos heid onder de leden van gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas sedert de vorige opgave nagenoeg geen verande ring is gekomen. Bedroeg het werkloos heidspercentage in de week 7 t.m. 12 Augustus j.l. 23.7 pet., in de week 21 t.m. 26 Augustus 1933 was het 23.6 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Augustus j.l. dn totaal 306.507 werkzoekenden inge schreven, onder wie 291.920 mannen. In totaal waren werkloos 279.909 personen, onder wie 270.528 mannen. Op 12 Augustus j.l. bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een gelijk aan tal organen der openbare arbeidsbemid deling 300.387. Van dezen waren werk loos 274.142 personen, onder wie 265.085 mannen. Het totale aantal werkzoekenden is der halve sedert 12 Aug. j.l. gestegen met 6120, het aantal werkloozen met 5767. Waterschapswerk als objecten voor werkverschaffing. In antwoord op desbetreffende vragen deelt Minister Slotemaker de Bruine mee, dat reeds sedert geruimen tijd, met het oog op de werkloosheid in verschillende provinciën waterschappen, die niét in staat zijn nuttige werken verbreeding van vaarten, verbetering van wegen enz. geheel voor eigen rekening uit te voe ren, in de gelegenheid worden gesteld met rijkssubsidie deze werken aan te vat ten. Het waterschap verplicht zich dan de namens den Minister aangewezen werkloozen te werk te stellen. Overleg met de departementen van Waterstaat en van Economische Zaken vindt zoo noodig re gelmatig plaats. Het lagere politiepersoneel. De afdeeling Amsterdam van het Ver bond voor Nationaal Herstel heeft een schrijven gericht tot den burgemeester dier gemeente, waarin wordt geconsta teerd, dat groote ongerustheid zal worden gewekt onder de Amsterdamsche bevol king door het verbijsterende feit, dat 60 pet. van de Amsterdamsche politiemacht weigerde zich te laten vertegenwoordigen bij de nationale huldiging van de Konin gin in het Stadion. Een ernstig onderzoek wordt gevraagd naar de politieke gezindheid van het la gere personeel van het Amsterdamsche politiecorps, omdat handhaving van de openbare rust en orde niet veilig wordt geacht bij politie, wier sympathie uit gaat naar partijen, waarop ten aanzien van gezaghandhaving in erdtieke momen ten niet onvoorwaardelijk valt te rekenen. Tenslotte wordt in het schrijven gepleit voor vervanging van de gemeentelijke po litie door een algemeene rijkspolitie. Wie wordt gezant te Brussel? In verband met 'de benoeming van der nieuwen Nederlandschen gezant te Brus sel werd de naam van mr dr A B. G. M. van Ryckevorsel, commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, genoemd. De Bel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1