DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PI (E ZEELAND 47e JAARGANG - No. Sttó Buitenland. Binnenland. Kippendieven gesnapt en gedood Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóquo en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goe3 en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Adverientiön 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingcn 60 cent per regr-. Kisine Advertentiön Dinsdags g« Vrijdags 'C-75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Principieels voorlichting noodig. Het trekt de aandacht, dat in sommige, ook leiding gevende Christelijke bladen, met zooveel waardeering over de Natio- naal-Socialistische beweging in Duitsch- land wordt geschreven. Van de zeer ernstige principieele ge varen die hier schuilen, wordt niet ge sproken. Op de revolutionaire draden in het Hitleriaansche weefsel wordt niet de aandacht gevestigd. En als soms zachte critiek wordt uitgeoefend, dan wordt toch niet nagelaten verzachtende omstandig heden bij te brengen en gepoogd het in strijd met de Christelijke beginselen op treden van de Duitsche machthebbers te vergoelijken. Zelfs zagen wij de voorstelling gepro pageerd, alsof Hitier, hoe vreemd dit ook moge schijnen, een kampvechter zou zijn voor de Christelijke beginselen. Ontkend wordt wel niet, dat door het optreden van de Nationaal-Socialisten het sociale organisatieleven onmogelijk wordt gemaakt en een gezond staatkun dig partijleven vermoord, maar dan wordt ter verklaring gewezen op de heerschendo verwarring die een krachtig ingrijpen noodig maakte. De Jodenvervolging wordt als overdre ven voorgesteld en het uitbannen van niet-Ariërs uit de kerken als een maat regel die erger is dan ze schijnt. Zelfs over de overheersching van de Kerk door den Staat, het plaatsen van de Kerk onder het wereldlijk gezag en het aantasten van de vrijheid der kerken werd vergoelijkend geschreven. De bezwa ren zijn toch niet zoo groot als het wel schijnt, de belijders worden niet in hunne overtuiging aangetast, van geloofsvervol ging is geen sprake, en dan, het kerkelijk leven was toch ook niet wat het behoorde te wezen, aan de verwarring op kerkelijk gebied moest een einde worden gemaakt en zoo zou men er tenslotte nog toe komen het optreden van Hitier, als in het belang van het kerkelijk en godsdienstig leven te verheerlijken. Dat er in het Nationaal-Socialisme geen plaats is voor een geopenbaarde religie, dat het principieel niet erkent de vrij heid van de kerk, dat het alweer princi pieel de almacht van de Staat leert en eert, dat alles wordt naar het schijnt uit het oog verloren. En zoo is het toch. Boven het Woord wordt gesteld het woord van de partij. Er is tusschen het Hitlerianisme en het Bijbelsche Christen dom een diepgaande principieele tegenstelling. Wij zullen de laats ten zijn om te ont kennen dat Hitier misschien veel in het belang van het Duitsche rijk heeft gedaan en dat zijn optreden en het succes van dat optreden mede uit de omstandigheden verklaard moeten worden. Ook aan de goede bedoelingen van den leider der N -S. partij in Duitschland willen wij met twijfelen. Maar daar gaat het hier niet om. Ko ning Willem I had eveneens goede be doelingen toen hij de kerk aan banden legde. Vooral in een tijd als de onze, vol van verwarring op elk gebied, is het noodig de dingen principieel te bezien en princi pieele voorlichting te geven, en ook een beweging als de Nat.-Socialistische in Duitschland, te toetsen aan het Woord van God. Socialistisch oordeel. De Socialistische pers schrijft over de Zaterdag in het Stadion gehouden hulde- befooging o.m.: Indrukwekkend door aantal, tref fend, ja ontroerend door ten toon ge spreide liefde en aanhankelijkheid voor het levend en historisch symbool van een luidverkondigde, maar niet be staande nationale eenheid zoo was de manifestatie der honderdduizend in het Olympisch Stadion. Ook hieruit blijkt dat de groote en grootsche manifestatie van liefde en trouw een geweldigen indruk heeft ge maakt. Als zelfs de roode pers moet erkennen, dat de huldiging indrukwekkend was door aantal, treffend ja ontroerend door ten toon gespreide liefde en aanhanke lijkheid, dan wordt het ^duidelijk dat hier toch nog iets meer was dan uiterlijk hul debetoon. Dat het hart van ons volk heeft ge sproken. Krijgt Oostenrijk een nieuwen staatsvorm? Op de renbaan te Weenen heeft 'het Va- derlandsche front een betooging gehou denwaar bondskanselier Dollfuss een rede heeft gehouden. Hij zette allereerst uiteen, wat zijn re geering sedert de uitschakeling van het parlement tot stand heeft gebracht. Het parlement zou overigens zooals het was niet meer terugkeeren. Wij willen geen politiek van geweld voeren, zoo ging spreker verder, maar wij zijn verplicht de rust van het arbei dende volk tegen alle gewelddadige han delingen te beschermen. Wij staan thans voor een wederopbouw van ons vader land. Onze politiek is er op gericht orde en vrede te bewaren. Wij wijzen gelijkschakeling en terreur van de hand wij willen den socialen chris- telijken staat Oostenrijk opbouwen op den grondslag der vakgroepen; deze opbouw volgens de beroepen is een taak, welke in de loopende herfstmaand concrete ge stalte zal vinden. Ook op sociaal gebied ziet de regeering een concrete taak voor zich. De vaststelling der bedragen voor de sociale voorzorg en de ondersteuning der werkloozen moet op andere basis worden geplaatst. Een derde deel der werkloozen kan weer te werk worden gesteld. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die ons op zoo onaangename manier door een partij over de grens op gedrongen wordt, daartegen niet scherper reageeren. Ik kan slechts zeggen; Wij zijn ons bewust en wij moeten dit zijn, dat wij Duitschers zijn, ook al begrijpen onze Duitsche broeders ons thans, opzettelijk of onopzettelijk, verkeerd. Al is Oostenrijk een klein en arm land, het heeft recht op eer. Wij willen ons ge meenschappelijk voor Oostenrijk als ons vaderland in het vaderlandsche front ver klaren. Ik hoop, dat binnen zeer korten tijd besluiten zullen worden genomen, tenge volge waarvan alles, wat onder de regee ring staat, gemeenschappelijk in de groo te patriottische beweging zal samenwer ken. De ramp te Oeschelbronn. Omtrent den brand in het Badensche dorp Oeschelbronn worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Een afdeeling pioniers is in den nacht van Zondag op Maandag begonnen muren en göheele huizen, die gevaar opleverden op te blazen. Met bet oog hierop mogen de inwoners de straten niet meer betre den en is een wijde afzetting om het dorp gevormd. Politie, S. A. en S. S. houden de wacht bij het geredde mobilair. Dui zenden nieuwsgierigen komen van heinde en ver om den brand te zien. Ofschoon de brand nog niet geheel is gebluscht, bestaat er geen gevaar voor het weder oplaaien. Enkele brandweren zijn daarom reeds vertrokken. De schade aan de gebouwen wordt ge schat op 1 millioen, die aan meubilair en oogst op een half millioen mark. Ut het onderzoek is gebleken, dat de zoon van de weduwe Breitenstein met een brandende pijp in den mond heeft ge werkt in de schuur waar de brand is uit gebroken. De jongeman is met zijn moe der gearresteerd. Droogte, watergebrek en branden. In Engeland houdt de langdurige droog te aan en er wordt ook verder mooi weer voorspeld. Het waitervraagstu'k wekt eenige bezorgdheid dn kleine steden en dorpen in verschillende deelen des lands. Er zijn gis teren weer nieuwe heide- en grasbranden geweest, waardoor in de laatste dagen •honderden h.a. zijn verwoest, met name in het Zuiden. Troepen uit Oldershot met gasmaskers en helmen zijn sedert Zaterdag bezig het vuur te bestrijden. Bij Petersfield en in 't kamp van Bordon zijn de militaire opera ties gestaakt om troepen vrij te maken voor brandbestrijding. Publicatie communistische omwentelings plannen in Duitschland. Te Berlijn heeft zich uit personen, die geen van allen tot de N.S.D.A.P. behooren en geen deel uitmaken van de rijksregee- rinig, en speciaal uit confessioneele orga nisaties, een verbond van anti-communis tische vereenigingen gevormd, waartoe ook een aantal instellingen van onderzoek behooren. De bond heeft zich tot taak gesteld het gezamenlijke materiaal inzake de van communistische zijde voor Februari Maart 1933 gemaakte Putschplannen bij een te brengen, ten einde de wereld te too- nen, in welk groot gevaar Duitschland en daarmee de geheele beschaving in dien tijd hebben verkeerd. z 55.000 Russische ambtenaren ontslagen. Naar uit Moskou wordt gemeld, werden volgens een officieele mededeeling in de laatste drie en een halve maand 55.000 staatsambtenaren te Moskou uit den dienst ontslagen. De ontslagen ambtena ren hebben instructie gekregen, Moskou te verlaten en nieuwe functies te aanvaar den in Siberië en Turkestan. Die ambtenaren, die mochten weigeren hun nieuwe fucties te bezetten, zullen di rect langs administratieven weg uit Mos kou worden uitgewezen en zullen boven dien geen werkloozenuitkeering ontvan gen. Het Leger des Heils in moeilijkheden. De middelen van het Leger des Heils in Amerika zijn met het einde van deze maand volkomen uitgeput en tenzij nieu we fondsen verkregen worden, zal de hulpverleening moeten worden gestaakt en drastische bezuinigingen moeten wor den ingevoerd. De commandant van het leger, John McMillan, heeft verklaard, dat het aantal verzoeken om ondersteuning veel grooter is dan de middelen, waarover beschikt kan worden, zoodat men in vele gevallen niets kan doen. De commandant was van meening, dat als niet spoedig rijke giften binnenkomen, het Leger des Heils zijn menschlievende taak geheel zal moeten staken. Prof. Einstein in allerijl naar Engeland vertrokken. Het was toch nog vrijwel onverwacht, dat Prof. Einstein Zaterdagavond, in alle stilte naar Londen in vertrokken. Mevr. Einstein had zich telefonisch in verbinding gesteld met een beproefd vriend van haar man, kapitein Oliver Lo cker Lampson, lid van het Britsche par lement, bij wien de Einsteins reeds tij dens een vorig verblijf in Engeland eenige weken doorbrachten. Enkele uren later vertrok Einstein. Tijdens de reis zou Einstein hebben verklaard: De zaken gaan heel slecht in mijn land. Men vraagt zich af, hoe Hitier erin ge slaagd is 'tot zijn huidige machtspositie te komen. Hij moet iets in zich hebben dat de. massa aantrekt, maar wat? Intelligent is hij niet. En dan is daar ook nog dit vreeselijke iets, in deze dagen Jood te zijn. Ik veronderstel, dat ons Joden voorloopig niets anders te doen staat dan te wach ten. Ik geloof ook, dat Duitschland in den loop van den volgenden zomer niet meer in handen zal zijn van hen, die thans het bewind voeren. Het nieuwe gezag zou evenwel even slecht voor de Joden kun nen zijn. Ik vrees, dat de Joden er zich bij zullen moeten neerleggen een natioali- teit te blijven, maar geen land te hebben. Er blijft den Joden niets anders over dan zich te organiseeren en elkaar onderling bij te staan. Prof. Einstein verliet zijn hut niet vóór het schip de haven van Dover binnenliep. Zondag bevond bij zich ten huize van Oliver Locker Lampson. Het is de bedoe ling, dat Mevr. Einstein deze week nog naar Engeland vertrekt. Het verblijf van Prof. Einstein te Lon den zal slechts van korten duur zijn, daar hij zijn intrek gaat nemen op een buiten goed, waarvan de naam zorgvuldig ge heim wordt gehouden. Korte Berichten. Reuter meldt uit St. Louis, dat het totaal aantal slachtoffers der slaapziekte thans 111 bedraagt. i De Hongaarsche minister van Bin- nenlandscbe Zaken heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij het dragen van het Hakenkruis-emMeem in eiken vorm wordt verboden, terwijl de bestaande emblemen moeten worden vernietigd. Overtreders der bepalingen zullen worden gestraft. Bij den uitgang van een tunnel te Vigo is Zaterdagavond door vier gewa pende mannen, geprobeerd een goederen trein aan te houden. De machinist en de stoker verdedigden zich door met kolen te gooien en bet uitlaten van groote hoe veelheden stoom. 1 D'e radicale leider in Spanje Ler- roux heeft aan president Zamora de door hem samengestelde ministerslijst meege deeld. Uitvoer van aardappelen naar Engeland. De Minister van Economische Zaken heeft ten aanzien van de afgifte van cer tificaten voor den uitvoer van aardappelen naar Engeland onder intrekking van zijn beschikking van 1 September j.l. alsnog bepaald, dat als basismaanden niet alleen de maanden September tot en met Decem ber 1932, doch ook die van 1 September 31 December 1931 zullen gelden. Wethouderscrisis te Den Haag. De Haagsche gemeenteraad heeft gister middag na de derde stemming tot wethou der gekozen Ir J. M. Feber (R.K.) met 24 stemmen. Op mevr. De Vries-tBruins (S.D. A.P.) werden 16 stemmen uitgebracht. 'Zooals bekend moest worden voorzien in de vacature-Drees (S.D.A.P.), aange zien de partij combinatie van het wethou derschap met dat van Kamerlid niet wenscht. De meerderheid van den raad wenschte echter de candidatuur van mevr. De Vries-Bruins niet te steunen. Vandaar dat een Katholiek werd gekozen. Ingezonden Mededeeling. De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten In zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij aller lei middelen, echter zonder resultaat Ten, slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier/ gebruikte ,Het resultaat is werkelijk ver rassend" schrijft bij. ,Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood werd uit gelegd, was het reeds verdwenen." Toen' nij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 et of een dubbele doos 90 ct en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Imp.: Firma B. Meindersma - Den Haag. A45 Nadat de uitslag van de stemming was bekend gemaakt, 'heeft de s.d. wethouder Vrijenhoek zijn ontslag genomen, daar (hij meende, dat uit de stemming gebleken was, dat de meerderheid van den raad de S. D.A.P. uit het college van B. en W. wil dringen. Hierdoor is dus een wethouders crisis ontstaan. De wefhoudersbenaeming te Amsterdam. Naar gemeld wordt, lag het in de be doeling van de samenwerkende burger lijke raadsfracties te Amsterdam van daag, naast de heeren Kropman (R. K.) en Abrahams (V. D.) tot wethouder te benoemen den heer Walrave Boissevain (Lib.). Inplaats van den heer Douwes (A. R.) zal wellicht gekozen worden zijn fractiegenoot de heer Baas. De twee over blijvende wethouderszetels zal men aan de sociaal-democraten aanbieden. De Amsterdamsche politie. Naar de TelegT. vernam, heeft het feit dat de Ned. Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarbij' zestig procent van de Amsterdamsche politie-agenten is aange sloten, geweigerd heeft zich te laten ver tegenwoordigen bij de huldiging in het Stadion, bij een aantal leden dier organi satie 'groote verontwaardiging gewekt. Verscheiden leden 'hebben reeds bedankt; anderen zijn van meening, dat de be stuursleden, die voor de houding aanspra kelijk zijn, niet kunnen worden gehand haafd. In een 'komende vergadering zal deze zaak aan de orde worden gebracht. Voorzitter van de Eerste Kamer. Bij Kon. 'besluit van 9 September is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der (Staten-Generaal gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, de heer Mr W. L. 'baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Burgemeesters. Bij Kön. besluit van 9 September is, met ingang van 25 September, benoemd tot burgemeester der gem. Alphen a. d. Rijn, dhr P. A. Colijn, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Boskoop. De sluiting van do zitting der Staten-Generaal. De tegenwoordige zitting .van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags drie uur. Bij Kon. besluit is de minister van bin- nenlandsche zaken gemachtigd, zich op vermeld tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal te begeven, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Uit het roode Zaandam. De heer L. Visser, een der vier S. D. gemeenteraadsleden, die in strijd met den wensch der partij vóór de bezuinigings voorstellen van B. en W. hebben gestemd en als gevolg daarvan de uitnoodiging hebben ontvangen hun mandaat ter be schikking van de partijafdeeling te stel len, heeft de consekwentie uit zijn hou ding getrokken en als lid van den raad ontslag genomen. In- en uitvoer over Augustus. Blijkens mededeeling van 'het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandscben invoer (zonder goud en zilver) over Augustus 1933 f 106 millioen (v.m. f 104 millioen). De waarde van den uitvoer beliep over Augustus f 62 millioen (v.m. f 56 mill.). Het percentage van den invoer, gedekt door den uitvoer, bedroeg over Augustus f 58.5 (v.m. f 54). De invoer van goud en zilver over Augustus bedroeg f 64.651.486 en de uit voer f 3.804.458. De nieuwe salariskorting voor rijkspersoneel. Zaterdag heeft te Amsterdam een bui tengewone vergadering plaats gehad van de centrale van hoogere rijksambtenaren, voornamelijk ter bespreking van de plan nen der regeering tot verdere korting op Binnenland. Vermindering der defensie-uitgaven. Stu diecommissie geïnstalleerd. Wethouderscrisis te Den Haag. Sluiting van de zitting der Staten-Gene raal. Buitenland. Prof. Einstein naar Engeland vertrokken. Droogte in Engeland. Een nieuwe staatsvorm in Oostenrijk? Het Leger des Heils in Amerika in moei lijkheden. De toestand op Cuba verscherpt. de salarissen van het rijkspersoneel. Onder handgeklap werd aangenomen het voorstel van den voorzitter, om aan de Koningin een telegram van geluk- wensch te zenden naar aanleiding van baar regeeringsjubileum. Van bestuurszijde werden vertrouwe lijke mededeelingen gedaan over de sedert de vorige vergadering gevoerde onderhan delingen in het georganiseerd overleg be treffende de salariskwestie en de wijzi ging van het Ambtenarenreglement. Bij de bespreking van de plannen der regeering ten aanzien der rijkssalarissen kwam een algemeene, sterke tegenzin te gen het denkbeeld van een verdere kor ting tot uiting. Men wees op de herbaal de verlagingen, die reeds tot stand zijn gekomen, en op het feit, dat de sedert 1918 in de bezoldigingsregeling gebrachte nivelleering grootendeels is blijven be staan. Ofschoon de financieele moeilijkhe den voor welke de regeering staat niet voorbij werden gezien, achtte men verdere verlaging thans voorbarig; eensdeels om dat verscheidene, zoowel reeds tot stand gekomen als ophanden zijnde, regeerings- maatregelen de strekking bebben van ver hooging der kosten van levensonderhoud, anderdeels omdat de verhouding van de bezoldiging van het rijkspersoneel tot die van ambtenaren in dienst van andere openbare lichamen nog in studie is bij de commissie-Schouten. De vergadering gaf tenslotte aan het bestuur machtiging om bij de behandeling van de korting in het georganiseerd over leg naar bevind van zaken te bandelen. De Oranjetrein. De Oranjetrein heeft in drie maanden tijds zijn rondreis door ons land volbracht en is thans te Utrecht, waar vandaag de laatste dag voor bezichtiging is. De trein heeft druk bezoek gehad. Naar schatting hebben ongeveer 400.000 perso nen den trein bezocht. De tentoonstellingstrein blijft als een vaste organisatie bestaan. Het volgende jaar wordt dan weer een reis door ons land ondernomen. VERMINDERING DER DEFENSIE UITGAVEN. Besparing van 25 30 millioen noodzakelijk geacht. De Minister van Staat, Minister van Koloniën en de Min. van Defensie heb ben een commissie ingesteld met de op dracht: a. een organisatie te ontwerpen van de weermacht in Nederland en in Nederlandsch-Indië, welke met hand having van haar tegenwoordige doelstel ling leiden kan tot aanzienlijke bespa ringen zoowel op de Rijksbegrooting als op die van Nederlandsch-Indië; b. een nieuwe regeling te ontwerpen voor de ad ministratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de begrootingen van Nederland en Neder- landsdh-Indië. De Minister van Koloniën, Dr H. Colijn, beeft deze commissie, waarvan de oud gouverneur-generaal A. W. F. Idenburg voorzitter is, gisteren geinstalleerd. De financieele toestand zoowel van 'het rijk in Europa, als die van Nederlandsch- Indië, maakt het, aldus spr., noodzak'elijk bij de verschillende takken van Staats dienst tot inperking der uitgaven over te gaan. Onder deze omstandigheden is de regee ring er van overtuigd, dat ook de uitga ven voor defensie, zoowel hier te lande als in Indië, behooren te worden verlaagd. Opnieuw verlaagd. Want erkend moet worden, dat ook op deze uitgaven reeds en zelfs sterk bezuinigd werd. Immers bedroeg de raming voor de mi litaire uitgaven voor Leger en Vloot saam hier te lande (met inbegrip der pensioe nen) over het jaar 1922 nog rond f 120 millioen, zoo 'bedroeg deze voor 1932 slechts rond 99.5 millioen een bezuiniging dus van 25 pet. Bovendien is de raming voor 1933 nog 5.5 millioen lager dan die voor 1932 (waaronder niet begrepen de sedert ingevoerde salariskorting) zij het dan ook, dat deze voornamelijk een ge volg was van de vertraging in den aan bouw van oorlogsschepen. Voor Nederlandsch-Indië beloopen de legeruitgaven (met inbegrip de militaire pensioenen) in 1933 slechts f 84 milioen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1