Onderwijs Gemengd Nieuws. Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten. aan de Vrije Universiteit, in „De Heraut" mededeelt, ia de verwachting, dat door de ondergane operatie herstel in zijn toe stand zou zijn teweeg gebracht, zoodat Prof. K. zijn arbeid na de vacantia in vollen omvang zou kunnen hervatten, niet vervuld. Er zal zelfs vermoedelijk een nieuwe, nog ingrijpender operatie noodig zijn. Daarom zal Prof. Kuyper, althans voorloopig, zijn arbeid aan „De Heraut" niet kunnen hervatten, zoodat hij tot zijn leedwezen ook de Synode te Middelburg niet kon bijwonen. Bevestiging en intrede. Het was gisteren voor de Geref. Kerk van Aardenburg een feestdag. Bevesti ging en intrede van den eersten predi kant, Ds J. Tiemens van Arnhem. In de morgengodsdienstoefening had de bevestiging plaats door Ds Boss van Nijmegen. Hij sprak naar aanleiding van 1 Petrus 5 25 over Gods opdracht aangaande het opzienersambt en wel 1. onder welk beeld dit opgedragen wordt; 2. op welke wijze het moet bediend en 3. welk loon in uitzicht hiervoor wordt gesteld. Aan de handoplegging nam ook deel Ds Post van Axel, die namens de clas sis Axel en de Prov. Deputaten voor Evangelisatie aanwezig was. Staande zong de gemeente haar nieu wen herder en leeraar toe de zegenbede uit Psalm 134. In de middaggodsdienstoefening ver- bondt Ds Tiemens zich aan de gemeen te van Aardenburg met een leerrede, waarin hij naar aanleiding van Psalm 126 sprak over den Psalm der verlossin gen en wel 1. een dank voor het ver leden; 2. bede voor het heden en 3 hoop voor de toekomst. Namens kerkeraad en gemeente sprak br. A. C. Catsman, die een woord van herdenking sprak aan de mannen, die in de voorbijgegane jaren hadden gear beid in veel moeite en strijd, aan broe der Guillaume, in Zeeland geen onbe kende, aan de broeders van Overbeeke, Lefèvre, Leys e.a., die reeds heengegaan zijn en wie wij zoo gaarne dezen dag hadden gegund. Als wij ons even in denken, wat dezen dag aan Aardenburg's gemeente gegeven wordt, dan moeten wij zeggen: De Heere heeft groote dingen aan ons gedaan. Op zijn verzoek zong de gemeente staande het lied van Psalm 75: U alleen, U loven wij, Daarna richtte hij zich tot den nieuwen herder en leeraar en sprak woorden van gelukwensch. Tot Ds Post sprak hij woorden van dank voor den grooten steun van classis en provincie. Hierna werd nog het woord gevoerd door Ds Post, Ds Tiemens, Ds de Vries en den vertegenwoordiger der burgerlijke gemeente, waarna Ds Tiemens de ver schillende sprekers dank bracht en ten slotte een stil, ontroerend woord van af scheid sprak tot zijn ouders en schoon ouders. Beide malen was het kerkje overbezet. Voor hen, die het kleine kerkje kennen, is het zeker wel interessant te vertellen, dat het des middags 200 menschen bergde. Heinkenszand. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen dhr A. van de Reepe in de plaats van dhr J. de Mol, die als zoodanig had be dankt. Dr J. W. Fransen t Te Leiden is overleden na een langdurige ongesteld heid, 50 jaren oud, Dr J. W. Fransen, met Dr Murk Jansen mededirecteur van de Anna-Kliniek voor orthopaedic te Lei den. Prof. D r J. H. A. Logeman n. Prof. Dr J. H. A. Logemann, hoogleeraar in het Staatsrecht (voorzitter der facul teit) aan de rechtshoogeschool te Batavia, is aangezocht om op te treden als opvol ger van Prof. Van Vollenhoven te Leiden. Tot leeraar aan de Ambachtsscholen te Vlaardingen en Goevorden is benoemd de heer P. Kouwe, leeraar aan de Am bachtsschool te Oostburg, die de benoe ming naar Coevorden heeft aangenomen. Geslaagd voor het politie-diploma: J'. J. v. Dijke, Anna Jacobapolder; W. Dek ker, Ritthem. Doodgedrukt. Zaterdagmorgen had onder de gemeente Goudriaan een auto-ongeluk plaats, waarbij de ongeveer 45-jarige heer G. van Alphen uit Noorde loos tusschen een auto en een slootwal werd doodgedrukt. Met een vrachtauto, geladen met een watertank, had men in Groot-Ammers uit de hoofdleiding 1800 L. water gehaald om er de gemeente Noordeloos mee te voor zien, toen op den terugweg een auto moest worden gepasseerd. De auto-bestuurder, de heer A. de Haan, reed hierbij te veel in den bermkant. De heer van Asperen, die het gevaar zag naderen, opende het portier, toen de auto nabij den slootkant was en sprong er uit. Hij kwam in de sloot terecht. De auto sloeg om en kwam op den heer v. A. terecht. De bestuurder had inmiddels de cabine verlaten en hoor de de heer v. A. om hulp roepen, maar hij was niet bij machte hulp te bieden. Hij moest hiertoe eerst naar de buurt der gemeente Goudriaan. Toen hij weer bij de auto kwam met hulp om den ongelukkige te bevrijden, waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen, waarvan eenige reeds volwassen zijn. Aanslag op twee oude menschen door een klein zoon. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-jarige G., wonende te Zeelst, een aan slag gepleegd op zijn bejaarde groot ouders. G. was werkloos wever en is van jongsaf aan opgenomen geweest in het gezin van zijn grootouders. Gedurende zijn werkloosheid hielp hij zijn grootvader nu en dan op de boerderij. Dezer dagen wilde de grootvader, de 73- jarige Gooskens, een neef, den ongeveer 24-jarigen de Weyer, eveneens in dienst stellen om te helpen bij het graan schoon maken. De kleinzoon verzette zich hiertegen echter en was er niet op gesteld, dat de W. bij zijn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette echter zijn zin door en de W. kwam werken. Zaterdag middag ontstond hierover weer een hevige twist tusschen den grootvader en den kleinzooon, die zoo hoog liep, dat G. den ouden man met een knuppel tegen den grond sloeg. Op het hulpgeroep kwam de 75-jarige echtgenoote van den grijsaard te hulp, waarna G. zich tegen haar keer de en haar zoodanig met den knuppel be werkte, dat zij bewusteloos bleef liggen. De misdadiger pakte daarop een fiets en riep onder het wegrijden tot de buren, dat hij zich ging verdrinken. Hij verdween in de richting Oirschot en is tot dusver nog niet teruggekeerd. De politie heeft hem niet kunnen vinden. De toestand van de oude vrouw is zorgwekkend. De toe stand van den grootvader is redelijk wel. Transportaut» in een af grond. Bij Kohlscheid in de 'buurt van Solingen is Zondagochtend een auto, waarin drie-en-veertig S.A.-mannen uit Bochum waren gezeten, in een gevaarlijke bocht over den kop geslagen en van de 'hooge glooiing afgevallen. Negen S.A.- mannen zijn 'gedood, zeventien ernstig en vijftien licht gewond. Brand op Houtrus t. Om streeks 4 u., tijdens het houden van een voetbalwedstrijd is gistermiddagop een der 'tribunes van het sportterrein Houtrust te Den Haag brand ontstaan, 't Grootste ge deelte van de toeschouwers, dat' op deze tribune was gezeten, maakte als gewoon lijk van de pauze gebruik om wat heen en weer te wandelen. En .het is ongetwijfeld aan deze gelukkige omstandigheid te wijten dat de brand geen persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Omtrent de oorzaak valt met vrij groote zekerheid te vermelden, dat een achteloos weggeworpen sigaar of sigaret het droge hout van de tribune moet hebben aange tast, dat aanvankelijk smeulde, maar door een vrij' sterken Oostenwind vrij spoedig da vlammen hoog deed oplaaien. De inmiddels gewaarschuwde 'brand weer was spoedig met een 'drietal motor- spuiten aanwezig, en met een achttal slan gen slaagde men er in t' vuur te sluiten. Wat een generaal kan overkomen. Generaal Johnson, de rechterhand van president Roosevelt en leider van de N.R.A., was tengevolge van het slechte weer genoodzaakt zijn terug keer naar Washington per vliegtuig te onderbreken. Hij ging zonder bagage naar een hotel om er den nacht door te brengen. Toen de chef de reception van dit ho tel evenwel zag, dat de gast zelfs geen tandenborstel bij zich had, vroeg hij om betaling vooruit. Generaal Johnson stak zijn meening over dit optreden niet onder stoelen of banken en vertrok om naar een ander hotel te gaan. Verkeersongevallen. Zater dagavond had op den Haarlemmerweg hij Amsterdam een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond werden. Twee autobussen reden in de richting Haarlem, daarachter reëd een motor rijwiel met zijspan, bestuurd door den heer M. uit Amsterdam. Op een gegeven oogen- bli'k wilde hij de autobussen passeeren. Bij fhet passeeren kwam uit de richting Haarlem 'n auto, bestuurd door den heer v. d. K. Het motorrijwiel kwam in botsing met dezen auto en 'kwam eveneens in aan raking met de voorste autobus, waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte. De bestuurder van de motorfiets M. en de dame, die in de zijspan zat, werden ge wond, terwijl ook de inzittenden van den auto, de bestuurder J. F. v. d. K. en twee dames werden gewond. De autobus, afkomstig uit Rotterdam en daarheen op weg, was slechts licht be schadigd. Geen der inzittenden werd ge wond. De bejaarde heer J. v. B. kwam Zon dagavond te Woudenberg over een dam den rijweg opfietsen en werd gegrepen door een auto, die hem tegen den grond smakte. De auto kwam door hevig rem men in de sloot terecht. Van de B. werd zoo zwaar gewond, dat hij onmiddel'lijk naar het ziekenhuis te Amersfoort ver voerd moest worden, waar hij kort na aan komst overleed. De melkrijder M. v. V. uit Aardam kwam Zondagmiddag achteruit rijdende van 'het terrein der melkfabriek „Hollan- dia" te Hazerswoude den straatweg op. Hij reed langzaam en gaf signalen. Op dit moment naderde uit de richting Leiden met groote snelheid een motor rijder. Of deze door zijn enorme snelheid niet tijdig meer kon stoppen of niet opge let heeft, kon niet vastgesteld worden. De motor vloog in volle vaart op den «uto dn, Het voorwiel echoot onder den wagen, terwijl de berijder met 't hoofd tegen den laadbak sloeg. De man brak een halswervel en was op slag dood. De ver ongelukte bleek te zijn de 25-jarige banket bakker K. uit Katwijk aan Zee. Ziekte van Weil. Te Ridder kerk is het derde geval van ziekte van Weil geconstateerd. Thans bij de 17-jarige B. te Bolnes. Het verstandelijk peil onzer bevolking. Uit een artikel van prof. dr F. Roels, directeur van het Psychologisch Laboratorium der Univer siteit te Utrecht, in Ons tijdschrift: Gewoonlijk maakt men zich over het begripsvermogen van het doorsneepubliek nog al wat illusies. Bij een onderzoek door een mijner medewerkers met behulp van een aantal zorgvuldig geijkte tests naar het begripsvermogen van plm. 11.000 jon ge mannen van 19 tot 20 jaar ingesteld, bleek, dat 31 pet. op een verstandelijk peil stond van een kind van ten hoogste 11 jaar. Bijna 19 pet. stond op het niveau van kinderen van 11 tot 13 jaar; ruim 20 pet. op dat van kinderen van 13 tot 15 jaar en 15 pet. op bet niveau van kinde ren van 1516% jaar. Zou men deze on derzoekingen herhalen op oudere indivi duen dit is in het buitenland geschied, dan worden deze percentages eerder nog iets ongunstiger. De conclusie, die uit deze onderzoekingen kan worden getrok ken, is dan ook, dat, als men het publiek met zijn annonces, advertenties, plakkaten enz. wil bereiken, men goed doet bet toe te spreken op een wij'ze, die niet gaat boven bet bevattingsvermogen van kinderen van 15 tot 16 jaar; veiliger nog is bet zich van een zeggingswijze te bedienen, die ook kinderen van 9 tot 13 jaar kunnen begrij pen, want 50 pet. onzer bevolking komt in verstandelijke ontwikkeling niet boven die van kinderen van 13 jaar uit. TechnischeHoogeschool. Het aantal nieuw ingeschrevenen voor den cursus 19331934 bedroeg gedurende de eerste drie dagen van de inschrijving 187 (203), verdeeld over de verschillende studievakken als volgt: civiel ingenieur 33 (53), bouwkundig ingenieur 15 (15), werktuigkundig ingenieur 39 (42), scheepsbouwkundig ingenieur (5), elec- trotechnisch ingenieur 41 (29), scheikun dig ingenieur 41 (40), mijningenieur 7 (8), natuurkundig ingenieur 9 (12); alle lessen 1 (0), ijk 1 (0). De getallen tusschen haakjes geplaatst geven het aantal nieuw ingeschrevenen aan gedurende de eerste drie dagen van het vorige jaar. DE POST-, TELEGRAAF- EN TELE FOONDIENST OVER 1932. Aan het verslag over 1932 wordt het volgende ontleend: De achteruitgang van den economi- schen toestand beïnvloedde over 1932 meer en meer de resultaten van het staatsbedrijf. Alleen de baten van den localen telefoondienst en den postchèque- en girodienst konden wijzen op een groei. Evenwel mocht het gelukken een voor- deelig resultaat te kunnen boeken van f 4.587.013, waarvan f 4.079.013 als winst- uitkeering aan 's rijks middelen zal wor den uitgekeerd, terwijl f508.000 zal wor den toegevoegd aan de reserve tot dek king van verliezen op de belegging van den postchèque- en girodienst. Over 1931 waren deze cijfers respectievelijk f4.865.312, f4.053.800 en f811.512. De telegraafdienst, het meest voor conjunctuur gevoelige deel van den P.T.T.-dienst, is uiteraard ook in 1932 weer ernstig door de economische crisis getroffen. Alle pogingen om het verkeer te stimuleeren hebben een voortgaanden teruggang, vooral van het binnenland- sche en Europeesche verkeer, niet kun nen verhoeden. Het buiten-Europeesche verkeer is thans weder op de hoogte van 1924/1925 gekomen, doch is nog altijd bijna 3% maal zoo groot als vóór den oorlog. Voor den radiotelegraafdienst is het afgeloopen jaar, in aanmerking nemende den ook in 1932 nog voortge- zetten teruggang van het telegrafische verkeer in het algemeen, niet onbevredi gend geweest. De verbinding met New- York vertoonde zelfs een niet onbelang rijke toeneming van het aantal per radio gewisselde telegrammen, speciaal na de opening op 17 Maart van een rechts- streeksche beursverbinding Amsterdam New-York. De ontwikkeling van den telefoon dienst mag, gezien de ongunstige tijds omstandigheden, niet onbevredigend wor den genoemd. De zuivere aanwas van het aantal aansluitingen was over 1931 11000 en over 1932 rond 6000; dit laatste aan tal blijft evenwel nog boven de toename in 1929, het laatste jaar van het vast- rechttarief; toen bedroeg de toename rond 5700 of 300 minder dan in 1932. Het aantal interlocale telefoongesprekken, dat gemiddeld per werkdag werd afgewik keld, liep terug van 90599 in 1931 tot 89062 in 1932, of met 1537 gesprekken, zijnde 1.7 pet. De Raidio-telefoondienst tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië vertoonde in het afgeloopen jaar, in het bijzonder in de tweede helft, een niet onbelangrijke opleving, zoodat de ont vangsten van dezen dienst die van het vorige jaar met 11 pet. hebben overschre den. Niettemin bleven de baten ook dit. jaar, in verband met de aan een derge- lijken dienst verbonden hooge exploita tiekosten, nog aanzienlijk achter bij de baten. De sterkte van het persrneel in vasten of tijdelijken dienst is in 1932 gedaald van 20492 tot 19760; de 3terkte van het hulppersoneel, herleid tot volle Jaartaken, is gedaald van 55-53 tót 4776. De totale personeelssterkte daalde aldus met pl.m. 0 pet. Gedurende 1932 werden aan alle post- inrichtingen tezamen 3.942.394 betalingen aangenomen op belastingen tot een be drag van f75.415.374. Het aantal posttreinen is aanmerkelijk ingekrompen, terwij] het vervoer op vele treinen tot een eenvoudiger vorm is teruggebracht. Hierdoor kon een belang rijk bedrag op de vervoerkosten worden bezuinigd. Van de nachtposttreinen wordt een steed;3 drukker gebruik gemaakt. Met de luchtverbinding Am sterdam Bandoeng werden in 1932 verzonden 1.083.003 gewone en aan- geteekende stukken. Het ontvangen lucht recht bedroeg f494.327. In omgekeerde richting is het aantal vervoerde stukken niet opgenomen, doch za.1 vermoedelijk ook ruim een millioen bedragen, aange zien de opbrengst van het luchtrecht f 495.709 was. Bovendien werd, wat de richting naar Nederl.-Indië betreft, voor het vervoeren van luchtcorrespondentie van andere landen nog 283.498 goudfran- ken ontvangen. Engeland droeg hiertoe bij 100.929 goudfranken en Duitschland 83.582 goudfranken. In het binnenlandsch postverkeer be droeg in 1932 het aantal vervoerde stuk ken 959 millioen, waarvan 243 millioen brieven, 84 millioen briefkaarten 631/2 millioen dienststukken, 255 millioen nieuwbladzendingen, ruim 300 millioen drukwerkzendingen, 4.9 millioen mon sters, 4.713.209 aangeteekende stukken, enz. Het totale verkeer liep met 3.76 pet. terug. In het buitenlandsche verkeer werden bijna 73 millioen stuks verzonden of 13.40 pet. minder dan in 1931, het aantal ont vangen stukken bedroeg 62 millioen, of 17.73 pet. minder dan in 1931. Het ge- heele buitenlandsche verkeer bedroeg derhalve 135 millioen stuks of 15.45 pet. minder dan in 1931. Het aantal binnenlandsche postpak ketten bedroeg 6.040.701, het aantal pak ketten verzonden naar het buitenland 531.710, het aantal ontvangen pakketten 1.027.808. Het totaal aantal in den Ne- derlandschen dienst vervoerde pakket ten bedroeg 7.647.945 tegen 9.064.766 in 1931. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. DEN HAAG. De Koningin heeft de vol gende dankbetuiging tot haar volk doen uitgaan: Het is mij een behoefte nogmaals uit- ting te geven aan mijn diepgevoelden dank jegens allen, die Zaterdag uit alle deelen des lands in het stadion te Amster dam zijn samengestroomd om blijk te ge ven van hun liefde en aanhankelijkheid en die dezen dag tot een onvergetelijken feestdag hebben gemaakt. WILHELMINA. 's GRAVENHAGE. Tijdens de nationale huldebetooging in het Stadion is een sprekende film gemaakt van H. M. de Ko ningin. 's-GRAVENHAGE. Volgens uit Indië ontvangen berichten is de uitzending van de huldiging in het Stadion, door de Indi sche luisteraars uitstekend ontvangen. De rede van H. M. de Koningin kon woord voor woord worden gevolgd. ZUTFEN. Op 73-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer R. M. van den Berg van Saparoea, oud-burge meester van Vreeswijk. GRONINGEN. In De Pol nabij Peize heeft na afloop van een volksfeest een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de beide broeders Kok ernstig gewond werden. De jongste is kort daarop over leden. De andere is zoo toegetakeld, dat het ergste wordt gevreesd. GRONINGEN. Hedenmorgen is een personenauto te Gaarkeuken in het Hoen- diep gereden. De chauffeur wist zich te redden, maar de passagier S. v. d. Hoek te Opende is verdronken. Zijn lijk is na eenigen tijdjjpgehaald. DE BILT. Hedenmorgen reed op de Biltsche straatweg een taxi uit Zeist. De auto liep plotseling naar links en sloeg daarna over den kop in een sloot. Van alle kanten kwam onmiddellijk hulp op- dagten. Het gelukte de inzittenden, .d|e heer en Mevr. v. d. Brink uit Zeist, te bevrijden. De toestand van den chauffeur is zeer ernstig. Ook de familie v. d. B. is naar een ziekenhuis overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld. HELMOND. Gisteren is het op de Mier- losche kermis tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen inwoners van Helmond en Mierlo. Verschillende personen werden met messteken ernstig gewond. LEEUWARDEN. Hedennacht hoorden voorbijgangers op een boot in de Vliet een kreunend geluid. Bij onderzoek vond men daar onder een zeil een man die overleden was. Het bleek te zijn de 48-jarige A. Z., die met eenige vrienden uit varen was ge gaan en daarbij bijna verdronken. De „vrienden" hebben bij aankomst te Leeu warden de boot verlaten en zich om den drenkeling niet verder bekommerd. De voorbijgangers verklaarden pertinent ge kreun te 'hebben gehoord. De „vrienden" van den drenkeling verklaarden dronken te zijn geweest. Zij zijn in verzekerde be waring gesteld. LEEUWARDEN. Hedenmorgen is een 3-jarig jongetje van zekere v. H. onder een auto geraakt en gedood. ROERMOND. Zondagevosd ia een 40- jarige A. v. Stam uit Maastricht op den rijksweg door een luxe-auto aangereden en gedood. LISSABON. Uit Cologna wordt gemeld, dat een Spaansch stoomschip, metende 964 ton, door een andere boot werd aan gevaren, met het gevolg, dat het schip is gezonken. Van de opvarenden zijn 13 personen verdronken. TOKIO. Gemeld wordt, dat Japan niet zal verklaren het vlootverdrag van Was hington op te geven. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat Japan zal voor stellen een nieuwe vlootconferentie te hou den, waar het volkomen gelijkstelling, wat de vlootsterkte betreft, met Amerika en Engeland zal eischen. PARIJS. In de buurt van Montaban is een auto in bet kanaal gereden. De vier inzittenden waren reeds verdronken voor hulp kon worden verleend. NEW YORK. Volgens hier ontvangen berichten is de toestand in Havanna ver scherpt. Er zijn communistische massa vergaderingen gehouden om te protestee ren tegen het Amerikaansche imperialis me en de aanwezigheid van Amerikaan sche oorlogschepen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsclie Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 60 59 Philips Gloeilampen G.B. 185% 183 Unilever 86 82 Anaconda Copper 11% 11% Bethlehem Steel 25% •26 Vu U.S. Steel Corp. 353/4 35% Koninkl. Petroleum 178 178% Shell Union e% ey8 Amsterdam Rubber 95% 92% Ned. Scheepvaart Unie 55y4 54 Deli Maatschappij 125 123 Handelsverg Amsterdam 194 191 5 pet. Nederland 1932 101% 101 4% pet. Ned.-Indië 1926 89% 893/4 4 pet. Nederland 1933 100 10O Koopers zijn er nog steeds niet, terwijl voortdurend aanbod, hoe gering ook, blijft bestaan. Dit brengt tenslotte de uit staande lagere limietes naar voren waar door lagere noteeringen moesten worden gemaakt. Beleggingsmarkt blijft gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Sept., 2.30 u. Londen 7.95—7.98. Parijs 9.69—9.71. Berlijn 59.10—59.15. Brussel 34.5734.61. New-York 1.74—1.77. Rotterdam, 11 Sept. '33. Veemarkt. Aanvoer: 581 koeien en ossen, 365 vette kalveren, 1017 schapen en lammeren, 591 varkens. Prijzen per K.G.: koeien 3238, 46 52, 5558, ossen 3235, 4045, 4852, vette kalveren 5560, 6575, 8085, schapen en lammeren 32, 36, 40, varkens levend gewicht 36, 38, 41. Koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen ongeveer dezelfde als vorige week. Stieren niet geno teerd. Vette kalveren aanvoer ongeveer gelijk aan vorige week, handel tamelijk, prijzen iets stijver. Schapen en lammeren aanvoer ongeveer als vorige week, vlugge handel, iets stijvere prijzen. Varkens aan voer iets ruimer, vlugge handel, hoogere prijzen. Zaden: geel mosterd 10-12, lijnzaad wit bloei zaai 8-9, lijnzaad blauw bloei zaai 9-11, lijnzaad voer 6-7, blauw maan zaad 18-19, koolzaad 11-13, karwijzaad 26-28. Vlas: 2600 K.G. Holl. geel 0.40-0.50, Aanvoer zeer gering, beperkte vraag, de prijzen blijven zwak maar ten slotte is bet aangevoerde vlas toch verkocht. Aardappelen: Brielsche eigenh. 4-4.5, Zeeuwsche id. 4-4.5, Zeeuwsche bonte 5-5.25, id. blauwe 5-5.25, Westl. ronde zand 4-4.5, alles per K.G. Redelijke aanvoer, kalme handel. Granen: Gerst chevallier 4.5-5; haver 6-6.25, kleine groene erwten 10-10,75, schokkers 13-15.50, extra kwaliteit iets hooger; bruine boonen 9.75-10,25, soms iets meer; alles per 100 K.G. La plata mais f 79 per last. GOES. Veilings ver eeniging Zuid-Beve land. Groote veiling van 9 Sept. 1933. Dubbele Princesseboonen 59 p. 100 Kg. Kleine veiling. Peren: Beurré Hardy extra 2427, id. A 1922. id. B 1620, id. G 1014, Beurré Lebrun 1017, B. Clairgeau 914, B. van der Ham 10 16, B. de Merode 710, B. d'Aremberg 712, B. Wilhelmina 57. Dubbele Jut- tepeer 3037, William's Duchesse 718, Soldat Laboureur 914, Triumphs de Vienne 1723, Bonne Louisse d'Avran- ches 1927, Vijgepeer 1015, Margue- rithe de Marillat 1218. Zwijndr. Wijn peer 810, Spaansche Wijnpeer 1016, Herzogin Elsa 714, Lange Perzikpeer 1013, Ronde Perzikpeer 69, Bon Chretien William's 710, Dr Jules Guyot 1216, Diamantpeer 812, Duifjespeer 58, Maagdepeer 1013, Blanke Jutte- peer 8—10, Duch. d'Angouleme 09, Triumphe de Jodoigne 57, Conselier a la Cour 58, Maria Louisse 58. Wijn- bergemotten 6—0, Kruidpeer 57, Doro thea Royal 8, Schellebellen 60, Hoorn- •che Stoofperen 0, Pondepeer 6—8,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 13